Denisa30
06.04.08,10:18
Chcela by som poradiť.Otec je členom družstva ešte za slobodna.Potom sa oženil v roku 1975. Mama nie je členom družstva, ale družstvo ju eviduje pri otcovi ako manželku. Družstvo ponúklo byt na odkúpenie len otcovi. Môže odkúpiť byt len jeden z manželov? Družstvo zahrnie do zmluvy mamu iba vtedy, keď na to otec dá svoj súhlas, ktorý on dať odmieta. Ako zahrnúť do zmluvy aj mamu? Môže odkúpiť byt aj bez nej, keď podľa zákona môžu manželia nadobudnúť vlastníctvo len do bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Môže družstvo odpredať byt len otcovi, keď podľa zákona uzavretím sobáša vznikla na byte nájomná zmluva aj mame? Neporušuje tým družstvo zákon? Prosím o radu.
m.hladka
06.04.08,08:41
Neviem či porušujú zákon, ale keď môj otc zomrel automatický sa všetko poprepísovalo na mamu, pretože pri dedičskom konaní si notárka vyžiadala nejaké potvrdenie od Družstva. Potom mama bez ptroblémov byt kúpila.
IVEB
06.04.08,09:20
Chcela by som poradiť.Otec je členom družstva ešte za slobodna.Potom sa oženil v roku 1975. Mama nie je členom družstva, ale družstvo ju eviduje pri otcovi ako manželku. Družstvo ponúklo byt na odkúpenie len otcovi. Môže odkúpiť byt len jeden z manželov? Družstvo zahrnie do zmluvy mamu iba vtedy, keď na to otec dá svoj súhlas, ktorý on dať odmieta. Ako zahrnúť do zmluvy aj mamu? Môže odkúpiť byt aj bez nej, keď podľa zákona môžu manželia nadobudnúť vlastníctvo len do bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Môže družstvo odpredať byt len otcovi, keď podľa zákona uzavretím sobáša vznikla na byte nájomná zmluva aj mame? Neporušuje tým družstvo zákon? Prosím o radu.


Nakoľko otec nadobudol byt resp. získal členské práva a povinnosti k bytu pred uzavretím manželstva tak sa stal zároveň aj výlučným členom družstva a vznikol mu nájom k predmetnému bytu . Uzavretím manželstva vzniká Vašej matke spoločný nájom k bytu , ale nie členstvo. V prípade , že by sa napr. rozviedli tak jej spoločný nájom k bytu automaticky zaniká. Družstvo postupuje správne , keď vyzvalo na prevod bytu len Vášho otca. Jedinou možnosťou a tú sme praktizovali na našom družstve bolo to , že by Váš otec formou notárskej zápisnice rozšíril BSM s tým , že by v tej zápisnicu bolo uvedené , že predmetný byt kupujú do vlastníctva obaja manželia. Bez jeho súhlasu to nie je možné.
Orim
06.04.08,15:11
Mám dojem, že až keď by ste byt odkúpili až vtedy by sa to prepisovalo aj na manželku.
Denisa30
07.04.08,20:05
Problém je ale v tom, že otec ten súhlas dať nechce. Pokiaľ som správne pochopila, tak byt sa postupne už vlastne splácal v nájomnom, toto predsa platili spolu ako manželia, takže išlo o spoločné peniaze. Aj keď teraz otec byt odkúpi iba na svoje meno, vyplatí tú čiastku zo spoločných peňazí. Nie je to trošku postavené na hlavu? Jediné, čo urobil on bolo, že vložil niekedy pred vyše tridsiatimi rokmi 17000. Potom tam už bývali spolu ako manželia a všetky platby išli teda zo spoločných peňazí. A ako je to teda s BSM? Veď všetky nehnuteľnosti nadobudnuté za manželstva nadobúdajú manželia spoločne do BSM? Prečo na to treba jeho špeciálny súhlas? Súhlas predsa dal, keď si ju vzal. Keď odkupovala kamarátka byt od iného družstva, tiež ho ponúkli iba jej, a keď nechcela, aby tam nezapísali aj manžela, on musel podpísať notársku zápisnicu, že si na ten byt nerobí žiadne nároky... V tomto družstve je to presne naopak.? Prečo? Prosím o radu a ďakujem
Orim
08.04.08,10:59
Keď manželka odkupovala byt (asi pred 10 rokmi) v ktorom som mal svojho času (možno, ale asi nie) prechodné bydlisko musel som tiež dať notársky overený súhlas že sa vzdávam nároku na byt. Až potom jej ho predali.
Podľa mňa im to tam treba na družstve povedať, že ak to spravia bez jej súhlasu, že sa budete s nimi súdiť.
IVEB
08.04.08,12:20
Nakoľko Vaša matka nie je členkou družstva bez notárskej zápisnice to nepôjde. Treba si pozrieť aj stanovy družstva , kde by malo byť uvedené , aké práva má člen družstva. A v jednom z tých bodov by malo byť uvedené , že má právo na prevod bytu do vlastníctva. Ale stále hovorím o členovi družstva.
A platí to aj opačne , ak byt nadobudli manželia počas trvania manželstva , je možné potom notárskou zápisnicou zúžiť BSM a tak aby odkupoval byt do vlastníctva len jeden z manželov.
Mária27
08.04.08,13:20
Presne tak, ako hovorí IVEB. Ide o družstevný majetok. Právo na prevod má člen družstva, nemôžno bez jeho súhlasu časť jeho "majetku" (nie vlastníctva) previesť na iného.

Členský podiel na výstavbe platil len otec - podiel má v súčastnosti hodnotu rovnú trhovej hodnote bytu. Anuita je len pôžička, ktorú s ním mama dobrovolne splácala - nakoniec, ona získala len spoločný nájom (akoby platila nájomné).

