Zavrieť

Porady

Organizačná zložka - vzťah k materskej firme

Rada by som sa spýtala na účtovanie vzťahu organizačnej zložky ku svojej "materskej" spoločnosti.

Hlavne výdavky platené za materskú spoločnosť a opačne, keď nám účtuje materská spoločnosť platené výdavky za nás.
Rovnako účtovanie "dotácií" od materskej firmy.

Má niekto s týmto skúsenosti a ešte by som radala dostala odporučenie na dobrú literatúru ohľadom účtovania organizačných zložiek.
Usporiadat
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Literatúru neviem doporučiť, ale auditom overené účtovanie dotácii, výdajov a príjmov za materskú a od materskej firmy, teda zakladateľa org.zložky je cez účty 351 a 361.
V tomto prípade ide o konsolidovaný celok, ktorý robí konsolidovanú účtovnú závierku.
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Organizačná zložka účtuje úplne samostatne, výdavky medzi sebou si môže prefakturovávať, pretože náklady, ktoré sa týkajú OZ by mali byť účtované iba v OZ a náklady materskej firmy zasa tam.

Spýtaj sa konkrétnejšie.
0 0
Mariana B. Mariana B.

Mariana B. je offline (nepripojený) Mariana B.

SOME ide práve o to, že neviem ako má vyzerať takáto prefakturácia a následne ako to má vyzerať v závierke. Asi to bude cez 351-361 ako píše jessica, ale rád by som si to naštudovala detailne. Aj v nadväznosti na DPH. Pletie ma fakt, že akoby šlo o tú istú právnickú osobu, alebo aj ide....
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Skúsim opísať nás, možno niečo pochytíš. my sme OZ, naša materská firma je v ČR. Ja robím uzávierku

aj daňové priznanie v SR, potom to celé dávam materskej firme do ČR oni si to prifaklia k svojmu.
Medzi sebou fakturujeme a všetko robíme ako keby sme boli úplne samostatné firmy, len si dávame väčší pozor na to čo medzi sebou fakturujeme. Len záleží na tom ako máte dohodnuté celé účtovníctvo, či to nemáte náhodou spojené. Účty 351 a 361 vôbec nepoužívam, všetko máme ok, lebo oni majú auditora. Teraz máme už aj s.r.o. slovenskú a všetky 3 firmy sa chováme tak ako keby sme boli cudzie. Každý náklad tam kam patrí. To som sa rozpísala, ale než som prišla nakoniec, robila som ešte iné veci.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
My sme totiž mali stanovené zakladateľom, že nič sa nebude prefakturovávať. Proste to tak chceli. Účtovníctvo org.zložky beží samostatne ako samostatná ÚJ, robí sa závierka aj DP a potom sa to celé dáva zakladateľovi a on to dáva do konsolidácie.
Ak vznikli nejaké účtovné prípady, ktoré nákladovo patrili k nám a oni to uhradili, jednoducho to bola dotácia našej pokladne cez 361, okrem toho nám dotovali aj BÚ najmä zo začiatku, bez toho by to ani nešlo, lebo org. zložka nemala žiadne imanie.
Napr. aj vedúca org zložky bola celý čas zamestnancom zakladateľa, ale výplata sa jej vyplácala z našej org. zložky.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
otamko
Rada by som sa spýtala na účtovanie vzťahu organizačnej zložky ku svojej "materskej" spoločnosti.

Hlavne výdavky platené za materskú spoločnosť a opačne, keď nám účtuje materská spoločnosť platené výdavky za nás.
Rovnako účtovanie "dotácií" od materskej firmy.

