macinko
16.04.08,15:48
Poradí mi niekto ako sa mám zbaviť v záhrade cudzích mačiek? Odháňanie zrejme nezaberá.
JankaV.
16.04.08,13:53
No to je dosť ťažké. Aj nám behá po dvore pár mačiek a to nehovorím v období keď sa pária. Zožen si psa ten ich ponaháňa.:D Inak aj naša behá všade.
lorelei
16.04.08,15:26
A co take stvara macka v zahrade? Lebo ja som nasu este len pustila von, a zatial beha len po strechach, lebo pes ju nahana, tak sa nechce dat. Dufam,ze sa skoro skamosia. Preto ma zaujima, co take postvara taka macka po zahrade, nech sa viem pripravit:). Vdaka.
Stefan2005
16.04.08,15:45
lorelei, ale macinko má v záhrade cudzie mačky.
DanielaSL
16.04.08,16:53
A co take stvara macka v zahrade? Lebo ja som nasu este len pustila von, a zatial beha len po strechach, lebo pes ju nahana, tak sa nechce dat. Dufam,ze sa skoro skamosia. Preto ma zaujima, co take postvara taka macka po zahrade, nech sa viem pripravit:). Vdaka.

No naše napríklad milujú naháňačku po zeleninových hriadkach. Svokru ide trafiť, keď vidí ako jej po práve vyjdených malých rastlinkách skáču. :)
liba2
16.04.08,16:57
Poradí mi niekto ako sa mám zbaviť v záhrade cudzích mačiek? Odháňanie zrejme nezaberá.
Nie, nezaberá :D . Neviem ako sa u teba správajú, ale ak chodia na jedno konkrétne miesto - a toto sa ti nepáči, nasyp tam mleté korenie akékoľvek aj zmesky, čo nájdeš v kuchyni. Na toto miesto zaručene viac neprídu - ale nevylučujem, že si nenájdu iné :D .
tetrisss
16.04.08,17:06
No bojim sa, ze pokial nie si drzitelom strelnej zbrane a si ochotny ju aj pouzit,tak s mackami nenarobis nic, aj ja mam dve svoje a zo pat od susedov aj na stravu, ale co uz.:D
DanielaSL
16.04.08,17:12
Veru nič..moja svokra chcela len kocúra, aby nemala problém s mačencami..a kocúr si svoju tehotnú partnerku priviedol ku svokre, mačiatka tam vrhla a nechala. Kľudne sa po čase vrátila do svojho domova a mačence ostali kocúrovi na krku....a mne. Lebo svokra je tak na to naštvaná, že ich ani kŕmiť nechce.:)
Melnick
16.04.08,17:13
No bojim sa, ze pokial nie si drzitelom strelnej zbrane :eek: a si ochotny ju aj pouzit,:eek: tak s mackami nenarobis nic, aj ja mam dve svoje a zo pat od susedov aj na stravu, ale co uz.:D
Tiež mám problém .. tri kusy naše mačky , ktoré sa po zakúpení psa museli odsťahovať na "spodný dvor" , ale čo je horšie ....moje pravidelné kŕmenie hodnotnou stravou - granulami - spôsobilo, že mačky z ulice si u mňa zriadili poľnú pôrodnicu ... čo ja s nimi teraz, :eek::eek::eek:?????
Streľnú zbraň vopred odmietam. :mee::cool::(:eek::mad::confused::o;):D:)
ale už teraz sa na nich zabíjam, keď vešiam prádlo... stále sa mi mocú pod nohami a o záhradke ani nehovorím. Našťastie na nej nerobím :D:D:D
Ivana Š
16.04.08,17:16
Zožen si psa ten ich ponaháňa.

Náš pes je asi veľký hlupák, lebo mačky (od všetkých susedov v počte cca 7 ks) najprv nechá nažrať sa zo svojej misky, potom dožerie, čo mu nechajú
DanielaSL
16.04.08,17:20
Jáj..tak to je zlatý havino...:)
Ivana Š
16.04.08,17:39
Jáj..tak to je zlatý havino...:)

Je zlatý :) , aj na výzor, aj na tie mačky potvory
nažerú sa z jeho misky :mad:
a potom nažraté lenivé mačky myši nelovia :mad:
DanielaSL
16.04.08,17:44
Ani naše...lebo im nosím krmivo a majú to bez práce... a svokra keby mala flintu....chudery mačky...dobre, že nemá.:)


http://www.beruska8.cz/zviratkadomaci/kotatka1/102.gifhttp://www.beruska8.cz/pracovni/vojensky1/47.gif
JankaV.
16.04.08,17:45
Tak naša (sučka) je veľká kamoška s našou mačkou ale ostatné nemusí tie naháňa jedna radosť po dvore.

A aj my sme si najprv mysleli,že sme si nechali kocúrika kým sme nemali 5 mačiek v košíku.:)
Ivana Š
16.04.08,18:03
mimotemymimotemymimotemy mačky môžu aj zabaviť

http://www.youtube.com/watch?v=mHU54DubgnU
tetrisss
16.04.08,18:08
A potom robte proti takym zlatusikom nieco !
BKJURAJ
16.04.08,18:36
NETREBA ICH KRMIT----CUDZIE MACKY----MALI SME PODOBNY PRROBLEM. NEKRMENIE VSETKO VYRIESILO. INAK MACKY MILUJU UDRZIAVANE ZAHRADKY, KDE VYKONAVAJU SVOJU POTREBU DO PODY:):):):)
Ivana Š
16.04.08,18:48
Náš pes je asi veľký hlupák, lebo mačky (od všetkých susedov v počte cca 7 ks) najprv nechá nažrať sa zo svojej misky, potom dožerie, čo mu nechajú

NETREBA ICH KRMIT----CUDZIE MACKY----MALI SME PODOBNY PRROBLEM. NEKRMENIE VSETKO VYRIESILO. INAK MACKY MILUJU UDRZIAVANE ZAHRADKY, KDE VYKONAVAJU SVOJU POTREBU DO PODY:):):):)

:mad: A môjho psa mám nechať hladovať?
alebo mu mám podávať jedlo v kuchyni pri stole?
BKJURAJ
16.04.08,18:53
TYKALO SA TO MACIEK NIE PSA.:):):):)
BKJURAJ
16.04.08,18:55
A môjho psa mám nechať hladovať?
alebo mu mám podávať jedlo v kuchyni pri stole?

PARDOOOOOON.:):):):)
lorelei
16.04.08,19:03
No tak vidim,ze bude zabava s nasou macickou. :DAj tak som z nej uplne hotova. Omotala si ma okolo prsta. Taka mala ale zlata potvorka a uz aj rozmaznana. A nasu fenku moze aj roztrhnut :mad:, ako ziarli, ale ved ona bola tuto prva, takze nas strazi. No ved hadam si na seba zvyknu. Akurat si mozno budu vymienat dobrotky, to co mam pre psa, to chuti macke a naopak. Takze pekne dojedaju vsetko,co sa im da:D:D:D.
macinko
17.04.08,06:08
ďakujem, skúsim to mleté korenie, ak nezaberie, tak si asi požičiam psa,nech ich ponaháňa
aisa
17.04.08,17:46
Moja kamarátka mala rovnaký problém a vyriešila ho. Samozrejme, že roky skúšala hocičo, ale na koniec zvíťazil hrmot. Porozkaladal po záhradke veľké i malé klepce na myši. Vždy tam, kade mačka mala cestičku, alebo kde sa jej dobre spinkalo. Mala ich (klepcov) asi 10. Do mesiaca sa mačky odsťahovali. Skúste, veď to veľa nestojí a ono to pomohlo!!
Dav
17.04.08,18:11
ďakujem, skúsim to mleté korenie, ak nezaberie, tak si asi požičiam psa,nech ich ponaháňa

A vieš, ako bude vypadať záhrada, v ktorej pes naháňa mačku??????:eek::eek::eek:
Brzdenie v zákrutách, zásadne v hriadkach so zeleninou, diery od brzdenia bez ABS v kvetinách, polom všetkého nad zemou, čo nevie zaliezť ako slimák do ulity...:D, prípadne uhnúť mačkopsej súprave z cesty...
arizona
18.04.08,06:25
No bojim sa, ze pokial nie si drzitelom strelnej zbrane a si ochotny ju aj pouzit,tak s mackami nenarobis nic, aj ja mam dve svoje a zo pat od susedov aj na stravu, ale co uz.:D
...to hádam nemyslíš vážne s tou strelnou zbraňou???????????:mad:
beba13
18.04.08,06:43
Mne tiež mačka šarapatí po kvetinových záhonoch, pritom miesta na behanie má neúrekom. Ale ako naschvál sa vyvaľuje v tulipánoch a zrovna v tých ktoré som zasadila na jeseň kúpené takže mi ich pár zlomila že ani neviem akej boli farby. V skalke mi hrabala tak som nasypala čierne korenie a už tam nehrabe.
arizona
18.04.08,06:50
Mačkám ťažko niekto rozkáže,či zakáže kade majú chodiť.
To s tým čiernym korením som skúšala.Nechcela som aby moje dve išli na hlavnú cestu, tak som to sypala pri plote. Pomáha...ale iba načas! Treba sypať asi 2x do týždňa.
Ale náhodou som prišla na niečo nové! Pred dvom týždňami sme sadili do záhrady a posypali sme záhradu NPK hnojivom. Odvtedy mačky do záhrady nechodia,lebo im to smrdí.
PS. Odkedy mám mačky, nemáme v blízkosti žiadne hlodavce, krtkov dokonca aj drozdy,ktoré nás vždy predbehli so zberaním drobného ovocia či hrozna sa nám vyhýbajú:---
VladoaKatka
18.04.08,06:50
To je dobrý nápad s tým korením, musím vyskúšať. Nám tiež chodia sedové mačky po dvore, v noci a najviac sa im páči pošpacírovať sa po autách. Po dáždi to je hrôza, ako vyzerajú tie naše autá.
Máme psov, ale na "spodnom dvore", lebo keby som ich pustila na noc do celého dvora, no to by bolo..:eek::D:eek:, zničili by skalku, tuje a čo ja viem ešte čo by vyviedli okrem toho, že sused by už mačky nemal.:)
ajale
18.04.08,07:33
Kto ma problem s cudzimi mackami na zahrade, nech si zaobstara kocura. Ten si zvycajne chrani svoje teritorium a nechce vpustit inu macku do dvora. Mam takeho....hi, hi, hi
mirpo
18.04.08,08:28
Kto ma problem s cudzimi mackami na zahrade, nech si zaobstara kocura. Ten si zvycajne chrani svoje teritorium a nechce vpustit inu macku do dvora. Mam takeho....hi, hi, hi
Súhlasím. Než sme mali nášho kocúra, každý deň sme mali pri studni 7-15 cudzích mačiek. :eek: Nikdy sme ich nekŕmili, na buchot ani odháňanie nereagovali, ale stále boli u nás.:mad: Odkedy máme nášho Nickyho, ani jedna cudzia mačka a kocúr už vôbec nie. :):---:D
PS: Dali sme ho vykastrovať, ale teritórium si stále bráni a menej sa túla.
Bionda
18.04.08,10:31
Požičiam našu Turbo fenu- jack russel terierku a to uvidíte, už ani vtáci nad vašim pozemkom lietať bez letového poriadku nebudú :D zjavne ju pozorujem, že je rýchlejšia ako vrabce- každý tretí je jej. Mačky a všetky ostatné zvieratá sa nám zo široka vyhýbajú- bohužiaľ minule zle dopadla aj susedova slepica, lebo kukala cez pletivo a prestrčila hlavu- to nemala robiť, náš turbo pes jej ju cvakol. Ale musím ju pochváliť , že myši, potkany a ani nijaká háveď nemajú pred ňou šancu.
Našťastie na kvety a ostatné hriadku, je v celku ľahšej váhy, takže tie škody sú minimálne, horšie je to keď zoberie aj kamaráta labradora- to už iné škody za sebou necháva.
Miru
18.04.08,12:18
Odporúčam zaobstasať si kocúrika , je to asi naj-nápad ani myši,krtkovia a vrabce čo nám sedávali na priedomí a špinili. Pes bude mať kamaráta a nie je pravda ,že ak sa mačka kŕmi neloví , ja mám ráno na parapete myši ,potkany,holuby a už aj malého zaja, kocúr sa príde pochváliť a rozdeliť, pohladkám ,úlovok vyhodím /aby chytal aj na budúce/ dám neakú mlsku a kocúr sa spokojne opaluje zo psami na slniečku ,pohoda.Ozaj a teritórium si naozaj chráni len niekedy zmizne aj na týždeň ,ide za cicuškami.
amakov
20.04.08,10:05
My sme mali ten istý problem a poradili nám , (tam kde chodi najčasteješie mačka)zapichnúť do zeme prázdnu sklenenú fľašu( z piva) hrdlom dolu tak, aby trčala polovica von a naozaj mali sme s mačkou pokoj.Pred tým s obľubou si ležala na hriadke, kde akurát schádzala zelenina.Tak sme mali viacej fliaš zapichnutých v zemi, vraj to pôsobí tak,že vietor keď sa opiera do sklenených fliaš vyvoláva zvuk, ktorý je pre mačky nepríjemný.Keď bola zelenina väčšia fľaše sme vybrali, potom tam už nešli.Samozrejme toto nie je vhodné použiť tam kde sú malé deti, aby nedošlo k úrazu, treba dať pozor.
gabikao
21.04.08,05:20
Nemali by byt tie flase hrdlom von? Vtedy do nich fuka vietor, podobne ako ked sa hraju deti na lokomotivu a fukaju zboku do flase.
Miru
21.04.08,05:42
tiež som nad tým uvažovala ono tie flaše majú vydávať pri vetre piskľavý zvuk ,ale dnom hore ? jedine že krtko. ale pri rodinnom dome flaše na pozemku? Čo keď tade prebehneš kosačkou , pes, deti ,no ja neviem ,to radšej tú susedovu mačku.
mlyn16
21.04.08,06:17
To som dnes ráno otvorila dvere a na čistiacej rohožke len perie z vtáčika.
Potvora škaredá. Tentokrát ho zožrala, ale minule ho nechala na zemi, asi mne ak som hladná. Dá sa vôbec odnaučiť mačku, aby chytala vtáčence?
A pohroma sú tiež malé mačiatka, keď sa pustia do kvetov a ozdobných kríkov. Najradšej majú hru, kto vyššie vyskočí a zlomí...
Keby nebolo manžela, ktorý mačky miluje, tak mačku určite nemáme, alebo skôr kocúra.
Miru
21.04.08,08:19
Neodnaučíš mačka je lovec, možno ten vtáčik nebol práve fit ,v prírode tie najslabšie jedince padnú za obeť a mačence sú ako vrece s blchami,skús oplotiť kvety zajačím pletivom,aspoň kým odrastú mačence.
mirpo
21.04.08,10:01
To som dnes ráno otvorila dvere a na čistiacej rohožke len perie z vtáčika.
Potvora škaredá. Tentokrát ho zožrala, ale minule ho nechala na zemi, asi mne ak som hladná. Dá sa vôbec odnaučiť mačku, aby chytala vtáčence?
A pohroma sú tiež malé mačiatka, keď sa pustia do kvetov a ozdobných kríkov. Najradšej majú hru, kto vyššie vyskočí a zlomí...
Keby nebolo manžela, ktorý mačky miluje, tak mačku určite nemáme, alebo skôr kocúra.
Náš kocúr si vždy nechá čosi v miske /granulky/, ale čo si chytí, to si aj zožerie. Iba hlavičku nechá a prinesie ukázať :eek: Myšky, vtáčence... Aj mäsko dostáva, ale pohyblivá korisť mu asi chutí viac :confused: Len mám strach, aby sa mi neotrávil, lebo o jedného som tak už prišla :mee::mee::mee: a nechcem to zažiť opäť.
dalida
21.04.08,11:00
My máme problém so susedovými mačkami v predzáhradke, kam psi nemôžu, dozadu, kde sú psi, si netrúfnu.:--- Ale pomáha nakrájaná cibuľa na miestach, kde sa mačky rady zdržiavajú, vraj im to smrdí. My cibuľu krájame na kolieska a pravidelne meníme. Výskyt mačiek sa znížil :D:D:D
Miru
21.04.08,15:15
A počet vysadených riadkov cibule vzrástol
dalida
21.04.08,17:17
A počet vysadených riadkov cibule vzrástol

hihihi
arizona
21.04.08,17:57
A počet vysadených riadkov cibule vzrástol
Dobré, ha, ha:D:D:D
tetrisss
26.04.08,15:37
Da sa im oddolat?
mariannadr
28.04.08,10:32
Dá sa im odolať?
arizona
28.04.08,11:23
Ani ja im nedokážem odolať,aj keď mi občas niečo polámu:mee:
Prikladám aj ja nejaké foto a rozširujem názov temy: mačky v záhrade, v skalke, na streche,na strome-skrátka všade:---
lorelei
29.04.08,08:18
Ani ja im nedokážem odolať,aj keď mi občas niečo polámu:mee:
Prikladám aj ja nejaké foto a rozširujem názov temy: mačky v záhrade, v skalke, na streche,na strome-skrátka všade:---

Prosim ta, aky druh cicuse to je? My mame taku istu doma, aj tak flakatu, ale nasli sme ju, a je taka ina, tenka, dlha a chutnucka. Dakujem
Chobot
29.04.08,08:44
Dá sa im odolať?

To pri tej mačke na druhom obrázku je skutočná myš??:eek:

To je mačka taká flegmatická? Ten náš kocúr keď vidí cez okno vtáčika na parapete, tak sa ide zblázniť..:D Nechcem vedieť, čo by urobil s myšou.:rolleyes:

Aby ste vedeli, o kom hovorím, prikladám tiež obrázok.
VladoaKatka
29.04.08,08:48
Ani ja im nedokážem odolať,aj keď mi občas niečo polámu:mee:
Prikladám aj ja nejaké foto a rozširujem názov temy: mačky v záhrade, v skalke, na streche,na strome-skrátka všade:---

... áno všade a hlavne keď sú susedové a skáču mi po autách...Sused ich chová na povale domu, odtial po plote pekne mi skočia na auto:D a keď už vykonali svoju potrebu v mojej záhradke "kvetinovej", tak skočia znova na auto, odtiaľ na druhé a potom na plot...:D:eek::D ako sa mám brániť takejto nevítanej návšteve. Cez víkend chlapi nad plot natiahli "zajačie pletivo 1 meter vysoké, že to bude pre ne labilné a neprídu, auto som vyleštila a dnes ráno ... capky od mačiek pocelej dĺžke auta...
To je jedno kde parkujem, lebo na auto vyskočia aj tam, odkiaľ sa nedostanú naspäť, mleté korenie som tiež dávala, našli si iné miesto alebo mi to umyl dážď :D. Psov keby som nechala na noc vo dvore, určite by to s ními vybavili, ale to by som mohla nanovo vysadiť celú skalku, všetky tuje - to by bola pohroma - no a tieto mačky by už asi nebehali.
tetrisss
29.04.08,16:06
Co tam po aute:D, spocitate nas?
arizona
29.04.08,16:30
Prosim ta, aky druh cicuse to je? My mame taku istu doma, aj tak flakatu, ale nasli sme ju, a je taka ina, tenka, dlha a chutnucka. Dakujem
Ahoj, my sme si ich zohnali na inzerát, ako obyčajné,dedinské,ale pravdepodobne musel bývať niekde v okolí nejaký angorský kocúr. Tiež mi je divné ich sfarbenie,dokonca v mačacom kalendári sú presne také dve odfotené, medzi "značkovými". Jedna pani (milovníčka a fanatička) nás u veterinára presviedčala, že to sú angorské.:eek:Ale majú dosť fajnové a pre mačky nevšedné zvyky, napr. milujú kúpanie,sú veľmi učenlivé a pod. Takže aj pre nás sú trochu záhadou;).
Nemáš foto? Poteš nás, s rovnakou diagnózou:D:D:D
legolas
29.04.08,18:51
Zožeň si rastlinu "Valeriána lekárska" zasaď ju do záhrady a uvidíš, že som mal pravdu. Mačky sa Tvojej záhrade budú vyhýbať.
VladoaKatka
30.04.08,03:39
Zožeň si rastlinu "Valeriána lekárska" zasaď ju do záhrady a uvidíš, že som mal pravdu. Mačky sa Tvojej záhrade budú vyhýbať.

