denisa001
18.04.08,19:30
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s veľkou prosbou o radu v mojom probléme.

V roku 1991 mi rodičia darovali darovacou zmluvou rodinný dom, ktorého vlastníkmi boli dovtedy oni.
V tomto dome trvalo bývala moja babka (otcova mama), ktorá tento dom postavila v dávnych rokoch so svojim manželom a obaja tam žili aj so svojim synom (mojim otcom). Otec tam býval pokým sa neoženil a neodsťahoval do iného mesta, kde má doteraz trvalý pobyt a je vlastníkom svojho bytu. Po smrti dedka v roku XY tento dom babka darovala svojmu synovi (môjmu otcovi) a mojej mame, a títo mi ho v roku 1991 darovali darovacou zmluvou s tým, že som sa v tejto zmluve ako vlastníčka nehnuteľnosti zaviazala, že moja babka bude mať v tomto dome právo doživotného užívania a bývania, nakoľko tam fyzicky bývala ako jediná osoba. Ja som jediná vlastníčka domu, a babka mala toto doživotné právo užívania. Toto právo bolo riadne zapísané v liste vlastníctva v časti "C" ako ťarcha. Otec má trvalý pobyt tiež inde, nie v tomto dome. Po smrti babky 3 roky dozadu začali medzi mnou a otcom pre mňa nepochopiteľné rodinné spory. Nevedel sa zmieriť s tým, že nie je vlastníkom tohto domu (v ktorom vyrastal), i keď mi ho dobrovoľne s mojou mamou darovali. A nevie sa zmieriť ani s tým, že nemá ani právo doživotného užívania domu. Ide mu iba o to, že to nemá na papieri oficiálne. Nikdy som ho z tohto domu nevyhadzovala, ani som to dokonca nikdy ani nespomenula, nezakazovala mu tam chodiť, a nikdy mi to ani len na um neprišlo. Tento dom nám slúži po smrti babky ako chalupa, kde chodím so svojim manželom, a chodí tam aj môj otec. Toto by bolo všetko v poriadku. Akurát, že on chce mať na papieri (v mojom LV), aby tam bol uvedený, že má právo doživotného užívania domu. Chcem sa preto spýtať. Je možné, aby v liste vlastníctva bola zapísaná ako ťarcha-osoba na doživotné užívanie domu, ktorá má trvalé bydlisko v inom meste, a je vlastníkom iného bytu? Alebo takouto osobou s právom doživotného práva užívania domu môže byť iba osoba, ktorá nemá nikde trvalý pobyt?

Prosím, keby ste mi poradili. Prípadne aj napísali číslo zákona, v ktorom sa pojednáva o podmienkach zápisu osôb s doživotným právom užívania nehnuteľnosti.

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.
vieroslava
18.04.08,19:46
Ak sa ty, ako jediná vlastníčka domu dobrovoľne rozhodneš, že otcovi zriadiš k domu právo doživotného užívania a súhlasíš, aby toto jeho právo bolo zapísané aj v liste vlastníctva ako ťarcha stačí, aby si mu toto právo zriadila zmluvou o vecnom bremene.
Takúto zmluvu v 4 vyhotoveniach, s overeným tvojím podpisom je potrebné s návrhom na vklad podať do katastra nehnuteľností. Poplatok je 2000.- Sk.
danushka
18.04.08,21:33
Ak sa ty, ako jediná vlastníčka domu dobrovoľne rozhodneš, že otcovi zriadiš k domu právo doživotného užívania a súhlasíš, aby toto jeho právo bolo zapísané aj v liste vlastníctva ako ťarcha stačí, aby si mu toto právo zriadila zmluvou o vecnom bremene.
Takúto zmluvu v 4 vyhotoveniach, s overeným tvojím podpisom je potrebné s návrhom na vklad podať do katastra nehnuteľností. Poplatok je 2000.- Sk.
Ja len doplním, že v zmluve o zriadení vecného bremena musia byť podpisy všetkých zúčastnených strán, tzn. aj oprávneného z vecného bremena, aj povinného z vecného bremena. Zmluva by mala ďalej obsahovať rozsah oprávnenosti k nehnuteľnosti - či je to oprávnenosť užívania len časti nehnuteteľnosti, alebo oprávnenosť užívania celej nehnuteľnosti.
Eulalia
20.04.08,05:03
Ja už len doplním, pri zriaďovaní vecného bremena -práva určitej osoby na dožitie v konkrétnej nehnuteľnosti nie je dôležité, či osoba, v prospech ktorej sa vecné bremeno zriaďuje je vlastníkom nehnuteľnosti, alebo hocijakej inej nehnuteľnosti - bytu, domu apod. A rovnako nie je zaujímavé kde má trvalé bydlisko. Ak by si si to chcela pozrieť v zákone, hovorí o tom Občiansky zákonník.