evickah
15.05.08,15:42
Ahojte,

neviete mi prosim poradit, ci organizacna zlozka zahranicnej osoby na Slovensku vedie samostatné účtovníctvo, t.j. oddelene od svojho zriadovatela (zahranicnej PO)? Podla mojho nazoru ano, ale neviem nikde najst ziadne ustanovenie zakona, ktorym by sa dal tento moj nazor podlozit.. Vedeli by ste niekto poradit?

Tiez by som sa chcela spytat, ci v pripade ak takato organizacna zlozka ma na Slovensku len fiktivne sidlo, nema tu ziadnych zamestnancov ani ine ziadnu inu osobu, ktora by pre nu vykonaval nejaku cinnost, existuje v tomto pripade povinnost, aby boli jej dokumenty (napr. faktury, ak sa priklonime k tomu, ze vedie samostatne uctovnictvo) pristupne na Slovensku, napr. pre pripad danovej kontroly alebo kontroly zo zivnostenskeho uradu a pod.? chceli by sme totiz vsetky dokumenty uskladnovat vo Svajciarsku..

Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved!!!
blcha
15.05.08,14:44
Ak je organizačná zložka zapísaná v obchodnom registri, tak vedie samostatné účtovníctvo.
Ak vám však znikla iba stále prevádzkáreň (z dôvodu časového) a nie ste registrovaný v obchodnom registri, účtujete v materskej firme a pre slovensko si vyčleníte samostatnú AE.
evickah
15.05.08,14:48
dakujem, ide o organizacnu zlozku zapisanu v obchodnom registri, tak je to teda tak, ako som si myslela. Este raz dik
Renatkak
31.08.09,07:51
Prosim Vas viem mi niekto poradit, ci Organizacna zlozka podniku zahranicnej osoby zapisana len v Zivnostenskom registri ma narok na stravne listky?
Dakujem pekne.
betulka
17.02.10,11:48
Prosím, vie niekto poradiť : ide o organizačnú zložku zahraničnej osoby /zapís. v OR/- viem, že vedieme samostatné účtovníctvo, ale čo ďalej, :
1) účt. závierka = súvaha, VZaS, DPz PO, poznámky?
2) máme povinnosť účtovnú závierku podať na daňový úrad?
3) prípadne aj do Zbierky listín?
evickah
20.02.10,20:05
Ahoj, ide o organizacnu zlozku zahranicnej osoby? Ak ano, tak jej uctovne zavierky sa do Zbierky listin neukladaju. Ukladaju sa tam ale zavierky samotnej zahranicnej osoby - v tomto pripade staci obycajna kopia. Dufam, ze aspon trochu pomohlo.
JankaLorka
31.05.10,08:21
Dobrý deň, platí ešte stále, že sa ukladajú len účtovné závierky zahraničnej osoby, ak tu má zriadenú organizačnú zložku? (príp. by som poprosila aj odkaz na príslušný paragraf, nedarí sa mi to nájsť).

Ďakujem

Jana
evickah
31.05.10,12:48
Ano, plati stale. Ide o § 3 ods. 2 zakona o obchodnom registri (530/2003)
JankaLorka
04.06.10,10:42
Ďakujem, odpoveď mi veľmi pomohla.

Ak by ste mi vedeli poradiť aj s otázkou, aké účtovné prípady sa účtujú inak v SR a v ČR (konkrétne ak sa prevádzajú účtovné operácie zo slovenského účtovníctva do českého), napr. cenné papiere, leasing, rezervy... bola by som veľmi vďačná.

Ďakujem

J.
evickah
04.06.10,11:48
Bohužiaľ, s týmto poradiť neviem. Som právnička a účtovníctvu sa vobec nerozumiem :)
Marína
04.06.10,14:55
Marína
04.06.10,16:46
Janka, vidím, že si tu po mne bola, nič nepomohlo?
JankaLorka
07.06.10,09:26
Bola som, ale nestihla som prečítať celé, teraz som to prečítala a niečo pomohlo. Ďakujem za všetky príspevky, je to výborné, ak chce niekto pomôcť tomu druhému :).
Iwett
22.07.10,07:51
Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
Iwett
27.07.10,04:29
Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
Prosím, poradil by mi niekto?????
KEJKA
27.07.10,04:55
Dobrý deň, v príspevku č. 11 v poslednej prílohe je napísané, že organizačná jednotka a materská firma nemôžu medzi sebou uzatvárať nájomné a pod. zmluvy. Je to pravda? Ako sa potom riešia rôzne vzťahy medzi firmami, napr. automobil, zamestnanci? Prečítala som už všetko ohľadom organizačnej zložky, a nenašla som odpoveď. Ďakujem
je to jeden právny subjekt, takže to platí úplne logicky. Dívaj sa na O.Z. ako na stredisko v rámci tej istej firmy a rieš to rovnako - príkaz?, nariadenie?, interná smernica?, oznámenie? Príkaz na cestu?
Iwett
27.07.10,13:10
je to jeden právny subjekt, takže to platí úplne logicky. Dívaj sa na O.Z. ako na stredisko v rámci tej istej firmy a rieš to rovnako - príkaz?, nariadenie?, interná smernica?, oznámenie? Príkaz na cestu?
Ďakujem Kejka, nedočkala som sa odpovede, nevedela som to vyriešiť, tak som zaslala otázku na DR, a práve teraz mi prišla odpoveď a už som dopletená úplne:

