Richard
24.04.08,11:51
Už máme tému, kde sa zdieľajú chyby (http://www.porada.sk/t77335-chyby-ktorych-by-som-sa-uz-pri-stavani-vyvaroval.html)ktoré sme pri stavbe spravili.
Chcem však založiť tému, kde sa nám veci, nápady alebo postupy pri stavbe osvedčili a radi by sme ich odporučili ďalej.

Opäť začnem so sebou.
Dve umývadlá do kúpeľni.

Po skúsenostiach z nášho domu som si aj dal do kúpeľni dve umývadlá.
Prečo?
Do kúpeľni sa najčastejšie chodí ráno po zobudení, večer pred spaním, alebo pred odchodom niekam.
Tieto situácie nastávajú často súčasne s ostatnými členmi rodiny, takže je super ak Vám niekto nemusí klopať na dvere alebo dýchať za chrbtom že potrebuje ísť k umývadlu aj on.
Ak ste z domu zvyknutý na jedno umývadlo, možno si poviete že to je zbytočnosť. To isté tvrdila aj moja drahá, dnes má však už iný názor a vyslúžil som si za tento neústupok aj pochvalu ;).

---------------------------
//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Táto téma je o osvedčených veciach, ak nám chcete napísať chyby, ktorých by ste sa už dnes vyvarovali, prosím napíšte ich do tejto témy:
http://www.porada.sk/t77335-chyby-ktorych-by-som-sa-uz-pri-stavani-vyvaroval.html

Ešte pripomínam, že táto téma slúži na zhromaždenie Vašich postrehov a odporúčaní, teda neslúži na diskusiu či s niekoho nápadom súhlasíte či nesúhlasíte. Ak Vám to nedá a chcete sa vyjadriť založte novú tému s odkazom na daný príspevok.
Bionda
29.04.08,10:14
Odporúčam centrálny vysavač, rozdiel nie je už taký, najmä ak si chcete kúpiť dobrý a kvalitný, ale rozdiely sú veľké- okrem zásuvky a hadice, nič nepotrebujete, o výhodách ak máte nejaké tie schody v rámci domu to asi ani hovoriť netreba- pohoda, zvládne aj dieťa. Nepletie sa vám kábel popod nohy, nevíri sa prach !! v rukách máte iba hadicu .
A nebojte sa ani v starších domoch- nie je s tým problém, aj my sme si ho dali namontovať asi týždeň pred Vianocami r. 2006. A keď si zároveň dáte jednu zásuvku aj do garáže- budete naozaj tiež veľmi spokojní.
Vysavaču nekupujete vrecká- nádobu vyprázdňujete do kuky cca raz za mesiac- záleží aká je veľká od množstva nečistôt.
rybanka
30.04.08,06:39
Chyby a rady, ja by som to spojila do jedného.
Richard, ty sa nudíš? Toľko tém na jedno kopyto.
lorelei
30.04.08,06:53
Odporúčam centrálny vysavač, rozdiel nie je už taký, najmä ak si chcete kúpiť dobrý a kvalitný, ale rozdiely sú veľké- okrem zásuvky a hadice, nič nepotrebujete, o výhodách ak máte nejaké tie schody v rámci domu to asi ani hovoriť netreba- pohoda, zvládne aj dieťa. Nepletie sa vám kábel popod nohy, nevíri sa prach !! v rukách máte iba hadicu .
A nebojte sa ani v starších domoch- nie je s tým problém, aj my sme si ho dali namontovať asi týždeň pred Vianocami r. 2006. A keď si zároveň dáte jednu zásuvku aj do garáže- budete naozaj tiež veľmi spokojní.
Vysavaču nekupujete vrecká- nádobu vyprázdňujete do kuky cca raz za mesiac- záleží aká je veľká od množstva nečistôt.

Bionda, kto vam to prosim ta robil? A ako je to asi namontovane? Dik. Poznam to, ale nemam predstavu, ako by sa to dalo do domu este montovat. A orientacne asi na kolko to vyslo?
dad111
30.04.08,13:12
Bionda, kto vam to prosim ta robil? A ako je to asi namontovane? Dik. Poznam to, ale nemam predstavu, ako by sa to dalo do domu este montovat. A orientacne asi na kolko to vyslo?
A nemate obavy, ze to dopadne tak ako s rozvodmi tepleho vzducho od krbov? Je to idealne prostredia na mnozenie a zivot bakterii, roztocov a vsetkej vysavanej havede? A potom, z coho su alergie. Istotne Vam predajca tvrdi ako je to jednoduche a bezpecne. Ved ako inak.
judita1971
30.04.08,13:31
mne sa osvedčilo umývadlo v záchode.
voľný priestor v zádverí pod schodami som využila na malú komoru - využívam na kompóty , alebo to môže byť príručný botník.
britva
22.05.08,06:06
Ja mam zase zlz skusenost s umyvadlom v zachode.Dali sme male a je len na ostaru,lebo clovek aj ked toma oblozene kachlickami tak sa stale ocapu ked si clovek umyva ruky.Nehovoriac o detoch. Ale aj tak je to dobra vec ,ale za urcitych okolnosti a zavisi to od velkosti WC.
salka
05.06.08,11:19
Kľudne prispievajte ďalej, sme v štádiu prípravy na stavbu domu, veľmi ma užitočné rady zaujímajú.
Centrálny vysávač máme v pláne aj my a miesto klímy chceme stropné chladenie. Má niekto s tým skúsenosť?
jojo77
09.06.08,07:35
ok
jojo77
09.06.08,07:38
fajn
arizona
09.06.08,08:09
ok


fajn

Jojo77 toto je už TVOJA 6-ta odpoveď,tohto typu, na ktorú som dnes narazila:(:mad::eek:

Ak s niečim súhlasíš,stačí "kliknúť " na tlačítko SÚHLAS
Karas Milan
10.06.08,11:26
Jojo77 toto je už TVOJA 6-ta odpoveď,tohto typu, na ktorú som dnes narazila:(:mad::eek:
Ak s niečim súhlasíš,stačí "kliknúť " na tlačítko SÚHLAS

Ahoj Arizona.

Keby sa "súhlasím" počítalo ako príspevok , robil by to normálne ako iní.

Ahoj
Ka Mil
arizona
10.06.08,12:10
Ahoj Arizona.

Keby sa "súhlasím" počítalo ako príspevok , robil by to normálne ako iní.

Ahoj
Ka Mil
mimotemy
To ma teda ešte nenapadlo naháňať počet príspevkov,tým, že budem písať príspevky typu:súhlasím...
Ale keď tak nad tým rozmýšľam,máš pravdu,dá sa to aj zneužiť:mee:

Ale už mi na to nedalo reagovať-keď sadnem k Porade,idem pozrieť nové príspevky a stále to isté:
jozef77 - ok
jozef77 - fajn
jozef77 ok
atď
Myslela som si "chúďa je tu nový,asi sa nevie zorientovať...
Ale možno máš pravdu, že iba potreboval nahnať počet príspevkov...
Možno nám to Jojo77 objasní:rolleyes::)
Karas Milan
10.06.08,18:11
1, ..To ma teda ešte nenapadlo naháňať počet príspevkov ..
2, ..chúďa .. Jojo77 objasní

Ahoj Arizona. mimotemy

1, Ľahko ma to napadlo , lebo aj ja som si tak 3 príspevky (ktoré by som inak nedal) urobil. Ale aspoň som to v prvom napísal .
2, ..x .. a možno aj nie.

Ahoj
Ka Mil
adradic
11.06.08,12:45
Tiež sa chystáme rekonštruovať a prestavovať domček, takže snáď nejaké nápady pribudnú. Zatiaľ len jedna úvodná skúsenosť - dom v ktorom bývame 4 roky má 40 rokov a napriek veľkej zastavanej ploche nám nevyhovuje funkčné rozvrhnutie priestorov (maličká detská, navyše priechodná do spálne, uzučké strmé schodisko do manzardy, ktorá sa práve kvoli tomuto nedá vhodne využívať, obrovská nevyužitá stredová chodba a pod.). Najskôr sme mali architekta, ktorý inak rozvrhol priestor prízemia a navrhol zobytniť podkrovie a boli sme s tým spokojní, teraz na tom pracuje iný architekt, ktorý existujúci obytný priestor rozvrhol úplne inak, až sme z toho zatiaľ nadšení a nebude potrebné zobytňovať podkrovie. Takže moja rada - nechajte si poradiť/spracovať projekt od odborníka - myslím že sa to vyplatí aj pri menšej prestavbe, na ktorú nepotrebujete mať stavebné povolenie.
KEJKA
11.06.08,21:42
Centrálny vysávač máme v pláne aj my a miesto klímy chceme stropné chladenie. Má niekto s tým skúsenosť?
posúvam, neviem čo to je. Chladenie a vykurovanie v jednom...to je predsa rekuperačná jednotka a bude mať "fukery" kdesi v strope.
====================
Chceli sme sa dať nahovoriť na slnečné kolektory, na projekte nie sú, prerobiť sa to nedá, strecha má malý sklon.
Takže už chápem, prečo nie typizovaný projekt.....
chandler
12.06.08,06:25
Kľudne prispievajte ďalej, sme v štádiu prípravy na stavbu domu, veľmi ma užitočné rady zaujímajú.
Centrálny vysávač máme v pláne aj my a miesto klímy chceme stropné chladenie. Má niekto s tým skúsenosť?

