Zavrieť

Porady

murovacie šalovacie tvárnice

Dobrý deň! Vie mi niekto poradiť, či treba do murovacích tvárnic pivničných uni aj
betón. Stavebný dozor nám povedal, že môžeme dať ale nemusíme. Ďalší človek nám povedal, aby sme beton dali, lebo si nevie predstaviť, že celý dom držia iba murovacie tvárnice uni hĺbka 38 cm. Vie mi niekto prosím poradiť? jednu stranu majú plnú a druhá strana je rozdelená na osem kociek. tam sa nedá dať železo.
Naposledy upravil szaboe : 31.03.08 at 23:00
Usporiadat
Catrin Catrin

Catrin je offline (nepripojený) Catrin

Trochu divný stavebný dozor. Ja by som mu nedala dozorovať ani stavbu kôlne. Nielen betón ale aj stavebné železo - roxor, ak budeš mať aj pivnicu tak rozhodne. Každá novostavba "pracuje", sadá, neviem si predstaviť čo by spravila stavba na takých krehkých základoch.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Pri nákupe strateného debnenia dostaneš v stavebninách letáčik o postupe, aký musíš dodržať pri tom-ktorom využití. v každom prípade dávaš betón ( roxor ak kladieš aj druhý rad).
0 0
diry diry

diry je offline (nepripojený) diry

Jednoznačne aj betón aj roxor!
0 0
getrag getrag

getrag je offline (nepripojený) getrag

moja otazka je trochu amaterska ale nesmejte sa.
tie roxory davam zvislo alebo vodorovne a preco tak.
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

Síce nemám stavebnú školu, ale myslím že roxory treba napichať zvislo už do základového betónu, aby tvárnice po ňom "neplávali".
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

getrag Pozri príspevok
moja otazka je trochu amaterska ale nesmejte sa.
tie roxory davam zvislo alebo vodorovne a preco tak.
Zvislo, preto, lebo to previaze tie tvarnice.
0 0
szaboe szaboe

szaboe je offline (nepripojený) szaboe

Tie murovacie tvárnice majú jednu stranu plnú a druhú rozdelenú na šesť kociek. do toho sa nedá dať železo.
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

Tak to neviem čo je, keďtak hoď sem foto
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

tak bud su murovacie alebo salovacie...
0 0
szaboe szaboe

szaboe je offline (nepripojený) szaboe

chod na www.leier-baustoffe.sk stenové systémy
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Nechapem preco by tam neslo zelezo...ved zelezne pruty maju hrubku 1-2cm...ale pivnicu by som aj tak staval s debniacich tvarnic a cele ich zalial, predsa len je tam tlak zeme.
0 0
jaruj jaruj

jaruj je offline (nepripojený) jaruj

starnem ale zatial nevadi
Dobry den,
tak na tuto otazku nieje taka jednoducha odpoved a vlastne by sa s tym mal zaoberat statik. Problematika je velmi komplexna a udaje su nedostatocne. Z otazky sa neda zistit ci napriklad pivnicny mur bude vedla prejazdnej cesty kde sa musi ratat s tlakom od vozidiel, tak isto tu nieje udana vyska pivnice a vyska okoliteho terenu aby sa dal vyratat tlak zeminy na pivnicny mur. Dalej chyba udaj o prevedeny paty mura. Ak sa mur opiera o dosku alebo cementovy poter tak niesu nutne zeleza spajajuce zaklad s murivom. Ak mur stoji na doske tak tie zeleza su bezpodmienecne nutne. Tak isto vystuz v stenach sa dodava podla statickeho vypoctu. Ak vypoctom vyjde minimalna vystuz da sa ratat z prostym betonom (bez vyztuze) ale to zase zavisi od vertikalneho zatazenia zo stropnych dosiek, stien, strechy a pod.
Salovacie tvarnice treba zaliat betonom vhodnej konzistencie. Pokial by ich chcel niekto spajat tenkovrstvovou maltou tak nema dostatocnu plochu.
Bez vypoctov by som odporucal dat zeleza trciace zo zakladu (d=10mm/25cm), tak isto vertikalne zeleza presahujuce mur a naviazane na stropnu dosku (d=8mm/25cm) a zaliat betonom.
Murovat sa pripade tychto tvarnic musi previazane (napr. krizova vazba).
Odporucil by som zvazit pouzitie ineho typu tvarnic ci uz z perom a drazkou, alebo z salovacieho debnenia popr. ine.
A najviac by som odporucal poradit sa zo statikom aj pri takejto drobnosti lebo urobit chybu v tomto stadiu narobi problemy na cely zivot. On Vam povie aj ake kotviace dlzky su potrebne a odporuci vhodny material a povie Vam technologiu prevedenia atd.
Podlahy vymenite lahko ale podzemne steny sa tazko buraju a opravuju
jaruj
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Debniace tvárnice samé o sebe nie sú nosné. Požadovaná pevnosť vznikne až po vystužení a zaliatí betónom. Oceľová výstuž sa ukladá zvislo aj vodorovne. Murovať z betónových debniacich tvárnic bez zaliatia betónom je nezmysel.

Pokiaľ sa ale skutočne rozprávame o "debniacich" tvárniciach !
0 0
diry diry

diry je offline (nepripojený) diry

Dávajú sa vodorovne a je to pre spevnenie múra. Keď je väčší tak aj kolmo
0 0
szaboe szaboe

szaboe je offline (nepripojený) szaboe

jedná sa nie o šalovacie, ale murovacie tvárnice pivničné uni.
rozmer 38 hĺbka 22 výška a 30 dĺžka.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

No ved ano, my sa bavime o tom, ci je to dost pre pivnicu, lebo tam bude zem fakt hodne tlacit...ja mam z takych tvarnic plot, na ine by som to nedaval. Radsej salovacie, vyplnit zelezom a zaliat kvalitnym betonom(B25-30), nech to vydrzi par storoci.
0 0
szaboe szaboe

szaboe je offline (nepripojený) szaboe

výška terénu je 2,20 m je to v slepej uličke , steny budú z profi
40 tehla, vrchná deka bude z drevených hranolov a strecha bude
mediterran. Je to vlastne pozemok, ktorý bol v jame a dodatočne
bola dovezená pôda, aby sme sa dostali na úroveň cesty. z tohto
dôvodu robíme pivnicu. odporúčate aby sme z vonka na izoláciu postavili ešte jeden múr z klasických tehál plných rozmer 6?ďakujem za radu.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

plne tehly niesu ziadna izolacia...zvonka na tie tvarnice treba natavit asfaltove pasy(dole ich nadpojit na tie ktore budu na doske), na tie pasy potom XPS a nopovu foliu, aj ked ta uz navyse, ale je za par korun, tak preco nezablokovat zemnu vlhkost od domu uplne
0 0
szaboe szaboe

szaboe je offline (nepripojený) szaboe

rozumiem. ja sa pýtam na to či ešte treba plus zvonka ešte jednu stenu z klasických tehál plných. nie je to zbytočná investícia navyše? z vonka zem+tehla+izolácia+murovacie tvárnice.nestačilo by len z vonka zem+izolácia+murovacie tvárnice? dakujem
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Takáto stena z plných pálených tehál neplní funkciu nosnú, ale ako ochrana izolácie. Takže s tlakom zeminy nijako suterénnej stene nepomôže. V súčasnosti sa však s úspechom ako ochrana izolácie používa buď nopová fólia, alebo pri vykurovanom suteréne perimetrická tepelná izolácia. Tak ako ste popísali váš dom, tak by som odporúčal použiť debniace tvárnice hr. 30 mm vystužené a zaliate betónom. Na stránke výrobcu vašich betónových murovacích tvárnic som sa vlastne o nich nič nedozvedel. Nie je tam žiadna technická informácia ani technologický postup. Takže by som to nekomplikoval a použil by som debniace tvárnice ZS30, DT30, BSD30 ... atd. Každý výrobca má iné označenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať