Jano23
31.03.08,07:38
Mám len technickú otázku. Môžem už teraz cestovať /letieť lietadlom/z letiska Praha do Košíc, prípadne Bratislavy len s občianským pasom ? Nepotrebujem už cestovný pas? Overujem si to preto, lebo platnosť cestovného pasu mi skončila a vybavovanie nového trvá určitú dobu .
liba2
31.03.08,06:01
Mám len technickú otázku. Môžem už teraz cestovať /letieť lietadlom/z letiska Praha do Košíc, prípadne Bratislavy len s občianským pasom ? Nepotrebujem už cestovný pas? Overujem si to preto, lebo platnosť cestovného pasu mi skončila a vybavovanie nového trvá určitú dobu .
len s občianskym preukazom - už dávno, aj do Londýna :)
plavčík
01.04.08,14:38
Prosím o vysvetlenie.
V zákone o cestovných náhradách §36 sa píše:
1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku......

To znamená , že zamestnanec musí požiadať o preddavok, alebo je pri zahraničnej prac.ceste POVINNOSŤ mu ju dať?
Nerozumiem či si odstavec 1 neodporuje s odstavcom 2?

Možno mi to nemyslí a tak prosím o ujasnenie.
VĎAKA
plavčík
01.04.08,16:06
posúvam
Petra29
01.04.08,17:49
Prosím o vysvetlenie.
V zákone o cestovných náhradách §36 sa píše:
1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku......

To znamená , že zamestnanec musí požiadať o preddavok, alebo je pri zahraničnej prac.ceste POVINNOSŤ mu ju dať?
Nerozumiem či si odstavec 1 neodporuje s odstavcom 2?

Možno mi to nemyslí a tak prosím o ujasnenie.
VĎAKA
1.Pri tuzemskej prac.ceste je možnosť poskytnúť preddavok.
2. Pri zahraničnej prac.ceste je povinnosť poskytnúť preddavok.
Chobot
02.04.08,06:34
1.Pri tuzemskej prac.ceste je možnosť poskytnúť preddavok.
2. Pri zahraničnej prac.ceste je povinnosť poskytnúť preddavok.

Podľa mňa 2. nie je pravda. Tu som to podrobne vysvetľoval:

http://www.porada.sk/429320-post30.html
plavčík
02.04.08,08:00
ĎAKUJEM.
V internej smernici si určím, že preddavky zamestnancom vyplatím na písomné požiadanie, bez ohľadu či ide o tuzemskú či zahr.prac.cestu.
Uvidím čo na to audítor;). Ozvem sa.
Chobot
02.04.08,08:15
ĎAKUJEM.
V internej smernici si určím, že preddavky zamestnancom vyplatím na písomné požiadanie, bez ohľadu či ide o tuzemskú či zahr.prac.cestu.
Uvidím čo na to audítor;). Ozvem sa.

To písomné požiadanie v praxi znamená, že na príkaze na pracovnú cestu je kolónka, kde si zamestnanec vyplní, že chce preddavok vo výške ... SKK (Eur, Czk...)
LindaP
21.04.08,11:59
Dobrý deň,

Potrebovala by som pomoc.Ide o kamiónovú dopravu.

Príklad je nasledovný:

Rakúsko 24,00 - 7,05 7,05 h
Slovensko 7,05 - 24,00 16,55 h

Chcela by som sa spýtať, v ktorej krajine má nárok šofér.Mám to rátať rakúsko (ako 50 %) alebo Slovensko (kde trávil 16,55 h, a má nárok na celú náhradu).

Za pomoc vopred ďakujem
Chobot
21.04.08,12:15
Dobrý deň,

Potrebovala by som pomoc.Ide o kamiónovú dopravu.

Príklad je nasledovný:

Rakúsko 24,00 - 7,05 7,05 h
Slovensko 7,05 - 24,00 16,55 h

Chcela by som sa spýtať, v ktorej krajine má nárok šofér.Mám to rátať rakúsko (ako 50 %) alebo Slovensko (kde trávil 16,55 h, a má nárok na celú náhradu).

Za pomoc vopred ďakujem

Za cestu v AT bude mať nárok na EUR pre časové pásmo 6-12 hodín (50% denného nároku) a za cestu na SK bude mať nárok na náhradu pre časové pásmo 12-18 hod. (135,- Sk)
LindaP
21.04.08,12:51
Dobrý deň,

Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte jednu prosbu by som mala.

Príklad je nasledovný:

CZ 24,00 - 4,50 4,50h
AT 4,50 - 15,15 10,25h
IT 15,15 - 24,00 8,45 h

V tomto prípade mám to rozpísať podľa percentách, alebo stačí keď dám ho 45 EUR?

Alebo mohli by ste nám rozpísať jeden príklad,aby som mala o to predstavu?


Ďakujem
Chobot
21.04.08,13:10
Dobrý deň,

Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte jednu prosbu by som mala.

Príklad je nasledovný:

CZ 24,00 - 4,50 4,50h
AT 4,50 - 15,15 10,25h
IT 15,15 - 24,00 8,45 h

V tomto prípade mám to rozpísať podľa percentách, alebo stačí keď dám ho 45 EUR?

Alebo mohli by ste nám rozpísať jeden príklad,aby som mala o to predstavu?


