pivko
10.06.08,06:52
Čo na to poviete, tie pokuty su nehorázne!
willma
10.06.08,05:01
A prečo? Ako by si reagoval, keby ti nejaký frajer pod vplyvom alkoholu a za veľkej rýchlosti zabil dieťa?
heja3
10.06.08,05:14
- 7 000 Sk - 30 000 Sk – alkohol za volantom
- 5 000 Sk – 25 000 Sk – alkohol za volantom + spôsobenie nehody alebo prekročenie povolenej rýchlosti

Trocha ma zaskočillo toto. Nižšie sadzby pri väčšom priestupku.:confused:

Od kedy je to v pôsobnosti?
pivko
10.06.08,05:23
A prečo? Ako by si reagoval, keby ti nejaký frajer pod vplyvom alkoholu a za veľkej rýchlosti zabil dieťa?
Reč je o pokutách! Na to o čom píšeš ty pokuta nestači:mad:
Kazu
10.06.08,05:39
Zaujímavé, pre chodcov a cyklistov tam nie je uvedený žiaden riadok s pokutami ? :confused: A veru by si poniektorí zaslúúúžili. Hm, a nákladné automobily tiež už tuším na diaľnici dojazdili. Alebo rýchlosť hore kopcom pre plne naložený kamión sa neráta? A s prívesným vozíkom 79 je málo ale 81 už veľa. Takže zo Záhoria na Spiš iba okreskami, no supééér. :---
willma
10.06.08,08:56
Reč je o pokutách! Na to o čom píšeš ty pokuta nestači:mad: to hej, ale keď sa tých vysokých pokút zopár udelí a vyzbiera, možno to zabráni tomu extrému čo som napísala. Osobne by som za alkohol a neprimeranú rýchlosť pokutu nedávala, ale na mieste brala doživotne vodičák.
lorelei
10.06.08,11:07
Je to uz v platnosti?
Kazu
10.06.08,13:39
- 7 000 Sk - 30 000 Sk – alkohol za volantom
- 5 000 Sk – 25 000 Sk – alkohol za volantom + spôsobenie nehody alebo prekročenie povolenej rýchlosti

Trocha ma zaskočillo toto. Nižšie sadzby pri väčšom priestupku.:confused:

Od kedy je to v pôsobnosti?

Za alkohol je základná sadzba, alkohol + nehoda to je množstevná zľava :D
dad111
11.06.08,05:58
Nespravne je podla mna aj zvysenie hranice skody pri dopravnej nehode, pri ktorej treba volat policiu. Je zvratene, ked policajti budu stat za krickom a striehnu, kto nezastavi na stopke uplne zbytocne osadenej, na sofera, ktory prekroci rychlost na rovnom useku so znackou len pre plnenie planu vyberu pokut, do kariet vodicov budu pribudat zapisy o katastrofalnom porusovani predpisov, budu nam brat vodicaky, ked budeme mat tych zapisov viac. Na druhej strane ale ked niekto kazdy den sposobi skodu v dosledku takehoto porusenia predpisov a uzna svoju vinu, skodu zaplati za neho poistovna, nic sa nedeje. Preco nie je povinnost taketo porusenia nahlasovat policajtom? Lebo by stym mali robotu a tu oni nevymysleli. Pozrite si len doporucania pred dovolenkovymi cestami. Pri kazdej aj malej nehode volat policiu. To sa od toho sveta nemozeme ucit? Tam maju policajtov dost? Asi ich len naucili citat a pisat.Ti nasi nevedia obe veci naraz. Preto asi nemozu chodit k nehodam. Preco brat vodicaky tym, co nesposobuju skodu inym, aj ked porusuju predpisy a tym, co inych len obtazuju nechat na pokoji.
No nezmenil som na tom nic, aspon som sa vykecal.
shureido
11.06.08,06:28
Od kedy to plati? alebo to uz plati?
JankaKopernicka
11.06.08,06:49
Ja nesúhlasím s predložením občianskeho preukazu mestskej polícii.Jeden z nich už moje osobné údaje zneužil vo svoj prospech a trvalo dva roky kým som mu to dokázala a odsúdili ho.Pokiaľ sa nepreukáže aspoň svojím služobným číslom nedám techničák ani policajtovi, mne len uniforma nestačí.
Martin Mocko
11.06.08,06:50
Zákon ako taký je podľa mňa celkom v pohode. Včera o ňom bola čiastková diskusia v DeFacto.
S čím nesúhlasím:
1. Svietenie počas celého roka - v mnohých krajinách to zaviedlo a neskôr zrušili - zistilo sa, že naozaj v tomto nespočíva nárast nehôd.
2. Znížená rýchlosť v obciach - je pravdou, že v Rakúsku to funguje. Ale bolo by treba sa aj zamyslieť, že prečo. Idú hádam hlavné ťahy v Rakúsku stredom obce (samozrejme s výnimkou Hainburgu...)?
3. Časť o používaní zimných pneu je úplne zle. Neviem si prestaviť, že pôjdem do Tatier na dovolenku a tam napadne sneh... odstavím auto na krajnici a počkám? Alebo pôjdem ďalej stopom..?

Pokuty sú motivačne nastavené. Ibaže...mojej felície, v ktorej ŠPZ sú čísla 710 sa pokuty dotknú trošku inak..ako čiernemu volvu s ŠPZ 888 :mee::mee::mee:
Janka789
04.07.08,05:52
Neboj, este to neplati. Az od oktobra.
Jozef I
04.07.08,06:11
Zákon ako taký je podľa mňa celkom v pohode. Včera o ňom bola čiastková diskusia v DeFacto.
S čím nesúhlasím:
1. Svietenie počas celého roka - v mnohých krajinách to zaviedlo a neskôr zrušili - zistilo sa, že naozaj v tomto nespočíva nárast nehôd.
2. Znížená rýchlosť v obciach - je pravdou, že v Rakúsku to funguje. Ale bolo by treba sa aj zamyslieť, že prečo. Idú hádam hlavné ťahy v Rakúsku stredom obce (samozrejme s výnimkou Hainburgu...)?
3. Časť o používaní zimných pneu je úplne zle. Neviem si prestaviť, že pôjdem do Tatier na dovolenku a tam napadne sneh... odstavím auto na krajnici a počkám? Alebo pôjdem ďalej stopom..?

Pokuty sú motivačne nastavené. Ibaže...mojej felície, v ktorej ŠPZ sú čísla 710 sa pokuty dotknú trošku inak..ako čiernemu volvu s ŠPZ 888 :mee::mee::mee:
Ad 1) svietenie je podla mna dobrá vec a velakrát som to už sám zažil že som išiel obiehať za slnečného dňa a zbadal som oproti svetlá tak som sa zaradil späť. Až asi po pár sekundách som si všimol že ešte pred svetlami ktorém som videl išlo jedno neosvetlené auto, ktorá však vôbec nebolo vidieť. Túto časť schvalujem.... byť videný a vidieť je dosť dôležité
Ad2) Tá 50 v obci je podla mna blbosť. Nikto si neuvedomuje aké rozloženie t.j. hustotu obcí tu máme. A to je kameň úrazu... Pri týchto rýchlostiach zistíme že by sme na miesto prišli skôr na bicykly ako na aute. Čiže neschvalujem.
Ad3) Zimné gumy schvalujem. Je to síce asi najväčšia investícia pre vodičov, ale na snehu sa na letných nedá jazdiť. Ale tá nešťastná definícia je otázna.. na snehu no a keď nebude... bude sa to ťažko kontrolovať.
misomiso
04.07.08,06:39
Nespravne je podla mna aj zvysenie hranice skody pri dopravnej nehode, pri ktorej treba volat policiu. Je zvratene, ked policajti budu stat za krickom a striehnu, kto nezastavi na stopke uplne zbytocne osadenej, na sofera, ktory prekroci rychlost na rovnom useku so znackou len pre plnenie planu vyberu pokut, do kariet vodicov budu pribudat zapisy o katastrofalnom porusovani predpisov, budu nam brat vodicaky, ked budeme mat tych zapisov viac. Na druhej strane ale ked niekto kazdy den sposobi skodu v dosledku takehoto porusenia predpisov a uzna svoju vinu, skodu zaplati za neho poistovna, nic sa nedeje. Preco nie je povinnost taketo porusenia nahlasovat policajtom? Lebo by stym mali robotu a tu oni nevymysleli. Pozrite si len doporucania pred dovolenkovymi cestami. Pri kazdej aj malej nehode volat policiu. To sa od toho sveta nemozeme ucit? Tam maju policajtov dost? Asi ich len naucili citat a pisat.Ti nasi nevedia obe veci naraz. Preto asi nemozu chodit k nehodam. Preco brat vodicaky tym, co nesposobuju skodu inym, aj ked porusuju predpisy a tym, co inych len obtazuju nechat na pokoji.
No nezmenil som na tom nic, aspon som sa vykecal.

Presne toto som ja uz pisal davno. Prekrocenie rychlostnych limitov este neznamena nebezpecnu jazdu. Ani prejazd cez stopku rychlostou 4 km/h na mieste, kde to vodic pozna, v dobe minimalnej premavky. Zato ak niekto porusenim pravidiel sposobi nehodu, tak to znamena nie len to, ze pravidla porusuje, ale predovsetkym to, ze nevie odhadnut, kedy si moze dovolit pravidlo porusit a kedy nie. A taky sofer odide bez trestu. Pritom tu tiez plati Paretovo pravidlo, ze 80% nehod je sposobenych 20%-mi vodicov. Mozno je tu pomer dokonca 90:10 alebo este vyssi.

Novy zakon nepomoze nicomu, iba sukromnym vreckam policajtom. Doteraz strasili 2000 pokutou, a potom bol vodic akoze rad, ze obisiel s 1000 do vrecka, teraz budu strasit s 40.000 a budeme akoze celi stastni, ze to nakoniec uhadame na 20.000 do vacku.
Martin Mocko
04.07.08,07:09
Moja reakcia k téme:

http://www.porada.sk/blog.php?b=174

misomiso..priklanam sa k tvojmu nazoru. Hlavne tie percenta su naozaj vystizne :D
misomiso
05.07.08,09:57
Je uz niekde zaveseny novy cestny zakon v plnom zneni?
VladoaKatka
05.07.08,10:51
Od kedy to plati? alebo to uz plati?

Schválil parlament 4.7.2008 ale zatiaľ nepodpísal prezident, nevyšiel v zbierke zákonov a platiť má až od 1.10.2008.
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.SSLP/CPT.aspx?ID=608&ZakZborID=13&CisObdobia=4&Print=True
VladoaKatka
23.09.08,06:59
No a už zase sa pripravuje Nový cestný zákon, lepšie povedané, niečo zase "vylepšili" :D

http://spravy.pravda.sk/k-psychologom-pojdu-taxikari-penzisti-nie-fj3-/sk_domace.asp?c=A080923_080139_sk_domace_p04

Citát:
Psychotesty nebudú už musieť absolvovať ani dôchodcovia. Nevyhnú sa však lekárskym prehliadkam po dosiahnutí 65 rokov. Tie budú musieť absolvovať každé dva roky. Polícia tiež zvýšila vek, odkedy musia chodiť na prehliadky. Najprv navrhovala 60 rokov, neskôr 62. Po diskusii s odborníkmi, ktorí ich upozornili, že do dôchodku sa odchádza až vo veku 62 a človek je v tomto veku ešte aktívny, požiadavku zvýšili na 65 rokov.


mimotemyMoje úvahy:
... nechcú nám s touto hranicou už naznačiť, zvýšenie veku odchodu do dôchodku ???
dabda
23.09.08,14:01
Ževraj od 1.10.2008. Ale Hlava štátu to vraj nepodpísala. Tak neviem.Mňa by zaujímalo či prešli tie psychotesty.
dabda
23.09.08,14:05
Prepáčte nepozrela som si druhú stranu, ešte sa túto stránku len učím používať.
misomiso
24.09.08,20:37
Zevraj to ma platit od februara, ak sa to schvali. Dufam, ze Meciar zasa zabudne prist do prace, ked sa bude hlasovat...
kukučka
24.09.08,21:24
mimotemy vy dvaja tu tlačíte tu politiku na Poradu jak Pat a Mat
Melnick
24.09.08,21:30
mimotemy vy dvaja tu tlačíte tu politiku na Poradu jak Pat a Mat


:D:D:D:D
misomiso
25.09.08,13:52
mimotemy vy dvaja tu tlačíte tu politiku na Poradu jak Pat a Mat

...mas pocit? Ja mam zasa pocit, ze politika sa tlaci vsade, este aj do cestneho zakona...
VladoaKatka
25.09.08,16:25
Ževraj od 1.10.2008. Ale Hlava štátu to vraj nepodpísala. Tak neviem.Mňa by zaujímalo či prešli tie psychotesty.
Má to byť predložené do parlamentu na opakované schválenie.
Bastian
25.09.08,16:44
mimotemy vy dvaja tu tlačíte tu politiku na Poradu jak Pat a Mat
Kukina práve dnešná politika rieši všetko ako ten Pat a Mat. Oni sa tiež snažia všetko urobiť... aj sa im to viac menej darí... ale kukni ako?
kukučka
26.09.08,19:50
aj chodíte spolu jak Pat a Mat, túto presilovku vzdávam :---:D
misomiso
30.09.08,17:33
http://auto.sme.sk/c/4101348/zabija-nepozornost-nie-rychlost.html

Par citatov z uvedeneho clanku - som rad, ze uz aj ludia, ktori do toho maju co hovorit zacinaju pomaly chapat to, co tvrdim uz roky...

Polícia priznáva, že nehody klasifikované ako „neprispôsobenie rýchlosti schopnostiam vodiča, vlastnostiam auta a poveternostným podmienkam“, nesúvisia vždy s prekročením maximálnej rýchlosti v kritickom momente. „Myslím, že nemusí ísť vždy o prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Hlavnou príčinou je nepozornosť a nevenovanie sa premávke,“ hovorí Packa. „Vodiči robia všetko možné, len sa nevenujú riadeniu auta.“

Plézel potvrdil, že ťažko hľadať súvislosť medzi neprispôsobením rýchlosti okolnostiam a prekročením jej maximálnej povolenej hodnoty. Chyba je v nedostatočnej zručnosti vodičov, v neskúsenosti a preceňovaní sa.

Stratu pozornosti môže spôsobiť aj príliš pomalá monotónna jazda v prehustenej premávke. Moderné autá nevyžadujú toľko pozornosti pri ovládaní a v šoféroch vyvolávajú pocit, že sa nemusia venovať jazde. „Som presvedčený, že pomalá jazda vedie k strate pozornosti a zapríčiňuje nepochopiteľné kolízie. Svižná, nie riskantná jazda núti vodiča byť pozorným a sledovať premávku,“ hovorí automobilový pretekár Igor Drotár.

Pripravovaný zákon o premávke na pozemných komunikáciách znižuje rýchlosť v obci a pripravuje na vodičov tvrdšiu represiu. Premávka tak bude ešte menej plynulá ad oplatia na to mnohí slušný vodiči.

Len dodavam, ze ked citujem, tak bohuzial musim doslovne, aj s hrubymi gramatickymi chybami - takze to nie ja...:)
misomiso
01.10.08,09:50
Teraz mi prislo potvrdeni erezervacie auta na jednom zahranicnom letisku.

