ethaniell
20.05.08,12:03
ahoj,

chcel by som sa spytat na prerusenie zivnosti v suvislosti s vypoctom vysky odvodov do zdravotnej a socialnej poistovne.

Uprimne povedane, tento rok sa mi naskytne moznost zarobit cca 2x toho, co zarobim buduci rok. Z toho vyplyva, ze v buduci rok by som od juna platil velmi vysoke odvody vzhladom na aktualny prijem.

Tak ma napadlo, ci sa to neda obist cez prerusenie zivnosti k 30.6. buduceho roku povedzme na mesiac a potom zacat znovu. Alebo to prerusit len na jeden den, da sa to? Ako by sa potom pocitala vyska odvodov na nasledujuce obodbie?

1) z povodneho marcoveho danoveho priznania klasickym sposobom ako bez prerusenia
2) z minimalnej mzdy ako pri prvom roku na zivnosti

dakujem,
ethaniell
hanelie
20.05.08,11:47
minimálne prerušenie živnosti - 1/2 roka

odvody po obnovení živnosti - ako v prvý rok podnikania VZ z minimálnej mzdy do ZP,
odvody do SP až po DP /od 01.07. XX
VladoaKatka
20.05.08,11:52
VladoaKatka
20.05.08,11:57
ahoj,

chcel by som sa spytat na prerusenie zivnosti v suvislosti s vypoctom vysky odvodov do zdravotnej a socialnej poistovne.

Uprimne povedane, tento rok sa mi naskytne moznost zarobit cca 2x toho, co zarobim buduci rok. Z toho vyplyva, ze v buduci rok by som od juna platil velmi vysoke odvody vzhladom na aktualny prijem.

Tak ma napadlo, ci sa to neda obist cez prerusenie zivnosti k 30.6. buduceho roku povedzme na mesiac a potom zacat znovu. Alebo to prerusit len na jeden den, da sa to? Ako by sa potom pocitala vyska odvodov na nasledujuce obodbie?

1) z povodneho marcoveho danoveho priznania klasickym sposobom ako bez prerusenia
2) z minimalnej mzdy ako pri prvom roku na zivnosti

dakujem,
ethaniell

Treba sa odhlásiť ako SZČO aj zo ZP aj SP.

Na zdravotné sa prihlásíš ako samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná a momentálne sa platí 751,- SK

SP - sa musíš rozhodnúť, ako nezamestnaná nemáš povinnosť sa prihlásiť, môžeš byť nemoc. a dôchodkovo nepoistená. Je to na Tebe.
hanelie
20.05.08,12:01
Na zdravotné sa prihlásíš ako samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná
počas prerušenia živnosti sa môžeš prihlásiť na ÚPSVaR - ak by si bol viac ako 4 mesiace nezamestnaný, môžeš požiadať o dotáciu / pri splnení podmienok
VladoaKatka
20.05.08,12:04
počas prerušenia živnosti sa môžeš prihlásiť na ÚPSVaR - ak by si bol viac ako 4 mesiace nezamestnaný, môžeš požiadať o dotáciu / pri splnení podmienok
hanelie dobre, ešte by som doplnila - ak sa prihlásiš na ÚPSVaR ako nezamestnaný - si poistencom štátu.
ethaniell
20.05.08,12:29
super, dakujem .. prerusit na pol roka by bolo asi vela .. uvidime ..

dakujem este raz!
ethaniell
veronikasad
20.05.08,14:32
super, dakujem .. prerusit na pol roka by bolo asi vela .. uvidime ..

dakujem este raz!
ethaniell
Pokiaľ sa jedná o kratšie obdobie ako pol roka, musíš živnosť zrušiť - so všetkými papierovačkami - živnostenský úrad, daňový úrad, odhlášky-sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa.
Potom si vybaviť novú živnosť a znovu sa poprihlasovať.

-------
Veronika
VladoaKatka
20.05.08,15:06
Tu nájdeš aj tlačivá:

http://www.civil.gov.sk/p09/p09.shtm