31Jankal
30.05.08,07:46
Ahojte som tu nová a chcela by som Vás poprosiť o radu. Môže mi niekto vysvetliť pojem: Podľa parag. 77 ods. 1 tretia veta Zákona o rodine, výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spatne odo dna začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Pretože minulý rok v marci som podala žalobu na určenie otcovstva, teraz v apríli bolo určené otcovstvo a spatne mi má vyplatiť výživné od marca 2007. Ešte sa súdime o výživné kedže on sa zas odvolal. Mám rávo pýtať aj spatne ešte tri roky? Dakujem Vám.
31Jankal
02.07.08,08:42
Prosím poradte mi. Aké sú to dôvody hodné osobitného zreteľa. Veľké dík
31Jankal
16.07.08,05:14
Dakujem za odpovede.
willma
16.07.08,06:54
Nemáš za čo, asi sa nenašiel nikto kto by ti vedel dať správnu odpoveď. Občas stačí dať príspevok do popredia.
BXLmiami
16.07.08,09:29
Asi nám šli právnici na dovolenku.Myslím,že kedže je vec na sude,pravdepodobné je,že bude musieť doplácať spätne,určite za celé obdobie čo sa súdite,pokiaľ to vyhráš.
Mária27
16.07.08,12:25
Osobitný zreteľ nenájdeš definovaný, preto je osobitný. Osobitnosť musí uznať súd.
Nájdi si nejaké poriadne dôvody a skús to! V najhoršom ti to zamietnu, ale keď sa nepokúsiš, nezískaš to určite.

Ja by som ti odporučila napr. tvoje zadĺženie sa pre starostlivosť o dieťa, veľké výdavky pri narodení dieťaťa, súrna potreba bývania - drahý nájom, choroba, nemožnosť pracovať na dobrej pozícii, veľké rozdiely v príjmoch tvojich a otcových (dieťa má žiť na úrovni oboch rodičov), atď.
BXLmiami
16.07.08,13:35
aháá.Napr.zdrav.problémy dieťaťa,nutnosť kúpeľov,dietneho stravovania,extra hypoalergickej kozmetiky.
danula2
04.05.10,08:06
dobry den,
mam otazku z opacneho konca. moj manzel ma vyzivovaciu povinnost na dve malolete deti z predchadzajuceho manzelstva. od zaciatku si vzdy nacas platil sudom stanovene vyzivne. jeho ex vsak poziadala o zvysenie. kedze robila zbytocne prietahy v konani, sud o zvyseni trval pol roka, boli 4 pojednavania!
platil stale ak ako mal urcene sudom. kedze pravoplatny rozsudok o zvyseni prisiel az pol roka od jej navrhu, zacali sme platit tolko kolko mame platit az po pravoplatnosti. v rozsudku nebolo ani slovo o nedoplatku. len stanovene sumy. ex nas dala na exekuciu o nezaplateni nedoplatku. ma nato pravo? ved ak by sud chcel dat doplatit nedoplatok zahrnie to do rozsudku, nie je pre nas zavazne to co je v rozsudku?
Flinstone
04.05.10,08:19
dobry den,
mam otazku z opacneho konca. moj manzel ma vyzivovaciu povinnost na dve malolete deti z predchadzajuceho manzelstva. od zaciatku si vzdy nacas platil sudom stanovene vyzivne. jeho ex vsak poziadala o zvysenie. kedze robila zbytocne prietahy v konani, sud o zvyseni trval pol roka, boli 4 pojednavania!
platil stale ak ako mal urcene sudom. kedze pravoplatny rozsudok o zvyseni prisiel az pol roka od jej navrhu, zacali sme platit tolko kolko mame platit az po pravoplatnosti. v rozsudku nebolo ani slovo o nedoplatku. len stanovene sumy. ex nas dala na exekuciu o nezaplateni nedoplatku. ma nato pravo? ved ak by sud chcel dat doplatit nedoplatok zahrnie to do rozsudku, nie je pre nas zavazne to co je v rozsudku?
v rozsudku je uvedené počnúc ktorým dátumom priznáva zmenenú výšku... Ak by na to zabudli a nebolo uvedené, tak dňom právoplatnosti.
prečítajte si dobre rozsudok... čo je v právoplatnom rozsudku, to je záväzné.
danula2
04.05.10,08:34
takze ak som Vas spravne pochopila
ak je tam ze od 1/5/2009 priznava vyzivne 200eur a pravoplatny rozsudok bol az 11/2009 vtedy bol vlastne doruceny a dovtedy sme platili 150eur sme povinni 50*6 doplatit?
preco sud potom neuviedol do vyroku ze sme povinni nedoplatok doplatit?
dakujem za odpoved
Mária27
04.05.10,09:02
Právoplatnosť rozsudku mohla nastať ešte neskôr, ak by ste sa napr. odvolali. Akonáhle však právoplatnosť nastala, je výrok rozsudku záväzný pre účastníkov konania a pre orgány.
Vo výroku máš stanovený dátum zvýšenia, tak to treba rešpektovať. Ak je ten dátum minulý, nastal dlh, ktorý treba splatiť.