Okrem ineho tam pisu:

Připomínáme, že případný další řidič musí při zahájení pronájmu předložit
platný řidičský průkaz.

Jezděte bezpečně s autopůjčovnou Avis:

- Připoutejte se, děti přepravujte vždy na zadních sedadlech.
- Seznamte se s místními dopravními předpisy.
- Dodržujte rychlostní limity.
- Při omezené viditelnosti dodržujte bezpečnou vzdálenost.
- Nikdy neřiďte pod vlivem alkoholu.
- Odpočívejte – únava při řízení je nebezpečná.

...teda vlastne poziadavka vodicaku zbytocna, ked vopred poskytli taky vystizny on-line vodicsky kurz nie? :)
Stina
03.12.08,12:01
Parlament dnes schválil zákon o cestnej premávke, ktorý zavádza nové pravidlá na slovenských cestách.
Zákon zavedie na ulice v slovenských mestách a obciach najvyššiu povolenú rýchlosť 50 km/h.
Šoféri sa budú musieť vyrovnať najmä so sprísnením postihov. Pokuty sa v prípadoch odmietnutia testu na alkohol alebo dopravnej nehody vyšplhajú namiesto pôvodne navrhovaných 30-tisíc až na 40-tisíc korún. Nezodpovedným vodičom bude môcť byť uložený zákaz viesť motorové vozidlo namiesto súčasných dvoch až na päť rokov.

Nový zákon o cestnej premávke zavádza v nezmenenej podobe celoročné svietenie, zákaz telefonovania počas jazdy, ale aj prísnejšie sankcie za alkohol za volantom. Účinnosť by mal nadobudnúť 1. februára 2009.

Zákon zavádza celodenné svietenie. Rezort ho navrhol pre zvýšenie bezpečnostni s argumentom, že osvetlené vozidlo je lepšie viditeľné. Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič bude môcť na takýchto cestách použiť iba vozidlo vybavené pneumatikami so zimným dezénom.

Nový zákon takisto zavádza povinnosť nosenia ochrannej prilby pre cyklistov počas jazdy mimo obce a chodci mimo obce budú musieť byť označení reflexným prvkom. Cyklisti do 15 rokov budú povinní nosiť prilbu aj v rámci obce.

Vodiči budú mať počas jazdy zákaz telefonovať a inak používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla (okrem telefonovania s použitím systému hands free). Tento zákaz sa nebude vzťahovať na určité skupiny vodičov, ktorí plnia úlohy, pri ktorých je nevyhnutné počas jazdy telefonovať, dorozumievať sa vysielačkou a pod.
erzet
03.12.08,13:22
Čo na to poviete, tie pokuty su nehorázne!
Ja keď som doma neposlúchal, tak som dostal a poriadne.
ekopo
03.12.08,13:25
ešte stále nič neplatí, lebo čo na to pán prezident? čo ked opäť nepodpíše?
misomiso
03.12.08,13:27
Este je sanca, ze to "Stary **uj" v ramci prave prbiehajucej predvolebnej kampane (a snahe zviditelnit sa) nepodpise, ako to uz spravil raz.
Excise Duty
03.12.08,13:48
Este je sanca, ze to "Stary **uj" v ramci prave prbiehajucej predvolebnej kampane (a snahe zviditelnit sa) nepodpise, ako to uz spravil raz.
Nuž ten „Starý ..uj“ bol ten prvý, keďže ho tak nazval ten súčasný, ktorý je však pre mňa Vefuko a buď bez obáv, podpíše. Potrebuje politickú podporu tých, ktorí tento zákon stvorili, pre voličov zahral divadielko, keď nepodpísal prvýkrát.
misomiso
03.12.08,14:04
Nuž ten „Starý ..uj“ bol ten prvý, keďže ho tak nazval ten súčasný, ktorý je však pre mňa Vefuko a buď bez obáv, podpíše. Potrebuje politickú podporu tých, ktorí tento zákon stvorili, pre voličov zahral divadielko, keď nepodpísal prvýkrát.

Ja som mal z toho prave taky pocit, ze si odrazu uvedomil, ze sucasnej vlade podpisal vzdy uplne vsetky zakony, aj vratane tych, ktore nemali porpou verejnosti (zakaz bicyklovania v lesoch, medialny zakon...) a ze mu doslo, ze sa blizia volby, tak by mal aspon obcas "akoze" prejavit svoj nazor a zakon nepodpisal. Uvidime teda teraz.
JankaO
03.12.08,15:04
Ja som mal z toho prave taky pocit, ze si odrazu uvedomil, ze sucasnej vlade podpisal vzdy uplne vsetky zakony, aj vratane tych, ktore nemali porpou verejnosti (zakaz bicyklovania v lesoch, medialny zakon...) a ze mu doslo, ze sa blizia volby, tak by mal aspon obcas "akoze" prejavit svoj nazor a zakon nepodpisal. Uvidime teda teraz.
Ak to nepodpíše, nemyslím, že sa niečo stane. 76 hlasov za znovuprijatie zákona vráteného prezidentom sa vždy nájde.
misomiso
03.12.08,15:26
Ak to nepodpíše, nemyslím, že sa niečo stane. 76 hlasov za znovuprijatie zákona vráteného prezidentom sa vždy nájde.

Minule sa nenaslo. Meciar trucoval.
Composite
09.12.08,18:04
tie pokuty a celý zákon je smiešny!

k zobratiu vodičáku by som pridal jazda na červenú, ..

ďalej platenie pokút by som dal ako to majú myslím vo fínsku, tam systém vyhodí váš mesačný zárobok a podľa toho policajt určí cenu pokuty.

U nás by som to spravil, tak že vyhodí iba výšku pokuty a policajt s ňou môže hýbať +/- pár percent, či odpustiť, ak to nie je niečo vážne.

Samozrejme by sa tam museli započítať aj majetkové pomery, (vid. podnikatelia čo zarábajú min. mzdu a majú, domy, autá, lode,...)

A samozrejme chytať holé hlavy a bez krkých.

PS: kto jazdí podľa predpisov sa nemá čoho báť!
arizona
09.12.08,18:20
Celý zákon nie!
To povinné "zviditeľnenie" cyklistov je perfektné!!! Len či to bude niekto kontrolovať ...:confused::confused::confused:
Radšej dajú pokutu šoférovi za nejakú maličkosť,ako cyklistovi.

Cestujem denne do práce(ráno po tme) a vždy mám radosť, keď ide popri ceste cyklista v reflexnej veste.:)
Ale starší ľudia,oblečení v tmavých šatách a s jednou ublatenou odrazkou-tí ma vedia vždy úplne naštvať.:mad::mad::mad:
Keď sa stane nešťastie,vždy sa nadáva iba na nezodpovedných vodičov,ktorí nepredvídali....
bobino38
10.12.08,11:18
...platí to od 1.2.2009 !!!
misomiso
10.12.08,20:14
Obavam sa, ze to nic nepomoze. Neriesi to tych, co sposobia nehodu, zakon obsahuje hrube chyby a jedine, co to bude mat za nasledok, ze policajti si zvysie zivotnu uroven (a ciastocne snad nieco pojde aj do statneho rozpoctu).

Nedavno som v inej teme dost diskutoval ne temu rychlostnych limitov a porusovanie predposov. Bol som za to aj dost kritizovany a v teme o potratoch mi potom bolo vytykane ze vraj vodu kazem a vino pijem - kedze porusujem dopravne predpisy.

Predvcerom som po prvy raz v zivote skoro zrazil chodca - obtrel sa mi o predny naraznik. Preco tu o tom pisem? Zaujimave je to, ze som si nie vedomy toho, ze by som porusil nejaky dopravny predpis (a uz vobec nie rychlostny limit): Tym samozrejme nechcem tvrdit, ze na vine bol chodec - to vobec nie.

Ako k tomu doslo? Bolo asi 17:00, poprchalo. Vysiel som z obchodu, ktory bol intenzivne vysvieteny neonmi, vonku v tom mieste nefungovalo verejne osvetlenie. Sadol som do auta a potreboval som sa otocit (v podstate v bocnej ulicke) do protismeru. Pohol som sa asi 10 km/h na "jednotku", na plny rejt dolava. Odrazu som mal chlapika na prednom narazniku. Snazil sa odskocit, napriek tomu sa obtrel o auto, nastastie sa mu nic nestalo.

Ako k tomu mohlo dost?

1. uz som spominal, vysiel som z obchodu plneho svetla, vonku nesvietili vsetky lampy.
2. poprchalo, vzdy, ked je asfalt mokry, je podstatne tmavsi a absorbuje skoro vsetko svetlo.
3. chodec bol obleceny cely v tmavom, nemal na sebe noc svetle.
4. mal som plny rejt dolava, svetla ale svietia iba rovno. Chodec prichadzal z lava, z uplnej tmy. Navyse mi ho asi kryl lavy stlpik. (Tie pridavne svetla v rohoch naraznikov, ktore sa rozsvecuju pri jazde do zakruty na najnovsej C5 maju nieco do seba, je to asi jedna z mala veci, ktore nie su marketingova zbytocnost)
5. posledny bod je v podstate skor paradoxne v protiklade k znizovaniu rychosti v obciach. Ten chodec tam isiel tak veselo preto, ze vzhladom na moju nizku rychlost nemohol tusit, ze ho nevidim. To sa nam skoro stalo osudnym. Ak by som isiel rychlo, nedovolil by si prechadzat cestu ani na mieste, kde bol v prave (ja som odpocoval, mal som mu dat prednost).

Skratka - co tym chcem povedat. Uz v tej druhej teme som vravel, ze ak statistiky hovoria a vysokej rychlosti ako o dosledku vacsiny nehod, tak ja tvrdim, ze to si iba policajti ulahcuju pracu pri vysetrovani. Ja tvrdim ze hlavnou pricinou nehod je nesustredenie a neopatrnost (ktora vacsinou prameni prave z pomalej jazdy). Ak by som ho bol zrazil, tak by to bol prave ucebnicovy priklad takejto nehody. Bol som nedostatocne opatrny, pretoze som isiel na jednotku, ak by som isiel rychlo, sustredil by som sa inak.
feron
11.12.08,08:19
Obavam sa, ze to nic nepomoze. Neriesi to tych, co sposobia nehodu, zakon obsahuje hrube chyby a jedine, co to bude mat za nasledok, ze policajti si zvysie zivotnu uroven (a ciastocne snad nieco pojde aj do statneho rozpoctu).

Nedavno som v inej teme dost diskutoval ne temu rychlostnych limitov a porusovanie predposov. Bol som za to aj dost kritizovany a v teme o potratoch mi potom bolo vytykane ze vraj vodu kazem a vino pijem - kedze porusujem dopravne predpisy.

Predvcerom som po prvy raz v zivote skoro zrazil chodca - obtrel sa mi o predny naraznik. Preco tu o tom pisem? Zaujimave je to, ze som si nie vedomy toho, ze by som porusil nejaky dopravny predpis (a uz vobec nie rychlostny limit): Tym samozrejme nechcem tvrdit, ze na vine bol chodec - to vobec nie.

Ako k tomu doslo? Bolo asi 17:00, poprchalo. Vysiel som z obchodu, ktory bol intenzivne vysvieteny neonmi, vonku v tom mieste nefungovalo verejne osvetlenie. Sadol som do auta a potreboval som sa otocit (v podstate v bocnej ulicke) do protismeru. Pohol som sa asi 10 km/h na "jednotku", na plny rejt dolava. Odrazu som mal chlapika na prednom narazniku. Snazil sa odskocit, napriek tomu sa obtrel o auto, nastastie sa mu nic nestalo.

Ako k tomu mohlo dost?

1. uz som spominal, vysiel som z obchodu plneho svetla, vonku nesvietili vsetky lampy.
2. poprchalo, vzdy, ked je asfalt mokry, je podstatne tmavsi a absorbuje skoro vsetko svetlo.
3. chodec bol obleceny cely v tmavom, nemal na sebe noc svetle.
4. mal som plny rejt dolava, svetla ale svietia iba rovno. Chodec prichadzal z lava, z uplnej tmy. Navyse mi ho asi kryl lavy stlpik. (Tie pridavne svetla v rohoch naraznikov, ktore sa rozsvecuju pri jazde do zakruty na najnovsej C5 maju nieco do seba, je to asi jedna z mala veci, ktore nie su marketingova zbytocnost)
5. posledny bod je v podstate skor paradoxne v protiklade k znizovaniu rychosti v obciach. Ten chodec tam isiel tak veselo preto, ze vzhladom na moju nizku rychlost nemohol tusit, ze ho nevidim. To sa nam skoro stalo osudnym. Ak by som isiel rychlo, nedovolil by si prechadzat cestu ani na mieste, kde bol v prave (ja som odpocoval, mal som mu dat prednost).

Skratka - co tym chcem povedat. Uz v tej druhej teme som vravel, ze ak statistiky hovoria a vysokej rychlosti ako o dosledku vacsiny nehod, tak ja tvrdim, ze to si iba policajti ulahcuju pracu pri vysetrovani. Ja tvrdim ze hlavnou pricinou nehod je nesustredenie a neopatrnost (ktora vacsinou prameni prave z pomalej jazdy). Ak by som ho bol zrazil, tak by to bol prave ucebnicovy priklad takejto nehody. Bol som nedostatocne opatrny, pretoze som isiel na jednotku, ak by som isiel rychlo, sustredil by som sa inak.
mimotemy tvoje sústredenie je priamo úmerné rýchlosti? Ešte ťa neangažovali za astronauta?;)mimotemy
Samozrejme, tvoj prípevok má v čomsi pravdu, aj keď sa nedá vnímať tá priama úmera príliš zjednodušene, vstupuje tam veľa faktorov. pri vyšetrovaní je volená najjednoduchšia varianta vysvetlenia (rýchlosť, alkohol), a je to vybavené za 5 min.
misomiso
11.12.08,17:06
mimotemy tvoje sústredenie je priamo úmerné rýchlosti? Ešte ťa neangažovali za astronauta?;)mimotemy
Samozrejme, tvoj prípevok má v čomsi pravdu, aj keď sa nedá vnímať tá priama úmera príliš zjednodušene, vstupuje tam veľa faktorov. pri vyšetrovaní je volená najjednoduchšia varianta vysvetlenia (rýchlosť, alkohol), a je to vybavené za 5 min.

Vobec to nie je mimo temy. Moje sustredenie je naozaj celkom umerne rychosti a som presvedceny, ze nie som ziadna vynimka a ze to tak funguje u vsetkych. Moje pokusy dodrziavat rychlostne limity som rychlo vzdal. pretoze pomerne skoro skoncili skoro havariou. Zacal som sa citit ako spolujazdec, zacal som si prezerat billboardy a okolie, sledovat v akom stadiu si prave rozostavane budovy a pod.
liba2
11.12.08,19:51
Vobec to nie je mimo temy. Moje sustredenie je naozaj celkom umerne rychosti a som presvedceny, ze nie som ziadna vynimka a ze to tak funguje u vsetkych......Funguje to takto aj u mňa, pomalá jazda ma unavuje a nie som sústredená....
avšak to neznamená, že nedodržujem rýchlosti; riadim sa pravidlom:
keď sa nedá, sa nedá... (idem pomalšie vzhľadom na podmienky),
keď sa dá, pridám (primerane, nepreceňujem sa).
Composite
11.12.08,20:26
Vobec to nie je mimo temy. Moje sustredenie je naozaj celkom umerne rychosti a som presvedceny, ze nie som ziadna vynimka a ze to tak funguje u vsetkych. Moje pokusy dodrziavat rychlostne limity som rychlo vzdal. pretoze pomerne skoro skoncili skoro havariou. Zacal som sa citit ako spolujazdec, zacal som si prezerat billboardy a okolie, sledovat v akom stadiu si prave rozostavane budovy a pod.