Vysvetľovať všetko dopodrobna by bolo zdĺhavé. V každom prípade pri družstevnom byte sa všetko berie inak aj podľa občianskeho zákonníka, aj podľa zákona o vlastníctve bytov.

Podľa mňa sa družstvá len kryjú notárskou zápisnicou pre prípad, že by sa spoločný nájomca domáhal prevodu bytu ako nájomca podľa § 16 zákona o vlastníctve bytov. Otec by však vôbec nemusel súhlasiť s prevodom a ponechal by byt družstevným - napr. ak by sa chcel rozvádzať.
Mária27
15.04.08,10:56
V súvislosti s témou dávam do pozornosti judikatúru, ktorá je síce o prevode členských práv a povinností na tretiu osobu, ale mohla by byť aplikovaná aj na prevod bytu do vlastníctva?

Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 1 Cdo 151/2005:

Pokiaľ je byt v spoločnom nájme manželov, subjektami dohody o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve podľa §230 Obchodného zákonníka musia byť obidvaja manželia; inak je táto dohoda (za splnenia podmienok vyplývajúcich z ustanovenia § 40a Občianskeho zákonníka) neplatná.
Relatívnej neplatnosti v zmysle ustanovenia 40a Občianskeho zákonníka sa možno dovolať rôznymi kvalifikovanými prejavmi adresovanými účastníkom právneho vzťahu, prípadne aj v občianskom súdnom konaní v rámci návrhu, námietky a podobne.
Bežnou vecou v zmysle ustanovenia 701 Občianskeho zákonníka, ktorú by mohol vybavovať jeden z manželov (spoločných nájomcov bytu) nie je zmluva o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve.


Je tam aj Poznámka:

Bežné záležitosti týkajúce sa spoločného nájmu bytu manželmi, ktoré sa opakujú alebo podstatne nezasahujú do spoločných nájomných práv, môže vykonávať každý zo spoločných nájomcov. Takouto bežnou záležitosťou je napr. platenie úhrady za nájom bytu a za služby spojené s týmto nájmom.
Ak však jeden z manželov, ktorí znali právo spoločného nájmu bytu, disponoval so svojim individuálnym členstvom v stavebnom bytovom družstve, dotýkal sa tým rovnakého práva druhého manžela ako spoločného nájomcu. Takáto dispozícia je potom relatívne neplatným právnym úkonom.
Forma dovolania sa relatívnej neplatnosti právneho úkonu nie je zákonom určená. Preto tak možno urobiť akýmkoľvek spôsobom, nevzbudzujúcim pochybnosti o jeho urobení. Preto tak možno urobiť aj v súdnom konaní či už v návrhu na začatie konania alebo vo forme iného procesného úkonu (námietky, vzájomného návrhu a pod.).
Denisa30
18.04.08,20:05
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. Vychádza mi z toho asi toto: Keďže každé družstvo koná inak a každé si myslí, že to jeho konanie je správne, tak s tým asi nič neurobím... takže ostáva...keď otec byt odkúpi bez mamy, dať to na súd, aby súd určil vlastnícke právo k bytu? No čo ak otec byt neodkúpi? Môže ho družstvo predať niekomu inému? Byt už bol na predaj otcovi ponúkaný trikrát. Ponúkne ho potom mame? Má predsa predkupné právo, alebo si bude myslieť, že byt nechcú odkúpiť obaja?
Mária27
19.04.08,14:22
Ak družstvo prevedie byt len na otca, bude mať mama len právo bývania tak, ako mala doteraz len právo spoločného nájmu. Súd nemá čo riešiť.

Ak otec neprevezme byt do vlastníctva, byt bude ďalej družstevný a on má k nemu členské práva s nájmom. Družstvo ho nemôže previesť inému, ak bud riadne platiť nájomné - teda ak mu nedajú výpoveď z nájmu, alebo mu nezrušia členstvo.

Otec má právo hocikedy odkúpiť byt do vlastníctva za zostatok anuity, družstvo mu musí potom do dvoch rokov byt previesť.
bobaes
18.03.09,10:46
Nadvazujem na tuto temu....
S priatelom sme planovali odkupit druzstevny byt, v ktorom byvame do vlastnictva. Kedze je priatel clenom druzstva byt by odkupil on, a polovicu by mi daroval. Teraz nam prisli papiere na odkupenie, lenze v maji sa ideme zosobasit a predpokladam, ze dovtedy by bolo mozne stihnut iba polovicu tohoto ukonu, cize by byt priatel odkupil, ale polovicu by mi uz darovat nestihol (zrychleny vklad do katastra nechceme).
Druha moznost je, ze byt odkupime az po sobasi. Bol by byt uz v nasom bezpodielovom vlastnictve? alebo by ho znovu odkupil len priatel a polovicu mi daroval?
Co ma zaujima, je co je lepsie urobit. Kupit byt este pred uzavretim manzelstva a 1/2 darovat, alebo ho kupit az po svadbe? Zaujima ma, ak by sa priatelovi nieco stalo, resp. by doslo k rozvodu, budem mat nejake prava na byt?
Dakujem za odpoved.
Mária27
18.03.09,12:23
Myslím, že je lepšie odkúpiť byt až v manželstve. Požiadajte družstvo, aby vám pripravilo zmluvu o prevode vlastníctva na oboch manželov na jún. Ak bude manžel súhlasiť, družstvo by to malo bez problémov urobiť.
Ak však byt kúpi priateľ pred manželstvom, nebudeš mať žiadne práva k bytu. Ak by ti aj daroval 1/2, dar sa dá žiadať v určitých prípadoch späť.