lydia.kralikova
01.04.08,07:28
Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Poradte niekto, je niekde na nete uplne znenie tohoto zakona?
Dik.
Zoltán Kovács
01.04.08,05:31
0500429
01.04.08,07:02
Zakon najdete na intenerte .zbierka.sk, cislo zakona je 68/2008, a tiez informacie najdete na intenrete na .rozhlas.sk, na hlavnej stranke je odkaz na koncesionarske poplatky.
Chobot
01.04.08,07:32
Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Dik.

Odpoveď na tvoju otázku nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t77863-koncesionarske-poplatky.html
VladoaKatka
01.04.08,07:56
Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Poradte niekto, je niekde na nete uplne znenie tohoto zakona?
Dik.

no www.rtvs.sk (http://www.rtvs.sk) je momentálne nefunkčná, aspoň u mňa ... žeby toľko koncesionárov sa chcelo hneď prvý deň prihlásiť?
Chobot
01.04.08,07:58
no www.rtvs.sk (http://www.rtvs.sk) je momentálne nefunkčná, aspoň u mňa ... žeby toľko koncesionárov sa chcelo hneď prvý deň prihlásiť?

Podľa mňa im padol server z toľkých loginov. Alebo majú 1. apríl a trochu špásujú s koncesionármi...:D
pivko
01.04.08,08:03
Majitelia viacerých domov a bytov budú platiť iba za jeden dom alebo byt, zamestnávatelia podľa počtu zamestnancov, úľavy sa nemenia

Jednotný 140-korunový poplatok za verejnoprávnu televíziu a rozhlas platia od utorka 1. apríla všetci odberatelia elektrickej energie. Po zmene koncesionárskych poplatkov na nové úhrady za vysielanie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) budú domácnosti platiť rovnakú sumu. Rozdielne je pre zamestnávateľov, ktorí už nebudú platiť podľa počtu rozhlasových alebo televíznych prijímačov, vedených v účtovníctve, ale iba ak zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Podľa počtu zamestnancov bude ich mesačný poplatok pre STV a SRo vo výške od 140 do 14 000 korún. Agentúru SITA o tom informovali hovorkyne verejnoprávnych médií Želmíra Habánová (STV), Alexandra Štullerová-Koreňová a Tamara Buzyn (SRo).

Majitelia viacerých domov a bytov budú platiť len za jedno odberné miesto elektrickej energie, teda iba za jeden dom alebo byt. Zaplatiť 140-korunovú úhradu musia cez SIPO (sústredné inkaso platieb
obyvateľstva) alebo aj bankovým prevodom do posledného dňa príslušného mesiaca. Platiť sa bude dať aj štvrťročne, polročne a ročne. V takomto prípade treba zaplatiť do posledného dňa prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa úhrada platí, napríklad za 2. štvrťrok treba zaplatiť do konca apríla. Tí, čo platia koncesie za SRo aj STV, sa k 1. aprílu prihlasovať nemusia. Automaticky sa im doterajšie dve sumy, 40 a 100 korún zmenia v SIPO na jednu 140-korunovú. Tí, čo doteraz koncesie neplatili, sa na platenie úhrad musia písomne prihlásiť najneskôr do 30. apríla.

Tlačivá nájdu na pobočkách Slovenskej pošty a na internetovej stránke SRo http://www.rozhlas.sk/ STV http://www.stv.sk/ a vyberateľa úhrady - Rozhlasovej a televíznej spoločnosti (RTVS) http://www.rtvs.sk/.

POSIELAME ICH AJ V PRÍLOHE!!!

Od platenia sú oslobodení tí, čo žijú v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ťažko zdravotne postihnutí. Polovičnú sadzbu - 70 korún zaplatia dôchodcovia. Výnimkou sú dôchodcovia, ktorí žijú v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom, dostávajú dávky v hmotnej núdzi, alebo sú osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Tí, čo aj v minulosti neplatili vôbec, alebo platili len časť koncesií za STV a SRo, nemusia RTVS oznamovať svoje oslobodenie od platenia úhrady. Ak domácnosť nezaplatí za vysielanie verejnoprávnych médií, vyzve ho RTVS, aby zaplatila úhradu aj poštovné. Ak výzvu do 30 dní od jej doručenia nesplní, má RTVS nárok na zaplatenie úhrady, poštovného a pokuty 500 korún na súde. V prípade právnických osôb a podnikajúcich fyzických osôb sa sadzba tejto pokuty zvyšuje a môže byť od 1 000 do 5 000 korún. Podľa zákona bude od 1.
apríla vyberať úhrady a aj vymáhať nedoplatky spoločnosť RTVS, založená SRo a STV. Platby rozdelí podľa kľúča 70 % pre STV a 30 % pre SRo.

