ivetab14
15.05.08,09:02
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Chobot
15.05.08,07:32
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?

Never reklamným sloganom, ktoré len oblbujú klientov. Dnes už skoro každý matrac je "antialergický", "anatomický", "ortopedický", "s poťahom aloe vera" a neviem ešte aký. Sú to všetko zbytočné prívlastky, ktorým chcú presvedčiť klientov na kúpu práve ich matraca.

Teraz sme kupovali novú posteľ a vyberali nové matrace, lebo tá naša posteľ už pomaly po 15 rokoch dosluhuje. Pôvodne sme mali molitanové matrace, ktoré sú už preležané. Tak sme si urobili prieskum na našom malom slovenskom trhu, čo nám to ponúkajú. A môžem ti povedať, že výber nie je veľmi veľký, teda nie ani matracov, ale dodávateľov.

Prvá možnosť je navštíviť veľké nábytkové obchody (IKEA, KIKA), kde majú vlastné matrace, už hotové na sklade.

Potom sú ešte dvaja veľkí výrobcovia matracov, ktorí ponúkajú ajmatrace na mieru (my sme potrebovali takého, lebo sme chceli predĺžené matrace - 210 cm). A to sú firmy Matratex (http://www.matratex.sk/)a Materasso (http://www.matrace-materasso.sk/) , v každom obchode s nábytkom nájdeš od nich letáky a ponuku, takže nemusíš obiehať veľa nábytkových obchodov.

Základom všetkých matracov je buď PUR pena alebo latex, potom kombinácia týchto materiálov a prípadne ešte k tomu aj kokosové dosky (aby to bolo pevnejšie).

Inou kategóriou sú pružinové matrace, my sme taký ale nechceli, lebo pružinové nie sú vhodné pre polohovateľné rošty.

V katalógoch (an na internet. stránke) sú pri každom matrace uvedené stupne tvrdosti. Vyber si taký, ktorý ma čo najväčšiu tvrdosť a nebude príliš drahý.

Nenechaj sa oblbnúť rôznymi "zónami" matraca, praktický význam to má len mizivý. Alebo si vyskúšaj na vystavených vzorkách, ktorý by sa tebe pozdával a pri ktorom sa tvoja peňaženka nezatrasie príliš strachom. Inak treba rátať tak s cenou od 5000 vyššie za jeden matrac. Nie je pravdou, že čím drahší, tým lepší matrac. ZA 15 rokov sa ti zleží rovnako matrac za 6 tisíc ako aj ten za 12 tisíc.

A problémy s chrbticou neodstráni samotný matrac. Ja mám tiež bolesti, najmä ráno a mne pomáha to, keď mám hlavu vyššie. Ja na rovnom nemôžem spať, preto máme polohovateľné rošty.

Ak chceš vedieť viac, len sa spýtaj. My sme 3 mesiace vyberali matrac.
lepka
15.05.08,07:47
My sme kupovali matrace tvrdé,lebo radi spíme na tvrdom obaja aj manžel aj ja,ale napriek tomu sme kúpili každý matrac extre,teda 2 ks a nie jeden manželský,lebo nám bolo poradené,že predsa máme rozdielnu váhu a každý spíme ináč uložený a preto každý extra.Kúpili sme penový asi 16 cm hrubý a keďže som chcela ekologický kúpili sme PUR penu nie vyrobenú z ropy,ale vyrobenú z ricínového oleja,stáli nás asi 6100 za jeden kus,objednala som si ho v normálnom nábytku a dodávka prišla za 7 dní,a ja zase musím spať na rovnom a mám iba anatomický vankúš,mažel si na toé nemohol zvyknúť ale asi 2 roky ho má tiež a prestala ho bolieť chrbtica,hlavne krčná,takže ako vidíš každému pomáha na chrbticu niečo iné,ale asi najviac treba správne na to cvičiť resp.plávať.
Beba
15.05.08,16:22
Skús pozrieť

http://www.medivit.sk/web/company

Mám ich aj ja. Sú drahé, ale skúšam všetko, lebo som po vážnej operácii chrbtice a ďalšia ma ešte časom čaká. Pozri si aj referencie. Majú ich aj v nemocnici v N.Zámkoch.
Chobot
15.05.08,18:51
Skús pozrieť

http://www.medivit.sk/web/company

Mám ich aj ja. Sú drahé, ale skúšam všetko, lebo som po vážnej operácii chrbtice a ďalšia ma ešte časom čaká. Pozri si aj referencie. Majú ich aj v nemocnici v N.Zámkoch.

Vidím, že tá firma má niečo spoločné s firmou Vorwerk, ktorá ponúka "úžasné" vysávače za 25.000 SKK. Predpokladám, že aj cena matracov bude takto neúmerne prehnaná, od nich by som určite matrac nezobral. Navyše všetky informácie o matraci mlžia, nie je tam fakticky nič o matraci, len samé kecy o jeho úžasnosti:

"Matrac je hydroskopický, antidekubitný a termoregulačný. Svojím špeciálnym zložením je zabezpečená dokonalá prievzdušnosť a odvetrávanie matraca."
Zdenka 0705
16.05.08,05:16
Lepka,ak môžeš, napíš, aké matrace ste kúpili. Ja tiež potrebujem tvrdý, mám chorú chrbticu a som po operácii bedrového kĺbu. Ďakujem.

My sme kupovali matrace tvrdé,lebo radi spíme na tvrdom obaja aj manžel aj ja,ale napriek tomu sme kúpili každý matrac extre,teda 2 ks a nie jeden manželský,lebo nám bolo poradené,že predsa máme rozdielnu váhu a každý spíme ináč uložený a preto každý extra.Kúpili sme penový asi 16 cm hrubý a keďže som chcela ekologický kúpili sme PUR penu nie vyrobenú z ropy,ale vyrobenú z ricínového oleja,stáli nás asi 6100 za jeden kus,objednala som si ho v normálnom nábytku a dodávka prišla za 7 dní,a ja zase musím spať na rovnom a mám iba anatomický vankúš,mažel si na toé nemohol zvyknúť ale asi 2 roky ho má tiež a prestala ho bolieť chrbtica,hlavne krčná,takže ako vidíš každému pomáha na chrbticu niečo iné,ale asi najviac treba správne na to cvičiť resp.plávať.
lepka
17.05.08,21:00
/www.biga.sk/matrace-prirodna-pena/materasso-natur-biogreen
Tu som to našla na net-e má to poťah lyocell,ale robia to aj v inom poťahu myslím že s Aloe vera neobjednávala som si to tu,ale vážne v normálnom obchode s nábytkom,ale je to to isté,samozrejme sme to už aj zašpinili a veľmi dobre sa to čistí a spí sa na tom jedna báseň
Clone1
19.05.08,19:46
natur biogreen je velmi dobry matrac, v ponuke od leta 2007 myslim, ponuka ho materasso, ktory zasobuje velkych predajcov ako nabytku tak aj ineho zamerania koberce trend priklad s predajnami po celom slovensku, maju rychlu dobu dodania a je to slovensky vyrobca aj myslim
lepka
20.05.08,10:38
A ozaj má to záruku 5 rokov uiné matrece majú 3 roky a až teraz som zistila,že ten poťah sa dá prať,takže idem to prať,zatiaľ som to čistila iba na matreci,takže dík donútili ste ma zamysieť nad tým,čo mám doma a beriem to akosi automaticky a Clone1 má pravdu je to výrobca Materasso,materiál biogreen
milagros208
22.07.08,04:08
Ahojte. Nemáte niekto skúsenosti s ortopedickým matracom od firmy MERKÁDO? Chceli by sme kúpiť dobrý ortopedický matrac pre 80-ročnú babku. Ďakujem.
Conan X
22.07.08,05:35
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Ja mám tiež problém z chrbticov a máme tiež madrace od ,, MEDIVIT,, sme spokojný a dobre sa spí .....
Zdenka 0705
22.07.08,06:51
Myslím, že táto firma nie je výrobca, takže ťa to vyjde asi drahšie. Vygúgli si ORTHO matrac, ja ho mám, mám problémy s chrbticou aj kĺbami, je dobrý, vyspím sa dobre. Cenovo nie je náročný. Myslím, že pre babku by bol vhodný. Tiež som pozerala na nete aj Mercury matrac, aj ten sa mi pozdával a ako píšu horevyššie, Materasso bio green, ale ten je už trocha drahší.
Marína
22.07.08,07:01
..................

Ak chceš vedieť viac, len sa spýtaj. My sme 3 mesiace vyberali matrac.
Tibor, aký ste nakoniec matrac kúpili?
Chobot
22.07.08,10:12
Tibor, aký ste nakoniec matrac kúpili?

Vybrali sme si od firmy Matratex matrac Latex Zone (http://www.matratex.sk/?module=matrace&pid=3010). 1 matrac o rozmerov 210x90x16 cm vyšiel na 6900 SKK. Myslím, že nie je o nič horší, než nejaký superextra zdravotno-antialergicko-anatomický matrac za 12 tisíc.
Štefka 64
22.07.08,10:20
Zdravím, máme doma matrace od firmy MEDIVIT. Názor, že čím drahšie tým lepšie sa nám oplatil. Matrace v obchode sú lacnejšie,ale majú krátku záručnú dobu. Táto firma dáva až 12 rokov. Možno je to neuveriteľné ale je to tak. Mali sme reklamáciu nakoľko stratili pružnosť, Prišiel pán z firmy a matrace nám dal nové. Nájdite mi firmu alebo predajňu ktorá toto spraví. Ale to je na každom z nás koľko chce zaplatiť. Len môj názor. :D:)
Chobot
22.07.08,10:35
Zdravím, máme doma matrace od firmy MEDIVIT. Názor, že čím drahšie tým lepšie sa nám oplatil. Matrace v obchode sú lacnejšie,ale majú krátku záručnú dobu. Táto firma dáva až 12 rokov. Možno je to neuveriteľné ale je to tak. Mali sme reklamáciu nakoľko stratili pružnosť, Prišiel pán z firmy a matrace nám dal nové. Nájdite mi firmu alebo predajňu ktorá toto spraví. Ale to je na každom z nás koľko chce zaplatiť. Len môj názor. :D:)

... :rolleyes: a koľko vás vyšiel, ten zdravotný matrac?

Pozeral som stránku firmy Medivit a strašne mi to pripomína formu Teleshoppingu.
Marína
22.07.08,16:56
Vybrali sme si od firmy Matratex matrac Latex Zone (http://www.matratex.sk/?module=matrace&pid=3010). 1 matrac o rozmerov 210x90x16 cm vyšiel na 6900 SKK. Myslím, že nie je o nič horší, než nejaký superextra zdravotno-antialergicko-anatomický matrac za 12 tisíc.
Dobre ste kúpili.:) My sme kúpili tieto http://www.segum.sk/?super-deluxe , bolo to však cca pred 6-7 rokmi. Jeden vtedy stál cca 12.000 Sk.
pasuliatko
22.07.08,19:42
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?


moji rodičia si kúpili otropedické madrace dormeo,pochvalujú si ich.dobre sa na tom leží a ked boli nové voňali ako kokos:D
AlaNR
23.07.08,05:04
Ja mám ortopedické matrace od firmy Machala z Nitry. Napriek vysokej cene - cca 23 tisic za dva - som s nimi veľmi spokojná.
Najskôr som si na ne nevedela zvyknúť, pripadali mi príliš tvrdé, ale postupom času, cca do týždňa, som ani nevedela, že som ich vymenila. Veľmi dobre sa na tom spí. Fakt nevstávam polámaná, ako kedysi.
Zatiaľ neviem oceniť teflónový povrch, pretože takéto nehody sa mi nestávajú, ale pre babičku by to bolo asi ideálne.

BTW: od firmy Vorwerk mám vysávač, tiež nebol lacný, ale nepochopím, prečo o ňom hovoria a hodnotia ho ľudia, ktorí ho doma nemajú... len toľko....
anawinka
09.10.08,16:34
Mám už dlhšie starý matrac a chcem si kúpiť nový, aký máte vy na ktorom sa vám dobré spí? počula som že pružinové nie, a penové neviem. Mala som taký podobný, a za 3roky sa mi vyležal, tak potrebujem niečo kvalitnejšie, i keď to bude drahšie. ďakujem za rady.
Chobot
09.10.08,21:41
Mám už dlhšie starý matrac a chcem si kúpiť nový, aký máte vy na ktorom sa vám dobré spí? počula som že pružinové nie, a penové neviem. Mala som taký podobný, a za 3roky sa mi vyležal, tak potrebujem niečo kvalitnejšie, i keď to bude drahšie. ďakujem za rady.

Keďže si nováčik, tak ti niečo poradím. Nabudúce, keď budeš chcieť zadať otázku, najprv pohľadaj podľa kľúčových slov, či taká téma už nie je náhodou založená, aby si nezadávala duplicitné otázky, ktoré už boli zodpovedané. Tému som ti pripojil k jednej staršej - existujúcej. Nájdeš tam kopec rád, treba pozrieť vyššie.
pasuliatko
10.10.08,08:01
ja som teraz menila postel lebo ma tiež bolieval chrbát. spávam zatial na Dormeu a je fajnastický a nenahraditelný chrbát ma nebolieva, majú ho aj moji rodičia pochvalujú si, www.dormeo.sk mrkni tham a budeš mať lepší rozhlad :) my sme do mojej postele kúpili matrac 120x200 cm thak sa mi na nom bude dobre vyvalovať :) :p
anawinka
12.10.08,07:41
a ktory presne mas?
anawinka
12.10.08,08:22
a je velky rozdiel mezdzi matracom zo studenej peny a latexovym matracom?
donpeppone
03.03.09,15:56
Nedá mi, no po tom všetkom, čo som si tu prečítal o matracoch by som radšej žiaden kúpiť nešiel. Ako je možné že administrátor dovolí vypisovať priamo tel. čísla na predajcov viď. Medivit resp dormeo a podobne. Ako si môže nechať obyčajný radový človek OBJEKTíIVNE poradiť, keď za drvivou väčšinou príspevkov je nehanebná skrytá reklama a dovolím si tvrdiť, že tu píšu aj samotní obchodníci zastupujúci niektoré firmy ako Dormeo, či bože zavaruj Medivit !!!!! , ktorí si takto lákajú svojich zákazníkov. Proste podľa môjho názoru je to dosť úbohé. Sám som človek od fachu, no aby som takto propagoval produkty našej spoločnosti, tak to by som na tom musel byť naozaj zle. Ale pekne poporiadku. Na otázku "aký matrac je najlepší(najvhodnejší) a pod. existuje veľmi jenoduchá odpoveď. Proste ten, na ktorom sa dobre vyspíte a je jedno z čoho je vyrobený. Niekto sa vyspí aj na doske, niekto zas musí byť ako v páperí - a tu sa začína problém. V dnešnom trhovom hospodárstve Vám len máloktorý predajca dokáže objektívne poradiť pri výbere matraca, veď koniec koncov si každý chváli len to svoje a drvivá väčšina predajcov hlavne v obrovských nábytkoch vie o vlastnostiach nimi ponúkaných matracov nenej ako Vy. Spýtať sa Ortopéda je asi tá najlepšia možnosť, no asi len dovtedy, pokiaľ neuvidíte tony letákov a katalógov pred jeho ambulanciou. Je to potom podobné ako s liekmi-lekár Vám poradí matrac od toho výrobcu, od ktorého má on sám profit. Preto by som Vám chcel ozrejmiť na čo si dať pri kúpe pozor a ako kontrovať "bulíky" predajcov, ktorí, a to si treba zapamätať žijú zo ZISKU !!!! tažke môj osobný názor je: ak mám dať niekomu zarobiť kúpou matraca, tak za to chcem kvalitu a hlavne, aby matrac splnil na 100% moje očakávania UPOZORNUJEM počas celej svojej životnosti. Po prvé: Názor "len pre boha nie pružinové" je v dnešnej dobe u kvalitných matracov NEOPODSTATNENý. Naschvál si všimnite, že nikto kto uviedol podobý výrok nenapísal PREČO nechce pružinový!!!. Matrace z bonellovej pružiny sú vhodné na chaty, do ubytovacích zariadení, ale aj na vyblbnutie pre deti, lebo sú cenovo nenáročné, ľahko si poradia s prípadnou mokrou nehodou a dá sa po nich dobre skákať, čo deti zákonite ocenia :). Ortopedický efekt je minimálny a podľa môjho názoru nulový(mám ho odskúšaný) Dôležitá pri skladbe takého to matraca je poistná medzivrstva medzi pružinou a polyuretánom, či inými penami. NESMIE sa stať, aby na pružinách bola penová doska, vtedy, ani nie po polroku budete cítiť pružiny na celom tele, nehovoriac o miestach kde je Vaše telo najťažšie. Obaliť pružinové jadro "filcom" (netkanou textíliou)je tiež nerozumné, ale to nech si spytujú svedomie samotní výrobcovia takýchto matracov.Kvalitné pružinové jadro musí mať dlhú záruku cca 15 a viac rokov a nehrdzavie. Penové matrace": Z PUR peny, HR peny, lenivej peny, molitánu majú spoločné to, že si nedokážu udržať po celý čas ich užívania ortopedický efekt. Áno, výrobcovia Vám na ne dajú záruku aj 12 rokov, no aj pri tých najkvalitnejších penových matracoch sa ortopedický efekt vytráca už po troch - štyroch rokoch. Preto sa pýtajte, či záruka je na materiál matraca alebo na ortopedické vlastnosti, lebo je to diametrálne odlišná záležitosť. Latexové matrace, sú zo všetkých penových matracov najtrvácnejšie. Pri všetkých penových matracoch si ale dávajte pozor na hustotu materiálu, z ktorého je jadro matraca vyrobené. Platí, že čím vyššia je hustota peny, tým trvácnejší je ortopedický efekt matraca. Pre orientáciu sa hustoty pien pohybujú od 25kg/m3 pri Pur pene až po 85kg/m3 pri latexe. Pritom už rozdiel 5kg/m3 spôsobí markantný rozdiel v trvácnoti ortop.efektu , ale aj ceny. Výhoda penových matracov:cena, hmotnosť, Nevýhoda:neprievzdušné(môžu mať aj "miliardy" vzdušných kanálikov, ako to uvádza napr.medivit), ale aj tak, sú všetky neprievzdušné a každou nocou nassakujú s potom. Taštičkové matrace sú aj odbornou verejnosťou považované za najvhodnejšie, čo sa týka ortopedického efektu, ale aj tu platí, že je treba dávať pozor na zloženie. Napr.minimálna vrstva penovej (latecovej) dosky na taštičkovom jadre by mala byť 3 cm. Taštičkové jadro musí byť oddelené od ostatných vrstiev poistnou medzivrstvou napr. vynilovou sieťkou. S hustotou taštičiek je to podobné ako s hustotou pien. čím vyššia hustota(viac taštičiek) tým vyšší ortopedický efekt. Pozor pri údaji o hustote taštičiek, vždy tam musí byť uvedený počet taštičiek na 1m2 a nie celkový počet taštičiek ako to niektorí predajcovia zvyknú šikovne uvádzať. Pár rád na záver: každý matrac musí byť vybavený odzipsovateľným poťahom, radšej uprednostnite kúpu dvoch menších matracov do manželskej postele ako jedného veľkého(čirto z praktického hľadiska). Ak sú rozmery spávne vymerané a matrac je kvalitne zhotovený, nebudete mať medzi nimi "neznesiteľnú medzeru. Počkať si na kvalitný matrac cca.2 týždne nie je strašné, ak si uvedomíme, že bude slúžiť nášmu zdraviu niekoľko rokov. Osobne neverím niektorým predajcom a výrobcom na Slovenskom a českom trhu a preto sledujem trendy v celosvetovom meradle a je zaujímavé sledovať, že stredná a časť západnej európy je zaťažená na penové matrace, kým zvyšok sveta valcujú matrace pružinové či taštičkové. A ešte jedna pikoška na záver, pokiaľ ste jazykovo zdatní, skúste si vyhľadať testy matracov, ktoré robili nezávislé inštitúcie v nemecku , anglicku ,amerike, japonsku či rusku a prídete na to, že dať aj 150 euro za matrac z akejkoľvek peny s výnimkou latexu je vyhadzovanie peňazí a na zdravie má časom kontraproduktívny účinok. PS: Cena musí zodpovedať aj kvalite a hlavne u lacných matracov, pretože spojitosť slov čo "najlacnejší kvalitný matrac" je utópia a možno prežitok z minulých čias. Nikdy sa neuspokojte so slovíčkom, to mi "stačí" a už vôbec nie keď niečo kupujete svojim deťom !!!!!!!!!!!!!!!
bezdak69
16.03.09,14:23
donpeppone - prosimta ktory z tychto madracov by si mi odporucil pre rodicov do manzelskej postele ?

LATEX Ergo Physio, LATEX Extra Physio, LATEX Duoextra Physio, alebo z tychto SULTÁN latex eco plus, SULTÁN comfort

popripade nieco ine konkretne ? cenu by som si predstavoval 5000-6000 sk.

Dakujem
charonme
16.03.09,14:59
jenoduchá odpoveď. Proste ten, na ktorom sa dobre vyspíte presne tak, ale problem je ten, ze okrem ikei som zatial nevidel ziadneho predajcu ktory umozni matrac naozaj vyskusat. (dovolit lahnut si v obchode na matrac sa za skusku neda povazovat) :(

inak neviem preco casto zaznievaju rady kupit tvrdy matrac, ja sam mam asi pol roka dost tvrdy matrac a nezvykol som si nan (a preto sa ho snazim zbavit), takze tvrde matrace asi nie su taky uplny vseliek a univerzalne riesenie ako by sa mozno zdalo, ale chapem ze mnohym take vyhovuju.
donpeppone
17.03.09,20:57
Skôr než sa Ti pokúsim poradiť vo výbere Tebou zvolených matracov, by som Ti chcel poradiť, aby si v žiadnom prípade neuvažoval o kúpe jedného veľkého matraca, ale radšej o dvoch malých matracoch a ak je to možné, tak radšej aj rozdielnych čo sa týka tvrdosti, resp zloženia ako pre Tvojho pána otca, tak aj pre Tvoju pani Mamku. O modeloch, ktoré si tu uviedol sa dá povedať, že sú bežným štandardom z pohľadu kúpy zákazníka. Ak by sme sa ale pozreli na ich zloženie detailnejšie, možno by sme mohli hovoriť o miernom podpriemere a to hlavne v použitých materiáloch a ceny, ktorá im zodpovedá. Nechcem, aby to z mojej strany vyznelo, že túto Tvoju voľbu haním, alebo že sa Ťa nebodaj snažím zosmiešniť. To naozaj nie. No nedá mi napísať pár riadkov o ich zložení a praktikách, ktoré výrobcovia týchto matracov používajú, aby vyvolali u zákazníkov dojem, že kupujú kvalitný matrac. Ak si vezmeme na mušku Tebou vymenované matrace LAtex***Physio, tak si hneď na začiatku všimni v ich popise údaj o 7 zónach latexu. Nechcem, nikoho uraziť, ale oháňanie sa 7 zónami tvrdosti u matracov je v globále absolútna blbosť a čisto číri MARKETINGOVý ťah. A prečo??? Ľudské telo dokáže rozpoznať 5 zón tvrdosti, no aj tie sú v matraci na nič ak človek spí na boku a s nohami pokrčenými v kolenách. Preto majú najväčší význam 3 zóny rozloženia hmotnosti ale iba pri matracoch zhotovených z latexu, resp peny ktorá má určitú hrúbku min. cca 12 cm. Napísať o 3cm vysokých vrstvách latexu resp. peny, že vôbec má nejaké zóny tvrdosti je s prepáčením BLUD. Prečo to všetko spomínam??? Pokiaľ sa vyrobí pena resp latex o určitej hmotnosti, tak ju možno zmäkčiť iba perforáciou (výrobca ju prevŕta dierami s róznym priemerom) proste čím je viac dier v určitej časti latexového monolitu, tým je táto prevŕtaná časť mäkšia. To je dôležité preto, lebo ľudské telo má merovnomerne rozloženú hmotnosť a teda je najťažšie v bedrách a ramenách. Perforáciou matraca sa dosiahne želaný ortopedický efekt. Ramená a bedrá musia byť na tvrdšej časti matraca aby sa nezaborlili príliš hlboko, a aby zostala chrbtica v rovine.
Na Sultánoch, ktoré spomínaš si prosím Ťa všimni hrúbku latexovej vrstvy. Neviem, možno som naivný ale nazvať matrac latexovým, resp spomenúť latex v mázve matraca, kde je hrúbka latexovej dosky cca 2 cm a zvyšok je obyčajný polyuretán sa mi zdá byť zavádzanie zákazníka, a môžem Ti garantovať, že takáto skladba matraca nemá nič spoločné s ortopedickými vlastnosťami a už vôbec nie v dlhšom časovom horizonte, pretože cca 90% objemu matraca tvorí obyčajný polyuretán s nízkou hustotou, ktorý sa vyleží ani nie behom roka až roka a pol. Viem že si uviedol aj cenu, za ktorú si ochotný kúpiť matrace, no ak Ti môžem naozaj poradiť popozeraj sa na internete po nejakých iných "kúskoch" som pevne presvedčený o tom, že nájdeš v tejto cenovej kategórii niečo lepšie. Možno by stálo za zmienku povedať (resp napísať), že by nebolo na škodu veci pouvažovať o matraci, ktorý je asymetrický a teda má dve rozličné tvrdosti, možno aj inej skladby či z iných materiálov, možno taštičky, možno čistý latex. Je možné, že sú o niečo drahšie (nutnosť porovnať), no myslím si , že rodičia si zaslúžia to najlepšie (samozrejme že v rámci možností) To že si im kúpil správne matrace zistíš veľmi jednoducho. prvé 4 dni Ti ich s prepáčením budú chcieť "otrepať" o hlavu, lebo ich bude všetko bolieť , ale po týždni si ho nebudú vedieť vynachváliť :)))
donpeppone
17.03.09,21:21
Súhlasím s Tebou, spať na tvrdom matraci nie je žiadna výhra a môže to skôr spôsobiť problémy a to hlavne ľudom, ktorí už majú svoje roky, alebo si ich "kostra" už čo to odskákala. Tvrdé matrace sa doporučujú skôr deťom, aby sa ich chrbtica prispôsobovala matracu a nie naopak (platí ale iba v prípade ortopedického matraca) Mäkšie matrace sú vhodnejšie pre ľudí, ktorých som už spomínal v úvode. samozrejme, že pocit spánku na matraci je vždy subjektívny a nemožno ho paušalizovať.

Čo sa týka požičiavania matracov, ako si spomínal, okrem ikei to nie je možné a hneď Ti aj vysvetlím prečo. Po prvé: nákupná cena matracov, ktoré ponúka ikea je natoľko nízka, že si to ikea môže dovoliť a matrac, ktorý sa im vráti od zákazníka, ktorý si ho zapožičal, bezostychu predajú ďalej. Po druhé: Matrac je produkt, ktorý je často v najintímnejšom kontakte s ľudksým telom. Ak si ho zákazník zapožičia iba na pár dní, existuje reálny predpoklad, že už po prvej noci strávenej na matraci prejde do matraca jeho pot, čiastočky odumretej kože, chlpy, vlasy a podobne. Skrátka ide o hygienickú stránku veci. Ak by sme sa vcítili do role poctivého obchodníka, tak by nám asi nebolo jedno, či vrátený(požičaný) matrac predáme ďalej alebo nie. A ešte je tu faktor zákazníckeho správania, kedy Vám zákazník oznámi, že mu vami požičaný matrac nevyhovuje a na druhý deň ho vidíte na parkovisku nákupného centra ako si nakladá do auta ten istý model matraca, ktorý ste mu zapožičali, no kúpil si ho inde o 3 EUR lacnejší. Proste "SLOVAč"
maminka77
18.03.09,16:51
ja som si asi pred tromi rokmi kupila otropedicky lamelovy matrac - je uplne uzasny, pretoze su to vlastne pruzne lamely ulozene na molitane, ktory sa da podla potreby vystuzit a na tychto lamelach je polozeny latexovy matrac. doporucujem si to vyguglovat - ortopedicky matrac jelinek /to je vyrobca/
berlin11
18.03.09,16:51
Vystudoval som ekonomiu pracujem a snazim sa svet vnimat, taky aky je, ale takmer vzdy mam na zreteli hlavne cisla, ktore ma asi budu sprevadzat cely moj zivot. Po precitani prispevkov chcem zareagovat hlavne na tie cisla. Osobne som presvedceny o tom, ze po 15.rokoch je obrovsky rozdiel medzi matracom za 6.000 a matracom za 12.000. Jednoducho ak ma na zaciatku predajca neoklamal, tak rozdiel v pouzitych materialoch a celkovej zivotnosti medzi oboma matracmi musi byt vyrazny.