stropne chladenie je blbost ... je to stropne vykurovanie, ktore sa v lete moze pouzit aj na chladenie, vola sa to stropne chladenie len preto, ze keby sa to volalo stropne vykurovanie tak aj laika napadne, ze vykurovat strop ked teplo stupa hore je nelogicke.
Bionda
17.06.08,11:39
Bionda, kto vam to prosim ta robil? A ako je to asi namontovane? Dik. Poznam to, ale nemam predstavu, ako by sa to dalo do domu este montovat. A orientacne asi na kolko to vyslo?
Lorelei, dali sme si to jednou f. v NR viem ti to poskytnúť, v interiéry domu máš iba zásuvky- s krytom akoby väčšie elektr. nič viac, nadvihneš poklop, zastrčíš hadicu a môžeš vysávať. Nádoba je dole pri práčovni, neviem prečo by som mala mať strach od množenia baktérii, veď by som potom mala vysávač len na jedno použitie, tam toho je jednoznačne oveľa viac, a v polyet. potrubí, ktoré ústi do nádoby- mimo, tlak , ktorý tam je keď začneš vysávať ich nepodporuje asi v množení, čo prejde potom filtrami je vyfúknuté von- klapka
AdaG
17.06.08,11:46
Odporúčam Vám do WC k umývadielku primontovať tzv. bidetku - je to malá sprcha s páčkou, ktorá prepína vodu do umývadla a sprchy. Môj manžel si to nevie vynachváliť... vtedy má aj malé umývadlo vo WC zmysel
Silvia123
07.07.08,08:08
Hovorilo sa tu dosť o umývadielku vo WC. My sme kúpili malé rohové so skrinkou a sme veľmi spokojní, batériu máme priamo na umývadle, (nie na stene), takže keď si chce niekto umyť ruky musí si ich strčiť do umývadla hlbšie a tak sa nenačapká voda, ako to tu už bolo písané. A tá skrinka je super - pekne v nej schovám toaletné, čističe a tak. No a to že je v rohu má tiež výhody, hlavne v menšom WC zaberie skoro žiaden priestor.
monikammm
24.07.08,10:50
prosím ťa, kde ste kúpili rohovú skrinku s umývadlom? ja to neviem zohnať. zatiaľ mám len rohové umývadielko,ale chcela by som aj skrinku buď dokúpiť, alebo celé komplet vymením.
Rosch
05.08.08,08:10
A nemate obavy, ze to dopadne tak ako s rozvodmi tepleho vzducho od krbov? Je to idealne prostredia na mnozenie a zivot bakterii, roztocov a vsetkej vysavanej havede? A potom, z coho su alergie. Istotne Vam predajca tvrdi ako je to jednoduche a bezpecne. Ved ako inak.

Je to oveľa viac hygienické ako vysávač-klasik. Vzduch je spolu so špinou vysávaný von z interiéru a cez príslušný "výfukový" otvor je po separácii pevných zložiek vyfukovaný mimo dom (resp. byt...). Žiadne baktérie, vírusy resp. iná "háväď" či špina nemajú šancu dostať sa do obytného priestoru. Ja idem stav domček a na 100% si inštalujem aj centrálny vysávač. :D
Rosch
05.08.08,08:20
stropne chladenie je blbost ... je to stropne vykurovanie, ktore sa v lete moze pouzit aj na chladenie, vola sa to stropne chladenie len preto, ze keby sa to volalo stropne vykurovanie tak aj laika napadne, ze vykurovat strop ked teplo stupa hore je nelogicke.


Nesúhlasil by som s Vami až tak veľmi, pretože ak sa to projektuje tak aby to malo zmysel a ekonomicko-funkčný efekt, musí to byť projektované a aj vyhotovené "dvojokruhovo" - to znamená:
- vykurovanie či už podlahové alebo radiátorové má vlastný okruh a
- chladenie stropné, má svoj vlastný okruh.

V praxi to znamená, že teplo ide potom naozaj od spodu hore a chlad ide od stropu dolu. Ovšem takéto riešenie si nemôže dovoliť hoc-kto, pretože realizácia je finančne dosť náročná......
focus3ccd
05.08.08,10:40
Je to oveľa viac hygienické ako vysávač-klasik. Vzduch je spolu so špinou vysávaný von z interiéru a cez príslušný "výfukový" otvor je po separácii pevných zložiek vyfukovaný mimo dom (resp. byt...). Žiadne baktérie, vírusy resp. iná "háväď" či špina nemajú šancu dostať sa do obytného priestoru. Ja idem stav domček a na 100% si inštalujem aj centrálny vysávač. :D
Myslis, ze cez taku hrubu ruru centralneho vysavaca sa ti dnu nic nedostane? :D:D:D
KEJKA
05.08.08,10:45
Myslis, ze cez taku hrubu ruru centralneho vysavaca sa ti dnu nic nedostane? :D:D:D
môžeš to vysvetliť? ved to čo povysávam, ide von- mimo dom, akurát že do nejakého odpadoveho vreca sa dostanú hmotne častice.
KEJKA
05.08.08,10:47
Nesúhlasil by som s Vami až tak veľmi, pretože ak sa to projektuje tak aby to malo zmysel a ekonomicko-funkčný efekt, musí to byť projektované a aj vyhotovené "dvojokruhovo" - to znamená:
- vykurovanie či už podlahové alebo radiátorové má vlastný okruh a
- chladenie stropné, má svoj vlastný okruh.

V praxi to znamená, že teplo ide potom naozaj od spodu hore a chlad ide od stropu dolu. Ovšem takéto riešenie si nemôže dovoliť hoc-kto, pretože realizácia je finančne dosť náročná......
budem mať rekuperáciu bez podlahového kurenia. Teda len jeden okruh. Pojde mi teda ohriaty vzduch zhora, správne?
dad111
05.08.08,11:52
môžeš to vysvetliť? ved to čo povysávam, ide von- mimo dom, akurát že do nejakého odpadoveho vreca sa dostanú hmotne častice.
Aj ponozky je zbytocne vymienat, ved pot uschne a daju sa vyprasit.
A teraz vazne. Von vychadza len vzduch. Ta spina ktoru so sebou nesie sa zachyti vo filtri, ale trocha aj v hadici a hubici. Bakterie, spory a iny hnus su tiez hmotne. To vserko sa usadzuje aj v rucnom vysavaci. Aj ten sa da cistit. Tak ako napriklad odsavacka slin u zubara. Len malokto by si ju dal do ust po niekom inom.
KEJKA
05.08.08,11:56
Aj ponozky je zbytocne vymienat, ved pot uschne a daju sa vyprasit.
A teraz vazne. Von vychadza len vzduch. Ta spina ktoru so sebou nesie sa zachyti vo filtri, ale trocha aj v hadici a hubici. Bakterie, spory a iny hnus su tiez hmotne. To vserko sa usadzuje aj v rucnom vysavaci. Aj ten sa da cistit. Tak ako napriklad odsavacka slin u zubara. Len malokto by si ju dal do ust po niekom inom.
no - to som teda nepochopila. Zachytí sa na miestach, ktoré sa dajú vyčistiť.. teda to je dobre. Hadicu vyčistím ľahšie ako celý vysávač, nie?
Idem mi o zbieranie odborných rád, čo sa týka centr.vysávača. Má výhody, určite. Aké sú nevýhody?
dad111
05.08.08,12:05
A ako sa da vycistit potrubie v stene?
KEJKA
05.08.08,13:03
do akej miery je to dôležité?
ved sú aj iné potrubia, ktoré sa nečistia nejako špeciálne.
Ide o to, že z toho potrubia v stene sa to nemá ako dostat dnu, skor iba von, alebo vobec nikde. Zatiaľ čo z bežného vysávača - ak filter nezachytí, tak sa to dostane nazad do miestnosti.
siza
18.09.08,10:40
A ako sa da vycistit potrubie v stene?
Na jednej vystave nam to ukazovali - chytil spongiu, dal ju vcucnut do rury a kedze je tam vacsi tlak ako v normalnom, spongia presla rurami a vycistila to. Teda - aspon to povedal, ze takto to vycisti. Ini nam povedali, ze nic take netreba robit.
Tak neviem
irma1
18.09.08,11:01
no - to som teda nepochopila. Zachytí sa na miestach, ktoré sa dajú vyčistiť.. teda to je dobre. Hadicu vyčistím ľahšie ako celý vysávač, nie?
Idem mi o zbieranie odborných rád, čo sa týka centr.vysávača. Má výhody, určite. Aké sú nevýhody?