Ďakujem za radu, určite budem intenzívne zháňať, lebo radšej takúto alternatívu, ako by im mali ublížiť naši haf-káči.
great.zv
30.04.08,04:53
ahojte, tiež sa priznávam k "Vašej diagnóze". Od detstva som bola v kontakte s mačkami a tak mám s nimi kopec zážitkov. čo mačka to osobnosť. nám sa v nedeľu dokonca vrátil kocúr a to po 2 rokoch! Mačky sú proste úžasnéééé.....
lorelei
30.04.08,05:30
Ahoj, my sme si ich zohnali na inzerát, ako obyčajné,dedinské,ale pravdepodobne musel bývať niekde v okolí nejaký angorský kocúr. Tiež mi je divné ich sfarbenie,dokonca v mačacom kalendári sú presne také dve odfotené, medzi "značkovými". Jedna pani (milovníčka a fanatička) nás u veterinára presviedčala, že to sú angorské.:eek:Ale majú dosť fajnové a pre mačky nevšedné zvyky, napr. milujú kúpanie,sú veľmi učenlivé a pod. Takže aj pre nás sú trochu záhadou;).
Nemáš foto? Poteš nás, s rovnakou diagnózou:D:D:D

No my sme ju zobrali od babky, jej ju niekto podhodil. Ale obycajna macka to nie je. Aj ked nie som znalec. Ale ucenliva to je teda. Ja som si ju naucila, ako maleho psika, ale nie na slovo- macicka je svojsky tvor a osobnost. Ale tvar ma taku predlzenu, preto som ju nikde nevedela zaradit. A ako modelka, stihla a dlha. Urcite bola nejak zmiesana, ale chutna, taka ina. Ale kupat sa teda moc nechcela, bala sa. Ale druhykrat to bolo uz lepsie. Momentalne nam zmizla, lebo ju schmatla fena nemecky ovciak-ziarli na nu, ja len dufam,ze sa vrati, aze jej neublizila.....ale fenka ma sklamala, lebo sme ju ucili, ze nesmie jej ublizit. Je mi luto, ale verim, ze sa mi este vrati....bol to moj maznacik. Cakam ju stale. Ale fotku tu nemam,mam pracovny pc teraz. Poslem z domu. Ale je presne taka ista ako tvoja, aj tie fliaciky ma rovnake uplne ako tvoja, preto ma zaujala.:)
mariannadr
30.04.08,05:59
To pri tej mačke na druhom obrázku je skutočná myš??:eek:

To je mačka taká flegmatická? Ten náš kocúr keď vidí cez okno vtáčika na parapete, tak sa ide zblázniť..:D Nechcem vedieť, čo by urobil s myšou.:rolleyes:

Aby ste vedeli, o kom hovorím, prikladám tiež obrázok.


áno, to je skutočná myš. Náš kocúr ju dobre potrápil. :---
wegamizi
05.04.09,11:00
Ahojte, skusila som cierne korenie - mlete vysypat, este som n ezasla ani za roh a nase macky bez zabran do zahona s korenim. Nic, nezabralo. Neviete este nejaky recept, aby som sa zbavila toho, aby mi macky nechodili spinit do zahrady? Su to inac moje macky a maju vonku na dvore aj macacie WC.
legolas
06.04.09,17:46
.... neprečítal som všetky príspevky, ale ak nechceš mať mačky v záhrade kúp si, alebo pozháňaj rastlinku "Kocúrnik obyčajný" je to rastlina ktorá odpudzuje svojou vôňou mačky.
wegamizi
06.04.09,18:36
.... neprečítal som všetky príspevky, ale ak nechceš mať mačky v záhrade kúp si, alebo pozháňaj rastlinku "Kocúrnik obyčajný" je to rastlina ktorá odpudzuje svojou vôňou mačky.
Dakujem, idem pozhanat tu rastlinku, dam vediet
mirpo
07.04.09,05:02
Zožeň si rastlinu "Valeriána lekárska" zasaď ju do záhrady a uvidíš, že som mal pravdu. Mačky sa Tvojej záhrade budú vyhýbať.


.... neprečítal som všetky príspevky, ale ak nechceš mať mačky v záhrade kúp si, alebo pozháňaj rastlinku "Kocúrnik obyčajný" je to rastlina ktorá odpudzuje svojou vôňou mačky.
No neviem, ale na nete som našla, že tieto rastlinky mačky skôr priťahujú:
Mačky pozoruhodne reagujú na rastliny valeriánu lekársku a kocúrnik obyčajný. Valeriána obsahuje kyselinu izovalérovú, ktorá dodáva rastline prenikavú špecifickú arómu. Kocúrnik má prenikavú vôňu pripomínajúcu citrón. Valeriána vyvoláva eufóriu mačiek, podľa niektorých názorov sexuálneho charakteru. Ak máme doma valeriánske kvapky, musia byť odložené mimo dosahu mačky. Niektorí chovatelia využívajú tieto kvapky na povzbudenie ruje mačiek s väčším alebo menším úspechom.

Aj v domácich podmienkach, v kvetináči pri okne alebo v lete na balkóne (http://www.happycat.sk/balkon.htm), môžeme pestovať niektoré liečivé či aromatické bylinky, ktorých vôňu mačky zvlášť obľubujú. Najmä kocúrnik obyčajný a valeriánu lekársku. Okrem nich mačky ocenia aj tie, ktoré bežne využívame v našej kuchyni: kôpor, pažítku, petržlen, šalviu alebo tymián (materina dúška).
http://www.happycat.sk/rastliny2.htm
wegamizi
08.04.09,10:45
No neviem, ale na nete som našla, že tieto rastlinky mačky skôr priťahujú:
Mačky pozoruhodne reagujú na rastliny valeriánu lekársku a kocúrnik obyčajný. Valeriána obsahuje kyselinu izovalérovú, ktorá dodáva rastline prenikavú špecifickú arómu. Kocúrnik má prenikavú vôňu pripomínajúcu citrón. Valeriána vyvoláva eufóriu mačiek, podľa niektorých názorov sexuálneho charakteru. Ak máme doma valeriánske kvapky, musia byť odložené mimo dosahu mačky. Niektorí chovatelia využívajú tieto kvapky na povzbudenie ruje mačiek s väčším alebo menším úspechom.

Aj v domácich podmienkach, v kvetináči pri okne alebo v lete na balkóne (http://www.happycat.sk/balkon.htm), môžeme pestovať niektoré liečivé či aromatické bylinky, ktorých vôňu mačky zvlášť obľubujú. Najmä kocúrnik obyčajný a valeriánu lekársku. Okrem nich mačky ocenia aj tie, ktoré bežne využívame v našej kuchyni: kôpor, pažítku, petržlen, šalviu alebo tymián (materina dúška).
http://www.happycat.sk/rastliny2.htm

No a co teraz. Uz som celkom bezradna z tych mojich maciek, dost sa mi to protivi, ked mi spinia do zahonov, kde si chcem pestovat bylinky. Ako ste sa zariadili, aby vam macky( aj cudzie) nechodili spinit do zahradky, kde sa pestuju pozivatiny?
Chobot
08.04.09,11:00
No a co teraz. Uz som celkom bezradna z tych mojich maciek, dost sa mi to protivi, ked mi spinia do zahonov, kde si chcem pestovat bylinky. Ako ste sa zariadili, aby vam macky( aj cudzie) nechodili spinit do zahradky, kde sa pestuju pozivatiny?

Treba postaviť foliovník.

A ostatné zvery ti nevadia? Napr. vtáky, chrobáky, hlodavce... Ako sa chceš voči nim brániť? Mačkám nezabrániš na 100% vstup na tvoj pozemok. Ani plot im v tom nezabráni.
mzdarka renca
08.04.09,11:08
Aj ja mám mačku, a už som si zvykla, že sem tam niečo v záhrade vyparáti-rozhrabe. A keby len v našej:)

Mačka je zvieratko, ktoré v tomto smere nevycvičíš a má slobodnú dušu. Ide kedy a kam chce, robí tiež čo chce, ale na druhej strane vie tieto jej prehrešky odčiniť, keď sa o teba obtiera a líška sa ti a pradie spokojnosťou.
wegamizi
08.04.09,13:09
Vies, mne nevadi rozhrabane, vsak to je normalne. Mne vadia tie macacie h.........a, to je asi vsetko.
Samozrejme, ze je riziko aj od ostatnych volne zijucich zivocichov, ale maciek mam 5, a to je dost " silna kava " na moju zahradku. Ja ich mam rada, staram sa ako sa patri, ale s tymi vykalmi si neviem rady. Myslela som len, ci niekto nema nejaky domaci, odskusany recept. Ak nie, nic sa nedeje, nejako sa zariadim, dakujem za vsetky dobre rady.
mzdarka renca
08.04.09,13:18
Vies, mne nevadi rozhrabane, vsak to je normalne. Mne vadia tie macacie h.........a, to je asi vsetko.
Samozrejme, ze je riziko aj od ostatnych volne zijucich zivocichov, ale maciek mam 5, a to je dost " silna kava " na moju zahradku. Ja ich mam rada, staram sa ako sa patri, ale s tymi vykalmi si neviem rady. Myslela som len, ci niekto nema nejaky domaci, odskusany recept. Ak nie, nic sa nedeje, nejako sa zariadim, dakujem za vsetky dobre rady.

Jediný recept je nemať mačky, ale to ti nedoporučujem, bez nich je smutno:).
Ja som bola pred chvíľkou vonku a naštval ma náš pes, ktorý si s kľudom angličana ležal a chladil sa v tomto horúcom dni medzi narcismi a tulipánmi.:D:mee: Väčšia časť je dolámaná.
wegamizi
08.04.09,15:17
To mas pravdu, ze bez domacich zvieratiek je smutno. Tie macicky mam z lasky k nim, ale aj z praktickeho hladiska. Mam susedov, co nie su moc cistotni, na ich dvore je vela haraburdia, takze liahen pre mysi a potkany. Ja mam vsak elitnu jednotku mojich cicusiek:D a nemam s hlodavcami problem. Len keby som vedela vyriesit to ich k.......ie:confused:. Ale nemozem chciet vsetko, ze?;)
legolas
08.04.09,19:32
... tak si potom kúp vzduchovku a strieľaj, mačky sa nemajú potulovať tak isto ako psi bez dozoru :):)
Chobot
08.04.09,20:39
... tak si potom kúp vzduchovku a strieľaj, mačky sa nemajú potulovať tak isto ako psi bez dozoru :):)

Viem, že to myslíš žartovne, ale pri vážnosti si pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t109110-co-mozem-ulovit.html
wegamizi
09.04.09,15:15
... tak si potom kúp vzduchovku a strieľaj, mačky sa nemajú potulovať tak isto ako psi bez dozoru :):)
Nieco setrnejsie nemas?:rolleyes:
Dav
09.04.09,15:26
Jediný recept je nemať mačky, ale to ti nedoporučujem, bez nich je smutno:).
Ja som bola pred chvíľkou vonku a naštval ma náš pes, ktorý si s kľudom angličana ležal a chladil sa v tomto horúcom dni medzi narcismi a tulipánmi.:D:mee: Väčšia časť je dolámaná.
mimotemy narcisov a tulipánov alebo.... :eek::eek::eek:...:D
durisovad
09.04.09,17:32
Nase macky si vzdy vyhrabali v zemi jamku, tak sa vy..., potom jamku zahrabali. Niekedy sice boli jamky v hriadkach so zeleninou, no ale co uz? Inak boli mile a lovili aj mysi. Uz macky nemame, jednu nam zrejme niekto premiestnil alebo sa od nas odstahovala a druhu nam zrazilo auto. Chodia k nam macky od susedov, ale tie u nas nehrabu, pes ich vzdy vyduri. Nase macky toleroval.
vemak
19.01.10,15:06
vie mi niekto poradiť ako vyhnať mačky zo záhrady? Mám pozemok ohradený klasickým plotom, ktorý im je na smiech, s môjho trávnika si spravili predvádzacie mólo a z pieskoviska toaletu.Nemám nič proti mačkám, pokial zostanú u susedov, len čo keď im sa páči kadiť zrovna v mojej tráve. Je niečo, čo im je proti srsti okrem vlčiaka a vzduchovky?
ela77
19.01.10,17:21
Hoci som klikla na odpoveď, ale neodpovedám, len sa pridávam k tebe, pretože tento problém mám aj ja. Z detstva si pamätám, našu mačku, ktorá si svoju potebu urobila tak, že si vyhrabala jamku a potom to za sebou zahrabala. teraz sa však zmenilo asi aj chovanie zvierat. Na moju zlosť si tú potrebu urobí práve na ťažko vybudovaný trávnik a náš pes s tým má problémy lebo to ide olizovať. Sú to mačky obecné a keďže náš pes bývalý bytový je aj dnes dnu, iba sa vybehne vyvenčiť tak ich neplaší ako je to u susedov. Prvé ráno čo musím urobiť je preskúmať trávnik, alebo si viac všímať nášho psíka. Keby to bolo s prepáčením h...o, ktoré by som sáčkom zobrala, ako to robím po našom psovi, ale je to riedka kaša, ktorú musím likvidovať vysekávaním trávnika. Takže nie krtek, ale ja ho ničím kvôli mačkyným potrebám. Takže ozaj potrebujeme radu. Plot pre nich neznamená žiadnu prekážku. Už som začala nosiť hov...a po našom psovi do kúta, v ktorom mačky preskakujú plot. Uvidíme či to zaberie.
Cecilia
19.01.10,17:27
hľadajte prípravok STOP PES, niekedy som o ňom čítala, myslím aj tu na Porade, zatiaľ som ho nepoužila
Paula
19.01.10,17:29
arizona
19.01.10,17:33
používajte vyhľadávač, pred založením, novej témy ;)

Odpovede nájdete TU : http://www.porada.sk/t80201-macky-v-zahrade.html
ludex
19.01.10,17:38
vie mi niekto poradiť ako vyhnať mačky zo záhrady? Mám pozemok ohradený klasickým plotom, ktorý im je na smiech, s môjho trávnika si spravili predvádzacie mólo a z pieskoviska toaletu.Nemám nič proti mačkám, pokial zostanú u susedov, len čo keď im sa páči kadiť zrovna v mojej tráve. Je niečo, čo im je proti srsti okrem vlčiaka a vzduchovky?

Zadal si otázku a podla mňa si si na ňu aj odpovedal. ;)
arizona
19.01.10,18:55
vie mi niekto poradiť ako vyhnať mačky zo záhrady? Mám pozemok ohradený klasickým plotom, ktorý im je na smiech, s môjho trávnika si spravili predvádzacie mólo a z pieskoviska toaletu.Nemám nič proti mačkám, pokial zostanú u susedov, len čo keď im sa páči kadiť zrovna v mojej tráve. Je niečo, čo im je proti srsti okrem vlčiaka a vzduchovky?


Zadal si otázku a podla mňa si si na ňu aj odpovedal. ;)

Veľmi "rozumné" odpovede...:eek::confused::mad::confused:

...áno, postrieľaj susedom mačky, potom sa nediv, ak Ti to niekto v inej podobe vráti...hneď postrieľaj aj všetkých vtákov naokolo, aby Ti náhodou nesr..i po záhrade , a nezabudni popolievať susedove stromy kyselinou, ak by Ti náhodou tienili...:confused: :mad::mee:( zozbierané z Porady)
220870
19.01.10,19:02
Posypte miesta kde chodia kadiť mletým korením.Mačka to svoje miesto hľadá čuchom,vždy ovonia či je to jej flek.Možno vám to pomôže.Ale mačku zo dvora úplne nevyženiete.Je to prešibaný tvor.Naučí sa aj obchádzať psa.presne vie či môže ísť na dvor ak je pes uviazaný tak vie koľko sa môže priblížiť tak aby to bolo pre ňu bezpečné.
ludex
19.01.10,19:08
Veľmi "rozumné" odpovede...:eek::confused::mad::confused:

...áno, postrieľaj susedom mačky, potom sa nediv, ak Ti to niekto v inej podobe vráti...hneď postrieľaj aj všetkých vtákov naokolo, aby Ti náhodou nesr..i po záhrade , a nezabudni popolievať susedove stromy kyselinou, ak by Ti náhodou tienili...:confused:

Podla mňa to rozumné je! Stačilo streliť jednu a sused sa už postaral,aby viac ku mne jeho mačky nechodili. Keď chce chovať mačky,tak nech sa aj o ne stará! Ja nie som povinný ich trpieť a čakať kým moje dieťa dostane neakú chorobu,len za to že sa hrá na svojom pieskovisku!!! :confused:
Silvernola
19.01.10,19:39
Ako vyhnať mačky zo záhrady? Ťažko, ba trúfam si povedať, že nijakovsky sa to nedá. Chápem, že ti mačky (susedove) vadia. Ale máš predstavu, koľko tvorov behá po tvojej záhrade a ty ich nevidíš?! Len námatkovo: kuna, lasica, veverička, plch, tchor, jež, potkan, krysa, myš, hraboš, hryzec, zajac.....(ak neveríš. vysyp napr na cca 1 meter štvorcový jemný piesok alebo múku a ráno to skontroluj) A vieš, koľkým z nich tie mačky vo vstupe zabránia? Skús to brať tak, že prítomnosť mačiek je menšie zlo.
vemak
19.01.10,20:11
ďakujem všetkým čo ma upozornili na podobnú tému, ja som aj pred mojou otázkou niečo hľadal, ale asi zle. No v grunde sa téma "mačky v záhrade" zvrhla na ich všeobecný obdiv, či skoro linčovanie niekoho kto má iný názor.
(odrežte mu hlavu, nech nevytŕča z davu)
Ja ich strielať nechcem, aj keď som na súkromný email dostal radu že vzduchovku na väčšiu vzdialenosť môžem použiť, že ju to len "poštípe" a už viac nepríde.Korenie som skúšal, ale to by som potreboval asi 3,5kg mesačne, a tie rastlinky ich naozaj viac priťahujú ako odpudzujú.
No každé ráno pol hodinu obchádzať záhradu kôly mačacím hovnám sa mi nechce, a to neviem či ste zažili keď si to nevšimnete a povysávate to vysávačom na lístie, či pokosíte,tak to sú momenty keď som rád že tú vzduchovku nemám.
popelka.
19.01.10,20:54
Arizoma vemakovi veľmi pekne poradila.:) Ale následky si bude niesť sám. Ja by som mu poradila aby si to slávne pieskovisko prikryl poklopom a bude mať po probléme. A hlavne nech dá pokoj všetkým mačkám. Lebo nie iba mačky chodia volne po záhradách.:cool:
wabi
19.01.10,21:48
Raz darmo aj to hovno patrí do záhrady hoci na trávniku zapestovanom sa dobre nevníma.
Chápem aj jednu aj druhú stranu. Každý má svoju pravdu.
Najstaršia dcéra je alergická na mačky a ich exkrementy. Ak sa objavia v záhrade, začne nekontrolovane kýchať. :confused:
Vyriešili sme to tak, že máme psa Shiba inu, ktorý je síce malý, ale veľmi čiperný a mačky obháňa jedna radosť. Žiadnej však ešte naozaj neublížil, pretože po stromoch a za plot mu to tak šikovne nejde. Sused má pritom asi 15 mačiek, tieto však k nám nechodia vôbec a ak, tak v tej rýchlosti nič vypustiť nestihnú...:D Náš pes je pritom veľmi čistotný a naučil sa to robiť mimo záhrady a keď, tak na konkrétne miesto. Možno preto, že ten pes je fena.:)
Kutil s.r.o. má vo Veľkom Biely stroj s pohybovým čidlom a šipkami...;)
legolas
20.01.10,06:27
..myslím, že existuje rastlina zvaná "kocúrnik" tak túto zasaď po záhrade a mačky sa jej budú vyhýbať, a ešte pomáha "valeriana lekárska, tá tiež odpudzuje mačky...
vemak
20.01.10,09:09
neviem prečo ironicky "slávne" pieskovisko, no prekrytie na neho mam, ale stačí zavolať deti na obed, a už sa tam hrajú mačky.
O tých rastlinách som niečo googlil, a vraj majú opačný účinok skôr mačky priťahujú.
psíka Shiba inu, som si pozrel a je krásny, no pokial viem, že naňho nebudem mať čas, asi by to nebolo voči nemu fér. No túto možnosť stále zvažujeme.
Wabi bolo to moc zložité naučiť ho chodiť kadiť mimo okrasnej záhrady? resp. bol by na to (kadenie) vhodný pre psa siaty trávnik pod ovocnými stromčekmy? Lebo ten kočkám vobec nevyhovuje- oni paničky musia na koberec. A aký je ten psík k okrasnej záhrade, všetci nás od psa odhovárajú, že ju doničia.ďakujem.
Stani3
20.01.10,09:40
Tí čo tak obhajujú tie mačky, asi nikdy nezažili, aké to je nepríjemné, keď Vám chodia na záhradu a okolo domu. My máme tento problém už dlho a tiež ho nevieme vyriešiť.
Raz by som chcela vidieť, ako by ste sa zatvárili, keď ráno vyjdete na terasu domu, stôl celý od zablatených stôp mačiek, chlpy všade, dokonca nie raz sa nám vyvracali priamo na rohožku pred dvere alebo pod stôl.
paloo
20.01.10,09:42
Tento problém sa asi vyriešiť nedá:DJa som ho riešil dlho a k ničomu to neviedlo :( nakoniec sme to čiastočne vyriešili a to tak,že sme si obstarali kocúra a ten už si postráži aby mu v rajóne nebačovali cudzie mačky :D
A pes keď bude tie mačky naháňať a čo bude aj keď nechytí :)poláme a zničí všetko čo bude mať v ceste :mad:
Chobot
20.01.10,09:54
neviem prečo ironicky "slávne" pieskovisko, no prekrytie na neho mam, ale stačí zavolať deti na obed, a už sa tam hrajú mačky.
O tých rastlinách som niečo googlil, a vraj majú opačný účinok skôr mačky priťahujú.
psíka Shiba inu, som si pozrel a je krásny, no pokial viem, že naňho nebudem mať čas, asi by to nebolo voči nemu fér. No túto možnosť stále zvažujeme.
Wabi bolo to moc zložité naučiť ho chodiť kadiť mimo okrasnej záhrady? resp. bol by na to (kadenie) vhodný pre psa siaty trávnik pod ovocnými stromčekmy? Lebo ten kočkám vobec nevyhovuje- oni paničky musia na koberec. A aký je ten psík k okrasnej záhrade, všetci nás od psa odhovárajú, že ju doničia.ďakujem.

Ešte mi napadla iná vec. Je evidentné, že mačkám nezabrániš, aby ti chodili po záhrade. To by si musel mať okolo pozemku betónový plot s výškou najmenej 3 metre (2 metrový plot mačka bez väčších problémov preskočí). Takže ak tam už sú, tak jediným problémom je, že ti špinia po záhrade, takže musíme odstrániť tento problém.

Napadlo mi, že by si to mohol urobiť tak, že niekde v rohu záhrady, alebo niekde za šopou, by si dal drevenú bedničku a do nej nasypal mačacie WC granule. Tie mačky si zvyknú chodiť špiniť tam a nebudú chodiť do pieskoviska.

Inak ak nájdeš exkrement na trávniku, tak to na 99 % nie je mačací. Mačka sa len tak hocikde nevykadí, ako pes. Tá sa to snaží zahrabať a ak má kúsok odtiaľ pieskovisko, tak to radšej "dá" do piesku, ako na trávnik. Takže na trávniku je "to" od "niekoho" iného.

Takže zriadiť mačacie WC niekde mimo dohľadu a myslím, že tým vyriešiš problém s pieskoviskom. A nemusíš žiadnu mačku strieľať ani kupovať drahé korenie. 10 kg vrece granúl sa dá kúpiť za pár EUR a môžeš ho tam mať niekoľko mesiacov.

Naši majú mačky v rodinnom dome a my máme v byte tiež kocúra. V lete, keď mením nášmu jeho WC, tak tie granule dám našim a tí majú na dvore veľkú drevenú bedňu, kde tie mnou použité granule nasypú (na dvore sa v pohode dajú ešte použiť). Mačky im nekadia nikde inde. len v tej bedničke.
vemak
20.01.10,10:31
no ten nápad z mačacím WC, by asi aj mohol fungovať, mne nejde o chodenie po záhrade, len čisto o to kadenie.
a aj keď mačacé fórum je skôr navštevované dámami, ja som aspoň podľa OP muž.
marek
truch
20.01.10,10:58
Sused na jar prichýlil dve mačiatka, dnes sú to už veľké čierne mačky. Ráno keď vstanem, obe sedia na kuchynskom okne a čakajú či im niečo dám, skoro vždy sa zľutujem, takže sú tam každý deň. Parapety umývam aj každý druhý deň, lebo putujú z okna na okno, podľa toho kam idem ja, dokonca nemajú problém výjsť na poschodie:):) Na terase občas nájdem od nich darček v podobe zabitej myši. Neviem kam chodia na záchod, ale ešte sa mi nepodarilo nájsť na záhrade hovienka, asi kadia doma u suseda:D:D Inak sú veľmi milé a prítulné:):)
ela77
20.01.10,12:07
"""Inak ak nájdeš exkrement na trávniku, tak to na 99 % nie je mačací. Mačka sa len tak hocikde nevykadí, ako pes. Tá sa to snaží zahrabať a ak má kúsok odtiaľ pieskovisko, tak to radšej "dá" do piesku, ako na trávnik. Takže na trávniku je "to" od "niekoho" iného."""
To je výťah z jedného príspevku, nemám síce overené či je to ozaj od mačky, ale mačka tam chodí, lebo na tú potvoru majú tam susedia malú voliéru s andulkami pri našom plote a tá mačka tam chodí asi na tie vtáčky striehnuť, alebo ju tam iba láka ich štebot. Podľa toho som si domyslela že to robí mačka. Ak nie ona čo by to mohlo byť. Viem identifikovať ježka. Ale toto je vždy iba mokrá kaša a hlavne veľmi zapáchajúca, preto to pes chce vždy likvidovať, samozrejme po svojom. A aj tie radovánky a námluvy si robia u nás, lebo majú v záhrade pokoj. Preto si myslím, že je to od mačky, čo som tiež písala, že poznám iné chovanie mačky, ktorá si to po sebe zahrabe.
Chobot
20.01.10,13:25
"""Inak ak nájdeš exkrement na trávniku, tak to na 99 % nie je mačací. Mačka sa len tak hocikde nevykadí, ako pes. Tá sa to snaží zahrabať a ak má kúsok odtiaľ pieskovisko, tak to radšej "dá" do piesku, ako na trávnik. Takže na trávniku je "to" od "niekoho" iného."""
To je výťah z jedného príspevku, nemám síce overené či je to ozaj od mačky, ale mačka tam chodí, lebo na tú potvoru majú tam susedia malú voliéru s andulkami pri našom plote a tá mačka tam chodí asi na tie vtáčky striehnuť, alebo ju tam iba láka ich štebot. Podľa toho som si domyslela že to robí mačka. Ak nie ona čo by to mohlo byť. Viem identifikovať ježka. Ale toto je vždy iba mokrá kaša a hlavne veľmi zapáchajúca, preto to pes chce vždy likvidovať, samozrejme po svojom. A aj tie radovánky a námluvy si robia u nás, lebo majú v záhrade pokoj. Preto si myslím, že je to od mačky, čo som tiež písala, že poznám iné chovanie mačky, ktorá si to po sebe zahrabe.

Ak je "to" väčšie a riedke, mohlo by to byť aj od vtáka. Napr. mohla by to byť straka, keď spomínaš, že tam majú andulky. Straka je dravec a andulky ju zaujímajú ako korisť. Našim straky skántrili asi 6 malých kačiatok, kým trochu nevyrástli.
popelka.
20.01.10,14:29
Sused na jar prichýlil dve mačiatka, dnes sú to už veľké čierne mačky. Ráno keď vstanem, obe sedia na kuchynskom okne a čakajú či im niečo dám, skoro vždy sa zľutujem, takže sú tam každý deň. Parapety umývam aj každý druhý deň, lebo putujú z okna na okno, podľa toho kam idem ja, dokonca nemajú problém výjsť na poschodie:):) Na terase občas nájdem od nich darček v podobe zabitej myši. Neviem kam chodia na záchod, ale ešte sa mi nepodarilo nájsť na záhrade hovienka, asi kadia doma u suseda:D:D Inak sú veľmi milé a prítulné:):)
Veľmi pekne si to napísal truch:), páči sa mi že z toho nerobíš nijakú vedu:), a tak to má byť. K nám na zahradu tiež chodil kocúrik od susedov, ktorý bol kúzelný, všetci sme ho mali radi, tiež nám na políčku niečo vyhrabal ale to nám vôbec ale vôbec nevadilo. Za ten prekrásny pocit to stálo, pretože keď sme išli na zahradu a boli sme ešte len niekde pol kilometra od záhrady a on už vedel že prídeme a neskutočne milo nás vítal. Dokonca k nám na záhradu chodili aj sliepky od susedov ale ani by nás nenapadlo ich vyháňat. Tak asi tak, naša rodina má rada všetky zvieratá a stále budeme na ich strane.:):):)
vemak
20.01.10,15:52
kurna, jak sa blížia voľby už aj mačky majú svoju stranu.
popelka, ja som žil celý život na činžiaku, a chcel som pre svoje deti niečo iné, a preto som im spravil trávnik (taký väčší) detské ihrisko,húpačky....a altán s krbom a pípou (či to vlastne pre mňa), to len preto že ja hovorím o okrasnej záhrade. Vzadu za ňou je úžítková tam si môžu medzi ženinými cukinami robiť čo chcú aj po tráve pod ovocnými stromkami môžu kľudne závodiť a aj kadiť, len im to neviem vysvetliť.
Neviete niekto hovoriť po mačaci?
Kazu
20.01.10,18:21
My máme mačiek viac než dosť. Tzn., že každý rok tak 6,7,8 ba možno aj viac. Už to ani nerátam. Niečo zrazia Paštekári, niečo zastrelia poľovníci /vraj je to škodná v revíri/ a zvyšok zostane. Ale nikdy, naozaj nikdy som po nich nenašla nič na trávniku. Medzi kvetinkami, v hline pod živým plotom, v krabici s pilinami, prípadne v piesku a pod. Skrátka v hocičom sypkom, kde si môže to svoje bohatstvo zahrabať.
ilona
20.01.10,18:56
Ja mám tiež na mačky strašnú zlosť,momentálne mi zistili toxoplazmu a susedová nevesta skoro prišla o dieťatko,tiež jej zistili mačací bacil.Nemám vo zvyku chytať mačky do rúk,takže jedine som to mohla chytiť zo záhrady.Mačky nám tam tiež chodia a zahrabujú hov...Potom už len stačí napr. pri pretrhávaní aby ste sa dotkli rukou tváre a choroba Vás môže po čase navštíviť.
Jana2004
20.01.10,19:14
Mne nevadia mačičky, aj keď som si toxoplazmózou tiež prešla, ale vadí mi zápach od mačiek, hlavne keď je vlhko. Dokonca si značkujú aj vhodové dvere a mám pocit, ako keby občas podtiekli, lebo ten smrad cítim aj v chodbe. Ani časté umývanie nepomáha. Umyjem a o hodinku sú dvere označkované znova. Psa nemáme, tak uvažujeme, že ten by mohol pomôcť. Svoje mačičky máme len 3, ale tých cúdzích na našom dvore môžem narátať denne minimálne 7-8. Chodia na stravu :)
popelka.
20.01.10,20:41
kurna, jak sa blížia voľby už aj mačky majú svoju stranu.
popelka, ja som žil celý život na činžiaku, a chcel som pre svoje deti niečo iné, a preto som im spravil trávnik (taký väčší) detské ihrisko,húpačky....a altán s krbom a pípou (či to vlastne pre mňa), to len preto že ja hovorím o okrasnej záhrade. Vzadu za ňou je úžítková tam si môžu medzi ženinými cukinami robiť čo chcú aj po tráve pod ovocnými stromkami môžu kľudne závodiť a aj kadiť, len im to neviem vysvetliť.
Neviete niekto hovoriť po mačaci?
Ahoj vemak, stranu ešte mačky zatiaľ nemajú, ale zastávať sa ich budem stále. Žiaľ, mačke sa rozkázať nedá, kde má chodiť a kde nie. Ale po záhradách chodia aj iné zvieratká ale nie sú tak vidieť, ale mačky áno. My sme mali v záhrade krtka a to si mal vidieť po celej záhrade tých krtincov. Ale nevymýšľali sme proti nemu nič, sám odišiel. Keď tu tak čítam tie príspevky koľko ľudí je proti mačkám, tak veru to nemajú ľahké:mee: jedným smrdia, robia škodu, majú od nich choroby, no hrôza. Ono nie je dobré byť na seba taký úzkostlivý lebo choroba potom príde skôr. Ale to už som odbočila od témy. Tak iba toľko, prajem Ti aby si problém vyriešil k spokojnosti oboch strán. Maj sa pekne popelka:)
wabi
20.01.10,20:57
Nuž mačky sú milé, ale u nás kvôli alergii našej dcéry, ktorej sa síce tiež páčia si to nemôžeme dovoliť. Neviem si predstaviť, čo by sme bes našej Shiba inu robili bolo by to asi fakt ťažké. Stačí aby dcéra prešla k susede a začne nekontrolovane kýchať. U nás je vďaka tomuto psíkovi v bezpečí. Udržuje mačky trvalo za plotom.
Je pravda že pokiaľ bola šteňa, bolo to v zeleninovej a okrasnej záhradke dosť zlé, vegetácia ju vôbec nezaujímala, zvlášť keď zbadala mačku. Teraz má už 2,5 roka a pubertu má za sebou a je vyrovnanejšia do okrasnej a zeleninovej záhrady ju síce bežne nepúšťami a mačky tam síce kraľujú, ale vpredu na tráve a betóne nemajú šancu. Teraz už ale chodí po cestičkách aj medzi hriadkami a mačka si zvykli záhradu obchádzať, hoci sused ich chová obrovské množstvá.
Psík shiba inu je síce ťažšie ovládateľný, veľmi neposlúcha, ale čo sa týka starostlivosti, je to taký nezávislý tvor, čím je podobný mačkám. Nevyžaduje žiadnu starostlivosť a nerád sa hladká dokonca aj od pána. Vlastne je s ostatnými psami príbuzný iba cez vlka. Málo skoro vôbec nešteká. Chráni záhradu viac pred mačkami a vtákmi a myšami, ktoré loví ako mačka.
Jej ďalšou zaujímavou vlastnosťou je extrémna čistotnosť. Mám priateľa, ktorý musí shibu venčiť, hoci má záhradu. Raz to zanedbal a musel ísť veterinárovi, lebo pes pol zapečený na umretie, čo sa odmietal vykaliť na záhrade. Naša fenka síce nie je taký extrém, ale nie je problém ju vycvičiť a robí to stále na jedno "obľúbené miesto.:)
Myslím že keď niekto nemá rád z akejkoľvek príčiny mačky, mal by si zaobstarať psa ktorí je na tom rovnako!:)
Ak však nemá rád žiadne zvieratá, rastlinky mačky nezastrašia.
Naopak napríklad Actinídia Kolomikta mačky priťahuje ako magnet.
arizona
21.01.10,07:02
Mne nevadia mačičky, aj keď som si toxoplazmózou tiež prešla, ale vadí mi zápach od mačiek, hlavne keď je vlhko. Dokonca si značkujú aj vhodové dvere a mám pocit, ako keby občas podtiekli, lebo ten smrad cítim aj v chodbe. Ani časté umývanie nepomáha. Umyjem a o hodinku sú dvere označkované znova. Psa nemáme, tak uvažujeme, že ten by mohol pomôcť. Svoje mačičky máme len 3, ale tých cúdzích na našom dvore môžem narátať denne minimálne 7-8. Chodia na stravu :)
Prv náš dvor obchádzali mačky , kvôli psovi.
Dnes my máme dve mačky a jedného kocúra, tie si poriadok urobia samé. Nepustia žiadnu mačku, zúrivo vyháňajú všetky z vlastného teritória.
Keď chceme nakŕmiť občas nejakú zatúlanú, musíme naše zavrieť :D
ela77
21.01.10,07:33
Neviem, prečo sa to otočilo proti tým čo majú problémy, ani jeden z nich nepísal, že mačky nenávidí, a ni ja som nič také nepísala, len som spomenula, že náš pes (má už 16 rokov a už ho nechcem trápiť vakcínami) to chce likvidovať po svojom a olizuje tie ich výkaly, čoho sa bojím, pretože mačka ako voľný a slobodný tvor skôr niečo v prírode nachytá. Susedom sa vždy vyšpinili na rohožku pred dverami, tiež ich to hnevalo. A že je to mačka to vidím teraz podľa stôp na snehu, ešte, že to s tým snehom môžem s lopatkou zobrať, ale inak som musela iba podryť trávu a odkopnúť to. Takže nás neobviňujte z nejakej nenávisti k mačkám. A ten čo chcel radu, tak ju naozaj potreboval a nie nejaké chválospevy o mačkách, tie snáď patria do témy naši domáci miláčkovia, kde tiež ak niekto potrebuje radu, tak mu nik neodpovedá, ale zato sa to hemží chválospevmi na napr. prípadné foto. Už si pripadám ako jeden diskutujúci, ktorý tiež kritizoval reakcie niektorých, ale donútilo ma k týmto riadkom obvinenie, že nenávidíme mačky a iné zvieratá. Vrany za našim plotom si to nemyslia, a ani sýkorky, drozdy a pod. majú v krmítkach u nás v zime určite všetko čo potrebujú. A mačky, ktoré vlastne za to, že sú nemôžu, lebo ich množenie nie je možné dať pod kontrolu a hlavne na vidieku, kde určite ich nikto nebude dávať sterilizovať si tiež dôjdu na svoje, pretože čokoľvek nám vystane v kuchyni, tak zanesiem za plot záhrady a oni si to tam najdu. Ale je to vonku až za záhradou.
vemak
21.01.10,08:45
Vieš ono je to celkovo v spoločnosti častý jav vidieť čierno-bielo, a to sa netýka len tejto témy. Ak ti proste vadia mačky v záhrade, tak si zlý človek, ktorý chce všetko postrielať, a ani asi nemá význam vysvetlovať že to tak nie je.
a klobúk dole pred farbozrakými, našťastie ešte sú.
Silvernola
21.01.10,13:28
Na inom mieste som tvrdila: Ťažko, ba trúfam si povedať, že nijakovsky sa to nedá. Chápem, že ti mačky (susedove) vadia. Ale máš predstavu, koľko tvorov behá po tvojej záhrade a ty ich nevidíš?! Len námatkovo: kuna, lasica, veverička, plch, tchor, jež, potkan, krysa, myš, hraboš, hryzec, zajac.....(ak neveríš. vysyp napr na cca 1 meter štvorcový jemný piesok alebo múku a ráno to skontroluj) A vieš, koľkým z nich tie mačky vo vstupe zabránia? Skús to brať tak, že prítomnosť mačiek je menšie zlo.", ale to práve preto, že som v rovnakej situácii. A viem, že boj proti nim je zbytočný, nemáš šancu vyhrať. Takže radšej hľadám (kvôli sebe, nie kvôli mačkám) na situácii niečo pozitívne. Nemá zmysel sa rozčuľovať nad niečim, čo nemôžeš zmeniť. Slovami môjho starého otca:" Šť.ť proti vetru sa neoplatí. Radšej sa otoč!":D
lusielaL
21.01.10,13:56
Vratim sa k povodnej otazke ci existuje recept ako odpudit macku zo zahrady.Sice som sa pousmiala,ale napisem co som citala v novom katalogu na objednavanie rastlin,mozno ste ho uz mali viaceri v rukach:Koleus-macka prec.Koleus je oblubena rastlina najma pre jeho krasnu kresbu atd...ale aj jeho uzitocnou schopnostou odpudzovat macky...Tak si urobme vlastny usudok aj o rastline a nad tymi mackami si tiez myslim ze sa neoplati rozculovat.
Jana2004
21.01.10,22:02
Neviem, prečo sa to otočilo proti tým čo majú problémy, ani jeden z nich nepísal, že mačky nenávidí, a ni ja som nič také nepísala, len som spomenula, že náš pes (má už 16 rokov a už ho nechcem trápiť vakcínami) to chce likvidovať po svojom a olizuje tie ich výkaly, čoho sa bojím, pretože mačka ako voľný a slobodný tvor skôr niečo v prírode nachytá. Susedom sa vždy vyšpinili na rohožku pred dverami, tiež ich to hnevalo. A že je to mačka to vidím teraz podľa stôp na snehu, ešte, že to s tým snehom môžem s lopatkou zobrať, ale inak som musela iba podryť trávu a odkopnúť to. Takže nás neobviňujte z nejakej nenávisti k mačkám. A ten čo chcel radu, tak ju naozaj potreboval a nie nejaké chválospevy o mačkách, tie snáď patria do témy naši domáci miláčkovia, kde tiež ak niekto potrebuje radu, tak mu nik neodpovedá, ale zato sa to hemží chválospevmi na napr. prípadné foto. Už si pripadám ako jeden diskutujúci, ktorý tiež kritizoval reakcie niektorých, ale donútilo ma k týmto riadkom obvinenie, že nenávidíme mačky a iné zvieratá. Vrany za našim plotom si to nemyslia, a ani sýkorky, drozdy a pod. majú v krmítkach u nás v zime určite všetko čo potrebujú. A mačky, ktoré vlastne za to, že sú nemôžu, lebo ich množenie nie je možné dať pod kontrolu a hlavne na vidieku, kde určite ich nikto nebude dávať sterilizovať si tiež dôjdu na svoje, pretože čokoľvek nám vystane v kuchyni, tak zanesiem za plot záhrady a oni si to tam najdu. Ale je to vonku až za záhradou.

Bola by si prekvapená, že sme na vidieku a mačičky máme sterilizované a kocúrika vykastrovaného :) Zatiaľ každú jednu mačičku čo sme mali, sme dali po prvom vrhu sterilizovať. A čo ja viem, v našej ulici to robí väčšina.
wabi
22.01.10,05:44
Tak to ste naozaj progresívny, pretože mačky sa rozmnožujú rýchlo...
Nechce sa mi však veriť, že by väčšina mačiek bola sterilizovaná, okrem tých bytových a tých ktoré majú to šťastie že žijú v blízkosti nejakého toho mačkofila, v dobrom.
V skutočnosti to robí len málokto...
jana987
28.01.10,16:18
neprecitala som cele vlakno,ale mne by cudzie macky tiez vadili.hlavne v tej zeleninovej ,a hlavne ak su v dome deti a tehotne zeny.macka je ako chodiaca biologicka zbran.a to nesrandujem!ze vraj ich odpudzuju niektore aromaticke rastliny.no a odpudzovace v spreji.
val007
20.02.10,22:02
No a ak by sme im spravili to mačacie WC, tak k nám nebude chodiť ešte viacej mačiek? Myslím, či im to nejako nevonia a nebude to priťahovať ďalšie? My tu bývame asi rok a zo začiatku moc nechodili. Ale postupne to začína viac a viac, už nám chodia aj na rohožku pred dvere. Čítala som celú tému preto, aby som sa tiež dozvedela nejaký babský recept. Aj 50 % účinok je lepší ako vôbec nič. U nás zatiaľ chodia stále takými istými cestičkami, jednak ich tam vidím a aj podľa stôp, teraz aj v snehu to bolo vidno. A tiež som si všimla, že po prvých chodia ďalšie a ďalšie. Toxoplazmóza ma straší a to ja nie som úzkostlivá a mám malú dcérku, ktorá sa hráva v pieskovisku, ktoré ale vždy zakryjem, no hrabe sa aj v zemi a keď tam potom nájdem mačacie výkali, aj my zle príde, v čom by sa hrabala, keby som si to nevšimla. Keď sa to milovníkom mačiek nepáči, nech si naozaj píšu do iných tém. Mne tiež tie výkali vadia. A každá tehotná žena a matka vie, aká je riziko toxoplazmóza. A ešte k tomu kastrovaniu - vy ste uvedomelí ľudia, ale na dedine žijú staré babky, ktoré ani nevedia, že existuje veterinár alebo aj také "rodiny", ktorý sa nestarajú poriadne ani o vlastné deti a nieto ešte o mačky a ich množenie. Keď im dačo ostane na stole hodia pred dvere, mačiek je potom veľa a množia sa geometrickou postupnosťou a sú všade. A teda tie zelinky nemáte vyskúšané? Ide jar, tak by som si nejakú vysadila?
Chobot
20.02.10,22:11
No a ak by sme im spravili to mačacie WC, tak k nám nebude chodiť ešte viacej mačiek? Myslím, či im to nejako nevonia a nebude to priťahovať ďalšie? My tu bývame asi rok a zo začiatku moc nechodili. Ale postupne to začína viac a viac, už nám chodia aj na rohožku pred dvere. Čítala som celú tému preto, aby som sa tiež dozvedela nejaký babský recept. Aj 50 % účinok je lepší ako vôbec nič. U nás zatiaľ chodia stále takými istými cestičkami, jednak ich tam vidím a aj podľa stôp, teraz aj v snehu to bolo vidno. A tiež som si všimla, že po prvých chodia ďalšie a ďalšie. Toxoplazmóza ma straší a to ja nie som úzkostlivá a mám malú dcérku, ktorá sa hráva v pieskovisku, ktoré ale vždy zakryjem, no hrabe sa aj v zemi a keď tam potom nájdem mačacie výkali, aj my zle príde, v čom by sa hrabala, keby som si to nevšimla. Keď sa to milovníkom mačiek nepáči, nech si naozaj píšu do iných tém. Mne tiež tie výkali vadia. A každá tehotná žena a matka vie, aká je riziko toxoplazmóza. A ešte k tomu kastrovaniu - vy ste uvedomelí ľudia, ale na dedine žijú staré babky, ktoré ani nevedia, že existuje veterinár alebo aj také "rodiny", ktorý sa nestarajú poriadne ani o vlastné deti a nieto ešte o mačky a ich množenie. Keď im dačo ostane na stole hodia pred dvere, mačiek je potom veľa a množia sa geometrickou postupnosťou a sú všade. A teda tie zelinky nemáte vyskúšané? Ide jar, tak by som si nejakú vysadila?

Mačacím WC neprilákaš ďalšie mačky. Jedine keby si ich kŕmila, vtedy môžu prísť ďalšie.

Ak je ten tvoj problém s mačkami taký vážny, že vám tam chodí kvantum mačiek, tak jediná možnosť by bola mať vlastnú mačku. Pekne si ju zaočkujete, budete pravidelne odčervovať, zriadite jej mačacie WC, vykastrujete a ona si bude chrániť svoje teritórium a žiadna cudzia mačka tam nepríde.
Valcake
21.02.10,01:26
Zdravím, pýtaš sa na niečo čo odplaší mačky. V Sieberzi ponúkajú kvetinku Coleus hibrid t.j. Mačka-JAJ. Vraj odplaší zo záhrady mačky, psov a zajace. Neznášajú totiž jej silnú vôňu. Osobne to nemám vyskúšané a ani nechcem, lebo ja mám rada mačky.
Silvernola
21.02.10,05:14
Vyššie bolo napísané: ..myslím, že existuje rastlina zvaná "kocúrnik" tak túto zasaď po záhrade a mačky sa jej budú vyhýbať, a ešte pomáha "valeriana lekárska, tá tiež odpudzuje mačky..

Tak tomuto never, pôsobia presne opačne. Je to skôr mačacia droga a vyhľadávajú ich. Dokážu sa pri nich doslova dostať do extázy. Koleus som svojho času pestovala ako letničku, a často som pri ňom videla mačky. Reklamný trik.
val007
21.02.10,11:32
ďakujem za rady.
truch
21.02.10,11:36
Teraz som akurát pozerala katalóg magnet a je tam spray, ktorý odpudzuje mačky aj psov. Vraj neškodný a stojí 8,4€. Ktovie či funguje
avonka1
27.02.10,19:49
Nám ocikáva cudzí kocúr okenné parapety- už sme ho zopárkrát pristihli pri "čine". Takisto máme vchodové dvere a stenu pravidelne označkované, zrejme od psa... Nakoľko čakáme bábätko, obávam sa toxoplazmózy a musím tieto "značky" denne odstraňovať a dezinfikovať, no ani pach dezinfekcie chlpáčov neodradí... Zrejme vyskúšame nejaký sprejový odpudzovač...
lavanda
10.03.10,15:09
Teraz som akurát pozerala katalóg magnet a je tam spray, ktorý odpudzuje mačky aj psov. Vraj neškodný a stojí 8,4€. Ktovie či funguje

Naozaj je neškodný - mačky ho ignorujú:D. Aspoň ja mám takú skúsenosť. A kocúrnik mám stále zničený - naše "sprivatizované" dedinské mačky na chalupe sa v ňom rady vyvaľujú a aj ho ohrýzajú.
Mahena
11.03.10,07:27
Počul si o toxoplazmóze? Je to choroba ktorú roznášajú mačky. Je v mačacích výkaloch a spôsobuje, že ženy nevynosia plod. Tak toľko o túlavých "mačičkách".
Oktem toho ty určite nekosíš trávnik plný mačacích výkalov po cudzích "miláčikoch"
Laco-monter
11.03.10,07:34
No čo už, treba zriadiť mačacie útulky,

tak ako existujú psie utulky,

potom vybudovať vtáčie utulky,

potom....


Táto spoločnosť pomaly ale isto stráca zdravý úsudok aj zdravý rozum!:mee:
bjuty smis
11.03.10,15:59
mačky majú vynikajúcu pamäť....vzduchovku si zapamätajú..
ludex
11.03.10,16:14
mačky majú vynikajúcu pamäť....vzduchovku si zapamätajú..

;) Keď ju dobre trafíš,už si nezapamätá nič! ;)
wabi
13.03.10,07:02
[QUOTE=Laco-monter;1331697]No čo už, treba zriadiť mačacie útulky,

tak ako existujú psie utulky,

potom vybudovať vtáčie utulky,

potom....


Táto spoločnosť pomaly ale isto stráca zdravý úsudok aj zdravý rozum!:mee:[/Q

Musím dať za pravdu, tiež poznám viacerých, ktorí neustále hľadajú útulky pre svojich ftákov!:eek::D Pričom často pritúlia aj kdejakú peknú kočku!:---:D
wabi
13.03.10,07:12
;) Keď ju dobre trafíš,už si nezapamätá nič! ;)
Možno to niektorým citlivejším dušiam znie kruto. Rýchla smrť je ale možno humánnejšia ako pomalé trápenie vychudnutých zaparazitovaných mačiatok. Všetko čo sa raz zrodí musí aj zomrieť a treba sa aj keď je to fakt ťažké s tým zmieriť.
To mačky s tým ako správne dravce problém vôbec nemajú a zdá sa, že niektoré priam vyhľadávajú drozdy, pričom im dávajú žiaľ prednosť pred hlodavcami.
Nie že by som to schvaľoval, ale viem, že ak niekto strieľa na ktorékoľvek zvieratá, nemusí to byť sadista či človek bez citu. Neznáme zviera je proste len terč a "poľovnícku vášeň" či radosť z dobrého zásahu môže skaliť smútok nad vyhasnutým životom. To je rozdiel medzi človekom a mačkou človek môže byť niekedy bezcitný, ale mačka je bezcitná a sebecká vždy!
Silvernola
13.03.10,13:11
wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.
JaDo
13.03.10,20:11
Súhlasím, že bezcitní sú iba ľudia. A jednoznačne - kto je na vyššej rozumovej úrovni je ten, kto má zodpovednosť a popri rozumu nesmie zabudnúť na srdce.

K nám na záhradu chodí tiež niekoľko cudzích mačiek. Vyriešila som to tak, že im stále dávam plnú veľkú misku granulí a vody na miesto, kde mi až tak nevadia. T.j. dozadu za kôlňu. Kupujem pre ne veľké lacnejšie balenie. A môjmu psovi a mačičke dávam len v určitú dobu a niečo lepšie. Vždy počkám pokiaľ sa najedia a zvyšok schovám.:)

JaDo
bjuty smis
13.03.10,21:19
a sliepočky pre líšky nechováš ?
paloo
14.03.10,06:47
wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.
Nie vždy http://s9.rimg.info/9ec993f86882e92e90eb3fcdf8559b43.gif (http://smajliki.ru/smilie-680053767.html)
wabi
14.03.10,08:30
wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.

Keď som napísal bezcitný, myslel som proste že mačka je voči iným tvorom bez citu, ako už samotné slovo napovedá svojim rozložením bez a citu. Tým že mačka nepozná zľutovanie so spevavým vtáctvom je fakt. Dôkazom toho sú kôpky peria nielen v mojej záhrade. A tiež je fakt že v okolí mojej záhrady je asi 20 mačiek ktoré druhý sused odomňa intenzívne prikrmuje. Zato žiadny vtáci sa v okolí dlhodobo nezdržujú, hoci podmienky by mali. :(Žiaden z nich si v tomto mieste neurobí hniezdo a ak sa o to pokúsi mačky ho zlikvidujú, nie preto, že by boli až také hladné, ale preto, že ich to baví. O krutosti hovorí napokon aj príslovie "hrá sa ako mačka s myšou". :mee:
Ja chápem citové dôvody - mačky sú milé, prítulné, pradú a tak, ja sám proti nim nič nemám. Rád ich pohladím a ako decko som sa s nimi rád hrával.;)
To však nesúvisí s tým, že mačky nemajú zľutovanie s inými zvieratami to že nemajú cit, napokon nemajú ani vedomie samych seba tak ako všetky zvieratá.
Ja som reagoval na to, že by sme mali mačky chrániť a prikrmovať a ich bude stále viac a viac, kam to ale povedie, v prostredí sa príroda "snaží" urobiť akú takú rovnováhu.:confused:
Hmyz, tí malí zlatí chrobáčikovia papajú čo im príde do cesty a množia sa ako divý (robí im to asi dobre:D)
Chudiatka húseničky vraždia zasa nevinné vtáčiky, ktoré majú hlad a hoci ich ľudia prikrmujú zrnom a inou potravou rastlinného pôvodu nestačí im to potrebujú hmyzie mäsko.
Milé zlaté huňaté mačičky zasa zabíjajú vtáčiky.
Tu by to malo asi končiť. Mačky sú zo všetkých menovaných tvorov najobľúbenejšie. Zároveň však týrajú myšky a vtáčikov, keď im vždy rýchlo nezlomia väz ale sú schopné sa hrať z drozdom, ktorému predtým odhryznú krídla. Pred rokmi som to videl na vlastné oči. Keď krtko nájde pandravu nehrá sa s ňou, rovnako aj drozd húsenicu rýchlo usmrtí. Oni však to šťastie v mačacích pazúroch nemajú. Inak ak by videli mačky ako sadista týra živého tvora, mali by pre jeho konanie asi pochopenie.:cool:
Ak by niečo také urobili deti - bolo by to úplne zjavné týranie zvierat a odsúdili by sme ich ako bezcitných sadistov. Mačky však nie, tie za to nemôžu, majú to vrodené, s tým sa nedá nič robiť. Možno by to chcelo iba viac mliečka...:eek:
Ak nie sú mačky bezcitné, tak potom ale citovo založené teda tiež isto niesú.:mad:
Môj otec bol poľovník. To znamená že bol bezcitný? Každý kto ho poznal, vie že bezcitný určite nebol a ja viem že aj zvietat ktoré príležitostne niekoľko krát v roku zastrelil mu bolo ľúto. Nemal radosť z toho že zastrelí zvieratko.
Je to všetko trochu zložitejšie. Aj človek nech si hovorí kto chce čo chce je dravec. Od vekov vždy aj lovil a zabíjal, na to predsa netreba zvlášť dôkazy, to dokladá história ako aj súčasnosť.
Nie každý človek je dravec, rovnako ako každý človek nie je vegetarián.
Rovnako ako dokážete pochopiť mačku, chápte aj týchto ľudí. Rovnako ako nemožno mačku odsudzovať za krutosť, že zabíja iné zvieratá, je toto tiež prirodzené pre človeka. To že má vedomie a cit s týmto nijako nesúvisí. V inej situácii sa môže prejaviť ako veľmi ľudský, civilizovaný a milujúci človek. Nikto nier je tak ako svet iba zlý alebo iba dobrý. Máme aj svoju "zvieraciu" stránku je nám pritom rovnako ak nie viac prirodzená (ako komu:cool:) ako tá naša ľudská stránka.
Ja nemám, sklony strieľať do mačiek, to by mi sused dal! Pre neho sú tie mačky ako vlastné deti. Moje deti majú mačičky radi a hrajú sa s nimi. Okrem najstaršej ktorá má alergiu a trpí preto že sa nemôže s nimi hrať. Nepáčilo by sa mi, keby im ubližovali.
Na druhej strane ale chápem, že je to nesprávne, nemali by sme toľko ochraňovať všetky mačky, pretože tým narúšame ešte viac rovnováhu.
Mám len jedného psa a on nestačí odháňať toľko mačiek. Odnesú si to spevavce, žiaľ potkanom a hryzcom mačky vôbec nevadia.

Dovolím si preto parafrázovať výrok od JaDo:
"Súhlasím, že bezcitní sú iba ľudia. A jednoznačne - kto je na vyššej rozumovej úrovni je ten, kto má zodpovednosť a popri rozumu nesmie zabudnúť na srdce."
Práve preto že sme na "vyššej rozumovej" úrovni najmä vďaka rozumu, nesmieme popri srdci zabúdať na rozum!!!
Otázka znie je rozumné nechať mačky aby sa nekontrolovane množili a ešte ich prikrmovať a všemožne podporovať v tom?
Ak niekto mačku zastrelí je to nutne sadysta :confused: - veď zachránil tým stovky užitočných vtáčikov, ktoré by inak tá mačka a jej potomkovia utýrala k smrti.:eek:
Silvernola
14.03.10,10:09
Wabi, očividne sme si neporozumeli. Ja neprotirečím tebe a ty neprotirečíš mne. Ja som jen tvrdila (a tvrdím), že mačka je šelma a správa sa prirodzene. Je to jej prirodzenosť, že loví vtáky a nevedomosť človeka, ak si myslí že mačka chytá len myši. Myslím že sa zhodneme, že za to mačka ani človek nemôžu. Človek ale môže za ich premnoženie.
dolfort
16.03.10,19:11
Ty nemáš mačku. To mačka má teba. Pôjde kde chce kedy chce.
ľucynka
16.03.10,19:38
najlepsie je poslať tam psa, ale treba si dať pozor, aby nakoniec nenarobil viac škody ako úžitku, lebo aj pes sa rád preháňa po hriadkach.
gabrielanska
30.03.10,13:35
dolfort: je to pravda...nas kocur si to tiez mysli...ale my uz vieme ako mu ukazat kto je tu pan takze nas pocuva...je to iba o pristupe k tej macke

a co sa tyka toxoplazmózy macka ju ma len rar v zivote potom je voci nej imunna a takisto aj zeny alebo dievcata ktore to prenokaju maju voci tomu imunitu.....aspon podla niektorych doktorov
wabi
04.04.10,03:29
Toxoplazmoza je mimoriadne zaujímavá choroba. Má dvoch hostiteľov - dravca a korisť. Ak ju ktorýkoľvek tvor raz dostane, už sa jej nikdy nezbaví. :eek:
U mužov nemá veľký vplyv ak nepočítame to, že majú pomalšie reakcie a niekoľkonásobne častejšie podľa štatiky zomierajú pri úrazoch najmä haváriach v porovnaní s tými ktorý nakazený nikdy neboli.:(
Treba povedať, že ak sa aj toxoplazmozy zbavíš, zanecháva ti v mozgu nevratnú zmanu, ktorá sa nedá liečiť a už nikdy nebudeš ako predtým. Ľudia a aj zvieratá ktorí prekonali toxoplazmozu viac riskujú a navyše majú aj opozdenú reakciu, čo je pri myšiach napríklad pre mačky veľmi dobre, pretože ich ľahko chytia. Ľudia síce v našich končinách neslúžia ako potrava pre mačkovité šelmy, ale autá vedia byť tiež dobrým dravcom!:cool:
U žien navyše trvalo štatisticky mení prekonanie toxoplazmózy pomer chlapcov a dievčat pri narodení. Až 4x častejšie majú syna, než je bežné. To by ešte povedzme nemuselo vadiť, pokiaľ je zdravý, ale až 10x častejšie sa rodia týto synovia postihnutý tými najrôznejšími vrodenými defektami, než je priemer. To dokázali najnovšie výskumy. Nebojte sa však, aj napriek tomu je šanca že dieťa bude postihnuté pomerne malá.;)
Veď existujú oblasti, kde až 35% populácie prekonalo toxoplazmózu. Mnohý o tom ani nemusia vedieť.
arizona
04.04.10,04:58
Toxoplazmoza
Medzi obyvateľstvom sú zaužívané rôzne mýty o prenose tejto infekcie v spojitosti s mačkami. Jedná sa však o nedostatočnú informovanosť a neexistuje naozaj rozumný dôvod mačky lynčovať.
Zdrojom infekčných vajíčok sú totiž takmer výlučne mladé mačky, resp. skôr mačatá s akútnymi prejavmi ochorenia - celkové narušenie zdravotného stavu - zápal pľúc, spojiviek, výtok z nosa, hnačky , vysoká teplota spolu s apatiou a prípadne až paréza pri zasiahnutí nervového systému.
Takéto mačatá sú schopné produkovať vo svojej stolici obrovské množstvo infekčných vajíčok len niekoľko dní. Tieto jedince často hynú na dehydratáciu, celkovú slabosť a podchladenie. Ak prežívajú, stávajú sa chronickými prenášačmi tohto ochorenia, avšak bez vylučovania infekčných vajíčok v stolici - čiže nepredstavujú reálne riziko prenosu ochorenia.
Ak teda máte doma dospelú mačku a gravidnú ženu súčasne - je takmer nulové riziko infikovania sa takýmto spôsobom...
celý článok TU (http://www.zzz.sk/?clanok=4411)

Felinoterapia: liečba mačkou (http://lesk.cas.sk/clanok/83367/ako-nam-macky-robia-dobre-pomahaju-pri-zavislostiach-neurozach-strese.html) :)
wabi
04.04.10,07:29
Prečítal som si ten článok a musím povedať, že je úplne zavádzajúci, mohol by platiť jedine keby všetky mačky boli domáci maznáčikovia nikdy by žiadnu korisť ako napríklad myš neulovili a toxopazma by sa tak prenášala iba v rámci jedného jedinca a jeho potomkov.
Tak to však nie je. Prípad že sa jedinec nakazí úplne sám je zriedkavý. Naopak typické je že tento parazit žije v mačke, ktorá ho roznáša trusom a nakazí sa s každou nakazenou myšou ktorú ochutná znova a tak tieto parazity sa vyskytujú nielen u mačiatok ale u každej mačky, ktorá nie je pravidelne odčervovaná a ktorá čo len občas ochutná neuvarenú myš a tú ako vieme si varí len málo mačiek....:D
To čo je písané v článku je len čiastočná a neúplná pravda a niekedy ak budem mať viac času sem kľudne napíšem podrobné údaje, pretože ako vidím na internete nie je všetko zlato čo sa bliští.
Valcake
04.04.10,12:45
Ďakujem,arizona, pripla si veľmi správny, pravdivý článok. Podľa všetkého by sme mali žiť pod sklenenou burou. Ja som vyrastala v rod. dome, kde sme bez mačiek nikdy neboli. Boli časy, keď som ich mala až,až :Ddosť. Stalo sa, že mačaciu matku zrazilo auto, ostali 3 mačičky, čo len, len otvorili očká. Ja som bola pred maturitou, vstávala som skôr, aby som ich nakŕmila a pokiaľ som sa nevrátila zo školy, pomáhala mi susedka a aj mama, otec. Bola som im veľmi vďačná. Potom som 2 darovala, a ktorú som si nechala, počúvala ma na slovo. V celej dedine, kde každý pozná každého nik neochorel od mačiek. Imunitný systém sa s tým vysporiada a kto ho má oslabený aj tak chytí všeličo. Môj syn tak isto miluje mačky a pritom trpí alergiou, ale nie na chlpy.
To bolo o mačkách, ale chcem povedať, že máme radi všetko čo je živé. Nech už to lezie, alebo aj lieta, alebo aj kvitne. Mama má teraz dvoch psov, je chorá, takže je u mňa. O psoch sa zase stará susedka. Ide o postoj. Ďakujem :)
wabi
05.04.10,08:34
Pravda o parazitoch nie je o postoji. Nie je o citoch. Pravda je proste pravda. Existuje nezávisle od nášho želania a prikrášlenia príliš tvrdej reality. Nemusíme jej veriť, rozumieť jej, chápať ju. Nemusíme ju dokonca ani poznať a ona tu jednoducho bude. Pravda sú suché fakty a realita. Bez smejkov.
Preto ak niekto napíše, že mačičky sú len domáci maznáčikovia odkojené náhradnou ľudskou matkou, ktoré sa od myšičiek nenakazia parazitmi. Iste sú aj také... Milé plyšové mačiatka stvorené pre leňošenie, hranie sa s guličkou a pradenie na lone.
Väčščina mačiek sa ale rodí nechcená do tvrdých podmienok polodivého prostredia smetísk na sídliskách v šopách a starých kurníkoch. O ich príchode na svet okrem ich polodivokej či úplne divokej matky nikto nevie. S človekom sa stretnú po prvý krát už keď sú takmer samostatné. Ak natrafia na zvrhlé deti, je to pre ne zlé... Možno najdu dobrých ľudí a dajú im mliečka. Pravdepodobne však ich strava budú vtáky a myši a odpadky samozrejme. Všetky majú svojich poctivých parazitov. Aj parazit však chce žiť. Ak by zabil svojho hostiteľa zahynul by aj on sám spolu s ním, ak pravda nie je len medzihostiteľom ako taká toxoplazmóza u bylinožravca ako napríklad najčastejšie myš. Tam naopak je v záujme parazita aby bola myš zožraná mačkou a manipuluje svojho hostiteľa aby sa tak naozaj stalo. Takto nakazená myš, nielenže neuteká pred mačkami ale naopak ich vyhľadáva a je zožraná. Nakazí tak mačku. Táto zasa v truse roznesie parazita po okolí. Myš ich prehltne nakazí sa a nechá sa zožrať a tak to ide stále dokola. Parazit prežíva a rozširuje sa na ďalšie a ďalšie mačky, tie nezabíja. Myši sú dopravným prostriedkom ktorým sa parazit dostáva do ďalšej mačky. Vlastne pomáha mačkám chytať myši. Manipuluje potenciálnu korisť aby sa ňou naozaj stala. Státisíce toxoplaziem sa zakuklia v cistách ktoré sú v jednotlivých mozgových a aj iných bunkách v tele nakazenej koristi. Čakajú len kým ich mačka zožerie aby ju mohli nakaziť.
Ak sa dostanú omylom do človeka správajú sa presne rovnako ako v ktoromkoľvek inom cicavcovi. Napokon zse si v zložení telesných orgánoch tak podobný... Rozmnožia sa najprv intenzívne, veď sú napokon blízky príbuzný triponazomi, a iným ktorí spôsobujú maláriu alebo napríklad spavú chorobu v Afrike. Toxoplazmy sú však tak prefíkané že sa nemnožia nekontrolovane a nespôsobujú tak svojmu hostiteľovi rýchlu smrť, ale naopak po niekoľkých dňoch keď ich je už niekoľko miliónov a môžu spôsobiť hostiteľovi zvýšenú teplotu ako pri chrípke, sami inicializujú imunitný systém určitý druh bielych krviniek, fagocity, ktoré všetky voľné toxoplazmy zlikvidujú. Milióny toxoplaziem sa však zamurujú v určitých náhodne vybraných bunkách po celom tele a vytvoria tak malilinké cisty. V nich čakajú pokiaľ ich mačkovitá šelma nezožerie. V minulosti to nebolo tak beznádejné, napríklad lev si to v Afrike ako kráľ zvierat občas dovolil.
Je dokázané, že nielen zvieratá ale aj ľudia ktorí sú takto nakazení toxoplazmou vyhľadávajú mačkovité šelmy, bez toho že by si to uvedomovali. Ich domáci maznáčik ich však nezožerie. Ale zato si pochutná občas ak nie je zatvorený v bite na nejakej tej myške, ktorá sa akosi podozrivo ľahko nechá chytiť...
To čo som napísal sú vedecky dokázané fakty a pravda. Nemusíte tomu veriť. Svet funguje verte či nie nezávisle na vás a vašom či aj mojom vedomí... A sme mu ľahostajní...
Že by ste boli tými toxoplazmami ktoré ani neviete že máte zacitované po celom tele a zvlášť v mozgu natoľko ovplyvnení že odmietate pochopiť a prijať reálnu pravdu, alebo to s toxoplazmami nemá nič spoločné a ste iba všežravce bez tejto chopnosti. Nikoho som tým nechcel uraziť, veď ak to niekto správne pochopil, znamená to že myslí a preto sa uraziť nemôže, bolo to určené tím ktorí nemyslia a preto sa nemôžu uraziť, takže som to zas písal zrejme zbytočne.:)
Neviem o tom, že by niekto zomrel na toxoplazmózu alebo akýchkoľvek iných parazitov od mačky.
Parazity patria k našemu životu rovnako ako tie mačky a každý sa s nimi vysporiada. Škrkavky a hlísty v črevách mali všetci naši predkovia po stovky rokov a aký boli úspešný...;) Aspoň čo sa týka prežitia niektorých ich potomkov určite...
Sú medzi nimi takí ktorí milujú mačky a nikdy by žiadnej vedome neublížili aj takí, ktorý ich týrajú a teší ich to...
Niektorí príliš neuvažujú ale majú veľké srdce a vedia súcitiť, cítiť a milovať iní zasa viac uvažujú rozmýšľajú a pozerajú na svet cez logiku a vedecky. To sa však nebije a väčšina z nás je schopná aspoň do istej miery oboch týchto postojov a náhľadu na svet, cez srdce aj cez rozum. Je to myslím ten správny kompromis.
Parazity patria k našemu životu až tak, že dokonca vyšľachtili špeciany kmeň hlíst, ktoré používajú na liečenie črevných problémov. Niektorí ľudia majú možno preto problém v črevách že im tie paraziti jednoducho chýbajú. Všetko má asi aj výhody aj nevýhody.
Možno vďaka tej toxoplazme sú práve mačky tak obľúbené. Zmanipulovala aj vás?
Silvernola
05.04.10,10:36
Wabi, tvoje slová majú logiku. Ak by to bolo všetko tak ako píšeš, každý z nás by bol nakazený stovkami chorôb a parazitov. Realita je taká, že ľudské telo má svoju vlastnú obrannú stratégiu – imunitu, vďaka ktorej prežívame. Preto väčšinu nákaz prežijeme, alebo ani neochorieme. Na každého však pôsobí okolité prostredie ináč. Keby bola toxoplazmóza taká nebezpečná (ako sa píše vyššie), ľudstvo by dávno vyhynulo. Rozhodne ju nemožno podceňovať, ale v drvivej väčšine prípadov postačí bežná „občianska“ hygiena. Avšak alergia je už iná vec. V tomto prípade zrádza práve vlastná obrana. A určite je lepšie sa s tým nezahrávať. Nikdy nemôžeš vedieť, či sa tvoja armáda zachová v danom prípade verne, alebo ťa zradí. Toxoplazmóze a podobným „darčekom“ sme vystavení všetci. Len nie všetci jej odoláme.
wabi
05.04.10,20:40
Naozaj kvalitné patogény a paraziti sú dobre prispôsobený a preto nezabíjajú svojich hostiteľov ale to som predsa písal dostatočne jasne. Takže ľudstvo by na nákazu typu toxoplazma nevyhynulo a v tom je práve jej zákernosť, že nezabíja takmer vôbec. Iba nás ovplyvňuje ale to som predsa už písal. Ovplyvňuje nielen naše telo ale dokonca aj našu psychiku hoci sa to možno zdá až neuveriteľné že malinký okom neviditeľný cudzopasník ovláda do určitej miery nás korunu tvorstva, ale je to tak stále sme v područí svojho tela, jeho fungovania a hormónov, ktoré nás ovládajú a zastierajú naše myslenie a ovplyvňujú naše skutky. Stále sme ešte tak trocha mačičkami a niekedy aj riadnymi šelmami. Zhluk pudov a emócií cez ktoré presvitá civilizáciou preškolený rozum či nerozum.:)
Pozri si ešte raz čo som napísal že toxoplazma ovplyvňuje. Imunita jej veľmi nezabráni aby nás napadla. Naopak sama manipuluje aj s bielymi krvinkami. Ak si sa často stretala aj v detstve s mačkami polodivými, ktoré občas nejakú tú myšku ochutnajú, tak ju proste máš. Nemusíš o tom vedieť. Ovplyvnila narodenie tvojich detí a tvoju lásku k mačkám a nie len to. Máš o poznanie pomalšie reakcie a musíš si dávať väčší pozor na miestach kde práve rýchle reakcie rozhoduje o živote a smrti najme na cestách a podobne. Tiež ovplyvnila možno tvoju lásku k mačkám, ktoré ti "nesmrdia" sú pre teba priťažlivejšie, než pre niektorích iných ľudí. Toto všetko však veľa neznamená, pretože je to síce štatisticky významné ale u jednotlivcov sa to iste líši.
Silvernola
06.04.10,04:35
S mačičkami som sa stretala odmalička, priťahovali ma a aj ma priťahujú. Testy na tox-u mi robili asi 4krát, vždy negatívne:);):---:---
wabi
06.04.10,23:26
Ja som si takéto testy ani nerobil, takže neviem či som ju niekedy dostal a ani som nezisťoval či tieto testy ukážu aj zacistované toxoplazmy alebo len tie ktoré sú akútne v krvi. Čítal som, že ju má veľké percento populácie. Ak ju však človek má nič to neznamená, pretože sa nezistilo, že by zhoršovala hodnotu života spojeného so súžitím s ňou.
Skôr ma to zaujíma ako čokoľvek iné, čo sa týka prírody a to čo som zistil považujem za prekvapivé a zaujímavé.
Žiaľ za pár týždňov bude zasa všade plno mňavkajúcich mačiatok. V mojpm okolí sa okotí dohadujem tak 10 polodivokých mačiek a teda ak priemer sú 4, tak 40 ďalších mačičiek pribudne. Nepoznám ten mechanizmus kde sa zmestia, veď už roky sa množia a ešte sa v nich netopíme...:)
alchstuip
07.04.10,07:28
Aj macky maju zopar prirodzenych nepriatelov..... psy, otravene hlodavce a hlavne..... auta. Ked niekam idem autom, hlavne v dedinach a ich blizkosti je po cestach mnozstvo zrazenych maciek
paloo
07.04.10,10:22
Ja som si takéto testy ani nerobil, takže neviem či som ju niekedy dostal a ani som nezisťoval či tieto testy ukážu aj zacistované toxoplazmy alebo len tie ktoré sú akútne v krvi. Čítal som, že ju má veľké percento populácie. Ak ju však človek má nič to neznamená, pretože sa nezistilo, že by zhoršovala hodnotu života spojeného so súžitím s ňou.
Skôr ma to zaujíma ako čokoľvek iné, čo sa týka prírody a to čo som zistil považujem za prekvapivé a zaujímavé.
Žiaľ za pár týždňov bude zasa všade plno mňavkajúcich mačiatok. V mojpm okolí sa okotí dohadujem tak 10 polodivokých mačiek a teda ak priemer sú 4, tak 40 ďalších mačičiek pribudne. Nepoznám ten mechanizmus kde sa zmestia, veď už roky sa množia a ešte sa v nich netopíme...:)
Po čom ponúkaš jedno mačiatko?
wabi
13.04.10,07:14
Mačiatka nie sú zadarmo, ak si niekto odnesie, ešte mu aj zaplatím za benzín!:D
Mahena
14.04.10,11:10
gabrielanska- kamoška 5x potratila a nakoniec porodila ťažko postihnuté dieťa.Podľa lekárov z toho, že mala toxoplazmózu
( nezískala imunitu) V detstve sa stále maznala s mačičkami. Tak toľko k tomu
ubka
16.04.10,21:00
Mahena, snaď to nebude také zlé, ja mám susedu, ktorá sa od malička hrala s mačkami, spavala s nimi a mala osem deti!
To nie je pravidlo, že kto sa stýka s mačkou získa toxoplazmózu. Ani alergiu nemá každý...
Mne sa na zahrade osvedcili, zatial, povešané CD disky umiestnené na "oblubené " miesto mačiek vo výške asi 50 cm.
mlyn16
20.04.10,08:20
Tak toto vyskúšam, lebo susedovým štyrom mačkám a našej sa najlepšie robí potreba v naších hriadkach. Zas budú všetky semienka riadne premiešané :)
účtovník 007
20.04.10,08:42
Tak toto vyskúšam, lebo susedovým štyrom mačkám a našej sa najlepšie robí potreba v naších hriadkach. Zas budú všetky semienka riadne premiešané :)

Naša mačka tiež začala chodiť do hriadok, čo mi prekážlo, tak som kúpila bielu netkanú textíliu a všetky hriadky som zakryla. Prvotná investícia bola vyššia, ale dlhodobá. Ak vysadím menšie priesady, tak zakryjem aj tie. Textília je požiteľná až kým ju niekto neroztrhá. Vôbec to nevadí ani priesadám, hrachu, mrkvi....práve mám pocit, že sú peknejšie a prípadný mrázik prežijú v pohode.
Ak je mrkva už vyrastená a vyjednotená, textíliu odložím a do takej väčšej zeleniny už mačka nechodí. Teda tá moja.
truch
20.04.10,09:12
Odkedy som kúpila šteňa, susedove mačky k nám nechodia. Som rada, lebo obidve budú mať mačiatka, neviem si predstaviť koľko ich bude, ale asi dosť:)
mlyn16
20.04.10,09:21
Obávam sa, že by si na fóliu ľahla, ako to urobila, keď sme mali fóliu pod jahodami. V zime jej je najlepšie na pokryvných trvalkách, veď potom na jar aj tak vyzerajú :( Vyháňanie zo skalky som vzdala, zbytočná námaha.
účtovník 007
20.04.10,10:46
Obávam sa, že by si na fóliu ľahla, ako to urobila, keď sme mali fóliu pod jahodami. V zime jej je najlepšie na pokryvných trvalkách, veď potom na jar aj tak vyzerajú :( Vyháňanie zo skalky som vzdala, zbytočná námaha.

Nie fólia, na tej by sa jej samozrejme páčilo, lebo fólia drží teplo. Ja píšem o textílii. Ja ju nechávam navoľno, vietor s ňou hýbe. Mačka mi viac do hriadok nechodí, lebo nemá čím zahrabať za sebou. Mne sa to osvedčilo.
Inak je pravda, že mačka vyhľadáva teplé miestečko na leňošenie, ale náš pes je presne rovnaký. Tulipán - netulipán, všetko jedno.:D
mlyn16
20.04.10,11:18
Ja som sa zas zle vyjadrila, myslela som čiernu textíliu :) Ako máš upevnenú textíliu, aby ju neodfúklo. Ináč, urobila som aspoň poriadok v zásuvkách a všetky nepotrebné DVD sú pripravené splniť úlohu strašiaka. Napíšem, či pomohlo. To je zatiaľ jednoduchšie. Potom budem experimentovať ďalej, ak nepomôže. Účtovník 007 ďakujem za výmenu skúseností.
arizona
20.04.10,16:08
Ja mám CD-čka povešané po záhrade na odháňanie drozdov, lebo ma vždy predbehli v oberaní bobuľovín.:mee:
Už pri miernom vánku sa CD-čka hýbu a odrážajú svetlo. Vtáky sa tých "behajúcich svetielok" boja, ale mačky ich s radosťou naháňajú ;):---
Valcake
20.04.10,20:47
Zdravím, teda nevedela som si vybrať, či dať len súhlas, pritom je to aj užitočné, ale aj zábavné zároveň.:);)
ubka
21.04.10,20:34
Arizona, súhlasím, že sa vtáky boja CD čiek, ale ver mi, aj mačky nechodia na tie miesta, kde blikajú CD čka...
Liloska
22.04.10,11:08
Dobrý deň,súrne potrebujem radu,už neviem čo mám robiť, ak niekto bude vedieť poradiť, budem veľmi vďačná.takže k veci:
bývam v bytovke a za ňou máme my aj všetci susedia malé záhradky(NIE AKÝSI DVORČEK,ale taký pás "pôdy", kde si môžeme niečo málo vypestovať. Okrem zeleniny na nej pestujem aj kvety.Môj problém je v tom,že jeden sused má mačku,to by nebol problém,keby sa o ňu staral,ale on ju púšťa kade tade a ona si z našej záhradky spravila ajednocho WC.Ako ju mám odplašiť?je hrozné,keď v sobotu strávite čas v záhradke,nasadíte si mrkvu,tekvicu,okopete kvety a na druhý deň sú v záhradke samé diery s jej výkalmi.nehovoriac o tom,že v lete potom máme na záhradke 3 mrkvy a rozhrabanú záhradu.aj tento rok sa to opakuje.chcela som si presunúť skalku s kvetmi,tak som si porýľovala a pripravila zeminu,na moje "potešenie" je dnes tento kúsok plný rozhrabých dier s výkalmi.ďakujem za všetky rady
P.S.1 keby som poliala záhradu octom,ten jej asi veľmi nepomôže,že?veď je to kyselina,nie?riedená,ale kyselina
P.S.2korenie jej neuškodí?
P.S.3 nechcem jej ublížiť
P.S.4 oplotenie nepripadá do úvahy-a aj tak by asi nepomohlo
ešte raz ďakujem za každú radu
ela77
22.04.10,12:07
Ja už som sa tu raz tiež sťažovala. Keby sme nemali psíka, ktorý ale býva s nami dnu (ten 16 ročný pudlík), chodí do záhrady iba cez deň, takže v noci majú mačky raj, tak by som ten trávnik posypala asi korením. Trávnik mám rozrytý horšie ako od krtka, pretože po našom psíkovi h...o podoberiem lopatkou a vyhodím, ale toto po mačke je také , že to musím podkopať rýlom a tak zobrať a hlavne veľmi zapácha, takže je to ozaj mačacie. Keby to bolo možné zobrať, tak dám pozor a pozbieram ako po našom chlpáčovi, ale tu mi pomôže ozaj iba rýľ a to už človeka naštve.
henrieta3
22.04.10,16:45
To pri tej mačke na druhom obrázku je skutočná myš??:eek:

To je mačka taká flegmatická? Ten náš kocúr keď vidí cez okno vtáčika na parapete, tak sa ide zblázniť..:D Nechcem vedieť, čo by urobil s myšou.:rolleyes:

Aby ste vedeli, o kom hovorím, prikladám tiež obrázok.
Je krasny
ganna
28.04.10,08:41
My sme si pomohli naftalínom. Mačky, ale aj psy chodili čurať pred dvere a aj potrebu si tam radi robili. Samozrejme, aj do trávy sme ich videli viac krát špiniť, pričom sa hovorí, že mačky si svoje hovienka zahrabávaju. Áno urobila jeden pohyb nohou ,akože to zahrabala a už jej nebolo. Akurát len to hovienko zostalo na trávniku. Ani plašenie nepomáha už nemajú žiadny strach. Ak je to už veľmi neunosne, rozsypeme naftalín po ich obľúbených cestičkách a výskyt sa zminimalizuje.
Minule bola relácia, že mačky neznášajú kakao, je to pre nich jed. TAk vyskúšam rosypať aj toto. lebo ten naftalín troška smrdí ale zaberá.
viktorviktor
28.04.10,17:13
skúšal niekto citrónovú arómu, v byte stačí pár kvapiek esencie a mačka tam prestane chodiť (v prípade potreby opakovať), rovnako aj pes
arizona
29.04.10,10:02
skúšal niekto citrónovú arómu, v byte stačí pár kvapiek esencie a mačka tam prestane chodiť (v prípade potreby opakovať), rovnako aj pes
Citrónovou arómou striekam jedno miesto, kde mi vytrvalo chodí kocúr "robiť značky" :mad:
Nepomáha...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
viktorviktor
29.04.10,18:42
Citrónovou arómou striekam jedno miesto, kde mi vytrvalo chodí kocúr "robiť značky" :mad:
Nepomáha...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
možno pomôže odstránenie podložia a potom aróma, alebo tvrdá výchova - preplesk novinami s hlavou v "značke"
JankaII
29.07.10,09:57
..myslím, že existuje rastlina zvaná "kocúrnik" tak túto zasaď po záhrade a mačky sa jej budú vyhýbať, a ešte pomáha "valeriana lekárska, tá tiež odpudzuje mačky...



to vááážne funguje???

poradím susedovi,stále sa hnevá ,že mu záhradu navštevujú mačky od neobývaného domu
irma1
29.07.10,10:23
to vááážne funguje???

poradím susedovi,stále sa hnevá ,že mu záhradu navštevujú mačky od neobývaného domu

Funguje, ale presne opačne. Kocúrnik mačky priťahuje, jeho vôňa ich ukľudňuje.
O valeriane neviem nič.
petmar
30.07.10,08:31
vemak
05.08.10,09:01
no vyzerá to dobre, ale asi to nemá nik odskúšané.
vredko
19.06.11,22:17
zdravim vas ludia...

skuste mi poradit ako odozeniem macky zo zahrady?mam na zahrade jazierko a mackam zachutili moje ryby...kazde rano o 1 rybu menej uz mam o 11 menej a neviem ako to zastavit prosim poradte ak viete vdaka
arizona
20.06.11,03:47
zdravim vas ludia...

skuste mi poradit ako odozeniem macky zo zahrady?mam na zahrade jazierko a mackam zachutili moje ryby...kazde rano o 1 rybu menej uz mam o 11 menej a neviem ako to zastavit prosim poradte ak viete vdaka
http://www.schetelig.sk/shop/index.php?p=productsMore&iProduct=106&sName=Ochranna-sietka-cierna-na-prikrytie-jazierka
wabi
20.06.11,07:49
Treba najsť predátora mačirk a nechať to na prírodu. Jednoducho kúpte si poriadneho psa, nemusí byť veľký. Stačí malý terier ale s tou správnou psou náturou.
Moja malá fenka je zabijakom mačiek. A oni to pochopili a našej záhrade sa vyhýbajú, teda tie čo prežili.:D
DanielaSL
20.06.11,10:01
zdravim vas ludia...

skuste mi poradit ako odozeniem macky zo zahrady?mam na zahrade jazierko a mackam zachutili moje ryby...kazde rano o 1 rybu menej uz mam o 11 menej a neviem ako to zastavit prosim poradte ak viete vdaka

A sú to vážne mačky? My máme jazierko a mali sme aj kocúra, kocúr pije vodu a pozoruje rybky, ale ešte nikdy po nejakej neskočil....a to ku nášmu chodili aj cudzie mačky do dvora, ale rybám neublížili. Skôr sa obávam psa od susedov. Ten prišiel raz, napil sa vody a schmatol keramickú žabku z vody a odniesol si ju domov.
mlyn16
21.06.11,05:37
Brat natiahol elektrický drôt okolo rybníčka, lebo chodila vydra na hostinu. Pár dní bol kľud a potom tam našli už stuhnutého susedových psa. Našťastie táto situácia nenarušila susedské vzťahy, plot bol skoro opravený.
ela77
21.06.11,06:35
mám rada zvieratká. Problém s mačkami mám aj ja ale taký, že cez našu záhradu a dvor chodia v noci, lebo naokolo všade majú psov a tie potvory, už som to tu raz písala sa s prepáčením vyse--ú, rovno na trávnik, bez toho, že by sa unúvali to zahrabať. Na rodinnom dome u brata máme teraz malé mačiatka, ale aj tie už hrabkajú, keď si idú urobiť potrebu. Čo sú toto tu u nás blízko Blavy za mačky nechápem. Včera manžel kosil trávu a ja chodila s rýľom a robila výseky v tráve aby som tie ich extra smradľavé exkrementy (mačacie ho...o smrdí extra aspoň po tých čo chodia tu , nekontrolovateľne sa množia, oni za to síce nemôžu, ale mali by to majitelia mať pod kontrolou) odrýľovala, mám z toho väčšiu škodu ako by narobil krtko. Psíka už nechcem, je mi smutno ešte dnes za našim, ktorý skončil na Silvestra svoju 17 ročnú púť. Mám rada aj mačičky, ale to že sa vám prídu iba vyšpiniť na trávnik a chodník vás naserie, keby aspoň myš, alebo krtka chytili, ale to nie. Možno naštvem chovateľov týchto slobodných tvorov ako ich ja nazývam, ale už som pomýšľala aj nad napojením el.prúdu do plota, aby ich to odradilo. Poraďte.
kamoska1
21.06.11,17:16
Mne mačky v zahrade rozhrabali a vyšpinili sa do kukurice,ked bola čerstvo zasadena.V špajzi som našla staré kakao,posypala som ním ten zahon.Kakao je pre mačky jed,kym sa vyšpiní,najprv ňuchá,viac mi do zahrady nenašpinila a nerozhrabala nič,stačilo jej,čo zacitila.Kakao je aj prirodne hnojivo,nezaškodí zahonu,teraz je kukurica na paradu,inak by bola už davno rozhrabana.
willma
21.06.11,17:52
a to nepoznáte že klin klinom? Tiež sa nám po dvore promenádujú mačky neviem od koľkého suseda, ale mačky -cestovateľky - teda tie moje - najmä jedna si začali robiť poriadky vo vlastnom teritóriu a tie susedovie riadne preháňajú. Pomaličky si zvykajú na trvalý pobyt na dedine.
sisima
23.06.11,08:15
hmm a myslíš, že tie tvoje mačky nechodia kadiť a značkovať k susedom?...
u nás v novovznikajúcej časti dediny bola možno 1-2 mačky... dnes ich je tam mrte, nakoľko novonasťahovaným susedom sa zdalo milé kŕmiť tie mačky, tie sa začali množiť..., dáke sa prisťahovali aj s majiteľmi (a to mám najradšej, keď nechajú svoju načesanú mačku túlať sa po susedných záhradách...hlavne že nekadí doma) a takto vznikol problém s mačkami... ktoré nám chytajú ryby a kadia, kde im príde...
žiadne rady nefungujú... ako to tu už niekto spomenul... mačka je slobodný tvor... a slobodne sa mi vyhrieva na okennom parapete, či na kapote auta.... hmm možno by pomohlo hádzať tie mačacie hovná ich majiteľom do záhrady... nech si užijú aj oni... :P
katalóg
01.07.11,14:59
Ja som už rezignovala. Ale aj keď som videla včera svojho psa cez okno ako sa vyvaľuje po trávniku, nenapadlo mi, že si "mastí pierka" vo výkaloch. Smrdel ako tchor. Aby človek chodil venčiť s vôdzkou po vlastnom. Väčšinu dňa ho mám vnútri.
katalóg
02.07.11,16:56
Inak sú tu už iba dve micky, krásne, ak je pekne tak sa vyhrievajú na skleníku, ak je nepríjemnejšie, nájdem ich dnu. Už sme sme prakticky kamarátky. Deti vyrástli, už ma to tak netrápi. Iba to, že vraj nechodia ... na trávnik. Nie je to tak.
katalóg
02.07.11,16:57
V BA Ružinove sú v súčasnosti premnožené mačky, mesto to ide riešiť kastráciou. Až kým nenastane prirodzený úbytok.
akin111
17.10.11,05:29
a to nepomoze. to iste zacali robit v raci, ale ked zistili kolko ich je, vykaslali sa na to
Meja98
28.11.11,10:59
Ahojte,
nevie mi niekto poradit...Mam 2-mesacne maciatko a chcem ho mat na dvore. Zatial ju drzime v zahradnom domceku a chvilu som s nou vonku. Neviem, ci ju uz mozem nechat samu vonku, ci neujde, ci sa vrati. U nas je totiz 2,5 tyzdna.
arizona
28.11.11,11:54
Ahojte,
nevie mi niekto poradit...Mam 2-mesacne maciatko a chcem ho mat na dvore. Zatial ju drzime v zahradnom domceku a chvilu som s nou vonku. Neviem, ci ju uz mozem nechat samu vonku, ci neujde, ci sa vrati. U nas je totiz 2,5 tyzdna.
Skuste spociatku nechat pootvorene dvierka a sledujte ju.Ked bude mat dnu svoj pelech a svoje misky,ona si zapamata,ze sa tam ma vratit. 2,5 tyzdna by malo stacit,aby si zvykla ze tam byva.
larvaceae
04.03.12,21:55
Dobry den,
vedeli by ste mi podarit, ako sa da zbavit maciek? Nasi si spravili krasnu zahradu, stalo ich to nemalo financii a kazdy rok ich to stoji vela energie, aby vyzerala tak pekne a kazdu jar a leto sa pasuju s problemom: mackami. Sused ma 5 maciek, ktore k nasim na zahradu chodia "na wc".:eek: Nasi sa ich nevedia nijako zbavit. Co pomoze? Nechceme nijake drasticke metody, ktore by ich odohnali do "vecnych lovist", ale stacilo by,keby sa prestali vracat a zacali si kadit do vlastneho:)
Dakujem velmi pekne za pomoc!
buchač
04.03.12,22:02
...dobrý pes vie veľa dokázať .......;) :---.......len potom vystáva otázka ...

Ako bude vyzerať záhrada , hriadky , kvety ...atď ???....že pole poorané ???..:rolleyes:
larvaceae
04.03.12,22:05
S havkacom to napadlo aj mne, ale nasi su odolni aj voci psom:) Takze to bude musiet byt dake ine strasidlo:)) Funguje na ne nieco take,ze by sme kupili daky "vysielac" neprijemnych zvukov a oni by tam nelozili?:rolleyes:
buchač
04.03.12,22:25
S havkacom to napadlo aj mne, ale nasi su odolni aj voci psom:) Takze to bude musiet byt dake ine strasidlo:)) Funguje na ne nieco take,ze by sme kupili daky "vysielac" neprijemnych zvukov a oni by tam nelozili?:rolleyes:
...ja mám jeden taký " vysielač "....vysiela signály ráže 4,5 mm...;):---:D

Ale inak ???......šak pogugľujem , či ???

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=pla%C5%A1i%C4%8D+ma%C4%8Diek&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
korela
05.03.12,01:05
http://www.porada.sk/t80201-p18-macky-v-zahrade.html, máš dobré čítanie na 18-ich stranách.
larvaceae
05.03.12,11:27
Dakujem, ja som to hladala pod niecim inym a naslo to len tie spreje. ale toto sa mi lubi:))
dobrocani
05.03.12,17:34
kajaaja
06.03.12,16:12
mame asi pol rocneho kocurika ale zacina sa flakat po vonku a nedodrzuje vychadzky,a ked sa neskoro vecer dostane domou zalahne a o pol piatej zacne zas vymnaukavat az po velkom sebazapreni vstanem po 15min a idem ho pustit,uz som sa vyhrazala ale nic nezabera:),rozmyslam ho dat vykastrovat,bude sa drzat viac doma?
a co robia v zahrade? milujem zahradku a plasim vsetkych stvornohych jeho kamosov,asi si robia zachodiky...mam podozrenie!
sisima
07.03.12,09:41
Dobry den,
vedeli by ste mi podarit, ako sa da zbavit maciek? Nasi si spravili krasnu zahradu, stalo ich to nemalo financii a kazdy rok ich to stoji vela energie, aby vyzerala tak pekne a kazdu jar a leto sa pasuju s problemom: mackami. Sused ma 5 maciek, ktore k nasim na zahradu chodia "na wc".:eek: Nasi sa ich nevedia nijako zbavit. Co pomoze? Nechceme nijake drasticke metody, ktore by ich odohnali do "vecnych lovist", ale stacilo by,keby sa prestali vracat a zacali si kadit do vlastneho:)
Dakujem velmi pekne za pomoc!

nič neexistuje... mačka si do vlastného kadiť nebude.. nato má susedné záhrady...
toto riešime už cca 2-3 roky, posledné dosť intenzívne... ono to človeka naserie, keď ho ráno víta pred dverami mačacie hovno a celý dom označkovaný smradľavým mačacím močom... tiež máme krásnu záhradu, nadrela som sa tam riadne, teda každý rok... ale zbaviť sa mačacích hovien sa nedá... obzvlášť, keď máte zodpovedných susedov, kt majú mačku a nesterilizujú ju, a nechajú ju "voľne" žiť... to znamená občas dáke zvyšky z kuchyne a inak nech sa cica stará sama... a cica nezájde k veterinárovi na očkovanie, ani odčervenie si nevypýta, ani antikoncepciu.... tak majú 2x do roka mačiatka, min. rok si jedno mača nechali... takže momentálne je stav taký, že obe mačky v ruji, a všetci kocúry u nás kadia, čúrajú a vystrájajú... a sused? na cigaretky aj chlast má, na jednu sterilizáciu nie... hlavne že máme dobré susedské vzťahy...
človek sa snaží niečo si aj dopestovať, snaží sa nepoužívať hnojivá, nech má niečo zdravé... a zrazu zistí, že má zeleninovú záhradku priamo v mačacom záchode... tak to u nás chodí... o miznutí rýb z jazierka ani nehovorím... škoda reči...
teraz som tehotná a manžel sa rozhodol riešiť to mierne drastickejšie... chytá mačky do pascí, nechá ich tam celú noc, ráno plaší a oblieva vodou... no tie susedove mačky sú natoľko tupé/alebo hladné, že zo všetkých mačiek sa chytia furt len tie jeho...
obávam sa, že manžel to už dlho nevydrží a prikloní sa k radikálnemu riešeniu...
PS, ani pes, ani rastliny, ani kakao, ani čierne korenie nepomozu... pokial si majitel nedá okolo pozemku el. plašič, či dáky ohradník... mačka sa bude večne túlať... boj s veternými mlynmi...

a nepomoze ani to radikálne riešenie, lebo susedia si mačky furt zaobstarajú...
pantheon
07.03.12,10:01
kastracia moze pomoct, ale asi nie uplne...ja mam doma 2.5 rocneho kocura, pred tyzdnom a pol bol vykastrovany, tak uvidime...v noci sice obcas beha kade tade, ale uz nie je dobity a doskriabany - jedna kastracia a je pokoj, a nie neustale behanie vetovi s niecim a to nehovorim ked je to viac x do roka - takze snad bude pokoj...mame este jedneho, starsieho, ten sa raz tak pobil, ze sme museli ist na sukromnu kliniku do tt, prisiel o jedno oko, ktore sice ma, ale naho vidi minialne, alebo skor vobec, vsetko ma to vyslo na vyse 100€...a tie starosti s nim este, ked bol dobity, a bral antibiotika, aby nikam nechodil atd... + este mame 2 macky, ktore su sterilizovane davnejsie a s tymi je pokoj hned od zaciatku...a hlavne nemaju x maciatok 3x do roka buhvikde a ktore niekto utopi...
sisima
07.03.12,10:16
kastracia moze pomoct, ale asi nie uplne...ja mam doma 2.5 rocneho kocura, pred tyzdnom a pol bol vykastrovany, tak uvidime...v noci sice obcas beha kade tade, ale uz nie je dobity a doskriabany - jedna kastracia a je pokoj, a nie neustale behanie vetovi s niecim a to nehovorim ked je to viac x do roka - takze snad bude pokoj...mame este jedneho, starsieho, ten sa raz tak pobil, ze sme museli ist na sukromnu kliniku do tt, prisiel o jedno oko, ktore sice ma, ale naho vidi minialne, alebo skor vobec, vsetko ma to vyslo na vyse 100€...a tie starosti s nim este, ked bol dobity, a bral antibiotika, aby nikam nechodil atd... + este mame 2 macky, ktore su sterilizovane davnejsie a s tymi je pokoj hned od zaciatku...a hlavne nemaju x maciatok 3x do roka buhvikde a ktore niekto utopi...

kiež by bolo tak poctivých majiteľov viac :(( no ste skôr výnimkou ...
pantheon
07.03.12,11:46
tak toho najstarsieho sme este nedali, ma asi 6.5 roka, ale do tohoto roku nebehal ako sa pobil a prisiel o oko a tento rok zacal, tak asi pojde pod noz aj on :D
ako na dedine bolo bezne ze sa tak zbavovali maciatok, a este aj horsie...tieto 4 co mam som postupne ponachadzal kade tade, na 90% ich niekto vyhodil, nasiel som ich ked boli uplne male...napriklad toho posledneho, niekto mu cvakol chvostik a asi sa mu dielo nepacilo, tak ho dal prec, vypada ako ratlik - je to taky macko-pes :D
ono na cigarety a pivo a tvrde ma kde kto a aj na ine veci, ale ludia su zial tupci...lebo nie je to niekedy len o peniazoch...aj ked tieto ma skor stoja na strave...
kazdorocne ockovanie, odcervenie, nejake pripravky, pre najmensieho bez chvosta co ma rad vodu aj sampon :D :eek:, obcas treba ist aj zopar x do roka vetovi ked su chore...atd...
Chokma
07.03.12,16:00
odcrevnenie

mimotemy Hovori sa odcervenie, lebo ide o zbavenie sa cervov (hlistov), nie criev. :D Sorry, musela som aj ked mimo temy, lebo mi to vzdy drasa oci, aj usi. ;)
pivko
07.03.12,16:09
Ja som len rád keď mi chodia zadného suseda mačky po záhrade ,aspoň plašia patkane od sliepok pravého suseda.
Oliwa
07.03.12,19:10
Patkane = potkany alebo nejaký nový živočíšny druh? :rolleyes::D
Oliwa
07.03.12,19:13
No dnes v správach dávali, že mačky majú byť povinnou výbavou turistov. :) Tak kto máte prebytok mačiek, pošlite ich do Tatier, vraj sa tam veľmo šmýka... ;):D
mlyn16
08.03.12,06:23
Máme osvedčené mleté čierne korenie, keď robili výkaly na chodníky a kryté plochy
jurajB.
17.03.12,06:25
sisima
17.03.12,20:34
zaujímavý tip, ale zatial este ziaden produkt prírodný/neprírodný nezaucinkoval...:( za vyskúšanie to stojí
dolfort
20.03.12,19:12
Patkane = potkany alebo nejaký nový živočíšny druh? :rolleyes::D

na východe potkany nenájdeš, len patkaňe, s prízvukom na tom druhom "a". mimotemy
sisima
22.03.12,13:33
tak, už pár rokov sa trápime s mačkami... a akurát včera sa nás sused pýta, či nemáme prsty v záhadnom zmiznutí jeho aj ostatných mačiek...???? ehm takže mačky sú fuč, niekomu vadili omnoho viac ako nám...
sused sa uz aj potešil, že má pokoj, lebo ich nevedel "uživiť" a že už žiadne mačky nechce ani nebude mať... a v zápatí synovi slúbil nového kocúrika :) takže paráda...
mlyn16
23.03.12,10:51
Pohoda, klídek, tabáček - najlepšie vo vresovci alebo na kvetoch, WC samozrejme v zeleninovej hriadke :(
sisima
23.03.12,17:17
komu je lepšie :)))
kamoska1
23.03.12,18:41
To poznáme aj my,wc v zeleninovom záhone alebo v skleníku,ked sú v lete otvorené dvere.
zabavac
30.03.12,07:19
Trefný článok. Jedna moja suseda ich má 30. Je pravda, že sa o ne stará, kŕmi ich, ale tiež chodia srávať do mojej záhrady. Druhá suseda ich má 7, ten istý problém. Mám rád zvietatá, ale toto je už choré. Takže idem kántriť, tráviť, proste jednoducho likvidovať. A to, že mačky za to nemôžu, to je pravda, ale ani ja za to nemôžem. Som toho názoru, že kto chce, nech si chová trebárz aj tigre, len nech neobťažujú iných ľudi. A mačky nech si chovajú doma v obývačke a von nech ich vodia trebárz na reťazi. Ja tiež nechodím nikomu obsierať zeleninu, ani srávať pred dvere. Na veľkú latu treba veľkú záplatu. Aj tolerancia má svoje medze.
mlyn16
02.04.12,05:32
Trojfarebná od štvrtku nie je, že by sa niekomu zapáčila alebo je zlikvidovaná? Je nám ľúto, lebo bola sterilizovaná a hlavne po rokoch patrila na náš dvor.
cimocimo
17.04.12,10:50
Pôvodne som chcel na tejto téme získať nejaké informácie : ako odplašiť mačky.
Prečítal som všetkých 20 strán témy, ale nedozvedel som sa nič ak nerátam rôzne rastliny, ktoré podľa jedného mačky odpudzuje, podľa iných láka. Videl som foto rôznych mačiek a iných tvorov, pospomínali sa rôzne zbrane, dokonca tu bol aj návrh zriadiť verejné WC pre mačky z okolia(mohol si si to urobiť doma vo vlastnej záhrade), prezentácie súžití mačiek a psov a mnoho iných nepodstatných dokonca hlúpych odpovedí (bez urážky) ako zakryť záhradku fóliou -strašné, keď si predstavím krásny záhon kvetov zakrytý napr. čiernou fóliou. Zábavne ak nie trapné bola rada kúp si kocúra a on odplaší mačky, ale že ten kocúr bude svoju potrebu vykonávať u suseda a nie doma už navrhovateľa nezaujíma. Mohol by som vypisovať perličky úsmevné aj smutné ešte dosť dlho, no význam to nemá
Ja som sa chcel v téme poradiť, alebo nájsť odpoveď na toto : Moja suseda sa tiež borí s problémom "mačiek v záhone" a preto si kúpila neviem presne aký ultrazvukový plašič mačiek. Seriózne ma na to upozornila, nakoľko máme psíka a v negatívnom dopade na neho by to dala preč. Chcel som si to tu na fóre overiť prípadné použitie tohto zariadenia ak má s nim niekto praktické skúsenosti, pretože tvrdenie predajcu nie je pre mňa dôveryhodné.
dolfort
18.04.12,19:15
Pôvodne som chcel na tejto téme získať nejaké informácie : ako odplašiť mačky.
Prečítal som všetkých 20 strán témy, ale nedozvedel som sa nič ak nerátam rôzne rastliny, ktoré podľa jedného mačky odpudzuje, podľa iných láka. Videl som foto rôznych mačiek a iných tvorov, pospomínali sa rôzne zbrane, dokonca tu bol aj návrh zriadiť verejné WC pre mačky z okolia(mohol si si to urobiť doma vo vlastnej záhrade), prezentácie súžití mačiek a psov a mnoho iných nepodstatných dokonca hlúpych odpovedí (bez urážky) ako zakryť záhradku fóliou -strašné, keď si predstavím krásny záhon kvetov zakrytý napr. čiernou fóliou. Zábavne ak nie trapné bola rada kúp si kocúra a on odplaší mačky, ale že ten kocúr bude svoju potrebu vykonávať u suseda a nie doma už navrhovateľa nezaujíma. Mohol by som vypisovať perličky úsmevné aj smutné ešte dosť dlho, no význam to nemá
Ja som sa chcel v téme poradiť, alebo nájsť odpoveď na toto : Moja suseda sa tiež borí s problémom "mačiek v záhone" a preto si kúpila neviem presne aký ultrazvukový plašič mačiek. Seriózne ma na to upozornila, nakoľko máme psíka a v negatívnom dopade na neho by to dala preč. Chcel som si to tu na fóre overiť prípadné použitie tohto zariadenia ak má s nim niekto praktické skúsenosti, pretože tvrdenie predajcu nie je pre mňa dôveryhodné.

OK cimocimo, takže keď inde na nete (ci uz SK alebo svet) najdes zaruceny a fungujuci sposob ako sa zbavit maciek v zahrade, daj nam prosim vediet.
arizona
18.04.12,20:05
OK cimocimo, takže keď inde na nete (ci uz SK alebo svet) najdes zaruceny a fungujuci sposob ako sa zbavit maciek v zahrade, daj nam prosim vediet.
Myslim, ze ho nenajde...
Ludia by sa mali zacat naucit zit s prirodou a respektovat, ze z nejakeho dovodu sa tie zvierata okolo nas vyskytuju..rovnako ako vtaci, vcely,hmyz a pod.

Preco by si clovek mal narokovat na to, ze nic "ine" okolo neho nema narok na zivot a ma pravo to zabijat?
V prirode je to "vymyslene" tak, ze vsetko ma svoj zmysel a vsetko zapada do prirodneho kolobehu...

Nasi predkovia dokazali zit v jednej miestnosti a na jednom dvore so zvieratami. Nepoznali alergie a mnoho modernych chorob...mali prirodzenu imunitu.

Dnes su ludia taki zmagoreni prilisnou hygienou a casto zhadzuju svoje choroby na zvierata, ze na vsetko hladaju chemiu.
Rastlinky,ktore kedysi ludia pouzivali na liecenie dnes hufne likviduju litrami chemie,aby nedajboze nekazili vzhlad travnika.
Nedajboze,ak to tom sterilnom travnicku prebehne macka, ci preleti nad nim vtak a znecisti ho...

Nakupte chemiu, vsetko zive otravte a zlikvidujte!!! Nezabudnite si odlozit obrazky,aby ste raz mohli vasim detom a vnucatam ukazat,ako vyzera macka, vtak,ci zivy stom...:mad::rolleyes::mee:
cimocimo
18.04.12,20:37
My sa asi nerozumieme a to mi je ľúto, veď ja nechcem mačkám ani nikomu ublížiť, akurát som chcel vedieť či susedin
"mačkoplaš":confused: nebude škodiť môjmu psíkovi. Na trhu je množstvo týchto výrobkov a ja by som chcel odpoveď niekoho, kto má s tým skúsenosť, pretože ako som písal, ja letákom a reklame moc nedôverujem. Ak to bude cudzej mačke škodiť (vadiť) jednoducho odíde z dosahu, ale čo môj pes, ktorý nemôže nikde odísť a ja nechcem aby zbytočne trpel. O toto mi ide.
Dolfort, Arizona - napísal som niekde v mojom príspevku, že sa chcem zbaviť mačiek? Je na tom niečo zlého, keď chcem prípadne pomôcť svojmu psíkovi? Tie príspevky, ktoré som "pranieroval" sa domnievam, že boli keď to nazvem ináč detinské.
arizona
18.04.12,20:49
Cimocimo,prepac,ale nebolo to adresovane konkretne tebe.

Asi to vo mne vykypelo,ked tu takmer denne citam,ako ludom vadia vsetky prirodzene veci okolo nas a hladaju radu,ako "to" znicit. :mad:

Asi mam stastie, ze nie som z tych,ktorym vadi stekanie susedovho psa, ci to, ze musim rano pred odchodom z domu utriet auto od labiek susedovych maciek...ale chapem, ze su ludia,ktorym to vadi...

Nemam skusenosti s ultrazvukovymi vecickami,plasicmi zvierat, priznavam. Ale bud je to totalna,nefunkcna hlupost,alebo na tom je ozaj nieco pravdy... a v tom pripade to skodi vsetkym zvieratam. Ci psovi,alebo mackam. Ti maju totiz zmysly ovela vnimavejsie ako my,ludia...
Ale to je iba moj, laicky nazor :)
lubko6394
19.04.12,05:26
Samozrejme, že sú ľudia, ktorým nevadí štekajúci a zavýjajúci pes aj auto si od susedových mačiek utrie. Lenže sa dostávame do akejsi divnej logiky. Každý z nás si myslí, že môže chovať psa ( aj v paneláku a kedže zaň platí daň, tak sa mesto má postarať o to aby ho mal kde venčiť a je povinné mu poskytnúť vrecká na trus ), mačku, tigra, leva, jedovatého hada aj pavúka. A všetci okolo sú povinní našu záľubu rešpektovať a nemajú sa o nás starať, lebo my máme právo.

Toto a takto napísané sa mi zdá zvrhlé. Ja nie som povinný znášať obtieranie sa psa o moje dieťa alebo o moje nohy, rovnako nie som povinný strpieť osťaný šalát zo záhonu v svojej záhradke a rovnako osratú strechu od susedových holubov. A to sa ja mám chrániť tak že sa obmurujem a nad celým pozemkom natiahnem strechu ? A to sa ešte v Lampárni dozviem, že chovanie levov a tigrov nevie obec zakázať. To nám tu všetkým naozaj šibe alebo sa mi to len zdá ?
Leila2006
19.04.12,06:25
.....chytá mačky do pascí, nechá ich tam celú noc, ráno plaší a oblieva vodou


..no neviem, asi si v živote nemala vlastné zviera, keď dokážeš takéto niečo spraviť cudziemu zvieraťu, asi by sa ti nepáčilo, keby sa takto niekto správal k tomu tvojmu, alebo rovno k tebe...
ela77
19.04.12,13:47
Ak sa tu niekto sťažoval na obťažovanie cudzích mačiek, alebo iných tvorov, bolo to oprávnené. Tieto zvieratá majú svojich majiteľov, ktorí by sa mali starať. Nie je pravda, že nechceme žiť s prírodou, že nám všetko vadí, ale keď ráno otvoríš vchodové dvere a rovno šliapneš do smradľavého mačacieho hovna a ty mačku nemáš, tak ťa to asi vytočí. My sme boli činžiakoví ľudia, mali sme pudlíka, ale vodila som ho na vodítku, každé hovienko po ňom som zdvíhala(sáčkov dnes má človek vždy dosť z nákupov) a hádzala do odpadov.koša. Viem ako sa ľudia hnevali na kopy exkrementov narobených na chodníku od veľkých plemien psov, čím bojovnejšie plemeno, tým voľne pustené bez obojka. Na toto som bola zlá a je to teraz vidno hlavne po zime ten neporiadok, ale samozrejme nie len po zvieratách. Bývam teraz v rod. dome na vidieku, ale tiež miá vadia susedove mačky, ako som už napísala, keby to aspoň zahrabala do zeme (ako si pamätám mačky, že tak robievali), ale nie rovno na chodníku, rovno na trávniku a rovno na schodisku. Prepáčte, ale to mám poslať poďakovanie majiteľovi, že ma takto jeho mačka obšťastňuje??? Viem mačky sa nedajú ustrážiť, ako pes, ale práve preto by tu mala byť nejaká regulácia a starostlivosť aj po veterinárnej stránke už aj na vidieku. Záleží to ale od ľudí, mačky chudery za to nemôžu. Takže neobviňujte nás ktorým sa toto nepáči, že nemáme radi prírodu, zvieratá a pod. Možno viac ako tí ktorí to čo sa nám nepáči, obhajujú.
sisima
19.04.12,19:04
rozdiel je v tom, ze to moje zviera neobtazuje iných, a uz vobec nechodí srať susedom do záhrad... ;)
sisima
19.04.12,19:05
a keby som nemala rada zvieratá, tak ich tie roky neplaším a nezbieram hovná, ale ich rovno pri prvom kontakte zlikvidujem...
Chobot
14.03.14,12:35
Viem, že vyťahujem spiacu tému, ale natrafil som na myšlienku, ako zabrániť cudzím mačkám vstupu na pozemok.

Na eBayi som natrafil na takéto niečo:

http://www.ebay.com/itm/Solar-Powered-Animal-Chaser-Keep-Cats-and-Dogs-Away-Safely-from-your-home-/181321352194?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a37984402

alebo takéto:

http://www.ebay.com/itm/Portable-Animal-Chaser-Repeller-Deter-Repel-Dogs-Cats-Pests-Vermin-Foxes-BNIB-/331117289121?pt=UK_Home_Garden_Garden_Plants_Weed_ Pest_Control_CV&hash=item4d1820dea1

Je to v podstate pohybový senzor s plašičkou zvery. V téme už bol spomenutý nejaký "mačkoplaš", ale ten vydával zvuk vo vysokej frekvencii nepretržite. Toto keď zaregistruje pohyb, tak na krátko vydá nejaký nepríjemný zvuk, čím odplaší mačku. Ten prvý model je dokonca so solárnym panelom, takže cez deň sa sám dobije. Nevýhodou je, že pre veľký pozemok je treba asi veľa takýchto zariadení.

Možno to niekomu pomôže.
alaya1
14.03.14,12:46
Viem, že vyťahujem spiacu tému, ale natrafil som na myšlienku, ako zabrániť cudzím mačkám vstupu na pozemok.

Na eBayi som natrafil na takéto niečo:

http://www.ebay.com/itm/Solar-Powered-Animal-Chaser-Keep-Cats-and-Dogs-Away-Safely-from-your-home-/181321352194?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a37984402

alebo takéto:

http://www.ebay.com/itm/Portable-Animal-Chaser-Repeller-Deter-Repel-Dogs-Cats-Pests-Vermin-Foxes-BNIB-/331117289121?pt=UK_Home_Garden_Garden_Plants_Weed_ Pest_Control_CV&hash=item4d1820dea1

Je to v podstate pohybový senzor s plašičkou zvery. V téme už bol spomenutý nejaký "mačkoplaš", ale ten vydával zvuk vo vysokej frekvencii nepretržite. Toto keď zaregistruje pohyb, tak na krátko vydá nejaký nepríjemný zvuk, čím odplaší mačku. Ten prvý model je dokonca so solárnym panelom, takže cez deň sa sám dobije. Nevýhodou je, že pre veľký pozemok je treba asi veľa takýchto zariadení.

Možno to niekomu pomôže.
a neyvyplasi to aj vtactvo a inu zver? Nie som mackarka, tak sa len pytam zo zvedavosti.
Chobot
14.03.14,13:06
Viem, že vyťahujem spiacu tému, ale natrafil som na myšlienku, ako zabrániť cudzím mačkám vstupu na pozemok.

Na eBayi som natrafil na takéto niečo:

http://www.ebay.com/itm/Solar-Powered-Animal-Chaser-Keep-Cats-and-Dogs-Away-Safely-from-your-home-/181321352194?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a37984402

alebo takéto:

http://www.ebay.com/itm/Portable-Animal-Chaser-Repeller-Deter-Repel-Dogs-Cats-Pests-Vermin-Foxes-BNIB-/331117289121?pt=UK_Home_Garden_Garden_Plants_Weed_ Pest_Control_CV&hash=item4d1820dea1

Je to v podstate pohybový senzor s plašičkou zvery. V téme už bol spomenutý nejaký "mačkoplaš", ale ten vydával zvuk vo vysokej frekvencii nepretržite. Toto keď zaregistruje pohyb, tak na krátko vydá nejaký nepríjemný zvuk, čím odplaší mačku. Ten prvý model je dokonca so solárnym panelom, takže cez deň sa sám dobije. Nevýhodou je, že pre veľký pozemok je treba asi veľa takýchto zariadení.

Možno to niekomu pomôže.
a neyvyplasi to aj vtactvo a inu zver? Nie som mackarka, tak sa len pytam zo zvedavosti.

Ak sa dostanú do dosahu senzora, tak áno. Ak ale niekomu vadia mačky, tak mu asi budú vadiť aj holuby v záhrade.
alaya1
14.03.14,13:33
myslela som to tak, ze ak to bude obtazovat napr. vtaky, tak tie budu vydavat skrekot, ktory tiez nie je prijemny. Ale len ma to zaujimalo, nemusim nastastie riesit taketo problemy.
vicktor
14.03.14,15:03
V Petrzalke sa da kupit pasca na potkana, kunu, tchora, ....
Pre macku je ako stvorena. :)
Vyrobca posiela aj na dobierku a poradi ktoremu zveru co najlepsie chutna. :)
Zakonom chranenym zivocichom nesmiete ublizit, ale odniest do prirody.
(Potkany a macky nie su chranene. :) )
romcos
24.08.15,10:37
Trošku neskoro, ale ultrazvukovú plašičku potvrdzujem. Ja som kedysi dávnejšie kupoval cez e-bay na holuby. Tie boli odolnejšie, ale cudzia mačka či kocúr nie je.

Chodila nám na terasku a vysedávala na našich vankúšoch. Odkedy som ju tam spustil na pohybový senzor, tak sa terase vyhýba.



Ale pozor, vadí to aj psíkom.
jano.123
27.06.18,13:51
mačky nijako neodplašíte, nepokúšajte sa ich otráviť pretože môžete otráviť aj iné živočíchy, ani po nich strieľať so vzduchovkami, lebo ohrozujete susedov a mačky aj tak výstrel zo vzduchovky prežijú a prídu znova, kúpte si klietku (sklopec) ktorú umiestníte na váš pozemok kde registrujete problémy s mačkami, do tejto klietky mačku chytíte do pár hodín, získate tak nad ňou plnú kontrolu a je už len na vás aký humánny spôsob zvolíte
v austrálii nedávno začali riešiť globálny problém s mačkami pretože mačky im hrubo likvidujú vtáctvo aj plazy (napr. jašteričky), u nás mačky tiež likvidujú hlavne vtáctvo, ako užitočné sýkorky a im podobné, ďalej cudzie mačky chodia značkovať susedné územia - zeleniny, jahody, a podobné, doslova chodia kaliť do susedných záhrad pretože vo svojej to nebudú robiť, čiže je len na vás ako sa k tomuto postavíte, tí ktorí chcú chovať mačky tak by si mali zabezpečiť veľkú klietku z ktorej im mačka neutečie, prípadne ju nechávať vo vnútri alebo vonku uviazať na dlhšiu retiazku ----- a ak protestujete tak sa zamyslíte nad tým, ako príjemné by vám bolo keby vám chodili susedné psy osierať záhradu pretože majiteľ by nemal dobre spravenú ohradu, keď môže byť pes v ohrade, v klietke, v byte/dome alebo na reťazi, tak môžu byť aj mačky,
v USA zabijú mačky za jeden deň viac ako 1 milión vtákov, u nás je to teda menej lebo nie sme rozlohou tak veľký štát, ale ten pomer bude rovnaký
vicktor
27.06.18,14:05
Ty osobne aky "humanny" sposob likvidacie macky odporucas ci uprednostnujes?

Macka na retazi - to som este nepocul. :)
marleau
27.06.18,14:42
treba to kántriť rovnako ako psiská, sídiská už celé smrdia po ich moči, ľudia, vám z tých potkanov už jebe
pavol54
27.06.18,15:12
treba to kántriť rovnako ako psiská, sídiská už celé smrdia po ich moči, ľudia, vám z tých potkanov už jebe
keby neboli voľne dostupné jedlé odpadky tak by problém premnoženia nebol. Inak zlikvidujú viac myší a potkanov ako vtákov
korela
27.06.18,17:01
treba to kántriť rovnako ako psiská, sídiská už celé smrdia po ich moči, ľudia, vám z tých potkanov už jebe
keby neboli voľne dostupné jedlé odpadky tak by problém premnoženia nebol. Inak zlikvidujú viac myší a potkanov ako vtákov
Na sídliskách kŕmia z pasie túlavé mačky staré babky. To mám odpozerané.
U nás likvidujú viditeľne vtákov.
Práve dnes som doobeda vyplašila mladého drozda v jedných kríkoch, zabudla som, že dcéra tam nedávno našla ich hniezdo, tak som sa potešila, že konečne niektorý u nás po dlhej dobe prežil. Dobre sa im pod nimi hrabe. Ale ako ho majú zamaskované... a sú blízko vchodu, kde je frekvencia, tam sa mačky moc neproducírujú.
U nás prespávali v skleníku mimo horúčav dvaja susedkine vyžraté tlsté kocúry, o koľko sadeničiek sme prišli, teplá zem je pre nich ako hodvábna deka pre človeka. Teraz po príchode svojich vnúčat mačky už sama odváža po odchyte do ikstej obce. Inak sa vrátia. To ich značkovanie je otravné.
hanelie
27.06.18,17:14
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1795497_macka-je-osobnost-a-ich-pradenie-lieci

mačka dokáže liečiť a ľudia, ktorí chovajú rôzne domáce zvieratká majú samozrejme vyššie EQ ako tí, ktorí bez milosti likvidujú všetko živé len preto, že sa nevedia prispôsobiť životu v spoločnosti
riešením proti premnoženiu mačiek je kastrácia - každá mačka je od prírody čistotná, dajte jej debničku piesku alebo drobného kamenia a pôjde špiniť len tam - mám tri mačky z ulice, všetky kastrované a majú aj svoje wecko tak viem o čom hovorím
marleau
27.06.18,17:35
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1795497_macka-je-osobnost-a-ich-pradenie-lieci

mačka dokáže liečiť a ľudia, ktorí chovajú rôzne domáce zvieratká majú samozrejme vyššie EQ ako tí, ktorí bez milosti likvidujú všetko živé len preto, že sa nevedia prispôsobiť životu v spoločnosti
riešením proti premnoženiu mačiek je kastrácia - každá mačka je od prírody čistotná, dajte jej debničku piesku alebo drobného kamenia a pôjde špiniť len tam - mám tri mačky z ulice, všetky kastrované a majú aj svoje wecko tak viem o čom hovorím
Chovaj si aj krokodíla, ale neobťažuj s tým ostatných.
hanelie
27.06.18,17:43
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1795497_macka-je-osobnost-a-ich-pradenie-lieci

mačka dokáže liečiť a ľudia, ktorí chovajú rôzne domáce zvieratká majú samozrejme vyššie EQ ako tí, ktorí bez milosti likvidujú všetko živé len preto, že sa nevedia prispôsobiť životu v spoločnosti
riešením proti premnoženiu mačiek je kastrácia - každá mačka je od prírody čistotná, dajte jej debničku piesku alebo drobného kamenia a pôjde špiniť len tam - mám tri mačky z ulice, všetky kastrované a majú aj svoje wecko tak viem o čom hovorím
Chovaj si aj krokodíla, ale neobťažuj s tým ostatných.


veď som práve napísala ako som si všetko zabezpečila tak, aby som nikoho neobťažovala :)
ale chápem že existujú jedinci, ktorí majú problém to pochopiť :)
korela
27.06.18,21:02
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1795497_macka-je-osobnost-a-ich-pradenie-lieci

mačka dokáže liečiť a ľudia, ktorí chovajú rôzne domáce zvieratká majú samozrejme vyššie EQ ako tí, ktorí bez milosti likvidujú všetko živé len preto, že sa nevedia prispôsobiť životu v spoločnosti
riešením proti premnoženiu mačiek je kastrácia - každá mačka je od prírody čistotná, dajte jej debničku piesku alebo drobného kamenia a pôjde špiniť len tam - mám tri mačky z ulice, všetky kastrované a majú aj svoje wecko tak viem o čom hovorím
Keby mal k mačkám každý taký prístup ako ty, bolo by pokojnejšie.
Toto všetko o mačkách viem, je to zaujímavé.
.
Napriek tomu ma vie veľmi rozhádzať, ak pustím psa do záhrady, a vráti sa mi vyváľaný od mačačincov, pretože na trávniku si po sebe nezahrabú. Mačky mi majú diktovať môj čas? Pretože ak by pes aj bol tmavej farby, ten zápach je príšerný. Okrem toho, ako neumytý by to svinstvo roznosil po byte. Bez ohľadu na to, čo robím, nasleduje zakaždým jeho okúpanie a sušenie, čo mi zaberie hodinu. A keď sa to zopakuje ešte aj na druhý-tretí deň, je to na zúfanie.
Hrdličky máme každý rok, sedávajú na starom strome, nemôžeme teraz vonkoncom pri dozrievaní tmavého červeného ovocia pod ním sedávať. Tak máme iné miesto. Vták s človekom nikdy tak nevybabre ako mačka.
My sme na tom ešte dobre, v Británii majú údajne zákon, že susedia musia strpieť cudzie mačky na svojom pozemku.
A nič ma nevie ešte pozdvihnúť, ako keď nájdem ráno perie po trávniku, alebo rozobratého väčšieho vtáka, asi iba tak z pasie. Že kántria roky mladé vtáčatá, na to som si zvykla, aj na náreky ich rodičov. Ako dlho ich márne hľadajú.
Niekto si povie, že príroda. Trochu regulácie by neuškodilo, vrátane medveďov, vlkov a pod.
Mng večne v Karpatoch, už stratil odvahu.
P.S. Je vedecky dokázané, že aj vtáčí spev má pozitívny vplyv ako na ľudí, tak na rastliny.
vicktor
28.06.18,05:48
Teraz po príchode svojich vnúčat mačky už sama odváža po odchyte do ikstej obce. Inak sa vrátia. To ich značkovanie je otravné.
Komu ich podhodi v tej x-tej obci? Tam sa gazda nase... a odvezie ich kamsi. Tam ich chytia a dovezu mozno naspat.
Jeden kamarat ich odvaza na smetisko, ze nech lapaju potkany. Ale aj tam sa premnozia, rozsiria aj do blizkeho lesa, aj do susednych dedin.
korela
28.06.18,16:02
Až také hlúpe nie sú, vedia sa o seba postarať. Raz večer som púšťala moje ešte šteniatko von cez dvere, keď ma skenovala z druhej strany ulice nová mačka. Inak mimoriadne krásna.
Keď som o chvíľu otvorila dvere, prešmykla sa dnu aj s mačaťom. Vošla som do kuchyne, že im dám mlieko, ešte som ho nestihla ani položiť na linku a vyskočila z miesta hore. To teda nie!
Nakŕmila, po dvoch dňoch mačka preč, po dvoch mesiacoch aj mladá mačka. Nepýtala som sa, bolo mi jasné, podnes som susedke vďačná.
Terezia13
28.06.18,16:10
stará téma z roku 2008
ZahradnikAmater
28.06.18,19:09
stará téma z roku 2008
Dobre už bolo
buchač
28.06.18,19:44
My sme na tom ešte dobre, v Británii majú údajne zákon, že susedia musia strpieť cudzie mačky na svojom pozemku.

.
klatuu
13.09.18,10:45
..do tejto klietky mačku chytíte do pár hodín, získate tak nad ňou plnú kontrolu a je už len na vás aký humánny spôsob zvolíte

Rozmyslam nad tym, ze takto chytene macky si jednoducho odnesiem autom o 30 km dalej, a niekde vypustim. Pravdepodobne casom chytim vsetky, ktore sa k nam odvazia do zahrady. Viem ich chytat rychlejsie ako susedia zaobstarat nove macky. Z moralneho hladiska plus, ze ich nemusim zabit, ale minus, ze ten problem len presuniem inde, bude to potom problem niekoho ineho.

Ked je mačka takto chytená, nevrieska, nezavýja?
vicktor
13.09.18,11:10
Nevrieska, caka co bude. Ked sa priblizis, macka je zlakana, kocur zacne prskat a utocit.
Prevozit 2 x 30 km benzin nie je skoda? Co ak niekto druhy ich tam chyta a vozi 30 km naspat tebe?
Kamarat odviezol asi 20 kusov a pochopil ze odvazat nie je riesenie.
Macka sa v strese v aute posti a/alebo posere, tak si nachystaj podlozku.
klatuu
13.09.18,12:29
Kazdy den cestujem za pracou, takze nejake extra naklady by som nemal. A ten kamarat to potom riesil ako?
korela
13.09.18,12:30
Nie je škoda benzínu. Ak sa na pôvodnom mieste zdržovala iba krátko, je malá pravdepodobnosť, že sa vráti. Nevráti. Bude im lepšie tam, kde ich ľudia prijmú. Ak nie, mačka sa vynájde.
Nie som až taký odľud, nemám problém nakŕmiť cudzie mača, ale tam to končí. A okrem toho, zasa sme prišli k papagájovi, oproti korele tichšiemu, zo strechy naletel rovno na plece, v lete, na tričko jednofarebné veselej farby. Nejde o drahý druh a majiteľa nevieme vypátrať. Takže u nás mačky majú zasa stopku.
vicktor
13.09.18,13:00
Kamarat to potom riesil tak ako to riesili nasi predkovia na dedinach (s potokom).