Ďalšie odpovede o novom systéme platieb za STV a SRo získajú občania aj zamestnávatelia na informačnej telefonickej linke na čísle s bratislavskou predvoľbou - 02/ 60 61 44 44. Na infolinke je k dispozícii 16 operátorov každý pracovný deň od 8:00 do 19:00.


Zákon má č. 68/2008 Z.z., zamestnávatelia nech si všímajú najmä:

§ 3
Platiteľ úhrady

Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je

a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste, z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome,
b) zamestnávateľ,ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov. Na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.


§ 6

ods.
3) Platiteľ podľa § 3 písm. b) platí úhradu za každý aj začatý kalendárny mesiac

a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2 400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6 000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14 000 Sk, ak zamestnáva 1 000 a viac zamestnancov.

(4) Pre určenie úhrady podľa odseku 3 je rozhodujúci počet zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu v prvý deň kalendárneho mesiaca, za ktorý sa táto úhrada platí. Ak sa úhrada platí vopred za štvrťrok, polrok alebo rok, pre jej určenie je rozhodujúci počet zamestnancov v prvý deň prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa táto úhrada platí.
m.hladka
01.04.08,08:40
To znamená, že ak firma má platiť STV koncesionársky poplatok, tak môže si kúpiť do firmy ako náklad TV prijímač????? To by daniari asi nemali vyhodiť!?
michaela25
01.04.08,09:32
Dobry deň

to znamená, že keď firma ma iba v lete dohodarov, tak ma za letne mesiace zaplatiť koncesionarske poplatky?

Michaela
m.hladka
01.04.08,11:00
Od troch zamestnancov, t.z. že sa prihlási a keď dohodári skončia, tak sa potom asi odhlási!?
No, to ešte bude veľmi zaujímave, ako sa to bude všetko riešiť.
Tweety
01.04.08,11:02
Dobry deň

to znamená, že keď firma ma iba v lete dohodarov, tak ma za letne mesiace zaplatiť koncesionarske poplatky?

Michaela
Zamestnanci- a to dohodári nie sú.
michaela25
01.04.08,13:08
Zamestnanci- a to dohodári nie sú.


čo, ale potom myslia tým obdobným pracovným vzťahom
jess
01.04.08,13:22
Ak som správne pochopila, tak nezáleží, či PRÁVNICKÁ osoba odoberá elektriku, že je len v nájme a nie je prihlásená k odberu EE, ani to na fa za nájom nemá..........platí z titulu, že je ZAMESTNÁVATEĽ, ak má viac ako 3 zamestnancov prihlásených do soc.poisťovne!!! Čo na tom, že nemá ani rozhlas ani televízor v prevádzke. Čiže platím štátu za TO, čo nemám, ani neodoberám...... to sme to dopadli:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:.....či sté výpalníctvo.......Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
bea
01.04.08,13:33
čo, ale potom myslia tým obdobným pracovným vzťahom

http://www.porada.sk/t66068-co-je-obdobny-pracovny-pomer.html
Chobot
01.04.08,13:38
Ak som správne pochopila, tak nezáleží, či PRÁVNICKÁ osoba odoberá elektriku, že je len v nájme a nie je prihlásená k odberu EE, ani to na fa za nájom nemá..........platí z titulu, že je ZAMESTNÁVATEĽ, ak má viac ako 3 zamestnancov prihlásených do soc.poisťovne!!! Čo na tom, že nemá ani rozhlas ani televízor v prevádzke. Čiže platím štátu za TO, čo nemám, ani neodoberám...... to sme to dopadli:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:.....či sté výpalníctvo.......Prosím opravte ma, ak sa mýlim.

Ber to ako sponzorský dar pre štátnu STV a rozhlas.;):D:D
jess
01.04.08,13:44
Ber to ako sponzorský dar pre štátnu STV a rozhlas.;):D:D

Nechcete prispieť sponzorsky aj na našu firmu ???:D:D:D:rolleyes:
michaela25
01.04.08,14:10
http://www.porada.sk/t66068-co-je-obdobny-pracovny-pomer.html

ja mám z toho stale chaos, keď je dohoda pracovnoprávnym vzťahom - vykonáva závislu činnosť, vytvárame mu podmienky na prácu, može mať aj hmotnú zodpovednosť - rovnako ako stály zamestnanec, tak za čo sa považuje podľa tohoto zákona?
Chobot
01.04.08,14:18
ja mám z toho stale chaos, keď je dohoda pracovnoprávnym vzťahom - vykonáva závislu činnosť, vytvárame mu podmienky na prácu, može mať aj hmotnú zodpovednosť - rovnako ako stály zamestnanec, tak za čo sa považuje podľa tohoto zákona?