Mám ho v dome päť rokov a na žiadne nevýhody som zatiaľ neprišla. Len tá hadica je riadna opacha.
jun2006
25.09.08,12:10
Aj ponozky je zbytocne vymienat, ved pot uschne a daju sa vyprasit.
A teraz vazne. Von vychadza len vzduch. Ta spina ktoru so sebou nesie sa zachyti vo filtri, ale trocha aj v hadici a hubici. Bakterie, spory a iny hnus su tiez hmotne. To vserko sa usadzuje aj v rucnom vysavaci. Aj ten sa da cistit. Tak ako napriklad odsavacka slin u zubara. Len malokto by si ju dal do ust po niekom inom.
ta odsavacka ma vzdy zaujimala - ako ju cistia ti zubari???
ErikaDP
26.09.08,12:08
Poraďáci,
prosim nemá niekto skúsenosť s dlažbou ARDESIA od Kerko ? Je veľmi pekná, ale zdá sa mi veľmi drsná ( protišmykovosť stupeň 10) a mám obavy že sa bude zle udržiavať, že zdrsnený povrch bude zachádzať špinou.
jozefzilovec
31.10.08,09:21
dobrý deň chcel by som sa otýtať ktory profil na plastové okná je najlepší?? s týchto troch: aluplast, KBE alebo fenstherm brill? dakujem za odpoveď
anina
03.11.08,14:00
Odporúčam Vám do WC k umývadielku primontovať tzv. bidetku - je to malá sprcha s páčkou, ktorá prepína vodu do umývadla a sprchy. Môj manžel si to nevie vynachváliť... vtedy má aj malé umývadlo vo WC zmysel

Zhanala som nieco podobné, kde sa da kupit a ako sa to montuje? Musi byt na to špecialna priprava rozvodu vody? Niekto to ma propojene k VC, ale ja by som chcela, aby tam šla aj teplá voda.
220870
05.11.08,19:14
Centrál má okrem vyššej zaobstarávacej ceny jedinú nevýhodu. A tou je dlhá hadica na vysávanie. Bežne si to dopredu asi nikto neuvedomí. Pri klasickom vysávači máte 5 metrov káblu a asi 1 meter dlhú hadicu+ cca 1 m trubicu . Tak si predstavte že máte miesto káblu 5 metrovú hadicu. Určite to musí byť aspoň zo začiatku pokým si na to zvyknete sranda.Inak určite ked by som staval a mal zopár bubákov navyše tak by som centrálny vysávač zabudoval. Je okrem iného veľmi tichý v porovnaní s klasikou ho takmer nepočuť.
erzet
20.11.08,10:46
Strelka3
23.11.08,08:37
Kto by bol taký dobrý a poradil mi?? Opravujeme podkrovie a ja mám hrozné obavy z toho že sa tam v lete upečieme..Bude stačiť izolácia-sklenná vata 16ka? Alebo mi poradte ako to spraviť aby tam nebolo v lete teplo a v zime zima....dakujem za rady
deli.
23.11.08,10:23
Kto by bol taký dobrý a poradil mi?? Opravujeme podkrovie a ja mám hrozné obavy z toho že sa tam v lete upečieme..Bude stačiť izolácia-sklenná vata 16ka? Alebo mi poradte ako to spraviť aby tam nebolo v lete teplo a v zime zima....dakujem za rady

16-ka je rozhodne malo! Dajte pokojne aj 30!
jarco
25.11.08,19:20
nie je to tak asi nemas s tym skusenosti
jojkoz
26.11.08,06:46
nie je to tak asi nemas s tym skusenosti

Ak odpovedas na tu 16tku vatu v streche - tak ma jednoznacne pravdu.

Takato strecha neodpoveda svojim tepelnym odporom ani norme pre novostavbu - pre rekonstrukciu - len pri pouziti spravnej vlny.

Kazdopadne vieme ze ta norma je polozena dost nizko a casom sa isto bude zvysovat.
Ale - pochybujem ze si to niekto dava kvoli tomu aby vyhovel norme - rozumny clovek to dava preto aby usetril na kureni - pripadne v lete na chladeni ( alebo teda aby nemal prehriate podkrovie)

A tam jednoznacne treba tej vaty viac - podla mojho nazoru min . 20-22 cm - najlepsie tak do 25-30 cm - viac uz nema o moc vacsiu ucinnost a tym navratnost - hlavne pri rekonstrukciach - kde su potom straty ostatnymi stavebnymi konstrukciamy daleko vacsie (okna, steny, podlaha, sokel .... )
Zitulda
26.11.08,11:20
Ak odpovedas na tu 16tku vatu v streche - tak ma jednoznacne pravdu.

Takato strecha neodpoveda svojim tepelnym odporom ani norme pre novostavbu - pre rekonstrukciu - len pri pouziti spravnej vlny.

Kazdopadne vieme ze ta norma je polozena dost nizko a casom sa isto bude zvysovat.
Ale - pochybujem ze si to niekto dava kvoli tomu aby vyhovel norme - rozumny clovek to dava preto aby usetril na kureni - pripadne v lete na chladeni ( alebo teda aby nemal prehriate podkrovie)

A tam jednoznacne treba tej vaty viac - podla mojho nazoru min . 20-22 cm - najlepsie tak do 25-30 cm - viac uz nema o moc vacsiu ucinnost a tym navratnost - hlavne pri rekonstrukciach - kde su potom straty ostatnymi stavebnymi konstrukciamy daleko vacsie (okna, steny, podlaha, sokel .... )
Súhlasím, že je nutné dať min. 20-22 cm tepelnej izolácie. a úplnú pravdu máš v použití správnej minerálnej rohože ( nazývajú ju laici aj vata, alebo vlna). Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.


16-ka je rozhodne malo! Dajte pokojne aj 30!
Odpovedala som vyššie aj na tvoj príspevok a teba som citovala som len preto, lebo si dal jednoznačnú odpoveď: Dajte pokojne 30!


Kto by bol taký dobrý a poradil mi?? Opravujeme podkrovie a ja mám hrozné obavy z toho že sa tam v lete upečieme..Bude stačiť izolácia-sklenná vata 16ka? Alebo mi poradte ako to spraviť aby tam nebolo v lete teplo a v zime zima....dakujem za rady
Strelka kľudne môžeš -ak už náš krokvy zakúpené ich použiť,medzi nich dať izolant hr.160mm a prikladám skladbu strechy, kde sú použité asfaltové šindle a podkrovie je využívané. Vrstvy sú písané v poradí z pohľadu na strechu. Verím, že Ti to pomôže
1.-ASFALTOVÉ ŠINDLE ISOLA-NÓRSKO- TYP KUTTER - rustikálne červená
ALEBO ŠINDLE ICOPAL - TYP "K" - jesenná -hr. 6mm
2.-CELOPLOŠNÉ DEBNENIE Z DOSÁK (opracovaných) hr.35 mm
ALEBO DOSKY OSB (pre vonkajšie prostredie)
3.-PREVETRÁVACIA VZDUCHOVÁ MEDZERA TVORENÁ
KONTRALAŤAMI NAD KROKVAMI -hr. 50 mm
4.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE (kontralate z opracovných latí)- 60/50 mm
5.-POISTNÁ HYDROIZOLÁ-PAROPRIEPUSTNÁ FÓLIA TYVEK HD Soft hr.1mm
ULOŽENÁ MEDZI KROKVY A POZDĹŽNE LAŤOVANIE
6.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 35kg/m hr.160mm MEDZI KROKVAMI
7.-DREVENÉ KROKVY 100/160
8.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 50 kg/m hr.40 mm MEDZI HORIZONTÁLNYMI HRANOLMI
9.-VODOROVNÉ LAŤOVANIE (z opracovaných latí)- 60/60 mm vzájomná osová vzdialenosť á 800 mm
10.-PAROZÁBRANA - FÓLIA JUTAFOL N AL-hr.1 mm
11.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE - PRE PODHĽADY A OBKLAD Z (opracovaných) LATÍ 50/32 á 600 mm
12.-PROTIPOŽIARNÁ VRSTVA Z DOSÁK CETRIX, ALT. SÁDROKARTÓN HR.12 mm
13.-KONEČNÁ ÚPRAVA - STIERKA A MAĽBA
Podotýkam že pri finálnej strešnej krytine z betónových tašiek(škridlíc) sa miesto celoplošného debnenia dávajú priečne late podľa rozteče betónových tašiek- toto vie každý odborník na pokládku krytiny. Všetky drevené prvky je dobré vopred opatriť nátermi (aspoň 1x-doporučené sú dvojnásobné nátery) proti pliesni a škodcom.
Zitulda
26.11.08,11:22
mimotemy a zasa mám pod nickom uvedené Wiev Edit History, kto mi povie prečo? Som vari "OSTRO SLEDOVANÝ VLAK"???
Toto je už v druhom mojom príspevku.
Gabi03
26.11.08,11:31
mimotemy a zasa mám pod nickom uvedené Wiev Edit History, kto mi povie prečo? Som vari "OSTRO SLEDOVANÝ VLAK"???
Toto je už v druhom mojom príspevku.

mimotemy To "wiev edit..." vidíš iba ty. A zobrazuje sa vtedy, ak si pouložení príspevku ho znovu zmenila, doplnila a pod. ;)
jojkoz
26.11.08,12:16
Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.

