lili1
25.04.08,13:07
Ahojte poraďáci, mám nový softwér pohodu. Účtujem forinty a ak to prepočítam ručne, to čo som nahodila do softwéru HUF, kurz - mám tam rozdiel asi 3 Sk ak sa to prepočíta. Nedá sa nejako nastaviť, aby mi počítač zaokrúhloval napr. na 3 desatinné miesta.
A ešte jedna otázočka. Samozdanenie mi spraví cez interný doklad, je to dobré? Nemusí sa spraviť samozdanenie aj v peňažnom denníku? Tam som dala len základ dane - neovplyvňujúce ZD?

Ďakujem za odpovede
apo
26.04.08,12:47
Mám v účtovnícve aj forinty, je to PÚ, ale nekontrolujem, či je výpočet správny. Pohoda má v cudzích menách rezervy, ale pri samotnom výpočte nepredpokladám problémy. Chybu o ktorej hovoríš z titulu malého počtu desatinných miest predsa rieši kurzový lístok nakoľko je kurz stanovený na 100 HUF.

Ak trváš na svojom prepočte tak prosím uveď presný príklad.

1. Hodnotu výdavku v HUF, dátum, Sumu v Sk zapísanú do účtovníctva.
2. Deň úhrady a v akej mene. Ja totiž robím úhrady HUF platobnou kartou z BÚ v SKK.

apo
lili1
29.04.08,04:53
Ďakujem, a čo sa týka samozdanenia, nevie mi v tom niekto poradiť, ako sa to presne robí v programe pohoda.
apo
29.04.08,06:00
Samozdanenie.

1. Nahráš faktúru. Zapíšeš dátumy dodania tovaru, respektíve služby. Čelenie DPH dáš PN. Cudzia mena je prepočítaná kurzom podľa zákona o účtovníctve dňom dodania.

2. V Záznam zvolíš Vymerať DPH EU. Ak dátum vystavenia faktúry je iný ako dátum dodania upravíš dátumy. Program prepočíta cudziu menu kurzom vystavenia faktúry čo je v súlade so zákonom o DPH.
Pre dodanie tovaru je prednastavené
Samozdanenie "alnt", členenie DPH "DDnadEU"
Pre uplatnenie odpočítania DPH "blnt", členenie DPH "PDnadEU"

Pre dodanie služby nastavíš
Samozdanenie "alnt", členie DPH "DDsluz"
Pre uplatnenie odpočítania DPH "blnt", členenie DPH "PDsluz"


Takýto je postup v tom prípade, že máš nárok aj na uplatnenie odpočtu. Ak nemáš v rukách faktúru, odpočítať DPH nemôžeš, v takom prípade zrušíš zelenú FAJKU pri "Uplatniť odpočet DPH".
Keď dostaneš faktúru potom vykonaš opäť postup v Zánam a zrušíš zelenú fajku pri "Samozdanenie DPH".

Záver: cez Záznam urobíš účtovné zápisy v interných dokladoch čím zabezpečíš daňovú povinnosť aj odpočet DPH. ALE aký dať kurz pre samozdanenie keď nemáš vystavenú faktúru Ti neviem poradiť. Ja dávam pre DPH vždy dátum podľa vystavenia faktúry aj pre samozdanenie ako aj pre Odpočet dane rovnaký, doposiaľ som mal vždy faktúru k dispozícii, nakoniec ak nie je vystavená faktúra nevedel by som po oplynutí 15 dni nasledujúceho mesiaca keď mám povinnosť vykonať samozdanenie z AKEJ CENY MÁM SAMOZDANENIE POČÍTAŤ.

apo
lili1
29.04.08,06:52
apo díky, veľmi si mi pomohol, pekný deň