mc8420
15.05.08,19:22
na zahradke mam staršiu brezu asi 30 ročnu a je no bola velmi vysoká tak som jej odrezal vrcholec a konare a teraz sa mi začali vyhražať susedia že ma udaju lebo nemam povolenie na zrazanie tak stareho stromu
existuje také povolenie a kde sa podáva
chcem ju uplne zlikvidovať lebo tam planujem stavať a bude zavadzať a drží len samé chrobáky a choroby, potrebujem sa jej zbaviť !!!!!!!!!!!!!!!!!!
wagner
15.05.08,18:10
Choď na Obecný resp. Mestský úrad a pýtaj si tlačivo žiadosti na výrub stromu. Úrad uskutoční obhliadku a pokiaľ Ti dá súhlas, strom môžeš vypíliť v čase vegetačného kľudu t.j. od 1.10.- do 30.4. kalendárneho roka. K žiadosti budeš musieť doložiť LV, tiež budeš musieť asi zaplatiť aj poplatok.
petmar
15.05.08,18:18
arizona
15.05.08,18:37
Neviem, prečo sa susedia sťažujú...:eek:aj naši susedia majú starú brezu, my jej máme plné okapy a plný trávnik. Keby ju spílili, asi by som im doniesla fľašu...:D:D
No, ale už vážne.
Dá sa požiadať na obecnom úrade, ale musíš mať vážny dôvod. Ale ľudia to často obchádzajú a polievajú strom napr. kyselinou, alebo nejakým silným postrekom ,aby ten "schátralý"strom viditeľne ohrozoval okolie.
Ale keď Ti zavadzia pri stavbe domu, nemal by byť problém.
beba13
16.05.08,09:37
Moji rodičia tiež túto jar zrezali asi 30 ročnú brezu. Museli si na obecnom úrade podať žiadosť o vypílenie, zaplatili za to asi 200sk a ešte im napísali, že musia vysadiť stromky, alebo kry v tej hodnote spíleného stromu. A brezu bolo treba spilovať do 31 marca.
mc8420
16.05.08,18:40
ďakujem:)
Ofélia
16.05.08,20:21
Jedno sa mi nepáči : Príklad:
Nejaký dobrodruh /ochranca, zadarmo prinesie rôzne stromky, orech, jedľa, borovica, lipa atď. Nikoho sa neopýta zasadí to kde to chce, aj v blízkosti domu suseda či chodníka a vám keď to začne vadiť, začne to dvíhať základy domu, alebo chodník, musíte obchádzať chodník, skláňať hlavu tak ešte si musíte vybaviť povolenie, zaplatiť poplatok, odstrániť ho len v povolený čas a ešte aj vysadiť stromky (kúpiť ich)?!
Ja mám rada stromy, prírodu, ale tam kde to nevadí z dôvodu bezpečnosti: bezpečnosti osôb, majetku a šírenia požiaru.
Myslím že by mal byť zákon kto chce vysadiť stromky na verejné miesto aby aj on mal povolenie!
wagner
17.05.08,19:44
Každá obec by mala mať určené miesto na náhradnú výsadbu, pokiaľ ju niekomu nariadi za vyrúbanú zeleň. Ale ak nemá, tak sa nariaďuje poplatok vo výške spoločenskej hodnoty stromu. Z toho sa vysádza obecná zeleň. Lenže tí vychytralí, ako si spomínala v predchádzajúcom príspevku, nerešpektujú určité zásady výsadby stromov, resp. kríkov. Podľa mňa by bolo treba takéhoto dobrodruha oznámiť na Obecný úrad, kde by mu mali patrične vysvetliť, kde môže vysádzať stromky a kde nie a pokiaľ ten strom nepresadí na potrebné miesto, poslala by som mu pozdrav vo forme finančnej čiastky. Obce a mestá majú v tomto smere široké právomoci, iba starostovia majú plné gate, keď majú niekomu dať pokutu, lebo by ich nevolili.