Ale zase v oblastiach s vyssou priemernou teplotou - je tiez nutna hrubsia izolacia - kvoli porehrievaniu interieru v lete ;)
deli.
26.11.08,12:32
;)
nie je to tak asi nemas s tym skusenosti
MAM s tym naozaj bohate a niekolkorocne skusenosti;)
Tych 30 cm myslim uplne vazne:)
Mimochodom, dnes uz by sa oplatilo rozmyslat aj nad 40-kou, za urcitych podmienok. Napriek tomu, ze mi to tu uveri len zopar ludi-odbornikov;)
jojkoz
26.11.08,12:56
;)

Mimochodom, dnes uz by sa oplatilo rozmyslat aj nad 40-kou, za urcitych podmienok. Napriek tomu, ze mi to tu uveri len zopar ludi-odbornikov;)

No neviem - tam uz to vychadza dost blbo s uzit. hodnotou - oproti 30-tke.

Isto 40 cm ma opodstatnenie pri stavbe PD - ale pri rekonstrukcii - asi nie.
A PD zase nieje len o hrubkach izolacii ......
deli.
26.11.08,13:11
No neviem - tam uz to vychadza dost blbo s uzit. hodnotou - oproti 30-tke.

Isto 40 cm ma opodstatnenie pri stavbe PD - ale pri rekonstrukcii - asi nie.
A PD zase nieje len o hrubkach izolacii ......

ano, presne tak: pri pasivnych domoch. Preto "za urcitych podmienok"... V Nemecku, napriklad, bezne pouzivaju
30-40 cm izolacie. Tu vidim, ze aj 16 cm sa moze niekomu zdat vela... Potom to aj tak vyzera v realizacii: pri kolaudaciach sa rozdavaju energeticke certifikaty na rodinne domy, ktore nedosahuju ani najhorsie parametre. Najma, ak skocia na reklamu: "dajte ... a NEMUSITE zateplovat!" alebo : "tehly, ktore nemusite zateplovat"... Je to reklamne klamstvo, a 90% stavebnikov na to skoci...
Zitulda
28.11.08,00:35
mimotemy To "wiev edit..." vidíš iba ty. A zobrazuje sa vtedy, ak si pouložení príspevku ho znovu zmenila, doplnila a pod. ;)

Gabika, ďakujem Ti za vysvetlenie, pochopila som, len neviem prečo sa mi v doterajších v príspevkoch aj napriek robeným úkonom o ktorých píšeš táto veta neobjavovala.
mlaco
19.12.08,21:20
Tip k pouzitiu stavebnej dokumentacie (projekt):

Osvedcilo sa mi mat projekt v elektronickej podobe na pocitaci. Nafotil som dig. fotoaparatom kazdu stranu. Vyhoda je v tom, ze na pocitaci rychlejsie najdem co ma zaujima, ako rozbalovat a listovat v projekte.

Potrebne vykresy vacsie ako A4, som zmensil na A4 format - pre lepsiu manipulaciu.

A4 vykres je pre ochranu umiestneny v euroobale, ktoreho otvor je zalepeny izolepou. Vznikne vodotesna dokumentacia -- vhodne v tomto obdobi :-)
jarco
22.12.08,21:36
Treba vypočítať potrebnú hrúbku tepelnej izolácie podla doporučených hodnôt STN 73 0540-2, ale to zaleží v akej lokalite a nadmorskej výške je dom postavený a aké vrstvy konštrukcie sú použité.V stredných a nišie položenných polohách vyhovuje 18 cm hrúbka ale s určenými materialmi,je to aj vec majiteľa ktorý si môže dopriať aj hrubšiu izoláciu.Stačí len vypočítať celkový tepelný odpor konštrukcie a ostatné je na vás.
Strelka3
04.03.09,11:21
Dakujem vám všetkým za cenné rady
alex.k
20.03.09,16:46
Zdravim

rad by som sa spytal ci niekto nepozna kde sa daju vybavovat materialy ohladom vsekych instalacnych rozvodov ako su temelemunikacne, elektricne vedenia, potrubia vodovodne,plynove.
Potrebujem to kvoli stavbe na jednom pozemku ale majitel nema o tom ziadnu informaciu co vsetko je pod tym pozemkom. Ziskal ho z restitucie a predtym tam bol verejny prietor takze sa tam v podstate za tie roky mohlo nieco dat pod zem.
Preto by som potreboval poradit kde by sa to dalo vybavit. Na stavebnom urade mi nevedeli poradit. Velka vdaka za kazdu radu.
Alex
Rosch
22.03.09,14:05
Zdravim

rad by som sa spytal ci niekto nepozna kde sa daju vybavovat materialy ohladom vsekych instalacnych rozvodov ako su temelemunikacne, elektricne vedenia, potrubia vodovodne,plynove.
Potrebujem to kvoli stavbe na jednom pozemku ale majitel nema o tom ziadnu informaciu co vsetko je pod tym pozemkom. Ziskal ho z restitucie a predtym tam bol verejny prietor takze sa tam v podstate za tie roky mohlo nieco dat pod zem.
Preto by som potreboval poradit kde by sa to dalo vybavit. Na stavebnom urade mi nevedeli poradit. Velka vdaka za kazdu radu.
Alex

Nie je to nič zložité, len to zaberie nejaký čas. Ja mám pozemok v okrese PK a vybavoval som to nasledovne:

1. Telekomunikácie v TT - je tam služba pre verejnosť. Musíte mať so sebou kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Pán čo tam pracuje, Vám vyjadrenie urobí na počkanie a podľa ich záznamov Vám presne napíše či tam telekom nejaký kábel má alebo nie. Treba u nich vyplniť tlačivo "Žiadosť o vyjadrenie o existencii telekomunikačných vedení".

2. Elektrárne - Západoslovenské energetické závody na Čulenovej ulici č. 6 v BA - tiež potrebujete mať kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Takisto Vám to vypíšu na počkanie.

3. Plynárne - SPP distribúcia Mlynské Nivy 44/b v BA. Potrebujete mať so sebou kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Pani čo tam pracuje to spracovala na počkanie v priebehu 10 min.

4. Voda - Bratislavská vodárenská spoločnosť, Prešovská 48, BA - tiež potrebuje kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Spracovali to tiež na počkanie.

5. MINISTERSTVO OBRANY SR, Správa nehnuteľného majetku a výstavby, Krížna 42, BA - treba ich osloviť písomne. Spolu so žiadosťou im zaslať kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Neviem ako dlho im to má trvať - ešte mi vyjadrenie späť neposlali (zasielal som im to doporučene v treťom februárovom týždni...). Na stavebnom úrade to zatiaľ nepotrebujú...

Čo sa týka tej kópie katastrálnej mapy, mala by byť úradne overená, alebo mať so sebou originál a každý pracovník na tom ktorom úrade si ju podľa originálu overí. To isté je aj list vlastníctva.

Želám Vám pevné nervy a šťastie na úradníkov - ja som ho našťastie mal a boli veľmi ústretoví až na tých vojakov...
KEJKA
06.04.09,21:13
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....
KEJKA
10.04.09,15:31
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....
posúvam
karagras
13.04.09,08:34
Prosim vas nevedel by mi niekto poslat plan od architekta na rozlozenie pilierou a miak pod dom menom IDEAL prosim kontaktujte ma na Emailovu adresu.

Dakujem
Ondrej
Jergnov
04.05.09,07:07
Súhlasím, že je nutné dať min. 20-22 cm tepelnej izolácie. a úplnú pravdu máš v použití správnej minerálnej rohože ( nazývajú ju laici aj vata, alebo vlna). Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.

ešte že ty laici čo to vyrábajú vedia ako sa to volá :)

Odpovedala som vyššie aj na tvoj príspevok a teba som citovala som len preto, lebo si dal jednoznačnú odpoveď: Dajte pokojne 30!


Strelka kľudne môžeš -ak už náš krokvy zakúpené ich použiť,medzi nich dať izolant hr.160mm a prikladám skladbu strechy, kde sú použité asfaltové šindle a podkrovie je využívané. Vrstvy sú písané v poradí z pohľadu na strechu. Verím, že Ti to pomôže
1.-ASFALTOVÉ ŠINDLE ISOLA-NÓRSKO- TYP KUTTER - rustikálne červená
ALEBO ŠINDLE ICOPAL - TYP "K" - jesenná -hr. 6mm
2.-CELOPLOŠNÉ DEBNENIE Z DOSÁK (opracovaných) hr.35 mm
ALEBO DOSKY OSB (pre vonkajšie prostredie)
3.-PREVETRÁVACIA VZDUCHOVÁ MEDZERA TVORENÁ
KONTRALAŤAMI NAD KROKVAMI -hr. 50 mm
4.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE (kontralate z opracovných latí)- 60/50 mm
5.-POISTNÁ HYDROIZOLÁ-PAROPRIEPUSTNÁ FÓLIA TYVEK HD Soft hr.1mm
ULOŽENÁ MEDZI KROKVY A POZDĹŽNE LAŤOVANIE
6.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 35kg/m hr.160mm MEDZI KROKVAMI
7.-DREVENÉ KROKVY 100/160
8.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 50 kg/m hr.40 mm MEDZI HORIZONTÁLNYMI HRANOLMI
9.-VODOROVNÉ LAŤOVANIE (z opracovaných latí)- 60/60 mm vzájomná osová vzdialenosť á 800 mm
10.-PAROZÁBRANA - FÓLIA JUTAFOL N AL-hr.1 mm
11.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE - PRE PODHĽADY A OBKLAD Z (opracovaných) LATÍ 50/32 á 600 mm
12.-PROTIPOŽIARNÁ VRSTVA Z DOSÁK CETRIX, ALT. SÁDROKARTÓN HR.12 mm

sadrokartón určite 12,5 mm (odborník), cetrix ?? snáď cetris (cemento-triesková doska) zbytočné zaťaženie, úplne stačí použiť samotný protipožiany sadrokartón. :D


13.-KONEČNÁ ÚPRAVA - STIERKA A MAĽBA
Podotýkam že pri finálnej strešnej krytine z betónových tašiek(škridlíc) sa miesto celoplošného debnenia dávajú priečne late podľa rozteče betónových tašiek- toto vie každý odborník na pokládku krytiny. Všetky drevené prvky je dobré vopred opatriť nátermi (aspoň 1x-doporučené sú dvojnásobné nátery) proti pliesni a škodcom.

toto odporúčanie je zavádzajúce, netreba zabúdať že každá stavba je individuálna a samotný stav treba posúdiť ODBORNIKOM na mieste ;)

ospravedlňujem sa za spam ale nedalo mi to
Jergnov
04.05.09,07:33
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....


Je to rýchle a jednoduché no zároveň 2x drahšie od montovaného stropu Ytong,
výhodou je, že sa len vyplnia špáry medzi panelmi a stručne povedané môže sa klásť podlaha,
naopak montovaný strop je nutné zalievať no piati chlapi to zvládnu na klasickom dome (plocha stropu 80m2) za 3 pracovné dni aj s rezervou a zalievaním .
všetko záleží od konkrétnej situácie.
Samozrejme k panelom okrem ľudí je potrebný aj žeriav.
Tu je odkaz na informácie o výrobku

Murivo sa musí pred kladením YTONG - stropných dielcov upraviť tak, aby jeho horná plocha bola vodorovná, hladká a umožnila tak bezproblémové uloženie stropných dielcov plnou plochou na podklad.

YTONG - stropné dielce sa ukladajú špeciálnymi kliešťami, alebo pomocou textilných popruhov. Strop sa môže ihneď zaťažiť, pričom sa musí dbať na únosnosť plochy najmä pri ukladaní osamelých bremien uprostred plochy.

Po uložení dielcov sa po obvode stropu zamuruje YTONG - vencová tvárnica.

Medzi YTONG - stropné dielce a YTONG - vencovú tvárnicu sa vloží výstuž stužujúceho venca, do zálievkových drážok stropných dielcov sa vloží zálievková výstuž.

Zálievkové drážky a drážky vencov sa navlhčia, vyplnia jemnozrnným betónom min. B 15, ktorý sa zhutní.

So stropnými dielcami YTONG sa má pri doprave, skladovaní a montáži zaobchádzať šetrne.

Podľa možnosti je treba sa vyhnúť medziskladovaniu. To je možné, keď sa zabezpečí priama montáž z dopravného prostiedku.

Zabudovanie sa môže realizovať za každého počasia.

V zime je nutné brať ohľad na nebezpečie mrazu. Pre rozpustenie snehu a ľadu sa nesmie používať soľ.

Minimálne uloženie YTONG - stropných dielcov je 50 mm v prípade uloženia na oceľovú konštrukciu. V ostatných prípadoch je uloženie minimálne 100 mm.

YTONG - stropné dielce konzolové alebo šikmo zrezané je potrebné konzultovať s výrobcom Xella Pórobetón SK spol. s r.o., taktiež vytváranie otvorov v stropnej konštrukcii, alebo vytváranie otvorov v samotnom stropnom dielci je možné len po konzultácii s výrobcom.

Základné zásady pre projektovanie stropov použitím YTONG - stropných dielcov sú obsiahnuté v príručke „Konštruovanie v priemyselnej výstavbe“

viac je na xella.sk
kamen18
10.05.09,08:39
Myslím si, že je to práve vešká výhoda, a chválim za to autorov, keď sú tieto dve veci oddelené, lebo chýb aj rád je nespočetné množstvo a keby to bolo spolu, tak by sa ťažko hľadali informácie.
katarinkamt
30.06.09,07:47
ahoj, myslim, ze som nieco take videla v Mercury Markete
Ladislav t
10.11.09,12:46
Máš úplnú pravdu ale ja som roky robil návrhy na krby aj rozvody ale snažil som sa odhovorit Klientov od rozvodov kde je nútený obeh
Ladislav t
10.11.09,13:37
Hovorilo sa tu dosť o umývadielku vo WC. My sme kúpili malé rohové so skrinkou a sme veľmi spokojní, batériu máme priamo na umývadle, (nie na stene), takže keď si chce niekto umyť ruky musí si ich strčiť do umývadla hlbšie a tak sa nenačapká voda, ako to tu už bolo písané. A tá skrinka je super - pekne v nej schovám toaletné, čističe a tak. No a to že je v rohu má tiež výhody, hlavne v menšom WC zaberie skoro žiaden priestor.
Je to úplná pravda
otinka
07.01.10,16:49
Ahojte, ak staviate a neratate s centralnym vysavacom, ratajte aspon s centralnou zastrckou pre obycajny vysavac. Niekde v strede domu, aj keby tam mala byt iba kvoli tomu vysavaniu. My taku nemame:mee:, lebo sme na to pri planovani el. rozvodov nemysleli a teraz kazde vysavanie musim prepojit vysavac na 2x, aby mi vsade dociahol. Pricom si myslim ze pri 9 metrovej snure by dociahol fakt vsade ak by mal vhodnu zastrcku... A este: myslite aj na vianocne osvetlenie domu... Zastrcka vonku, vypinac vnutri.
otinka
07.01.10,16:52
Ups, sory asi som to mala dat do CHYB KTORYCH SA TREBA VYVAROVAT... Ospravedlnujem sa.
pedrisito
14.01.10,08:59
zdravim vas tu vsetkych tak trosku zo skusenosti a pocutia ...
stavba domu asi najlepsie z tvarnic kvadri porfix itong alebo velox...koli tomu lebo material ako tehla sa velmi mrvi zle sa donho kotvia okna dvere i akekolvek vrtanie dier je dost problemove ..teda radsej z kvadri a zateplit ...zateplovat sklenou vatou urcite i ked je to drahsie ale muri viac dychaju a nema schopnost vytracat sa ako polistiren dnes uz na internete dostat kupit pomerne lacnejsiu fasadnu vatu ako kedysi ..co a tyka stropu asi by som siel na staru klasiku proste zelezobeton i ked montovany strop z dielov nemusi byt zly a ma i zvukovo izolacne vlastnosti ""niektory'' myslim ze klasicky beton je tak ci tak najpevnejsi v kazdej situacii a ak ma niekto podkrovie nemusi sa bat o unik tepla kedze i podkrovie je vyhrievane co sa tyka kurenia niekto vravi ze podlahove vyri prach ja osobne by som riesil asi kombinovane cize obyvacie miestnosti radiatori a napr kupelna kde je clovek casto bosy podlahove kurenie koli zdraviu ked clovek vyjde zo sprchy je to iste lepsie chodit po teplej podlahe tak isto i toaleta ak je oddelena usetri to i priestor na wc a este by som dal i vstupnu verandu ked pride navsteva ktora sa vyzuva je to iste lepsie ..ak prerabate starsiu stavbu a menite i priecky pripadne nemenite zdvihnite uz obvodovy mur o nieco vyssie a zateplite podlahu nevyhoda je v tom ze budete musiet dvihat i vsetky preklady pripadne sekat podlahu ale vzhladom na celozivotnu navratnost sa to vzdy vyplaca no a co sa tyka stechy ja osobne by som si nedal plech ani sindel ale skriblu sindel sa trha po case podfukuje ho vietor a plech ma v udrzbe kazdych cca 10 rokov menit sroubovanie tak ak date o 300 eur viac za poriadnu skridlu vzdy sa vam to vyplaca

toto je len moj nazor kazdy z nas ma nijaky a nerobim iste nikomu nejaku reklamu :) pekny den vsetkym
Halli
16.01.10,13:25
dolfort
28.01.10,20:47
Menej alkoholu, viac cementu. Nikdy som neoľutoval.
Ushko
21.02.10,17:24
Mozno to patri sem :

- problemy s vlhkymi stenami a plesnami, zateplenie z interieru = Promatect-MC, IQ-THERM

- odvetravane vnutorne omietky a vonkajsie sokle - Delta-PT

- izolacia proti vlhkosti na betonove konstrukcie realizovana z interieru = Xypex
sisulka999
25.02.10,12:26
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, koľko asi tak cca. stojí plán domu u architekta? taký stredne veľký dom, max.tých 150 m
Elinam
22.03.10,19:40
Sisulka my máme veľmi úzky pozemok 12m tak sme sa rozhodli pre individuálny projekt a môžem povedať že neľutujem. Pôvodná cena aj ma na začiatku ,,trocha" zarazila v porovnaní s katalógovou ale teraz keď viem čo to obnáša tak je to celkom reálna cena. My sme platili 1.700,-€ za projekt na územné,stavebné konanie +realizačný projekt, všetky žiadosti nám pripravil projentant povedal kam čo máme poslať. Keby nám to vybavoval všetko on bolo by to o 300€ drahšie. Ale čo sa týka projektu máme cca 130m+pristavaná garáž. Projekt bol menený 5 krát.až 5 varianta bola podľa našich predstáv takže tá cena keĎ zoberiem je asi primeraná.Neviem odkiaľ si ale čo som sa ja tu informovala tak cena je primeraná. skús si zadať požiadavku cez net a určite sa Ti ozve nejaká firma.
sfinks
01.04.10,04:08
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, koľko asi tak cca. stojí plán domu u architekta? taký stredne veľký dom, max.tých 150 m

