Zavrieť

Porady

Výživné spatne doplatiť

Ahojte som tu nová a chcela by som Vás poprosiť o radu. Môže mi niekto vysvetliť pojem: Podľa parag. 77 ods. 1 tretia veta Zákona o rodine, výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spatne odo dna začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Pretože minulý rok v marci som podala žalobu na určenie otcovstva, teraz v apríli bolo určené otcovstvo a spatne mi má vyplatiť výživné od marca 2007. Ešte sa súdime o výživné kedže on sa zas odvolal. Mám rávo pýtať aj spatne ešte tri roky? Dakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Právoplatnosť rozsudku mohla nastať ešte neskôr, ak by ste sa napr. odvolali. Akonáhle však právoplatnosť nastala, je výrok rozsudku záväzný pre účastníkov konania a pre orgány.
    Vo výroku máš stanovený dátum zvýšenia, tak to treba rešpektovať. Ak je ten dátum minulý, nastal dlh, ktorý treba splatiť.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    rodina1, Flinstone, elaurie, Lubaba, Danielle369, zdenka131
    6

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    danula2 Pozri príspevok
    dobry den,
    mam otazku z opacneho konca. moj manzel ma vyzivovaciu povinnost na dve malolete deti z predchadzajuceho manzelstva. od zaciatku si vzdy nacas platil sudom stanovene vyzivne. jeho ex vsak poziadala o zvysenie. kedze robila zbytocne prietahy v konani, sud o zvyseni trval pol roka, boli 4 pojednavania!
    platil stale ak ako mal urcene sudom. kedze pravoplatny rozsudok o zvyseni prisiel az pol roka od jej navrhu, zacali sme platit tolko kolko mame platit az po pravoplatnosti. v rozsudku nebolo ani slovo o nedoplatku. len stanovene sumy. ex nas dala na exekuciu o nezaplateni nedoplatku. ma nato pravo? ved ak by sud chcel dat doplatit nedoplatok zahrnie to do rozsudku, nie je pre nas zavazne to co je v rozsudku?
    v rozsudku je uvedené počnúc ktorým dátumom priznáva zmenenú výšku... Ak by na to zabudli a nebolo uvedené, tak dňom právoplatnosti.
    prečítajte si dobre rozsudok... čo je v právoplatnom rozsudku, to je záväzné.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Osobitný zreteľ nenájdeš definovaný, preto je osobitný. Osobitnosť musí uznať súd.
    Nájdi si nejaké poriadne dôvody a skús to! V najhoršom ti to zamietnu, ale keď sa nepokúsiš, nezískaš to určite.

    Ja by som ti odporučila napr. tvoje zadĺženie sa pre starostlivosť o dieťa, veľké výdavky pri narodení dieťaťa, súrna potreba bývania - drahý nájom, choroba, nemožnosť pracovať na dobrej pozícii, veľké rozdiely v príjmoch tvojich a otcových (dieťa má žiť na úrovni oboch rodičov), atď.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Nemáš za čo, asi sa nenašiel nikto kto by ti vedel dať správnu odpoveď. Občas stačí dať príspevok do popredia.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Asi nám šli právnici na dovolenku.Myslím,že kedže je vec na sude,pravdepodobné je,že bude musieť doplácať spätne,určite za celé obdobie čo sa súdite,pokiaľ to vyhráš.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    aháá.Napr.zdrav.problémy dieťaťa,nutnosť kúpeľov,dietneho stravovania,extra hypoalergickej kozmetiky.

    danula2 je offline (nepripojený) danula2

    danula2
    dobry den,
    mam otazku z opacneho konca. moj manzel ma vyzivovaciu povinnost na dve malolete deti z predchadzajuceho manzelstva. od zaciatku si vzdy nacas platil sudom stanovene vyzivne. jeho ex vsak poziadala o zvysenie. kedze robila zbytocne prietahy v konani, sud o zvyseni trval pol roka, boli 4 pojednavania!
    platil stale ak ako mal urcene sudom. kedze pravoplatny rozsudok o zvyseni prisiel az pol roka od jej navrhu, zacali sme platit tolko kolko mame platit az po pravoplatnosti. v rozsudku nebolo ani slovo o nedoplatku. len stanovene sumy. ex nas dala na exekuciu o nezaplateni nedoplatku. ma nato pravo? ved ak by sud chcel dat doplatit nedoplatok zahrnie to do rozsudku, nie je pre nas zavazne to co je v rozsudku?

    danula2 je offline (nepripojený) danula2

    danula2
    takze ak som Vas spravne pochopila
    ak je tam ze od 1/5/2009 priznava vyzivne 200eur a pravoplatny rozsudok bol az 11/2009 vtedy bol vlastne doruceny a dovtedy sme platili 150eur sme povinni 50*6 doplatit?
    preco sud potom neuviedol do vyroku ze sme povinni nedoplatok doplatit?
    dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.