Veď v tej definícií, na ktorú odkazuje link máš predsa jasne napísané, že je to napr. štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer policjata, vojak z povolania. To nie sú klasické pracovné pomery v zmysle ZP ale je to obdobný pracovný pomer, z ktorého účastníkovi plynie sociálne poistenie.

Dohodár ani brigádnik nie je povinne sociálne poistený.
michaela25
01.04.08,16:38
Ďakujem, takže keď nie je povinne sociálne poisteny, plati sa zaňho len úrazove a garančne poistenie nie je považovaný pre účely tohoto zákona za zamestnanca.
Chobot
02.04.08,06:26
Ďakujem, takže keď nie je povinne sociálne poisteny, plati sa zaňho len úrazove a garančne poistenie nie je považovaný pre účely tohoto zákona za zamestnanca.

Presne tak. Keď si pozrieš zákon, tak tá spoločnosť čo vyberá poplatky získava údaje o počte zamestnancov z hlásenia zo soc. poisťovne. Teda koľko ľudí im nahlási SP, taký poplatok musí firma platiť. Takže firma vie, koľko ľudí má nahlásených v SP.
Erika-ežka
02.04.08,06:38
Presne tak. Keď si pozrieš zákon, tak tá spoločnosť čo vyberá poplatky získava údaje o počte zamestnancov z hlásenia zo soc. poisťovne. Teda koľko ľudí im nahlási SP, taký poplatok musí firma platiť. Takže firma vie, koľko ľudí má nahlásených v SP.
Lenže aj dohodári sa vlastne nahlasujú na SP, len aby im SP nahlásila, že sú to dohodári a nie zamestnanci :cool:...
VladoaKatka
02.04.08,07:11
Už sa zistilo, že budú problémy z dôvodu poskytovania údajov od elektrární, nechcem si predstaviť, aké budú nedorozumenia z toho, aké údaje bude poskytovať SP...

http://spravy.pravda.sk/zastrckovy-zakon-plati-ale-s-chybou-db4-/sk_domace.asp?c=A080401_193301_sk_domace_p04
Braňo
02.04.08,07:32
chcem vás upozorniť, že podľa novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom je platiteľom koncesionárskych poplatkov aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň troch zamestnancov.
Sadzba je -od 3 do 9 zamestnancov 140.- Sk mesačne
- od 10 do 49 zamestnancov 560.-Sk mesačne
- od 50 do 249 zamestnancov 2400.-Sk mesačne
- od 250 do 999 zamestnancov 6000.-Sk mesačne - od 1000 zamestnancov 14000.-Sk mesačne
Úhrada sa platí mesačne do posledného dňa mesiaca. Možno zaplatiť aj štvrťrok, polrok alebo rok vopred.
Platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady do 30 dní vznik, zmenu alebo zánik povinnosti platiť úhradu.
V písomnom oznámení uvedie obchodné meno, sídlo, IČO, adresu na doručovanie písomností a počet zamestnancov pre určenie úhrady.
Vyberateľ úhrady je s.r.o. založená Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom.
V prílohe vám zasielame tlačivo k prihláseniu sa a poučenie k jeho vyplneniu a znenie zákona.
Nie je podstatné, či firma vlastní alebo nevlastní TV, resp. či je odberateľom elektrickej energie, ako bolo prezentované v novinách.
Braňo
02.04.08,07:48
Suma nedoplatkov do sociálnej poisťovne od firiem je cez 25 miliárd, dlh domácností na konc. poplatkoch cez 200.000 miliónov (bez pokút).
Predpokladám, že uvedený nedoplatok bude iba narastať a v budúcnosti.
Nebudem sa vyjadrovať k politike, ale myslím, že k riešeniu fin. problémov STV bolo možné použiť iné zdroje. Poliaci už upustili od konc.poplatkov.
Nezmyselnosť tohto zákona iba prehlbuje uvedené problémy.

P.S. : Myslím si, že nie viac ako 20% firiem do 20 zamestnancov má uzatvorenú zmluvu s PZS doteraz.
Chobot
02.04.08,08:13
P.S. : Myslím si, že nie viac ako 20% firiem do 20 zamestnancov má uzatvorenú zmluvu s PZS doteraz.

