szaboe
30.03.08,21:45
Dobrý deň! Vie mi niekto poradiť, či treba do murovacích tvárnic pivničných uni aj
betón. Stavebný dozor nám povedal, že môžeme dať ale nemusíme. Ďalší človek nám povedal, aby sme beton dali, lebo si nevie predstaviť, že celý dom držia iba murovacie tvárnice uni hĺbka 38 cm. Vie mi niekto prosím poradiť? jednu stranu majú plnú a druhá strana je rozdelená na osem kociek. tam sa nedá dať železo.
Catrin
31.03.08,03:38
Trochu divný stavebný dozor. Ja by som mu nedala dozorovať ani stavbu kôlne. Nielen betón ale aj stavebné železo - roxor, ak budeš mať aj pivnicu tak rozhodne. Každá novostavba "pracuje", sadá, neviem si predstaviť čo by spravila stavba na takých krehkých základoch.
bulnova
31.03.08,14:22
Pri nákupe strateného debnenia dostaneš v stavebninách letáčik o postupe, aký musíš dodržať pri tom-ktorom využití. v každom prípade dávaš betón ( roxor ak kladieš aj druhý rad).
diry
31.03.08,16:17
Jednoznačne aj betón aj roxor!
getrag
31.03.08,18:22
moja otazka je trochu amaterska ale nesmejte sa.
tie roxory davam zvislo alebo vodorovne a preco tak.
tom_NR
31.03.08,19:04
Síce nemám stavebnú školu, ale myslím že roxory treba napichať zvislo už do základového betónu, aby tvárnice po ňom "neplávali". :rolleyes:
AndrejG
31.03.08,19:18
moja otazka je trochu amaterska ale nesmejte sa.
tie roxory davam zvislo alebo vodorovne a preco tak.

Zvislo, preto, lebo to previaze tie tvarnice.
szaboe
31.03.08,19:41
Tie murovacie tvárnice majú jednu stranu plnú a druhú rozdelenú na šesť kociek. do toho sa nedá dať železo.
tom_NR
31.03.08,19:46
Tak to neviem čo je, keďtak hoď sem foto :eek:
AndrejG
31.03.08,20:48
tak bud su murovacie alebo salovacie...
szaboe
31.03.08,20:58
chod na www.leier-baustoffe.sk stenové systémy
AndrejG
31.03.08,21:14
Nechapem preco by tam neslo zelezo...ved zelezne pruty maju hrubku 1-2cm...ale pivnicu by som aj tak staval s debniacich tvarnic a cele ich zalial, predsa len je tam tlak zeme.
jaruj
01.04.08,06:03
Dobry den,
tak na tuto otazku nieje taka jednoducha odpoved a vlastne by sa s tym mal zaoberat statik. Problematika je velmi komplexna a udaje su nedostatocne. Z otazky sa neda zistit ci napriklad pivnicny mur bude vedla prejazdnej cesty kde sa musi ratat s tlakom od vozidiel, tak isto tu nieje udana vyska pivnice a vyska okoliteho terenu aby sa dal vyratat tlak zeminy na pivnicny mur. Dalej chyba udaj o prevedeny paty mura. Ak sa mur opiera o dosku alebo cementovy poter tak niesu nutne zeleza spajajuce zaklad s murivom. Ak mur stoji na doske tak tie zeleza su bezpodmienecne nutne. Tak isto vystuz v stenach sa dodava podla statickeho vypoctu. Ak vypoctom vyjde minimalna vystuz da sa ratat z prostym betonom (bez vyztuze) ale to zase zavisi od vertikalneho zatazenia zo stropnych dosiek, stien, strechy a pod.
Salovacie tvarnice treba zaliat betonom vhodnej konzistencie. Pokial by ich chcel niekto spajat tenkovrstvovou maltou tak nema dostatocnu plochu.
Bez vypoctov by som odporucal dat zeleza trciace zo zakladu (d=10mm/25cm), tak isto vertikalne zeleza presahujuce mur a naviazane na stropnu dosku (d=8mm/25cm) a zaliat betonom.
Murovat sa pripade tychto tvarnic musi previazane (napr. krizova vazba).
Odporucil by som zvazit pouzitie ineho typu tvarnic ci uz z perom a drazkou, alebo z salovacieho debnenia popr. ine.
A najviac by som odporucal poradit sa zo statikom aj pri takejto drobnosti lebo urobit chybu v tomto stadiu narobi problemy na cely zivot. On Vam povie aj ake kotviace dlzky su potrebne a odporuci vhodny material a povie Vam technologiu prevedenia atd.
Podlahy vymenite lahko ale podzemne steny sa tazko buraju a opravuju
jaruj
r.galovic
01.04.08,07:53
Debniace tvárnice samé o sebe nie sú nosné. Požadovaná pevnosť vznikne až po vystužení a zaliatí betónom. Oceľová výstuž sa ukladá zvislo aj vodorovne. Murovať z betónových debniacich tvárnic bez zaliatia betónom je nezmysel.

