maša
10.04.08,14:41
Ahojte,
mám asi týždeň zakúpenú Pohodu a snažím sa v nej účtovať. Keď mám za 1 mesiac viacej blokov platených kartou a účtujem ich v interných dokladoch cez položky, nejako mi to zle zaokrúhľuje dph. Potom na celkovej sume dph a sume spolu to nesedí na súčet blokov. Napríklad ak mám základ 530,30 dph=100,76 a výsledok je 631,10. Na bloku mám 631. V niektorých je dph zaokr. dolu inde matematicky. Pri prvej položke si viem dať hal. vyrovnanie ale každý ďalší doklad to nabaľuje a ten rozdiel nevidím. Dá sa to niekde v Pohode nastaviť? Alebo to musím účtovať po jednom? Alebo mi viete poradiť ako to ináč riešiť? Ďakujem
Kája.
10.04.08,14:31
Keď si nahráš doklad predtým ako ho uložiš, dáš si záznam zaokrúhľovať a vyberieš si typ ako doklad zaokrúhliť.
maša
10.04.08,15:55
Ďakujem.
maša
12.04.08,10:08
Predsa by som sa chcela ešte opýtať, že či to nevadí, keď tá dph-čka je potom v programe iná ako na bločku. Mám takých prípadov viac, že zadám základ dane a dph sa mi vygeneruje napríklad o 10 hal. nižšie alebo vyššie ako je na bločku z registračnej pokladne. Ďakujem za odpoveď. Eva
Dada
14.04.08,04:49
Predsa by som sa chcela ešte opýtať, že či to nevadí, keď tá dph-čka je potom v programe iná ako na bločku. Mám takých prípadov viac, že zadám základ dane a dph sa mi vygeneruje napríklad o 10 hal. nižšie alebo vyššie ako je na bločku z registračnej pokladne. Ďakujem za odpoveď. Eva

Ja stále dávam takú DPH, aká je na bločku.
atka4
16.04.08,07:17
Predsa by som sa chcela ešte opýtať, že či to nevadí, keď tá dph-čka je potom v programe iná ako na bločku. Mám takých prípadov viac, že zadám základ dane a dph sa mi vygeneruje napríklad o 10 hal. nižšie alebo vyššie ako je na bločku z registračnej pokladne. Ďakujem za odpoveď. Eva
Viac dokladov, či už v interných dokladoch, ale aj v pokladni, ktoré chcem dať na jeden doklad účtujem vždy tak, ako je uvedené na tom ktorom jednotlivom doklade. Keďže aj doklady dodávateľov sú zaokrúhľované rôzne, nevieš si jednoduchým spôsobom ani ty v pohode nastaviť zaokrúhľovanie, aby ti to sedelo.
Osobne to robím takto.
zadám vždy daňový základ, aký je uvedený na doklade, skontrolujem, či mi pohoda vypočítala rovnakú DPH, ak nie, opravím opäť podľa dokladu a v nasledujúcom riadku zapíšem ďalší riadok, a to zaokrúhlenie toho konkrétneho dokladu. Je to síce zdĺhavejšie, lebo tých dokladov je niekedy pekná kopa, ale sedí mi presne DPH, podľa zaúčtovaných dokladov (a to aj musí, lebo len toľko si môžeš uplatniť na odpočte...) aj výsledná suma uvedená na doklade.
napr.
1. kancel. potreby DZ 105,04 DPH 19% 20,- čl.DPH PD
1. zaokrúhlenie DZ -0,04 DPH 0% čl.DPH PN

a takto pokaračujem so všetkými dokladmi (číslujem si ich, sem-tam tiež hľadám zaokrúhlenie, kt. som zabudla zapísať a doplním ho na konci tiež s číslom dokladu a potom prestavím poradie položiek podľa poradia dokladov, aby bolo všetko pri sebe, čo k sebe patrí, teda to zaokrúhľovanie k dokladu)
apo
07.05.08,07:01
Predsa by som sa chcela ešte opýtať, že či to nevadí, keď tá dph-čka je potom v programe iná ako na bločku. Mám takých prípadov viac, že zadám základ dane a dph sa mi vygeneruje napríklad o 10 hal. nižšie alebo vyššie ako je na bločku z registračnej pokladne. Ďakujem za odpoveď. Eva

Rozumiem Tvojmu problému nakoľko viem v čom je tvoj problém. Cez položky zaúčtuješ niekoľko drobných nákupov do jedného dokladu. DPH v takomto prípade ti sadne len veľmi zriedkavo. Ja mám na nahrávanie drobných dokladov urobený vlastný program, takže cez položky účtovného dokladu málokedy zadávam viac nákupov.

Všimni si, že rozdiely z DPH idú striedavo do plusu aj do mínusu, takže štátny rozpočet ani neukrátiš ani nezvýhodníš v takej miere, aby to vadilo daňovým kontrolórom.

Moji klienti sú temer všetci platitelia DPH, mám pravidelne kontroly na DPH a ešte ani raz mi nevytkli rozdiely v halieroch.

Keď bude Euro už nik nebude vypočítanú DPH zaokrúhľovať (od 1.1.2008 sa vypočítaná DPH už nemá zaokrúhľovať) potom bude dochádzať ku rozdielom ozaj len v minimálnej miere.

Obchodníci by mali tak ako je aj v POHODE DANÁ MOŽNOSŤ zo zaokrúhlenia celkovej sumy za tovar alebo služby dopočítať DPH. Ak by tak robili všetci nemali by sme problém s celkovou hodnotou DPH zo súčtu niekoľkých dokladov v ktorých je vypočítaná DPH. Pri počítaní s Euro menou tak budeme musieť urobiť asi všetci.

Pozdravujem.

apo
l.c.
10.10.08,12:21
Načo sa trápiť, v globálnom nastavení v pokladni si to môžete nastaviť ako chcete. Zaokrúhľujem dPH na desťhaliere a celkovú sumu na 50 halierov. Vyskúšajte a uvidíte. Ja pracujem v pohode celkom 3 mesiace a stále hľadám, ako si prácu zjednodušiť.:o