Má niekto s týmto skúsenosti a ešte by som radala dostala odporučenie na dobrú literatúru ohľadom účtovania organizačných zložiek.
Výdavky za materskú spoločnosť im prefaktúrujte.. klasický obchodný vzťah, robí sa to bežne..len pozor! na DPH. Čo sa týka dotácii.. daj to ako záväzok voči materskej spoločnosti na účet 379...mala by byť na to nejaká zmluva, prípadne vyčíslené úroky za pôžičku. Aspoň takto to u nás funguje.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovníctvo OZ a materskej firmy je samostatné, vzájomné fin. toky idú cez 351, 361, tiež 479. Materská firma si obraty prenesie do svojho účtovníctva cez 395-Vnútorné zúčtovanie. A to mesačne, aby bolo dodržané ustanovenie zákona o účtovníctve.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Lida
účtovníctvo OZ a materskej firmy je samostatné, vzájomné fin. toky idú cez 351, 361, tiež 479. Materská firma si obraty prenesie do svojho účtovníctva cez 395-Vnútorné zúčtovanie. A to mesačne, aby bolo dodržané ustanovenie zákona o účtovníctve.
Prosím Vás, prečo tam stále chcete používať 351, 361, 479 a stále spomínate nejakú konsolidáciu.
Organizačná zložka je predsa súčasť jednej fimy a nie samostatná spoločnosť.
Ak ide o organizačnú zložku zahraničnej právnickej osoby na Slovensku, považuje sa za samostatnú účtovnú jednotku a musí za činnosť na Slovensku viesť účtovníctvo podľa slovenských predpisov.
Pre daňové účely to bude pravdepodobne stála prevádkáreň. To určuje zákon o dani z príjmov alebo zmluva o zabránení dvojitého zdanenia.

Stále to ale nie je samostatná právnická osoba, ale súčasť tej zahraničnej. Všetku účtovné prípady organizačnej zložky sú súčasne účtovné prípady jednej právnickej osoby.

Platí to aj opačne, t.j. ak Slovenská právnická osoba má organizačnú zložku v zahraničí.

Pre účtovanie vzťahov medzi organizačnými zložkami (pohľadávok aj záväzkov) v Slovenskom účtovníctve je vyhradený účet 395 - Vnútoné zúčtovanie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka
Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).
Však mi niekto pomôžte !
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nikto ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka
Má niekto skúsenosť s účtovaním resp.zdaňovaním v rámci celosvetových príjmov v SR stálej prevádzkarne v zahraničí v jednoduchom účtovníctve? FO má stálu prevádzkareň v ČR, vedie sa tam účto, podali v ČR priznanie. Čo sa s tým bude diať v SR? FO má odklad na podanie DP do 30. 9.2005, JÚ na Slovensku si robil sám a teraz nevie čo ďalej ( a ani ja ).
Jediné čo viem, že si daňovú povinnosť zaplatenú v ČR započíta na daň.povinnosť z celosvetových príjmov, priznaných v SR ( jednoznačne je rezident SR ). Iba neviem, či účto zo stálej prevádzky sa musí nejako premietnuť do slovenského účtovníctva ... ???
0 0
Lucy2 Lucy2

Lucy2 je offline (nepripojený) Lucy2

mudroš
Prosím Vás, prečo tam stále chcete používať 351, 361, 479 a stále spomínate nejakú konsolidáciu.
Organizačná zložka je predsa súčasť jednej fimy a nie samostatná spoločnosť.
Ak ide o organizačnú zložku zahraničnej právnickej osoby na Slovensku, považuje sa za samostatnú účtovnú jednotku a musí za činnosť na Slovensku viesť účtovníctvo podľa slovenských predpisov.
Pre daňové účely to bude pravdepodobne stála prevádkáreň. To určuje zákon o dani z príjmov alebo zmluva o zabránení dvojitého zdanenia.

Stále to ale nie je samostatná právnická osoba, ale súčasť tej zahraničnej. Všetku účtovné prípady organizačnej zložky sú súčasne účtovné prípady jednej právnickej osoby.

Platí to aj opačne, t.j. ak Slovenská právnická osoba má organizačnú zložku v zahraničí.

Pre účtovanie vzťahov medzi organizačnými zložkami (pohľadávok aj záväzkov) v Slovenskom účtovníctve je vyhradený účet 395 - Vnútoné zúčtovanie.



Ucet 395 je sice pekny, ale ako na konci roka vysporiadate jeho zostatok, ked podla postupov nesmie ku koncu uctovneho obdobia zostatok vykazovat?
A ako pristupujete ku kurzovym rozdielom v pripade, ze sa na 395 uctovalo aj v cudzej mene? Mam na mysli kurz. rozdiely ku koncu uctov. obdobia. Je povinnost o nich uctovat alebo nie?
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Súhasím, že je to problém. Aj na MF SR už o ňom vedia. Len to nejako zabudli z postupov vypustiť.
Doporučujem napísať o stanovisko na MF SR. Nemusí to byť nevýznamná položka a prečo riskovať pokutu podľa zákona o účtovníctve?
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

Akinom
Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.
Poraďte prosím niekto, kto účtujete organizačnú zložku.
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

Akinom
Prosím Vás o podrobnejšiu info ohľadne účovania OZ.
S.r.o., ktorú účtujem si založila OZ v ČR 12/05, takže je to pre mňa úplne niečo nové. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila že to čo účtujem v ČR musím účtovať aj v SRO, ale ako?
napr.účtujem,že SRO (351/211) dala peniaze na začiatku do OZ (211/361)

DF za služby-náklad v OZ účtujem 518/321 a úhradu DF 321/211
v SRO si mám zvoliť analitiku napr.55 a všetko účtovať 51855/32155
úhradu 32155/21155 ????? Alebo ako???
Vopred všetkým ďakujem.
Alebo mi poraďte na ktorých stránkach by som mala hľadať, alebo v ktorej literatúre, ako sa účtuje organizačná zložka.
Budem vďačná za čokoľvek. ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Aj ja by som bola vďačná. Namočila som sa do toho len tým, že som sľúbila vypísať daňové priznanie so súvahou a výsledovkou. Ale teraz sa mi to moc nepáči, keď vidím, že to niekto potom zoberie tak že - VEĎ VY STE NÁM ROBILI DAŇOVÉ PRIZNANIE... Musím im minimálne povedať, že nesúhlasím s ich účtovaním počas roka.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Možno Vás popletiem, ale pokúsim sa to popísať z môjho pohľadu - mám na starosti z programovej stránky aj účtovníctvo OZ v ČR aj matky tu.
Takže. OZ vedie v ČR vlastné účtovníctvo podľa českých zákonov a platí tam dane. Účtovníctvo vedie v českých korunách. Keďže je súčasne v účtovníctve slovenskej matky, ktoré sa vedie v SK, raz mesačne sa údaje prenášajú z českého účtovníctva do slovenského a tzv. sa prekurzujú. Po prvý raz kurzom posledného dňa v mesiaci a potom každý ďalší mesiac až po 31.12. To znamená, že k 31.12 sú hodnoty z českého účtovníctva v slovenskom vždy kurzom z 31.12 . (dá sa to urobiť aj jednorazovo, ale potom to boli vždy v decembri veľké sumy). Pokiaľ sa napríklad líšia české a naše predpisy (leasing, hranice pre dlhodobý majetok) - rieši to matka v svojom účtovníctve cez interné doklady. Matka potom má možnosť všetky účtovné doklady tlačiť len za seba, len na OZ (v SKK) alebo za celú spoločnosť.
Pokiaľ sú napr. výdaje na kreditné karty na bankových účtoch matky, ale náklady sú v českom účtovníctve, tak sa to rieši cez spojovací účet. Hovoríte tu o 395, ale viac menej som si istá, že používajú 396. Je zostatok na konci roka tvoria napr. čerpania na kreditnú kartu, ktoré v nákladoch už má OZ, ale v banke to strhnú až v januári matke.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Účtovníctvo zahraničnej org. zložky sa nezapracuvava do slovenského účt., ani sa nekurzuje, ale vedie sa spolu:

1. Účt. za s.r.o. ako celok, kde org.zložka je vedená napr. ako stredisko(podľa toho, ako to umožňuje soft.) podľa slov. zákonov.v SKK
2. Účt. za org. zložku samostatne podľa českých zákonov pre správne vyčíslenie základu dane v ČR. V CZK.


Iba v prípade natoľko príbuzných spôsoboch účtovania ako majú SR a ČR nedôjde k výraznejšiemu rozdielu oproti použitiu metódy popísanej v prísp.č. 20. Ale v konečnom dôsledku k určitému skresleniu dôjde.

Ešte na záver dodám, že slovenská materská firma spolu so svojou zahr.org.zložkou tvoria z hľadiska slov. zák. o účtovníctve jeden celok.
Myslím, že to platí aj podľa českého zákona v príp. českej materskej firmy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať