Zavrieť

Porady

Kto má právo na doživotné užívanie domu?

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s veľkou prosbou o radu v mojom probléme.

V roku 1991 mi rodičia darovali darovacou zmluvou rodinný dom, ktorého vlastníkmi boli dovtedy oni.
V tomto dome trvalo bývala moja babka (otcova mama), ktorá tento dom postavila v dávnych rokoch so svojim manželom a obaja tam žili aj so svojim synom (mojim otcom). Otec tam býval pokým sa neoženil a neodsťahoval do iného mesta, kde má doteraz trvalý pobyt a je vlastníkom svojho bytu. Po smrti dedka v roku XY tento dom babka darovala svojmu synovi (môjmu otcovi) a mojej mame, a títo mi ho v roku 1991 darovali darovacou zmluvou s tým, že som sa v tejto zmluve ako vlastníčka nehnuteľnosti zaviazala, že moja babka bude mať v tomto dome právo doživotného užívania a bývania, nakoľko tam fyzicky bývala ako jediná osoba. Ja som jediná vlastníčka domu, a babka mala toto doživotné právo užívania. Toto právo bolo riadne zapísané v liste vlastníctva v časti "C" ako ťarcha. Otec má trvalý pobyt tiež inde, nie v tomto dome. Po smrti babky 3 roky dozadu začali medzi mnou a otcom pre mňa nepochopiteľné rodinné spory. Nevedel sa zmieriť s tým, že nie je vlastníkom tohto domu (v ktorom vyrastal), i keď mi ho dobrovoľne s mojou mamou darovali. A nevie sa zmieriť ani s tým, že nemá ani právo doživotného užívania domu. Ide mu iba o to, že to nemá na papieri oficiálne. Nikdy som ho z tohto domu nevyhadzovala, ani som to dokonca nikdy ani nespomenula, nezakazovala mu tam chodiť, a nikdy mi to ani len na um neprišlo. Tento dom nám slúži po smrti babky ako chalupa, kde chodím so svojim manželom, a chodí tam aj môj otec. Toto by bolo všetko v poriadku. Akurát, že on chce mať na papieri (v mojom LV), aby tam bol uvedený, že má právo doživotného užívania domu. Chcem sa preto spýtať. Je možné, aby v liste vlastníctva bola zapísaná ako ťarcha-osoba na doživotné užívanie domu, ktorá má trvalé bydlisko v inom meste, a je vlastníkom iného bytu? Alebo takouto osobou s právom doživotného práva užívania domu môže byť iba osoba, ktorá nemá nikde trvalý pobyt?

Prosím, keby ste mi poradili. Prípadne aj napísali číslo zákona, v ktorom sa pojednáva o podmienkach zápisu osôb s doživotným právom užívania nehnuteľnosti.

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak sa ty, ako jediná vlastníčka domu dobrovoľne rozhodneš, že otcovi zriadiš k domu právo doživotného užívania a súhlasíš, aby toto jeho právo bolo zapísané aj v liste vlastníctva ako ťarcha stačí, aby si mu toto právo zriadila zmluvou o vecnom bremene.
    Takúto zmluvu v 4 vyhotoveniach, s overeným tvojím podpisom je potrebné s návrhom na vklad podať do katastra nehnuteľností. Poplatok je 2000.- Sk.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    vieroslava Pozri príspevok
    Ak sa ty, ako jediná vlastníčka domu dobrovoľne rozhodneš, že otcovi zriadiš k domu právo doživotného užívania a súhlasíš, aby toto jeho právo bolo zapísané aj v liste vlastníctva ako ťarcha stačí, aby si mu toto právo zriadila zmluvou o vecnom bremene.
    Takúto zmluvu v 4 vyhotoveniach, s overeným tvojím podpisom je potrebné s návrhom na vklad podať do katastra nehnuteľností. Poplatok je 2000.- Sk.
    Ja len doplním, že v zmluve o zriadení vecného bremena musia byť podpisy všetkých zúčastnených strán, tzn. aj oprávneného z vecného bremena, aj povinného z vecného bremena. Zmluva by mala ďalej obsahovať rozsah oprávnenosti k nehnuteľnosti - či je to oprávnenosť užívania len časti nehnuteteľnosti, alebo oprávnenosť užívania celej nehnuteľnosti.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Ja už len doplním, pri zriaďovaní vecného bremena -práva určitej osoby na dožitie v konkrétnej nehnuteľnosti nie je dôležité, či osoba, v prospech ktorej sa vecné bremeno zriaďuje je vlastníkom nehnuteľnosti, alebo hocijakej inej nehnuteľnosti - bytu, domu apod. A rovnako nie je zaujímavé kde má trvalé bydlisko. Ak by si si to chcela pozrieť v zákone, hovorí o tom Občiansky zákonník.

    Kto má právo na doživotné užívanie domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.