dara
14.05.08,12:23
Ahojte, chcem sa poradiť so skúsenejšími. Nejako sa mi v záhradke rozmnožili mravce, lozia úplne všade a aj slimáky (požierajú mi výchádzajúcu reďkovku, bazalku a takto), mravce hodne lozia aj po malinách, neviem už ako to mám vyhubiť. Bazalka mi úplne žlkne a má prežraté lístky.
Stina
14.05.08,10:49
dara
14.05.08,11:36
Ďakujem, ale ja som prečítala všetko, ale poväčšine sú to rady iba na mravce v byte, alebo kvetináčoch, ja ich mám v záhradke, neviem už čo mám s nimi robiť, je ich tam neuúrekom a rozmnožujú sa, zem je samá diera.
lakon
14.05.08,11:56
Ďakujem, ale ja som prečítala všetko, ale poväčšine sú to rady iba na mravce v byte, alebo kvetináčoch, ja ich mám v záhradke, neviem už čo mám s nimi robiť, je ich tam neuúrekom a rozmnožujú sa, zem je samá diera.
Ja som nahodou prisiel na petrolej ked som raz na terase nieco cistil a prevrhol flasu na ich dieru. Treba najst hniezdo a par kvapiek postaci, mali ste vidiet co robili. Aj kralovna vyliezla a uz tam ostala a viac sa nepohla. Viem nieje to velmi ekologicke, ale od vtedy mam pokoj, a je to uz asi dva roky. Len pozor na rastliny, lebo im to asi tiez nepomoze. Ja to riesim tak ze natriem kamen a polozim im ho k diere ak sa z casu na cas pokusia u nas v niektorom zahone usidlit.
beba13
14.05.08,12:32
To isté mám aj ja všade samí mravec, ale taký veľký už mi zožrali majoránku tak som kúpila v záh. potrebách granule na mravcov FERDO L:T vraj po 3 až 10 dňoch by mali vymiznúť tak čakám nasypala som im to v pondelok
wagner
14.05.08,14:37
Neviem či Ti ten Ferdo zaberie, mne teda nezbral. Nastrúhala som kriedu na mravce a tým som posypala chodníky aj ich hniezdo. Zmizli. Teraz ich musím tiež posypať aby som mala pokoj.:---
Jarka 1
14.05.08,14:56
My sme nasypali sadru a zabralo to.
arizona
14.05.08,19:53
Tiež som prečítala všetky témy o mravcoch a vyskúšala všetko možné.Všetko zabralo iba na chvíľu, alebo vôbec.(levandula,káva, soľ, č.korenie,Ferdo a pod.) V sklenníku momentálne testujem už v príspevkoch spomínané domčeky.Prvé dva dni v pohode, po 3.dňoch špacírujú ďalej.:mad:
Inak ak je to možné,motykou rozhrabem hniezdo a obáram vriacou vodou.Čím väčší hrniec, tým hlbšie prejde:rolleyes:
mimotemymomentálne riešim prerýpanú záhradu od krtka! Tie mravčacie potvory sa mi oproti tomu zdajú ako banalita...:D
dara
15.05.08,06:12
ja už neviem čo mám robiť, a ako to riešite, mám malého psíka, ktorý tiež behá po záhrade, granule by mohol zjesť, potrebujem, niečo také aby sa to dajme tomu zalialo, podarilo sa niekomu zneškodniť tie mravce?
mirpo
15.05.08,06:23
Ja som sa už vytešovala, že mi zabrali domčeky proti mravcom... Po dvoch týždňoch ich v záhrade máme zase, o meter ďalej a v hojnejšom počte. :eek: V kuchyni si tiež našli iné miesto. :mad: Kvôli domácim miláčikom nemôžem dávať granule ani kriedu. Hafani by to olizovali alebo zožrali. :mee:
dara
15.05.08,08:06
Presne to isté, takže si neviem poradiť, narobím sa na úrode a všetko je to obžraté, uvítala by som ešte nejaké rady.
Pohar
15.05.08,08:11
biolit, alebo horúca voda, káva
dara
15.05.08,09:16
No, ale horúcou vodou si poškodím zeleninu, to nemôžem asi takto nie?
bubulak
16.05.08,05:18
Presne to isté, takže si neviem poradiť, narobím sa na úrode a všetko je to obžraté, uvítala by som ešte nejaké rady.
Dara mam rovnaky problem ako ty. Nakupila som si priesady, staram sa o ne a kazdy den 2-3 ks vyhadzujem. Co mi mravce zeru korienky a priesady hinuuuu. Uz som na nervy, lebo sa ich nemozem zbavit a neviem ani ako uz. Skusala som hor. vodu aj sadru a nic.
Katka29
16.05.08,07:15
Podobné problémy som mala minulý rok. Na rady "poraďákov" som skúšala nasýpať najprv soľ a o dva dni sodu bicarbonu. Neviem čo z toho zabralo, ale mravcov som potom mala až niekedy v auguste a tak som toto "ničenie" opäť zopakovala. Zatiaľ mám pokoj - dúfam, že to nezarieknem.:eek:
beba13
16.05.08,09:27
Ja som tiež skúšala soľ, ale nezabrala. To bude asi tá sóda, alebo ešte skúsim prášok do pečiva.
dara
19.05.08,05:48
No tak sa hlásim, vyskúšala som kávu, nezabrala, mravce sa mi tam totálne premnožujú, odišla mi úplne už jedna časť malín, neviem čo mám robiť, kúpila som ferdo LT alebo tak nejako sa to volá a nič, mravce trošku v menšom množstve pobehujú okolo malín, ale presťahovali sa mi na maggi, ktoré mi celé zničili a na stebielka si nakládli vajíčka, fuj otrasné, už neviem čo mám robiť, moja krásna záhradka sa mení na totálnu spúsť.

Poradte niečo také, aby som to mohla urobiť, lebo mám aj psíka nechcem aby zjedol nejakú otravu na mravce.
mirpo
19.05.08,07:55
U nás už vážne nič nepomáha.:mee: Uvažujem, čo takto prírodného ničiteľa?
Taký mravenčiar.... nie je síce vhodný ako domáce zvieratko, ale mravcov by nás zbavil :D:D

Ja viem, už tu robím mrník:) ale zatiaľ nič nepomáha, tak snáď....
dara
20.05.08,08:08
nepomáha nič, nikto nevie čo by zabralo? už som z toho úplne zúfalá.
arizona
20.05.08,08:24
nepomáha nič, nikto nevie čo by zabralo? už som z toho úplne zúfalá.
Zmier sa s tým, že celkom sa mravcov nezbavíš. Sú súčasťou prírody, či sa nám to páči, alebo nie. Snaž sa ich aspoň presunúť niekde ďalej, kde budú menej prekážať.Mravci sa dosť držia tam, kde je spodná voda a rôzne elektromagnetické zóny.Preto ich je niekde viac ,niekde príliš veľa.
Keď Ti na nejakom mieste vadia, znepríjemňuj im to.(posýpaj, obáraj a pod. )Oni sa presunú inde. Aj keď sa ich nezbavíš celkom, aspoň sa presťahujú tam, kde budú vadiť menej.Chce to trpezlivosť a nejaký ten čas.;)
dara
20.05.08,08:37
no, len čo s tou zničenou úrodou, maliny mám úplne obžraté. lístky zožlklé a špacírujú sa nám tam veselˇo ďalej.
Antea
20.05.08,11:40
no, len čo s tou zničenou úrodou, maliny mám úplne obžraté. lístky zožlklé a špacírujú sa nám tam veselˇo ďalej.
Mravce ti maliny nezožrali, pozri sa či tam nemáš vošky a mravce ich ešte roznášajú na ďalšie rastliny, aby mali dostatok medovice, ktorú produkujú vošky. Tiež korene rastlín poškodzujú iba tým, že si robia chodby a rastlina je potom v "lufte" a bez vody. Radím okopávať a tým ničiť ich hniezda. Ja som vlani musela niektoré trvalky úplne vyhodiť lebo som sa k nim pod rastlinou nedostala. Používam prípravok, ktorý sa dá nasypať, ale aj rozpustiť vo vode a zaliať, možno je to FERDO neviem presne.
dara
20.05.08,12:07
Ďakujem, no tie mravce si tam lozia po tých malinách ako keby nič. Prosím ťa, aký prípravok to používaš, daj vedieť, budem TI povďačná.
Antea
20.05.08,12:11
Ďakujem, no tie mravce si tam lozia po tých malinách ako keby nič. Prosím ťa, aký prípravok to používaš, daj vedieť, budem TI povďačná.
Je to STOP MRAVEC. V záhradkárstve ti poradia.
zuzik29
20.05.08,12:42
MNE NA MRAVCOV pomaha Cyper, a zabera zaroven aj na vosky, ja ich mam na stromoch - tie som tiez oblepila lepidlom, co som kupila v zahradkarstve, uz na stromy nelezu, ale tiez mi mrchy vsetko napadli. Cyper neskodi domacim zvieratam.
dara
20.05.08,12:45
akým lepidlom? prosím ťa, kde zoženiem ten cyper?
lakon
20.05.08,12:45
Skusal niekto FORMITOX alebo tak nejako?
Je to taky modry prasok co sa na nich sype. Po aplikacii sa vzdy stratili a na chvilu bol pokoj. Na travnik a medzi kvety to pouzivam dodnes, ale uz som to davno nekupoval. Na chodniky a terasu sa mi zda efektivnejsi vyssie spominany petrolej.
dusan200
25.05.08,18:18
Cyper je trošku slaby insekticíd, ale ked to trosku predávkujes tak to može zabrať ked chceš istotu tak si kup v zahradkarstve Nurelle D alebo Actaru alebo Calypso 480 , to sú silnejšie insekticídy, trošku to opať predávkuj a nalej to na hniezdo mravcom resp. na maravenisko trošku krutá smrť pre mravce ale čo už.
blazonko
18.06.08,11:09
Ja som počula,že na mravce je dobré zmiešať cukor so sódou bikarbónou.Mravce sa toho nažerú a popukajú. Zatiaľ som to ešte neskúšala, ale možno niekomu zaberú.
arizona
18.06.08,11:57
akým lepidlom? prosím ťa, kde zoženiem ten cyper?

-namiesto "špeciálneho lepidla" mám odskúšanú obyčajnú obojstrannú (kobercovú) lepiacu pásku. Dávam to na jar na všetky stromy,mravce cez ňu nevylezú...:)
mondi
21.06.08,19:46
Dobrý večer, mne granule na mravcov FERDO L:T zabrali. Moje mravce "zožrali" všetko, teraz len aby som našiel tu "neplodnú" kráľovnú....Teraz ale vážne: mal som pod slivkou veľké mravenisko, použil som tieto granulky a na moje prekvapenie mravce zmizli.
arizona
21.06.08,21:33
Dobrý večer, mne granule na mravcov FERDO L:T zabrali. Moje mravce "zožrali" všetko, teraz len aby som našiel tu "neplodnú" kráľovnú....Teraz ale vážne: mal som pod slivkou veľké mravenisko, použil som tieto granulky a na moje prekvapenie mravce zmizli.
...moc sa neteš,zachvíľu nám napíšeš,kde sa presťahovali:D
Ferda a podobné"blbotinky" som už vysúšala(viac ročné skúsenosti). A vždy sa len presťahovali o kus ďalej...