radik20
23.04.08,14:10
zdravim vas, chcel by som sa spytat ci tu ma niekto skusenost s odtupenim uveru od banky k nebankovej spolocnosti. rastu tam iba uroky a clovek nestiha to ani poriadne platit. uver zobral moj rodic a nevedel som o tom. je proti tomu nejake riesenie?
willma
23.04.08,12:21
to ako chcete zameniť banku za nebankový subjekt????? nedoporučujem a varujem pred takýmto postupom.
radik20
23.04.08,12:26
banke nebolo platene par splatok a potom odstupila uver nebankovke. nemal som a ani nemam s tym skusenost a preto sa snazim pozhanat co najviac info o takomto niecom. a ci vlastne sa da proti tomu nieco aj podniknut alebo len zaplatit aj s tymi urokmi.
Petra Nová
23.04.08,16:42
zdravim vas, chcel by som sa spytat ci tu ma niekto skusenost s odtupenim uveru od banky k nebankovej spolocnosti. rastu tam iba uroky a clovek nestiha to ani poriadne platit. uver zobral moj rodic a nevedel som o tom. je proti tomu nejake riesenie?
Málo informácii . Ale dá sa predpokladať, že postup banky bol takýto:
1. Rodičia nezplatili banke viac ako dve splátky, čo banka využila a odstúpila od zmluvy o úvere.
2. Celý dlh z úverovej zmluvy sa stal splatným, vrátane úrokov ,aj sankčných úrokov.
3. Vyzvali rodičov na zaplatenie celého dlhu a rodičia nezaplatili.
4. Banka postúpila túto pohľadávku z úveru nebankovému subjektu, čo jej umožňuje OZ, ak v zmluve o úvere nebolo vyslovene dohodnuté , že veriteľ nesmie postúpiť pohľadávku z úveru . Ak to nebolo dohodnuté, súhlas dlžníka k postúpeniu pohľadávky nebol potrebný.
5. Banke stačilo oznámiť rodičom, že postúpila pohľadávku z úveru a meno nového veriteľa, čo banka zdá sa aj urobila.
6. Ak rodičia nezaplatia celý dlh,t.j. úver + všetky úroky, nebankovka na dražbe s majetkom, ktorý slúžil na zabezpečenie úveru, urobí „rýchly proces“ . Predpokladám totiž, že v záložnej zmluve , mala banka dohodnuté, že môže bez súhlasu vlastníka založené veci predať.
Ak to prebehlo týmto spôsobom, nech sa radšej poskladá celá rodina na zaplatenie dlhu,to bude najlacnejšie. Inak neviem, či z uzavretej úverovej a záložnej zmluvy, resp. z dohody o postúpení pohľadávky nevyplývajú aj prípadne iné riešenia, ale to by musel posúdiť právnik, po preštudovaní týchto dokumentov.
radik20
24.04.08,08:18
dakujem za nazor, presne tak isto rozmyslam aj ja a proste som si toho vedomy ze to budem musiet zaplatit. ja len ci niekto nahodou nema taku skusenost. ale toto ma len utvrdilo v tom co som si myslel
Petra Nová
24.04.08,08:44
Upozornenie .... !!!! Náhodou som zistila, že pri používaní skratky OZ, čo je zaužívaná skratka pre Občiansky zákonník, v texte príspevku sa objaví odkaz na Obchodný zákonník, pre ktorý je obvyklá skratka ObZ. Vznikajú z toho nezmysly. V texte, aj obsahu príspevkov. Preto odporúčam, aby každý, kto používa skratku OZ pre Občiansky zákonník, tento radšej vypisoval plným názvom.