A takýto ako ty ešte jazdi!

HAMBA

Nerobí mi problém dodržiavať rýchlosť ani ked mám pod kapotou 480 koní, nemám problém ísť 60/90/130 nemám problém sledovať okolie, cestu, iných účasníkov cestnej premávky,...

Pri 60 km/hod ked sa treskneš o volant nepropútaný a bez airbagov, tak je to ako keby ťa klepla tona,...
liba2
11.12.08,20:48
Composite - a čo etiketa porady... ?
Composite
12.12.08,08:53
Dôvod? cituj,
nič zlé som nenapísal.

Ospravedlňovať svoju neschopnosť dodržiavať rýchlosť, nejakými výhovorkami, že musím chodiť nie 60, ale 90, aby som nezaspal,... je riadna *****, resp. neschopnosť a taký nemajú čo robiť na cestách
petmar
12.12.08,20:15
Je tu "tunelový efekt".
Čím ideme rýchlejšie, tým viac sa nám zužuje uhol, obzor, ktorý vidíme,-ideme ako keby v tuneli. Keď ideme pomalšie, vidíme viac periférne, teda do strán aj bez pootočenia hlavy či očí. Skúste to !
Preto je pomalá jazda určite bezpečnejšia.
Preto súhlasím s Composite.
Nazdar.
comodo
12.12.08,20:49
Začnem otazkou - to sa fakt na diaľnicu nemá smieť s prívesným vozíkom ? (ten je do 80km-hod )
Mne to pripadá ako keď sa hlupák stane šéfom a začne vydávať nariadenia a zákazy. Tak ako napr. v CZ bodový systém, ktorý mal byť zázrak a znížiť nehodovosť ABOLÚTNE cieľ nesplnil ( nedávno mali rekord mtrvých za vikend ), tak i tento paškvil bude riešiť iba výber peňazí. Na nehodovosti nikomu nezáleží. Kaliňák kváka 2 na 3. Po čase by sa mali porovnať statistiky a pri nepriaznivom vývoji postihnúť zákonodarcov za nekvalitnú prácu.
Zároveň upozorňujem - Vianoce sú za dverami, ale vonku je teplo a cyklisti a babetári nezaliezli na zimý spánok. Tma však nastáva skoro a títo opozdilci sa tmolia bez, alebo slabými svetlami medzi autami. Je ich slabo vidieť medzi ostatnými svietiacimi autami.
Fakt by som niekoho za toto ......... Polícia samozrejme nič.
Composite
13.12.08,07:18
petmar a preto sa stávajú nehody, ked som šiel 320 km/h na nemeckej dialnici, tak som videl štvorec 10x10 cm sústredenosť bola vysoká spotil som sa ako prasa, ale čokoľvek by mi vbehlo do cesty, tak mám čo robiť ubrzdiť to, aj ked to brzdilo ako formula, ale aj tak, proste blízke veci som vôbec nevidel, medzi 2 kamiony bolo umenie sa trafiť,...
Ale ide o to, že pri vyšších rýchlostiach sa výrazne predlžuje brzdná dráha, znižuje sa možnosť manevrovania,
bežný odhad pre začatie brzdenia je 1,5-2 sec, to pri 90 km prejdete 50 m a nehovorím o brzdnej dráhe,...

Jo a ešte som zabudol, nejako málo prísne je tam pitie alkoholu
Osobne by som dal toleranciu 0,2 promile, ale s tým, že ak spôsobí nehodu, tak spoluúčasť bude dvojnásobná.
medzi 0,21-0,5 by prišiel o vodičák na 1 rok (bez skoršieho vrátenia)
medzi 0,51-1 na 3 roky (bez skoršieho vrátenia)
medzi 1,1-1,5 na 5 rokov (bez skoršieho vrátenia)
nad 1,5 by vodičák v živote nevidel
misomiso
13.12.08,21:32
petmar a preto sa stávajú nehody, ked som šiel 320 km/h na nemeckej dialnici, tak som videl štvorec 10x10 cm sústredenosť bola vysoká spotil som sa ako prasa, ale čokoľvek by mi vbehlo do cesty, tak mám čo robiť ubrzdiť to, aj ked to brzdilo ako formula, ale aj tak, proste blízke veci som vôbec nevidel, medzi 2 kamiony bolo umenie sa trafiť,...


Tak tu niekto jazdi na dialnici (hoci nemeckej) rychlostou, pri ktorej sa ma problem trafit medzi 2 kamiony a este tu rozdava inym rozumy.

Ja zasa jazdim tak, aby som sa nemal problem trafit vsade kde mam namierene a aby som sa pri soferovani od strachu nespotil. No kazdy si tu ohladuplnost a slusnost na cestach vysvetlujeme inak...
ludmilla
13.12.08,23:03
petmar a preto sa stávajú nehody, ked som šiel 320 km/h na nemeckej dialnici, tak som videl štvorec 10x10 cm sústredenosť bola vysoká spotil som sa ako prasa, ale čokoľvek by mi vbehlo do cesty, tak mám čo robiť ubrzdiť to, aj ked to brzdilo ako formula, ale aj tak, proste blízke veci som vôbec nevidel, medzi 2 kamiony bolo umenie sa trafiť,...


Zaujímavé ........ žeby tu bol Lewis Hamilton?!:rolleyes:


Teba nechcem stretnúť na ceste .......
Composite
14.12.08,17:03
Misomiso:
kto písal, že jazdí omg, ale jasné, píšeš pre NČ a všetko vytrhneš z kontextu a podstatné veci predtým ťa nezaujíma, spravíš záver pre jednu vetu a skúšku, ale to ako jazdím stále a všade to ťa nezaujíma, ale typické.

Mal som káru, tak som si to skusil.

Ale jasné, nikto si nevšimne, že som písal, že jazdím predpisovo, ešte som nikdy nedostal pokutu, a to som šiel okolo veľa radarov.

PS: podstatnú veci si nepochopil (o čo išlo a čo som tým myslel), písal som to ako príklad čo sa deje, ak niekto jazdí rýchlo, aké sú problémy a čo to spôsobuje a nie že tak jazdím.
Asi si menej chápavý, alebo si prišiel domov dosť podkurážený, ked si to vôbec, ale absolutne vôbec nepochopil, tak nepíš!

PS2: pozri si na čo som reagoval a čo som písal predtým, než nabudúce napíšeš takú hlúposť ako si napísal!

ludmilla:
Ani nestretneš, skúšal som to iba raz a auto bolo známeho v nemecku.

Na svojom jazdím predpisovo
misomiso
16.12.08,11:43
Mate niekto skusenosti s novou generaciou antiradarov? Dokazu naozaj detekovat aj tie nove laserove merace?
feron
16.12.08,12:55
Mate niekto skusenosti s novou generaciou antiradarov? Dokazu naozaj detekovat aj tie nove laserove merace?Podľa mňa je najlepším antiradarom vlastný dobre nastavený tachometer.
Antiradary vraj laserové veľmi nedetekujú, laserom ťa totiž môžu zamerať na veľkú vzdialenosť sústredeným lúčom, čo je iná technológia než na akú sú nastavené bežné antiradary.
Composite
16.12.08,16:24
nové antiradary reagujú, ale po novom by som to neriskoval.
ďalej laserovým stačí 20 m, ani nie, Odmeria ťa aj z 5 km z poľa,... čiže je ti to jedno.
Proste momentálne si bez šance.
Rozalka
16.12.08,20:33
Akože bez šance? Konečne dostanú šancu aj tí, ktorí by inak zahynuli z dôvodu rýchlej jazdy niekoho neporiadneho ...
Snáď to dopomôže k normálnemu jazdeniu na cestách ....
neviem, prečo by nemali zamerať rýchlu jazdu z 5 km?
Prečo takto hovorím:
Nedávno som sa stretla s 8 ročným dievčatkom, ktorému museli amputovať nohu kvôli bezohľadnej jazde cestného piráta ...
dad111
17.12.08,07:39
Verim, ze len velmi malo ludi sada do auta s tym, ze chce niekoho zrazit, zmrzacit a akokolvek inemu ublizovat. Je pekne ak sa snazime priblizit sa k civilizovanemu svetu a preberame zakony, ktore tam platia. Len mi je akosi cudne, ze nie vsetko. Aj to co tam k tej bezpecnosti skutocne prispieva. Nikto ma nepresvedci, ze je normalne, ked jazdime po cestach, ktore vystavali nemecki okupanti za druhej svetovej vojny a primame zakony zrovnavajuce sa so svetom. Nie je predsa normalne, ked sa na jednej vozovke motaju chodci, cyklisti, zvierata a este sa tam aj hraju deti. Ti co jazdia platia dost na to, aby sa im budoval priestor, teda cesty. My sa radsej medzi sebou budeme hadat kto ma vacsiu prednost. Co tak tlacit na to, aby nemohlo dochadzat k tym stretom. Je mi jasne, ze aj chodci a vsetci ostatni sa chcu dostat z miesta A do miesta B. Co si ale mysliet o "specialistoch" co projektuju nove cestne diela a ani v naznakoch nevyhovuju novej dobe.
Zial musim povedat aj to, ze tie zrazky s chodcami, cyklistami a podobne su dosledkom porusenia dopravnych predpisov aj inych, nie len vodicov a nielen v dosledku rychlej jazdy.
duves
17.12.08,07:48
A takýto ako ty ešte jazdi!

HAMBA

Nerobí mi problém dodržiavať rýchlosť ani ked mám pod kapotou 480 koní, nemám problém ísť 60/90/130 nemám problém sledovať okolie, cestu, iných účasníkov cestnej premávky,...

Pri 60 km/hod ked sa treskneš o volant nepropútaný a bez airbagov, tak je to ako keby ťa klepla tona,...
Môžeš dať prosím ťa do súvislosti tvoje vyjadrenie, že nemáš problem dodržať rýchlost 60-90-130 s chvastaním sa v inom príspevku o tom ako si šiel 320 kmh:

preto sa stávajú nehody, ked som šiel 320 km/h na nemeckej dialnici, tak som videl štvorec 10x10 cm sústredenosť bola vysoká spotil som sa ako prasa,,...
misomiso
17.12.08,09:04
Akože bez šance? Konečne dostanú šancu aj tí, ktorí by inak zahynuli z dôvodu rýchlej jazdy niekoho neporiadneho ...
Snáď to dopomôže k normálnemu jazdeniu na cestách ....
neviem, prečo by nemali zamerať rýchlu jazdu z 5 km?
Prečo takto hovorím:
Nedávno som sa stretla s 8 ročným dievčatkom, ktorému museli amputovať nohu kvôli bezohľadnej jazde cestného piráta ...

Bohuzial, dopadne to ako v Cesku. Tam prijali ovela tvrdsi zakon, pomohlo to na 3/4 roka a nasledne tam maju taku nehodovost, o ktorej sa im ani nesnivalo.

Ak ma ist vodic z KE do BA 10 hodin, tak to nijako neprispieva k jeho schopnosti sa sustrdit a teda ani k nehodovosti. Mne dost malo pomoze, ak mi decko zrazi niekto, kto stratil schopnost riadit auto potom, co niekolko hodin pre d tym respeltoval vsetky nezmyselne styridsiatky.

Vy ste tu vacsinou taki, ktori jazdite na vidieku kratke trasy. No tam je potom naozaj jedno, akou rychlostou sa pohybujete, vela ludi riesi autom radius, ktory by obsluzil aj bicykel. Ale ak ja idem z BA do Krakowa alebo do Frankfurtu, uz je to ine. A to poznam ludi, ktori bezne sami na jeden sup jazdia do Pariza alebo dokonca do Barcelony. Potom takemuto cloveku napriklad velmi pomoze, ked moze na niektorych Nemeckych usekoch dialnice legalne pridat aj nad 200.

Okrem toho - zakon je paskvil a to bez ohladu na vyssie pokuty za rychlost a zmienovanu 50 v obci. Zakon ide uple proti duchu doby - teda proti faktu, ze na cestach je coraz viac aut a za je potrebna vacsia tolarancia. Co napriklad povedat o tom, ze doteraz bolo mozne pri vyjazde z vedlajsej nahlavnu toho na hlavnej obmedzit a po novom to uz nepojde. Ved ti chudaci sa z mnohych vedlajsich vobec nedostanu. Vsade na svete sa zakony upravuju smerom k vacsej tolerancii (napr. zips system), u nas smerom k arogancii - ja som na hlavnej, ja mam absolutne pravo, skus ma obmedzit!!

Alebo, nebudete smiet obmedzit protiiduceho vodica, ak obiehate stojacu prekazku. Teda ak napr. v stupani na Donovaly ostane v neprehladom useku cesty stat pokazeny kamion, nemate sancu. Mozete sa rovno otocit a obist to cez Zilinu. Ten, co ide zhora nemusi podla zakona ani dat nohu z plynu, a kludne to moze do vas napalit, ak ma airbagy. Potom si to necha preplatit vasou PZP.
Composite
17.12.08,09:20
Akože bez šance? Konečne dostanú šancu aj tí, ktorí by inak zahynuli z dôvodu rýchlej jazdy niekoho neporiadneho ...
Snáď to dopomôže k normálnemu jazdeniu na cestách ....
neviem, prečo by nemali zamerať rýchlu jazdu z 5 km?
Prečo takto hovorím:
Nedávno som sa stretla s 8 ročným dievčatkom, ktorému museli amputovať nohu kvôli bezohľadnej jazde cestného piráta ...

Dnešné radary sú s prepáčením šroty, musí absolovať špec. školenia, ako sa máš postaviť, kedy merá a kedy nie, odrazy,...
Myslím, že potrebuje až 70 m, aby ťa odmeral, časté chyby,...

Si ma zle pochopila, laserové dokážu odmerať aj na 5 km z pola (neviem, ale aký majú nastavený rozsah), proste nemajú problémy skoro s ničím, na odmeranie im stačí do 20 m,....

Antiradari už sú, predsa v armáde sa používajú laserové systéme proti zameraniu, resp,. upozornenie, že si zameraný.


Môžeš dať prosím ťa do súvislosti tvoje vyjadrenie, že nemáš problem dodržať rýchlost 60-90-130 s chvastaním sa v inom príspevku o tom ako si šiel 320 kmh:

ďalší expert čo nevie čítať, prečítaj si vlákno a poriadne.
žiadne chvástanie, ale iba reakcia na príspevok predomňou, čo človek vidí ked ide rýchlo, čo sa deje, čo cíti,...

šiel som tak raz, ale jasné ty a misomiso hned spravia záver, že tak jazdím stále.

A to, že nemám problém dodržiavať rýchlosti, tiež vola reakcia na niečo iné, lebo jeden písal, že s tým má problémy.

Najprv si príspevky prečítaj viac krát a všetky a potom sa nebudeš takto blbo pýtať

misomiso (http://www.porada.sk/member.php?u=36350):
Zákonaj trochu zabral, kamarát predáva športovú káru zo 480 koňmi a kupuje luxusnú limizínu.
Proste pre neho nejaké 1-2 tis nebol problém, ale teraz až 20 tis, tak to by bolo aj na neho moc.

Ale ako som sa vyjadril už predtým zákon má nedostatky, pirátom sa nejako nedotkne a tí čo jazdili normálne doteraz ich to netrápi


Tu sú nejaké antiradary už aj pre laser:
http://www.antiradar.sk/index.php?page=produkty&podmenu_id=2&podmenu=2

Ako to funguje:
http://auto.server.sk/diskusia---servis-technicke-informacie-radarove-detektory--category-je-49-x-id-je-14348

Nejaké parametre:
http://www.riminabda.sk/radar/index.php
petmar
17.12.08,09:35
Každý si to raz obyčajne skúsi, čo dokáže to auto a šofér s ním. Je dobré, keď to dopadne dobre a potom už to neopakuje, ako Composite.
Ja som pred 31 rokmi tiež čosi skúšal a prevrátil nové auto, ale dostatočne som sa poučil a odvtedy ani škrabanec. Niektorí sú však asi nepoučiteľní, nerozbitní, na tých je zákon a prevencia krátky, čo s nimi? V očiach červený žiar a idú...ale prečo sa to stáva denne, často a na cestách je už len stres. Vždy som rád šoféroval ale začínam mať toho dosť.
Composite
17.12.08,09:41
petmar súhlas, ked som bol malý chlapec a šli sme do prahy, tak to bola paráda, to cestovanie som si užíval, bavili sme sa všetko,...

Teraz ked som šiel do prahy, len stres, trúbenie, naháňanie, nervozita, ...
a najhoršie je, že dosť často sa začínam stretávať s neznalosťou predpisov a hlavne toho kto má prednosť v križovatke, proste už aj tam človek musí dávať bacha na druhých.
misomiso
17.12.08,10:46
Vsimli ste si ze novy cestny zakon je vyslovene typicky ľavicový?

Vysiela zretelny marketingovy odkaz - ak budes poslusny, mozes by aj neschopny a nemusis sa obavat.

Na jednej strane su tu vysoke pokuty za porusenie predpisov. Na druhej strane ti najneschopnejsi, ktori naozaj realne denne sposobuju nehody su uplne mimo postihu. Staci, aby skoda bola do 120.000 a nikto nebol zraneny a vsetko je v poriadku. Poistovna skodu zaplati a hura znova na cestu. Policia sa vyhovara, ze nema kapacity na riesenie drobnych nehod. No dobre, ale bol by problem do zakona zakomponovat upravu, ze poistovna pri kazdom plneni z PZP musi nahlasit vinnika policii a ta by mu vymerala hoci napr. 20.000 pokutu? Nebol by to ziaden problem. Teda technicky by to nebol problem, ideologicky ano.

Nie je ziadnym tajomstvom ze lavicove strany sa vsade vo svete opieraju o volica, ktory je lenivy, neschony, alebo si jednoducho neveri. Taki ludia sa nechaju radi zastresit v akomsi "socialnom" kosiari, teda chcu mat pocit, ze detstvo pre nich nikdy neskonci a nikdy sa nebudu musiet o seba zacat starat a prebrat za seba zodpovednost. Typicky lavicovy volic.

Na druhej strane pravicove strany spoliehaju an opacny typ volica - takeho, ktory si veri, ktory veri, ze sa o seba dokaze postarat, casto sa vie postarat aj o inych, iba k tomu potrebuje vhodne podmienky (podnikatelske prostredie). Pre takychto ludi nie je problem uvedomovat si denne zodpovednost za svoje ciny a niest nasledky svojho konania - ved to robia denne v podnikani.

Teda zakon, ktory ma riesit dopravu na cestach ma silne ideologicke zafarbenie. Hovori jasne: Mame zaujuem o POSLUSNYCH ludi, ake ak ste NESCHOPNY, nevadi, iba to nahlaste poistovni, ti schopni to zacvakaju za vas.

Ja osobne som presvedceny, ze takyto marketingovy odkaz (ktory je celkom zrejmy, ziaden marketer si ho nemoze nevsimnut) je pre sucastnu vladu pravym dovodom, preco sa zakon vobec prijmal, a nie nejaka starost o bezpecnost na cestch, myslim ze zakon ani nema taketo ambicie (nieco robit s bezpecnostou).
duves
17.12.08,11:12
Najprv si treba vyskusat, co robi aka rychlost bez motoroveho vozidla (lyžiar na svahu, na biku), co sa može stať pri 60-70 km rychlosti dolu kopcom a potom si treba sadnut za volant. Tak to je potom o tom pochopeni a nie letieť ako blazon, machrovat, vytrubovat, hadzať "myšičky" iným šoférom (prebiehať z pruhu do pruhu) a smiat sa ako debko.
Česť vsetkym šoferom, ktori jazdia ako ludia.
duves
17.12.08,11:40
Vsimli ste si ze novy cestny zakon je vyslovene typicky ľavicový?

Vysiela zretelny marketingovy odkaz - ak budes poslusny, mozes by aj neschopny a nemusis sa obavat.

Na jednej strane su tu vysoke pokuty za porusenie predpisov. Na druhej strane ti najneschopnejsi, ktori naozaj realne denne sposobuju nehody su uplne mimo postihu. Staci, aby skoda bola do 120.000 a nikto nebol zraneny a vsetko je v poriadku. Poistovna skodu zaplati a hura znova na cestu. Policia sa vyhovara, ze nema kapacity na riesenie drobnych nehod. No dobre, ale bol by problem do zakona zakomponovat upravu, ze poistovna pri kazdom plneni z PZP musi nahlasit vinnika policii a ta by mu vymerala hoci napr. 20.000 pokutu? Nebol by to ziaden problem. Teda technicky by to nebol problem, ideologicky ano.


To bude asi lobby poistovni. Lebo si pomysli, že kolko takych havarii do toho limitu 120 tisic Sk bude a pritom sa ludia nebudu vediet dohodnut a pritom obe strany budu vahat zavolat dopravakov na zdokumentovanie. Tak sa každy necha presvedčiť, aby si urobil ešte havarijnu poistku a zaplati miesto 4 tisic za PZP aj 12 tisic za havarijnu.
dad111
17.12.08,13:56
V nejakej televiznej debate sa pytali nasho pana ministra vnutra, ci je podla neho spravne, ze aj v tomto zakone je prilis vela skupin, ktore nemusia dodrzovat ziadne predpisy. Pan minister to zdovodnil genialne. Napriklad vodici uradu zabezpecujuceho prepravu ustavnych cinitelov vraj v minulosti preukazatelne nesposobovali dopravne nehody, preto je pochopitelne, ze na nich sa ani tento zakon nenvztahuje. To je dobra sprava. Hlasim sa teda aj ja vodicak mam uz viac ako 30 rokov a aj celu dobu jazdim. Nesposobil som este ziadnu dopravnu nehodu, teda nemusi mi ani vadit ake hovadiny to schvalili. Ani mna sa to netyka?
misomiso
17.12.08,19:15
Pan minister to zdovodnil genialne. Napriklad vodici uradu zabezpecujuceho prepravu ustavnych cinitelov vraj v minulosti preukazatelne nesposobovali dopravne nehody, preto je pochopitelne, ze na nich sa ani tento zakon nenvztahuje.

Spominani vodici nesposobili ziadne nehody, a ani nesposobia. Nie je to ani technicky mozne. Vzhladom k ich postaveniu je totiz kazda nehoda uzavreta tak, ze vinny je ten druhy.
Composite
17.12.08,21:06
problém dva je ten, že poisťovne robia problémy, ak nie je policajný zápis.
bežná situácia, pekne sa dohodnete kto je vinník, podpíšete papiere pred svedkami,.... fajn a potom napíšete do poisťovne, že nie ste si vedomí nehody, že ste boli v šoku,... a poisťovna vám nedá peniaze, časté problémy s ktorými sa stretávam,...

ďalšia vec je, že posťovňa by mala vinníkov hlásiť, aby aj na škody do 120 tis bez úrazu boli zaradené do 2 nehody a dosť ;)

A posledná a myslím najdôležitejšia, je povinný register pre všetky poisťovne, kto búral, spôsobil škodu, tak jemu sa bude úmerne dvíhať poistka o určitú hodnotu a tú hodnotu dostane u každej poisťovne.
čiže nebúral si platíš 5 tis, burál si u všetkých zaplatíš min. 10 tis
duves
18.12.08,07:15
problém dva je ten, že poisťovne robia problémy, ak nie je policajný zápis.
bežná situácia, pekne sa dohodnete kto je vinník, podpíšete papiere pred svedkami,.... fajn a potom napíšete do poisťovne, že nie ste si vedomí nehody, že ste boli v šoku,... a poisťovna vám nedá peniaze, časté problémy s ktorými sa stretávam,...

No podla mna su za tym poistovne! Ide o velke peniaze.
dad111
18.12.08,07:24
Ak chcete z akychkolvek dovodov policajtov privolat, co je pochopitelne, ved dnes sa neda verit nikomu, mate jednoduchu moznost. Podla zakona ich mate zavolat, len ak skoda je vyssia ako dana suma a tiez ak doslo k zraneniu osob. Ak prehlasite, ze ste utrpeli zranenie su tam povinni prist, nikto Vam nedokaze, ze sa Vam nic nestalo. Je to sice sproste, zatahovat do toho aj zdravotnikov, ale kazdy hladi sam na seba.
Composite
18.12.08,07:39
duves:
tak tak

dad111:
jo to hovoria často, lepšie je sa o niečo tresknúť, alebo povedať, že je mi ťažko na hrudy z pásov, alebo ma bolí hlava z nárazu do airbagov

Ale aj tak je to sviňstvo poisťovní.

Na parkovisku do mňa treskol kamarát a hned sme to šli vybaviť a poisťovňu som naháňal 2 mesiace.
Pritom servis čo to opravoval to bežne vybavuje sám, ale proste oni si mysleli, že sme sa dohodli, tak na skoro novom aute si nechám rozmlátiť platník a senzory, škoda do 20 tis.
Po sťažnosti poslanej riaditeľovi, to bolo vybavené do 3 hodín.
duves
18.12.08,08:16
Možno by bolo dobre vymysliet PZP tak, že ak bude skoda do 120 tisic a bez zranenia, tak budu mat vyjazd zastupcovia z poistovne. Ani nie z poistovne, ale nech to zastrešuje ich asociacia ( http://www.slaspo.sk/ ), ktora by platila vyjazdove skupiny v jednotlivých mestach a krajoch a formalne by zdokumentovali havariu, kde nie su zranení a škoda je nízka.
Composite
18.12.08,15:57
jo, ale poistka by aj dvojnásobne zdražela ;)
Alebo by si si výjazd zaplatil ;)
Pekne mienené, ale zložité
pracovník, auto, administrácia,....
misomiso
18.12.08,16:28
jo, ale poistka by aj dvojnásobne zdražela ;)
Alebo by si si výjazd zaplatil ;)
Pekne mienené, ale zložité
pracovník, auto, administrácia,....

Poistky by mohli naopak vyrazne klesnut, pretoze poistovne by mali sancu eliminovat poistne podvody (ktorych sa robi stale neurekom).
Composite
18.12.08,16:40
možno časom, ale zo začiatku určite nie. Dôvody som napísal.

Ale do servisov chodia poisťáci, aspoň čo prišli ku mne, všetko vybavoval servis, trochu sa tomu chlapec nerozumel, ale nakoniec to všetko preplatili.

A podvody by sa robili ďalej, pracovník poisťovne je tiež iba človek a uplatný by sa našiel
duves
19.12.08,07:56
Poistky by mohli naopak vyrazne klesnut, pretoze poistovne by mali sancu eliminovat poistne podvody (ktorych sa robi stale neurekom).

Ano, takto by mohli zlacniet poistky a vyjazdy by mohli byt na financnej participacii účastníkov tzv. malej nehody (bez asistencie policie a zachrannej služby). Napr. za 500,-Sk (16,60 EUR). Ak niekto behom roka ma 10 malych nehod, tak to jednoducho zaplati.
Je to o tych poistnych podvodoch. V podstate to zaplatime vsetci z celeho poistneho balika.
Composite
19.12.08,09:18
vieš podvod sa robí "riadenou" búračkou a ani posiťovák často prd zistí ;), a ten čo robí podvod je často automechanik, tak vie čo ako kde, a opraví si to lacnejšie.

500 sk výjazd :D, to máš tak 1-3 hod vonku, 1-2 hod papierovačiek, tak do 1 hodky administratíva, náklady na auto,... to sa do 500 nevopcháš ;), zo začiatku určite nie, nové miesto, priestor, nákup aut, školenie,...

poisťovák by musel byť bývalí kvalitný mechanik, musel by mať z sebou školenia, a hlavne musel by byť dobre platení ;)

Pri zistení podvodu, by vinník plati obe škody, aj pracovníka

Samozrejme v prvom rade treba na to oporu v zákone ;)

Ale som za, aj za zdravotné špehovanie,...
duves
19.12.08,11:52
500 sk výjazd :D, to máš tak 1-3 hod vonku, 1-2 hod papierovačiek, tak do 1 hodky administratíva, náklady na auto,... to sa do 500 nevopcháš ;), zo začiatku určite nie, nové miesto, priestor, nákup aut, školenie,...
.
Obe strany nehody by platili. No ak je 500,-Sk malo, tak viac, napr.1000 Sk za každu stranu a od určitého počtu nehod (napr.2 za rok) strata bonusu co priznala poistovna.
Composite
19.12.08,15:11
prečo by som mal platiť ja, ked niekto treskol do mňa

Treba začať pomaly hlavne to chce spoločný register, kto spravil nehodu nikde nedostane bonus a poistka by sa mu priamo úmerne zvýšila a tým pádom by ostatným čo nemajú nehody znížila.

Môj foter za 30 rokov mal jedneho tukasa za pár šupov (pred 15 rokmi) a má cca. 4500 sk poistku, ja po roku poistenia som dostal poistku tiež za cca. 4500 sk.

Kamarát čo rozflákal auto, ked vyletel zo zákruty má tiež za cca. 4500 sk (lebo v pôvodnej mu navýšili poistku na skoro 9 tis, tak šiel preč a inde dostal aj vernostný bonus, bonus bez nehôd,.... proste bonusy na ktoré nemal ešte nárok).

Tak čo je to za systém, mal aj v hoci ktorej inej dostať min. 9 tis a žiadne iné bonusy. Aj to by malo byť v registroch
duves
20.12.08,14:01
prečo by som mal platiť ja, ked niekto treskol do mňa

Hm...no-..... su magorkovia, už to spomanam inde, čo jazdia ako cvoci, behaju z pruhu do pruhu, prudko brzdia, aby sa vzapeti rozbehli. Ak donho narazis, samozrejme podla toho čo uvádzas, budes vinný ty?
Garantujem, že ak niekto v takom prípade vznesie vinu na teba, tak budes peniť.

Treba začať pomaly hlavne to chce spoločný register, kto spravil nehodu nikde nedostane bonus a poistka by sa mu priamo úmerne zvýšila a tým pádom by ostatným čo nemajú nehody znížila.