Tak to si podľa mňa optimista...:rolleyes::D:D
Marína
02.04.08,10:36
Máme dve odberné miesta(OM) EE. Jedno, kde bývame a máme obaja s manželom trvalé bydlisko a druhé(chalupa) kde nemáme ani prechodné. Na prvé OM má uzavretú zmluvu manžel, na druhé OM ja. Ak tomu dobre rozumiem(so slečnou na 02/60614444 si voľajako nerozumieme), podľa § 3 písm.a) Zák. 68/2008 Z.z. je platiteľom úhrady
a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste,4) z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte5) alebo v rodinnom dome,6)
Uvažujem správne, že jedna FO ak aj má viacero OM za služby platí 1x? Zmením(už som na tom začala pracovať) odberateľa(manžela) na druhom OM. Predpokladám, že kontrola RTSV na údaje z databázy dodávateľa EE bude na trvalé bydlisko a nie OM. Mýlim sa?
VladoaKatka
02.04.08,10:42
Máme dve odberné miesta(OM) EE. Jedno, kde bývame a máme obaja s manželom trvalé bydlisko a druhé(chalupa) kde nemáme ani prechodné. Na prvé OM má uzavretú zmluvu manžel, na druhé OM ja. Ak tomu dobre rozumiem(so slečnou na 02/60614444 si voľajako nerozumieme), podľa § 3 písm.a) Zák. 68/2008 Z.z. je platiteľom úhrady
a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste,4) z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte5) alebo v rodinnom dome,6)
Uvažujem správne, že jedna FO ak aj má viacero OM za služby platí 1x? Zmením(už som na tom začala pracovať) odberateľa(manžela) na druhom OM. Predpokladám, že kontrola RTSV na údaje z databázy dodávateľa EE bude na trvalé bydlisko a nie OM. Mýlim sa?

Určite sa nemýliš, ale...ak si to "nevšimnú" zase len Ty budeš mať starosť s reklamovaním duplicitného vyberania poplatkov. Bude to trvať dlho než v tom bude poriadok.

P.S.:Mňa to čaká tiež, odhlásiť sa a strážiť, či aj napriek tomu odomňa nebudú vyberať dvojmo.
Melnick
02.04.08,10:42
mimotemyProsím moderátora aby opravil ten názov , stačí ,že zákon je skomolenina .:)
Ďakujem . Vaša zástrčková koncesionárka.:D
Chobot
02.04.08,10:45
Máme dve odberné miesta(OM) EE. Jedno, kde bývame a máme obaja s manželom trvalé bydlisko a druhé(chalupa) kde nemáme ani prechodné. Na prvé OM má uzavretú zmluvu manžel, na druhé OM ja. Ak tomu dobre rozumiem(so slečnou na 02/60614444 si voľajako nerozumieme), podľa § 3 písm.a) Zák. 68/2008 Z.z. je platiteľom úhrady
a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste,4) z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte5) alebo v rodinnom dome,6)
Uvažujem správne, že jedna FO ak aj má viacero OM za služby platí 1x? Zmením(už som na tom začala pracovať) odberateľa(manžela) na druhom OM. Predpokladám, že kontrola RTSV na údaje z databázy dodávateľa EE bude na trvalé bydlisko a nie OM. Mýlim sa?

Mýliš sa. RTVS bude vyžadovať zoznam odberných miest, kde odberateľmi sú fyzické osoby. Každá FO bude v zmysle zákona platiteľom, je jedno, či je to OM byt alebo chata. Pokiaľ bude byt aj chata na manžela, tak je to OK, lebo jedny fyz. osoba platí iba 1x, hoci má viac OM. Pokiaľ by chata zostala na teba, tak by si platila aj ty (za OM na chate) aj manžel (za OM v byte).

Ale zatiaľ v tom majú taký guláš, že kým to upracú, už budete mať zmeneného odberateľa na chate. (nevedia sa dohodnúť, aké údaje to vlastne od elektrární chcú a v akej štruktúre).

Alebo som zle pochopil otázku?
Marína
02.04.08,10:54
Ďakujem.
Myslela som to presne tak, že zmeníme zmluvu(OM chalupa) na odber elektr. energie a plynu na manžela, aby sme zbytočne neplatili 2x.
Marína
02.04.08,11:00
Určite sa nemýliš, ale...ak si to "nevšimnú" zase len Ty budeš mať starosť s reklamovaním duplicitného vyberania poplatkov. Bude to trvať dlho než v tom bude poriadok.

