sislo
10.05.08,09:59
Ahojte, s našou spoločnosťou podpísal chlapík zmluvu a zaviazala sa zaplatiť za služby, neurobil tak. Posielali sme mu výzvy na zaplatenie a tiež pokus o zmier (z porady :)), všetky zásielky sa nám však vrátili s popisom, že adresát tam nebýva. Posielali sme mu to na adresu, ktorú má v občianskom, ten sme si pri podpise zmluvy oskenovali.
Má zmysel podávať na súd platobný rozkaz?
Budú mu ho zasielať opäť na adresu z OP, na ktorej ale nebýva, môže takéto rozhodnutie súdu potom nadobudnúť právoplatnosť a vykonateľnosť?
Bude sa môcť niekedy vykonať exekúcia na takom človeku, ktorý nebýva tam kde má trvalý pobyt (inak vieme o ňom dosť ešte aj firmu, kde má, ale tam nepreberá zásielky....)?

Ďakujem
staslov
10.05.08,09:35
Jednoznačne áno, pretože právoplatné rozhodnutie zakladá judikované právo, čo má význam z hľadiska premlčania pohľadávky (10 r.), takisto exekútor mu vie siahnuť na bankové účty, hnuteľný a nehnuteľný majetok.
Je pravdou, že pokiaľ sa mu PR nedoručí do vlastný rúk (čo asi možno očakávať) a vec sa bude musieť prejednať na pojednávaní (môže sa konať aj v jeho neprítomnosti §102 ods.1 OSP).
Celsus
11.05.08,13:52
Odporucil by som zistit si aktualnu adresu dlznika a tiez zistit, ci ma nejaky majetok postihnutelny exekuciou.
Pri rozhodovani, ci dlznika zazalovat vsak treba zohladnit aj vysku pohladavky, predpokladane naklady na jej vymahanie a to, ci veritel vie svoj narok preukazat.

Ak ma dlznik majetok a ak viem preukazat svoj narok, navrh na sud by som podal.
mladymuz
11.05.08,14:25
ak nepodate na sud tak si tym veľmi znizite sancu na vymozenie pohladavky. Sud moze poziadat aj policiu o dorucenie zasielky, ktora ho povedzme vyhlada v onej spominanej firme a osobne preberie dorucenku.
Este je otazne, o akej sume sa bavime..ak je to povedzme viac ako 10 tis sk, tak by som urcite do toho isiel.
sislo
11.05.08,16:43
Dakujem Vam. Majetok na exekuciu by mal mat. Dlhuje okolo 10 000 Sk + zmluvna pokuta z omeskania...
Aj keby som celu pohladavku mal dat za pravnikov a sudy pojdeme do toho, lebo nas dostatocne tahal za nos a napalil.
Chcem sa este opytat, ze co v pripade, ak je v zahranici?
Moze exekucia prebehnut aj k jeho manzelke?
Da sa niekde zistit kde by mohol mat prechodny pobyt?
freeiurist
18.05.08,15:15
Len na doplnenie k dorucovaniu toho platobneho rozkazu, s ostatnym vsetkym suhlasim:

Sud bude dorucovat platobny rozkaz
1/ na adresu uvedenu v zalobe
2/ ak sa nepodari dorucit, bude zistovat trvaly a prechodny pobyt cez CEPO, a tiez bude zistovat ci odporca nie je vo vazbe alebo vykonu trestu,
3/ ak sa nepodari zisti jeho pobyt ani na zaklade 2/ bude zistovat jeho pobyt prostrednictvom Polície

az v pripade, ze sa nepodari dorucit 1/, 2/ a 3/ platobny rozkaz zrusi a nariadi pojednavanie.

Vzhladom na Vami uvedenu sumu a neiste vymozenie pohladavky by som minimalne v stadiu podania zaloby az do pripadneho nariadenia pojednavania pravnika nevyuzival. Vzor zaloby najdete urcite aj tu. A aj neskor by som to zvazil.
wl4do
31.05.08,17:16
Ja mám veľmi podobný problém, (téma: Čo ak dlžník neplatí dlh z 24. 05.) Len mi sme oba FO a sumu, ktorú mi dlží je asi sedemnásobná od tohto prípadu. Tiež si neviem rady, ako postupovať alebo na koho sa obrátiť. Preto ma zaujala táto téma.