Môj foter za 30 rokov mal jedneho tukasa za pár šupov (pred 15 rokmi) a má cca. 4500 sk poistku, ja po roku poistenia som dostal poistku tiež za cca. 4500 sk.



Kamarát čo rozflákal auto, ked vyletel zo zákruty má tiež za cca. 4500 sk (lebo v pôvodnej mu navýšili poistku na skoro 9 tis, tak šiel preč a inde dostal aj vernostný bonus, bonus bez nehôd,.... proste bonusy na ktoré nemal ešte nárok).



Tak čo je to za systém, mal aj v hoci ktorej inej dostať min. 9 tis a žiadne iné bonusy. Aj to by malo byť v registroch

S tym suhlasim, s tym centralnym registrom nehod!
Composite
20.12.08,22:33
duves:
Ak sa tam ľudia nebudú báť, tak budú svedčiť, že šiel ako debil.
Ale v podstate tam je min. škoda,...

Tak to by chcelo konečne nasadiť čierne skrinky ako sa to plánuje ;), hned by sa všetko vedelo, poisťovák by si stiahol data, pofotil a šiel domov ;)
duves
21.12.08,19:37
Ach jaj, dalsi co mal miesto pravej nohy tehlu na pedáli!
http://www.topky.sk/cl/10/374402/FOTO-Hugo-Hryc-sa-zabil-pri-nehode...-auto-roztrhlo-na-polovicu-

Toho mladeho jeho choroba neospravedlnuje, že šiel 150-ou!

Mam taky nazor, že by mali čerství držitelia prejst ešte nejakymi psychotestami, že či nebude lepšie aby šoférovali hadraplán miesto auta.

http://katalog-automobilov.sk/img/velorex-oskar-54-1.jpg
Composite
21.12.08,22:36
to som kukal, je to smutné, som zvedavý koľko išiel, ako hondu roztrhnúť na polovicu to je umenie!
Keby to nebol syn známej osobnosti hovorili by sa inak, asi takto:
"bol to obyčajný blázon, hazadér, tak mu treba"
ale je to synáčik niekoho mediálne známeho a už sa z toho robí dráma!

Prečo sa dráma nerobí zo žitného? išiel vypovedať po 166 dňoch to už si bude len on, alebo niekto iní niečo pamätať!

Takým to by som zakázal aj chodiť na bicykli. V živote by nedostal vodičák do ruky.
misomiso
22.12.08,14:11
Prave tato najnovsia nehoda (ml. pana Hryca) je dalsim dokazom, ze nejaka 50 v obci je nezmysel a bolo by naivne si od toho slubovat znizenie nehodovosti. Ti mladi naburali do toho stlpa v obci a urcite nesli 60, ale ani 80, to by neroztrhli auto na dva kusy.

Ti, co jazdia dnes po meste 140 budu jazdit inak ked bude platit 50? Ved to je nezmysel. Slusni vodici zasa vedia prisposobit rychlost okolnostiam a nepotrebuju k tomu dodkonca ani pohlad na tachometer, staci im vyhlad cez okno. Pre tych su akekolvek limity zbytocne, jazdia tak, aby nesposobili nehodu.

Rovnake plati aj u alkoholu. Je dokazane, ze do 0,3 promile alkohol nema ziaden negativny vplyv za volantom. Lenze nasi zakonodarcovia si to zjednodusili a dali nulovu hranicu. Ako keby to pomohlo. Denne v televizii pozerame na to, ako policajti vytahuju nejakeho tackajuceho sa s 2,5 alebo 3 promile z auta potom co niekomu zdemoloval plot. Takychto opilcov nejaky zakon netrapi. Vsetky taketo prehnane prisne obmedzenie iba buzeruju slusnych vodicov, zvysuju nervozitu na cestach (hlavne zbytocne rychlostne obmedzenia) a ststistikam o mrtvych na cestach v konecnom dosledku vobec nepomahaju.
Composite
22.12.08,15:11
misomiso:
Zabudol si, nám dali 0 promile, sebe aj 3 promile ;)
Neviem či prešiel nový návrh, že ak spôsobí nehodu, tak musí fukať a bude stíhaní, ale nedočítal som sa, či bude aj potrestaný?
Takže dozvieme sa koľko nafúkal, ale nič sa mu nestane ;)

V podstate, aj keby to prešlo, ak nespôsobia nehodu, môžu jazdiť ožratí!!!

Proste, ak chceme byť tam kde Švajčiarsko, tak treba robiť referendá a musia byť záväzné! +ďalšie veci samozrejme ;)
duves
23.12.08,05:40
....., ze nejaka 50 v obci je nezmysel .......Ti, co jazdia dnes po meste 140 budu jazdit inak ked bude platit 50? .... Slusni vodici zasa vedia prisposobit rychlost okolnostiam a nepotrebuju k tomu dodkonca ani pohlad na tachometer, staci im vyhlad cez okno.
Jedine súhlashttp://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/xchat_06.gif http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/023.gif
Composite
26.12.08,09:24
včerajšia jazda ma utvrdila v tom, že žiadny zákon nepomôže, treba zmeniť celý systém a pravidlá, niečo ako je to v rakúsku, neúplatní policajti (určite o 75% menej úplatní ako u nás), žiadny bojkovia (či je bezkrký, alebo s krkom dostane pokutu rovnako).
Pevné radary, tam kde treba, čo hned posielajú faktúry aj domácim aj zahraničným
Zabavenie vodičáku a auta (v zákone je, že policajt môže zobrať vodičák zahraničnému, ale nemusí, no radšej mu dá pokutu 2 tis a 10 tis berie do vačku).

šiel som včera po dialnici asi 120 km/hod, bol som na moste, ľavý pruh bol zamrznutý a pravý suchý.
Kecáme a kecáme a zrazu "vzum" BMW 7 (rok v. 1999) šiel maximálkou čo je asi 250 km/hod kolesami prešiel po mojom pruhu v moste v zákrute a skoro mi udrapil zrkadieľko, vztlak vzduchu ma trochu posunul, no mať menšie auto a prázdne, tak som v ******

Fajn, prídem do mesta prázdne mesto, ide 60 km/hod "vzum" aspoň 120 km/hod starý BMW 3 combi (rok v. 1995) preletel cez dvojitú plnú, zebru tesne vedľa mňa a ešte ma vytrúpil, tak som ho oblikol (chlapec, keby zastavil, tak by sa mal po prdelke, myslel si aký mafiánko, len kamošom by to bolo jedno).

Takže zákony a obmedzenia sú na prd, lebo tí čo ich doteraz porušovali, ich budú naďalej porušovať a tí čo chodia predpisovo a niekedy tomu trochu pridajú (5-15 km/hod nad limit) si to hned odnesú.

PS: u nás na sídlisku je 20 km/hod, je tu veľa ihrísky a nikto okrem autoškoly 20 km/hod nejde (ja chodím 30 km/hod a už na mňa vytrubujú).
Chodí sa tu tak 60 a taxikári na večer chodia aj 120.
Idete medzi autami z každej strany a ked decku vyletí lopta na cestu ono sa nepozerá (alebo zabudne) a ste bez šance, potom prechod je za rozvodňou, a nikto ani nepribrzdí.
Merali tu iba raz, občania sa sťažujú a chcú merania (odpoved: "potrebujeme vyberať riadne pokuty od zahraničných a nie drobné od domácich" (to je neoficiálna))
misomiso
27.12.08,18:55
včerajšia jazda ma utvrdila v tom, že žiadny zákon nepomôže, treba zmeniť celý systém a pravidlá, niečo ako je to v rakúsku,

No nemam nic proti tomu, aby sa u nas policajti spravali ako v Rakusku. Ti sa totiz prednostne neazmeriavaj na meranie rychlosti ale kontroluju dodrziavanie predpisov vseobecne. Pred chvilou som tam videl policajta ako foti auto a nasledne vypisuje papiere. Niekto (zeby nejaky muz?) si chcel usetrit robotu pri parkovani a ostal stat jednym zadnym kolesom na vedlajsom parkovacom mieste za ciarou. Keby toto spravil kazdy, tak parkovisko ma polovicnu kapacitu. U nas som nezazil, ze by tieto Auparkove fifleny niekto vychovaval.
buchač
27.12.08,19:50
to som kukal, je to smutné, som zvedavý koľko išiel, ako hondu roztrhnúť na polovicu to je umenie!
Keby to nebol syn známej osobnosti hovorili by sa inak, asi takto:
"bol to obyčajný blázon, hazadér, tak mu treba"
ale je to synáčik niekoho mediálne známeho a už sa z toho robí dráma!

Prečo sa dráma nerobí zo žitného? išiel vypovedať po 166 dňoch to už si bude len on, alebo niekto iní niečo pamätať!

Takým to by som zakázal aj chodiť na bicykli. V živote by nedostal vodičák do ruky.

To máš jedno , nakoľko :

" Bláznov a hrdinov sú plné cintoríny ! "

Zvyšok argumentácie nemá zmysel ďalej aplikovať , nakoľko je to o tom hrachu na stene :cool: Škoda ničiť klávesnicu ;)
Composite
28.12.08,09:54
misomiso:
Tak u nás sa za to škrábu autá, lebo nie je kde parkovať, parkuje sa v jedno jazdnom pruhu, na tráve, chodníkoch, proste všade, pokuty sa už nedávajú, lebo momente má primátor stovky sťažností a nikto to nemieni platiť, lebo nie je kde parkovať, postupne sa stavajú nové vysokokapacitné parkoviská,...

Ale, niektorí nevedia parkovať, alebo sú leniví poriadne zaparkovať, ak to robia pravidelne, tak majú vyškrábané (nauč sa parkovať k*k*t) alebo má kapotu poliatu brzdnou kvapalinou. Trochu brutál, ale sa niektorým ani nečudujem ;)

Lebo parkovať dva bloky ďalej nie všetkých baví
aviator
28.12.08,10:48
No nemam nic proti tomu, aby sa u nas policajti spravali ako v Rakusku. Ti sa totiz prednostne neazmeriavaj na meranie rychlosti ale kontroluju dodrziavanie predpisov vseobecne. Pred chvilou som tam videl policajta ako foti auto a nasledne vypisuje papiere. Niekto (zeby nejaky muz?) si chcel usetrit robotu pri parkovani a ostal stat jednym zadnym kolesom na vedlajsom parkovacom mieste za ciarou. Keby toto spravil kazdy, tak parkovisko ma polovicnu kapacitu. U nas som nezazil, ze by tieto Auparkove fifleny niekto vychovaval.
Myslím si, že väčšina ľudí by ocenila, keby sa u nás správali policajti podobne ako v Rakúsku. Keď už pre nič iné, tak preto, aby sa znížila úmrtnosť na cestách, je 2x väčšia, než v kultúrnych krajinách /Nemecko /
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/novy-zakon-pomoze-cestnym-piratom/151667.html
kde je pritom oveľa viac áut.
Ale to asi súvisí s celkovou kultúrou všetkého od bežných ľudí cez policajtou a úradníkov až po najvyšší súd. Zmierme sa s tým, že žijeme v oriente a tak skoro to tu nebude vyzerať ako v kultúrnej krajine, a to nielen na cestách.
misomiso
28.12.08,17:12
Myslím si, že väčšina ľudí by ocenila, keby sa u nás správali policajti podobne ako v Rakúsku. Keď už pre nič iné, tak preto, aby sa znížila úmrtnosť na cestách, je 2x väčšia, než v kultúrnych krajinách /Nemecko /
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/novy-zakon-pomoze-cestnym-piratom/151667.html
kde je pritom oveľa viac áut.
Ale to asi súvisí s celkovou kultúrou všetkého od bežných ľudí cez policajtou a úradníkov až po najvyšší súd. Zmierme sa s tým, že žijeme v oriente a tak skoro to tu nebude vyzerať ako v kultúrnej krajine, a to nielen na cestách.

Ja by som si velmi zelal mat tu na cestach Nemecke moresy - vratane neobmedzenej rychlosti na dialniciach.

Novy cestny zakon je nebezpecny a v mnohom je krokom spat. Som strasne rad, ze aj niekto iny uz nahlas hovori to, co ja tu tvrdim stale. Dovolim si tu zavesit citat z hore spominaneho linku z Trendu:

Podľa novej normy je ňou povinnosť počínať si na cestách tak, aby ten, kto má prednosť, nemusel zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. Oproti súčasnému zneniu vypadlo slovíčko „náhle“.
V praxi to znamená dobrú správu pre cestných pirátov. Ak sa bude nejaký pretekár rútiť cez dedinu stovkou a niekto ho zaradením sa z vedľajšej cesty prinúti ubrať plyn, poruší zákon.
Ak dôjde k zrážke, väčšie poťahovačky nebude mať vodič, ktorý ohrozoval životy ľudí. Vinu ponesie odbočujúci šofér, ktorý nerátal s tým, že niekto bude v dedine dvojnásobne prekračovať povolenú rýchlosť.
Podľa G. Kasanického je nová definícia v rozpore s medzinárodným dohovorom o cestnej premávke. Ak ju parlament prijme, Slovensko bude mať v EÚ ďalšiu raritu.
Súdny znalec poukazuje na to, že niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu SR už v súčasnosti stoja skôr na strane ignorantov rýchlostných obmedzení. Najvyšší súd napríklad určil za vinníka nehody vodiča, ktorý pri odbočovaní doľava nepredvídal protiidúceho motocyklistu.
Ten sa obcou rútil pod vplyvom alkoholu stotridsiatkou. Súd nevzal do úvahy to, že ak by motocyklista išiel predpísanou rýchlosťou, k tragickej zrážke by nedošlo. Podľa neho mal vodič auta pri odbočovaní počítať s extrémnym prekročením rýchlosti iných vozidiel. Veď povolenú rýchlosť môžu legálne prekračovať napríklad autá s majákmi.
V inom prípade sa súd vyjadril ešte jasnejšie, v zmysle už vydaných judikátov: „Na dopravnej nehode vždy v rozhodujúcej miere nesie zodpovednosť ten vodič, ktorý porušil povinnosť dať prednosť v jazde.“ Od účinnosti nového zákona bude zaraďovanie sa na hlavnú cestu ešte viac smrdieť väzením.
wagner
28.12.08,18:58
Ja som iba zvedavá, či si ten nový zákon prečítajú aj niektorí motorkári - teda konkrétne u nás v ulici. Mladý vyletí na pretekárskej motorke a jeho rýchlosť - keď zoberiem len dolnú hranicu možno stovka. Až mi mráz prechádza po chrbte keď si pomyslím, že vedľa všade majú malé deti a čo keby to dieťa náhle vybehlo zo dvora. Strašné pomyslieť, čo by z neho zostalo. A neviem ako by to posudzoval súd.
janomila
28.12.08,19:08
Ja už pomaly nemám slov na to, čo vidím na cestách. Composite použil slovo
"vzum". To sa mi veľmi často stáva, že ten zvuk počujem. Ja patrím k tým "pomalejším" vodičom. Na bežnej hlavnej ceste mi stačí 90-ka, na diaľnici 120-ka. A to "vzum" počujem stále. Neviem kam sa toľkí ponáhľajú, snáď jedine do hrobu. Pokiaľ sa tam chcú tak veľmi dostať (myslím ten hrob), mohli by nám ostatným urobiť láskavosť a ísť tam sami. Nebrať aj tých, ktorí im tú cestu nechtiac skrížia.
iriska
28.12.08,19:56
Inak všímam si dosť často v správach, že vinník nehody zabije niekoho v druhom aute, chodca, cyklistu ... a sám prežije bez škrabanca. A na druhej strane ale keď zabije min. 3 ľudí, tak sa zabije aj sám (v tom prípade by mu hrozil pekný trest, ale smťou sa mu vyhne a všetko je o.k. a pozostalí tých nevinných, choďte si plakať na lampáreň).
p.s. je síce smutné, keď šofér zabije dieťa, ktoré mu vybehne z brány, ihriska ... na ulicu rovno pod kolesá, ale ak sa dobre pamätám (bývame vedľa hlavnej cesty) tak ja som NIKDY nevyšla na cestu, že by som sa nepozrela, ani keď som mala 5 rokov, ani 8 ani 15..., proste nikdy. Možno som paranoidná, ale vždy sa pozriem aspoň 5x.
osky
12.01.09,11:52
ja s tym suhlasim.na cestach je tolko nehod,ze sa neodvazim spravit si vodicak-lebo naco by mi v tom chaose bol-necim sa na to aby som dakoho zabila a lebo dakto mna len koli stresu na cestach.....
navysenim pokut sa chce podporit dodrziavanie rychlosti a inych cestnych pravidiel to je podla mna uplne spravne-konecne sa s tym cosi robi.
Composite
12.01.09,12:00
osky:
že to je v predpisoch, neznamená, že sa niečo zmení.
Neviem či prešľa kúpa 500 nových laserových radarov, ale myslím, že ano, tak sa majú "piráti" (nie mafiáni, bezkrký,...) po prdeli, lebo podmienky merania sú lepšie a auto nebude viditeľné,...

