Zavrieť

Porady

Pohľadávka, exekúcia

Ahojte, s našou spoločnosťou podpísal chlapík zmluvu a zaviazala sa zaplatiť za služby, neurobil tak. Posielali sme mu výzvy na zaplatenie a tiež pokus o zmier (z porady ), všetky zásielky sa nám však vrátili s popisom, že adresát tam nebýva. Posielali sme mu to na adresu, ktorú má v občianskom, ten sme si pri podpise zmluvy oskenovali.
Má zmysel podávať na súd platobný rozkaz?
Budú mu ho zasielať opäť na adresu z OP, na ktorej ale nebýva, môže takéto rozhodnutie súdu potom nadobudnúť právoplatnosť a vykonateľnosť?
Bude sa môcť niekedy vykonať exekúcia na takom človeku, ktorý nebýva tam kde má trvalý pobyt (inak vieme o ňom dosť ešte aj firmu, kde má, ale tam nepreberá zásielky....)?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    staslov je offline (nepripojený) staslov

    staslov
    Jednoznačne áno, pretože právoplatné rozhodnutie zakladá judikované právo, čo má význam z hľadiska premlčania pohľadávky (10 r.), takisto exekútor mu vie siahnuť na bankové účty, hnuteľný a nehnuteľný majetok.
    Je pravdou, že pokiaľ sa mu PR nedoručí do vlastný rúk (čo asi možno očakávať) a vec sa bude musieť prejednať na pojednávaní (môže sa konať aj v jeho neprítomnosti §102 ods.1 OSP).

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Odporucil by som zistit si aktualnu adresu dlznika a tiez zistit, ci ma nejaky majetok postihnutelny exekuciou.
    Pri rozhodovani, ci dlznika zazalovat vsak treba zohladnit aj vysku pohladavky, predpokladane naklady na jej vymahanie a to, ci veritel vie svoj narok preukazat.

    Ak ma dlznik majetok a ak viem preukazat svoj narok, navrh na sud by som podal.

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    ak nepodate na sud tak si tym veľmi znizite sancu na vymozenie pohladavky. Sud moze poziadat aj policiu o dorucenie zasielky, ktora ho povedzme vyhlada v onej spominanej firme a osobne preberie dorucenku.
    Este je otazne, o akej sume sa bavime..ak je to povedzme viac ako 10 tis sk, tak by som urcite do toho isiel.

    sislo je offline (nepripojený) sislo

    sislo
    Dakujem Vam. Majetok na exekuciu by mal mat. Dlhuje okolo 10 000 Sk + zmluvna pokuta z omeskania...
    Aj keby som celu pohladavku mal dat za pravnikov a sudy pojdeme do toho, lebo nas dostatocne tahal za nos a napalil.
    Chcem sa este opytat, ze co v pripade, ak je v zahranici?
    Moze exekucia prebehnut aj k jeho manzelke?
    Da sa niekde zistit kde by mohol mat prechodny pobyt?

    freeiurist je offline (nepripojený) freeiurist

    freeiurist
    Len na doplnenie k dorucovaniu toho platobneho rozkazu, s ostatnym vsetkym suhlasim:

    Sud bude dorucovat platobny rozkaz
    1/ na adresu uvedenu v zalobe
    2/ ak sa nepodari dorucit, bude zistovat trvaly a prechodny pobyt cez CEPO, a tiez bude zistovat ci odporca nie je vo vazbe alebo vykonu trestu,
    3/ ak sa nepodari zisti jeho pobyt ani na zaklade 2/ bude zistovat jeho pobyt prostrednictvom Polície

    az v pripade, ze sa nepodari dorucit 1/, 2/ a 3/ platobny rozkaz zrusi a nariadi pojednavanie.

    Vzhladom na Vami uvedenu sumu a neiste vymozenie pohladavky by som minimalne v stadiu podania zaloby az do pripadneho nariadenia pojednavania pravnika nevyuzival. Vzor zaloby najdete urcite aj tu. A aj neskor by som to zvazil.

    wl4do je offline (nepripojený) wl4do

    wl4do
    Ja mám veľmi podobný problém, (téma: Čo ak dlžník neplatí dlh z 24. 05.) Len mi sme oba FO a sumu, ktorú mi dlží je asi sedemnásobná od tohto prípadu. Tiež si neviem rady, ako postupovať alebo na koho sa obrátiť. Preto ma zaujala táto téma.

    Pohľadávka, exekúcia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.