Pokiaľ sa ale skutočne rozprávame o "debniacich" tvárniciach !
diry
01.04.08,15:36
Dávajú sa vodorovne a je to pre spevnenie múra. Keď je väčší tak aj kolmo
szaboe
01.04.08,20:10
jedná sa nie o šalovacie, ale murovacie tvárnice pivničné uni.
rozmer 38 hĺbka 22 výška a 30 dĺžka.
AndrejG
01.04.08,20:12
No ved ano, my sa bavime o tom, ci je to dost pre pivnicu, lebo tam bude zem fakt hodne tlacit...ja mam z takych tvarnic plot, na ine by som to nedaval. Radsej salovacie, vyplnit zelezom a zaliat kvalitnym betonom(B25-30), nech to vydrzi par storoci.
szaboe
01.04.08,20:16
výška terénu je 2,20 m je to v slepej uličke , steny budú z profi
40 tehla, vrchná deka bude z drevených hranolov a strecha bude
mediterran. Je to vlastne pozemok, ktorý bol v jame a dodatočne
bola dovezená pôda, aby sme sa dostali na úroveň cesty. z tohto
dôvodu robíme pivnicu. odporúčate aby sme z vonka na izoláciu postavili ešte jeden múr z klasických tehál plných rozmer 6?ďakujem za radu.
AndrejG
01.04.08,21:43
plne tehly niesu ziadna izolacia...zvonka na tie tvarnice treba natavit asfaltove pasy(dole ich nadpojit na tie ktore budu na doske), na tie pasy potom XPS a nopovu foliu, aj ked ta uz navyse, ale je za par korun, tak preco nezablokovat zemnu vlhkost od domu uplne
szaboe
02.04.08,17:33
rozumiem. ja sa pýtam na to či ešte treba plus zvonka ešte jednu stenu z klasických tehál plných. nie je to zbytočná investícia navyše? z vonka zem+tehla+izolácia+murovacie tvárnice.nestačilo by len z vonka zem+izolácia+murovacie tvárnice? dakujem
r.galovic
02.04.08,18:22
Takáto stena z plných pálených tehál neplní funkciu nosnú, ale ako ochrana izolácie. Takže s tlakom zeminy nijako suterénnej stene nepomôže. V súčasnosti sa však s úspechom ako ochrana izolácie používa buď nopová fólia, alebo pri vykurovanom suteréne perimetrická tepelná izolácia. Tak ako ste popísali váš dom, tak by som odporúčal použiť debniace tvárnice hr. 30 mm vystužené a zaliate betónom. Na stránke výrobcu vašich betónových murovacích tvárnic som sa vlastne o nich nič nedozvedel. Nie je tam žiadna technická informácia ani technologický postup. Takže by som to nekomplikoval a použil by som debniace tvárnice ZS30, DT30, BSD30 ... atd. Každý výrobca má iné označenie.
NInive
02.04.08,21:19
Szaboe, neuraz sa, ale zasmiala som sa veru dobre:). Dufam, že niesi ten, čo do domiešavača nalial vodu do betónu na základy. Ak si ten , tak radšej nestavaj, ale zaplať firme..........
szaboe
03.04.08,16:47
prepáčte ale som iba laik, ktorý sa informuje. nemám skúsenosti so stavbou . informujem sa aby som sa niečo nové naučila. a aby som vedela či postup ktorý zvolil stavebný dozor je správny.
AndrejG
03.04.08,16:49
prepáčte ale som iba laik, ktorý sa informuje. nemám skúsenosti so stavbou . informujem sa aby som sa niečo nové naučila. a aby som vedela či postup ktorý zvolil stavebný dozor je správny.