Dobrý deň,
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) pri účtovaní organizačnej zložky uvádza nasledovné:
Podnikanie zahraničných osôb je upravené Obchodným zákonníkom v § 21 až 26. Zahraničné osoby môžu na území SR podnikať za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské právne subjekty, ak zo zákona nevyplýva niečo iné.
Podľa § 1 písm. a) bod 2 zákona o účtovníctve sú organizačné zložky zahraničných osôb (ďalej len „OZ“) zapísané v obchodnom registri aj keď nemajú právnu subjektivitu považované za účtovné jednotky, ktoré musia viesť podvojné účtovníctvo v rozsahu a spôsobom upraveným zákonom o účtovníctve. OZ sú preto povinné zostavovať účtovnú závierku v rozsahu a obsahu stanovenom v § 18 až 23 zákona o účtovníctve a vo svojom účtovníctve účtovať podľa § 2 tohto zákona o majetku, záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov (čisté obchodné imanie), nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia. Pri vedení účtovníctva musia tieto účtovné jednotky postupovať podľa Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania“). Postupy účtovania priamo nešpecifikujú spôsob účtovania OZ. Spôsob vedenia účtovníctva závisí od organizácie účtovníctva účtovnej jednotky, ktorá je zriaďovateľom OZ.
Rozdielny je aj spôsob „financovania“ OZ, zriaďovateľ na začiatku jednorázovo poskytne finančné prostriedky na výdavky spojené so vznikom OZ, ďalšie finančné prostriedky si OZ získava vlastnou hospodárskou činnosťou v rámci podnikania alebo zriaďovateľ opakovane poskytuje finančné prostriedky na činnosť OZ. Toto financovanie je v niektorých prípadoch viazané na súpis potrieb úhrady nákladov súvisiacich s prevádzkovaním činnosti OZ, napr. formou predkladania fotokópií dodávateľských faktúr a pod.
OZ pri vzniku by mala v súlade so zákonom o účtovníctve zostaviť vstupnú súvahu a otvoriť účtovné knihy. Vo vstupnej súvahe uvedie finančné prostriedky poskytnuté na jej založenie, prípadne iný majetok, ktorý jej poskytne zriaďovateľ. Pri vykonávaní činnosti, na ktorú bola OZ zriadená, vznikajú OZ rôzne druhy nákladov, napr. materiálové náklady, mzdové náklady, náklady na energiu, plyn, vodu, telefón, nájomné a pod. Tieto náklady sa účtujú priebežne, obvyklým spôsobom na príslušné nákladové účty v účtovej triede 5, na základe externých alebo interných účtovných dokladov. Ak OZ vykonáva činnosť voči tretím osobám, bude o svojich výkonoch účtovať v účtovej triede 6. Na konci účtovného obdobia OZ zostaví účtovnú závierku, vyčísli výsledok hospodárenia pred zdanením, mimoúčtovne zistí základ dane a zaúčtuje daň z príjmov, uzatvorí účtovné knihy a zostaví účtovnú závierku (súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky).
So zaúčtovaním konkrétnych účtovných prípadov je potrebné obrátiť sa na audítorov alebo daňových poradcov, ktorí sú oprávnení poskytovať takéto služby priamo zo zákona.
Vo všeobecnosti, ak riaditeľ OZ je zamestnancom českej firmy, ktorá mu vypláca mzdu, jedná sa o daňový výdavok (náklad) českej firmy. Náklady na prevádzku automobilu by mohli byť v nákladoch OZ za predpokladu, že ho má OZ od zriaďovateľa prenajatý. Pre správne posúdenie nákladov, ktoré vznikajú OZ do daňových výdavkov je potrebné vychádzať aj zo zmluvných podmienok, ktoré nepoznáme.
OZ zapísaná v Obchodnom registri SR je zdaňovaná podľa platnej legislatívy na území SR v nadväznosti na zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak ich príslušné krajiny majú medzi sebou uzatvorené. Prípadné nejasnosti v oblasti zdaňovania odporúčame konzultovať s odborom metodiky zdaňovania v oblasti medzinárodných daňových vzťahov DR SR (č.t. 4369136, 4369157).
KEJKA
27.07.10,13:18
nerozumiem, čo ti nie je jasné. Ja neviem, či účtuješ len OZ na Slovensku alebo komplet účtovníctvo zakladajúcej spoločnosti aj OZ?
napr. ten zvýraznený text by som riešila rozhodnutím zakl.firmy o poskytnutí auta a následne riešiť to fakturáciou /vnútropodnikové faktúry za prenájom auta účtované 599-náklad OZ.../..699-výnos zakl.
súvzťažne s účtom 395.
Iwett
27.07.10,13:28
Nieje mi jasné to, že je to jeden právny subjekt, tak nemôžu uzatvárať nájomné zmluvy, tak na základe čoho sa bude fakturovať nájom automobilu? Mám účtovať OZ, a chcem správne vyčísliť náklady OZ. Riaditeľ je zamestnanec a používa automobil zakladajúcej spoločnosti, phm sa nakupuje z účtu OZ. Tak neviem, kde mám začať.
KEJKA
27.07.10,13:30
Nieje mi jasné to, že je to jeden právny subjekt, tak nemôžu uzatvárať nájomné zmluvy, tak na základe čoho sa bude fakturovať nájom automobilu? Mám účtovať OZ, a chcem správne vyčísliť náklady OZ. Riaditeľ je zamestnanec a používa automobil zakladajúcej spoločnosti, phm sa nakupuje z účtu OZ. Tak neviem, kde mám začať.
rozhodnutím zakl.firmy o poskytnutí auta a následne riešiť to fakturáciou /vnútropodnikové faktúry za prenájom auta účtované 599-náklad OZ (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html).../..699-výnos zakl.
súvzťažne s účtom 395 (http://www.porada.sk/t59510-395-vnutorne-zuctovanie.html).
Iwett
27.07.10,13:33
Takže to nebude zmluva o prenájme?
KEJKA
27.07.10,13:37
Nezáleží ako to nazveš....... napr. dohoda o prenájme?
ale kto s kým?
predstav si, že OZ riadi jediný konateľ zakl.firmy, takže sa dohodne sám so sebou?
Ide o to, že právne je taká zmluva o nájme neúčinná, alebo neviem ako to nazvať. pripomína mi to slovné spojenie "trochu tehotná", proste nezmysel.
Iwett
27.07.10,13:42
Ďakujem Kejka, veď preto sa neviem pohnúť, lebo v odpovedi z DRSR písali, že podmienkou na uplatnenie v nákladoch je, že si má automobil OZ prenajať od zriaďovateľa. A takisto aby mala organizačná zložka nárok na odpočet z DPH.
KEJKA
27.07.10,14:33
ved to je ľudovo povedané...de facto to bude nájom.
a ked budu doklady v poriadku, tak aj DPH odpočítaš.
Hoci vzťah ČR a OZ bude vzťah EU a tam to bude bez DPH s povinnosťou samozdanenia.
Iwett
27.07.10,15:35
ved to je ľudovo povedané...de facto to bude nájom.
a ked budu doklady v poriadku, tak aj DPH odpočítaš.
Hoci vzťah ČR a OZ bude vzťah EU a tam to bude bez DPH s povinnosťou samozdanenia.
Ďakujem, dúfam, že to bude v poriadku.
Asztalosová
07.10.10,14:01
Prosim o radu.
Uctujem pre OZ. OZ poslala peniaze cez BU materskej spolocnosti, kt. sidli v madarsku. Ako to mam zauctovat. Nemam ziadny doklad, preco tie peniaze boli poslane. Len my materska spolocnost povedala, aby som poslala peniaze.
V pripadne by sa dalo, ze materska spolonost vystavy FA na material alebo sluzbu pre OZ, a OZ FA uhradila cez BU. OZ da material, sluzbu do nakladov. Moze to tak byt? Za odpoved dakujem.
Asztalosová
08.10.10,14:03
vie my niekto poradit?
Asztalosová
08.10.10,15:03
Poradte prosim.
chudaska
16.10.13,08:00
ahojte poradaci, tiez sa ku mne teraz dostala org. zlozka zahr. osoby zapisana v OR, vedieme podvojne uctovnictvo, je to slovenka, ktora sa vydala za Chorvata, v Chorvatsku maju s.r.o. a teraz tu zalozili org. zlozku....sidlo v SR ma na svojej adrese, ma tu stale trvaly pobyt,ale zije prevazne v Chorvatsku, sem dochadza tak raz za 2 mesiace na tyzden -dva...robi tu nejake prednasky a ludia jej za to platia...je evidovana aj na dan. urade...len co teraz riesim je....ona je v podstate poverena osoba tu na SR, cize nieco ako konatel....je potrebne ju tu vies ako zamestnanca? nakolko ma tu na Slovensku auto a toto auto vyuziva na podnikanie,ked je tu v SR, cize budeme pisat cestaky...ked sa tu bude zdrziavat...cize prihlasit ju tu na SP a zdravotnu a tiez na DU ako zamestnanca? dat jej napr. hodinovu mzdu a platit,len za tie dni,kedy tu je ? podotykam,ze je aj zamestnana v Chorvatsku ako zamestnanec....a co s tymi mesiacmi,kedy tu vobec nie je? neviem ako to vyriesit...ale auto nechce vkladat do majetku firmy!! Prosim, poradite mi?

VĎAKA!!