Nechcem priamo hovorit o vyrobcoch, kedze aj v registracnych podmienkach je to jasne napisane "Na fóre je zakázané šíriť akúkoľvek reklamu v rámci diskusných príspevkov. Predošlá veta neplatí, ak sa tak udeje so súhlasom prevádzkovateľa." a tym suhlasim aj s donpeppone, ze take nechutne tlacenie sa do mozgov diskutujucich zo strany vyrobcov a predajcov jednotlivych znaciek (je to samozrejme len moj nazor) je velmi nedostojne a nema to nic spolocne s obchodnou etikou. Som vsak velmi uchvateny, ako silno dokaze reklama, podomove predaje a ine natlakove akcie zmenit mienku kupujuceho. Ved si len zratajme...

Neskutocne a fantasticke matrace, ktore nam predajca u nas doma ponukal stoja od 10.000 hore. Pritom nam nikto neukazal ani len vzorku, nejaky prierez, co vlastne v tom matraci je, nic konkretne, len same rozpravky o nadprirodzenych vlastnostiach. Preco sa potom tento produkt neponuka v hocijakom obchode. No preto, pretoze presne takyto produkt v obchode stoji minimalne 80% menej. A dovod? Diler, ktory ponuka matrace podomovym predajom nema problem prejst aj 100km autom a prezentovat matrace nejakej rodine, o ktorej ani nevie, ci vobec tento matrac kupi, samotny diler musi zarobit aspon minimalnu mzdu (co pochybujem, urcite zarobi viac), ak rodina matrace kupi je potrebne ich dopravit a samotny vyrobca to tiez nerobi zadarmo, letaky, prezentacne materialy,... (to vsetko stoji nemale peniaze). Z tej celkovej ceny, ktoru by som zaplatil dilerovi za matrace asi vela nezostane na samotnu vyrobu matraca. Asi sa preto firme moc neoplati ukazat, z coho je matrac vyrobeny, lebo by to asi nikto nekupil.

Takisto kazdy den sledujeme v televizii dlhe reklamy na perfektne matrace. No pytam sa, preco taketo reklamy nerobia aj ini vyrobcovia? Bud su taki hlupi a nedokazu vyuzit obrovske moznosti mienkotvornych medii, alebo jednoducho radsej vyhodene peniaze za drahu reklamu investuju do kvalitnych materialov. Ved zase, kolko ostane z obratu firmy na samotne vyhotovenie matracov, ak miliony sa investuju do televiznej reklamy.

Ale ved povedzme si to otvorene. Kto z nas uz raz nebol oblbnuty obrovskym medialnych natlakom a intenzivnym presviedcanim? ...
bezdak69
24.03.09,13:32
Skôr než sa Ti pokúsim poradiť vo výbere Tebou zvolených matracov, by som Ti c....................

No pravdu povediac uz mam z tych madracov hlavu o velkosit 80x200s30 zonami, vsade pisu vsetko mozne. Uz som pozrel aj par Nemeckych testov a bolo tam presne to co pises. Hlavne to ze viac ako 5 zon je zbitocnych.

Avsak stale neviem ktore mam vybrat. Preto ak by som ta mohol poprosit vedel by si mi poradit cez sukromu spravu nieco konkretneho?
Viem ze idealne by bolo ak by ho odskusali, ale v okoly maleho mestaecka na vychodnom slovensku je vzyber takmer nulovy.

Urcite chem aby to malo zipsovatelny potah, budu to dve mensie madrace o velkosti 80x200, postel este nemam, takze ci bude rost alebo lamely to sa este rozhodne podla madracu. a cena no ta je umna dost rozhodujuca a toje tak max. 5000sk
Bionda
24.03.09,13:49
Len po čase treba vymeniť práve tie molitanové časti, viem, že to poskytujú ( takže nemusíte hneď kupovať nový) , takže tiež si netreba myslieť, že tento matrac má nekonečnú životnosť :)
donpeppone
25.03.09,06:25
Bolo by dobré keby si mi napísal, odkial si, možno by som Ti vedel iečo v tvojej blízkosti odporučiť aj na vyskúšanie.
donpeppone
25.03.09,06:27
Najlepšie by ale bolo, keby si sa vedel dohodnúť s predajcom na zapožičaní matracov aspoň cez víkend.
bezdak69
25.03.09,12:44
poziciat to by bolo najlepsie, ale z toho hygienickeho hladiska to mi to asi nik nepozicia :(

som zo Sniny
svetielko01
28.03.09,14:23
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
my sme kupili z dormea a sme uplne spokojny az nad mieru, lebo sme mavali dennodenne bolesti chrbtice a teraz uz necitime ziadnu bolest
vlcica07
01.04.09,08:25
ahojte, a co hovorite na toto? podla parametrov, ak opomeniem tu 7zonovu marketingovu hovadinu, je to v celku vyhovujuce....
jejda, nejak je to obmedzene cele, ked nemam dostatocny pocet prispevkov, tak myslim jysk, golds60, lahko si najdete na cz webe
vlcica07
02.04.09,10:28
donpeppone, pls. porad aj mne
potrebujem 90x200, radsej tvrdsi, prip. stred...bud latex, alebo tastickove pruziny, dva samostatne kusy, pratelne navleky, plus ochranu na matrac....akurat ze neviem vybrat
citala som pozorne co pises, vychadzaju mi z toho nejake z jysku, alebo zo segum....ale fakt neviem vybrat a uz pomaly chcem aj objednat a uzit si to....
asi by som chcela aj polohovaciu postel, ale este som sa nikde nedopracovala ku kompetentnej informacii, ci to ludia aj vyuzivaju alebo je to hlupost
dakujem dopredu, nemozem ti poslat spravu, ani viac prispevkov ako jeden denne...zatial
donpeppone
02.04.09,16:12
Vidím, že Ty si s tých mála ľudí, ktorí pri výbere matraca nevidia iba cenu, ale sa zaujímajú aj o to, aké matrace kupujú, čo v dnešnej dobe "marketingu" veľmi uznávam no zároveň musím dodať, že mi je velmi ľúto toho že takých ľudí je pramálo.
Tak najskôr k spoločnostiam, ktoré si vymenovala. O matracoch, ktoré ponúkajú v "pysku" nechcem polemizovať, lebo drvivá väčšina ľudí, ktorí sa zaoberajú predajom matracov nad ich matracmi iba kývnu rukou. Nechcem sa nijako vysmievať žiadnemu predajcovi za to , čo predáva, ale v tomto prípade sa dá kvalita matracov v "pysku" zhrnúť do pár , ak nie do jedného riadku v tomto príspevku.(mne sa to nepodarí tak to radšej rozpíšem :) ) Kokosová doska, ktorá sa v nich používa, je vyrábaná najlacnejším spôsobom a teda nie je napustená latexom. inými slovami sa kvalita takejto dosky dá porovnat so suchým senom a to doslova. materiály ako pur peny, "latex" a pamätové peny, ktoré sa používajú na vrstvenie matraca sú jednak veľmi riedke a jednak hrubé max 2 cm, čo v žiadnom, zopakujem, v žiadnom prípade nedokáže vytvarovať kontúry tela a navyše ich "tenkosť" spôsobuje po cca 2-3 mesiacoch používania, že človek začne pri taštičkovom matraci cítiť pružinky a pri penových matracoch sa matrac vyleží(a čo potom po rokoch používania?????!!!) Toto platí pre každý a jeden typ a model, ktorý majú zahrnutý vo svojom portfóliu a triky, že predtým stál napr. 16000 a teraz stojí o 50% menej sú pre ľudí, ktorí nepatria do skupiny, ktorú som spomínal v úvode. Kvalitný matrac má aj svoju cenu, a pokiaľ Ti predajca nevie do detailu povedať info o matraci, ktorý predáva, tak tam radšej ani matrac nekupuj. Každý solídny výrobca musí mať uverejnené info o materiáloch, ktoré sú v matraci použité. To znamená Hlavne hustoty materiálov a zloženie materiálu, či ide o prírodný alebo syntetický produkt. Neuspokoj sa s odpovedou na margo hustoty, že materál má hustotu napr. OD 55 kg/m3 do 85kg/ m3. Intervaly v tomto prípade NEEXISTUJÚ, takže pozor na sprepáčením bulíky predacov a výrobcov. Druhý výrobca, ktorého spomínaš je ok, aj ked osobne preferujem inú skladnu a materiály ako používajú oni. U mna často ľudia spomínajú matrace las"Vegas" (názov nič moc-môj názor! )možno že tam niečo nájdeš čo ťa zaujme.
donpeppone
02.04.09,16:27
Co sa týka polohovateľných rosťov, tak to je trošku dilema. Záleží od toho čo všetko sa chystáš na posteli robiť. (bez urážky) Mám tým namysli to, či v posteli iba spíš, alebo aj čítaš, resp. ješ, či pozeráš telku. (telka by aj tak nemala byť v spálni ale čo už). Pri ostaných činnostiach je úplne jedno či má človek polohovateľný alebo nepolohovateľný rošt:) . Pri polohovateľnom rošte je ale človek obmedzený výberom matraca, pretože sa nedoporučuje polohovať matrac, kde je použitá kokosová doska. Moje skúsenosti sú ale také že kvalitná kokosová doska znesie pri dlhodobom ohybe aj 25-30 stupňový uhol. Ale pozor na kvalitu kokosovej dosky, musí byť úplne napustená (impregnovaná) latexom, nie potiahnutá latexovým filmom z oboch strán. Taštičkové matrace sa tiež nedoporučuje polohovať, ale ak máš taštičkový matrac bez kokosovej dosky a hustota taštičiek presahuje hustotu 550 ks/m2, tak sa to dá zvládnuť bez toho , aby sa matrac nepoškodil.
Ludia samotní, v tejto problematike tiež veľmi jasno nemajú, a kupujú čo sa im pozdáva, aj ked zo spätnej väzby zákazníkov viem, že často nepolohujú polohovateľný rošt, a nechávajú ho vždy v rovine, max. si nadvihnú hlavovú časť. Voľba je len na tebe. keby bola otázocka tak kludne napíš
vlcica07
04.04.09,12:10
dakujem velmi pekne za odpoved, idem si hned prehliadnut ponuku vegas ....
polohovat postel ma napadlo minuly tyzden, ked som bola chora, mala som chripku a kvoli detom som sa nechcela prve tri dni prekaslavat po dalsich miestnostiach bytu, nech ich nenakazim....kaslala som fakt v kuse a potila som sa brutalne do matracov, preto aj ta ochrana pratelna....a to som ja este taka nepotiva, takze ked ochorie manzel, tak to bude pohroma
....no a obcas tam pozerame na laptope DVD, televizor v spalni nemame....ani knihy, my tam fakt chodime len relaxovat :)
Rozalka
04.04.09,12:36
Včera som sa vo výťahu viezla so susedovcami, obaja v ruke zvlášny valec, priemer cca 35cm, výška 1m - vraj si kúpili super matrace, vzduchové.
Asi som sa tvárila :eek::eek:, matrace a valcového tvaru?

No to sú špeciálne - vzduchové - matrace.
Treba ich ponechať 24 hodín rozprestreté na rovnej ploche, medzitým nasajú vzduch. Potom sa už prispôsobia telu, ktoré na nich bude ležať.
Cena za ks = 630 € :eek: (pri predvádzaní v domácnosti).

Prečo mám pocit, že tu dačo nesedí?
alla66
04.04.09,13:44
Takéto sa dajú kúpiť i v obchode, ja som ich kúpila deťom, nevyležia sa, vždy sa vrátia do pôvodného stavu. Tá cena je nadhodnotená o 100%, ako všetky veci, ktoré sa kupujú na takýchto "akciach" Nájdi si na nete( PerDormire; Danexplus)
donpeppone
05.04.09,04:44
Máš pravdu, isto tam niečo nesedí a aj viem čo , no nebudem menovať firmu, ktorá robí podomové predaje na matrace a doslova oklame a zmanipuluje ludí natolko, že uveria takej somarine ohľadom obyčajného polyuretánového matraca. Pre lepšiu orientáciu táto firma predáva na svojej stránke aj "zázračný" vysávač za cca 25 000,- Sk a už tu bola vo fóre niekoľko krát spomenutá. Co sa týka matraca, ktorí si ludia takto zrolovaný kúpia, tak sa jedná o obyčajný polyuretán ako som už písal, ale promotéri danej firmy sú tak extrémne zaškolení na psychológiu predaja, že vedia vyargumentovať každú a jednu námietku, ktorú im niekto položí. Najviac sa mi ale páči ich argument o vzdušnosti ich matraca, v ktorom sa údajne nachádza niekolko miliónov vzduchových kanálikov. Nechcem byť malicherný, ale KTO ICH Rátal ?????? Aj latex, aj Hydrolatex či pamäťová pena majú vzduchové kanáliky, ale to neznamená, že že daný materiál musí super byť prievzdušný. Ak sú ich matrace také vzdušné, tak nech si niekto vyskúša priložiť na jednu stranu ich matraca ústa a a na druhú stranu nech priloží ruku. Pokiaľ je matrac nemenovanej firmy taký vzdušný, tak po fúknutí do matraca by ste mali na druhej strane cítiť prúd vzduchu!!!! Ale pravda je taká, že keby ste taký experiment spravili čo i len s 2-3cm vrstvou polyuretánu a teda materiálu, z ktorého je zhotovený aj matrac od ten nemenovanej firmy, tak na druhej strane nebudete nič cítiť. A apropo, polyurenánové matrace najviac nasakujú potom a len veľmi ťažko a dlho sa dajú vyvetrať, tiež záleží na kvalite daného polyuretánu. Co sa týka ceny, tak len pre porovnanie, cena nákupu takýchto matracov sa pohybuje hlboko pod hranicou 70 eur(záleží od rozmetu) a to som už prehnal. Takže si môžete vyrátať, kolko na tom zarobia ak taký matrac predajú za 630 Eur ako to Rozalka uvádza. Ved odkial by aj iná firma, ktorá predáva matrace z toho istého materiálu brala tolko penazí na reklamu v telke, časopisoch, rádiách a internete? škoda len že sa drvivá väčšina spotrebiteľov sanechá oklamať reklamou a ešte väčšia škoda je, že to tých predajcov a výrobcov absolútne nemrzí!
donpeppone
05.04.09,05:09
chcel by som uviesť na pravú mieru pojem "vyležaný matrac". Pod týmto pojmom netreba rozumieť a chápať matrac, ktorý po dlhodobom užívaní vyzerá ako "korýtko". Z pohľadu obchodníkov sa za vyležaný matrac považuje ten, pri ktorom pokles materiálu, z ktorého je matrac zhotovený, pohybuje okolo 20% resp. viac ako 10% z jeho celkovej výšky. Ak má teda matrac výšku napr. 20 cm, tak vyležaný je, ak v mieste kde na ňom človek spí je výška matraca 16 cm a teda pokles oproti pôvodnej veľkosti je 4 cm. V budúcnosti sa má považovať za vyležaný matrac až keď bude pokles materiálu o 30%. To si viem ale živo predstaviť ako budú výrobcovia v tomto prípade špekulovať nad tým, ako zriediť materiál, aby mali nižšie náklady a ceny nechajú zachované.
Z pohľadu spotrebiteľa , ktorý si všíma kvalitu, sa za vyležaný matrac považuje aj ten, kde síce opticky nevidieť žiadne zmeny na povrchu matraca, ale zmeny sa prejavia až po dotyku. Čo tým myslím? Pre zjednodušenie uvediem príklad na pohovke. Ak si kúpite pohovku a jej sedák je z polyuretánu, tak je po celej svojej dĺžke rovnako tvrdý. Ak ale sedíde väčšinou iba na jednej strane pohovky , tak už po cca. polroku je cítiť rozdiel v tvrdosti polyuretánu v mieste kde sedíte oproti miestu na druhej strane pohovky, aj ked vizuálne nič nezbadáte. A takto to funguje aj s matracmi. Preto nemusíte nič vidieť , ale pri ľahnutí si cítite, že matrac nemá takú tvrdosť ako keď ste ho kúpili a to ubehne iba pár mesiacov od kúpy. ľudia si to často neuvedomujú a možno ani nechcú pripustiť, no keby mali možnosť porovnať svoj "opotrebovaný matrac" na ktoromm spia necelý rok a taký istý ale nový, tak by to rozdiel určite bol.Takto sa v tichosti vytráca ortopedický efekt! Čo potom po rokoch užívania ????
alla66
05.04.09,13:30
donpeppone: Z tvojich posledných príspevkov som vycítila, že tieto "nafukovacie" matrace nie sú podľa teba vhodné...Chcela som si dokúpiť ešte 2ks a teraz som v rozpakoch. Mám si kúpiť matrace od jednej zo spomínaných firiem? Budem rada,ak mi odpovieš.:)
donpeppone
06.04.09,04:53
Z Tvojho príspevku mi nie je jasné, pre koho majú byť matrace určené a za akým účelom ich kupuješ, či pre každodenné spanie, alebo niekam na chatu a pod.. Neviem aký máš rozpočet na nákup týchto matracov, preto mi je ťažko poradiť. Ak Ti ale záleží na kvalitnom spánku, tak sa skôr poobzeraj po latexe, taštičkách prípadne po kombinácii týchto dvoch materiálov. osobne by som sa týmto dvom značkám veľmi nevenoval. Bohužiaľ je v strednej Európe trend tlačiť do predaja čo najviac polyuretánových matracov, kvôli ich nízkym nákladom na výrobu, a preto si firmy ktoré takéto matrace produkujú dokážu stoj čo stoj vymyslieť akýkoľvek"blud" len aby predali svoj produkt. Ťažko môže potom človek niečomu veriť. Keby niečo , kludne sa pýtaj.
ErikaDP
06.04.09,13:00
donpeppone so zaujmom čitam Vaše príspevky o matracoch a veľmi oceňujem Vašu snahu pomôcť zorientovať sa nám v nich. Prosím Vás aj ja o radu. Sme akurát v štádiu výberu matraca po 20 rokoch spania na klasickej molitanovej posteli. Sme ťažší, radi spíme skôr na tvrdšom povrchu, preto sa už nevieme dočkať výmeny starej postele(válova)za novúu. Máme svoje roky a zničené chrbty od práce pri počítači. Uprednosťnujeme kvalitu. Je mi uplne jasné, že že ako koľvek sa rozhodneme, vhodnosť výberu posúdime až po niekoľkých týždňoch spania na novom matraci, ale je to fakt ťažké vybrať, keď sa človek neorientuje v tejto oblasti a predajcovia sú buď odborne nevyškolení alebo až priveľmi vyškolení "konkrétnym" výrobcom. Zatiaľ sme zameraní na známeho slovenského výrobcu z Oravy M... nechem porušovať etiketu porady. Naše očakávania od matraca:

- skôr tvrdší ako mäkší, ale aby splnňal požiadavky na udržanie spravnej polohy chrbtice pri spaní ( zaborenie zadku , bokov a ramien pri spaní naboku),

neviem ako to popísať: aby bol sučasne tvrdý, ale súsane aby kopíroval tvar tela

- aby nehojdal : z Vašich príspevkov aj z toho čo sme sa snažili naštudovať inde, vychádzajú pružinové - taštičkové matrace síce najvhodnejšie, ale pri ich skúšaní sme zistili, že to pruží ( čo je vlastne prirodzené keď sú pružinové), ale ten pocit " nadhadzovania" ako na trampolínke pri pohybe na matraci sa nám nepáči

- rošt nám vychádza lamelový, nepolohovateľný - to nie je potrebné, ale s lamelami, ktorých tvrdosť sa dá nastaviť



zaujal nás matrac z prírodnej peny Biogreen ( z ricinoveho oleja ) s príjemným poťahom lyocel, ale zdá sa, že tento matrac je mäkký pre nás, aj keď má T4,

tento sme odskušali ( ak sa tomu tak dá povedať keď sme zoparkrat naň ľahli v obchode)

ale po prečítani prispevkov tu na porade a váhaní o tvrdosti matraca nam vychádza skôr matrac Prezident royal termopur, ktorý má v sebe aj kokosovu dosku, obalenú z jednej strany HR penou 38kg/m3 a z druhe strany Lazy Foam penu. Tento matrac sme ale neskušali, je mi jasne že to musíme urobiť, ale pred tým než vycestujeme niekam kde sa to dá vyskušať tak sa chceme zorientovať, lebo v obchode pri predaja chtovom predavačovi a tom množstve matracov je to ťažké.

Preto Vás prosím o odpoveť, či poznáte tento typ matraca , lebo údaje ktoré píšete že je potrebné si všimnúť ( z čoho je kokosová doska , hustota a hrubka penovej dosky a pod) neviem z bežene dostupných info zatiaľ zistiť.
Ďakujem za Váš čas a ochotu ErikaDP
donpeppone
07.04.09,05:58
Vybrať si správny matrac bude asi dosť obťiažne. Z moledov, ktoré ste uviedli vo Vašom príspevku vyplýva, že sa uberáte správnym smerom vo výbere matraca, no ako ste aj napísali, nie je možné dostať sa k detailným informáciám ohľadom materiálov, z ktorých sú matrace zhotovené. Matrace, kde je použitá viskoelastická pena resp pamäťová pena, sú matrace, ktoré sa viac menej predávajú iba na základe dobrého marketingového promo. Človek ked si na takýto matrac ľahne, má pocit ako by sa do neho zabáral a matrac ho takpovediac do určitej miery pohltí resp. obopne. Pre spotrebiteľa je to príjemný pocit a keď sa k tomu ešte pridajú aj "plky" predajcu o výnimočných schopnostiach matraca, tak sa človek ani nenazdá a už drží v ruke pokladničný blok, kde mu svieti zväčša prehnaná cena za takýto matrac. Treba si ale uvedomiť, že pohyb nášho tela v spánku musí byť absolútne voľný a neobmedzený. V prípade, že sa ľudské telo zaborí do matraca, ako sa potom môže voľne pohybovať??? Pojem "zaborí" je možno prehnaný, ale nič na tom nemení fakt, že matrace, kde je použitá doska z lenivej peny nie sú odborníkmi pokladané za výnímočné, či najsprávnejšie pre zdravý spánok.
Chcel by som sa Vás opýtať, prečo uvažujete skôr o tvrdšom matraci? Predpokladám, že keď ste tak dlho užívali Vaše pôvodné matrace, tak sa Vám začali v nich robiť "korýtka" a mali ste pocit, že spíte na tvrdom podklade. Ak je to tak ako píšem, tak by možno stálo za zmienku pouvažovať, aj o mäkkšom matraci, pretože terajší pocit tvrdosti môže skresľovať Vašu ozajstnú potrebu pre vhodne zvolenú tvrdosť matraca. Asi najlepšie by bolo požičať si dva matrace s rozdielnymi tvrdosťami aspoň na mesiac a vyskúšať, ktorý Vám bude lepšie vyhovovať. Len bohužiaľ v našich Slovenských podmienkach je predajcov ochotných toto spraviť pre zákazníka ako šafránu na poli, ktorým sa prehnalo tornádo.
Ak Vám nevyhuje pružiaci efekt pri taštičkových matracoch, tak by som Vám odporučil latexové matrace, ale z latexu o hustote min. 65kg/m3 lebo ten je "tuhší" má nosnosť cca do 140 kg a v kombinácii s kokosovou doskou sa môže ešte viac vytvrdiť. Poprípade pouvažovať nad asymetrickými modelmi, ktoré v sebe zahŕňajú dve rozličné tvrdosti. Ak sa budete predajcu v obchode pýtať na hustoty materiálu a predajca Vám bude tvrdiť, že latexový matrac, na ktorý sa pýtate má hustotu 65kg/m3, tak nech Vám zároveň ukáže aj vzorku matraca od iného výrobcu, kde je buď taká istá hustota materiálu, alebo iná. Ak bude hustota materiálu rovnaká aj u druhého výrobcu, tak obe vzorky latexu musia mať rovnakú pórovitosť aj tvrdosť. To že hustota materiálu nie je v oboch prípadoch rovnaká zistíte veľmi jednotucho a to už pri pohľade na ne, lebo latex s nižšou hustotou je oveľa viac pórovitejší a má tendenciu sa viac drobiť, tým pádom je menej kvalitný a neudrží si dlhodobo ort. efekt. (to je len taká malá pomôcka pri výbere latexového matraca) Samozrejme, je aj lacnejší.
Ak môžem ešte by som napísal niečo o poťahoch. Pri poťahoch je dôležitá hustota tkaniny a nie hustota PES vlákna, ako to vehementne uvádzajú mnohý výrobcovia. PES vlákno je obdoba vatelínu, teda materál, ktorý sa dával kedysi do "perových" zimušných búnd, a kto takúto bundu vypral, ten vie ako takáto vetrovka "spľasla". Dôležitá pri poťahoch je gramáž poťahovej látky. Tento údaj ale neuvádza skoro žiaden výrobca. (nájde sa ale pár výnimiek) Aj tu platí, že čím je vyššia gramáž poťahovej látky, tým je poťah kvalitnejší, nesperie sa, neroztiahne sa a pod. Len pre orientáciu, o kvalitnom poťahu môžeme hovoriť pri gramáži od cca 280g/m2 a viac, pričom na Slovensku je štandard pri poťahových látkach gramáž niekde medzi 100 až 180 g na m2. Samozrejme, že aj na Slovensku sú matrace vybavené kvalitnými poťahmi, len ich je málo. Dúfam, že som Vám aspoň trošku pomohol, a ak budete mať nejakú otázku, tak Vám ju rád zodpoviem.
vlcica07
08.04.09,09:56
donpeppone, chcem sa podakovat za dobry tip na matrace vegas
ideme zajtra vyskusat, pozdava sa mi ekolatex tusim 13 to je a tastickovy 27, tak uvidim, co mi bude lepsie pocitovo
fakt dik, bez tvojich rad by som vyberala dlho a zopar tisic urcite aj zahodila
ozaj a co na tie dva hovoris?
ErikaDP
09.04.09,05:05
donpeppone,
vďaka za Vašu odpoveď, pomohli ste mi zorientovať sa.
ErikaDP
donpeppone
09.04.09,07:30
Rado sa stalo, som rád keď som aspoň trošku pomohol. Pozrel som si tie matrace detailnejšie a myslím, že si si vybrala celkom dobre. Len ich poriadne vyskúšaj a polež si na nich aspoň polhodiny, ( to je rada aj pre ostaných ktorí plánujú kúpu matraca od akéhokoľvek výrobcu), aby sa materiál matraca začal prispôsobovať kontúram Tvojho tela. Doporučoval by som Ti len z čistej zvedavosti výskúšať aj matrace od iného výrobcu, ale to iba pre porovnanie, aby si možno mala možnosť lepšieho úsudku, či na Tebou vybraných matracoch od "V" sa cítiš lepšie, resp. sa Ti leží lepšie.
donpeppone
09.04.09,07:30
Som rád, že som mohol aspoň trošku pomôcť.
vlcica07
12.04.09,18:06
este by som potrebovala odobrit, ci segum matrace, konkretne ten ich top dynamic v porovnani s matracom vegas c.13 je vlastne rozdielny v tom, ze tu kokosovu dosku nema impregnovanu
maju v akcii aj tastickovy matrac, maju tam letak, konkretne wellnes...segum, je aky v porovnani s tym tastickovym od vegas, 26tkou....zvazujem kupy :)
vegas mi vyhovovali oba matrace, co je asi "najlepsie" co sa vam moze stat...v segum som este nebola, planujem
vlcica07
12.04.09,18:13
ha,cenovo je to asi tak, ze od segum by ma latex matrac s kvalitnym polohovacim rostom vysiel v akcii na 24300 pre dvoch
vegas to iste bez rostu vyse 25000 + urcite 7 tisic rosty, co je dokopy 32000, rozdiel peknych par tisic....fakt ale nevidim, ci tam maju tu kokosovu dosku impregnovanu, ci sa to nerozpadne po case

aha, no teraz pozeram, ze rozdiel v tych latexoch je napr. 5cm, vegas ma 20cm a segum 15...
a co sa tyka tych tasticiek, tak nech pozeram ako pozeram, zda sa mi, ze z tej kokosovej strany tam nemaju nic, len uzky latex...?....a hlavne z toho fakt nie je jasne, kolko meraju jednotlive vrstvy ani nic
ble, tusim pleskneme viac ako dufame :)
vlcica07
12.04.09,18:28
pls a co ten vegas 20tka???? na to co hovorite?
donpeppone
13.04.09,15:12
neviem ako je to s kokosovou doskou u spomínanej značky. Kokos vo vzorkách, ktoré majú na svojich predajniach je dosť drobivý, čo ale môže byť spôsobené vplyvom podmienok, ktoré sú na predajniach. najlepšie by asi bolo porovnať vzorky spomínaných matracov a detailne si pozrieť aká je štruktúra latexu a kokosu. Spomínaný model 26 je podľa toho čo majú "pegasási" na stránke uvedené rozdielny hlavne v tvrdosti a hustote taštičiek, teda ten vellnesácky vyzerá mať oveľa lepší ortop. efekt ako model 26. Ak by sme ale porovnali model 27 a wellness, tak tam zase zaostáva ten wellness. Je ale pravdou, že popis pri tomto modely wellness je fakt chabý, čomu sa čudujem, lebo podľa mňa by pri matraci nemali chýbať údaje o výške a hustote jednotlivých vrstiev. Model 20 som si na výstave osobne vyskúšal a bol som celkom milo prekvapený a to ešte predtým , ako bol matrac ocenený odbornou komisiou na výstave Moddom2008(cenu majú vycapenú aj na svojej stránke).(Cenu spomínam len z toho dôvodu, že v nábytkárskom priemysle má získanie takéhoto ocenenia svoje meno a nedostáva sa len tak hockomu, a z toho usudzujem, že ak bol daný model ocenený, tak to bolo na základe jeho parametrov, čo môže byť istý náznak garancie toho čo si človek za tie peniaze kupuje, ved len tak medzi nami-lacný to matrac určite nie je.) Bol by som nerád keby som si nezachoval objektívnosť, no spomínanú 20-tku vyhľadáva dosť zákazníkov s katalógom v ruke aj u nás a na moje počudovanie som zatiaľ o tomto modely nepočul žiadnu kritiku. Nechcem tento model nejako chváliť ale popravde nemám, čo by som mu mohol vytknúť. Možno farbu poťahu, kedže osobne fandím bielej :D. Samozrejme, je to len môj názor.
Bionda
13.04.09,16:33
neviem ako je to s kokosovou doskou u spomínanej značky. Kokos vo vzorkách, ktoré majú na svojich predajniach je dosť drobivý, čo ale môže byť spôsobené vplyvom podmienok, ktoré sú na predajniach. najlepšie by asi bolo porovnať vzorky spomínaných matracov a detailne si pozrieť aká je štruktúra latexu a kokosu. Spomínaný model 26 je podľa toho čo majú "pegasási" na stránke uvedené rozdielny hlavne v tvrdosti a hustote taštičiek, teda ten vellnesácky vyzerá mať oveľa lepší ortop. efekt ako model 26. Ak by sme ale porovnali model 27 a wellness, tak tam zase zaostáva ten wellness. Je ale pravdou, že popis pri tomto modely wellness je fakt chabý, čomu sa čudujem, lebo podľa mňa by pri matraci nemali chýbať údaje o výške a hustote jednotlivých vrstiev. Model 20 som si na výstave osobne vyskúšal a bol som celkom milo prekvapený a to ešte predtým , ako bol matrac ocenený odbornou komisiou na výstave Moddom2008(cenu majú vycapenú aj na svojej stránke).(Cenu spomínam len z toho dôvodu, že v nábytkárskom priemysle má získanie takéhoto ocenenia svoje meno a nedostáva sa len tak hockomu, a z toho usudzujem, že ak bol daný model ocenený, tak to bolo na základe jeho parametrov, čo môže byť istý náznak garancie toho čo si človek za tie peniaze kupuje, ved len tak medzi nami-lacný to matrac určite nie je.) Bol by som nerád keby som si nezachoval objektívnosť, no spomínanú 20-tku vyhľadáva dosť zákazníkov s katalógom v ruke aj u nás a na moje počudovanie som zatiaľ o tomto modely nepočul žiadnu kritiku. Nechcem tento model nejako chváliť ale popravde nemám, čo by som mu mohol vytknúť. Možno farbu poťahu, kedže osobne fandím bielej :D. Samozrejme, je to len môj názor.
O tom ocenení.... :D nie je to celkom tak.... viem o tom svoje, celkom tomu neverte, všetko treba brať s rezervou :D
donpeppone
14.04.09,04:40
Tiež som sa stretol s názorom, že takéto ocenenie je možné si "kúpiť", no osobne o tom nemám žiadne dôkazy a väčšinou sa s takým názorom stretávam u obchodníkov a firiem, ktoré boli do súťaže tiež prihlásené ale cenu nezískali (možno závisť ). Som ale toho názoru, že človek by si mal utvoriť svoj vlastný názor na základe všetkých možných informácií, veď dnes vo svete internetu nie je vôbec ťažké preklepnúť si firmu, resp. jej činnosť a produkty ktoré ponúka. Keby ľudia trošku snorili do hĺbky, tak napr. pri takých matracoch by sa na Slovensku zúžil výber kúpy ma max. 2-3 značky. Bohužiaľ, je marketing veľkým pánom trhu a dokáže aj z racionálne zmýšľajúcich ľudí urobiť "ovečky".(môj názor)
Charon
14.04.09,06:15
Ospravedlňujem sa ak je to niekde spomenuté, ale príspevkov je priveľa...
V Ba je "Centrum dobrého spánku". Personál vie poradiť, vyznajú sa. Ja som mal problémy s chrbátom. Bolel. Po kúpe nových matracov (cena za kus cca 350 Euro - 11 000 Sk) som sa konečne vyspal. Viem určite, že je to v matracoch, lebo ak spím inde (služobka, chalupa) tak sa zobudím s boľavým chrbtom.
Dôležitá, minimálne pra mňa, je výška matraca ...
vlcica07
14.04.09,10:48
dakujem
tak na tu 20tku vegas si pojdeme este raz lahnut...a hustota pruzin na m2 je v nom v poriadku? neviem kvoty, ale zda sa mi to nejak menej :) toz asi som pozerala doteraz len tie "vyssie verzie"
20r zaruku maju tusim na komplet matrac, trochu ma pletie, ze je to na stranke uvedene len pri pruzinovom bloku....
vela ludi reaguje na pruzinovy matrac tak, ze ten urcite nie, lebo
1. sa rychlo zlezi a pruziny citit, cize ma niysiu zivotnost...ale vidim, ze je v materialoch a sendvicovani fakt velky rozdiel medzi vyrobcami, takze je to nerelavantna uvaha
2. ze je tam "zly tok energii" aj ked je to obalene inymi druhmi materialu, nakolko kov je kov....no na to neviem co povedat, v tom sa fakt nevyznam...
haaha aj som to prave naslaa na fengshui-brnobodkacz

PRAVE SOM SA dozvedela, ze vyrobca matracov vegas neodporuca pod matrace s kokosovou doskou polohovatelne rosty, hoci su tam v popisoch na stranke doporucene, vraj ich garantovana ohybnost (bez poskodenia), hoci impregnovanych latexom, je len 20stupnov, pri com polohovanie straca zmysel...vraj tie polohovacie radsej len na modely 7 a 6
hm
Charon
14.04.09,11:39
...20r zaruku maju tusim na komplet matrac, trochu ma pletie, ze je to na stranke uvedene len pri pruzinovom bloku....


Rozprával som sa v Centrume dobrého spánku o záruke. Povedali mi, že je to holí nezmysel. Matrac je nevhodné používať z hygienických dôvodov dlhšie ako 12 - 15 rokov. Už v tomto čase si matrac žije vlastným životom :-)

Treba si presne pozrieť záručné podmienky. Aké sú tam výnimky, a na čo sa vlastne záruka vzťahuje a na čo nie. (Napr. Zimné topánky - nie sú vhodné na nosenie vo vlhku. Záruka končí po ich namočení. Sú na nosenie iba v suchom prostredí - Známi také má :-) A niečo podobné môže byť aj pri matracoch)
DanielaSL
14.04.09,12:10
Má niekto skúsenosť s týmto matracom?

http://www.mojmatrac.sk/Matrace/Viscogreen.html
Bastian
14.04.09,15:09
Má niekto skúsenosť s týmto matracom?

http://www.mojmatrac.sk/Matrace/Viscogreen.html
Ak sa nemýlim, tak je to matrac od firmy Materasso. Vyrábajú kvalitné matrace. Skús si pozrieť ich katalog - maju dobrý výber: http://www.matrace-materasso.sk/uploads/media/Prospekt-matrace-2007-SK_01.pdf

Tu nájdeš predajcov podľa krajov: http://www.matrace-materasso.sk/sk/predajcovia.html
Bionda
14.04.09,16:25
dobrý výrobca je aj Gumotex CZ ( v rámci Česko- Slovenska jednen z najväčších, čo sa zaoberá aj matracmi, aj penami ako takými ( pre výrobcov napr. stoličkárov))
Bionda
14.04.09,16:30
Inak na tej stránke čo udávaš Bastian, sa mi zdá, že sú tam matrace aj od spomínaného Gumotexu- treba sa dobre rozhodnúť, nie je to síce navždy:D ale na pár rokov nám slúžiť bude:) takže všetkým prajem dobrý výber, aby sa im potom sladko spinkalo :D
Bastian
14.04.09,16:35
Inak na tej stránke čo udávaš Bastian, sa mi zdá, že sú tam matrace aj od spomínaného Gumotexu- treba sa dobre rozhodnúť, nie je to síce navždy:D ale na pár rokov nám slúžiť bude:) takže všetkým prajem dobrý výber, aby sa im potom sladko spinkalo :D

Je to určite matrac od Materasso. Poznám ich...
A že by mali na vlastnej stránke cudzie matrace :) pochybujem... Majú dosť bohatý vlastný sortiment.
DanielaSL
14.04.09,16:59
Ak sa nemýlim, tak je to matrac od firmy Materasso. Vyrábajú kvalitné matrace. Skús si pozrieť ich katalog - maju dobrý výber: http://www.matrace-materasso.sk/uploads/media/Prospekt-matrace-2007-SK_01.pdf

Tu nájdeš predajcov podľa krajov: http://www.matrace-materasso.sk/sk/predajcovia.html

Bastian ďakujem, sú to Materasso matrace. V obchode ,kde sme objednali posteľ, tak predávajú túto značku. Predavač sa nám zdal šikovný, vedel poradiť a tieto nám doporučil. Tak som chcela vedieť, že či niekto ich už nemá ...a akú má poprípade s nimi skúsenosť.
Ja som si prečítala všetko , čo tu o matracoch bolo. Posteľ máme lamelovú..takže taštičkové by sa nám nehodili. A rozmýšľame nad týmito.
donpeppone
14.04.09,17:36
Podľa toho čo "pegasáci" majú uvedené na stránke je ten model 13 polohovateľný do 45 st., takže tam by som problém nevidel, a ak by sa s ním niečo stalo, tak Ti vymenia matrac, lebo podľa záručných podmienok ktoré majú uverejnené na stránke je záruka na matrac 3 roky a to na každý a jeden matrac a 20 rokov je záruka iba na pružinové jadrá, to znamená aj na taštičky. Súhlasím s názorom, že matrac je potrebné vymeniť oveľa skôr ako po 20 rokoch, no skôr si myslím, že garanciu 20 rokov uvádzajú ako dôkaz kvality týchto pružín a taštičiek. Osobne si myslím, že sa v tomto prípade jedná naozaj o dôkaz kvality, lebo keď si pozrieš ich dodávateľa na pružinové jadrá, tak si myslím, že niet viac o čom diskutovať. Pri taštičkových matracoch zvyknú robiť výrobcovia jeden velmi šikovný trik a to tým, že nie len že uvedú počet taštičiek iba v absolútnom vyjadrení, teda bez určenia počtu na m2, ale je dôležité, že ak sa hustota tačtičiek pohybuje pod cca 220 ks/m2, tak sa jedná o taštičkový matrac, ktorý má veľmi nedobrú skladbu. Čo tým myslím? proste striedajú v jadre pásy kovových taštičiek a pásy polyuretánu. takýmto striedaním vzniknú ani nie po polroku užívania na matraci priehlbiny a matrac sa začne vlniť a je teda nevhodný na spanie. Takto sú riešené taštičkové matrace, ktoré sú veľmi lacné a hlavne nekvalitné, nehovoriac o ich ďalšom vrstvení. Model 20 má hustotu 296ks/m2 takže to je podľa mňa veľmi slušná hodnota hlavne v spojitosti s vrstvením, ktoré na ňom uvádzajú. S námietkami feng-shui pri pružinových matracoch sa stretávam denne. Tam niet čo dodať, ja tvrdím iba jedno, pokiaľ by taštičkové a pružinové matrace vadili ľudskému telu, asi by sa nevyrábali a neboli by uznávané roznymi odborníkmi ako najvhodnejšie a skôr som presvedčený o tom, že rôzne náhrady latexu teda, všetky tie pur peny sonocely, sojacely, biogreeny, visco greeny a neviem čo všetko ešte skôr uškodia ľudskému zdraviu, lebo ide o chemické a nie prírodné produkty. Dúfam, že som nikoho neurazil, no podľa mňa, pena napustená zelenou alebo inou farbou prikrášlená kúzelnými marketingovými "naj" nemôže slúžiť dlhodobo ako vhodný matrac.
Bionda
14.04.09,18:08
Ja osobne nie som priaznivec pružín a strún, pre mňa sú príliš plávajúce tie typy matracov :) nuž ale proti gustu... každému čo najviac vyhovuje. Naozaj je najlepšie ak si to môže človek aspoň vyskúšať .
donpeppone
14.04.09,18:36
Niekomu ten pocit možného "humpáľania" vadí aj keď pri taštičkách nie je ten pocit taký markantný ako pri "bonnely", no presne tak ako píšeš, proste vždy treba skúšať.
Bastian
15.04.09,05:58
Niekomu ten pocit možného "humpáľania" vadí aj keď pri taštičkách nie je ten pocit taký markantný ako pri "bonnely", no presne tak ako píšeš, proste vždy treba skúšať.
Presne tak... pri strunách uložených v ochranných púzdrach (viď. obrázok) nie je ten pocit plantavého pruženia... Sú pevnejšie a majú vynikajúce ortopedické vlastnosti.

http://www.matrace-materasso.sk/uploads/media/article/detail/2009/DIPLOMAT_BIO_EX_latex.jpg
vlcica07
15.04.09,06:28
ahojte, tak u nas to vcera vyhral ekolatex od vegas, mne bol sice dobry aj ten model 20, tastickovy, ale manzelovi nevyhovoval
donpeppone
15.04.09,06:48
To je práve to špecifické na matracoch, že každému vyhovuje niečo iné, a preto mi je divné, že niektoré manželské páry tak úpenlivo nástupčia na jednom veľkom matraci. :)
vlcica07
15.04.09,07:43
akurat v tom obchode bol jeden taky zufalec, predavacka mu presne radila, ze nech si pride aj s manzelkou vyskusat matrace, lebo kazdy potrebuje nieco ine, ale on jednoducho si urobil hned objednavku na jeden velky

manzel ked si lahol na tu 20, sa tam zevraj neprijemne zaboril chrbtom, lezal tam nejakych 15 minut na jednom aj na druhom, teta mala z nas radost, uz koncili ..ale velmi prijemna

no ale...toto mame sice odobrene, co z tadeto, ale ideme este pozriet do jmp, segum...tam sa popytam na parametre...a este do drevony na materasso...a este v mvariante maju matratex a tie sa mi kvalitativne zdaju byt porovnatelne...teda podla toho popisu....vsade na nete malo info o tom, tak to treba obhliadnut
....zaroven ma one ta kokosova doska, ci to jednoducho v tom potrebujeme, ked hovoria, ze sa to polohovanim nici...pozerali sme do vnutra matracov a chcem sa pozriet, co je to drobiva kokosova doska, lebo ani tato sa mi nejaka spojita nezdala....ale mozno je este drobivejsia inde ...
v kazdom pripade vazeniiii, uz mi z toho hrabe a hlavne mame pri dvoch malych detoch "brutal vela casu"
donpeppone
15.04.09,08:13
Tie "Matraexy" sú odvodeniny od Matrassssa , lebo ako to už na Slovensku býva, po počiatočnej eufórii spoločného podnikania prišli nezhody a vznikla nová firma na matrace a ako by to nestačilo, tak z "matraexu" si partia šikovných ľudí založila novú spoločnosť na výrobu matracov , ktorých názov po preložení z anličtiny je "dlhý život". Ale každopádne treba chodiť skúšať a nechať si vysvetliť objektívne aký je rozdiel medzi "tým" a "tým" matracom.
vlcica07
15.04.09,10:17
dakujem za info, aspon sa nebudem nikam trepat nadarmo

pocuj a keby nam cojaviem stacil stred latex na polohovaci rost, tak je ok brat latex matrac bez kokosu?
ale je mi jasne, ze uz spekulujem....horsie je, ze tie ciste latexy vegas nema tu na odskusanie
donpeppone
15.04.09,10:31
Ten kokos v matracoch sa používa iba na vytvrdenie, takže latexový matrac bez kokosovej dosky nestráca nijako na svojej kvalite resp. ortop. vlastnostiach. Tá 13-tka ktorú si zrejme skúšala má presne taký istý latexový monolit ako aj myslím model 6.(usudzujem podľa údajov na stránke) proste tá 13 je akoby zložená z modelu 6(ktorý je bez kokosu) a ďalších dvoch vrstiev, takže ak si ležala na 13 na tej mäkkšej strane, tak si v podstate ležala akoby na modely 6.
vlcica07
15.04.09,11:17
a co sa tyka hrubky matraca, tak k tomu by ste mi co vedeli poradit....viem len, ze to zavisi aj od postele, nie je dobre mat prihruby matrac, ale ani pritenky, musi pretrcat cez ram postele....neviem kolko cm, v ba som nevidela pekne masivne postele z tvrdeho dreva, chystame sa niekam do rovinky kvoli tomu pozriet....
nefladzem
donpeppone
15.04.09,11:58
minimálna hrúbka matraca by mala byť 12 cm, pretože telo svojou váhou matrac zaťaží a materiál, z ktorého je matrac zhotovený musí mať dostatok priestoru na vytvarovanie kontúr tela. Tradovalo sa, že matrac musí byť vsadený z 2/3 svojej výšky do rámu postele. Teda ak má matrac 15 cm, tak by mal vytŕčať iba 5cm. Schválne zdôrazním slovo"tradovalo" lebo takéto odporúčania boli podávané výrobcami z toho dôvodu, aby sa matrac ležaním "nerozpľasol". Kvalitné matrace môžu byť uložené aj na holej zemi a nikdy sa "nerozpľasnú". Čo sa týka pretŕčania matraca z rámu postele, tam viac menej ani pravidlo nie je. Záleží len od Vás a od postele, ktorú idete kupovať(teda aká je hlboká bočnica) aby ste si neudierali o rám postele nohy prípadne iné časti tela.
Bionda
15.04.09,12:27
a tiež záleží, aby ste si vybrali matrac na správny rošt- teda taký aký máte vy v posteli, ale dnes to už uvádzajú myslím si takmer všetci vhodnosť matracu na rošt .....
takže nezabudnúť aj na to.
vlcica07
18.04.09,16:33
dakujem za rady
dnes sme boli v segum a v jmp
segum ma vraj tiez impregnovane kokosove dosky a daju sa polozit vsetky ich latexove matrace na polohovaci rost, maju tam teraz akciu, a konkretne matrac talaembrance a nam vyhovoval, hm teda manzelovi bol mierne primakky...s polohovacim rostom a akciou by to vyslo na 34tisic pre dvoch, muzovi sa pacil aj varioembrance ci ako sa vola
vegas s polohovacim rostom vychadza o 4tisic viac....obaja sme sa zhodli na tom, ze vegas matrac nam pripada kvalitnejsi, konfortnejsi na lezanie, je o nieco tvrdsi z oboch stran, cize stred, tvrdsi, segum ten prvy je maksi a stred z druhej strany....oba su teda asymetricke, vegas ma dvadsat cm a viac latexu, segum sedemnast s dvomi kokosovymi doskami...dufam, ze nam tych 20cm nebude robit potom problem v rame postele....
este sme v segum skusali varioembrance, vyhovoval manzelovi, mne teda asi nie, teda na prvy raz mi bol nejaky tvrdy aleboco
jo a tie vrstvy su v segum rozne, treba fakt dat pozor, aby krajna vrstva latexu bola min.trojcentimetrova....trosku chaosne pisem


este k jmp, tak oni su tam specializovani skor na pur peny a ze sa kokosove dosky impregnuju latexom predavacovi nic nehovorilo
vlcica07
18.04.09,17:21
jo a este nieco
pls. viete mi niekto porovnat rosty
segum...SUPRAFLEX HN 5V RK
a vegas...polohovatelny modernflex? ten viem, ze je hlavne kvoli tastickam vhodny, ma 42lamiel....
kks tento tyzden sa konecne rozhodnem, uz sa mi nechceee

co je lepsie" dvojite pruzenie kaucukovych puzdier, alebo 42 lamiel namiesto 28 kks
vlcica07
21.04.09,07:35
donpeppone, pisal si v jednom prispevku okrem ineho aj toto:

Platí, že čím vyššia je hustota peny, tým trvácnejší je ortopedický efekt matraca. Pre orientáciu sa hustoty pien pohybujú od 25kg/m3 pri Pur pene až po 85kg/m3 pri latexe. Pritom už rozdiel 5kg/m3 spôsobí markantný rozdiel v trvácnoti ortop.efektu , ale aj ceny.

hustotu latexu mi v segume odmietaju dat, nechcel mi povedat ani pomer latexu syntetika a prirodny v matraci, len to mi povedali, ze synteticky je tam pod dvadsat percent v tom pomere..

ze hustotu latexu mi nepovedia, lebo zakaznikovi to aj tak nic nepovie...ze ej to latex najvyssej kvality....tak fakt neviem, co si mam o tom mysliet

cca o hodinu sa mi podarilo vytiahnut z velmi prijemnej pracovnicky v albere, ze pomer syntetika latex ku prirodnemu latexu v matracoch segum, je 40:60, a hustota je 70kg/m3
pricom v tom matraci, co obzerame je este ta vrchna vrstva vlastne akoze "latex najvyssej kvality...s otvorenymi bunkami" urcite menej husty a je to vlastne zmes latex nejaka pena.....
no tak stale mi ostava vegas, ak som to spravne vyhodnotila, akurat rost k nemu nemam vobec dorieseny, ze ktory
Bionda
21.04.09,11:14
donpeppone, pisal si v jednom prispevku okrem ineho aj toto:

Platí, že čím vyššia je hustota peny, tým trvácnejší je ortopedický efekt matraca. Pre orientáciu sa hustoty pien pohybujú od 25kg/m3 pri Pur pene až po 85kg/m3 pri latexe. Pritom už rozdiel 5kg/m3 spôsobí markantný rozdiel v trvácnoti ortop.efektu , ale aj ceny.

hustotu latexu mi v segume odmietaju dat, nechcel mi povedat ani pomer latexu syntetika a prirodny v matraci, len to mi povedali, ze synteticky je tam pod dvadsat percent v tom pomere..

ze hustotu latexu mi nepovedia, lebo zakaznikovi to aj tak nic nepovie...ze ej to latex najvyssej kvality....tak fakt neviem, co si mam o tom mysliet

cca o hodinu sa mi podarilo vytiahnut z velmi prijemnej pracovnicky v albere, ze pomer syntetika latex ku prirodnemu latexu v matracoch segum, je 40:60, a hustota je 70kg/m3
pricom v tom matraci, co obzerame je este ta vrchna vrstva vlastne akoze "latex najvyssej kvality...s otvorenymi bunkami" urcite menej husty a je to vlastne zmes latex nejaka pena.....
no tak stale mi ostava vegas, ak som to spravne vyhodnotila, akurat rost k nemu nemam vobec dorieseny, ze ktory
:D asi to nevedeli:D
donpeppone
21.04.09,19:48
Priznám sa že taký prístup od "egumákov" ma trosku zaskočil, veď kvalita materiálov sa vyberá podľa hustoty, tak ten argument z ich strany, že to zákazníkovi aj tak nič nepovie je podla mna absolútne nemiestny. Ten latex najvyššej kvality na vrchu matraca ako uvádzaš, môže byť kludne hydrolatex resp. iná zmes latexu a PUR peny resp. inej peny. Ak mal inú štruktúru a bol pórovitejší, tak musel byť riedši a teda menej kvalitný. Nechcem súdiť, lebo som tento ich model fyzicky nevidel.

S roštom by som si veľmi hlavu nelámal, ak trváš na polohovacom, tak si myslím, že Tvoja voľba sa uberela správnym smerom(usudzujem podľa predchádzajúceho Tvojho príspevku). Tie flexi vyzerajú dobre a ich obdoby sú na nete vo viacerých obchodoch. osobne si ale myslím, že nakupovať by sa malo takpovediac pod jednou strechou, koniec koncov, je to dobré minimálne kvôli prípadnej reklamácii.
vlcica07
23.04.09,11:02
no dobre, ale jedni tie rosty maju kaucukove puzdra s dvojitym pruzenim, takze pruzia aj inak ako hore a dole....a rosty z vegas maju sice 42 lamiel, ale ine tie puzdra...
vraj to tiez vie pridat na kvalite spanku, co je pod matracom, akurat mi to nikto nevie porovnat...tak matrac uz mam a rost neviem aky vybrat
vlcica07
27.04.09,06:48
hm nechcem byt nejaka to, ale tak sa mi zda, ze tie pomery maju lepsie v tom latexe segumaci, ci nie?

tak som zistila uz aj udaj pre segum zmesku embrance...co je vlastne latex s termopenou, akoye otvorene bunky
tam je hustota 56kg/m3
pls vies mi pri tomto udaji nejak posudit ortopedicky efekt a trvacnost matraca? je to 3cm vrstva hned pod navlekom na inak latexovom matraci
donpeppone
27.04.09,19:29
Akákoľvek zmes, ktorá sa pridá do latexu znamená, že sa nedá hovoriť už o klasickom latexe, ale len o akejsi zmiešanine. napríklad taký hydrolatex je zmiešanina pur alebo hr peny a latexu, čo v konečnom dôsledku metie ľudí v tom, že si myslia, že kupujú latexový matrac, ale ten má vo svojej podstate spoločný s latexom iba názov. Vlastnosti má totiž pur peny, a teda sa ovela skôr vyleží. nehovoriac o ortopedických vlastnostiach a neporovnateľne nižšej cene oproti latexu. 56kg/m3 je dosť nízka hustota materiálu, a hlavne ak sa jedná iba o 3cm hrubú vrstvu(opäť použijem ten výraz) zmiešaniny. Aby som ale nikou nekrivdil, nemúžem povedať, že by takáto hustota materiálu nebola dostatočná. treba si ale uvedomiť že matrac nám nebude slúžiť ani rok ani dva ale mal by nám slúžiť minimálne tých 6-8 rokov a po celý čas si musí uchovať ortopedický efekt, čo pri nižších hustotáchmateriálov nie je možné.
vlcica07
28.04.09,07:42
dakujem, pomohol si mi
uz dnes vyplatime, este rost....na ten musim este nejak dozriet, ze ktory
inak oni su blazni, naco si prznia celkom kvalitny matrac embrance zmeskou?
donpeppone
29.04.09,04:12
Proste marketingové "ťahy", aby prilákali zákazníka. Škoda že na Slovensku nemáme nejakú nezávislú skúšobňu resp. orgán, ktorý by vyhodnocoval, čo sa na Slovensku predáva a zverejňoval by ako výsledky menovaných produktov v testoch, tak aj poradenstvo. Osobne som sa nestretol s článkom na internete ohľadom matracov, v ktorom by nebola skrytá reklama a pod..
ErikaDP
03.05.09,14:40
vlcica07,
tak už spinkate na nových matracoch?
Rozhodli ste sa matrace od V...?
Podelte sa s nami o skusenosti.
ErikaDP
ErikaDP
03.05.09,14:51
donpeppone,
po malej prestávke spôsobenej inými starosťami ( viď tu na porade téma: Nemocnica Malta hladám kontakt) sa opäť venujeme výberu matracov. Vďaka tejto téme na porade sme zorientovanejší a vieme už čo si asi všímať. Náš výber sa zúžil na Sultan latex extra lux od M... a 13 od V.... Napriek našej snahe uprednostniť Slovenského výrobcu z dlhoročnou tradíciou sa ale prikláňame k V.... Prečo? Od M... sme nezískali tak podrobné informácie o zložení ako poskytujú V... na svojej stránke. Preskúmaním zloženia - vizuálnym, hmatom, porovnaním váhy je jednoznačne kvalitnejší V.... - vyššia hustota latexu, väčšia hrubka latexového monolitu. Je ale fakt, že je o 30 % drahší.
13ka vyhovuje aj tvrdosťou - aspoň sme si to mysleli kým sme doma nezistili, že pri vycestovaní do vzdialeného mesta k predajcovi V... sme v tom nadšení matrac skúsili len z jednej strany - zo strany kokosovej dosky. Takže ho asi pôjdeme skušať opätovne.
K poťahu: V... má Lyocel, ten podľa vlastností vyzerá kvalitný.
Ale: na Sultan latex extra lux M... začalo dodávať poťah eucalyptus (vôňa proti komárom) ... tá vôňa ma netrápi, viem že to po čase vyprchá. Ale na omak je tento poťah akýsi príjemnejší, ako keby "prírodnejší", menej umelý. Ale v konečnom dôsledku to bude aj tak schované pod posťeľným prestieradlom.
Takže zatiaľ 1:0 pre V...
uvidíme ako dobojujeme ( nakoniec asi naša peňaženka dobojuje ako včera naší hokejisti ).
Zatiaľ ďakujem Vám a porade že dáva dokopy ľudí ochotných poradiť a pomôcť - či už v téme matracov alebo aj pri nepriaznivých životných situáciách, čo som osobne teraz zažila , keď cez poradu sa našli ľudia, ktorí pomohli mojej matke v nepriaznivej situácii na Malte.
ErikaDP
vlcica07
03.05.09,18:57
erika a my sme splasili postel konecne, do ktorej sa nam 20cm matrac v pohode zmesti :) tak sa tesime jag dive s. s muzom
takze budeme si dobre spat :D
donpeppone
04.05.09,04:28
Dúfam, že všetky informácie, ktoré som tu uviedol pomôžu nie len Vám ale aj ostatným ľuďom trošku sa zorientovať v problematike matracov. Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami ako s predajcami, tak aj so samotnými produktmi po ich kúpe. :)
barborabee
04.05.09,14:29
Ahojte, moj priatel pracoval so Segumom a povedal, ze je to jednotka na trhu. najlepsie su vraj latexove matrace..
vlcica07
06.05.09,05:17
este mi pls. napiste fundovane nazory na talalay latex, co predavaju segumaci, maju tam jeden matrac, ktory vobec nemaju na stranke, je to talalay lux a je v nom latex, latex talalay, ktory nie je zmeska a kokosova doska...ma 15cm
ivinka99
08.05.09,21:25
Informácie, ktoré si tu poskytol sú úžasne vyčerpávajúce a veľmi mi pomohli, aby som nenaletela tiež akejsi úžasnej kúpe. Vieš mi poradiť na čo mám dávať pozor pri kúpe matraca pre dieťa? Ak by si mohol, poraď mi v súkromnej správe na aký konkrétny matrac sa mám upriamiť - rozmýšľam o výmene aj pre nás s manželom. Ešte raz ďakujem pekne za tento vysoko hodnotný príspevok.
alla66
08.05.09,21:41
Súkromnú správu nemôžeš dostať, musíš napísať viac príspevkov:)
donpeppone
09.05.09,10:08
Rozdiel medzi Talalay latexom a "klasickým" latexom je hlavne v procese výroby akým sa tieto latexové peny produkujú. Nedá sa s určitosťou povedať, že by bol Talalay latex ten najkvalitnejší latex aký len existuje, lebo aj tu platí, že je potrebné vedieť niečo o jeho hustote, tuhosti a podobne. Zásadný rozdiel medzi Talalay latexom a "klasickým latexom" je v ich ILD teda v tuhosti materiálu(tuhosť si netreba zamieňať s hustotou materiálu) Príklad: Talalay latex pri hustote 70kg/m3 bude o niečo mäkkší ako "klasický latex" o rovnakej hustote. Rozsah ILD je teda pri "talalay" latexe oveľa vyšší, a preto sa používa skôr ako "zmäkčovacia" doska, ktorá je v matraci nalepená na Klasický latex, alebo na pur penu či "sono,soja a iné .....celly":) Osobne sa nestretávam s tým, aby bol kompletný matrac z "talalay"latexu, možno aj z dôvodu ceny. Výhodou klasického latexu pri vyšších hustotách ako som to už uvádzal je jeho trvácnosť a vysoká tuhosť. Inými slovami vydrží toho viac hlavne z pohľadu dlhšieho časového horizontu pri mechanickom namáhaní (skákanie detí ale aj dospelých po matraci :)) ). Talalay latex je zase ľudovo povedané "fajnovejší". Preto je len na individuálnom pocite zákazníka, či mu viacej vyhovuje "talalay latex" alebo "klasický latex". Ešte jedna poznámka na záver. Niektorí výrobcovia udávajú v názvoch matracov "talalay" aj ked je v matraci použitá iba napr. 2-3 cm vrstva tohto latexu a zvyšok teda viac ako 90% skladby matraca tvorí iný materiál. Z môjho pohľadu ide o zavádzanie zákazníka, pretože takýto názov vzbudzuje dojem, že hlavným materiálom v matraci je "talalay" latex a pritom opak je pravdou, a teda aj vlastnosti takého to matraca nezodpovedajú vlastnostiam matraca zhotoveného z materiálu, na ktorý je kladený dôraz v názve. (trošku krkolomná veta ale hádam bude zrozumiteľná :)
donpeppone
09.05.09,10:41
Pri kúpe matracov pre deti platí v zásade jedno pravidlo a to, že matrac by mal byť čo najtvrdší. ALE !!!!! najlepšie je poradiť sa s ortopédom v prípade problémov s chrbticou, lebo ani ja a ani žiaden výrobca, či predajca nie sme lekári. Nepíšeš pre aké staré dieťa potrebuješ matrac. Pokiaľ je to ešte "miminko" :) tak by mal byť materiál z ktorého je matrac zhotovený iba z čistých prírodných materiálov "latex" (ale nie jeho zmiešaniny) a kokos. Poťah by mal byť dostatočne kvalitný na to , aby zniesol časté pranie. Teda hustota "tkaniny" nie "PES vlákna" by mala byť niekde okolo 200g/m2 a viac. Pokiaľ sa jedná už o väčšie dieťa tak platí to čo som napísal o tvrdosti, ale skladba matraca môže byť už iná. Osobne doporučujem klasické pružinové matrace vrstvené kokosom a pur penou (medzi pružinou a kokosom MUSÍ byť poistná medzivrstva inak sa pružina prederie von!!!!! na to treba dávať pozor)(poistou medzivrstvou sa myslí nábytková sieťka alebo termovlákno). Doporučujem ich hneď z troch dôvodov: 1. Tieto matrace sú dosť tvrdé. 2. Sú ekonomicky nenáročné a tie kvalitnejšie nevŕzgajú, nehrdzavejú (ako by si niekto mohol myslieť po skúsenostiach spred 20 rokov :) ) ale hlavne sú veľmi VZDUŠNÉ a teda aj v prípade nehody sa rýchlo odvetrajú. 3. Deti sú neposedné a radi vystrájajú a taká domáca trampolína v podobe pružinového matraca (kvalitného podotýkam) je pre nich si myslím dobrá hračka ( čo sa mi aj zakaždým potvrdí :) ) Pružinové matrace, kde je namiesto kokosu použitá netkaná textília, ľudovo povedané "filc" absolútne neodporúčam, pokiaľ nechcete aby vás deti znenávideli :)
Čo sa týka matracov pre Teba a Tvojho pána manžela, Tak neviem, akú máte predstavu o tom, čo by mal matrac spĺňať a koľko ste ochotní do matracov investovať.
ivinka99
09.05.09,18:46
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Chceli by sme matrace, ktoré by urobili náš spánok zdravším . Moja predstava je aby boli ortopedické a celkom sa mi páči tá lenivá pena. No absolútne sa v tom neviem vyznať. Na trhu je toho strašne veľa. Keďže chcem zainvestovať do nášho zdravia dlhodobo na matrac počítam tak 10 000 Sk za kus. Je to veľa alebo málo? Mali sme ponuku od M.... na striebrom prešívaný a čo ja viem čo ešte za 13 000 no neviem......Máme otváravé postele s úložným priestorom a pôvodné matrace by sme chceli vymeniť aj z toho dôvodu, že deti si z nich urobili trampolínu a mám pocit, že nejaká ta spružina to nevydržala. Podklad je pevný. Deti mám 9 a 5 ročné. Tým by sme chceli dať matrace nové, pretože tie čo boli kúpené s posteľou sa mi nepáčia (stalo sa zopár nehôd a nedá sa to ani vetrať ani riadne vyprať, keďže je to ako súčasť postele). Plánujem ich vyhodiť, je tam nejaký rošt alebo aspoň dosky. Ako rodičia chceme pre ich zdravie to najlepšie, no skutočne neviem ktorým smerom sa ubrať.
donpeppone
10.05.09,06:04
Cenová relácia ktorú uvádzaš je cca hranica, pri ktorej sa začínajú odlišovať ortopedické matrace od "matracov" ako takých. Nie vždy ale platí, že čím drahší matrac tým kvalitnejší. Ako uvádzaš ten matrac za 13 000, ktorý má poťah prešívaný striebornou niťou a podobne je absolútny "blud" ktorý navyše nie je dokázateľný, že má nejaký účinok na komfort spánku. Rečí okolo toho majú "superšpičkovo" zaškolení predajcovia z M.. kopu, ale nevedia poskytnúť relevantný dôkaz o kvalite ich výrobku. To som už ale odbočil. Chcem len poukázať na to, že aj lenivá pena, ktorej vlastnosti tu už boli spomenuté je viac či menej marketingový ťah. Všimni si že žiaden matrac, ktorý je na trhu, nie je vyrobený komplet z pamäťovej resp. lenivej peny. Vždy sa použije iba tenká doska tejto peny. Príčin prečo sú tak matrace vyrábané je viacero, no je potrebné si uvedomiť, že základom matraca a teda aj komfortného spánku musí byť kvalitné jadro( čistý latex, taštička). Vrstvy, ktoré su na takéto jadro ďalej lepené majú viac menej iný význam.
Ďeťom by som osobne doporučil tie klasické pružinové matrace, ktoré musia byť ale kvalitne spracované ako som to už spomínal v predchádzajúcom príspevku. Pokiaľ by si uvažovala, že im kúpiš matrace z akýchkoľvek pien, tak v prípade nehody by bolo absolútne zbytočné matrace vetrať. Bolo by ich stále cítiť.
vlcica07
12.05.09,16:14
ahoj, ano oni maju ten talalay matrac kompletne latexovy, len 3cm vrstva je na tom z jednej strany pricapena, ten sa mi velmi inak pocitovo hodil....
to je fajn, ze si odobril pruzinove matrace pre deti, mame pre dceru, ale o taky rok budeme riesit aj pre syna uz velku postel, tak budem vediet, do coho ist, ja im planujem tastickove kupit, dufam, ze je to ok :)
mala ma fajn, ale bude mat sirsiu postel, budeme komplet zariadovat dve detske ...teda ak dozijeme a bude z coho :)

inak trosku nechapem, preco vacsina rostov sa robi s nosnostou do 120 kg, ked jeden par dospelych ludi fakt ma vacsinou viac...zeby "kurvitko"?
donpeppone
12.05.09,19:51
Pri krátkodobej záťaži znesú rošty viac ako je povolené ale záleží na ich konštrukcii a použitých materiáloch. Výrobcovia s tým proste rátajú že na posteliach vykonávajú ľudia rôzne pohyby :) . Koniec koncov je posteľ miestom, kde sa vo väčšine prípadov život začína ale sa aj končí, takže musí toho zniesť veľa.
vlcica07
13.05.09,10:54
tak to som myslela prioritne tak, ze vacsinou aj celu noc prespime na jednej strane postele, nie ze nejake parhodinove zatazenie zase takeho tipu, to mi je jasne, ze s tym rataju
donpeppone
13.05.09,16:54
Tak potom by to malo byť už úplne v pohode :)
Hromo
13.05.09,19:27
Donpeppone,
na "porade" som prvýkrát. Ako ináč nasmerovala ma sem kúpa matraca. Prečítal som si tvoje príspevky. Musím povedať že toľko dobrých informácií k tejto téme na jednom mieste, ako si poskytol, som nikde nenašiel. Podľa tvojich rád som sa pokúsil niečo vybrať čo by mi vyhovovalo. Napriek veľkému počtu informácií by som sa chcel s tebou poradiť. Rozhodol som sa pre taštičkové pružiny + latex. Zástupca fy M ... tex mi však doporučil miesto latexu gren penu ktora ma podľa neho väčšiu životnosť. Matrace s gren penou su lacnejšie takže teraz neviem ... Momentálne sa rozhodujem medzi: ADMIRAL BIO-EX latex T4 /M ... sso/ a SENATOR topflex T4 /M ... tex/ a SIMBIOGREEN topflex /M ... tex/ a M20 /Ve..s/ a M5 /Ve ... s/. Bol by som rad keby si mi poradil pretože sa neviem rozhodnúť. Ď.
donpeppone
14.05.09,05:55
Myslím si, že pri výbere matraca ideš správnym smerom. Čo sa týka vlastností "green" pien a latexu, tak ide o dva úplne rozličné materiály. Rozdielne sú ako materiálom z ktorého sú vyrobené, tak aj štruktúrou tohto materiálu, svojiími vlastnosťami a podobne. Všetky peny z výnimkou latexu majú neskutočne dlhú životnosť(desiatky rokov záleží od hustoty a kvality spracovania pien), ale životnosť materiálu samotná je z pohľadu ortopedických vlastností nepodstatná. Pri latexe o hustote 65 kg/m3 je jeho životnosť cca 30 rokov pričom si latex ponecháva svoje ortopedické vlastnosti (zamozrejme ak nie je vystavovaný dlhodobému priamemu slnečnému žiareniu resp. ináč mechanicky poškodzovaný). PUR, HR, GREEN,SONO-SOJA, VISCO --- peny sú vyrábané čisto systeticky a len sa tvária, že suplujú vlastnosti latexu. Preto z fyzikálnej stránky môžu vydržať "pokope" aj viac ako 30 rokov, ale ich ortopedický efekt sa stráca už po niekoľkých rokoch. Napr. Matrac z PUR peny o hustote 28kg/m3 sa vyleží ani nie behom polroka. Vyležaním teraz nemyslím, že v ňom budeme mať korýtko (viď predošlé príspevky) Obdobne je to so všetkými syntetickými penami vrátane riedkeho latexu. Posúva sa iba časový interval a to do 4 až maximálne 5 rokov pri tých najdrahších a najkvalitnejších syntetických penách. Každopádne je dobré matrac meniť do 10 rokov od jeho začatia užívania, ale je to skôr iba preventívne odporúčanie, pretože napr. kvalitné taštičkové matrace z prírodných materiálov sú veľmi vzdušné a pokiaľ je v nich taštičkové jadro s hustotou taštičiek min. 254ks/m2 tak ten matrac vydrží oveľa viac, bez toho aby sa do neho nasťahovala "fauna" z blízkeho okolia či bez toho aby takpoviediac "zatuchol" . Iba 1% z dobrého pocitu spánku tvorí kvalitný matrac (zvyšok je psychika, zdravorné problémy, susedia a pod. ) Preto ak má matrac jadro či už latexové alebo taštičkové od značkového výrobcu, ktorý by mal byť predajcom deklarovaný a keď sú na tomto jadre vrstvy latexu alebo kokosu a poťah tiež od značkových výrobcov (nie len pozliepaniny napr. z číny .nehcem nikoho uraziť) tak to 1% sa stáva 100% zárukou eliminácie porúch spánku spôsobených matracom.. Neodpustím si ešte jednu poznámku na záver: Green pena je vraj vyrábaná z prírodných materiálov( podľa mojich zistení to ale tak celkom "kosher" nie je), no je umelo zafarbená do zelena. A to je opäť iba marketingový ťah, ktorý má ľudí "nalákať" na akože "prírodný" materiál. Preto sú aj matrace z tejto peny lacnejšie. Keby niečo, kľudne sa pýtaj. PS: Vďaka za podporu.
Hromo
14.05.09,16:14
Ďakujem za vyčerpávajúce informácie. Takže keď to zhrniem, tak SIMBIOGREEN topflex zo zoznamu vypadáva. Ja som si podľa získaných informácií urobil takéto poradie: 1. M20 /Ve.as/, 2. M5 /Ve.as/, 3. SENATOR topflex T4 /M ... tex/, ADMIRAL BIO-EX latex T4 /M ... sso/. Problémom je momentálne pre mňa akurát tá cena ... ktorú budem musieť nejako stráviť a určiť si koľko za matrac chcem dať :-) Ak by mal niekto lacnejší zrovnateľný variant budem rád keď napíše.
donpeppone
14.05.09,18:02
Ak Ti smiem poradiť, tak si určite nenechaj pokriviť svoj získaný nadhľad cenou. Viem že je to veľmi dôležitý artikel, ale predsa len sú to peniaze investované do Tvojho zdravia. Niekto neváha kúpiť na svoje auto pneu za 600 EUR ale za matrac by nedal ani 50 EUR. Podobne je to aj s posteľami. Ľudia si kúpia postel z masívu za 800 EUR ale matrace do nej by chceli do 100 eur a najlepšie za obidva. Takýchto príkladov by sa ešte našlo. :) Napíš potom ako si sa rozhodol a či si po kúpe spokojný s výberom .
janka345
20.05.09,11:49
Ahoj donpepone,
včera som si prečítala celú stránku Vašich informácií ohľadom matracov a chcela by som sa poďakovať veľmi ste mi pomohli. Ja uvažujem o kúpe latexového matracu, ja viem odporučali ste taštičkový, ale nechcem pružiny do matraca, nakoľko tento povodný je pružinový a pokazil sa nám za 4 roky používania a manželovi sa lepšie spí v detskej izbe, kde máme matrace z Purpeny/nedomyslená kúpa/.
len by som sa Vás chcela opýtať mám dilemu či si kúpiť Sultan latex od Mat...assa alebo Model 7 od Ve...as, su tam rozličné ceny a pritom matrac vyzerá podobne, prípadne aký iný z latexových by ste mi doporučil
Moje kritéria: hmotnosť do 95 kg, stredný, alebo stredne makký, aby bol odzips. poťah, aby to bolo tvorené len latexom a nie aj kokos. vláknom,
ďakujem jana
ornella
20.05.09,11:56
Pre Donpeppone:

Bola by som Vam velmi vdacna, keby ste mi vedeli poradit/ poukazat na kvality a nevyhody tychto dvoch pruzinovych matracov:

monarcha pruzinovy matrac
ergonomy plus tastickovy matrac

pripadne poradit iny lepsi pruzinovy matrac v podobnej cene; uz som si prezrela tolko stranok, az mam z toho v hlave gulas :)

Dakujem
ErikaDP
20.05.09,12:42
Nepasujem sa do role odborníka v tejto oblasti, poviem len svoju skusenost: tiez sme vahali medzi M....sso a V...s. Podla celkom dobrých ohlasov od známych a vzhľadom na preferovanie výrobcov zo SR sme boli viac naklonení pre M...so.
Ale na základe tu uverejnených informácií ako sa orientovať sme sa snažili ziskavať info o zložení matracov, na stránke V...s je to pekne rozpísané, aké je zloženie, kto je dodavatelom komponentov atď..., kdešto od M...sso sa nam nepodarilo získať podrobnejšie informácie iba tie ,čo maju na predajnom letáku. Na stranke V..s funguje veľmi operatívne aj možnosť opýtať sa na nejasnosti a pomerne rýchlo Vám aj daju odpoved. toto vzbudilo v nas väčšiu doveru pre V...s. Tak sme sa , vyzbrojení teroriou vybrali k predajcom fyzicky sa na matrace pozrieť. Mali sme vo výbere Tiež Sultan latex extra Lux a V...s č.13. Najprv sme boli pozrieť Sultan ( M..s má viac predajcov, je dostupnejší klientovi ). Celkom sa nám páčil, keby sme potrebovali riešiť cenový rozdiel - cca 30%, to je dosť, tak určite sa rozhodneme pre Sultan. Teraz ho ponukaju s novým eucalyptovym potahom. Ale ako tu napísali už skusenejší a fundovanejší odo mňa, vôna sa po čase stratí. Preto mne sa viac pozdaval potah lyocel- ktorý na Sultan povodne ponukali. No a potom sme sa vybrali do vzdialenejšieho mesta "omakat" Vegas. A to je to čo Vám chcem doporučiť: musite to vidieť naživo, odzipsovať si poťah, a porovnat si tieto dva matrace. Pre nás: nie je čo riešiť. Jednoznačne V..s. Je fakt že ešte ho nemáme, že to pravé odskúšanie bude až ked na ňom začneme spávať. Ale to čo sme sa teoreticky podučili z tejto stranky na porade, tak to sa dalo vidieť okom: V..s ma latex hustejší, je ťažší, hrubka latex monolitu je väčšia ako pri Sultane. Navyše k V...s 13 je teraz akcia: latexový vankuš za 1 €, a keďže sme chceli k matracom kupit aj latex vankúše tak sa cenový rozdiel medzi M a V zníži cca na polovicu, takže ak sme dobre uvažovali, budeme mat kvalitnejši matrac a nepreplatíme až tak veľa.

Za pomoc v tejto oblasti vďaka donppenne-ovi.
donpeppone
20.05.09,15:16
Ahoj Janka345, máte pravdu tieto Vami zvolené matrace sú si veľmi podobné a to hlavne dizajnovo. Pokiaľ by sme ale porovnali jednotlivé materiály, z ktorých sú zložené, tak tam by sme už nachádzali diametrálne rozdiely. začal by som nosnosťou matracov. Pri spomínanom modely od V..s je nosnosť matraca do 120 kg a pri M....sse do 95 kg. Nie žeby bola nosnosť matraca nejako obzvlášť dôležitá (hlavne pre mušie váhy :) ), ale aj tu je vidieť, že matrace nie sú z rovnako kvalitného materiálu. Vysvetlím: matrac od M...a má výšku 15 cm, ak odrátame hrúbku poťahu tak je výška jadra cca 14 cm, teda je oproti V..su vyšší ale má nižšiu nosnosť z čoho logicky resultuje nižšia hustota latexu, z ktorého je zhotovený. Tým že má latex nižšiu hustotu má aj horšie fyzikálne vlastnosti hlavne z pohľadu dlhodobého užívania. V predošlých príspevkoch som to myslím uvádzal, že ako je to s hustotami latexu a pien celkovo. Preto tie rozdiely v cenách pri latexových matracoch.Čo sa týka zonácie, tak tá je u M....a a nie len u tohoto výrobcu, dovolím si tvrdiť na základe testov nemeckého inštitútu spotrebiteľov, marketingovým trikom, lebo 7 zón telo nedokáže rozpoznať a už vôbec nie keď človek spí napr. na boku. 5 zón sa považuje za optimum hlavne pri latexoch, no ja som osobne(moja skúsenosť) rozdiel medzi tromi a piatimi zónami pri latexových matracoch nepocítil. Treba vyskúšať:) . pri poťahoch je potrebné sa zamerať ani nie tak na rôzne arómy či dizajn a nebodaj hustotu PES vlákna, ako hlavne na kvalitu a gramáž poťahovej látky, z ktorej je poťah zhotovený. Ak sa gramáž poťahovej látky (nie PES vlákna) pohybuje okolo tých 200g/m2, tak sa jedná už o naozaj kvalitné poťahy, ktoré sa nesperú a ani tak skoro neprešúchajú. Ostatne je rozdiel v poťahoch kvalitných a tých menej kvalitných vidieť už na prvý pohľad a dotyk. Najlepšie je rozbehnúť sa do obchodov a spraviť si prieskum.
donpeppone
20.05.09,15:43
RE: Ornella
pozrel som si oba tieto matrace, no musím sa priznať ( a možno je to už mojou profesionálnou deformáciou), že na základe dostupných informácií o týchto spomínaných matracoch by som si nekúpil ani jeden. Nie sú pri nich uvedené žiadne hustoty materiálov, údaj o počte taštičiek 400ks je zavádzajúci, lebo nedočítate sa tam, či ide o počet taštičiek na 1m/2 a tak je počet taštičiek rovnaký pri rozmere matraca 80x200 ako aj 200x200 čo je blud a pri poťahoch tiež veľa vody nenamútili. Ak Vám smiem poradiť (zvyčajne nie som taký radikálny) radšej si pozrite niečo iné. Zbežne som prebehol internet a pozrel som si ponuky Vami požadovaných matracov v daných cenových kategóriách. Dá sa vybrať z celkom slušnej ponuky, záleží len od toho, čo bude vo Vašom prípade rozhodujúce. Či cena, alebo kvalita. Bol by som rád keby ste potom uviedli, ako a pre aký typ resp model ste sa rozhodli. :)
ornella
21.05.09,10:23
Donpeppone, Dakujem za odpoved, nevadi mi zaplatit trochu viac, ako som povodne planovala, pokial by som mala istotu, ze matrac je naozaj kvalitny. je nejaky, ktory viete odporucit? Teda ked si pojdeme obzriet matrace, pri pruzinovych je dolezite, aby mali kokosovu dosku, siet... ? A aka hustota na meter je uz povazovana za vyhovujucu? A potahy?- tie sa mi zdaju vsetky rovnake, len opisane inymi kvetnatymi vyrazmi, takze nad tym som sa ani nepozastavila predtym....Ak nie je mozne vypisat nejake konkretne tu, viete mi, prosim, napisat do sukromnej posty? Dakujem, vela ste mi vysvetlili a objasnili...
donpeppone
22.05.09,08:24
Re ornella
Záleží na tom, či zvažujete kúpu pružinového matraca, ktorého jadro tvorí závislý pružinový blok typu "bonnel", alebo pružinový blok z taštičkových pružín, ktoré sú navzájom nezávislé. Každopádne musí byť daný pružinový blok oddelený od najbližšej vrstvy či už kokosu, latexu alebo inej peny buď nábytkovou (vinylovou) sieťkou, alebo tzv. termovláknom. Tieto poistné medzivrstvy rozkladajú tlak pružiny na ďalšie vrstvy a zabraňujú tým predratiu sa pružiny do ďalších vrstiev matraca, prípadne celkom von. Vôbec sa nepozastavujte nad myšlienkou kúpiť pružinový matrac, v ktorom je namiesto kokosu použitá netkaná textília väčšinou tmavomodrej farby nazývaná aj "filc". Hustota pružín pri pružinovom bloku Bonnel je cca 111 ks /m2. Pri taštičkových matracoch je štandardom hustota taštičiek 254-256ks na 1m2. V prípade nižšej hustoty taštičiek sa môže jednať o kombináciu taštičky s pásmi PUR peny, ktorá je absolútne nevyhovujúca. (podrobnejšie je to opísané v predošlých príspevkoch). Čo sa týka poťahov, tam nie je dôležité ako sa daný poťah volá, ale aká je hustota tkaniny z ktorej je poťah zhotovený a aké sú materiály použité v poťahu. Hustota tkaniny pri kvalitných poťahoch by mala byť okolo 180 g/m2 a viac. Dnes sú na trhu poťahy s hustotou tkaniny až 300g/m2. 180g/m2 treba považovať za minimum. Materiály by mali byť čo najviac prírodné, no musia byť miešané s vláknami napr. polyestertu, aby mali potrebnú pružnosť a pevnosť.
svjaro55
01.06.09,07:33
Po 15 rokoch sme sa rozhodli meniť nielen matrace, ale aj posteľ. Na pevný lamelový ročt nam predajca ponúka 2xmatrac od firmy Jel.... cz Sandra klasik s roznášacou vrstvou: 1. Pur pena, 2.Talalay latex. Predbežne som sa rozhodol pre talalay latex. Je toto to prave?
donpeppone
02.06.09,18:04
Odpovedať na Vašu otázku je vskutku veľmi ťažké a myslím si, že žiadna odpoveď na túto otázku by nebola objektívna. Predpokladám, že do zdravého spania chcete investovať dosť finančných prostriedkov, čo by sa malo odraziť predovšetkým v kvalite nakupovaných produktov. Jedným z materiálov použitých vo Vami spomínanom matraci je PUR pena, o ktorej vlastnostiach som sa už zmienil v predošlých príspevkoch. Osobne by som sa PUR pene a všetkým jej ostatným farebným variáciám skrývajúcim sa za rôzne názvy zďaleka vyhol. Čo sa týka štruktúry matracov od spomínanej spoločnosti, tak tu existuje celý rad nezhodných názorov a dojmov. Niektorí si tieto matrace pochvaľujú, iný ich hania. Osobne by som Vám odporučil pozrieť si aj iné značky. Vždy sa lepšie rozhoduje keď má človek možnosť porovnať jednotlivé matrace (produkty) a tým zistiť, čo mu viac vyhovuje. To ale platí všeobecne pri kúpe čohokoľvek, no pri matracoch obzvlášť.
svjaro55
03.06.09,06:22
Vďaka za odpoveď. Rozhodovali a porovnávali sme tak dlho až ma to prestalo baviť /človek ma nakoniec z toho mišmaš/ a nakoniec sme zobrali tu Sandru s talalay /s pričinením predajcu/.
stevca331
08.06.09,14:49
ahojte môžete mi pomôcť? dcérke chceme kúpiť matrac Dormeo Comfort, máte s ním nejaké skúsenosti?? rozhodujeme sa medzi rôznymi a tento je cenovo celkom dostupný a aj sa píše že antialegrický a antibakteriálny, čo je velmi vhodné pre alergikov, ako je moja dcérka. budem rada, ak mi odpoviete. Dakujem za vaše názory, rady a typy
Marína
08.06.09,14:55
ahojte môžete mi pomôcť? dcérke chceme kúpiť matrac Dormeo Comfort, máte s ním nejaké skúsenosti?? rozhodujeme sa medzi rôznymi a tento je cenovo celkom dostupný a aj sa píše že antialegrický a antibakteriálny, čo je velmi vhodné pre alergikov, ako je moja dcérka. budem rada, ak mi odpoviete. Dakujem za vaše názory, rady a typy
Vitaj na porade.:)
Téma ohľadne matracov je už otvorená, môžeš v nej položiť svoju otázku. Klikni a čítaj tu http://www.porada.sk/t82173-ortopedicke-matrace.html
Ďalšie témy
http://www.porada.sk/t99433-matrace-ikea.html
http://www.porada.sk/t94018-pruzinovy-alebo-penovy-matrac.html
http://www.porada.sk/t14505-ortopedicky-matrac.html
pasuliatko
08.06.09,16:38
ahojte môžete mi pomôcť? dcérke chceme kúpiť matrac Dormeo Comfort, máte s ním nejaké skúsenosti?? rozhodujeme sa medzi rôznymi a tento je cenovo celkom dostupný a aj sa píše že antialegrický a antibakteriálny, čo je velmi vhodné pre alergikov, ako je moja dcérka. budem rada, ak mi odpoviete. Dakujem za vaše názory, rady a typy

nabudúce hladaj tému a nezakladaj novú ked to je o tom čo sa tu už písalo:mad:
donpeppone
08.06.09,19:02
Re: stevca331

Dlho som rozmýšľal, či mám reagovať na Váš príspevok ohľadom kúpy matraca D.... . Nechcem sa Vás nijako dotknúť či nebodaj uraziť to vôbec nie, no bol by som rád, keby ste mi napísali pravdu, či už tu do fóra, alebo aj súkromnou správou, či by ste sa zamýšlali nad kúpou tohto matraca, keby ste sa s reklamou na túto značku matracov nestretávali temer každodenne. (človek má niekedy pocit, že otočí kohútikom na studenú vodu a namiesto vody z neho vytečie matrac D....o. ) Možno z mojich doterajších slov je možné usudzovať, že som voči nim zaujatý, ale opak je pravdou. Po dlhej dobe som zavesloval na ich stránku a prečítal som si, čo o ich matracoch , teda o ich zložení píšu a musím sa priznať, že som sa už dlho tak dobre nepobavil. Treba si uvedomiť, že táto značka je jedna z mnohých, ktoré ťažia z nevedomosti ľudí a podsúvajú im informácie, ktoré chcú ľudia a teda potencionálni zákazníci počuť, aby ich presvedčili o tom, že ak si kúpia niečo iné, tak sa dopustia životného omylu. Toto je jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol písať do tohto fóra. V celom popise sa okrem viacerých superlatívov nepíše nič o zložení materiálu, o jeho hustote a pod. . Je to zámer? Na túto rečnícku otázku radšej nebudem odpovedať. ďalšia podozrivá vec je cena. Nikde nie je napísané, že sa nedá kúpiť kvalitný matrac za rozumný peniaz, ale je otázne, či je vôbec v dnešnej dobe reálne, aby matrac za 159,9 Eur mohol spĺňať všetky tie účelové vlastnosti, ktorými ho ospevujú. Aká musí byť výrobná cena matraca, aby mohol byť predávaný za 159,9 eur a to je ešte k tomu údajne z Talianska ? Z čoho je potom ten ich matrac vyrobený ak si obchodník dovolí z jeho predaja platiť milióny za reklamy v televízii, printových a elektronických médiách??????? Odpoveď je jednoduchá - Z tých najlacnejších materiálov, aké len na trhu možné zohnať.
Vážená stevca331 bol by som nerád, keby ste sa týmto mojim príspevkom nechali odradiť od kúpy matraca D...o , no nedalo mi napísať Vám môj názor aj keď som si vedomý skutočnosti, že si sypem popol na hlavu, lebo takéto radikálne vystupovanie nemám vo zvyku. Preto sa chcem zároveň ospravedlniť všetkým, ktorých som sa týmto príspevkom nejako dotkol alebo urazil.
Na záver by som chcel dodať, že pristupovať ku kúpe matraca alebo inej veci pre svoje dieťa s myšlienkou "deťom to stačí, veď aj tak to zničia" je síce pre peňaženku rajská pieseň, ale riziko možných komplikácií, ktoré sa u nich môžu objaviť v budúcnosti je oveľa, oveľa vyššie.
stevca331
09.06.09,14:43
som rada za každý názor, ktorý sa ku mne dostane, nech je akýkolvej a aj vám za neho dakujem a vážim si každý názor bez rozdilu. pýtam sa preto, lecbo chcem vedieť....tieto výrobky nepoznám a pokial by mi niekto doporučil niečo dobré a fakt v rozumnej cene, budem len rada. kedže nemám skúsenosti, tak neviem, kam smerovať svoje kroky ku kúpe naozaj dobrého matraca pre dcéru. u mna je dôležitá aj cena, kedže máme na 3-člennú rodinu len jeden príjem a aj ten je dosť mizerný na dnešnúp dobu. pokial mi viete poradiť, budem len rada.
stevca331
10.06.09,09:13
ahoj donpeppopne. nemôžem zatial posielať ss , tak píšem sem. malá mala vo februári 6 rokov a je alegrička hlavne čo sa týka roztočov a prachu. matrac potrebujeme 90x200cm a podkladom je pevná drevená doska v celku. dakujem za odpoved a záujem o problém.
stevca331
10.06.09,11:45
ja som sa chcela baviť priamo o konkrétnom matraci, ani všeobecne o ortopedických....:rolleyes:
Bionda
10.06.09,12:18
môžeš kľudne zadať otázku- aj tebou zadaný je predsa matrac.. :D nie? Len kvôli prehľadnosti som zlúčila témy- keď je tu už dosť rozdebatovaná téma o matracoch a ich výbere . Každý kto sa chce poradiť, opýtať si môže zadať otázku do témy, ktorá s tým súvisí ( neber , že to len kvôli tebe ;) )- ak taká nie je- zadať novú a ak sa nájdu fundovaní alebo poradcovia amatéri :D povedia ti svoj názor, event. poradia. Prajem veľa trpezlivosti :)
stevca331
10.06.09,15:29
o.k. beriem :)
donpeppone
11.06.09,02:21
re: stevca

Na takýto podklad pod matrac nie je vhodné dávať penové matrace akéhokoľvek typu. Najvhodnejšie je dať na takýto podklad taštičkový , alebo pružinový matrac.
stevca331
11.06.09,14:36
a prečo?? veľmi sa v tom nevyznám
donpeppone
11.06.09,19:00
Pružinová resp. taštičková konštrukcia matraca umožnuje veľmi dobrú cirkuláciu vzduchu a preto môžu byť tieto matrace uložené aj na pevnej doske v celku. Penové matrace ,vrátane latexových, musia byť uložené na lamelových roštoch, aby bolo umožnemé matracu dýchať ,a aby sa tým predchádzalo zrážaniu vlhkosti a teda zákonitej tvorbe plesní.
stevca331
13.06.09,11:36
dakujem za objasnenie.
vajda65
14.06.09,20:10
Takže ak som to správne pochopil ak kúpim matrac od V... model 20 teda taštičkový nemusím riešiť rošty, môže byť normálne na tvrdej podložke? Tym pádom by som ušetril peniaze za rošt čo môžem investovať do matracu.

Ale potom sa zas otvára otázka prečo je v ponuke napríklad tento rošt pre taštičkové matrace?
http://www.matrace-vegas.sk/product/lamelovy-rost-modern-fix-3402/
Chobot
15.06.09,08:10
Takže ak som to správne pochopil ak kúpim matrac od V... model 20 teda taštičkový nemusím riešiť rošty, môže byť normálne na tvrdej podložke? Tym pádom by som ušetril peniaze za rošt čo môžem investovať do matracu.

Ale potom sa zas otvára otázka prečo je v ponuke napríklad tento rošt pre taštičkové matrace?
http://www.matrace-vegas.sk/product/lamelovy-rost-modern-fix-3402/

Tam je len možnosť, že je možné využiť ho aj pod taštičkové matrace, pretože rošt je nepolohovateľný. Nie je to špeciálne pre taštičkové matrace. To mohli rovno napísať, že je vhodný aj pod pružinové matrace. Neviem, prečo tam píšu len taštičkové.
vajda65
15.06.09,08:49
aha no dobre a je mi na niečo kúpiť ho? Pozerám že aj tam sú nejaké zony tvrdosti, možnosť nastavenia, počet lamiel....

Takže dá mi to ešte nejaké plus k spánku?
berlin11
16.06.09,19:41
Tam je len možnosť, že je možné využiť ho aj pod taštičkové matrace, pretože rošt je nepolohovateľný. Nie je to špeciálne pre taštičkové matrace. To mohli rovno napísať, že je vhodný aj pod pružinové matrace. Neviem, prečo tam píšu len taštičkové.
Pod pružinové matrace nie je dobré dávať lamelový rošt, lebo pružné lamely ešte viac zvýrazňujú pružnosť tohto matraca, čo znamená, že matrac je potom až príliš pružný. Taštičkové matrace nie sú medzi sebou spojené, takže tu to problém nie je.
vajda65
22.06.09,19:16
vie my niekto povedať kde v BA resp. blizkom okolí nájdem vystavené modely 20 a 13 od Vegasu?
Boli sme v sorávii ale tam majú iba také vzorky a z toho sa moc zistiť nedá...
Gabi08
26.06.09,15:44
ahoj, chcela by som sa spytat Eriky a Vlcice, ako su spokojne s matracmi od V., ak ich uz doma vyskusali. Mame ich tiez v uzsom vybere (druhy je ..egum), tak by sme uvitali konkretne skusenosti.
ErikaDP
26.06.09,16:12
Ahoj Gabi,
žial zatial nemožem prispiet skusenostami zo samotného používania, lebo naš dom sa renovuje a matrace a nová posteľ zatiaľ čakaju zabalené, kým sa osadia dvere, zárubne, kým sa vymaľuje. Potom určite dám vedieť.

Ale môžem potvrdiť že servis fy V... funguje na 100%. Všetky otázky čo som mala a napísala na ich internetovej stránke mi obratom odpovedali. Po objednaní sme naozaj do 24 hod mali matrace doma. Informácie ktoré o zložení matracov na stranke uvádzajú sú obsiahle, konkrétne, našla som tam to, čo bolo doporučované v tejto téme na porade donppeponem, že čo si treba všímať.
Určite doporučujem vybrať sa do predajní kde ich maju vystavené a poťah odzipsovať, preskúmať zloženie aj svojim okom. porovnať samotnú váhu matraca ..., omakať si poťah. Aspoň teda my keď sme sa rozhodovali, tak vyzbrojení teoretickými vedomosťami z internetovej stránky V...s, ďalej dobrými radami z tejto porady , a znechutení skúpymi info ktoré poskytuje slovenský výrobca sme vyšli k predajcom a naozaj voĺným okom sa dal vidieť rozdiel medzi matracmi. Porovnavali sme aj ceny - u predajcov a v internetovom obchode a v jednom prípade boli ceny totožné a v druhom dokonca predajca v obchode bol drahší, tak sme to riskli s tým intarnetovým obchodom, ale ako je uvedené vyššie, nebol s tým žiadny problém.
K matracu V 13 bola akcia - vankuš latex a pri porovnaní cien v iných obchodoch nám vyšlo, že to "preplatenie"-nemyslím to v pravom zmysle že sme preplatili, lebo tieto matrace vyzeraju byť naozaj kvalitnejšie oproti podobným ponúkaným na trhu, ale sú asi o 30 % drahšie oproti iným značkám, tak časť z toho nám vykomenzovala cena toho vankúša.
Dúfam ... že do mesiaca budeme bývať v novom a potom dám vedieť, či nám nechýba naše staré 20 ročné molitanové koryto.
Gabi08
26.06.09,16:23
a este tu mam jednu radu pre vajdu65
od firmy V. maju matrac c. 13 vystaveny v Bratislave, v predajni One Step na Svatoplukovej 2/b, je to vedla Meganabytku. Da sa tam vyskusat a vsetko okolo toho, boli sme tam pred vyse tyzdnom.
Gabi08
26.06.09,17:02
dakujem Erika, my ho mame prave uz vyskusany (v predajni) a este sme skusali jeden ...egumacky a mame dilemu :)
Tak dufam, ze sa ozve este Vlcica, preluskala som vasu diskusiu a pochopila, ze ona sa rozhodovala podobne. V kazdom pripade dakujem za vsetky podnetne prispevky, vela som sa dozvedela.
tispoldova
28.06.09,08:25
Zdravím Donpeppone, vďaka Tebe som sa konečne zorientovala v tom, po akých matracoch sa treba obzerať a aké parametre si všímať. Skutočne vďaka, pretože som v tejto oblasti úplný laik a nemal mi kto poradiť. Keby niet tvojich rád, určite by som sa nechala zlákať reklamou a kúpila tak mačku vo vreci. Prosím Ťa ale o názor na firmu od našich západných susedov"Rumotex", ktorý uvádzajú hustotu jadra 85kg/m3 pri matraci Olympia"da" a majú aj matrac s dvomi rôznymi tvrdosťami Pallistó. Oba matrace sú cenovo podobné a nerada by som sa unáhlila vo výbere, keď hľadám už tak dlho. Na Slovensku ma zaujala Vami spomínaná značka V....s,tak sa stále ešte rozhodujem.Považujem ťa za odborníka a prosím ťa o vyjadrenie názoru.
donpeppone
28.06.09,09:58
V prvom rade sa Ti chcem poďakovať za dôveru a pokúsim sa Ti aspoň trošku pomôcť pri výbere matracov:). Spomínaný model Olympiáda je síce z materiálov, z ktorých jeden má hustotu 85kg/m3 (pamäťová pena) ,no ak môžeme vychádzať z uvedeného obrázka na internete, tak sa jedná o cca 2 resp. 3 cm vrstvu, ktorá, čo sa týka vytvarovania kontúr ľudského tela, nemá žiadne opodstatnenie. Je potrebné si uvedomiť, ( v danom momente neviem, či som to už nespomínal v predchádzajúcich príspevkoch), že pamäťová pena je v podstate PUR pena o vysokej hustote, ktorá je navyše chemicky upravená tak, aby dokázala absorbovať hmotnosť človeka pri určitom preťažení.(toto je hlavný dôvod, prečo bola pamäťová pena vyvinutá pre kozmonautov, ktorí navyše myslím že spia v stave beztiaže vo vertikálnej polohe). Dôvodom pre jej vývoj nebol teda špičkový ortopedický efekt ako to teraz 99% producentov propaguje, ba priam naopak. Ak by si človek ľahol na matrac, ktorý by bol celý z pamäťovej peny(zatiaľ som sa s takým nestretol), zaboril by sa do neho a jeho pohyb by bol tým pádom maximálne obmedzený. Je to podobné ako keď si človek sadne do sedadla pretekárskeho auta, proste ho to sedadlo drží, aby v zákrute nelietal vo vnútri auta ako špinavé prádlo .Vo vesmíre opodstatnené, ale u nás ????????????? Na druhej strane 2-3 cm vrstva tejto peny spôsobí, že má človek pocit, ako keby sa pomaličky vnáral do matraca, no to je tak asi všetko čo môže táto pena ponúknuť. Ba čosi naviac a to zvýšenú cenu matraca. Celá "propaganda" sprevádzajúca matrace z pamäťovej peny, ktorú môžeme sledovať na každom kroku je len špičkové marketingové promo. Osobne si dovolím tvrdiť a je to môj názor za ktorým si stojím, že pamäťová pena nijako zvlášť neprispieva k zdravému spánku oproti klasickej PUR pene a priam naopak existuje reálny predpoklad, že môže brániť v pohybe pri otáčaní sa na matraci a pod.. Tento expresívne vyjadrené "podvod" na ľuďoch, ktorý je možné denne vídať v médiách natoľko doslova opantal ľudí (nebojím sa povedať, že "oblbol") že dnes sa pri kúpe matraca ľudia ako prvé spýtajú "máte matrace s pamäťovou penou ?" Prečo vedecké inštitúty a ústavy pre skúšanie zdravého spánku (na slovensku nič také nemáme, tak vychádzam z vyjadrení zahraničných expertov ako napr. Stiftungwarentest-ktorý je v európe asi najprestížnejší) upozorňujú na nedostatky pri matracoch z rôznych druhov PUR pien(HR pien, sonnocely, pam. peny a pod..) ? Ide len o jednoduchú rovnicu (MAX. profit= lacno kúpiť materiál ako napr. Pur Penu+marketingové promo+min.100% kalkulačná prirážka resp. marža) kde spotrebiteľia, ktorí sa v danej problematike nevyznajú (a tých sú miliardy) ťahajú a vždy budú ťahať za kratší koniec.
Ale aby som sa vrátil a pomohol Ti v rozhodovaní , neuberaj sa smerom k rôznofarebným penám. Pokiaľ Ti nevyhovuje taštička poobzeraj sa skôr po latexe. Nie po latexe, ktorý je miešaný s inými penami ako napr. s Pur penou či HR penou a pod.., ale po čistom latexe, ktorý sa vyrába zmesou čistého 100% prírodného latexu a syntetického latexu. Ten sa do zmesy pridáva kvôli pružnosti a pevnosti výslednej latexovej peny. Tieto informácie by Ti mali vedieť poskytnúť v každej predajni, kde sa rozhodneš kúpiť matrac, a pokiaľ sa ani v predajni samotní predajcovia nebudú vedieť dopátrať k takýmto infomáciám u výrobcu, tak to značí, že nie je všetko kosher. Samozrejme, že je potrebné si pýtať ukázať aj certifikáty nie len na samotný matrac, ale hlavne na materiály, z ktorých je matrac zhotovený.
Pokiaš budú otázočky rád ich zodpoviem :)
Hromo
01.07.09,19:15
Asi pred 1,5 mesiacom som sa na „porade“ radil ohľadom výberu matraca. Ešte raz by som sa chcel v tejto súvislosti poďakovať Donpepponemu za jeho cenné rady. Hlavne jeho príspevky mi pomohli rozhodnúť sa. Rozhodovanie nebolo jednoduché, pretože som si nemohol osobne vyskúšať všetkých mojich „favoritov“. O to viac mi pomohli Donpepponeho rady. Nakoniec som sa rozhodol pre matrac M20 /v prevedení zima/leto/ od Vegas. Takže momentálne ho cca 2 tyždne „testujem“. Stručne sa chcem podeliť s Vami o prvé dojmy. Možno tým niekomu pomôžem. Jednanie dodávateľa bolo korektné – spokojnosť. Dodávka trvala od objednania po dodanie 3 týždne /dodávateľ deklaroval 2 – 4 týždne/ - ide totiž o matrac atypických rozmerov. Potešilo ma, že M20-ka mala pekný biely poťah /na stránke majú modrý/. Prvý dojem bol veľmi dobrý. Vypracovanie je kvalitné. Tiež z materiálov mám veľmi dobrý dojem. Pre kúpu nového matraca som sa rozhodol, pretože mám problémy s chrbticou v krížovej oblasti. Preto som zvolil taštičkové pružiny. Tri noci mi trvalo kým som si na nový matrac zvykol. Pre spresnenie, neznamená to že som bol s matracom nespokojný, len som mal pocit, že som spal v „cudzej posteli“. Po tých troch dňoch to už bolo OK. Subjektívne pocity po dvoch týždňoch používania sú veľmi dobré. Som spokojný. Čo je pre mňa ale najdôležitejšie ráno vstávam ako vymenený. Bolesti chrbta, aspoň zatiaľ /nechcem to zakríknuť/, zmizli. Pohyblivosť v krížovej oblasti je neporovnateľná. Predtým som mal ráno chrbát doslova stuhnutý. No a ešte jeden postreh. Hneď prvú noc som si uvedomil, že mi je na chrbát príjemne teplo. Na starom matraci som mal stále pocit chladu. Čo sa týka taštičkových pružín skutočne sa veľmi dobre a rýchle prispôsobujú tvaru tela ale zároveň umožňujú veľmi dobrú pohyblivosť / bez veľkého pasívneho odporu / napr. pri otáčaní sa. To je v krátkosti asi všetko.
bobaes
08.07.09,07:10
Ahojte, chcem sa opytat, ci je normalne, aby najvrchnejsia vrstva matraca bola z kokosoveho vlakna? nemala by byt umiestnena niekde nad pruzinou a vrchna cast by snad mala byt z nejakej peny?? Prikladam link na jeden matrac, patri sice k tym lacnejsim, a asi ani nie moc kvalitnym, ale chcem sa spytat, ci to nebude vadit, ak na tej kokosovej doske bude uz iba snimatelny potah?

http://www.zdravotne-matrace.sk/product_details.php?item_id=105

Dakujem za odpovede.
file:///c:/temp/moz-screenshot-1.jpgfile:///c:/temp/moz-screenshot-2.jpg
donpeppone
09.07.09,13:39
Je to normálne, pokiaľ je tá kokosová vrstva (doska) napustená latexom. Takéto uloženie kokosovej dosky, ktorá je nad doskou z polyuretánu alebo inej syntetickej peny je veľmi dobrým riešením. Pokiaľ sa nachádza doska z akejkoľvek syntetickej peny priamo pod poťahom, tak ich trením vzniká statický náboj, ktorý priťahuje čiastočky prachu z ovzdušia. Preto ak sa prášia matrace, ktorých jadro je z rôznych syntetických pien, je možné vidieť kúdoly prachu.
Kokosová doska v tomto prípade zabráni tomu, aby sa polyuretán pod ňou dotýkal poťahu ,a teda, aby sa vytvárala statická elektrina.
Otázna je ale kvalita kokosovej dosky, lebo pokiaľ takáto kokosová doska nebude napustená latexom, existuje riziko jej prelomenia či postupného drobenia.
guard
12.07.09,07:57
Tak my sme sa tiež rozhodli, na základe tejto diskusie a osobného skúšania matracov v niekoľkých predajniach pre matrac od firmy V. a to model 20.
Spím na ňom asi 2 týždne a môžem potvrdiť všetko čo sa tu popísalo. Prespím celú noc, čo sa mi pri starej posteli stávalo zriedka. Povrchová úprava z môjho laického pohľadu je super, z tkaniny coolmax ktorá má pravdepodobne výborne odvetranie pretože v spánku sa nepotím , na rozdiel od predchádzajúceho. Čiže aj keď suma nebola malá a na nejaké hlbšie hodnotenie je ešte skoro ja som zatiaľ maximálne spokojný ako s dodávkou
(mali sme ich na druhý deň po objednaní) tak s kvalitou spánku. Touto cestou ešte raz ďakujem za vyčerpávajúce informácie a ochotu užívateľovi donpeppone.
anawinka
15.07.09,18:59
Chcem sa opýtať? kde sa dajú matrace V...as vyskúšať keďže som zo Žiliny?
a mám pevný rošt, čítam, že najlepší je pružinový resp. taštičkový matrac?ďakujem.
Kolencikova
18.07.09,21:26
Ahojte...ja by som potrebovala poradit ohladne materialu hydrolatex. Precitala som tuto diskusiu a podla nasho poradcu donpepponeho ;) nieje vhodne sa pustat do materialov, v ktorych je latex miesany s inym materialom. Konkretne tento hydrolatex je miesany s nejakou komfortnou penou. Zaujima ma matrac od firmy M.. sultan hydrolatex plus, ktory som si dnes vyskusala a zdal sa mi velmi prijemny. Stredom je tvrdeny tou kokosovou vrstvou. Myslite si, ze rovnako rychlo strati svoje ortopedicke vlastnosti kedze to nieje cisty latex? O nejakej hustote tohto materialu som sa nic nedocitala.
Blackish
06.08.09,11:50
Ahojte,

Uz som si precital celu tuto diskusiu a vdaka tomu sa moj vyber zuzil na matrace Vegas 20 a Segum Wellness. Vyskusal som obidva, su velmi podobne. Akurat ma stve ze u toho Segumu su tie informacie take neuplne a aj nepresne. Napr. na letaku maju ze matrac Welness ma 600 pruzin na meter stvorcovy a predavacka v obchode mi tvrdila ze bola na skoleni a tam jej povedali ze v skutocnosti ich tam je 800 az 1000. Co je to za udaj? Tak bud ich tam je 800, alebo 850, alebo 965, alebo nejake konkretne cislo a nie 800 az 1000. Co ich tam davaju nahodne ze ani nevedia kolko? A este ta cena. Stoji rovnako ako Vegas 20, hoci ten ma nejakych 290pruzin na meter. Ked pozeram take Vegas matrace co maju 700 alebo 1000 pruzin, tak tie stoja 597 ci 995 Eur. A segum co ma tiez Latexovu dosku a vraj tych 800 az 1000 pruzin na meter stoji iba 360Eur? Nieco mi na tom nesedi. Vie sa niekto k tomu vyjadrit?
Dakujem.
Blackish
06.08.09,11:59
A este jednu otazku mam. Manzelka nedavno kupila ten akoze vzduchovy od Medivit a ako tu citam, vyzera to byt cele podvod. Co s nim teraz? Vyhodit ho? Alebo nie je to s nim az take zle ze by sa na tom par rokov nedalo spavat bez ujmy na zdravi?
Dakujem.
vierca7
09.08.09,11:46
tiez zvazujem kupu matracov, ako pre seba, tak pre rodicov, z ktorych jeden ma problemy s krizami. po prispevkoch od donpepponeho sa priklanam k matracom z latexu. a tiez sa priklanam k slov. vyrobcovi z oravy. aky je vlastne rozdiel medzi tym hydrolatexom a latexom od nich? donpeppone by asi povedal, ze radsej latex... hm? donpeppone?
donpeppone
10.08.09,15:48
Hydrolatex je zmes latexu a inej peny zväčša PUR peny, ktorá sa s obľubou zvykne nazývať aj "komfortná pena". Vlastnosti PUR peny nebudem zvlášť spomínať , keďže sú obsiahnuté v predošlých príspevkoch. Zmes latexovej peny a pur peny nemá také vlastnosti, aké by sme za normálnych okolností čakali u čistého latexu. Aj cena tu zohráva dosť podstatnú rolu, lebo zmesi rôznych pien sú vždy lacnejšie ako latex samotný. V podstate sa dá povedať, že Hydrolatex sa snaží nenápadne suplovať vlastnosti latexu, ale bohužiaľ si so sebou zároveň nesie všetky negatíva spojené s vlatnosťami PUR peny a čo je horšie nezachováva si vlastnosti čistého latexu počas celej doby jeho užívania.
donpeppone
10.08.09,15:55
RE: Blackish

S údajmi o taštičkách je to rôzne, ale každopádne je dobré overiť si na viacerých predajných miestach ako je to vlastne s ich počtom. Je možné, že ani samotný predajca nedával na školení pozor a práve túto informáciu prepočul :))) A čo sa týka matraca zo spomínanej firmy M...t . Ja by som to zhrnul do jednej vety (môj osobný názor) "Škoda peňazí." nechcem tým samozrejme nikoho uraziť a ani sa nikoho dotknúť.
vierca7
10.08.09,16:46
donpeppone, vdaka za odpoved. precitala som celu diskusiu a prespizlovala dalsich par stranok s ponukami... isto si to uz pisal, ale ja to momentalne neviem najst. pri tych latexovych matracoch by mal byt aspon aky podiel prirodneho latexu, aby to bol nebol vyslovene nekvalitny matrac?
donpeppone
11.08.09,15:57
Latexová pena, z ktorej je latexový matrac, sa skladá z prírodného latexu, ktorý je z prírodného kaučuku a zo syntetického latexu, ktorý tvoria dve zložky a to monomér butadién a styrén. Tieto dve zložky musia byť obsiahnuté v latexovej pene, pretože umožňujú latexovej pene aby bola pružná, pevná a aby sa nedrobila. Tento typ latexovej peny sa nazýva Dunlop. Pomer syntetického latexu a prírodného latexu môže byť vždy iný, ale optimum by sa malo pohybovať niekde medzi 25% prírodný latex a 75% syntetický latex. Takýto pomer je kompromisom nie len z hľadiska vlastností, ktoré latexová pena s týmto pomerom má, ale aj z dôvodu ceny.
vierca7
12.08.09,05:14
dakujem, donpeppone. ak by som ta este mohla poprosit, mam vybrane tri matrace, medzi ktorymi sa neviem rozhodnut. prvy je Sultan latex extra lux s kokosovou doskou /pomer prirodneho latexu podla jeho vyrobcu Ma...o je 20 %, hustotu materialu neviem/ alebo od fy A...c Latex prominent s kokosovou doskou s hustotou 55 kg/m3 /pomer materialov neviem/ a Latex otimo lux bez dosky s hustotou 65 kg/m3. ktory by bol podla teba naj?
donpeppone
14.08.09,14:39
Spomínané matrace sa síce líšia podľa názvu výrobcu , ale materiály sú si veľmi podobné ak nie identické. Preto by som sa podľa Teba riadil cenou prípadne ponukou služieb(dovoz a vynáška zdarma či odvoz starých matracov), ktoré Ti vedia poskytnúť. Samotný model je ťažké doporučiť, lebo na to je potrebné poznať určité parametre postavy a aj subjektívny pocit pri ležaní zohráva veľkú rolu.
vierca7
15.08.09,09:36
ďakujem ešte raz. bola som pozrieť tie od a...cu, naživo vyzerajú naozaj veľmi podobne tým od m...sa, na ktoré je teraz lepšia cena. tak pôjdem vyskúšať ešte tie a myslím, že je vlastne rozhodnuté :-) ešte Ti chcem povedať, že mi Tvoje príspevky veľmi pomohli, dostali ma trošku do obrazu. vďaka a pekný deň.
DADA4
08.10.09,09:49
chcela by som reagovať na odpoveď donpeppone, nakoľko nesúhlasím s názorom o pamäťovéej pene, že je to len purpena s výššiou hustotou. Momentálne som vymenila latexový matrac za matrac z pamäťovej peny a spí sa mi 100 násobne lepšie.
donpeppone
10.10.09,05:09
Milá DADA4, to že je pamäťová pena v podstate zmes polyuretánovej peny o vysokej hustote nie je môj názor, ale je to FAKT !!! Skúste surfovať po svetových stránkach zaoberajúcich sa produkciou rôznych pien a zistíte to isté. Nepíšete, aký ste mali predtým latexový matrac. Akej hustoty bol latex v danom matraci, aký je výrobca, aká bola jeho tvrdosť atď. O Vašom novom matraci tiež nič nevieme, či sa jedná o matrac z "pamäťovej peny" , kde pamäťová pena tvorí iba 2-3 cm vrstvu na matraci a zvyšok je polyuretán alebo či sa jedná o matrac, ktorý je celý z monolitného bloku pamäťovej peny. Podeľte sa s nami o tieto informácie. Som presvedčený o tom, že aj iných členov tejto diskusie budú tieto informácie zaujímať.
kajasla
10.10.09,10:29
Tak tato diskusia ma natolko navnadila, az ma presvedcila a kupila som novy madrac. Boli sme s manzelom pozriet niekolko madracov a najviac nas presvedcil Vegas 20 . Mame ho 6 tyzdnov a mozme si len pochvalovat. Manzel bol zo zaciatku z mojho rozhodnutia nie moc nadseny ( cena za madrac sa mu zdala vysoka a na starom madraci sa mu nespavalo zle), teraz je nadseny viacej ako ja. Investicia bola vyzsia , ale sme spokojní.
vierca7
24.10.09,19:01
tak uz mozeme referovat... na sultane latex extra lux T4 sa spi naozaj dobre. ma sice zatial tu eukalyptovu vonu, ale je to v pohode. ked nam matrace doviezli, trosku ma prekvapilo, ze su dost tazke, sama to nezdvihnem, este tak otocim na roste. ale hlavne, ze sa na nich dobre spi ;-)
vierca7
24.10.09,19:04
chcela by som reagovať na odpoveď donpeppone, nakoľko nesúhlasím s názorom o pamäťovéej pene, že je to len purpena s výššiou hustotou. Momentálne som vymenila latexový matrac za matrac z pamäťovej peny a spí sa mi 100 násobne lepšie.
dada4, z coho si myslis, ze vlastne je ta viskoelasticka pena?? podla mna je to proste vyrobena umela pena /rovnako ako ine/. Ale v podstate je to jedno, hlavne, ze si spokojna s kvalitou spanku na novom matraci, nie?
atemi
26.10.09,19:32
Dobry den,
poradite mi prosim? Kupili sme nasmu pol rocnemu syncekovi postielku (polska vyroba) a dostali sme matrac gratis. Zda sa mi ale strasne tvrdy. Nema ziadnu molitanovu alebo penovu vrstvu, je to len cisty kokos. Je to ok? Nemoze to skodit ortopedickemu vyvoju dietata?
jacquin
28.10.09,19:38
AHOJTE.

CHCEM SI KUPIT KVALITNY MATRAC NA POLOHOVATELNY ROST.
UZ HO INTENZIVNE HLADAM ASI MESIAC A STALE NIC.
CISTO PENOVY MI NEVYHOVUJE VOBEC.CHCELA BY SOM TASTICKOVY.
JE ICH DOST VELA NA VYBER A NAJMA FIRIEM.NO NAPRIEK TOMU SA STALE NEVIEM DOPRACOVAT K ZAVERECNEMU TYPU.PROSIM VAS AK MATE NEJAKE SKUSENOSTI ALEBO NEJAKY KONKRETNY TYP S KT.STE SPOKOJNI BUDEM VELMI RADA AK MI POMOZETE.
vierca7
30.10.09,06:43
AHOJTE.

CHCEM SI KUPIT KVALITNY MATRAC NA POLOHOVATELNY ROST.
UZ HO INTENZIVNE HLADAM ASI MESIAC A STALE NIC.
CISTO PENOVY MI NEVYHOVUJE VOBEC.CHCELA BY SOM TASTICKOVY.
JE ICH DOST VELA NA VYBER A NAJMA FIRIEM.NO NAPRIEK TOMU SA STALE NEVIEM DOPRACOVAT K ZAVERECNEMU TYPU.PROSIM VAS AK MATE NEJAKE SKUSENOSTI ALEBO NEJAKY KONKRETNY TYP S KT.STE SPOKOJNI BUDEM VELMI RADA AK MI POMOZETE.
tastickovy matrac sa neda polohovat, myslim...
vierca7
30.10.09,06:44
donpeppone, latexovy matrac s kokosom moze ist aj na latovy rost? ci musi ist bezpodmienecne na lamelovy?
vierca7
30.10.09,06:45
AHOJTE.

CHCEM SI KUPIT KVALITNY MATRAC NA POLOHOVATELNY ROST.
UZ HO INTENZIVNE HLADAM ASI MESIAC A STALE NIC.
CISTO PENOVY MI NEVYHOVUJE VOBEC.CHCELA BY SOM TASTICKOVY.
JE ICH DOST VELA NA VYBER A NAJMA FIRIEM.NO NAPRIEK TOMU SA STALE NEVIEM DOPRACOVAT K ZAVERECNEMU TYPU.PROSIM VAS AK MATE NEJAKE SKUSENOSTI ALEBO NEJAKY KONKRETNY TYP S KT.STE SPOKOJNI BUDEM VELMI RADA AK MI POMOZETE.
ten matrac, co spominas, ciste kokosove vlakno, to nie je matrac :-( asi nezvysilo na penu... vymenit!
donpeppone
31.10.09,13:09
Penový matrac s kokosom všeobecne je lepšie uložiť na rošt s predpätými lamelami, ale ani klasický laťkový rošt nie je zlou voľbou. Rozdiel je v tom, že pri ležaní na penovom matraci, ktorý je uložený na laťkovom rošte , človek nemá skoro žiaden pocit pruženia, a teda aj matrac samotný je viac namáhaný (stláčaný) lebo ho laťky nepustia nižšie v mieste, kde je najväčší tlak . Pocit spánku na takomto rošte je tvrdší. Pri lamelách je tá výhoda, že tie pružia, a teda sa prispôsobujú aj tlaku matraca resp. tlaku tela na matrac a následne na rošt. Pocit spánku na takomto rošte je mäkkší.

RE: atemi

takto zhotovené matrace pre dieťa nie sú ničím výnimočným. Pre deti všeobecne je vhodný tvrdší až tvrdý podklad, keďže ich chrbtica je v neustálom vývoji. Bolo by dobré zisťiť, či ten kokosový blok je impregnovaný latexom alebo či sa jedná iba o "zlisovaný kokos" (ten sa veľmi rýchlo vyleží a to nie je vhodné pre dieťatko). Veľkou výhodou takéhoto zloženia matraca je aj to, že nie je útočiskom pre roztoče.
deane7
04.11.09,14:50
Kúpili sme Dormeo orthopedic, mali akciu, no museli sme vymeniť aj rošt. Keďže žena má problémy s kŕčovými žilami tak sme šli kúpiť polohovateľné. No a potrebovali sme na váhu nad 90kg, ten s viac lamelami. V Trenčíne v ASKO mi v počítači našla aj lacnejšie než mali na sklade, že sú dobré, no že ich už od toho výrobcu prestali brať, sama to predavačka nechápala, asi preto že boli o polovicu lacnejšie, no že ich majú ešte 6 kusov v Nitre. Ešteže mám auto kombík, tak som zabehol do Nitry a predavačka ani nevedela že ich ešte ešte 6 kusov majú. A sú úplne super, za cenu čo mi u nás ponúkli jeden som mal 2.
Len ma hnevá že mi z tej firmy čo dodáva matrace Dormeo stále vyvolávajú a niečo ponúkajú.
manageere
03.12.09,19:04
otazka na donpeppone

zariadujem novy byt a kedze penazi nie je moc navyse, a po precitani tejto diskusie, sa chcem spytat, ci je mozne kupit relativne dobry matrac aj v cene okolo 100 Eur. Po precitani diskusie mi vyslo, ze najlacnejsie riesenie je asi Premier Bio- Ex od Ma...sso.. No i tak sa chcem spytat na Vas nazor alebo lepsie o radu. Matrac by mal mat tvrdost strednu. Dakujem za odpoved :)
donpeppone
06.12.09,16:49
Samozrejme, že sa dá kúpiť aj v tejto cenovej kategórii matrac, ktorý Vám môže vyhovovať. Na druhej strane od neho netreba čakať žiadne zázraky. Mám tým na mysli rýchlejšie opotrebovanie materiálov, z ktorých je matrac zhotovený, opotrebenie poťahu a pod. . To ale neznamená, že sa takýto matrac po týždni užívania rozpadne alebo niečo podobné. Matrace vo vyšších cenových kategóriách sú predsa len trvácnejšie. Je na samotnom zákazníkovi, či uprednostní skôr drahší matrac (cca 300 euro) a má min. 10 rokov pokoj, alebo kúpi každé dva až tri roky matrac za 100 euro.
jurajj
08.12.09,13:22
Aký je teda ten správny matrac?
No musí zaistiť, aby Vaša chrbtica bola v noci ako za dňa - t.j. rovná z predu a 2-ojité S zboku! Teda Vás musí ideálne okopírovať! To dokážu len 2 materiály na svete - VODA a VZDUCH !
Vodná posteľ je dobrá ale drahá, ťažkáá +vedľajšie náklady na dokurovanie vody v noci!
Skúste vzduchom plnené matrace! Na trhu je jeden, ktorý má cca 2,5 mil priečne uložených kanálikov plnených iba vzduchom - teda Vás ideálne okopíruje. To nedokáže žiadny latex, pružina či pena či molitan!
Držím sa hesla: Nemám toľko peňazí aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci. Na ten matrac je záruka 12 rokov a životnosť 25 rokov! Ja som s ním max. spokojný - uhne kde treba a podoprie kde ste ohnutý - ráno vstávam ako mladík!

Skúška pohárom:
Sadni na ten Tvoj matrac a polož tesne vedľa seba pohár s vodou - ak Ťa oleje, tak Ti treba! - šetríš na svojom zdraví! Ten môj drží pohár rovno! Je to dôkaz ako ideálne kopíruje krivky tela. Nepotrebuje žiadne dodatočné opružovanie lamelami abo čím - tie sú len dôkazom nedokonalosti matzracov ak to potrebujú.

Nebudem im robiť tu reklamu - podrobnosti e-mailom, pošli svoj na email: jurajsnv*azet.sk
svacko85
13.12.09,19:20
ahojte,

prave stojim pred kupou matracov, pricom sa musim rozhodnut do dvoch dni (na jeden z matracov 15.12. konci akcia). viete mi poradit, pre ktory s nasledujucich matracov sa rozhodnut (budu pouzite na pevnom rame postele 195x85cm, takze do uvahy pripadaju len matrace pruzinove a tastickove):
1. Segum Superlat 15a- za cenu 6828Sk/228EUR. Ide o pruzinovy matrac, zivy test v predajni dopadol vyborne. neviem vsak,kolko stoji doprava
2. Vegas Model 10a - za cenu 7890Sk/262E - ide o tastickovy matrac + zadarmo doprava

Co som si tak preluskal tuto diskusiu, matrace Vegas su tu velmi chvalene, takisto tastickova technologia ma zrejme navrch od pruzinoveho matracu. Matrac Segum som si vsak realne otestoval a testovanie dopadlo vyborne, kdezto matrac Vegas nemam kde v BA okukat. Viete mi poradit, pre ktory z nich sa rozhodnut? Je firma Segum kvalitnejsia ako firma Vegas,alebo je to individualne? Povodne sme chceli do matracov investovat max 200E/ks, takze ta cena za ten Vegas sa mi vidi mierne vysoka.
Diiky vopred za akukolvek pomoc,
S.
monok
14.12.09,08:48
Svacko, model Vegas 10a by mal byt vystaveny v BA ONE STEP na Svatoplukovej ulici - zistis to na stranke firmy VEGAS, sekcia predajne, tam maju napisane, v ktorej predajni maju ake matrace vystavene.
Pokial ide o Segum versus Vegas, tiez som povodne chcela investovat do matracov tak max. 200 eur, ale nakoniec som si to rozmyslela a prave som objednala 10a :) Mne sa Segum zda o dost drahsi oproti vegas a nedaju sa porovnavat pruziny s tastickami, to si kup pruziny u vegasu, tam su o dost lacnejsie.
jurajj
13.04.10,10:34
Nekonečná dilema a neistota: Ako kúpiť kvalitný matrac? Jedine tak, že si ho aj s odborným výkladom vyskúšate osobne ! Skúste vitalita.wbl.sk Prídu až k Vám domov!
donpeppone
14.04.10,17:24
Neviem teraz či mám plakať alebo sa smiať, ale tie dva príspevky od jurajj-a sú naozaj na pobavenie. Snažím sa byť k takýmto príspevkom vyjadrujúcim postoje, názory či návody atď. neutrálny, no toto je už aj na mňa priveľa. Sám som zvedavý, dokedy bude tzv. "poctivých" podnikateľov baviť klamať ľudí a zavádzať ich blábolmi typu
2 500 000 kanálikov a pod.. A ešte viac som zvedavý, dokedy si my Slováci necháme brnkať po nose od týchto "kšeftárov".

PS: úprimne sa ospravedlňujem všetkým za môj príspevok mimo tému
Rika
20.04.10,10:42
Re: stevca331

Dlho som rozmýšľal, či mám reagovať na Váš príspevok ohľadom kúpy matraca D.... . Nechcem sa Vás nijako dotknúť či nebodaj uraziť to vôbec nie, no bol by som rád, keby ste mi napísali pravdu, či už tu do fóra, alebo aj súkromnou správou, či by ste sa zamýšlali nad kúpou tohto matraca, keby ste sa s reklamou na túto značku matracov nestretávali temer každodenne. (človek má niekedy pocit, že otočí kohútikom na studenú vodu a namiesto vody z neho vytečie matrac D....o. ) Možno z mojich doterajších slov je možné usudzovať, že som voči nim zaujatý, ale opak je pravdou. Po dlhej dobe som zavesloval na ich stránku a prečítal som si, čo o ich matracoch , teda o ich zložení píšu a musím sa priznať, že som sa už dlho tak dobre nepobavil. Treba si uvedomiť, že táto značka je jedna z mnohých, ktoré ťažia z nevedomosti ľudí a podsúvajú im informácie, ktoré chcú ľudia a teda potencionálni zákazníci počuť, aby ich presvedčili o tom, že ak si kúpia niečo iné, tak sa dopustia životného omylu. Toto je jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol písať do tohto fóra. V celom popise sa okrem viacerých superlatívov nepíše nič o zložení materiálu, o jeho hustote a pod. . Je to zámer? Na túto rečnícku otázku radšej nebudem odpovedať. ďalšia podozrivá vec je cena. Nikde nie je napísané, že sa nedá kúpiť kvalitný matrac za rozumný peniaz, ale je otázne, či je vôbec v dnešnej dobe reálne, aby matrac za 159,9 Eur mohol spĺňať všetky tie účelové vlastnosti, ktorými ho ospevujú. Aká musí byť výrobná cena matraca, aby mohol byť predávaný za 159,9 eur a to je ešte k tomu údajne z Talianska ? Z čoho je potom ten ich matrac vyrobený ak si obchodník dovolí z jeho predaja platiť milióny za reklamy v televízii, printových a elektronických médiách??????? Odpoveď je jednoduchá - Z tých najlacnejších materiálov, aké len na trhu možné zohnať.
Vážená stevca331 bol by som nerád, keby ste sa týmto mojim príspevkom nechali odradiť od kúpy matraca D...o , no nedalo mi napísať Vám môj názor aj keď som si vedomý skutočnosti, že si sypem popol na hlavu, lebo takéto radikálne vystupovanie nemám vo zvyku. Preto sa chcem zároveň ospravedlniť všetkým, ktorých som sa týmto príspevkom nejako dotkol alebo urazil.
Na záver by som chcel dodať, že pristupovať ku kúpe matraca alebo inej veci pre svoje dieťa s myšlienkou "deťom to stačí, veď aj tak to zničia" je síce pre peňaženku rajská pieseň, ale riziko možných komplikácií, ktoré sa u nich môžu objaviť v budúcnosti je oveľa, oveľa vyššie.

Možno je to trošku mimotemy, pretože je mám skúsenosť s vankúšom od fimy D....., ale už by som ho nikdy nechcela. Mojej dcére predpísal lekár ortopedický vankúš z pamäťovej peny, nepamätám si výrobcu, dostali sme ho v lekárni, my sme ho mali na recept, ale vtedy stál 1500 Sk, je to niečo úžasné. Tak som chcela kúpiť aj druhej a samozrejme som našla za 890 v D..... a kúpila som ten, doteraz to banujem, skúšala som na ňom spať aj ja niekoľko nocí. Na prvý si nebolo treba ani zvykať, ale na ten od D..... sa ani zvyknúť nedá.
lujza.j
21.04.10,18:57
sú veci na ktorých sa neoplatí šetrit, ked sme pred 5 rokmi riešili kúpu novej postele s novými matracmi a roštami. popri diagnoze môjho chlapa /vyskočená platnička/ som mala jasno matrace a rošty od f. Segum, rošty polohovateľné aj pri nohách aj pri hlave, matrace s kokosovým vláknom,/určite nie pružinové/ boli síce drahé,ale spí sa na nich súper a po piatich rokoch su bez zmeny žiadne vyležaniny:)
vige
27.04.10,16:44
prosím o pomoc donpeppone - ho

Pozeral som na internete ponuku a zaujali ma matrace talianskeho výrobcu Ma...no ( Odkaz na stránke V...s). Konkrétne sa jedná o model Bravo. Samozrejme je problém z internetovej stránky vyčítať dôležité údaje o matraci. Poslal som predajcovi otázky typu Aké sú široké jednotlivé vrstvy a žiadal som o informáciu o hustote taštičiek na m2. Prosím o Váš názor na uvedený matrac.
Ďakujem VIGE
vajda65
30.04.10,08:56
Ja mám zas s "Las Vegas" matracom číslo 20 negatívnu skúsenosť. Podľa tabulky mi vyšla stredne tvrdá tvrdosť, objednal som teda 20nu kedže boli na nu celkom dobré referencie, ale začali ma neskutočne bolieť kríže. (20 jedna strana je stredne tvrdá a druhá stredna)

Frajerka kúpila 29 model (čo je tvrdá a stredne tvrdá z druhej strany)

Teraz pred nedávnom bola služobne preč tak reku vyskúšam jej matrac, ta tvrdá strana to bol extrém ale aké bolo moje prekvapenie ked som to otočil na stranu stredne tvrdej strany, akurátna tvrdosť.

Písal som na vedenie, boli pozrieť samozrejme hneď zistili že je tam obrovský rozdiel medzi tvrdosťou, vraj sa ozvú čo aj spravili ale dali odtoho ruky preč že oni nemôžu s tým nič robiť.

Pokladám za zvláštne že nikde neinformujú že majú vlastne medzistupne medzi jednotlivými tvrdostami nakolko ten rozdiel medzi modelom 20 a 29 je obrovský.
Človek samozrejme nemá šancu zistiť to za pár minút na matraci či je stredne tvrdý alebo stredne tvrdší....
Čakal by som reakciu ako má iný výrobca že nie je problém vratiť ani z iných dôvodov, nie takýchto objektívnych.
roaldo
01.05.10,17:12
chcem sa opýtať ,,donpeppone,,
ponúka mi suseda z medivitu ich matrac ,nakolko ma bolia kríže,
matrac stojí 300€ a má zloženie:15% bavlna, 42% polyester, 40% polypropylen a 3% striebro,zimná,letná strana,,,
mne sa tiež páči Ortopedický latexový matrac - model 6 vegas 312€
môžete mi poradiť prosím ktorý si vybrať,???? dakujem
donpeppone
02.05.10,17:14
Re -Vige
Nie je pre mňa jednoduché vyjadriť sa, pretože mi podobne ako to uvádzate aj Vy chýbajú potrebné informácie o zložení Vami zvoleného modelu matraca.


Otázka na vajda65
chcem sa opýtať, či ste skúšali matrac hneď po zakúpení vrátiť, keď Vám nevyhovoval. Myslím, že pre spomínanú firmu, a ani jej podobným by nemal byť problém vymeniť matrac krátko po kúpe.

RE-roaldo
Na adresu Vami spomínanej firmy som sa tu vyjadril už niekoľkokrát. Nerád by som sa dotkol Vás osobne alebo niekoho z Vašich blízkych no zhrnul by som to asi nasledovne: Nedá sa porovnávať neporovnateľné !!!! Zloženie, ktoré popisujete sa týka iba poťahu, ktorý sa samozrejme nedá odzipsovať. Na moju osobnú otázku na výstave teraz v Nitre "prečo sa nedá poťah odzipsovať" mi predajca spomínanej firmy podal nasledovný argument: "poťah sa nedá odzipsovať preto, lebo v matraci je vzduch, a keď si ho objednáte teraz, môžete získať cestu do Turecka". Myslím, že viac ani netreba dodávať. Pravdou je, že ani samotní predajcovia danej firmy nevedia presne čo predávajú. Sú naučení iba argumentovať na podnety od potencionálnych zákazníkov. Často krát ani za to nemôžu, je to chyba vedenia spoločnosti, ktorá má , a to treba uznať, špičkovo zvládnutú psychológiu predaja. Jadro matraca je penové a jeho pravé zloženie nevedia často ani ich podomoví predajcovia, no kvalitou je porovnateľné s ktorýmkoľvek matracom na trhu v hodnote cca do 100 €.
vierca7
04.05.10,16:23
Re -Vige
Nie je pre mňa jednoduché vyjadriť sa, pretože mi podobne ako to uvádzate aj Vy chýbajú potrebné informácie o zložení Vami zvoleného modelu matraca.


Otázka na vajda65
chcem sa opýtať, či ste skúšali matrac hneď po zakúpení vrátiť, keď Vám nevyhovoval. Myslím, že pre spomínanú firmu, a ani jej podobným by nemal byť problém vymeniť matrac krátko po kúpe.

RE-roaldo
Na adresu Vami spomínanej firmy som sa tu vyjadril už niekoľkokrát. Nerád by som sa dotkol Vás osobne alebo niekoho z Vašich blízkych no zhrnul by som to asi nasledovne: Nedá sa porovnávať neporovnateľné !!!! Zloženie, ktoré popisujete sa týka iba poťahu, ktorý sa samozrejme nedá odzipsovať. Na moju osobnú otázku na výstave teraz v Nitre "prečo sa nedá poťah odzipsovať" mi predajca spomínanej firmy podal nasledovný argument: "poťah sa nedá odzipsovať preto, lebo v matraci je vzduch, a keď si ho objednáte teraz, môžete získať cestu do Turecka". Myslím, že viac ani netreba dodávať. Pravdou je, že ani samotní predajcovia danej firmy nevedia presne čo predávajú. Sú naučení iba argumentovať na podnety od potencionálnych zákazníkov. Často krát ani za to nemôžu, je to chyba vedenia spoločnosti, ktorá má , a to treba uznať, špičkovo zvládnutú psychológiu predaja. Jadro matraca je penové a jeho pravé zloženie nevedia často ani ich podomoví predajcovia, no kvalitou je porovnateľné s ktorýmkoľvek matracom na trhu v hodnote cca do 100 €.


hahaha, sice mimo temu, ale tento prispevok, resp. odpoved predajcu o odzipsovatelnom potahu ma normalne rozrehotal, ze som sa musela prihlasit a napisat to sem :-D

ale ked uz som tu, tak sa podelim o skusenost. kooonecne spim na mojom sultane latex extra lux tvrdom od materassa /hoci by mi podla BMI stacil ten makksi/. uz je to asi mesiac, necely prvy tyzden bol zvykaci, aj na lamelovy rost som si zvykala, mala som pocit, ze sa z neho skotulam :-). ale nedam nanho dopustit, nic ma neboli, nevstavam polamana, vyborne sa na nom spi. aj ked niekedy kratko, ale to je o inom ;-)
Lenka526
05.05.10,07:59
Súhlasím s chobotom. Ja môžem len a len odporučiť matrace od Matratexu...s kokosovým vláknom, s letnou a zimnou stranou. Matrac som mala vybraný hneď, nakoľko môj brat má svoju predajňu s nábytkom. Vedel mi teda dobre poradiť. Preto viem, že by mi nepredal nič, čo by bolo užitočné len dočasne. Držím palčeky pri výbere. Prajem pekný deň.
roaldo
05.05.10,11:43
dakujem za odpoved,a vlastne,v akej cenovej hladine by som sa mal pohybovať a aké zloženie matraca by som mal hladať?? poprípade na akú firmu sa obrátiť?
lujza.j
06.05.10,17:10
Zdravím, máme doma matrace od firmy MEDIVIT. Názor, že čím drahšie tým lepšie sa nám oplatil. Matrace v obchode sú lacnejšie,ale majú krátku záručnú dobu. Táto firma dáva až 12 rokov. Možno je to neuveriteľné ale je to tak. Mali sme reklamáciu nakoľko stratili pružnosť, Prišiel pán z firmy a matrace nám dal nové. Nájdite mi firmu alebo predajňu ktorá toto spraví. Ale to je na každom z nás koľko chce zaplatiť. Len môj názor.


To musí byť kvalitný matrac ked stratil pružnosť!!!

12 ročná záruka je fajn, ak aj firma-predajca ešte funguje:)
roaldo
06.05.10,19:49
12 ročná záruka je fajn, ak aj firma-predajca ešte funguje:)
Predošlý príspevok o matraci z medivitu nieje môj,ja ešte matrac nemám iba hladám,,
nataliat
08.05.10,23:50
prosím o pomoc donpeppone - ho

Pozeral som na internete ponuku a zaujali ma matrace talianskeho výrobcu Ma...no ( Odkaz na stránke V...s). Konkrétne sa jedná o model Bravo. Samozrejme je problém z internetovej stránky vyčítať dôležité údaje o matraci. Poslal som predajcovi otázky typu Aké sú široké jednotlivé vrstvy a žiadal som o informáciu o hustote taštičiek na m2. Prosím o Váš názor na uvedený matrac.
Ďakujem VIGE
Zdravim...aj mna zaujali matrace Mat...o, hlavne kvoli cenovej dostupnosti...napis, prosim, co si sa dozvedel od predajcu ohladom tohto matracu...dakujem
PeTe62
10.05.10,07:04
Ahojte,

Uz som si precital celu tuto diskusiu a vdaka tomu sa moj vyber zuzil na matrace Vegas 20 a Segum Wellness. Vyskusal som obidva, su velmi podobne. Akurat ma stve ze u toho Segumu su tie informacie take neuplne a aj nepresne. Napr. na letaku maju ze matrac Welness ma 600 pruzin na meter stvorcovy a predavacka v obchode mi tvrdila ze bola na skoleni a tam jej povedali ze v skutocnosti ich tam je 800 az 1000. Co je to za udaj? Tak bud ich tam je 800, alebo 850, alebo 965, alebo nejake konkretne cislo a nie 800 az 1000. Co ich tam davaju nahodne ze ani nevedia kolko? A este ta cena. Stoji rovnako ako Vegas 20, hoci ten ma nejakych 290pruzin na meter. Ked pozeram take Vegas matrace co maju 700 alebo 1000 pruzin, tak tie stoja 597 ci 995 Eur. A segum co ma tiez Latexovu dosku a vraj tych 800 az 1000 pruzin na meter stoji iba 360Eur? Nieco mi na tom nesedi. Vie sa niekto k tomu vyjadrit?
Dakujem.
Zdravim, mam presne tento isty problem. Po precitani diskusie, studovani a hladani na internete, polihovani v predajniach, ... som vyber zuzil na dva matrace, 20 a Wellness. Zial z tohto bodu sa neviem pohnut a rozhodnut. 20 ma dve funkcne strany na jemne doladenie tvrdosti, Wellness je v zasade jednostranny, trosku mäkksi, s vacsim poctom tasiek, druha strana s 3 cm kokosom je hodne tvrdsia a zrejme aj degraduje vyhodu 600 tasiek/m2. Neviem si predstavit, ako by tasticky kopirovali telo cez 3 cm platnu kokosu a tento fakt mam aj pocitovy pri lezani na tejto strane. Takze risknut a zvolit makksi Wellness (nepochybne vyssia trieda s tymto poctom tasiek), alebo zvolit 20 do ktorej sa zrejme trafim vyhovujucou tvrdostou (pocitovo i podla tabulky mi vychadza tvrdost na rozhrani, co poskytuju obe strany 20-ky)? Blackish, ty si sa ako rozhodol?
MikiHalasko
10.05.10,07:28
Zdravim, mam presne tento isty problem. Po precitani diskusie, studovani a hladani na internete, polihovani v predajniach, ... som vyber zuzil na dva matrace, 20 a Wellness. Zial z tohto bodu sa neviem pohnut a rozhodnut. 20 ma dve funkcne strany na jemne doladenie tvrdosti, Wellness je v zasade jednostranny, trosku mäkksi, s vacsim poctom tasiek, druha strana s 3 cm kokosom je hodne tvrdsia a zrejme aj degraduje vyhodu 600 tasiek/m2. Neviem si predstavit, ako by tasticky kopirovali telo cez 3 cm platnu kokosu a tento fakt mam aj pocitovy pri lezani na tejto strane. Takze risknut a zvolit makksi Wellness (nepochybne vyssia trieda s tymto poctom tasiek), alebo zvolit 20 do ktorej sa zrejme trafim vyhovujucou tvrdostou (pocitovo i podla tabulky mi vychadza tvrdost na rozhrani, co poskytuju obe strany 20-ky)? Blackish, ty si sa ako rozhodol?
ahoj! nerozmyslal si nad tvrdisim penovym s tensov vrstvou memory peny + rost s nastavitelnymi lamelamy s ktorymi si upravis tvrdost a makkost postele v roznych castiach este lepsie? Tym dosiahnes ze ta matrac nebude tlacit, ale cast matraca kde ju potrebujes mat este viac pevnu, viac pevna bude. ja to mam takto doma, ale s maksim matracom.
PeTe62
10.05.10,08:51
Doteraz spavam na ciste latexovom (hodne starom) matraci, dlho som si ho pochvaloval, az ma zacal bolievat chrbat a vstavavanie z postele bolo narocnejsie. Tak som sa zacal zaujimat o novy matrac. Zistil som, ze chyba nie je ani tak v matraci ako skor v tom, ze tento matrac potrebuje lamelovy rost. Ked som sa zacal zaujimal o rost, tak som zistil, ze ma jednu nevyhodu. A to ze tie svoje dobre vlastnost ma len v uzkom pasme, v strede v pozdlznej osi a smerom ku krajom sa z neho stava pevny rost (co je logicke). Kedze chcem menit aj stary matrac, ktory je uz urcite dospely (18+), preco nevyskusat taskovy matrac, ktory ma rovnake vlastnosti (lameloveho rostu) v podstate na celej ploche a mal by aj lepsie kopirovat (podopierat) telo ako rost cez 15 - 20 cm latex (o penach PUR, Green ci inych neuvazujem). A je tu dalsie hladisko, financne. Slusny latexovy matrac nie je lacny a k nemu treba pripocitat aj cenu lameloveho rostu, ktory nemam. Aj odhliadnuc od tohto aspektu, skusal som takuto variantu (len v predajniach, na nenastavenych rostoch) a nejak ma to neoslovilo. Verim, ze by sa dalo vysperkovat kombinaciou matraca a nastavitelneho lameloveho rostu optimalne lezadlo, ale v praxi, skuskami v predajni je to velmi problematicke. Este dalsie + maju pruziny vo svojej vzdusnosti a vetratelnosti. Byvanie pod strechou v lete prinasa so sebou aj 30+ stupnove teploty v spalni. Preto som sa zacal orientovat na taskove matrace.
Vyskusal som ulahnut aj do memory peny a tu som skonstatoval, tadialto cesta nevedie. Ked som sa chcel pretocit v posteli, pripadal som si akoby som mal o 15 kg viac. A byt zaboreny v pene v teplych letnych mesiacoch, to nepotrebujem.
PeTe62
11.05.10,07:57
Chcel by som podakovat donpepponemu za jeho informacie, ktore urcite mnohym pomohli rychlo sa zorientovat a ziskat aspon zakladne informacie a prehlad v tejto problematike. Obdivujem Tvoju trpezlivost s ktorou neunavne odpovedas (zrejme unavenym obcanom) na otazky, ktore by vobec neboli napisane, keby si predtym precitali aspon zopar stran z tejto diskusie. Dakujem.
Apropo, jeden dobry, ale fakt dobry ortopedicky a trvacny matrac, najlepsie z molitanu, tak do 120,- Euro, by si nevedel poradit? :)
ErikaDP
11.05.10,08:04
Chcel by som podakovat donpepponemu za jeho informacie, ktore urcite mnohym pomohli rychlo sa zorientovat a ziskat aspon zakladne informacie a prehlad v tejto problematike. Obdivujem Tvoju trpezlivost s ktorou neunavne odpovedas (zrejme unavenym obcanom) na otazky, ktore by vobec neboli napisane, keby si predtym precitali aspon zopar stran z tejto diskusie. Dakujem.
Apropo, jeden dobry, ale fakt dobry ortopedicky a trvacny matrac, najlepsie z molitanu, tak do 120,- Euro, by si nevedel poradit?
PeTe62 vzhľadom na Tvoj predošlý fundovaný príspevok č.196 neviem či som dobre pochopila Tvoju otázku v príspevku 197 o "dobrom trvacnom molitanovom matraci". Predpokladam že si nás aj donppeponeho chcel pobaviť. Alebo mi niečo ušlo a molitan je zas "in" ?
ErikaDP
11.05.10,08:25
Chcel by som podakovat donpepponemu za jeho informacie, ktore urcite mnohym pomohli rychlo sa zorientovat a ziskat aspon zakladne informacie a prehlad v tejto problematike. Obdivujem Tvoju trpezlivost s ktorou neunavne odpovedas (zrejme unavenym obcanom) na otazky, ktore by vobec neboli napisane, keby si predtym precitali aspon zopar stran z tejto diskusie. Dakujem.
Apropo, jeden dobry, ale fakt dobry ortopedicky a trvacny matrac, najlepsie z molitanu, tak do 120,- Euro, by si nevedel poradit?
Donpeppone,
pripajam sa k vďake za Tvoje príspevky. Pred časom cca rok dozadu si mi aj s ostatnými prispievateľmi pomohol v zorientovaní sa v matracoch. Keďže sme kôli "hojdavému" efektu nechceli pružinový matrac, nakoniec rozhodli sme sa pre latexový V...s 13. Až teraz ho ale konečne používame cca týždeň. Síce nás z toho bolia chrbty - zvykáme si na novú polohu po spaní v 20ročnom molitanovom koryte, ale s výberom sme naozaj spokojní. Od matraca sme očakávali "tvrdosť" , skor asi pevnosť a súčasne prispôsobenie sa telu. Matrac sa naozaj v ťažších častiach tela prispôsobí - zadok , ramená a súčasne dobre podopiera kríže, tak aby chrbtiaca bola v správnej polohe. Poťah Lyocel jeveľmi príjemný na omak, pôsobí prírodným dojmom, oproti spaní na molitane nie je pocit potenia. V...s 13 je dosť hrubý-vysoký, čo nám vyhovuje, lebo spolu s lamelovým roštom na pomerne nízko položenej posteli zabezpečil, že celková výška postele je pomerne vysoko oproti štandartným výškam a vstávanie z postele je pohodlné.

Prosím Ťa ešte o vysvetlenie:
ako narábať s lamelovým roštom ? Zatiaľ sme ho nechali v takom nastavení ako prišlo od výrobcu. Ale neviem: kríže nás po týždni stále po spánku pobolievajú, t.j. neviem či nemáme správnu polohu nastavaenia lamiel alebo je to zvykanie na novú posteľ. Totiž matrac je taký hrubý a pevne osadený v ráme postele, že necítime nejaké pruženie, zdá sa ako by bol matrac položený na pevnej podložke a nie na pružných lamelách. A neviem, či je to tak správne a teda ani nemáme cítiť mierne poddavanie sa matraca na predpätých lameĺách, alebo sú lamely nastavené príliš napevno a treba ich povoliť. Upresním že mi nechýba ten pocit pruženia, len sa chcem uistiť že to tak má byť a bolenie krížov je spôsobené len nezvykom chrbtice byť v správnej a neohnutej polohe. Ešte upresním, že V...s 13ku máme teraz otočenú s tej o niečo mäkšej strany.
PeTe62
12.05.10,07:34
PeTe62 vzhľadom na Tvoj predošlý fundovaný príspevok č.196 neviem či som dobre pochopila Tvoju otázku v príspevku 197 o "dobrom trvacnom molitanovom matraci". Predpokladam že si nás aj donppeponeho chcel pobaviť. Alebo mi niečo ušlo a molitan je zas "in" ?
Urcite ti nic neuslo :eek: , pridal som :), je to tak jasnejsie.
Nie, ze by som sa potreboval vyjadrovat k vasej volbe ale: "Síce nás z toho bolia chrbty..., ...bolenie krížov..." Ja neviem, "...s výberom sme naozaj spokojní." ja by som uz o svojom vybere zapochyboval. Podla mna, na spravnu polohu si netreba zvykat. Matrac nema nahradzat stredoveke kolo, aby clovek z neho vstaval dolamany.
Vyuzil som moznost odskusania matraca z Ikea. Ja viem, lacny matrac za vela penazi..., ale nemal som moznost odskusat iny dobry matrac a zistit, ci to moje bolave vstavanie je sposobene nespravnym matracom. Uz po prvej noci som jednoznacne mohol povedat, ze mna rano noboli chrbat ani krize. Bolelo ma vsak vsetko ostatne, teda hlavne bedrove boky aj ramena. Po tyzdni som si ciastocne zvykol na tvrdost, ale bedra som si stale citil otlacene. Preto som ho aj vratil. Keby bol trochu makksi, tak si ho necham, lebo kazde rano som staval bez bolaveho chrbata (uzasny pocit). Vcera som vratil matrac a objednal som makksi, rozhodol som sa uz pre spominanu 20. Spal som opat na osvedcenom starom matraci a vstaval som opat ako zo stredovekeho kola (hrozny pocit).
Ja osobne si neviem moc dobre predstavit, akym sposobom funguje lamelovy rost pod 20 cm latexom spevneny 3 cm kokosovou doskou. Napada ma len jedna vec. Ak zatlacim na matrac bodovo, takyto matrac rozlozi tuto silu (lebo nie je dokonale ohybny) na take 3-4 lamely, ktore prehne. Ak zatlacim bedrami, ohne lamely tak na 50 - 70 cm a to mi uz pripomina lavor. Mozno sa mylim, nie som v tom ziaden odbornik. Odskusany mam ciste latexovy matrac na tvrdom roste a zo skusenosti viem povedat, ze toto mi nevyhovuje. Latex progresivne pruzi, cize cim viac ho stlacite, tym kladie vacsi odpor, Takze miesta na ktore silne zatlacite sa pomerovo menej stlacia ako miesta na ktore zatlacite menej (bedra a ramena - najtazsie podoprie silnejsie ako trup, ktory sa relativne zabori - lebo je lahsi). Z toho mi vypliva, ze latex potrebuje asi tie lamely :confused:, ale ja by som skor povedal, ze bez kokosovej dosky a skor mensia hrubka latexu, aby sa ohybali lamely len pod tymi najviac zatazovanymi bodmi. Ale je to len moj laicky nazor, ludia sme rozdielny a co jenemu vyhovuje, druhemu nemusi, to neznamena, ze jadno alebo to druhe je zle.
ErikaDP
12.05.10,11:53
Urcite ti nic neuslo :eek: , pridal som :), je to tak jasnejsie?
Nie, ze by som sa potreboval vyjadrovat k vasej volbe ale: "Síce nás z toho bolia chrbty..., ...bolenie krížov..." Ja neviem, "...s výberom sme naozaj spokojní." ja by som uz o svojom vybere zapochyboval. Podla mna, na spravnu polohu si netreba zvykat. Matrac nema nahradzat stredoveke kolo, aby clovek z neho vstaval dolamany.
Vyuzil som moznost odskusania matraca z Ikea. Ja viem, lacny matrac za vela penazi..., ale nemal som moznost odskusat iny dobry matrac a zistit, ci to moje bolave vstavanie je sposobene nespravnym matracom. Uz po prvej noci som jednoznacne mohol povedat, ze mna rano noboli chrbat ani krize. Bolelo ma vsak vsetko ostatne, teda hlavne bedrove boky aj ramena. Po tyzdni som si ciastocne zvykol na tvrdost, ale bedra som si stale citil otlacene. Preto som ho aj vratil. Keby bol trochu makksi, tak si ho necham, lebo kazde rano som staval bez bolaveho chrbata (uzasny pocit). Vcera som vratil matrac a objednal som makksi, rozhodol som sa uz pre spominanu 20. Spal som opat na osvedcenom starom matraci a vstaval som opat ako zo stredovekeho kola (hrozny pocit).
Ja osobne si neviem moc dobre predstavit, akym sposobom funguje lamelovy rost pod 20 cm latexom spevneny 3 cm kokosovou doskou. Napada ma len jedna vec. Ak zatlacim na matrac bodovo, takyto matrac rozlozi tuto silu (lebo nie je dokonale ohybny) na take 3-4 lamely, ktore prehne. Ak zatlacim bedrami, ohne lamely tak na 50 - 70 cm a to mi uz pripomina lavor. Mozno sa mylim, nie som v tom ziaden odbornik. Odskusany mam ciste latexovy matrac na tvrdom toste a zo skusenosti viem povedat, ze toto mi nevyhovuje. Latex progresivne pruzi, cize cim viac ho stlacite, tym kladie vacsi odpor, Takze miesta na ktore silne zatlacite sa pomerovo menej stlacia ako miesta na ktore zatlacite menej (bedra a ramena - najtazsie podoprie silnejsie ako trup, ktory sa relativne zabori - lebo je lahsi). Z toho mi vypliva, ze latex potrebuje asi tie lamely :confused:, ale ja by som skor povedal, ze bez kokosovej dosky a skor mensia hrubka latexu, aby sa ohybali lamely len pod tymi najviac zatazovanymi bodmi. Ale je to len moj laicky nazor, ludia sme rozdielny a co jenemu vyhovuje, druhemu nemusi, to neznamena, ze jadno alebo to druhe je zle.
PeTe, vďaka za reakciu a za popis systému pruženia na lamelách. Asi môj príspevok vyznel kontroverzne, ale je fakt, že napriek pobolievaniu krížov ( intenzita s pynúcimi nocami sa postupne znižuje) je pocit spania na tomto matraci oproti spaniu na molitanovej posteli oveľa lepší. Takže preto tá spokojnosť napriek pobolievaniu.
To že si treba zvykať: myslím že to má opodstatnenie, lebo telo bolo navyknuté na inú polohu, t.j. nie je to vec matraca ale mojho chrbta.
Dovolím si v tomto oponovať, lebo som predčasom odskušala podobnú moju reakciu po výmene klasickej kancelárskej stoličky za SPINALIS -kreslo ktoré je na princípe lopty na sedenie - t.j. systém tohto kresla nuti sedieť v spravnej polohe - prehnutá panva, nohy cca v pravom uhle sedák je pohyblivý, t.j. telo sa stále mierne mimovoľne hýbe, zapájajú sa svaly okolo drieku , aj stehenné a tým sa mierne spevňujú a držia lepšie chrbát, tiež tento mierny pohyb nedovolí telu "stuhnúť". Sedenie na tomto kresle nedovoľuje pri práci sa hrbiť. Naozaj mi toto pomohlo pri dlhtodobom sedení v kancelárii. No ale prvé dni , týždeň dva boli krušné, dostala som svalovicu na nohy a chrbtíca bolela ... No a potom keď si telo zvyklo, tak to bolo už v poriadku.
PeTe62
12.05.10,15:26
ErikaDP dufam, ze to nevyznelo akoby som chcel napadat Vase rozhodnutie a uz vobec sa necitim na to, aby som nebodaj niekoho poucoval. Tesi ma, ak ste si dobre vybrali a verim, ze tomu napomohlo aspon trochu toto forum. Je to prave o tom, aby si ludia vymienali poznatky, postrehy, nazory...ani nechcem tvrdit, ze ten moj postrech, ci nazor je ten spravny. Ten tvoj prispevok vyznel kontroverzne a ja som len chcel hladat moznu pricinu problemu, nakolko sam spavam na latexe uz peknych par rokov. Kiezby som mohol vyslovit taku spokojnost nad novym matracom ako Vy. Tyzden si vsak este pockam. Prajem pekne sny a bezproblemove vstavanie.
ErikaDP
12.05.10,15:37
:)
ErikaDP dufam, ze to nevyznelo akoby som chcel napadat Vase rozhodnutie a uz vobec sa necitim na to, aby som nebodaj niekoho poucoval. Tesi ma, ak ste si dobre vybrali a verim, ze tomu napomohlo aspon trochu toto forum. Je to prave o tom, aby si ludia vymienali poznatky, postrehy, nazory...ani nechcem tvrdit, ze ten moj postrech, ci nazor je ten spravny. Ten tvoj prispevok vyznel kontroverzne a ja som len chcel hladat moznu pricinu problemu, nakolko sam spavam na latexe uz peknych par rokov. Kiezby som mohol vyslovit taku spokojnost nad novym matracom ako Vy. Tyzden si vsak este pockam. Prajem pekne sny a bezproblemove vstavanie.
PeTe,
napriek všetkým kladom Porady má jednu nevýhodu: takýto spôsob komunikácie nemôže byť podfarbený tónom hlasu ... a preto zas asi moj predchadzajuci prispevok vyznel trochu inak ako som chcela ... Tvoj príspevok bol uplne O.K., naozaj oceňujem Tvoj popis ako to vnímaš s latexom a pružinami, nebrala som to ako poúčanie, prave za to som sem zadala tu moju otázku o lamelách , lebo s tým nemáme skusenosti a očakávala som že niekto pridá tie svoje skusenosti, preto naozaj vďaka za Tvoje postrehy ...:)
c87
19.05.10,17:06
Doteraz tu bola rec len o matracoch so strednej a vyssej cenovej relacie, moje doterajsie trojdielne pruzinove matrace ktore som pouzival cca 20 rokov zu su dost znicene a alergia je mi dost blizka, rozhodol som sa ze kupa noveho matraca je nutnost, tu ale mam jeden problem, matrac by sa mal pohybovat v cene okolo 100E ... trvacnost nepovazujem za dolezitu lebo po dostudovani skoly cca 2 roky hodlam do tejto oblasti vrazit vacsi obnost penazi. Rost je klasicka doska,takze som rozmyslal nad bonel pruzinou prosim o radu aky matrac zvolit v pomere k pozadovanej cene.. 180cm/92kg,tvrdost asi stredna, dakujem
PeTe62
26.05.10,12:01
Tak uz par noci spim na V..s 20. Kupodivu aj ta maksia strana mi pripada dost tvrda, takze tu trochu tvrdsiu stranu som zatial neskusal. Zatial v pohode, boky nemam otlacene a chrbat, ci krize ma rano nebolia. Vstava sa mi fajn. Ak neskor pridem na nejake prekvapive zistenie, urcite sa ozvem.
axxi
31.05.10,16:50
to donpeppove -prosim o radu vidim ze sa ozaj vyznas a mas skusenosti...poprosim o radu pri kupe matraca pre 75 kg vyska 170 cm preferovany stredne tvrdy matrac,mozno aj malinko maksi ale nie makky. zivotnost cca.3-4 roky potom to budem menit.naklady na matrac a rost do 300 eur.max.350.Prip.ak by bola cela postel s rostom a matracom bolo by idealne. Znaciek vela a velky vyber ale potrebujem nieco overene.Ak mozes a nechces zverejnovat znacky prosim daj mi to do mailu muriak@centrum,sk, neviem si ozaj vybrat vela som toho precital.Prip.dat 2-3 alternativy.Ake su nazory na tento set od veg..u.
Dakujem vsetkym za radu uz ho vyberam tyzden a vobec neviem.
:confused:
axxi
01.06.10,12:20
este doplnim ze matrac potrebujem 140*200 cm.idealne by bolo pre mna ak by bol cely set rost matrac+postel.dik za odpovede.
lujza.j
01.06.10,12:46
este doplnim ze matrac potrebujem 140*200 cm.idealne by bolo pre mna ak by bol cely set rost matrac+postel.dik za odpovede.
už 5 rokov spávam na matraci od f.Segum + polohovateľný rošt/ hlava-nohy/ som spokojná. matrac je s kokosovým vláknom. zatiaľ žiadne vyležaniny:)
fatraman
01.06.10,18:44
Dobrý deň!
Chcel by som radu od pána Don Peponeho alebo iného odborníka na matrace (resp. od ľudí, ktorí majú skúsenosti s kvalitnými matracmi) pri výbere matraca od firmy "LEAVING LAS VEGAS". Hľadáme kvalitný tvrdý a pohodlný matrac, preto sa rozhodujeme medzi matracom č. 8 (striedanie latexových a kokosových vrstiev, bez pružín-taštičiek), ktorý by sme položili na pružný, 26 lamelový rošt a matracom č. 29 - najtvrdším taštičkovým matracom. Obidva matrace sme si pár minút (čo samozrejme nestačí) vyskúšali v predajni a obidva sa nám zdali vynikajúce. Okamžitý pocitový dojem sme mali lepší na beztaštičkovom matraci č. 8, položenom na pružnom lamelovom rošte. Matrac č. 29 bol tiež výborný a mal by vďaka taštičkám vydržať dlhšie, ale pri skúšaní sme sa nemohli zbaviť "trampolínového" pocitu pružín v jadre. Preto by sme radšej uprednostnili bezpružinový letexovo-kokosový matrac č. 8. Obávame sa akurát, či nebude pri každodennom používaní skutočne príliš tvrdý, aj napriek okamžitému pocitu pohodlia pri skúšaní v predajni. Predavač nám napr. z vlastnej skúsenosti chválil matrac č. 20 (o ktorom sme pôvodne uvažovali a ktorý je o čosi mäkkší ako č. 29) s tým, že po čase sa mu začal zdať mäkký a v budúcnosti by si už vraj kúpil tvrdší). Je nám samozrejme jasné, že pocit pohodlia na tom-ktorom matraci je subjektívna vec a dôležité je, že ako sa Ja sám cítim... My osobne preferujeme tvrdšie matrace a nemáme dobrú skúsenosť s "pohodlnými" mäkkými matracmi. Počuli sme aj názor, že tvrdšie a tvrdé matrace používajú profesionálni športovci. Keďže sa často venujeme športu, prihliadame aj na tento faktor. Aký máte na to názor, čo by ste nám poradili a prečo? Matrac č. 8 alebo č. 29? Ďakujeme!
PeTe62
03.06.10,06:01
Tak uz par noci spim na V..s 20. Kupodivu aj ta maksia strana mi pripada dost tvrda, takze tu trochu tvrdsiu stranu som zatial neskusal. Zatial v pohode, boky nemam otlacene a chrbat, ci krize ma rano nebolia. Vstava sa mi fajn. Ak neskor pridem na nejake prekvapive zistenie, urcite sa ozvem.
Po tyzdni pouzivania V...s 20 (z makksej strany) musim konstatovat, ze matrac podstatne zmakkol. Na lezanie a zaspavanie je to super. Zrejme povolil (vytahal sa) napnuty potah matraca, ale rano si zacinam citit krize. Skusim ho otocit na tu tvrdsiu stranu.
ErikaDP
03.06.10,06:30
Po tyzdni pouzivania V...s 20 (z makksej strany) musim konstatovat, ze matrac podstatne zmakkol. Na lezanie a zaspavanie je to super. Zrejme povolil (vytahal sa) napnuty potah matraca, ale rano si zacinam citit krize. Skusim ho otocit na tu tvrdsiu stranu.
Pridám svoje poznatky , spíme na V...s 13, latex cca mesiac. Otočený je z mäkšej strany, ale stále je rovnako "pevný" - tvrdý by nebolo správne slovo, lebo nemáme pocit spania na doske, t.j. matrac "vypodloží" kríže, ale zrejme mierne pustí, dovolí zaboriť sa ťažším častiam tela. Ťažko sa mi to popisuje, ale ten pocit je že matrac je súčasne tvrdý aj nie je tvrdý.
Jedine "negativum" ktore je zatiaľ viditeľné je že v časti matraca, kde pri vstavaní s postele telo najviac tlačí - t.j. uplne na kraji matraca je tento akoby stlačený dole, ale nejde stlačenie samotnej hrubky matraca, len je v tejto časti je viac zaborený do rámu postele, viac dosadnutý na lamely.
ErikaDP
03.06.10,06:52
Dobrý deň!
Chcel by som radu od pána Don Peponeho alebo iného odborníka na matrace (resp. od ľudí, ktorí majú skúsenosti s kvalitnými matracmi) pri výbere matraca od firmy "LEAVING LAS VEGAS". Hľadáme kvalitný tvrdý a pohodlný matrac, preto sa rozhodujeme medzi matracom č. 8 (striedanie latexových a kokosových vrstiev, bez pružín-taštičiek), ktorý by sme položili na pružný, 26 lamelový rošt a matracom č. 29 - najtvrdším taštičkovým matracom. Obidva matrace sme si pár minút (čo samozrejme nestačí) vyskúšali v predajni a obidva sa nám zdali vynikajúce. Okamžitý pocitový dojem sme mali lepší na beztaštičkovom matraci č. 8, položenom na pružnom lamelovom rošte. Matrac č. 29 bol tiež výborný a mal by vďaka taštičkám vydržať dlhšie, ale pri skúšaní sme sa nemohli zbaviť "trampolínového" pocitu pružín v jadre. Preto by sme radšej uprednostnili bezpružinový letexovo-kokosový matrac č. 8. Obávame sa akurát, či nebude pri každodennom používaní skutočne príliš tvrdý, aj napriek okamžitému pocitu pohodlia pri skúšaní v predajni. Predavač nám napr. z vlastnej skúsenosti chválil matrac č. 20 (o ktorom sme pôvodne uvažovali a ktorý je o čosi mäkkší ako č. 29) s tým, že po čase sa mu začal zdať mäkký a v budúcnosti by si už vraj kúpil tvrdší). Je nám samozrejme jasné, že pocit pohodlia na tom-ktorom matraci je subjektívna vec a dôležité je, že ako sa Ja sám cítim... My osobne preferujeme tvrdšie matrace a nemáme dobrú skúsenosť s "pohodlnými" mäkkými matracmi. Počuli sme aj názor, že tvrdšie a tvrdé matrace používajú profesionálni športovci. Keďže sa často venujeme športu, prihliadame aj na tento faktor. Aký máte na to názor, čo by ste nám poradili a prečo? Matrac č. 8 alebo č. 29? Ďakujeme!
Pred časom sme sa tiež rozhodovali medzi taštičkovým a latexovým. Aj keď ortopedické vlastnosti napovedali v prospech taštičkového, tiež sme sa obávali "trampolinoveho" efektu. Vyskušali sme spanie na pružinových matracoch ( t.j. neviem posudiť, či taštičkový menej hojdá ) a bolo rozhodnuté. Hojdavý efekt pôsobil rušivo. Dokonca aj keď sa pohýbala osoba spiaca na vedľajšom samostatnom matraci tak sa to prenieslo na druhý matrac a bolo to rušivé. Ale samozrejme každý uprednostní niečo iné, napr. moja priateľka nedá dopustiť na pružinový matrac práve kôli "trampolinovemu" efektu, lebo jej uľahčuje otáčanie sa v posteli a vstavanie z postele. T.j. čo jednemu vyhovuje, to druhemu vadí. A preto sme sa my rozhodli pre latex V...s 13 a po mesici používania sme zatiaľ veľmi spokojní ( tiež uprednostňujeme tvrdšie , spravnejšie povedané asi pevnejšie matrace)
axxi
03.06.10,08:18
vidim ze vacsina ma skusenosti s v...s, mate skusonsti aj so segumom?
lujza.j
03.06.10,08:52
vidim ze vacsina ma skusenosti s v...s, mate skusonsti aj so segumom?
moje skúsenosti som tu už písala, príspevok je asi na predchádzajúcej strane:)
axxi
03.06.10,15:39
ano mas pravdu nejako som ho prehliadol...uz mam fakt chaos v tych matracoch a cim viac info tym menej som rozdhodnuty co vlastne kupim...vidimt to tak ze pojde do predajni polezim ohmatam a potom sa uvidi...:rolleyes:
lujza.j
03.06.10,17:33
ano mas pravdu nejako som ho prehliadol...uz mam fakt chaos v tych matracoch a cim viac info tym menej som rozdhodnuty co vlastne kupim...vidimt to tak ze pojde do predajni polezim ohmatam a potom sa uvidi...:rolleyes:

my sme mali pred 5 rokmi jasno, v rodine už matrac od f. Segum bol tak nebolo o čom:) lekár odporučil s kokosovým vláknom /môj chlap má vyskočenú platničku:(/ určite nie pružinový tak sme išli do predajne pochytali sme si poležali a bolo. keby som mala opäť kupovať nemenila by som:) to, že dobrý si uvedomím vždy v lete na dovolenke keď 2týždne spíme na inom a hneď po prvej noci sme s boľavým chrbtom a krížami:)
axxi
04.06.10,08:08
dnes idem teda do predajni som fakt zvedavy ako to vsetko dopadne...
axxi
04.06.10,18:00
bol som dnes pozriet a vyskusat matrace v...s v atr..m v ba.slecna bola mila ochotna zodpovedala moje otazky nechala ma vyskusat matrace pootacala na ine tvrdosti,skoda ze tam nemali ten set co maju na stranke.tak to vypada ze asi vyhraju tieto matrace bol som aj v mobelixu a to boli fakt zaujimave matrace:( no este tak den si to necham ulezat v hlave a ide sa kupit
lujza.j
04.06.10,18:18
bol som dnes pozriet a vyskusat matrace v...s v atr..m v ba.slecna bola mila ochotna zodpovedala moje otazky nechala ma vyskusat matrace pootacala na ine tvrdosti,skoda ze tam nemali ten set co maju na stranke.tak to vypada ze asi vyhraju tieto matrace bol som aj v mobelixu a to boli fakt zaujimave matrace:( no este tak den si to necham ulezat v hlave a ide sa kupit
určite by som nakupovala v predajni, ktorá sa špecializuje predajom matracov, roštov:);)
axxi
05.06.10,07:37
nemate niekto nahodou ten set od ve...su?
mumka
13.06.10,12:24
Prosím donpeppona o porovnání. Váhám nad latexovou matrací Ve..s 13 a nad latexovými matracemi od firmy Amarost (latex od Latexco) - mají vysokou hustotu materiálu a vysoký podíl (až Naturlatex) přírodního latexu. Matrace bude pro dvouleté dítě, výška 95 cm, váha 14kg. Chci co nejpřírodnější matraci (nechci futon) proto latex. Taky mě zajímá čím jsou lepeny vrstvy latex-kokos-latex u Ve..s. Nikde jsem to nenašla.Moc děkuji za odpověď.
axxi
23.06.10,07:03
uz druhy den spim na novom matraci objednal som nakoniec set od v..su, urobili mi aj iny rozmer, ktory nemali pani bola ochotna doprava rychla a zdarma.zatial som spokojny.uvidime ako to bude dalej zatial si len zvykam na novy kvalita vypada ze je fakt dobra.uz aj kamaratka si objednala u nich tiez ten set.
vcela12
24.06.10,07:20
chcem kupit nove matrace do postele. Ake mam kupit? Ide mi o kvalitu. Poradte, prosim.
Bionda
24.06.10,07:45
...v téme zdravie je táto téma s názormi - nájdeš si tam čo potrebuješ :)
zena
24.06.10,08:22
A ja len tolko ze skusat skusat a skusat...my sme nedavno hladali a nasli...sice sme az mesiac cakali na dodanie ale stalo to zato....je dobre sa trosku riadit aj vahou cloveka na zatazenie matracu...Inak ked mi prvy predavac povedal lahnite si a vyskusajte bola som taka vseliaka, bolo mi neprijemne vylihovat niekde na predajni, ale nakoniec sa oplatilo...takze sa netreba toho bat
Bionda
24.06.10,08:44
... nepomôže skúšať po predajniach, nám zapožičali na víkend a aj tak som skoro týždeň nevedela na to matraci spať- potom sa to zvrtlo k lepšiemu,... ale už som uvažovala o vyhodení nových :D:D:D:D
lujza.j
24.06.10,19:05
chcem kupit nove matrace do postele. Ake mam kupit? Ide mi o kvalitu. Poradte, prosim.
už som to tu písala, ale tak opäť:) 5 rokov spíme na matracoch od f. Segum nie pružinové, ale s kokosovým vláknom - rada neurológa + rošty polohovateľné pri nohách aj hlave, lamely osadené v púzdrach. spí sa super:D
LUBASTEVE
30.06.10,15:42
Dobry den, zvazujeme kupit matrace od V....u c 20 alebo 25. Ja mam 60kg, manzel 90.Chceme poziadat tych, ktori si uz tieto typy zakupili a uzivaju ich viac ako tyzden :)nech nam napisu ako su spokojni. Zaujimalo by nas ci na tej makksej strane u matraca c 20 sa spi rovnako kvalitne aj po dlhsej dobe uzivania ako na tvrdsej a naopak. Dakujeme velmi pekne vsetkych ktori nam odpoviete.
timkoj
31.08.10,10:58
Dobrý deň, "donpeppone", je možné poradiť sa s Tebou o konkrétnej kúpe i mimo tejto galérie? Ak áno, prosím Ťa o zaslanie kontaktu . Ďakujem.
timkoj
02.09.10,04:44
Dobrý deň, "donpeppone",

ďakujem za Tvoju okamžitú reakciu.
timkoj
02.09.10,04:46
"donpeppone",

ešte poznámka - ozvem sa Ti v piatok alebo v pondelok.

Ďakujem.

JT
jan.s
09.09.10,14:14
V tejto teme sa myslim spominalo, ze hydrolatex je menej kvalitny ako latex. Zaujima ma preto, preco napr. vyrobca Materasso ponuka zaruku 5 rokov na prelezanie jadra na matrace z hydrolatexu (SULTAN hydrolatex T4, SULTAN hydrolatex plus T3 aj T4), ked na matrace z latexu ponuka zaruku iba 3 roky? Dokonca latexove su drahsie ako hydrolatexove. Ktory by ste si kupili? Latexovy alebo hydrolatexovy? A preco?

Dakujem za odpovede.
maapo
19.09.10,22:23
Dobry den donpeppone,

doteraz sme mali s priatelkou matrace s taštičkovymi pruzinami z "Pysku", ktore sme po rocnom pouzivani vyreklamovali kvoli deformacii ramu matracu
odporucili nam si doplatit za penovy s pamatovou penou, ale po precitani tejto temy som upustil od tejto varianty ako aj od moznosti dalsieho nakupu v "Pysku" a pojdem asi poprosit o vratenie penazi :)

z prispevkov vidim za najlepsie varianty latexový matrac pripadne taštičkový matrac

prosim teda o radu, ci je vobec mozne kupit kvalitny matrac (rozmer 85x195cm) na pevny rost v hodnote do 5tis. Sk, pripadne co v tejto sume doporucujete kedze nase fin. moznosti su obmedzene..
v nasej cenovej relacii som nasiel Ortopedický taštičkový matrac - model Vitoria od znacky "M...ino" (designed by italy :)
co si o tom myslite?

dakujem za odpoved


v pripade moznosti poprosim o komunikaciu mejlom
pito11
16.10.10,19:27
Ahojte,

posielam zaujímavý príspevok na Youtube. Volá sa to, že:
"Memory Foam vs Latex Mattress Beds : Compare strengths and weaknesses, advantages and disadvantages"...:)
KeX7
20.10.10,06:38
Dobrý deň!
Potreboval by som radu pri výbere matraca. Prečítal som si dosť veľa článkov a názorov z tohto fóra pretože sa potrebujem rozhodnúť o kúpe nového matraca z dôvodu sťahovania sa do vlastného (konečne). Už 15 rokov hrávam volejbal a mám teda hodne citlivý a rozhádzaný chrbát, spanie posledné 2 roky na molitane mi tiež nepridalo. Chcel by som si preto vybrať matrac na ktorom sa mi bude dobre dlhodobo spať. Pri hľadaní na internete som narazil na nie veľmi lacné matrace Tempur, ktore sú zhotovené z nejakého špecálneho materiálu. Neviem či mám investovať toľko peňazí do niečoho čo až tak nepoznám, alebo mám voliť radšej kúpu niečoho o polovicu lacnejšieho ako sú napr. matrace Vegas 20? Rád by som sa teda dozvedel Váš názor na špeciálny materiál Tempur. Ďakujem.
lupa
28.10.10,19:57
Ďakujem za orientáciu. Teraz, keď pôjdem do obchodu, budem vedieť aspoň klásť otázky. V ďalších príspevkoch už spomínajú kokosovú vrstvu. Je vhodná aj pre deti?
qido
05.11.10,20:05
Prosil by som o radu pri kupe matraca.
Chcem si kupiť matrac LATEX 5 EXCLUSIVE latexový matrac
zo Zdravotne-matrace.sk.
Moja výška 181cm, váha 92kg
Prosím o vyjadrenie sa k tomuto matracu
Vopred ďakujem
Chobot
06.11.10,00:48
Prosil by som o radu pri kupe matraca.
Chcem si kupiť matrac LATEX 5 EXCLUSIVE latexový matrac
zo Zdravotne-matrace.sk.
Moja výška 181cm, váha 92kg
Prosím o vyjadrenie sa k tomuto matracu
Vopred ďakujem

Neviem, čo konkrétne k nemu potrebuješ, ale je to klasický latexový matrac. AK chceš porovnať s molitanovými, tak je síce drahší, ale latex je vraj lepší materiál. Na druhej strane som ale nedávno čítal, že matrace len z jedného materiálu sa časom po rokoch zvyknú "uležať", v mieste, kde je najviac namáhaný, sa utlačí. V tom článku doporučovali "sendvičové" matrace, kde vrchná vrstva je latexová.

Ale myslím, že kúpou nič nepokazíš, je to stredne tvrdý matrac, na tvoju váhu je postačujúci, ale je z kategórie tých drahších (asi v strednej cenovej úrovni) matracov.

Aký máš pod neho rošt? Pevný, alebo pružný?
qido
06.11.10,20:55
Ďakujem za vyjadrene sa mam lamelový rošt.
Myslel som či ho niekto má a aké sním má skúsenosti.
A taktiež s internetovým obchodom zdrav.........sk
lujza.j
07.11.10,07:42
ale lamelový rošt je aj pružný aj pevný.
pito11
07.11.10,11:04
Pri latexových (resp. všeobecne pri penových matracoch) je veľmi dôležitá hustota materiálu. Čim je hustota nižšia, tým je materiál mäkší, rýchlejšie sa opotrebuje a pri vysokej záťaži sa rýchlo vyleží. Myslím, že aj preto to spomenul Chobot, že matrac sa rýchlo vyleží. V Európe sa väčšinou využívá latex s hustotou buď 50kg/m3 alebo 65kg/m3. Rozdiel či kvalite, či v životnosti, či v pohodlí ležania je výrazný. Ak sa nevieš rozhodúť, je dobré si matrac ísť vyskúšať, aby si nebol doma prekvapený. Latexové matrace sú všeobecne drahšie matrace takže 200€ za tento matrac nie je veľmi veľa peňazí. Pri rozmeroch, ktoré si uviedol si osobne myslím, že tento matrac bude pre teba mäkký, ale záleží samozrejme aj na tom, čo preferuješ, či skôr mäkší alebo tvrdší.
pito11
07.11.10,11:32
Matrace Tem..r sú vyrobené z viskoelastického materiálu, ktorý reaguje na teplo. Výhodou tohto materiálu je, že pôsobením tepla dokáže vynikajúco kopírovať ľudské telo (alebo iný zdroj tepla, ktorý na ňho položíš :D). Teplom materiál pomaly mäkne a stáva sa prispôsobivejším. Všeobecne sa tieto matrace odporúčaju skôr dlhodobo ležiacim pacientom, ktorí sa počas noci neotáčajú. Zdravý človek sa však podľa odborných lekárskych štúdií otočí 40-60x za noc. Preto je nevýhodou tohto materiálu fakt, že viskoelastická pena (alebo tiež lenivá pena, pamäťová pena,...) zabraňuje otáčaniu sa tela počas noci. Výrobca argumentuje práve tým, že čím menej sa počas noci otočíte, tým lepšie sa vyspíte, čo je samozrejme nezmysel. Viskoelastická pena bola vyvinutá americkou vesmírnou organizáciou NASA pre kozmonautov. Treba si však uvedomiť, že astronauti spia v beztiažovom stave a nie v prostredí, kde pôsobí gravitácia. Odvod vlhkosti tiež nie je pri tomto materiály ideálny. Viskoelastické matrace patria všeobecne medzi mäkšie matrace. Taštičkové matrace sú zase vyrobené s malých oceľových pružiniek, takže preto musí byť jadro matraca dobre odizolované (rôzne vrstvy peny, alebo tvrdších kokosových, či kaktusových dosiek). Výhodý sú veľmi dobrá vzdušnosť, matrac nezabraňuje otáčaniu sa tela (skôr naopak, spolupracuje s ležiacim) a má dlhú životnosť. Taštičkové matrace sú zase všeobecne tvrdšie matrace. Tak či onak, vždy budeš spať na pene ide len o to, aké zdravé jadro je použité. Najlepšie je ísť do predajne a na matraci poležať aspoň 2-3 hodiny. Najideálnejšie je lôžko vyskúšať aspoň 1-2 týždne, ale to je samozrejme nemožné, lebo matrace sú ako zubná kefka. Ak ju raz otvoríš, nie je možné ju vrátiť a ďalej predať.
tuces
13.11.10,20:07
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
lujza.j
14.11.10,09:18
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
viem, že úložný priestor je super, ale keď ideš investovať do roštov a matracov, tak by som volila aj nový rám postele.keď sme menili tiež sme mali takú posteľ, oželela som úložný priestor.kvalitný spánok a chrbtica bez bolestí, je dôležitejšia.ja mám pod posteľou tie veľké papierové krabice z Ikea v tých mám veci;)
ErikaDP
14.11.10,10:35
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
Podobne ako Lujza.j sme zmenili staru molitanovu postel s uložným priestorom za novu bez úložného priestoru. Môžem povedať, že neľutujem ten úložný priestor. Máme oveľa lepší pocit ( teraz nemyslím na samotné ležanie na kvalitných matracoch), ale pocict vzdušnosti a čistoty: pod posteľou razdva povysavam, a oproti posteli s uložným priestorom nemám pocit že spíme na kope odložených vecí a nepoužívaných perín.
Máme V... 13ku. Matrac tiež vytŕča z rámu postele, ponorený je asi len do 1/3 svojej výšky, vytrča cca 20 cm matraca.Matrace V... su pomerne hrubé a spolu s lamelovým roštom preto aj výška ležania na posteli je o niečo vyššie ako býva bežne, ale to je práve vyhovujuce - z takejto vyššej postele sa lepšie vstáva. Matrac používame cca 7 mesiacov, ale zatiaľ sa nezdá že by sa "roztekal" cez rám postele neviem to presne napísať, ale dostatočne drží tvar aj keď nie je celý obkolesený rámom postele. Iba v mieste najväčšieho tlaku - tam kde tlačí telo pri vstávaní je mierne - naozaj len mierne stlačený, ale raz za čas matrac otočíme, aby sa opotrebovaval rovnomerne a je to v poriadku.
tuces
14.11.10,18:33
[QUOTE=Hromo;1089365]Asi pred 1,5 mesiacom som sa na „porade“ radil ohľadom výberu matraca. Ešte raz by som sa chcel v tejto súvislosti poďakovať Donpepponemu za jeho cenné rady. Hlavne jeho príspevky mi pomohli rozhodnúť sa. Rozhodovanie nebolo jednoduché, pretože som si nemohol osobne vyskúšať všetkých mojich „favoritov“. O to viac mi pomohli Donpepponeho rady. Nakoniec som sa rozhodol pre matrac M20 /v prevedení zima/leto/ od Vegas. ./QUOTE]
Chcem sa opýtať, ste stále spokojný s výberom matraca M20? A na akom podklade ho máte? Ja sa tiež rozhodujem kúpiť taštičkový, tak si preverujem, ako sú ľudia s takýmto matracom spokojní. Dakujem za odpoveď.
pito11
15.11.10,08:31
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady

Z odborného hľadiska sú dva hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výber matraca podľa podkladu - pružnosť a vzdušnosť. Pevná doska nie je ani pružná (pokiaľ nie je z nejakého mäkkého materiálu) a ani vzdušná. Penový matrac (latex alebo PUR) musí byť uložený na pružnom podklade, čim sa zníži jeho opotrebenie. Takisto musí byť zabezpečené kvalitné prevzdušnenie, pretože ani latex ani pena nie je tak vzdušná ako ju prezentujú niektorí výrobcovia. Máme skúsenosti, že položením penového matraca (v tomto prípade to bol konkrétne latexový matrac) na pevnú dosku sa po určitom čase (asi po pól roku) na spodnej strane poťahu vytvoria veľké sivé škvrny (plesne), preto je dobré sa informovať. Taštičkové matrace sú aj pružné aj vzdušné, takže na pevnú dosku sa hodia perfektne. Ideálne by ešte bolo na dosku položiť tzv. 3D textíliu, ktorá zabraňuje tvorbe plesní a kumulácii roztočov a baktérii na samotnej doske, pretože je to vlastne spleť vlákien asi 1cm vysokých. Týmto spôsobom sa vytvorí vzdušná medzera medzi matracom a doskou. Ale pri taštičkových (alebo všeobecne pružinových) matracoch to nie je až také dôležité.
tuces
15.11.10,17:39
Pito11,
Dakujem, moc mi to pomohlo. Už včera som sa vrhla na sledovanie taštičkových matracov, takže hľadám, kde sa dajú vyskúšať, aký typ tvrdosti si radšej kúpiť. Čo ma zarazilo na stránke V.. v komentároch napísala jedna pani, že taštičkový matrac ju dohnal k operácii platničky, matrac vyhodila a odvtedy má s chrbticou pokoj. Myslím, že toto je riadny blud čo napísala...
pito11
15.11.10,20:16
Pito11,
Dakujem, moc mi to pomohlo. Už včera som sa vrhla na sledovanie taštičkových matracov, takže hľadám, kde sa dajú vyskúšať, aký typ tvrdosti si radšej kúpiť. Čo ma zarazilo na stránke V.. v komentároch napísala jedna pani, že taštičkový matrac ju dohnal k operácii platničky, matrac vyhodila a odvtedy má s chrbticou pokoj. Myslím, že toto je riadny blud čo napísala...

Blud to byť nemusí, pretože za tie roky, čo pôsobím v "matracovom priemysle" ak sa to takto dá nazvať, som sa stretol s mnohými produktami, ktoré nezodpovedajú ani najzákladnejším požiadavkám. Taštičkové (lepší príklad sú klasické pružinové) matrace majú nevýhodu tú, že sa jadro musí obaliť pevnými kvalitnými materiálmi, aby sa pružiny časom nepretlačili von. Lenže keď niekto ponúka pružinový matrac, ktorý je obalený len obyčajným filcom a pur penou a celý produkt je za cenu 80€ tak sa nečudujem, že to môže takto skončiť (samozrejme nie však pri matraci za 400€). Všetko kvalitné má svoju cenu, nikto nemá čarovný prútik ani zázračné schopnosti. V podstate ak to tak môžem zhrnúť, celý biznis funguje na perfektnom marketingu ako sú "materiály z NASA", fantastické antibakteriálne, liečivé a zdravotné matrace atď. Ako všade aj pri výbere matraca stačí používať sedliacku logiku a zrátať si 2 a 2. Pozri, každý výrobca prezentuje svoje výrobky ako produkty, ktoré spĺňajú všetky normy EÚ. Lenže keď sa nad tým zamyslíš tak vlastne všetky produkty, ktoré sú v našich obchodoch tieto normy spĺňať musia, to nie je žiadna výhoda. Ale len máloktorý výrobca však disponuje oceneniami a certifikátmi, že práve jeho produkty sú tie najlepšie. Najlepší môže byť len jeden :). Pri výbere teda dbajte hlavne na informácie, ktoré majú aj nejakú hodnotu (hustota materiálov, záruka, použité materiály, pôvod materiálov, nosnosť...).
tuces
15.11.10,20:49
Pito,
ani som neuvažovala, že pani hovorí o "starom" pružinovom matraci, mala na mysli konjkrétny typ - z tých "lepších". Tak to ma zarazilo.
Áno, ďakujem za radu, čo si treba všímať pri výbere vhodného matraca. Už som rozhodnutá na taštičkový, teraz ide o to, aký mi sadne na "telo", keď ich budem skúšať. Skôr by som uprednostnila niečo v strede. Teraz len hľadať, ktorého výrobcu, resp. predajcu si vybrať.
Ešte mám otázku, kokosová doska je umiestnená z dôvodu, že matrac sa stane o niečo tvrdším? Alebo ma iný význam. ďakujem