Okolo 1200e
vieramaria
03.05.10,20:10
Dobrý večer, našiel by sa niekto , kto má skúsenosti s výmenou podláh a omietok v kamennej chalupe ? Je postavená v svahu, predná časť je podpivničená ,ostatné miestnosti nie. Izolácia predpokladám hlina na skale .Ďakujem.
220870
03.05.10,20:14
Čo konkrétne potrebujete vedieť?
vieramaria
03.05.10,20:18
Aký druh omietky dať, aby stavba dýchala, či sa môže použiť aj niečo nové alebo len klasika malta. Akú izoláciu dať pod plávajúcu podlahu, či je vôbec vhodná namiesto dlážky v miestnosti bez podpivničenia. Dík.
220870
03.05.10,20:22
Na kamenné múry sa dáva sanačná omietka.Plávajúca podlaha potrebuje dokonalú hydroizoláciu.
vieramaria
03.05.10,20:27
Ďakujem. A omietka bočného múra zvonka , je tam čiastočná s takého hrubozrnného piesku. Chceli by sme ju doplniť. Je možné špáry vyplniť cementovou maltou ? Možno mám naivné otázky, také ženské, ale potrebujem mať predstavu čo by bolo najlepšie.Vnútorna omietka je na niektorých miestach dutá. Tú asi treba otlcť až po kameň?
220870
03.05.10,20:36
Čo je to hrubozrnný piesok? brizolit?Ak je to brizolit tak špáry sa v žiadnom prípade nesmú vypĺňať cementovou maltou ale vápennou.Všetku odutú omietku treba odstrániť až na nosné murivo.
vieramaria
03.05.10,20:48
Nie je to brizolit.Pôvodne tam asi bola slabá vrstva cementovej malty také niečo ako metlový špric/ u nás tak hovoríme tomu /a už je to nesúvislé, dokonca špáry medzi kameňmi sú už dosť vydrolené. použitý bol asi nekvaliný hrubý piesok do malty, domáci riečny /je to pri Žarnovici/.Predná strana a druhý bok je omietnutý súvisle, ale tiež to nie je brizolit.
vieramaria
03.05.10,20:51
Ďakujem za rady. Dobrú noc!
alabut
05.05.10,11:57
Chcem si postavit malu pec na chleba, pokial mozno s nepriamym ohniskom. Ma niekto skusenosti, alebo vie odkazat na web?
bettylou
15.05.10,08:02
Laco-monter
15.05.10,08:12
Richard zabudol dodať svoju obĺubenú formulku :

Nevytvárajte témy v téme !
TomasHo
27.05.10,13:25
Okolo 1200e

Sfinks, Elinam, rad by som sa spytal, ci by ste mi poslali referenciu na Vasich projektantov. Doteraz som sa na takuto nizku cenovu uroven nedostal a vyzera to, ze bezna cena za projekt je od 3,5 tisica eur do 10% z ceny stavby, a to si nemozem dovolit. Vdaka a ospravedlnujem sa za off-topic.

Aby som prispel aj k teme, jednoznacne odporucam trvat na svojom, ak clovek vie co chce a preco to chce, napriek nazoru "majstrov". Tyka sa to napriklad vysky pracovnych ploch (v kuchyni, kupelni). Mam pracovnu dosku linky vo vyske 95 cm a nemozem si to vynachvalit (meriam 1,90m, takze to je primerane).

Tiez mozem odporucit velkoplosne zrkadlo za linkou (medzi pracovnou doskou a spodkom zavesnych skriniek - zvacsuje priestor, nepredstavuje nadbytocnu pracu pri cisteni (staci pravidelne pretriet utierkou pri beznych kuchynskych cinnostiach) a ak je dobre nalepene, neuskodi mu ani obcasny naraz hrncom.
aviator
27.05.10,17:22
Sfinks, Elinam, rad by som sa spytal, ci by ste mi poslali referenciu na Vasich projektantov. Doteraz som sa na takuto nizku cenovu uroven nedostal a vyzera to, ze bezna cena za projekt je od 3,5 tisica eur do 10% z ceny stavby, a to si nemozem dovolit. Vdaka a ospravedlnujem sa za off-topic.

Aby som prispel aj k teme, jednoznacne odporucam trvat na svojom, ak clovek vie co chce a preco to chce, napriek nazoru "majstrov". Tyka sa to napriklad vysky pracovnych ploch (v kuchyni, kupelni). Mam pracovnu dosku linky vo vyske 95 cm a nemozem si to vynachvalit (meriam 1,90m, takze to je primerane).

Tiez mozem odporucit velkoplosne zrkadlo za linkou (medzi pracovnou doskou a spodkom zavesnych skriniek - zvacsuje priestor, nepredstavuje nadbytocnu pracu pri cisteni (staci pravidelne pretriet utierkou pri beznych kuchynskych cinnostiach) a ak je dobre nalepene, neuskodi mu ani obcasny naraz hrncom.

Tiež sme s manželkou vyšší, mali sme vyššiu linku a bolo to pohodlné. Odporúčam.
Memento1980
23.06.10,09:38
Dobry den,

mozno budem trochu mimo temy ale potrebujem si nejako overit, ci mi kamion s navesom moze doviest material na stavbu (naves priblizne 13 m). Problem je, ci dokaze vybocit na cestu k pozemku z hlavnej cesty. Sirka hlavnej cesty je 9 m a sirka vedlajsej cesty je 6 m. Nemate nieco podobne odskusane?

Dakujem za nazory.
deli.
23.06.10,10:01
kazdemu odporucam: ked privezu drevo na krov, skontrolujte si metrom, ci Vam doviezli take drevo, ake ste objednavali. Znamemu priviezli drevo, ktore malo byt 100/200mm a po odmerani bolo 80/180mm. Firma, ktora krov realizovala, si svojvolne objednala ine drevo ako bolo v projekte a ani stavebnika neupozornili....:( keby si to nevsimol, este mu to daju aj zaplatit...
Laco-monter
23.06.10,10:05
kazdemu odporucam: ked privezu drevo na krov, skontrolujte si metrom, ci Vam doviezli take drevo, ake ste objednavali. Znamemu priviezli drevo, ktore malo byt 100/200mm a po odmerani bolo 80/180mm. Firma, ktora krov realizovala, si svojvolne objednala ine drevo ako bolo v projekte a ani stavebnika neupozornili....:( keby si to nevsimol, este mu to daju aj zaplatit...

Z pevnostného hľadiska nie je medzi hranolom 80/180 a hranolom 100/200

takmer žiaden rozdiel.

Skor by som zmeral po dlžke .
deli.
23.06.10,12:47
Z pevnostného hľadiska nie je medzi hranolom 80/180 a hranolom 100/200

takmer žiaden rozdiel.

Skor by som zmeral po dlžke .
z tepelno-izolacneho ano. je rozdiel dat do strechy o 2 cm menej izolacie, ak ide o nizkoenergeticky dom. Spravia z nizkoenergetickeho bezny dom. Len tak, bez upozornenia.
day
01.07.10,08:21
z tepelno-izolacneho ano. je rozdiel dat do strechy o 2 cm menej izolacie, ak ide o nizkoenergeticky dom. Spravia z nizkoenergetickeho bezny dom. Len tak, bez upozornenia.


ked si objednam, zaplatim hranol 13,753cm a dodavatel suhlasi, tak taky musim aj dostat. to sa musime u nas (v SK) este dlho ucit.

Osvedcena vec - kupit rovinaty pozemok :)
ela77
09.07.10,06:10
Do maľovania som dala tento text a teraz ho akosi neviem nájsť, keďže by som chcela radu, tak ho vsúvam do tejto témy, ktorá je v popredí, lebo to maľovanie je asi niekde ďalej a bojím sa, že zostane bez povšimnutia, alebo možno keď odídem z porady a znovu ju otvorím, tak sa objaví???
Moja prosba :
maľovanie izby
Chcem poprosiť o radu či skúsenosť. Chcela som kúpiť na maľovanie farbu SAN 2000, je to proti pliesňam. Potrebujem vymaľovať izbu, kde v zime asi pri väčšej vlhkosti sa objavuje plieseň v horných rohoch. Chcem to všetko umyť, postriekať (neviem či savom , alebo niečim podobným) prípravkom proti pliesni a potom vymaľovať. Keďže však v obchode (H...u) bol veľmi neochotný pracovník, pátrala som sama a objavila som -
Vápenný náter-.


Akosi sa mi zdalo, že to je lepšie nakoniec ako môj pôvodný zámer.

Len neviem ako potom bude reagovať a čo bude treba neskôr pri ďalšom prípadnom maľovaní s inými nátermi, s týmto vápenným. To vápno sa m i zdá byť klasika ako sa maľovalo kedysi a možno to trocha porieši aj vlhkosť.
Ak som urobila zle nevadí, náter použijeme na vymaľovanie pivnice. Vďaka za prípadné rady.
jojkoz
15.07.10,09:49
Sice to sem nepatri - ale podla mna Vam to na 90% nepomoze !

Riesite dosledok ale nie pricinu. A ta je vo vysokej vlhkosti v miestnosti a studenom povrchu rohu ( zrejme vonkajsieho).

Nech date nater aky chcete - casom pri posobeni danych velicin sa tam plesen objavi znova.
renataj
20.07.10,05:26
POtrebujem poradiť.
Budeme rekonštruovať RD a nevieme čo na strechu.Doteraz sme mali "staré škridle".Čo je lacnejšie šindel alebo plech??Má s tým niekto skúsenosti?? Ďakujem
andiablo
20.07.10,07:26
POtrebujem poradiť.
Budeme rekonštruovať RD a nevieme čo na strechu.Doteraz sme mali "staré škridle".Čo je lacnejšie šindel alebo plech??Má s tým niekto skúsenosti?? Ďakujem
šindel si nedávaj ani náhodou. Fest zlé skúsenosti. Časom sa odlepuje a budeš lietať po streche so striekačkov a podlepovať to. A hlavne a ak napadne veľa snehu to robí šarapatu. Naj je falcovaný plech
renataj
21.07.10,05:54
Dík za upozornenie.Nevieš cca cenu na m2??
andiablo
21.07.10,07:03
Dík za upozornenie.Nevieš cca cenu na m2??
no cena záleží aj od toho akú krytinu budeš dávať od akého výrobcu a pod a kto ti to bude robiť. skus 123dopyt.sk a tam ti vyhodí ponuky
martinalul
13.08.10,16:17
Zaleží aký máte domček a v akej lokalite ale na typické slovenské domy je stále najlepšia škridla. Pre kvalitu je dôležité hlavne to aby bol poriadne dodržaný postup výstavby. Môžete si kúpiť akokoľvek drahý a kvalitný materiál ak ho poriadne nepoložíte budú problémy. Dodávateľov ako asi sami viete je u nás neúrekom, v súčasnej situácii môžete na ich cenové ponuky trochu zatlacit. Vela stastia.
Ariel1
18.08.10,11:26
Dve umyvadla v kupelni vs. jedno velke, teda siroke pre dvoch.
Co odporucate? V projekte mam dve mensie, ale uvazujem radsej nad jednym vacsim, ak by si niekto chcel nahodou umyt zuby. Inak chcem mat v kupelni sukromie.
andiablo
18.08.10,14:46
Dve umyvadla v kupelni vs. jedno velke, teda siroke pre dvoch.
Co odporucate? V projekte mam dve mensie, ale uvazujem radsej nad jednym vacsim, ak by si niekto chcel nahodou umyt zuby. Inak chcem mat v kupelni sukromie.
no poradím ti dve. Súkromie je jedna vec ale ked idete na návštevu tak napr. sa potrebuješ oholiť a baba napotvoru tak sa bude šminkovať
petervi
18.08.10,15:36
Dve umyvadla trochu vacsie naklady a trosku viac cistenia.Ja davam jedno.Ked niekam ideme pripravujeme sa v dostatocnom predstihu.
mravec19
19.08.10,08:03
Neviem si predstaviť ako to funguje
mravec19
19.08.10,08:07
Odporúčam centrálny vysavač, rozdiel nie je už taký, najmä ak si chcete kúpiť dobrý a kvalitný, ale rozdiely sú veľké- okrem zásuvky a hadice, nič nepotrebujete, o výhodách ak máte nejaké tie schody v rámci domu to asi ani hovoriť netreba- pohoda, zvládne aj dieťa. Nepletie sa vám kábel popod nohy, nevíri sa prach !! v rukách máte iba hadicu .
A nebojte sa ani v starších domoch- nie je s tým problém, aj my sme si ho dali namontovať asi týždeň pred Vianocami r. 2006. A keď si zároveň dáte jednu zásuvku aj do garáže- budete naozaj tiež veľmi spokojní.
Vysavaču nekupujete vrecká- nádobu vyprázdňujete do kuky cca raz za mesiac- záleží aká je veľká od množstva nečistôt.
Neviem si predstaviť ako to funguje, koľko to cca stojí?? znie to výborne
bettylou
21.08.10,08:18
momentálne sú asi lepšie robotické vysávače
Zvedavôčka
16.12.10,00:04
Máte nikto skúsenosti s bývaním v klasickom drevodome??? Nemyslím, tie sendvičové zlepence, ale guľatinu s priemerom 450mm ..... slovenskej výroby :) (firmu nepíšem kôli reklame) Uvažujem totiž nad malým domčekom a keďže nie som stavár, ani nemám stavebný dozor, netrúfnem si na mokrú "cestu", pretože cement a tehly by som asi neustrážila :) Pri drevodome na kľúč predpokladám oveľa menší "únik" stavebného materiálu. Zaujímaly by ma aj tipy na ošetrovanie dreva.
Ďakujem
Zvedavôčka
16.12.10,00:10
Ja som to riešila jedným veľkým - obdĺžnikovým (z I..A), takže ráno ho bez problémov použijeme aj všetci traja :)
Sme spokojní aj s materiálom, neusádzajú sa na ňom tak brutálne kadejaké nánosy (predtým sme mali v 2 podnájmoch nové a značkové umývadlá a jeden des väčší, ako druhý :O)
dudos49
06.01.11,13:46
Myslím si,že 30-ka je prehnaná. Pred siedmimi rokmi sme stavali chatky v Tatralandii a 16-ka úplne postačovala.
vturansky
19.01.11,08:12
momentálne sú asi lepšie robotické vysávače

Znamy mi hovoril, ze pri ranajkach si nevsimol, ze mu padol lekvar z chleba na zem. Potom nastupil roboticky vysavac, dostalo sa mu to na kefky a mal ten lekvar roznoseny po celej kuchyni aj obyvacke :)
salka
19.01.11,08:16
stane sa....aspoň vieme na čo si treba dať pozor, diky
day
12.02.11,17:46
moja rada, zatial len na projektovu cast:
nie katalogovy projekt, ale individualny projekt RD
dobry statik, dokaze usetrit stovky €
samovzdelavanie pred stavbou
skyle
15.02.11,10:58
Tak mne teraz statik radi , že ak bude dom vykurovaný elektricky či nechceš na poschodí mať vykurovanie infražiaričmi namiesto ústredného vykurovania. (rozmyslam, ze nechcem, cenovo to nevychadza nejako super)
2. strop statik odporuca namiesto železobetonoveho... montovany so zlavou od firmy pre.... Odpadava pri nom tzv mokry proces...cize betonovanie a dlhe tuhnutie. Strop sa lahko sklada ale konstrukcna hrubka je 240mm oproti asi160 mm pri ZB
3. schodisko statik odporuca vyrobit kovove ...vybobit vie firma UMA..
4.namiesto stropu nad 2.NP vytvorit krov aby sa stavba ponimala ako jednoducha...s tym ze v projekte bud bude krov viditelny a v realizacii sa urobi podhlad zo sadrokartonu
Kedze som zena, ocenim, ak sa mi k tomu vyjadrite ... Kedze day, napisal, ze dobry statik dokaze usetrit stovky Eur. ide o dom rozmerov 7.8x11.8 prizemie a poschodie. Na poschodi normalne 2.6 m vysoke izby, nie podkrovne a podkrovie mi staci, ak tam ulozim 4m2 veci, na strechu planujem dat travnicek, strecha vo vyske 1.2m
tienik
15.02.11,11:47
Nechem provokovat, ale statik-kurenar je bezny studijny odbor? :-)
dolfort
21.02.11,15:20
Tak mne teraz statik radi , že ak bude dom vykurovaný elektricky či nechceš na poschodí mať vykurovanie infražiaričmi namiesto ústredného vykurovania. (rozmyslam, ze nechcem, cenovo to nevychadza nejako super)
2. strop statik odporuca namiesto železobetonoveho... montovany so zlavou od firmy pre.... Odpadava pri nom tzv mokry proces...cize betonovanie a dlhe tuhnutie. Strop sa lahko sklada ale konstrukcna hrubka je 240mm oproti asi160 mm pri ZB
3. schodisko statik odporuca vyrobit kovove ...vybobit vie firma UMA..
4.namiesto stropu nad 2.NP vytvorit krov aby sa stavba ponimala ako jednoducha...s tym ze v projekte bud bude krov viditelny a v realizacii sa urobi podhlad zo sadrokartonu
Kedze som zena, ocenim, ak sa mi k tomu vyjadrite ... Kedze day, napisal, ze dobry statik dokaze usetrit stovky Eur. ide o dom rozmerov 7.8x11.8 prizemie a poschodie. Na poschodi normalne 2.6 m vysoke izby, nie podkrovne a podkrovie mi staci, ak tam ulozim 4m2 veci, na strechu planujem dat travnicek, strecha vo vyske 1.2m