Kazdopadne urcite nedovol, aby vam to stavali iba z tych tvarnic.
Andrej03
01.12.08,11:41
Ahojte
Aké rozmery musia mať šalovacie tvárnice čo sa dávajú už na zaliatý základ? Pivnicu nebudem mať.
ďakujem za odpovede
220870
01.12.08,19:21
No ja rozoznávam minimálne dva druhy betónových tvárnic. Murovacie a šalovacie. Murovacie sa nezalievajú betónom. Šalovacie sa musia zalievať betónom.Vo vašom prípade sa jedná o murovacie a tie sa nezalivajú ani sa zalievať nedajú.
220870
01.12.08,19:33
rozumiem. ja sa pýtam na to či ešte treba plus zvonka ešte jednu stenu z klasických tehál plných. nie je to zbytočná investícia navyše? z vonka zem+tehla+izolácia+murovacie tvárnice.nestačilo by len z vonka zem+izolácia+murovacie tvárnice? dakujem
Na túto otázku si musíte odpovedať sami.Všetko závisí od toho na čo budete pivnicu používať. Ako sklad zeleniny , alebo obytnú časť domu.?
nestačilo by len z vonka zem+izolácia+murovacie tvárnice? dakujem[/quote] tomuto trochu nerozumiem. Idete stavať pivnicu s tým že vykopete o dva metre širšiu jamu?
Zitulda
06.12.08,17:53
Debniace tvárnice samé o sebe nie sú nosné. Požadovaná pevnosť vznikne až po vystužení a zaliatí betónom. Oceľová výstuž sa ukladá zvislo aj vodorovne. Murovať z betónových debniacich tvárnic bez zaliatia betónom je nezmysel.

Pokiaľ sa ale skutočne rozprávame o "debniacich" tvárniciach !

Plne súhlasím. Škoda že nemôžno prideliť bod a vypíše že v neodborných témach sa body udelovať nedajú. odo nňa máš aspoň dve imaginárne body. Vodorovná výztuž priemeru 8mm sa dáva do každej rady a zvislá výztuž o priemere 10mm do každej druhej tvárnice. Zalievajú sa betónom triedy B80 alebo B105
juvask
07.12.08,16:26
a ved pozrii si ako to mas v projekte. a mas to vybavené
KEJKA
06.10.09,16:17
No ved ano, my sa bavime o tom, ci je to dost pre pivnicu, lebo tam bude zem fakt hodne tlacit...ja mam z takych tvarnic plot, na ine by som to nedaval. Radsej salovacie, vyplnit zelezom a zaliat kvalitnym betonom(B25-30), nech to vydrzi par storoci.
zostali mi salovacie tvarnice a mam aj tri palety murovacich tvarnic.
Rozmýšľam, že urobím základ pre plot. Ako postupovať? mám vyznačenu hranicu pozemku, osadenu elektroskriňu, viem kde bude brána. Ked vykopeme cca 30cm ryhu-kanal, vyložíme tými tvárnicami,napicháme roxory a zalejeme betonom, bude stačiť taký základ? na to pojde 1-2 rady murovacích tvárnic, tie by som už nezalievala betonom. vznikne murik ako základ pre budúci plot,ktorý pravdepodobne bude drevený..... z drevených latiek, alebo plastových, ale s imitáciou dreva.

Ďakujem
KEJKA
07.10.09,11:23
zostali mi salovacie tvarnice a mam aj tri palety murovacich tvarnic.
Rozmýšľam, že urobím základ pre plot. Ako postupovať? mám vyznačenu hranicu pozemku, osadenu elektroskriňu, viem kde bude brána. Ked vykopeme cca 30cm ryhu-kanal, vyložíme tými tvárnicami,napicháme roxory a zalejeme betonom, bude stačiť taký základ? na to pojde 1-2 rady murovacích tvárnic, tie by som už nezalievala betonom. vznikne murik ako základ pre budúci plot,ktorý pravdepodobne bude drevený..... z drevených latiek, alebo plastových, ale s imitáciou dreva.

Ďakujem
posúvam
andrejf
15.04.10,07:27
aj zvisle aj vodorovne, tam kde posobi sila na tah, beton je slaby v tahu ... to znamena smerom dovnutra, kedze tlak hliny posobi zboku ...