P.S.:Mňa to čaká tiež, odhlásiť sa a strážiť, či aj napriek tomu odomňa nebudú vyberať dvojmo.
Katka, prečo myslíš, že budú vyberať duplicitne? Skôr si myslím, že najprv ťa vyzvú aby si sa prihlásila a bude na tebe im dokazovať, že nebol dôvod.
Zuzana210
02.04.08,11:08
Každá FO bude v zmysle zákona platiteľom, je jedno, či je to OM byt alebo chata.

O tej chate by som pochybovala. Chata predsa nie je byt ani rodinný dom. Nie je určená na rodinné bývanie. Teda aspoň ak je v katastri zapísaná ako chata. Ja by som teda za chatu koncesionársky poplatok neplatila.
Chobot
02.04.08,11:12
Ďakujem.
Myslela som to presne tak, že zmeníme zmluvu(OM chalupa) na odber elektr. energie a plynu na manžela, aby sme zbytočne neplatili 2x.

Pozeral som si ešte raz ten zákon a môže mať Zuzana210 pravdu. V zákone je vyslovene uvedené, že ide o byt alebo rodinný dom. Ťažko je teraz zaujať jednoznačné stanovisko, či RTVS bude chatu považovať za rodinný dom alebo nie, nakoľko aj chata môže byť miestom bydliska. Ale nie je to byt ani rodinný dom. Uvidíme.

Takže nie je to jednoznačné, radšej si tú elektrinu prehláste aj tak.

Nedalo mi to a pozrel som aj ten stavebný zákon, na ktorý odkazuje zástrčkový zákon a tam je rodinný dom takto definovaný:

"(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie."

Čiže v zmysle tohto zákona by za rodinný dom mohla byť považovaná aj chata.
VladoaKatka
02.04.08,11:34
Katka, prečo myslíš, že budú vyberať duplicitne? Skôr si myslím, že najprv ťa vyzvú aby si sa prihlásila a bude na tebe im dokazovať, že nebol dôvod.

Ja som pessimistka. Mala som problémy za firmu, ohľadom platenia koncesionárských poplatkov minulý rok, nie mojou vinou nebolo zaplatené jedno polročné obdobie z roku 2004 - pozn. dostávala som faktúru a tú som uhrádzala v dobe splatnosti. Keď prepukla tá aféra okolo pokutovania a vyberania nehoráznych pokút a penále za oneskorenie, som sa dozvedela, že na to konkrétne obdobie viac firiem nedostalo FA, domácnosti za určité obdobie vypadli zo systému na inkaso atď. trvalo to len niekoľko mesiacov a znova bežalo všetko ako predtým. Ak som nedostala prvý faktúru mal slov.rozhlas zaslať upomienku, ako to robia iné spoločnosti.
Mám ešte odložený lisť na pokutu - výzva zaslaná obyčajne poštou - splatná bola deň vystavenia. Aj keby som bola zaplatila deň obdržania, už stejne by to nič neznamenalo, lebo som nedodržala splatnosť. Nebyť gen.pardonu na túto záležitosť z 240,- Sk by som bola platila niekoľkodesaťtisícovú sumu a podľa toho listu ani odvolať sa nedalo, nič proste platiť.
Aj keď je to teraz iná "umelovytvorená spoločnosť" ja im neverím, budú sa snažiť na tom ryžovať, lebo budú si vedomí toho, že za pár korún sa s ními nikto nebude naťahovať cez súdy.
Marína
02.04.08,11:35
Pozeral som si ešte raz ten zákon a môže mať Zuzana210 pravdu. V zákone je vyslovene uvedené, že ide o byt alebo rodinný dom. Ťažko je teraz zaujať jednoznačné stanovisko, či RTVS bude chatu považovať za rodinný dom alebo nie, nakoľko aj chata môže byť miestom bydliska. Ale nie je to byt ani rodinný dom. Uvidíme.

Takže nie je to jednoznačné, radšej si tú elektrinu prehláste aj tak.
Už sa na tom pracuje. Ešteže sa to dá aj telefonicky. My nemáme chatu ale rodinný dom(starý dom-chalupu) v obci, kde víkendujeme.
Ak tak rozmýšľam, keby som vlastnila 10 takýchto chalúp a len v jednej z nich by som mala trvalý pobyt, kde by som aj bývala a v ostatných by som sa zdržiavala len občas, aj tak by som mala povinnosť platiť 10x? Voľajako mi to "neštimuje".:rolleyes:
Marína
02.04.08,17:46
Pred chvíľou som si na doklade SIPO všimla oznam RTVS s.r.o., v ktorom o.i. sa uvádza:
S účinnosťou od 1.4.2008 je v platnost nový zákon o ................. Platiteľom úhrady je každá fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny v byte alebo rodinnom dome. Ak má platiteľ viac odberných miest, platí iba za jedno. Výška úhrady je 140 Sk mesačne, polovičnú sadzbu 70 Sk platia .......... atd.
endrju
02.04.08,18:36
Toto je jedna z 3 tém existujúcich na tomto fóre, v ktorých paralelne prebieha diskusia o rovnakých problémoch. Navrhujem, aby sa podľa možnosti diskusia sústredila v najstaršej z týchto 3 tém:

http://www.porada.sk/t61543-dalsi-nepodarok-novela-koncesionarskych-poplatkov.html