tvoj statik je reklamný agent, sprostredkovateľ
220870
21.02.11,17:54
Tak mne teraz statik radi , že ak bude dom vykurovaný elektricky či nechceš na poschodí mať vykurovanie infražiaričmi namiesto ústredného vykurovania. (rozmyslam, ze nechcem, cenovo to nevychadza nejako super)
2. strop statik odporuca namiesto železobetonoveho... montovany so zlavou od firmy pre.... Odpadava pri nom tzv mokry proces...cize betonovanie a dlhe tuhnutie. Strop sa lahko sklada ale konstrukcna hrubka je 240mm oproti asi160 mm pri ZB
3. schodisko statik odporuca vyrobit kovove ...vybobit vie firma UMA..
4.namiesto stropu nad 2.NP vytvorit krov aby sa stavba ponimala ako jednoducha...s tym ze v projekte bud bude krov viditelny a v realizacii sa urobi podhlad zo sadrokartonu
Kedze som zena, ocenim, ak sa mi k tomu vyjadrite ... Kedze day, napisal, ze dobry statik dokaze usetrit stovky Eur. ide o dom rozmerov 7.8x11.8 prizemie a poschodie. Na poschodi normalne 2.6 m vysoke izby, nie podkrovne a podkrovie mi staci, ak tam ulozim 4m2 veci, na strechu planujem dat travnicek, strecha vo vyske 1.2m
1.)Súhlasím s vami.
2.)Statik je podvodník alebo ste to zle pochopili.Takúto chujovinu zo seba nemohol vykydať ani drevorubač.Nebol to náhodou predpätý strop?
3.)Schodisko sa dá urobiť železobetonove,oceľové drevenné .Záleží od jeho využívania a vášho vkusu.
4.) Súhlasím zo statikom.
Huslista
06.03.11,12:19
K ustrednemu vysavacu - vsetko sa podla mna vyriesilo v tejto diskusii az na hadicu. Vraj je nemotorna a zabera vela miesta. Staci jeden hak a mate o skladovanie hadice postarane. Moja je 10m dlha.
K vatovej stresnej izolaciia, treba maximum co sa fyzicky zmesti bez stlacenia a nezabudnut nechat maly vzdusny priestor. Stlacena vata strca na izolacnej schopnosti.
Aj stresne single su roznej kvality. Niektore predavane skutocne nestoja za to.
ras11
30.03.11,17:01
Dve umyvadla trochu vacsie naklady a trosku viac cistenia.Ja davam jedno.Ked niekam ideme pripravujeme sa v dostatocnom predstihu.

ja jednoznačne doporučujem dve umývadlá... hlavne ráno sa mi v žiadnom prípade nechce privstávať. Prípadne ešte 2 kúpelne, ale to je pre väčšinu smrteľníkov nereálne :)
ras11
30.03.11,17:19
momentálne sú asi lepšie robotické vysávače

je to fajn zariadenie - ale oproti robotickému za najväčšiu výhodu centrálneho vysávača považujem fakt, že nevíri prach a ani žiadne malé častice prachové nevypúšťa, nakoľko to tlačí mimo obývanú miestnosť. Takisto ten hluk je výrazne nižší. Mne sú vlastnosti centrálneho vysávača fakt sympatické a dnes to už nestojí až tak veľa.
zmrzka333
26.04.11,19:39
Neviem ci som v spravnej teme ale potrebujem poradit. KUpili sme dom s pristavbou ktora ma podkrovie. Je tam bramac a ako izolaciu pouzili lepenku. Je tam cele debnenie. Ked budeme zateplovat chceme dat vatu a potrebujem vediet ci na tu vatu teda pod sadrokarton dat este nejaku paropirepustnu foliu alebo ako ked v konstrukcii je pouzita lepenka? Dik za radu
andiablo
27.04.11,03:35
pod vatu musí ísť parozábrana. Je to kôli tommu aby sa do izolácie nedostávala vlhkosť. Čím je izolácia vlhšia tým má horšie tepelnoizolačné vlastnosti a dochádza k jej degradácii(znehodnocovaniu)
220870
27.04.11,03:44
Nad vatu nemusí ísť fólia,ale medzi vatou a tými doskami s lepenkou musíte vynechať medzeru.
Paso007
05.05.11,19:01
Asi sa tu budem vypytovať najbližšiu dobu dosť často. Chystáme sa stavať. Doriešujeme veci okolo kúpy pozemku. V ničom sa nevyznám a snažím sa na nete dozvedieť čo najviac.
Takže: Ak budem mať betónové schodisko na betónových doskách široké 1000 mm aké musia byť minimálne susedné múry?? Schodisko bude troj ramenné, po celej dĺžke na oboch stranách múry.
Aj sa schodisko dáko zapúšťa do týchto stien???
Ďakujem
arizona
05.05.11,19:23
Asi sa tu budem vypytovať najbližšiu dobu dosť často. Chystáme sa stavať. Doriešujeme veci okolo kúpy pozemku. V ničom sa nevyznám a snažím sa na nete dozvedieť čo najviac.
Takže: Ak budem mať betónové schodisko na betónových doskách široké 1000 mm aké musia byť minimálne susedné múry?? Schodisko bude troj ramenné, po celej dĺžke na oboch stranách múry.
Aj sa schodisko dáko zapúšťa do týchto stien???
Ďakujem
mimotemyPrecitaj si zadanie temy od admina- na co sluzi tato tema .
To je ten prispevok,ktory sa ti ukazuje uplne hore...;)

Na otazky si zalozte novu temu,ale predtym skuste pouzit vyhladavac, ci sa uz dana vec neriesila a nenajdete odpovede...;):)
Paso007
07.05.11,04:20
Ďakujem. sorry
220870
07.05.11,05:13
Asi sa tu budem vypytovať najbližšiu dobu dosť často. Chystáme sa stavať. Doriešujeme veci okolo kúpy pozemku. V ničom sa nevyznám a snažím sa na nete dozvedieť čo najviac.
Takže: Ak budem mať betónové schodisko na betónových doskách široké 1000 mm aké musia byť minimálne susedné múry?? Schodisko bude troj ramenné, po celej dĺžke na oboch stranách múry.
Aj sa schodisko dáko zapúšťa do týchto stien???
Ďakujem
To musí riešiť projekt.Nedá sa na to odpovedať všeobecne.
datacon
04.06.11,16:57
momentálne sú asi lepšie robotické vysávače
To robotické nie je vysávač ale iba rutujuca kefa....ten zvuk je motor co odsava špinu z kefiek a nie zo zeme, ale ako denný pomocnik je fajn, raz za tyzden sa upratovaniu nevyhneme...
filipenkobs
26.12.11,11:28
alergie sú z prehnanej hygieny :)
majaks
04.01.12,17:44
aj ja som za umyvadlo v zachode
martinalul
28.01.12,18:59
U nas doma boli dve umyvadlav kupelni odjakziva a ked sme boli mladsi milovala som vecerne umyvanie zubov so sestrami ked sme sa zatvorili do kupelne a preberali udalosti dna :) Ja som rozhodne za dve umyvadla ak to dispozicia umoznuje.
marleau
28.01.12,19:03
alergie sú z prehnanej hygieny :)
Keď má niekto alergiu na peľ a má málo rokov,kde to zanedbal?
220870
28.01.12,20:58
Alergie rakoviny pred 100 rokmi španielska dedina.Potom čo sa za tých 100 rokov zmenilo.Pokusné jadrové výbuchy ,chemická továreň v každom meste,miesto potravín odpad zo slovnaftu.Kedysi nepoznali pracie prášky ,chémiu na čistenie domácnosti,deti si odtrhli a zjedli jablko zo stromu bez toho aby ho musely umyť.Kravu čistého bilinožravca kŕmia mäsom ,potom sa čudujú, že sa z toho zblázni.....dalo by sa pokračovať
alltracboy
07.03.12,11:33
len si pozrite umrtnost ludi v tej dobe a teraz
alltracboy
07.03.12,11:40
odporucam hned po vyhotoveni deky zmerat rovinnost, usetrite si mnoho problemov v neskor. momentalne vidim idealne riesenie spravit deku, hned natavit celoplosne ipu alebo tatrafol a zaliat do krasnej roviny s krycim poterom. Ulahci to ukladanie podlahovej izolacie a zvysi komfort na stavbe.
alaya1
07.06.12,07:25
http://www.bazos.sk/img/3/807/15981807.jpg Viete mi poradit s cim su oblozene steny v tejto izbe a ci by sa to dalo pouizt aj na umakart?
dudos49
07.06.12,13:49
Steny sú obložené laminovanou drevotrieskovou doskou alebo laminovanou drevovláknitou doskou tzv. sololitom. Dá sa to nalepiť i na umakart. Ani jeden z materiálov nie je vhodný do mokrého prostredia.
220870
17.01.13,16:25
Nemá chybu. Pár inšpirácií pre SK panelákové zariadenie bytov.
http://www.wimp.com/modernfurniture/
lapejko
17.01.13,19:28
stretol som sa s dobrou odozvou a referenciami na slovenské výrobky firmy Chemos, vyrábajú lepidlá radu Profilep, ktoré som doteraz poznal iba hobby, ale dostali sme sa k lepeniu drahých vinylových podláh a kobercov a oni majú špičkové lepidlá aj dobrú nivelačku...takisto sa nám osvedčili sprchovacie lietacie dvere do ník od Aquatek, zhodou okolností sú obe firmy z Topoľčian, čo povieš Tóno?