Ďakujem

Príklad ti nemôžem napísať, lebo čo prípad, to iný príklad a iný výpočet.

V tomto prípade to bude podľa krajiny, kde strávil najviac času - teda AT, t.j. 45 EUR plus vreckové 5-40%.
andrea123
17.09.08,11:53
Možem sa spytat, može pracovná zahraničná cesta trvat aj 2 mesiace? že je zamestnanec 2 mesiace v Anglicku a dva týždne doma? dakujem
Chobot
17.09.08,13:53
Možem sa spytat, može pracovná zahraničná cesta trvat aj 2 mesiace? že je zamestnanec 2 mesiace v Anglicku a dva týždne doma? dakujem

Môže.

Prečo by nemohla?:rolleyes:
andrea123
17.09.08,17:19
Môže.

Prečo by nemohla?:rolleyes:

Na profesii som chytila taky zaujimavy članok o tomto...že v podstate služobná cesta nema čo sa tyka trvania obmedzenie...ale na druhej strane ma trvat NEVYHNUTNE POTREBNU DOBU...a na profesii to bolo doplnene...že sice skutočne može trvat dlho...ale treba prihliadat, čo je moralne pripustne...z hladiska moralky sa za nie velmi pripustne berie služobna cesta na viac ako pol roka...zaujimave..
andrea123
17.09.08,17:22
Na profesii som chytila taky zaujimavy članok o tomto...že v podstate služobná cesta nema čo sa tyka trvania obmedzenie...ale na druhej strane ma trvat NEVYHNUTNE POTREBNU DOBU...a na profesii to bolo doplnene...že sice skutočne može trvat dlho...ale treba prihliadat, čo je moralne pripustne...z hladiska moralky sa za nie velmi pripustne berie služobna cesta na viac ako pol roka...zaujimave..

Prosim ak najdete mnou založenu temu Praca v zahraniči...ak viete a možete, prosim poradte, dost surne by som to potrebovala dakujem
Chobot
17.09.08,20:03
Prosim ak najdete mnou založenu temu Praca v zahraniči...ak viete a možete, prosim poradte, dost surne by som to potrebovala dakujem

Keď si klikneš na svoje meno a klikneš na "Môj profil", tak tam máš niečo také ako "Nájsť všetky témy, ktoré pridal andrea123" a tam sa ti zobrazia všetky tebou založené témy, aj tá tvoja:

http://www.porada.sk/t90416-praca-v-zahranici.html
endrju
18.09.08,04:05
Na profesii som chytila taky zaujimavy članok o tomto...že v podstate služobná cesta nema čo sa tyka trvania obmedzenie...ale na druhej strane ma trvat NEVYHNUTNE POTREBNU DOBU...a na profesii to bolo doplnene...že sice skutočne može trvat dlho...ale treba prihliadat, čo je moralne pripustne...z hladiska moralky sa za nie velmi pripustne berie služobna cesta na viac ako pol roka...zaujimave..
Hm, dovolil by som si označiť spomenuté úvahy o morálnosti za dosť zavádzajúce.
Na každú pracovnú cestu môže zamestnávateľ vyslať zamestnanca iba vtedy, ak s tým zamestnanec súhlasí.
Alebo: ak zamestnanec s vyslaním na pracovnú cestu nesúhlasí, zamestnávateľ na žiadnu pracovnú cestu zamestnanca vyslať nemôže.
V cestovnom príkaze sa, okrem iných podstatných údajov, uvádza aj predpokladané trvanie pracovnej cesty.

Ak podstata práce spočíva v dlhodobých pracovných cestách a zamestnanec má k tomuto výhrady (= nesúhlasí s vysielaním na pracovné cesty), asi nastane situácia, že zamestnanec prestane spĺňať predpoklady pre výkon práce a nasledujúci postup si asi vie domyslieť každý... :)
andrea123
18.09.08,06:36
Takisto suhlasim s tym, že je to vlastne na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom...ono sa ale pravidelne v bežnom živote stava, že človek musi ist na dlhšie preč, hoci doma ho čakaju male deti..zamestnavateľ nemusi samozrejme na to prihliadat...ale aspon to...brat okrajovo v uvahu...nemusi to na samotnej situacii nič menit...ale napriklad pride k tomu, že sa stane v rodine zamestnanca niečo surne...či je zamestnavatel schopny pružne zareagovat, teda rychlo zabezpečit nahradu na par dni, kedy sa zamestnanec a par dni zo zahraničia vrati...to je skor tema na diskusiu...:D
andrea123
18.09.08,06:37
Keď si klikneš na svoje meno a klikneš na "Môj profil", tak tam máš niečo také ako "Nájsť všetky témy, ktoré pridal andrea123" a tam sa ti zobrazia všetky tebou založené témy, aj tá tvoja:

http://www.porada.sk/t90416-praca-v-zahranici.html


Ano dakujem za radu, ja o tom viem :D ale napriek tomu mi zatial nik neporadil a to je horšie ;) sme sa asi nepochopili, ja som nepotrebovala pomoc, aby som si našla vlastny članok, ale odpoveď naň:D
Elena Brindzová
18.09.08,06:50
Dobrý deň.
Potrebovala by som cestovný príkaz - tlačivo s duálnym zobrazovaním podľa platnej vyhlášky. Ďakujem.
Kubi
11.12.08,06:36
dobry den, chcela by som sa spytat (mozno trochu mimi temy), robím jednoduche ucto autobazaru, vozia auta aj z krajin EU, kupene auto v EU dovezie zamestnanec po kolesach a oni odomna chcu cestak na toto dovezene auto,,, je to vôbec mozne? nebola by povinnost mat nan zaplatenu cestnu dan? to auto je kupene na dalsi predaj, tak ja teraz vobec neviem....
Viem mi niekto poradit?
liba2
11.12.08,07:21
dobry den, chcela by som sa spytat (mozno trochu mimi temy), robím jednoduche ucto autobazaru, vozia auta aj z krajin EU, kupene auto v EU dovezie zamestnanec po kolesach a oni odomna chcu cestak na toto dovezene auto,,, je to vôbec mozne?
Cesťák - vyúčtovanie pracovnej cesty - sa týka osoby ktorá bola na pracovnej cesty, nie tovaru ktorý nakúpila. Teda je to možné, cesťák treba urobiť podľa pravidiel uvedených v zákone o cestovných náhradách.

nebola by povinnost mat nan zaplatenu cestnu dan? to auto je kupene na dalsi predaj,
NIE, auto na ďalší predaj je tovar a za tovar sa neplatí daň z motorových vozdiel (po starom "cestná daň")
tak ja teraz vobec neviem....
Viem mi niekto poradit?
odpoveď je modrá v citácii
Kubi
11.12.08,09:18
jej, velmi pekne dakujem, potesite hlavne mojich klientov....
takze pre zhrnutie: spravim cestu tam zo spolujazdcom a naspäť dám každému iné auto.... to je super..... tesim sa ze to viem.... este raz diki
Pralinka
12.03.09,20:54
Dobrý večer,

mám takú , možno pre niekoho nahlúplu otázočku, ale už som preštudovala veľa a stále sa neviem pohnúť. Ide o toto: SZčO chodí pomerne často na služobné cesty do zahraničia. Peniaze na zahr. cesty si nevyberá z pokladne,nemám ani doklad o výmene meny, vždy si zoberie doláre, kt. má doma ( nie sú vedené v účtovníctve). Čiže preddavok sa z pokladne ( ani valutovej, ani SKK )nebral. Po skončeni cesty sa spraví vyúčtovanie, kde sa uvedú náklady napr na ubytovanie, dopravu, atď + stravné a vreckové zo zákona. Tie vyúčtovania sú na pomerne vysokú sumu, lebo doba strávená v zahraničí je dlhšia a sú to také vzdialenejšie štáty. Teraz mi nie je jasný spôsob zaúčtovania zahr. cesty do PD - a to hlavne pohyb v pokladni - napr. vyúčtovanie cesty mi celkovo so všetkými už spomínanými položkami vyjde napr 200 000 SKK, ale v skutočnosti fyzicky minul iba napr. 50 000 SKK a ten zvyšok je nárok na stravné a vreckové zo zákona - ako to napísať do PD? Z pokladne mu fyzicky neodíde celých 200 000, ale len výdavky za skutočné bločky, letenky atď - tých 50 000 SKK. Má sa vyúčtovanie zapísať v rámci uzávier.operácii iba do kolonky prevádzková réžia, čiže pohyb v pokladni nenastane žiadny? Ale čo potom s tými "fyzicky" minutými 50 000 SKK. Neviem, či to píšem dosť zrozumiteľne a či chápete, o čo mi ide. Tých ciest je v roku 2008 pomerne dosť a keby som chcela každé vyúčtovanie robiť cez pokladňu, musela by som tam pridávať poriadne "injekcie" - tým myslím vklady podnikateľa, aby som mala z čoho uhradiť celé vyúčtovanie cesty , vrátane stravného a vreckového. Všetkým, čo chápu moju dlhokáááánsku otázku a čo mu na ňu odpovedia vopred VRELÁ VĎAKA.
Pralinka
13.03.09,11:02
Dobrý večer,

mám takú , možno pre niekoho nahlúplu otázočku, ale už som preštudovala veľa a stále sa neviem pohnúť. Ide o toto: SZčO chodí pomerne často na služobné cesty do zahraničia. Peniaze na zahr. cesty si nevyberá z pokladne,nemám ani doklad o výmene meny, vždy si zoberie doláre, kt. má doma ( nie sú vedené v účtovníctve). Čiže preddavok sa z pokladne ( ani valutovej, ani SKK )nebral. Po skončeni cesty sa spraví vyúčtovanie, kde sa uvedú náklady napr na ubytovanie, dopravu, atď + stravné a vreckové zo zákona. Tie vyúčtovania sú na pomerne vysokú sumu, lebo doba strávená v zahraničí je dlhšia a sú to také vzdialenejšie štáty. Teraz mi nie je jasný spôsob zaúčtovania zahr. cesty do PD - a to hlavne pohyb v pokladni - napr. vyúčtovanie cesty mi celkovo so všetkými už spomínanými položkami vyjde napr 200 000 SKK, ale v skutočnosti fyzicky minul iba napr. 50 000 SKK a ten zvyšok je nárok na stravné a vreckové zo zákona - ako to napísať do PD? Z pokladne mu fyzicky neodíde celých 200 000, ale len výdavky za skutočné bločky, letenky atď - tých 50 000 SKK. Má sa vyúčtovanie zapísať v rámci uzávier.operácii iba do kolonky prevádzková réžia, čiže pohyb v pokladni nenastane žiadny? Ale čo potom s tými "fyzicky" minutými 50 000 SKK. Neviem, či to píšem dosť zrozumiteľne a či chápete, o čo mi ide. Tých ciest je v roku 2008 pomerne dosť a keby som chcela každé vyúčtovanie robiť cez pokladňu, musela by som tam pridávať poriadne "injekcie" - tým myslím vklady podnikateľa, aby som mala z čoho uhradiť celé vyúčtovanie cesty , vrátane stravného a vreckového. Všetkým, čo chápu moju dlhokáááánsku otázku a čo mu na ňu odpovedia vopred VRELÁ VĎAKA.
Ahojte, viem, že je to asi pra Vás dosť hlúpa otázka, ale nenašiel by sa niekto, kto by mi mohol odpovedať? ĎAKUJEM
TIMOTEJ2002
13.03.09,11:14
no nie je to hlupa otazka, ale ja nechapem, ten clovek ma nejaky prijem? mal by mat uhradu fa na bankovy ucet alebo do pokladne nie? Ak ma dost penazi v banke, nech urobi vyber a vlozte tieto peniaze do pokladne. Ak nema dost penazi v banke, tak by sa mohol dat vklad do pokladne (dotacia pokladne podnikatelom) ze on vlozil peniaze a z tych sa mu cestak potom aj vyplati. Ved to tak v skutocnosti aj je, ze si sam dotuje svoje cesty, len to neslo cez pokladnu. Kazdopadne by som tie vydavky ako su narok na stravne prehnal cez pokladnu, ved pojdu do vydavkov ovplynujucich zaklad dane a moze si s nimi znizit zisk. Alebo.... ?
Pralinka
13.03.09,12:04
Ahoj,
tie náklady na cesty idú do výdavkov ovplyv zaklad dane, ale islo mi o to , ci sa da nejakym spôsobom ( ale asi nie ) zaučtovat vyúčtovanie zahr. prac cesty IBA VRAMCI UZAVIERKOVYCH OPERACII NA KONCI ROKA, aby som to celé nemusela prehnať cez pokladnňu, čiže by to vystupovalo iba v prev. réžii. Ďakujem.
latka
13.03.09,13:01
dobrý den, ja by som sa chcela k tejto teme opýtať, ak mam bločky z prac. ciest znejúce na cudziu menu /phl, kanc.potr. ubytovanie/ a nemám doklad o výmene penazí - môžem to zúčtovať kurzom NBS daného dna. dakujem
majernikova
14.03.09,08:17
Ahojte, vie mi niekto povedať koľko je stravné pri pracovnej ceste v Holandsku. Ďakujem
liba2
14.03.09,13:53
Ahoj,
tie náklady na cesty idú do výdavkov ovplyv zaklad dane, ale islo mi o to , ci sa da nejakym spôsobom ( ale asi nie ) zaučtovat vyúčtovanie zahr. prac cesty IBA VRAMCI UZAVIERKOVYCH OPERACII NA KONCI ROKA, aby som to celé nemusela prehnať cez pokladnňu, čiže by to vystupovalo iba v prev. réžii. Ďakujem.
áno dá sa
liba2
14.03.09,13:54
dobrý den, ja by som sa chcela k tejto teme opýtať, ak mam bločky z prac. ciest znejúce na cudziu menu /phl, kanc.potr. ubytovanie/ a nemám doklad o výmene penazí - môžem to zúčtovať kurzom NBS daného dna. dakujemv SKK kurz dňom výplaty z pokladnice.
Zacharova
15.03.09,10:14
Potrebovala by som pomoc.Ako treba vyúčtovať nasledovnú pracovnú cestu: Wiedeň letisko - Vietnam 23.3.2008 od 9.15h-do 24.3.2008 01.15h. /cesta do Vietnamu celkom 16 hodín/ Vietnam od 24.3.2008 1,15h do 10.4.2008 11.35h. Cesta späť Vietnam od 10.4.2008 11.35h - Taiwan /čakanie 6hodín/-Taiwan-Wieden 11.4.2008 05.00h /cesta späť do Viedne celkom 17,5hod/
liba2
15.03.09,10:58
Potrebovala by som pomoc.Ako treba vyúčtovať nasledovnú pracovnú cestu: Wiedeň letisko - Vietnam 23.3.2008 od 9.15h-do 24.3.2008 01.15h. /cesta do Vietnamu celkom 16 hodín/ Vietnam od 24.3.2008 1,15h do 10.4.2008 11.35h. Cesta späť Vietnam od 10.4.2008 11.35h - Taiwan /čakanie 6hodín/-Taiwan-Wieden 11.4.2008 05.00h /cesta späť do Viedne celkom 17,5hod/Zahraničná PC začína prechodom SK hranice tam a končí prechodom SK hranice späť. Celý čas medzi tým je ZPC.
Zacharova
15.03.09,11:12
na cestu Viedeň-Vietnam patrí základná sadzba krajiny Vietn
am?
liba2
15.03.09,11:17
viktor24
19.09.11,09:03
Dobry den,
prosim skúsnejsich uctovnikov mi poradili. Jedna sa o ZPC KE – USA – KE od 18.6.11 do 30.6.11. V podstate vyuctovanie mam urobene, problem mi robi den 18. a 19.6.
18.6.zaciatok PC KE – Milhost 17:30-18:00
18.6. prechod cez hranice Milhost – Budapest 18:00-20:30
na 19.6. som prespal v hoteli v Budapesti, mal som aj ranajky.19.6 som pokracoval dalej:
19.6. Budapest – Frankfurt 9:15-10:55
19.6. Frankfurt – Chicago 12:45 – 14:42 (ich casu)
1.Za den 18.6. mam narok na stravne vo vyske 9,75 Eur (podstatnu cast dna – 6 hodin som stravil v Madarsku – 39 eurx0,25). Program Alfa mi ale za den 19.6. prisudil stravne vo vyske 60 USD, ale ked som preratal rucne, mne vychadza narok len vo vyske 30 USD (na uzemi USA som bol menej ako 12 hodin). Vyzera to tak, ze software tranzitnu krajinu Nemecko ignoruje a let berie akokeby priamo z BP do USA. Podla vas, ako je to spravne?
2.Kvoli poskytnutym ranajkam 19.6. mam kratit stravne za 19.6. tj. 60 USDx0,25, resp. 30 USD x 0,25? Alebo stravne za 18.6. tj. 9,75 eur x 0,25?
Velmi pekne dakujem za pomoc.
viktor24
19.09.11,16:18
Fakt mi nikto nevie poradit?
viktor24
19.09.11,16:18
Dobry den,
prosim skúsnejsich uctovnikov mi poradili. Jedna sa o ZPC KE – USA – KE od 18.6.11 do 30.6.11. V podstate vyuctovanie mam urobene, problem mi robi den 18. a 19.6.
18.6.zaciatok PC KE – Milhost 17:30-18:00
18.6. prechod cez hranice Milhost – Budapest 18:00-20:30
na 19.6. som prespal v hoteli v Budapesti, mal som aj ranajky.19.6 som pokracoval dalej:
19.6. Budapest – Frankfurt 9:15-10:55
19.6. Frankfurt – Chicago 12:45 – 14:42 (ich casu)
1.Za den 18.6. mam narok na stravne vo vyske 9,75 Eur (podstatnu cast dna – 6 hodin som stravil v Madarsku – 39 eurx0,25). Program Alfa mi ale za den 19.6. prisudil stravne vo vyske 60 USD, ale ked som preratal rucne, mne vychadza narok len vo vyske 30 USD (na uzemi USA som bol menej ako 12 hodin). Vyzera to tak, ze software tranzitnu krajinu Nemecko ignoruje a let berie akokeby priamo z BP do USA. Podla vas, ako je to spravne?
2.Kvoli poskytnutym ranajkam 19.6. mam kratit stravne za 19.6. tj. 60 USDx0,25, resp. 30 USD x 0,25? Alebo stravne za 18.6. tj. 9,75 eur x 0,25?
Velmi pekne dakujem za pomoc.