Ďakujem za porozumenie. :)
Chobot
02.04.08,18:52
Už sa na tom pracuje. Ešteže sa to dá aj telefonicky. My nemáme chatu ale rodinný dom(starý dom-chalupu) v obci, kde víkendujeme.
Ak tak rozmýšľam, keby som vlastnila 10 takýchto chalúp a len v jednej z nich by som mala trvalý pobyt, kde by som aj bývala a v ostatných by som sa zdržiavala len občas, aj tak by som mala povinnosť platiť 10x? Voľajako mi to "neštimuje".:rolleyes:

Vlastne si si aj sama zodpovedala otázku. Písal som ti to už aj na začiatku, ale asi som to nenapísal jasne. Odberateľ energie -FO platí iba 1x, hoci vlastní je odberateľom vo viacerých nehnuteľnostiach.

A teraz už pokračovať len v téme, ktorú navrhol endrju.

http://www.porada.sk/t61543-dalsi-ne...poplatkov.html (http://www.porada.sk/t61543-dalsi-nepodarok-novela-koncesionarskych-poplatkov.html)
Vanka
04.04.08,17:19
My sme ako právnická osoba už platili koncesionárske poplatky, teda mi vychádza, že by sme sa nemuseli prihlasovať, ale chcela by som vedieť na základe čoho platiť, budú oni posielať nejaké faktúry alebo niečo alebo je to povinnosť právnickej osoby zaplatiť. Ak tento poplatok už niekto platil tak na aký účet. Do marca 2008 máme zaplatené na základe zaslaného vyúčtovania.
wagner
04.04.08,18:09
Dnes som sa bola na pošte podľa zástrčkového zákona odhlásiť od platenia. Na tlačivách pre fyzické osoby je aj riadok viacnásobný odber. Preto som sa spýtala na čo to je a dostala som informáciu, že pre tých, čo majú viac objektov v ktorých majú zástrčky. Vrámci debaty sme dospeli k názoru, že by bolo asi potrebné, si to cez poštu nahlásiť a vyhnú sa plateniu za TV a Rozhlas tam kde majú ostatné zástrčky. To bol náš výklad k zástrčkovému zákonu.
dadasv
09.04.08,22:42
My sme ako právnická osoba už platili koncesionárske poplatky, teda mi vychádza, že by sme sa nemuseli prihlasovať, ale chcela by som vedieť na základe čoho platiť, budú oni posielať nejaké faktúry alebo niečo alebo je to povinnosť právnickej osoby zaplatiť. Ak tento poplatok už niekto platil tak na aký účet. Do marca 2008 máme zaplatené na základe zaslaného vyúčtovania.

Musíte sa prihlásiť, lebo pôvodne ste platili podľa počtu prímačov a teraz budete platiť podľa počtu zamestnancov. Treba vyplniť prihlášku, kde sa uvádza počet zamestnancov. Iba fyzické osoby, ktoré nie sú podnikatelia a doteraz platili sa nemusia znovu prihlasovať.
VladoaKatka
10.04.08,03:22
Musíte sa prihlásiť, lebo pôvodne ste platili podľa počtu prímačov a teraz budete platiť podľa počtu zamestnancov. Treba vyplniť prihlášku, kde sa uvádza počet zamestnancov. Iba fyzické osoby, ktoré nie sú podnikatelia a doteraz platili sa nemusia znovu prihlasovať.
Tu sú odpovede na najčastejšie otázky zamestnávateľov:

http://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=6j1SfdBxOK87bmXX&_fs=P&_ts=39548%2C258529537
janasl
11.04.08,12:08
My sme súkromná firma s.r.o.(14 zamestnancov) ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť - ambulantnú a zároveň lôžkovú (jednodňovú). Táto zdravotná starostlivosť je našou jedinou vykonávanou činnosťou. V §5 daného zákona sú ako oslobodení od poplatku uvedení v písm.d) nemocnice a liečebne. Nie som si istá, či sa medzi takého oslobodené firmy môžeme zaradiť aj my, alebo máme povinnosť platenia a musíme sa do 30.4. prihlásiť ako platitelia??
VladoaKatka
11.04.08,12:15
My sme súkromná firma s.r.o.(14 zamestnancov) ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť - ambulantnú a zároveň lôžkovú (jednodňovú). Táto zdravotná starostlivosť je našou jedinou vykonávanou činnosťou. V §5 daného zákona sú ako oslobodení od poplatku uvedení v písm.d) nemocnice a liečebne. Nie som si istá, či sa medzi takého oslobodené firmy môžeme zaradiť aj my, alebo máme povinnosť platenia a musíme sa do 30.4. prihlásiť ako platitelia??

V priložených linkách sa dá stiahnúť formulár, kde je v časti 3, možnosť zaškrtnúť - oslobodený od povinnosti platiť úhradu, teda skôr sa musíte odhlásiť - teda im oznámiť, že zo zákona Vám nevzniká povinnosť.
Je tam aj poučenie aj odpovede na najčastejšie otázky, ak nebudete vedieť
ozvú sa Vám z RTVS alebo im zašlite e.mail s Vašou otázkou.

Preistotu tu dávam aj link:
http://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=6j1SfdBxOK87bmXX&_fs=P&_ts=39548%2C258529537
bepo
11.04.08,17:29
PO sa odhlasovať nemusí, automaticky sú odhlásení k 31.3, musia sa iba prihlásiť.
VladoaKatka
12.04.08,09:55
Je veľmi jednoduché a rýchle prihlasovanie sa cez internet.
Zita5
12.04.08,11:14
Stále mi nie je jasný uvedený zákon , priznám do teraz som túto a podobnú tému neotvárala , ani som nemala nejako chuť na to ....;):o

Mám príklad :

- manžel SZČO platí polročne 2x240 Sk/polročnáFA/ - za autorádio, MV má v obchodnom majetku
- ja SZČO so sídlom v RD - platím 2x 24O Sk/polročná FA/ - za autorádio a rádio , tieto sú v obchodnom majetku
- na tej istej adrese máme trvalý pobyt , ale tam nebývame , len podnikáme , tak platíme mesačné inkaso 100 Sk TV a 40 rádio čiže mesačne spolu 140,-Sk ako bežný občan.

Čiže ak to zrekapitulujem tak doposiaľ sme platili :
12x 40 SK = 480 Sk manžel SZČO
12x 40 Sk = 480 Sk manželka SZČO
12x140 Sk = 1 680 Sk ako rodina

Odber elektriny je na moje meno na totožnej adrese - trvalý pobyt = miesto podnikania . Mám 2 dohodárov - čiže podmienku 3 zamestnancov nespĺňam.

Čo s tým prosím , mám v tom chaos .Mal už niekto takýto prípad a rieši ho v tejto dobe ?
Alebo , že by mi odpustili platenie , nakoľko som im už dosť zaplatila ?:---
VladoaKatka
12.04.08,11:30
Podnikateľ ak má do 3 zamestnanvoc, bez dodhodárov nemá povinnosť platiť.

Ja som platila tiež polročne za autorádiá. Predpokladám, že mi príde FA zo SRO za prvé tri mesiace a koniec, ale pre istotu, keď som prezerala to tlačivo, že je tam možnosť prihláška - zmena- odhláška, tak som ju vypísala a poslala.
Zakrížkovala som kolonku - mám menej ako 3 zamestnancov a to je vlastne odhlásenie - zmena.
Len ten rozdiel je oproti Tebe, že ja mám aj odber elektriny na firmu, takže uvidím čo mi napíšu.
Zita5
12.04.08,11:36
Podnikateľ ak má do 3 zamestnanvoc, bez dodhodárov nemá povinnosť platiť.

Ja som platila tiež polročne za autorádiá. Predpokladám, že mi príde FA zo SRO za prvé tri mesiace a koniec, ale pre istotu, keď som prezerala to tlačivo, že je tam možnosť prihláška - zmena- odhláška, tak som ju vypísala a poslala.
Zakrížkovala som kolonku - mám menej ako 3 zamestnancov a to je vlastne odhlásenie - zmena.
Len ten rozdiel je oproti Tebe, že ja mám aj odber elektriny na firmu, takže uvidím čo mi napíšu.

