sobul74
07.04.08,11:57
Vazeni poradaci,

chcem vas poziadat o pomoc. S manzelkou sme vybudovali nadstavbu na rodicovskom dome, v ktorom stale byvaju moji rodicia. Touto nadstavbou mala vzniknut samostatna bytova jednotka s umyslom zapisania do katastra ako byt na 1.poschodi. Pri pokuse o takyto krok mi notarka povedala, ze to nieje mozne a navrhla taketo riesenie : Spisat darovaciu zmluvu na dom a pozemok, kedy ja s manzelkou a rodicia budeme spoluvlastnici. Chcem vas poprosit o nazor, ci je to spravna cesta, popripade zo skusenosti poradit inu. Ak sa pozeram do buducnoti, su tu este moji dvaja surodenci, podla notarky je dobre nehnutelnost ocenit kvoli dedicskemu konaniu, po smrti rodicov. Nebolo by lepsie zavetou jasne definovat moj vztah k nehnutelnosti, nakolko je dohovor medzi mnou a rodicmi o dochovani oboch?

Velmi prekne dakujem vopred za kazdy prispevok.


LB
Chobot
07.04.08,10:42
Vazeni poradaci,

chcem vas poziadat o pomoc. S manzelkou sme vybudovali nadstavbu na rodicovskom dome, v ktorom stale byvaju moji rodicia. Touto nadstavbou mala vzniknut samostatna bytova jednotka s umyslom zapisania do katastra ako byt na 1.poschodi. Pri pokuse o takyto krok mi notarka povedala, ze to nieje mozne a navrhla taketo riesenie : Spisat darovaciu zmluvu na dom a pozemok, kedy ja s manzelkou a rodicia budeme spoluvlastnici. Chcem vas poprosit o nazor, ci je to spravna cesta, popripade zo skusenosti poradit inu. Ak sa pozeram do buducnoti, su tu este moji dvaja surodenci, podla notarky je dobre nehnutelnost ocenit kvoli dedicskemu konaniu, po smrti rodicov. Nebolo by lepsie zavetou jasne definovat moj vztah k nehnutelnosti, nakolko je dohovor medzi mnou a rodicmi o dochovani oboch?

Velmi prekne dakujem vopred za kazdy prispevok.


LB

Na to, aby ste to mohli dať zapísať ako samostatný byt, treba z toho rodinného domu spraviť papierovo na katastri bytový dom s dvomi bytovými jednotkami. Potom možno prevádzať každý byt samostatne do vlastníctva iných osôb samostatne. Treba však rátať s tým, že potom a na dom bude vzťahovať zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, teda bude to bytovka s dvomi bytmi, ale spoločnými obvodovými múrmi, spoločnou strechou a treba zabezpečiť správu toho domu.

Niečo som písal aj tu:

http://www.porada.sk/633504-post14.html
sobul74
08.04.08,05:32
Dakujem za reakciu, vidim ze robit z domu bytovku nema zmysel, bude asi lepsie darovacou zmluvou upravit spoluvlastnictvo.