daniella23
02.05.08,18:34
S priateľom sme si kúpili RD.Obaja sme rozvedený a máme 2 deti.Po rozvode predal svoj byt a kúpil bývalej manželke 3 izb.byt Ja som mala byt, ktorý som predala a sumu som doložila ku kúpe domu.Priateľ si zobral hypotéku, ktorú spláca ,ja v nej nefigurujem.Na LV máme dom zapísaný 1/2 na 1/2.Chcem sa opýtať,či si môže jeho bývalá žena -deti nárokovať na dom.Obávam sa ,aby som aj s deťmi neostala na ulici,či by nebolo lepšie sa zosobášiť.
Ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
02.05.08,17:06
S priateľom sme si kúpili RD.Obaja sme rozvedený a máme 2 deti.Po rozvode predal svoj byt a kúpil bývalej manželke 3 izb.byt Ja som mala byt, ktorý som predala a sumu som doložila ku kúpe domu.Priateľ si zobral hypotéku, ktorú spláca ,ja v nej nefigurujem.Na LV máme dom zapísaný 1/2 na 1/2.Chcem sa opýtať,či si môže jeho bývalá žena -deti nárokovať na dom.Obávam sa ,aby som aj s deťmi neostala na ulici,či by nebolo lepšie sa zosobášiť.
Ďakujem za odpoveď

No pri dedení po priateľovi jediný dedičia sú jeho vlastné deti.
daniella23
02.05.08,17:26
A čo v prípade sobáša?
Zoltán Kovács
02.05.08,17:30
A čo v prípade sobáša?

V prípade sobáša jeho majetok sa delí nasledovne: manželka 1/2, a druhá polovica sa delí medzi manželkou a detmi rovnakým dielom.
daniella23
02.05.08,17:43
Ja viem že jeho deti, to aj beriem.Takže asi sobáš je najlepšie riešenie.
Zoltán Kovács
02.05.08,17:46
Ja viem že jeho deti, to aj beriem.Takže asi sobáš je najlepšie riešenie.

Podľa mňa sobáš by mal byť z lásky a nie kvôli majetku.
daniella23
02.05.08,17:52
Veď aj je, nie som s tých, ktorí vstupujú do zväzku bez lasky,iba kôli SK.Mám už niečo za sebou a určite by som nešla do niečoho takého z človekom ,ktorého nemám rada a tobôž si predala strechu nad hlavou.
iriska
02.05.08,18:55
Neviem z akého dôvodu by si mala nárokovať na majetok jeho bývalá manželka. Jedine v prípade smrti (čo teda neprajem) by dedili jeho deti, ale VŠETKY jeho deti a prípadne osoba, ktorá s ním pred smrťou žila nejaký čas (bolo to počas jedného roka, neviem, či už nie je tá doba teraz iná) v spoločnej domácnosti.
Andyke
02.05.08,19:15
Neviem z akého dôvodu by si mala nárokovať na majetok jeho bývalá manželka. Jedine v prípade smrti (čo teda neprajem) by dedili jeho deti, ale VŠETKY jeho deti a prípadne osoba, ktorá s ním pred smrťou žila nejaký čas (bolo to počas jedného roka, neviem, či už nie je tá doba teraz iná) v spoločnej domácnosti.

Zle si prečítala predchádzajúce príspevky. Bývalá manželka si nič nenárokuje, lebo ani nemá nárok.
Osoba, ktorá s ním žila v spoločnej domácnosti (bez sobáša) t.j. partnerka
tiež nebude mať nárok na dedičstvo v prípade smrti. Ale aj toto bolo už spomenuté.
vieroslava
03.05.08,06:35
V prípade sobáša jeho majetok sa delí nasledovne: manželka 1/2, a druhá polovica sa delí medzi manželkou a detmi rovnakým dielom.
Len trochu poopravím.
V prípade, že by boli manželmi, po mužovi by dedila manželka s jeho deťmi rovnakým dielom, pokial ide o majetok, ktorý vlastní iba manžel. Tú 1/2 žena predsa už vlastní a nebola by predmetom dedenia.
daniella23
03.05.08,09:08
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
daniella23
iriska
03.05.08,18:24
Zle si prečítala predchádzajúce príspevky. Bývalá manželka si nič nenárokuje, lebo ani nemá nárok.
Osoba, ktorá s ním žila v spoločnej domácnosti (bez sobáša) t.j. partnerka
tiež nebude mať nárok na dedičstvo v prípade smrti. Ale aj toto bolo už spomenuté.

Aha, pardon, "tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti" dedia len vtedy, ak nededia potomkovia poručiteľa. A to by bol tento prípad, čiže len deti.
p.s. otázka znela, či si môže nárokovať bývalá manželka - deti, tak som odpovedala, že manželka nemôže.
prajem p.d.