Prosim....
Chobot
21.09.11,06:30
Dobry den,
prosim skúsnejsich uctovnikov mi poradili. Jedna sa o ZPC KE – USA – KE od 18.6.11 do 30.6.11. V podstate vyuctovanie mam urobene, problem mi robi den 18. a 19.6.
18.6.zaciatok PC KE – Milhost 17:30-18:00
18.6. prechod cez hranice Milhost – Budapest 18:00-20:30
na 19.6. som prespal v hoteli v Budapesti, mal som aj ranajky.19.6 som pokracoval dalej:
19.6. Budapest – Frankfurt 9:15-10:55
19.6. Frankfurt – Chicago 12:45 – 14:42 (ich casu)
1.Za den 18.6. mam narok na stravne vo vyske 9,75 Eur (podstatnu cast dna – 6 hodin som stravil v Madarsku – 39 eurx0,25). Program Alfa mi ale za den 19.6. prisudil stravne vo vyske 60 USD, ale ked som preratal rucne, mne vychadza narok len vo vyske 30 USD (na uzemi USA som bol menej ako 12 hodin). Vyzera to tak, ze software tranzitnu krajinu Nemecko ignoruje a let berie akokeby priamo z BP do USA. Podla vas, ako je to spravne?
2.Kvoli poskytnutym ranajkam 19.6. mam kratit stravne za 19.6. tj. 60 USDx0,25, resp. 30 USD x 0,25? Alebo stravne za 18.6. tj. 9,75 eur x 0,25?
Velmi pekne dakujem za pomoc.

Ten deň 18.6. je na hrane, ak by to bolo o minútu dlhšie, bolo by možné priznať aj 50% stravného , t.j. 19,50 EUR. Ale ak si si dal pásmo 0-6 hodín, t.j. 9,75 EUR, je to OK.

19.6. ti Alfa vypočítala správne. Ty si bol na zahraničnej ceste v tento deň 24 hodín, preto máš nárok na pásmo nad 12 hodín. Ako základ sa berie náhrada pre tú krajinu, v ktorej si strávil najviac času - podľa § 13 ods. 5 zákona o cest. náhradách:

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).