Veď práve , aj ja mám odber na firmu , máme tam rodinnú firmu , sme všetci SZČO podnikáme v rámci združenia .Priestor bol riadne skolaudovaný na podnikateľské účely , bola tam zmena účelu .
A l e ....tam máme aj trvalý pobyt asi 4 roky i napriek tomu , že tam nebývame .
VladoaKatka
12.04.08,11:43
Ak firmy nespĺňajú podmienku zo zákona nemusia platiť, a na domácnosť musíš platiť len raz. Ak máš viac odberných miest na seba resp. na manžela, tak oznámite im na tlačive, že na toto odberné miesto Vám nevzniká povinnosť platiť, lebo už platíte za iné odberné miesto.
VladoaKatka
12.04.08,11:46
Na tie tlačivá sa musí uviesť číselné označie odberného miesta. Pravdepodobne oni budú preverovať každé odberné miesto.
Zita5
12.04.08,11:46
Ak firmy nespĺňajú podmienku zo zákona nemusia platiť, a na domácnosť musíš platiť len raz. Ak máš viac odberných miest na seba resp. na manžela, tak oznámite im na tlačive, že na toto odberné miesto Vám nevzniká povinnosť platiť, lebo už platíte za iné odberné miesto.

Katka ďakujem Ti , musím to dať do poriadku . :)
VladoaKatka
12.04.08,13:08
Katka ďakujem Ti , musím to dať do poriadku . :)

Zitka máš na to čas do konca apríla. Ja som tiež posielala všetky tlačivá vo štvrtok a syn sa prihlasoval elektronicky a mal to okamžite potvrdené, že prijali prihlášku a na jeho e-mailovú adresu pošlú ostatné pokyny.
VladoaKatka
16.04.08,07:49
Katka ďakujem Ti , musím to dať do poriadku . :)

Zitka vôbec sa neponáhlaj, spoločnosť posiela doporučene firmám prihlášky.
Podľa údajov - údaje sú prebraté od pôvodných vyberateľov.
hanelie
17.04.08,14:50
tu je úplné znenie zákona č. 68/2008 o úhrade za služby....: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-koncesionarskych-poplatkoch/

§ 3 jasne hovorí kto je platiteľom koncesionárskeho poplatku ,
prečo by mal SZČO - / jednoosobový / ktorý nie je koncovým odberateľom el. energie /je v nájme / platiť za tieto služby
Anik
30.04.08,18:05
Dobrý večer dievčence
mám prosbu SZČO nemá zamestnancov, ale platí na firmu elektrickú energiu nikto tam nebýva je tam kancelária.
Doma v meste v byte je el. energia na manželovi pre istotu sme ju nahlásili ale predsa len prosím Vás je alebo nieje povinná platiť 140 Sk mesačne. viem že čo sa týka zamestnávateľa je tam povinnosť od 3 zam., ale v tomto prípade ma mätie to že nikto v podstate za to odberné miesto neplatí a ona je SZČO
za odpoveď vopred ďakujem
Anik
endrju
30.04.08,18:14
...za odpoveď vopred ďakujem Anik
Chcelo by to aj zrozumiteľne sformulovať otázku, na ktorú chceš poznať odpoveď. ;)
Zatiaľ som iba pochopil iba to že existuje nejaká SZČO, ktorá nikoho nezamestnáva a ktorá platí za odber elektrickej energie v nejakej kancelárii, v ktorej nikto nie je prihlásený k pobytu (prechodnému alebo trvalému). Nepochopil som ale, na čo sa chceš po uvedení týchto informácií spýtať.
Braňo
30.04.08,18:21
Andrej chce sa zrejme spýtať to, že aj keď sú manželia, majú dve odberné miesta elektrickej energie a budú 2x platiť, že? :rolleyes:
Anik
01.05.08,05:14
chcem sa ospravedlniť za zle sformulovanú otázku
manželia vlastnia byt v meste a na denine rodinný dom kde nikto nebýva iba SZČO tam má kanceláriu v byte je el. energia na manžela na dedine je el. energia na SZČO a dáva sa do nákladov
a moja otázka - či je povinná SZČO ak dáva el. emergiu do nákladov platiť koncesionárske poplatky doteraz sa tam neplatili
iba v byte na manželove meno je to ich vlastný RD.
dúfam že som to vysvetlila trochu lepšie a ďakujem
Anik
VladoaKatka
01.05.08,05:42
Rodina, teda domácnosť bude platiť len za jedno odberné miesto.

SZČO - od 3 zamestnancov má povinnosť sa prihlásiť za platiteľa služby/už to nie sú kocesionárske poplatky/, ak nemá zamestnancov nemusí platiť nič.
Anik
01.05.08,15:39
ďakujem za radu
príjemný deň
Anik