V HU si strávil 9:15 hod. (00:00 - 9:15 odlet lietadla), v DE si bol 3,5 hod. (9:15 - 12:45, odlet lietadla sa považuje za čas strávený v cieľovej krajine) a v USA si bol 11:15 hod. (12:45 - 00:00 hod. nášho času). Teda v USa si strávil najviac hodín, preto ti program vypočítal náhradu podľa tejto krajiny a priznal nárok za 24 hodín. Keďže si ale mal raňajky v hoteli, treba túto sumu (60 USD) krátiť o raňajky (25%), teda nárok je 45 USD.

Pozri si tabuľku v prvom príspevku, tam máš náhrady podľa krajín aj krátenia:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
viktor24
22.09.11,07:13
Chobot, velka vdaka. Fakt si mi pomohol :))
Betina2
21.10.11,09:36
Ahojte. Čo robiť v prípade, ak mi konateľ (je aj zamestnanec) predložil bločky o nákupe phl a motorového oleja + občerstvenia, jedla z Nemecka a Rakúska. Všetko počas 1-2 dní. Všetko platené firemnou platobnou kartou. Teda to odišlo z nášho BU. Predpokladám, že tam bol pracovne, ale cestovný príkaz nepredložil, nepoznám dôvod cesty, nemám teda nijaké údaje ani pre výpočet diét atď.....zrejme o ne ani nestojí, určite ten cesťák nevypíše.
Čo s tými bločkami? Môžem nákup phl a motorového oleja zaúčtovať cez ID ako bežnú platbu kartou, teda v členení na nákup phl 501AE a nákup spotreb.mater.do auta 501AE s evidenciou DPH na odpočítanie v čl.štáte EU? A zbytok (jedlo, pitie) mu zúčtovať ako osobnú spotrebu a požadovať úhradu do pokladne? Teda ako keby ani nešlo o pracovnú cestu? PHL uplatňujeme paušálom 80%, čiže knihu jázd nevedieme.
Ďakujem.
Chobot
21.10.11,10:38
Ahojte. Čo robiť v prípade, ak mi konateľ (je aj zamestnanec) predložil bločky o nákupe phl a motorového oleja + občerstvenia, jedla z Nemecka a Rakúska. Všetko počas 1-2 dní. Všetko platené firemnou platobnou kartou. Teda to odišlo z nášho BU. Predpokladám, že tam bol pracovne, ale cestovný príkaz nepredložil, nepoznám dôvod cesty, nemám teda nijaké údaje ani pre výpočet diét atď.....zrejme o ne ani nestojí, určite ten cesťák nevypíše.
Čo s tými bločkami? Môžem nákup phl a motorového oleja zaúčtovať cez ID ako bežnú platbu kartou, teda v členení na nákup phl 501AE a nákup spotreb.mater.do auta 501AE s evidenciou DPH na odpočítanie v čl.štáte EU? A zbytok (jedlo, pitie) mu zúčtovať ako osobnú spotrebu a požadovať úhradu do pokladne? Teda ako keby ani nešlo o pracovnú cestu? PHL uplatňujeme paušálom 80%, čiže knihu jázd nevedieme.
Ďakujem.

Daj mu to všetko do nedaňových nákladov, keď ho vôbec netrápi nejaké papierovanie okolo pracovnej cesty a je mu to jedno. Možno potom to v ňom hrkne, keď uvidí, že koľko nedaňových nákladov má za rok a bude sa viac zaujímať o zdokladovanie výdajov.
emily 2
24.10.11,13:02
Ahojte,
mam otazku: musi sa uvadzat pri vypisani cestaku presne nazov miesta prechodu hranic, alebo staci len : štát. hranica SR, štát. hranica Rak. , štát.hranica Nemecko ...

dakujem
emily2
Tweety
24.10.11,13:07
Ahojte,
mam otazku: musi sa uvadzat pri vypisani cestaku presne nazov miesta prechodu hranic, alebo staci len : štát. hranica SR, štát. hranica Rak. , štát.hranica Nemecko ...

dakujem
emily2 ÁNo, uvádzajú sa presné údaje.
lilly1210
26.10.11,11:24
Dobry den,

chcem sa spytat, co to znamena, ked zakon uklada zaokruhlenie na najblizsi eurocent (nahor / nadol).
Znamena to, ze sumu 146,25 eur ponecham ako je alebo upravim na 146,30 eur (resp. 146,20 eur, ked zakon uklada zaokruhlenie nadol)?

Dakujem.
KEJKA
26.10.11,13:31
eurocent je stotina EURA. Takže zaokrúhľuješ sumy, ak ti vyjde napr. 145,284.na 145,25
aôlebo 145,287 na 145,29.
lilly1210
03.11.11,10:51
Dakujem za odpoved.
Tweety
03.11.11,10:56
eurocent je stotina EURA. Takže zaokrúhľuješ sumy, ak ti vyjde napr. 145,284.na 145,25
aôlebo 145,287 na 145,29.
ak ti vyjde napr. 145,284.na 145,25 :confused:
luciask
24.05.12,09:43
Ahojte,
mám jednu otázku. Ako vypočítam diety pre vodiča, ktorý napríklad ráno ide odviezť tovar do Madarska, otočí sa a takúto cestu zrelizuje napríklad počas dna aj 2-3x. Musím napočítať spolu jednotlivé časy, ktoré tam strávi a z toho určiť, či mu patrí 25%, 50% alebo 100% z príslusnej sadzby? Alebo každý zvlásť čas, ktorý počas toho dňa strávi vynásobiť príslušnou sadzbou a až následne sčítať?
napríklad:
cesta do Madarska - je tam 3 x počas dňa a strávi tam zakaždým 2 hodiny, sadzba 39 eur
1 možnosť:
1, 2 hodiny - 9,75 eur
2, 2 hodiny - 9,75 eur
3, 2 hodiny - 9,75 eur
Spolu . 29,25 eur
2 možnosť:
6 hodín - 19,50 eur

Dakujem za každú radu. Chcela som písať aj na drsr.sk ale žiaľ momentálne je to nedostupne.
Ďakujem a pekný deň zatiaľ
dedo.jozef
14.06.12,12:34
dobrý deň, potreboval by som pomoc..
Som zamestnaný u jednej firmy ako vodič MKD, čiže zahraničné pracovné cesty vyplývajú z povahy môjho povolania (už nám skrátili diéty o 25 %). Avšak zamestnávateľ vysiela svojich vodičov na Úniu, t.j. 6 týždňov sú mimo SR a dostávajú prácu od inej špeditérskej firmy, nie od tej, s ktorou majú založený pracovný pomer. Moja otázka znie: môže ma tam firma poslať aj bez môjho súhlasu? Podľa dcéry ide o dočasné pridelenie k inému zamestnávateľovi podľa§ 58 zákonníka práce a to sa môže uskutočniť len na základe písomnej dohody medzi mnou a zamestnávateľom..Avšak jeden šofér vraj odmietol a ho vyhodili. Ak odmietnem, môže to byť porušenie pracovnej disciplíny? ďakujem za akúkoľvek odpoveď..
Tweety
14.06.12,12:53
dobrý deň, potreboval by som pomoc..
Som zamestnaný u jednej firmy ako vodič MKD, čiže zahraničné pracovné cesty vyplývajú z povahy môjho povolania (už nám skrátili diéty o 25 %). Avšak zamestnávateľ vysiela svojich vodičov na Úniu, t.j. 6 týždňov sú mimo SR a dostávajú prácu od inej špeditérskej firmy, nie od tej, s ktorou majú založený pracovný pomer. Moja otázka znie: môže ma tam firma poslať aj bez môjho súhlasu? Podľa dcéry ide o dočasné pridelenie k inému zamestnávateľovi podľa§ 58 zákonníka práce a to sa môže uskutočniť len na základe písomnej dohody medzi mnou a zamestnávateľom..Avšak jeden šofér vraj odmietol a ho vyhodili. Ak odmietnem, môže to byť porušenie pracovnej disciplíny? ďakujem za akúkoľvek odpoveď..
Dcéra má pravdu, ide o dočasné pridelenie. K tomu je ale potrebný súhlas obidvoch strán a musí byť urobená dohoda.
dara
07.11.12,09:23
Dobrý deň, prosím Vás skúsenejších o kontrolu. Služobná cesta do ČR zo SR. Môžem vyúčtovať na jednom tlačive Cestovného príkazu ? Prechod medzi hranicami bol v trvaní 5,7 hodniny. Tzn. má zamestnanec nárok na 25% zo základnej sadzby stravného pre príslušný štát, t.j. zo 600 KČ 150 kč? Mám to správne. A ešte jedna otázočka, prosím Vás pekne, je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť aj pri takejto sc kratšej 5% vreckového? Ďakujem moc
dara
07.11.12,09:37
§ 14
Vreckové

Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.


Takže toto som našla k vreckovému, avšak neviem či si zle pamätám, myslím, že kedysi bolo, že musí poskytnúť zamest.zam. minimálne 5% vreckové. Neviete niekto poradiť. Nechem to zle vyúčtovať, ďakujem
Tweety
07.11.12,09:42
§ 14
Vreckové

Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.


Takže toto som našla k vreckovému, avšak neviem či si zle pamätám, myslím, že kedysi bolo, že musí poskytnúť zamest.zam. minimálne 5% vreckové. Neviete niekto poradiť. Nechem to zle vyúčtovať, ďakujem
Vreckové už nie je povinnosťou, len možnosťou.
Tweety
07.11.12,09:47
Dobrý deň, prosím Vás skúsenejších o kontrolu. Služobná cesta do ČR zo SR. Môžem vyúčtovať na jednom tlačive Cestovného príkazu ? Môžeš. Prechod medzi hranicami bol v trvaní 5,7 hodniny. Tzn. má zamestnanec nárok na 25% zo základnej sadzby stravného pre príslušný štát, t.j. zo 600 KČ 150 kč? Mám to správne. Máš. A ešte jedna otázočka, prosím Vás pekne, je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť aj pri takejto sc kratšej 5% vreckového? Už je zodpovedané. Ďakujem moc

V texte.
dara
07.11.12,10:07
Ďakujem moc. A ešte sa spýtam, ak zamestnanec napr. v piatok po vykonaní zahr.SC z Brna cestuje priamo do svojho bydliska napr. lučenec a miesto výkonu má napr. v žiline, v tomto prípade to bude ako so stravným?
Tweety
07.11.12,10:56
Ďakujem moc. A ešte sa spýtam, ak zamestnanec napr. v piatok po vykonaní zahr.SC z Brna cestuje priamo do svojho bydliska napr. lučenec a miesto výkonu má napr. v žiline, v tomto prípade to bude ako so stravným?
Ako by malo byť? Za čas naPC má nárok na stravné. V príkaze na PC musí byť určený nástup a koniec PC.
dara
07.11.12,11:23
No je to napr. smer z Brna a pracovné miesto je Bratislava s tým, že zamestnanec smeroval domov, teda cieľová stanica bola lučenec. Je možné teda uplatniť normálne diete od prechodu št. hranice smerom do brna a potom smerom na Slovensko? Len sa pýtam, aby som niečo zle nespravila.
KEJKA
07.11.12,12:31
neviem čo nazývaš normálnymi dietami.
začiatok ZSC je BA a koniec je Lučenec?
podľa podmienok ZSC sa určí aj stravné.
dara
07.11.12,13:39
Príklad: zamestnanec vyslaný na SC do Brna miesto výkonu práce BA. 1 deň kedy bol vyslaný cestuje BA - Brno, ďalší deň Brno - Lučenec (nie do miesta výkonu práce, ale svojho bydliska). Keďže bol piatok, lístok sme zamestnancovi zakúpili u Brna domov do Lučenca, načo by cestoval z Brna do Bratislavy a z Bratislavy do Lučenca. Otázka je či má nárok na stravné, keďže návrat zo SC nemal do miesta výkonu práce.
KEJKA
07.11.12,15:25
ale ved ti tu už odpovedali, že miesto začatia ZSC určuje zamestnávateľ, rovnako aj ukončenie,
aj čas aj podmienky určuje zam-eľ.
má nárok na stravné, tuším tu už vypočítali že podľa času prechodu hranicami to vychádza na 150 CZK.
od hraníc do Lučenca isto necestuje viac ako 5 hod, či?
dara
07.11.12,16:30
Už som si naštudovala. A logicky som usúdila, že je to správne. Ten prípade o ktorom píšeš 150 CZK to bol iný prípad.
KEJKA
07.11.12,17:49
pardon
MiroslavaMagdalena
12.03.13,11:20
Potrebovala by som pomoc , ako je to po novom od 01.01.2013 s pracovnými cestami do zahraničia . Potrebujem vypočítať mzdy za február pre zamestnancov pracujúcich v Nemecku . Používajú vlastné motorové vozidlo pre zamestnávateľa . Ako zdaniť náhrady stravného , vreckového a náhrad za motorové vozidlo v mzdách .Ňie je mi jasné , či sa tieto náhrady po novom zdaňujú a či sa platia z nich odvody . Ďakujem .
avalik
12.03.13,11:25
Potrebovala by som pomoc , ako je to po novom od 01.01.2013 s pracovnými cestami do zahraničia . Potrebujem vypočítať mzdy za február pre zamestnancov pracujúcich v Nemecku . Používajú vlastné motorové vozidlo pre zamestnávateľa . Ako zdaniť náhrady stravného , vreckového a náhrad za motorové vozidlo v mzdách .Ňie je mi jasné , či sa tieto náhrady po novom zdaňujú a či sa platia z nich odvody . Ďakujem .

(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20130101#f6135774), nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov,15) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20130101#f6138108) okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste,
MiroslavaMagdalena
12.03.13,15:11
ďakujem , takže ani odvody z cestovných náhrad sa nepočítajú ? A musí to byť vôbec vyčíslené vo výplatnej páske , alebo stačí tam to tlačivo vyúčtovania cestovných výdavkov ? A ešte jedna otázka , ako je to s cestovnými náhradami , ak používa zamestnanec svoje vozidlo pri zahraničnej pracovnej cesta pre zamestnávateľa ? Zaujíma ma , či sa to tiež nezdaňuje a nejdú z toho odvody a či to musí byť vyčíslené na výplatnej páske ??
avalik
12.03.13,15:29
ďakujem , takže ani odvody z cestovných náhrad sa nepočítajú ? A musí to byť vôbec vyčíslené vo výplatnej páske , alebo stačí tam to tlačivo vyúčtovania cestovných výdavkov ? A ešte jedna otázka , ako je to s cestovnými náhradami , ak používa zamestnanec svoje vozidlo pri zahraničnej pracovnej cesta pre zamestnávateľa ? Zaujíma ma , či sa to tiež nezdaňuje a nejdú z toho odvody a či to musí byť vyčíslené na výplatnej páske ??

v predchadzajucom prispevku je citat zo zakona o dani z prijmov ... klikni na odkaz 15 a dostanes sa na zakon o cestovnych nahradach, ktory upravuje aj poskytovanie CN pri zahranicnej PC

+ ujo google nasiel:

Vreckové je príjmom zamestnanca zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Z poskytnutého vreckového je zamestnávateľ povinný vysporiadať aj daň. Vreckové sa považuje za zárobkovú činnosť zamestnanca podľa § 10b zákona o zdravotnom postení, ako aj podľa § 3 zákona o sociálnom poistení.
http://www.pp.sk/1582/Vreckove-poskytovane-pri-zahranicnej-pracovnej-ceste-ako-zdanitelny-prijem-a-platenie-odvodov_PMPP32521.aspx