Moja priateľka si tiež spravila až teraz vodičák, ale po pár skúsenostiach s bezohľadnými kreténmi, to chcela zabaliť.
Proste je zbytočné sa stresovať a byť tvrdohlavý debil, radšej uhnem,...
osky
12.01.09,15:41
osky:
že to je v predpisoch, neznamená, že sa niečo zmení.
Neviem či prešľa kúpa 500 nových laserových radarov, ale myslím, že ano, tak sa majú "piráti" (nie mafiáni, bezkrký,...) po prdeli, lebo podmienky merania sú lepšie a auto nebude viditeľné,...

Moja priateľka si tiež spravila až teraz vodičák, ale po pár skúsenostiach s bezohľadnými kreténmi, to chcela zabaliť.
Proste je zbytočné sa stresovať a byť tvrdohlavý debil, radšej uhnem,...


ja som to neupresnila-myslela som na tie pokuty-mozno ked su take vysoke,vodici si daju lepsi pozor na pravidla.ale to MOZNO,je fakt velky otaznik.
ja zijem v Rakusku a tu je to naozaj ovela pokojnejsie.napriek tomu sa na to nedam.
misomiso
13.01.09,21:21
http://auto.sme.sk/c/4260407/prvy-legalny-antiradar-funguje-skupinovo.html

Toto by mohlo trocha pomoct proti buzeraciam zo strany toho noveho zakona.
Composite
14.01.09,16:04
osky:
vysoké pokuty nezabránia ničomu ;), asi sa opakujem, ten čo nemá veľa peňazí, alebo nemieni platiť pokuty, resp, je to morálny človek čo neporušuje zákony a predpisy, tak ten aj tak nebude porušovať zákon.
Piráti ho budú porušovať stále, len ich to bude viac stáť.

Písal som tu o fínskom modele, tam sa výška pokuty určuje podľa príjmu, čiže ak máš mesačne 1000 euro, tak dostaneš pokutu napr. 200 euro, ale niekto iný za ten istý priestupok dostane 1000 euro, lebo jeho mesačný príjem je 8 tis euro. A samozrejme, kto má bavoráka za miliony a príjem 8 tis sk, tak isto nebdue chudák, ale obabrávač.

A majú tam aj limity, čiže niektoré predpisy môže porušiť 1 krát, niektoré 2 a viac krát, a potom sa to rieši vysokými pokutami a zobratím vodičáku auta,...
misomiso
14.01.09,18:22
Take nieco by bolo v nasich podmienkach iba akymsi vysmechom spravodlivosti. Tie hole lebky v terennych BMW a najdrachsich Audinach su oficialne bud invalidni dochodcovia, alebo nezamestnani, alebo poberaju vo vlastnej firme, ktora je v strate minimalnu mzdu.

Tito by teda platili mensie pokuty, ako napr. ucitelia alebo uctvnici.
Dáša_
14.01.09,18:30
To bz som teda radšej navrhovala pokuty nie podla príjmu, ale podla hodnoty auta :D:D
misomiso
14.01.09,18:41
To bz som teda radšej navrhovala pokuty nie podla príjmu, ale podla hodnoty auta :D:D

Alebo podla prijmu konkretneho policajta. Aj tak ide minimalne polovica pokut do ich vacku.
buchač
14.01.09,18:42
Na niečo podobne som zodpovedal

http://www.porada.sk/913420-post31.html
misomiso
14.01.09,18:48
Na niečo podobne som zodpovedal

http://www.porada.sk/913420-post31.html

Ty si niekedy dostal od policajtov aj blocky?
buchač
14.01.09,19:15
Ty si niekedy dostal od policajtov aj blocky?

Do konca roku 2004 NIE - dovtedy ma riešil veliteľ , to bolo o niečom inom .
Veľa ľudí si myslelo , že vojaci na tom boli fasa , neplatili pokuty , viď hore .
Ale na druhej strane , keď prišiel zápis od DI , okamžite ma riešil právnik
/ u nášho / útvaru a tým pádom okamžite som prišiel o 300 ,- len za to riešenie ! :(
Nehovoriac o najbližších odmenách ! A tie sa pohybovali v oveľa vyšších hodnotách ako bola pokuta ! :mad:A samozrejme , že táto udalosť sa objavila v osobnom spise !:mad::mad:
Aj mne sa stalo , že ma chytili , pýtali XX love , tak som radšej zacvakal .:cool: Ale išlo o malé priestupky :rolleyes:

Od januára 2005 jazdím už podľa predpisov , hlavne odvtedy , keď som na umelo vytvorenej 40-ke išiel až55-kou . Bez mihnutia brvy mi vypísal šek / 2.000 / , nakoľko som išiel zo záhrady a nemal som dostatok sumy .
Druhý krát som zle zaparkoval , len na 5 minút :mad:, hneď pýtal cash . Ukecal som to na 500-ku a išiel domov jak :mad:
A odpoveď na otázku je - ANO , dal mi bločky
Composite
14.01.09,20:06
Take nieco by bolo v nasich podmienkach iba akymsi vysmechom spravodlivosti. Tie hole lebky v terennych BMW a najdrachsich Audinach su oficialne bud invalidni dochodcovia, alebo nezamestnani, alebo poberaju vo vlastnej firme, ktora je v strate minimalnu mzdu.

Tito by teda platili mensie pokuty, ako napr. ucitelia alebo uctvnici.


Ani nie ako hovorím, by boli riešené inak, lebo ten bavorák musíš za niečo kúpiť, tak aktože systém sa dá nastaviť, alebo zmeniť aj pre tých.

Tam nerozlišujú, či si bezkrký, alebo bezvlasov :-D, a tam sa aj taký boja policajtov, radových policajtov, tam nie su šašovia ako u nás (nemyslím všetkých). tak tam bude dodatok, máš nového bavorák, tak zaplať pokutu z príjmu +% z hodnoty auta, nedáš berieme auto, máš 30 dní na zaplatenia, inak ho predáme a to čo ostane aj po odpočítaní polatkov, tak ti vrátime.

Ono poriadny boj proti pirátom, ... ide všade, len v CZ a SK nejako nie. Tu sa robia polovičné dočasné a krátkodobé riešenia. Tu sa nič nespraví poriadne a na plno s dlhodobím výhľadom efektívnosti

K tomu vačku, aj to sa dá zabezpečiť, všetko by sa riešilo elektronicky, inšpekcie by viac makali,... samozrejme je to v ľudoch (na oboch stranách) a v plate policajtov.
Rakušáka si nikto nedvolí podmazať, prečo slováka hned podmazávajú?
Composite
14.01.09,20:10
Ty si niekedy dostal od policajtov aj blocky?

vždy som si pýtal bločky!

Napr. som si počkal čo povie, a podľa toho som sa s ním bavil, ak tam bol náznak, alebo niečo také, že z bločkom na mieste za 1000, v blokovom konaní za 2000, alebo bez bločku za 500?

Vypýtal som si za 500, ale s bločkom, lebo pokuta musí byť rovnaká, či je na mieste, alebo neskôr a musí dať bloček. On vie, že porušuje zákony a inšpekcií sa to nebude páčiť a ja viem, že on to vie a k následnej buzerácií nedôjde.
arizona
15.01.09,07:06
*Nový CZ v skratke :
kabatik
15.01.09,16:08
Vodič vchádzajúci do kruhového objazdu má prednosť v jazde, ak dopravnou značkou nie je ustanovené inak.
Toto pravidlo sa už nachádza v platnej vyhláške, zmena je v tom, že sa objavilo aj v zákone. to potom na kruhákoch by mala byť vyznačná aj hlavná cesta, aby som ja vedel, že ten čo prichádza mi má dať prednosť. Inak, nikto to nedodržuj. Každý si myslí, že vozidlo na kruhovom objazde má prednosť.Zákon však nerieši spôsob signalizácie – má vodič zapnúť smerovku pred vstupom do objazdu, pri výjazde alebo v obidvoch prípadoch?
Čo si o tomto bode vyhlášky myslíte. Podľa mňa je to blbosť.
misomiso
15.01.09,16:31
*Nový CZ v skratke :

napr: motorové vozidlo sa smie používať len na cestách (sú tam výnimky)

To by som sa musel najprv niekde docitat, ako je definovana v zakone "cesta".

Nemate niekto link na kompletne znenie zakona?
Composite
15.01.09,19:02
Vodič vchádzajúci do kruhového objazdu má prednosť v jazde, ak dopravnou značkou nie je ustanovené inak.
Toto pravidlo sa už nachádza v platnej vyhláške, zmena je v tom, že sa objavilo aj v zákone. to potom na kruhákoch by mala byť vyznačná aj hlavná cesta, aby som ja vedel, že ten čo prichádza mi má dať prednosť. Inak, nikto to nedodržuj. Každý si myslí, že vozidlo na kruhovom objazde má prednosť.Zákon však nerieši spôsob signalizácie – má vodič zapnúť smerovku pred vstupom do objazdu, pri výjazde alebo v obidvoch prípadoch?
Čo si o tomto bode vyhlášky myslíte. Podľa mňa je to blbosť.


kruháče sú často označené, lebo vodiči mali často problémy s pravidlom pravej ruky!
To isté je na neoznačených parkoviskách, debili si čo činú po rovinke, ale neuvedomujú si, že musia dávať prednosť autá, ktoré vychádzajú z parkovného miesta, lebo úroveň cesty je rovnaká a má ich po pravej ruke a musí im dať prednosť.
A potom sa rozčuľujú, ked do niekoho tresknú, volajú policajtov a vyhrážajú sa a nakoniec zistia, že sú oni na vine.
buchač
15.01.09,19:17
To by som sa musel najprv niekde docitat, ako je definovana v zakone "cesta".

Nemate niekto link na kompletne znenie zakona?


Nech sa Ti páči :rolleyes:

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=1051

Ale nedaj sa oklamať tým , že je to č. 135 / 1961 , proste to otvor , je tam novelizácia s uvedenými rokmi !!!

alebo , ten sa mi vidí lepšie spracovanou stránkou

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/cestny-zakon/

Juraj
erzet
16.01.09,11:04
Zákon o cestnej premávke
Tu je aj vykonávací predpis k zákonu: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25917
Rozalka
16.01.09,17:14
Nech sa Ti páči :rolleyes:
http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=1051
Ale nedaj sa oklamať tým , že je to č. 135 / 1961 , proste to otvor , je tam novelizácia s uvedenými rokmi !!!
alebo , ten sa mi vidí lepšie spracovanou stránkou
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/cestny-zakon/

Juraj
Tento zákon nebol novelizovaný, ale schválený úplne nový.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208782&FileName=zz2009-00008-0208782&Rocnik=2009
liba2
16.01.09,17:24
Pekne sme si tu podebatovali o pripravovanom zákone ;).
Nový zákon aj vykonávacia vyhláška už boli zverejnené aj v Zbierke zákonov, tak som toho názoru, že tu by sme to mali skončiť už aj vzhľadom na to, že je to neodborná téma a pokračovať tu :

http://www.porada.sk/t99183-zakon-o-cestnej-premavke-c-8-2009-z-z.html

Teraz už máme možnosť reagovať na konkrétne zákonom schválené zmeny - čo poviete ?
janomila
23.01.09,16:17
Dnes som dostala takýto e-mail. Na zamyslenie.:confused::D
hanelie
27.01.09,15:08
tiež táto novinka
zákaz používania reflexnej vesty zelenej farby / aby nedochádzalo k mýleniu s príslušníkom polície /
duves
02.02.09,06:39
Pan Kalinak sa velkodušne vyjadroval, že policajne kontroly na meranie rychlosti budu na usekoch, kde sa to jednoznačne musí dodržiavať. Vcera hajzlici už boli na úseku v BA od Gaštanoveho hajika smerom do rače. Je tam dvojprudovka a najbližšie semafory su až na Peknej ceste. Takže merali tam, kde nachytaju najviac vodičov. Pri 60-ke sa tam jazdievalo 80-ou ( ja nie http://fusion.fordclubs.org/forum/images/smiles/icon_wink.gif ). Tak ja len tolko som chcel.

A plus toto: http://spravy.pravda.sk/auto-ministra-kalinaka-islo-po-meste-115km-h-v-prvy-den-platnosti-50ky-1f6-/sk_domace.asp?c=A090201_201006_sk_domace_p23 (http://spravy.pravda.sk/auto-ministra-kalinaka-islo-po-meste-115km-h-v-prvy-den-platnosti-50ky-1f6-/sk_domace.asp?c=A090201_201006_sk_domace_p23)

Dobre sa o vode káže, ked je pivnica plná vína!
Composite
02.02.09,10:23
čo už, oni si môžu hovoriť čo chcú, dopraváci majú limity a tie budú plniť tam, kde ich najrýchlejšie splnia, nech si hovorí kto chce čo chce.

A samozrejme, ako niekto chce, aby niektorí dodržiavali zákony, tak sami nejdu príkladom a ich porušujú, celú tu ich iminitu by som zrušil a nechal by som ju iba na parlamentovú verbálnu imunitu.
Lianka
02.02.09,12:30
Rano som si zbezne prestudovala, co je v zakone nove, co sa zmenilo... Asi som bola jedina, co som na to mala cas, lebo len co som vysla von, som sa (ako chodec) v realite presvedcila, ze 99,99% ludi ten zakon zrejme este ani nevidelo... :confused:
Lianka
02.02.09,12:33
Vcera som mala snahu ist v meste 50tkou... (Blava, vikend, vecer )...
No jednak som mala dilemu, aky rychlostny stupen zaradit... (trojku, stvrotku?) a evidentne som ostatnym zavadzala...:eek:
Lianka
02.02.09,12:34
Vcera som mala snahu ist v meste 50tkou... (Blava, vikend, vecer )...
No jednak som mala dilemu, aky rychlostny stupen zaradit... (trojku, stvorku?) a evidentne som ostatnym zavadzala...:eek:
duves
02.02.09,12:49
Trojku pri stupaku, aj miernom. 4.ka sa da pouzit na rovine. Inak doporucujem zmerat skutocnu rychlost s tou na ukazovateli v konfrontacii s GPS. GPS-ka je presna. Ukazovatel v aute zvycajne ukazuje omnoho viac. Ja na zimakoch (14 palcove gumy) musim ist akoze 58 km/h aby moja skutocna bola 50-ka.
Lianka
02.02.09,12:53
Vdaka za radu, duves. S tou rychlostou som si to nedavno vsimla... Ja mam na tachometri 60 a merac rychlosti umiestneny na niektorych miestach (napr. Sv. Jur) mi ukazuje 55...
arizona
02.02.09,16:18
Rano som si zbezne prestudovala, co je v zakone nove, co sa zmenilo... Asi som bola jedina, co som na to mala cas, lebo len co som vysla von, som sa (ako chodec) v realite presvedcila, ze 99,99% ludi ten zakon zrejme este ani nevidelo... :confused:

Ja som mala dnes tiež tú česť:--- (ako vodič)
Bola to hrúza! Kolóny síce dodržiavali 50ku,ale prekvapilo ma, že všetky staré značky boli ešte na svojom mieste...takže kolóny povinne:--- museli znížiť na 40ku, lebo "ten vpredu" sa držal značiek:D Veľa vodičov bolo takých zmätených, že aj mimo obcí jazdili 50kou:rolleyes:

O tomto novom zákone sa hovorí dlho,takže cestári mali času dosť a mohli aspoň z hlavných ťahov "staré značky" odstrániť, aby nemýlili.
Niekoľko desiatok kilometrov som nevidela v značení žiadnu zmenu:mad:
wagner
02.02.09,16:30
Veľa vodičov bolo takých zmätených, že aj mimo obcí jazdili 50kou:rolleyes:
arizona.Si ma pobavila.:D:D:D:D
arizona
02.02.09,16:37
Veľa vodičov bolo takých zmätených, že aj mimo obcí jazdili 50kou:rolleyes:
Si ma pobavila.:D:D:D:D
ale to vážne! tiež som nechápala:confused: a bolo ich dosť.:confused::D
wagner
02.02.09,16:44
arizona, súhlasím s Tebou. Pobavilo ma, že tí vodiči jazdili tak pomaly. Asi priemerovali ministrovu rýchlosť.
pedantmk
02.02.09,21:15
Nový zákon zakazuje vykonávať inú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla a uberá o venovanie sa riadeniu.
Prelaďovanie rádia som tam našiel, ale ja by som zakázal ho aj počúvať :---,
hlavne keď hlásia výšku priemerného platu v SR a podobne.
Zakázal by som aj vedenie vozidiel určitým osobám, lebo aj tí ma "rozptylujú" a nemôžem sa potrebne venovať riadeniu vozidla a len nadávam a ....

No a ja byť policajtom tak by som vážne normálne začal pokutovať kýchanie za volantom.
Vidíme často šoférov, ktorý predbiehajú a zároveň telefonujú či sa špŕtajú v nose alebo počítajú tržbu či čumia do mapy.
Ale kýchanie - kedy človek na niekoľko milisekúnd dokonca zavrie oči, tak to už je priveľa :D
shureido
03.02.09,06:16
Ahojte, neda mi aby som neprispela. Nie som "arogantny " vodic,doteraz som vzdy jazdila v meste predpisanou 60-tkou (za jedno sa mi nechce platit pokuty, a za druhe som sa vyzivala v tom ked za mnou isiel jeep dobrou 80-90 a musel sa mi prispôsobit ) ...ale... jazdim druhy den 50 - ale fakt mi to ide na nervy. V nedelu som si pripadala ako na vychádzkovej obhiadkovej jazde mesta BA. 50 mi je hrozne pomala - vazne som netusila , ze je az taký rozdiel v tých 10-tich km/hod. Pre chodcov a bezpečnosť je to samozrejme super, ani nám neostáva nič iné, iba si zvyknúť, ale napriek tomu ma to dosť rozčarovalo. Jazdím na presne tom úseku (Račianska smer von z mesta) a večer o pol deviatej ked sa vraciam, tak som skutočne JEDINA v aute co ide 50. Okolo mňa to sviští tak ako predtým...nuž čo .. Samu seba som prirovnala k tej zlatej adeptke na policajtku v Policajnej akadémii....(tá malá černoška čo na parkovisku išla xixi 15 -tkou?)
duves
03.02.09,06:30
Stefan2005
03.02.09,06:54
.... možná, že to bolo iba auto členov nového špeciálneho komanda, ktoré išlo príkladne zakročiť proti nedisciplinovaným, hrbokrkým narušovateľom nového cestného zákona... :)
duves
03.02.09,10:42
http://i.pravda.sk/09/021/skcl/P1228e0ce_Kalinak.JPG
PD Svodín
04.02.09,09:49
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať v súvislosti s novým cestným zákonom:
môžu sa používať bezpečnostné vesty zelenej farby, alebo iba oranžovej?
Ďakujem M.
hanelie
04.02.09,09:53
vesty: žltá a oranžová -
zelená je už zakázaná / nosia príslušníci polície
michelle84
04.02.09,09:55
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať v súvislosti s novým cestným zákonom:
môžu sa používať bezpečnostné vesty zelenej farby, alebo iba oranžovej?
Ďakujem M.

Mali by sa používať oranžové, lebo zelené sa môžu pomýliť s policajtmi. Nečítala som celý zákon, ale len taký výcuc a tam to bolo takto uvedené. Že zelené sa už nemôžu používať.
feron
04.02.09,10:40
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať v súvislosti s novým cestným zákonom:
môžu sa používať bezpečnostné vesty zelenej farby, alebo iba oranžovej?
Ďakujem M.ak sa moja žltá bude policajtovi pozdávať skôr do zelena, tak si asi nepomôžem:rolleyes:
aktaK
04.02.09,10:53
mimotemy

prepacte, je to trochu mimo temy, ale musela som to tu dat, plakala som od smiechu...trochu uvolnenia nezaskodi....:D:D:D

http://www.chilloutzone.to/video/frauen-am-steuer-compilation.html
PD Svodín
04.02.09,12:16
Vďaka za odpovede!
elpka
04.02.09,13:02
To video bolo super. Fakt som sa tak dlho nenasmiala.:D Včera som bola na tovar v Martine a hneď na výjazde zo Žiliny tam na vodičov mierili policajti tou ich povestnou "puškou", ale bola som milo prekvapená ako všetci vodiči aj tí na "medvedoch" rešpektovali po celú cestu rýchlosť. Nikto v zákrutách nepredbiehal, plné čiary ostali neporušené, tak neviem normálne som si myslela, že nie som na Slovensku. A tí naši obľúbený dopraváci obišli na prázdno. Ináč v Žiline to na nás skúšajú na každom výjazde, ale my sa predsa nedáme alebo že by im? Takže poraďákom prajem veľa šťastných kilometrov bez pokút.;)
pedantmk
04.02.09,13:36
Zákazy
- zákaz robiť počas šoférovania to, čo nesúvisí s vedením vozidla (okrem telefonovanie s hands free)

Zakázené je všeličo, záleží či to môžu podľa zákona aj pokutovať a hlavne to musia najprv dokázať !!!

Telefonovanie bez handsfree 60 € (1 808 Sk)
iné som tam nenašiel, takže špŕtanie sa v nose a kýchanie ostane asi iba s napomenutím
mareko
04.02.09,14:58
Ja som mala dnes tiež tú česť:--- (ako vodič)
Bola to hrúza! Kolóny síce dodržiavali 50ku,ale prekvapilo ma, že všetky staré značky boli ešte na svojom mieste...takže kolóny povinne:--- museli znížiť na 40ku, lebo "ten vpredu" sa držal značiek:D Veľa vodičov bolo takých zmätených, že aj mimo obcí jazdili 50kou:rolleyes:

O tomto novom zákone sa hovorí dlho,takže cestári mali času dosť a mohli aspoň z hlavných ťahov "staré značky" odstrániť, aby nemýlili.
Niekoľko desiatok kilometrov som nevidela v značení žiadnu zmenu:mad:

Arizona, ale nikde nie je napísané, že 40 - tka je zakázaná. V opodstatnených prípadoch (v úsekoch napr. pred školou, v nehodových lokalitách a pod.) zostáva, je to na zhodnotení dopravného inžiniera a príslušného cestného správneho orgánu. Správca komunikácie nemôže odstrániť DZ sovjvolne. Ver, že 90 % tých 40-iatok zostane tam kde sú a to bez zmeny, lebo sú tam potrebné.
durisovad
04.02.09,16:24
mimotemy

prepacte, je to trochu mimo temy, ale musela som to tu dat, plakala som od smiechu...trochu uvolnenia nezaskodi....:D:D:D

http://www.chilloutzone.to/video/frauen-am-steuer-compilation.html

Tymto videom si urcite pomedila vsetkym muzom. Ja sa priznam, ze cuvanie mi tiez velmi nejde, ale uspokojujem sa tym, ze nie som spiatocnik a divam sa dopredu.
arizona
04.02.09,17:41
platí od marca:rolleyes:
arizona
04.02.09,17:52
Ako to teda vlastne je?
Ja som počula v TV, že ak príde po platnosti 50ka , tak 40ky strácajú platnosť.
Ako mám vedieť,ktorá 40ka platí a ktorá 40ka neplatí? Jedna platí iná nie?
Alebo ked sú ešte stále značky 60,aj 40?
O už neplatných 60kach sa hovorí často,ale o "rozdielnych" 40kach neviem :confused:.



Arizona, ale nikde nie je napísané, že 40 - tka je zakázaná. V opodstatnených prípadoch (v úsekoch napr. pred školou, v nehodových lokalitách a pod.) zostáva, je to na zhodnotení dopravného inžiniera a príslušného cestného správneho orgánu. Správca komunikácie nemôže odstrániť DZ sovjvolne. Ver, že 90 % tých 40-iatok zostane tam kde sú a to bez zmeny, lebo sú tam potrebné.
kero64
04.02.09,18:03
Myslím, že práve vo včerajších televíznych novinách bol príspevok o dopravných značkách. A tam policajt hovoril, že ak je umiestnená dopravná značka s obmedzením alebo povolením vyššej rýchlosti, je platná táto značka.
buchač
04.02.09,18:04
Ako to teda vlastne je?
Ja som počula v TV, že ak príde po platnosti 50ka , tak 40ky strácajú platnosť.
Ako mám vedieť,ktorá 40ka platí a ktorá 40ka neplatí? Jedna platí iná nie?
Alebo ked sú ešte stále značky 60,aj 40?
O už neplatných 60kach sa hovorí často,ale o "rozdielnych" 40kach neviem :confused:.

Tak ako upresnil mareko :mad::mad::mad:


Juraj
arizona
04.02.09,18:26
díky:)
misomiso
04.02.09,20:42
Ahojte, neda mi aby som neprispela. Nie som "arogantny " vodic,doteraz som vzdy jazdila v meste predpisanou 60-tkou (za jedno sa mi nechce platit pokuty, a za druhe som sa vyzivala v tom ked za mnou isiel jeep dobrou 80-90 a musel sa mi prispôsobit ) ...ale... jazdim druhy den 50 - ale fakt mi to ide na nervy. V nedelu som si pripadala ako na vychádzkovej obhiadkovej jazde mesta BA. 50 mi je hrozne pomala - vazne som netusila , ze je az taký rozdiel v tých 10-tich km/hod. Pre chodcov a bezpečnosť je to samozrejme super, ani nám neostáva nič iné, iba si zvyknúť, ale napriek tomu ma to dosť rozčarovalo. Jazdím na presne tom úseku (Račianska smer von z mesta) a večer o pol deviatej ked sa vraciam, tak som skutočne JEDINA v aute co ide 50. Okolo mňa to sviští tak ako predtým...nuž čo .. Samu seba som prirovnala k tej zlatej adeptke na policajtku v Policajnej akadémii....(tá malá černoška čo na parkovisku išla xixi 15 -tkou?)

Ja som tiez zvedavy, ako prezijem novy cestny zakon. Dnes som spravil 650 km, isiel som na Oravu a naspat, a prisiel som taky vycerpany, ze 5 km pred domom som skoro rozbil chlapikovi uplne novu audinu. Bolo to o chlp. Za poslednych 20 rokov mojho "piratskeho" jazdenia som pravdepodobne nezazil taku situaciu. Unava naozaj robi svoje a terigat sa po nasich rozbitych cestach este aj medzi vystrasenymi vodicmi teda da zabrat.
susiquatro
04.02.09,21:07
platí od marca:rolleyes:

a kde mám toto zohnať?má to byť v lekárničke či nie?snád si nebudem kupovať novú lekárničku len koli tomu, ked tú "starú" mám len pár mesiacov....tak ako to je?
susiquatro
04.02.09,21:09
Prvni_pomoc_pro_motoristy_SK.pdf (877.8 KB, 7 videní)
:confused:
willma
04.02.09,21:18
platí od marca:rolleyes:Pokia2 viem tak este neplati, je to len navrh. Zas boli novinari raz rychlejsi ako zakonodarcovia.:mad:
kero64
05.02.09,15:01
Ja som tiez zvedavy, ako prezijem novy cestny zakon. Dnes som spravil 650 km, isiel som na Oravu a naspat, a prisiel som taky vycerpany, ze 5 km pred domom som skoro rozbil chlapikovi uplne novu audinu. Bolo to o chlp. Za poslednych 20 rokov mojho "piratskeho" jazdenia som pravdepodobne nezazil taku situaciu. Unava naozaj robi svoje a terigat sa po nasich rozbitych cestach este aj medzi vystrasenymi vodicmi teda da zabrat.
Nový cestný zákon budeme musieť prežiť tak, ako všetky pred ním. Precestoval som skoro celú Európu ako TIR a všade sa jazdí inak. Niekde sú policajti benevolentnejší, inde prísnejšie pozerali a hlavne,keď videli na značke SK. Na jednej strane som aj rád, že sa upravili pokuty lebo pre hlavne zahraničných vodičov to boli drobné. Len dúfam, že aj vymáhanie pokút bude účinné. V Španielsku som dostal pokutu a keďže som nemal na zaplatenie, vzali mi všetky doklady, odviedli ma na jeden uzatvorený dvor, do ruky mi dal lístok s dvomi tel. číslami a povedal mi, že keď budem mať peniaze, mám mu zavolať a on mi to všetko prinesie. Nepočul som, že by toto urobili policajti niekomu u nás. Bývam na moravsko-slovenskej hranici a by ste sa čudovali, ako sa zmení rýchlosť zahraničných vodičov, len čo prejdú na našu stranu. V Čechách pekne 50 a len čo prekročí hranicu, najradšej by pretlačili plynový pedál pod podlahu. A to je od hranice cez celú obec 40. Myslím si, že všetko je iba sila zvyku. Tak nám prajem pevné nervy a šťastné návraty.
mareko
05.02.09,18:08
Ako to teda vlastne je?
Ja som počula v TV, že ak príde po platnosti 50ka , tak 40ky strácajú platnosť.
Ako mám vedieť,ktorá 40ka platí a ktorá 40ka neplatí? Jedna platí iná nie?
Alebo ked sú ešte stále značky 60,aj 40?
O už neplatných 60kach sa hovorí často,ale o "rozdielnych" 40kach neviem :confused:.
Arizona, všetky umiestnené dopravné značky sú platné (žiaľ, aj keď tam zostane dáka zabudnutá, kedy jej umiestnenie nedáva zmysel). V obciach tak isto môže byť nižšia, ako aj vyššia rýchlosť od 50 km/hod., ale je to podmienené dopravnou značkou s maximálnou povolenou rýchlosťou. Ak v obci nie je určená dopravným značením iná rýchlosť, vtedy platí tá "vyhlášková" päťdesiatka. Resp. v obci v zmysle zákona platí päťdesiatka (ak nie je dopravným značením určená iná maximálna povolená rýchlosť).
Halli
05.02.09,18:36
arizona
05.02.09,18:48
mimotemy
kero64
05.02.09,19:01
dobré video. dá sa to aj takto vysvetliť.:)
pedantmk
05.02.09,23:37
Kruhové objazdy
Tak ako sa písalo, len sa prenieslo bez zmeny pravidlo z vyhlášky do zákona.
Škoda, že každý si to vysvetľuje odlišne a čuduje sa po svojom.(prepáčte ženy, ale z mojich skúseností hlavne ženy ;) )
Vždy tam platilo pravidlo "pravej ruky" a podľa známej nadradenosti zvislé dopravné značenie a najnadradenejší policajt. (ktorého niekedy aj tak nerešpektujú aj keď ukazuje na normálnej svetelnej križovatke voľno, lebo im svieti na semafóre červená :o )
Vždy preto, aby sa neporušilo všeobecné pravidlo len kvôli výnimke pre spomínané kruhové objazdy.
Potom si niekto s pribúdajúcim aut.priemyslom uvedomil, že by sa "kruháč" mohol aj upchať a tak je mizivé percento tých, ktoré nie sú označené dopr.značkami s prípojkami s prednosťou v jazde.

Lekárničky
Zase niekto lobuje za lepší predaj lekárničiek. Chápem že to niekto na ministerstve zdravotníctva myslel dobre, ale nech to riešia policajti dohovorom a nie pokutou. Veď nás nútia zákonom bez predošlého včasného upozornenia kúpiť si často zbytočne nový tovar (podobne ako registračné pokladne).
Dosť že sa museli lekárničky znovu a znovu kupovať pre prekročené doby použiteľnosti. Lebo ako sa vyjadril jeden policajt "Lekárnička po záruke, to je ako keby ste ju nemali !" Ja len dodám, že v podstate vtedy som mal aj auto po záruke :) a že keď si ustrážim ajatínovú tinktúru a niečo doplním či prerozdelím tak ostatné veci vydržia, lebo keby niekomu išlo o život, je mu jedno či ho ošetrím staršou alebo úplne novou lekárničkou...hlavne to treba vedieť ! A nikto ma nepresvedčí že pár mesačná lekárnička nemôže byť v horšom stave ako pár ročná.

Realita
Ak nový cestný zákon bol tlačený aj zo strany EÚ a mal prispieť okrem iného aj k menšej nehodovosti tak si o tom dovoľujem zapochybovať. Asi v prvých mesiacoch sa nehodovosť určite zvýši a to nielen rozvážaním EUR (a zvážaním SKK) s bezohľadnými sprievodnými vozidlami (čo už bolo pár nehôd a aj smrteľných) ale aj niekoľkými vodičmi, ktorý vpália na kruhový objazd (podotýkam označený dopr.značkami že z prípojky treba dať prednosť) mysliac si že majú prednosť, či vodičom čumiacim stále na tachometer aby dodržali 50-ku a uberajúc a strácajúc tým pozornosť sledovať skutočnú premávku a ostatné vozidlá či chodcov...

A aby som nezabudol na zákonné obmedzovanie slobody len kvôli tomu že nemám pri sebe hotovosť na zaplatenie pokuty aj za menší priestupok a zadržanie vodičského oprávnenia :confused::confused::confused:

No comment
Prezidentské vozidlo so značkou P....... sa predo mnou po chvíli čakania v pohode bez majáku či podobnej výstrahy pohlo na červenú a odbočilo do vedľajšej ulice :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

ĎAKUJEME naši zákonodarcovia, voľby sa však blížia :cool:
Stefan2005
06.02.09,08:18
Kruhové objazdy
Tak ako sa písalo, len sa prenieslo bez zmeny pravidlo z vyhlášky do zákona.
...

Kruhové objazdy nie sú len o prednosti v jazde, aj keď samozrejme je jedno z najdôležitejších. Aj tu sa priniesla jedna nová zmena, ktorá predtým nebola "písomne" podchytená (a preto si to v praxi každý vykladal po svojom) - znamenie o zmene smeru jazdy.

Teda už platí:
§30...
(5) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič nedáva pri vjazde do kruhového objazdu. Pri jazde po kruhovom objazde vodič dáva znamenie o zmene smeru jazdy, ak z takej križovatky vychádza, a v prípadoch podľa § 10 ods. 6.

P.S. Aj keď téma bola založená skôr ako oddychová, rád by som uvítal ďalšie konkrétne citácie zmien. Nezaškodí si to ozrejmiť :).
pedantmk
06.02.09,10:40
Mám výborný nápad:
Policajt: Ste ochotný zaplatiť pokutu v hotovosti ?
Šofér: No ak nemôžem platiť kartou :confused:
Policajt: Ak nezaplatíte v hotovosti, zadržím Vám vodičské oprávnenie až kým si pokutu nevyrovnáte a nezaplatíte na Dopravnom inšpektoráte.
Šofér: Určite to chcete v hotovosti ?
Policajt: Samozrejme, pán vodič.

šofér vytiahne vedro s drobnými centami a povie "Odsypte si :D:D:D"
erzet
06.02.09,12:31
Kde sa nahlasujú tie obťažujúce štyridsiatky?
misomiso
06.02.09,13:51
Kde sa nahlasujú tie obťažujúce štyridsiatky?

Jedine ak, tak tu na Porade :)
kero64
06.02.09,16:26
Keď už je reč o kruhových objazdoch, vo Francúzsku je takto riešená väčšina križovatiek. A musím priznať, že som si na to rýchlo zvykol. Žiadne semafóry a plynulosť premávky super. Je dobré, že aj u nás sa už začínajú budovať kruhové objazdy vo väčšej miere. Myslím, že to iba prispeje k bezpečnosti premávky. Samozrejme za predpokladu, že sa niekto nebude správať, ako opisoval pedantsk.
Soňurka
07.02.09,17:58
misomiso
07.02.09,18:41
No tak neviem, ci to pomohlo, ja citim na cestach ovela viac chaosu a nervozity. Dnes som isiel z BA do Stupavy a spat, ta cesta do Zahorskej Bystrice je evidentne cestou 1. triedy mimo obce, ale teraz tam naschval odstranili znacky koniec obce, takze sa tam ma jazdit 50.

60% vodicov tam ide (pre istotu) 47, a zvysnych 40% sa snazi pomedzi nich predierat zvycajnou 90-tkou. O nejakej bezpecnosti by som pomlcal, skoro ma nabural takyto v protismere, ktory sa nevedel zaradit medzi auta, ktore idu 47.

Je evidentne, ze o nic ine ako o vyberanie pokut tu nejde, cesta je siroka a pokial viem, neslo o nejaky nehodovy usek ani ked sa tam jazdilo 90. Mam pocit, ze mozeme cakat, ze teraz daju plosne na cele Slovensko 50, alebo mozno 40, pretoze treba zarobit na protikrizove balicky, ktore maju stimulovat ekonomiku statu (alebo skor "poniektorych" podnikov). Aj doteraz patrili pokuty k prijmom statnej kasy, teraz, ked mozu davat pokuty aj 500 EUR to bude velmi vyznamny zdroj prijmov. A bude sa to robit pod plastikom boja proti "cestnym piratom".
willma
08.02.09,06:45
misomiso
10.02.09,09:46
Nieco sa hovorilo o tom, ze sa nebudu moct v aute vozit reflexne vesty zelenej farby. Ja som prehladal cely cestny zakon (ktorý ale povinnu vybavu aut neupravuje) a reflexny odev sa tam spomina sice vic raz, ale ani raz v suvislosti s vodicmi mot. vozidiel. Vzdy len v suvislisto s chodcami a cyklistami.

Znamena to, ze budeme musiet vozit v aute vestu, a dokonca budu buzerovat za jej farbu, no na druhej strane ju nebudeme povinni pri oprave auta mimo obce za znizenej viditelnosti pouzit?
Stefan2005
10.02.09,10:15
Nieco sa hovorilo o tom, ze sa nebudu moct v aute vozit reflexne vesty zelenej farby. Ja som prehladal cely cestny zakon (ktorý ale povinnu vybavu aut neupravuje) a reflexny odev sa tam spomina sice vic raz, ale ani raz v suvislosti s vodicmi mot. vozidiel. Vzdy len v suvislisto s chodcami a cyklistami.

Znamena to, ze budeme musiet vozit v aute vestu, a dokonca budu buzerovat za jej farbu, no na druhej strane ju nebudeme povinni pri oprave auta mimo obce za znizenej viditelnosti pouzit?

§5
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.15)
Stefan2005
10.02.09,17:56
... našiel som odborníkom pekne zosumarizované zmeny

a) v cestnom zákone: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/180605/Co-sa-meni-v-cestnom-zakone-od-122009.html

b) v predpisoch pre cestnú dopravu: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/180721/Zmeny-v-predpisoch-pre-cestnu-dopravu-od-122009.html
misomiso
10.02.09,23:02
§5
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.15)

Aha - takze problem je v tom, ze zakon tu vestu raz nazyva reflexny odev a inokedy bezpecnostny odev (ja som vyhladaval reflexny). Tvorcovia zakona krasne respektovali odporucanie z hodin slohu ZS, kde pani ucitelka odporucala pouzivat synonyma pri opakovanom opise rovnakej veci. Akosi im uniklo, ze co je dobre v slohu, namusi by idealne v zakone...
Orim
11.02.09,01:06
Možno sa to niekomu zíde.

Cestný zákon 2009-8.pdf
misomiso
11.02.09,07:40
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?
Orim
12.02.09,23:20
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?

moja suseda v Rakúsku asi 30m pred hranicou na 50 išla 73.
Skontrolovali všetko, lekárničku, vesty, diaľničnú známku, všetko sme mali v poriadku tak dostala len 20€.
:)
pedantmk
25.02.09,22:47
Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?



ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou :---
misomiso
27.02.09,07:20
Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?



ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou :---

No neviem, ako zaplatis ak ti daju 650 EUR.
Olice
27.02.09,07:51
Re: POZOR! Nový cestný zákon
A co skusnosti s pokutami? Zatial nikto z Poradakov neplatil Eurovu pokutu?

ja stále vozím plnú igelitku drobných (cca 500 mincí od 1 centu po 20 cent) a zatiaľ nič.............potom napíšem ak náhodou :---

S tými mincami by si pokutu pravdepodobne nezaplatil:rolleyes:.

citujem zo stránky NBS:

Vstupom Slovenskej republiky do eurozóny sa na platbu v hotovosti eurobankovkami a euromincami vzťahuje nariadenie Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura a par. 17a, ods.3 Zákona o NBS, ktoré stanovujú, že s výnimkou Národnej banky Slovenska a bankových subjektov a poštových podnikov žiadna strana nie je povinná prijať pri akejkoľvek jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí.

Ale ak náhodou, tak daj vedieť:).
duves
02.03.09,10:53
"Skúsenosti z ciest ukazujú, že na nové pravidlá na cestách boli najlepšie pripravení šoféri. Horšie je to s policajtmi a správcami ciest. Hoci sa o zákone debatovalo skoro dva roky, v praxi sa uplatňuje na úkor vodičov."
http://nazory.pravda.sk/fackovaci-vodici-0ki-/sk-nkom.asp?c=A090301_201328_sk-nkom_p29

"Tisíce dopravných značiek so štyridsiatkou aj tam, kde nie sú školy či zvýšený pohyb chodcov, z ciest tak rýchlo nezmiznú. Vodiči sa tiež tak skoro nedočkajú značiek povoľujúcich vyššiu rýchlosť ako 50 km/h na úsekoch v obciach, kde je to možné. Zoznam s takými úsekmi nemá polícia zatiaľ hotový."

http://spravy.pravda.sk/nezmyselne-styridsiatky-stale-nezmiznu-fpe-/sk_domace.asp?c=A090302_093849_sk_domace_p29
arizona
02.03.09,15:13
Ani tak ľahko nezmiznú. Kde by sa lepšie vyberali nezmyselné pokuty ako pri nezmyselne zabudnutých značkách?:D:D:D

Tam, kde by sa policajti "doslova"zišli, tam ich nikdy nevidieť. Vodiči najviac platia pokuty práve pri takýchto zabudnutých "do očí bijúcich" nezmyselných značkách...:mee:
duves
03.03.09,10:52
Ze vraj BA-Petrzalka, a ani nenechali 1,5 m na chodniku!
aktaK
05.03.09,13:10
Composite
05.03.09,13:26
mimotemy
:D U nas by tam dali kruhac a 3 semafory.wm
http://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=2bc84b47a6&view=att&th=11fd6efb92915f0f&attid=0.1&disp=safe&zw


je pekné, že si dal link na svoj súkromný mail, ešte daj meno heslo, nech si to pozreme ;)
aktaK
05.03.09,13:58
Prepacte! Este raz!
buchač
10.03.09,15:44
Ďaľší z nesmrteľných :

http://www.porada.sk/979396-post13.html

Juraj
wagner
10.03.09,17:13
Kandidát KDH na europoslanca Roman Adamčík († 22) a bývalý asistent poslankyne Márie Sabolovej / ... Nového asistenta prijala Sabolová od septembra 2007. Dovtedy bol jej asistentom Roman Adamčík.../zahynul pri jazde na terénnom BMW.

Už ako 20 ??? ročný asistent poslankyne EP - ................v čom asi jej bol nápomocný - hriešne myšlienky mi idú hlavou , ale oni z KDH ...
Čo chcel tento 22 ročný exot v europarlamente dosiahnuť ?

A čím bol taký výnimočný ?
Neviem čím bol výnimočný, ale v čase po zamatovej revolúcii sa tiež drali mladí hore - na vysoké funkčné miesta. Vtedy sa hovorilo, že za chvíľu príde doba, kedy nám budú rozkazovať deti našich vnukov a bude vajce múdrejšie ako sliepka. Možno to platilo aj v tomto prípade - asi bol múdrejší ako poslankyňa EP. A v tom bol výnimočný:confused:
misomiso
10.03.09,18:25
Mladym patri svet, ved nieco v tom zmysle hovoril uz Lenin nie?
Kazu
10.03.09,19:31
Ešte pred Leninom písali iní, že mládež je držiteľkou rána :--- Ale, veď Lenin kázal, že sa máme učiiiť.
Composite
11.03.09,13:05
Mladym patri svet, ved nieco v tom zmysle hovoril uz Lenin nie?

Hej, ale nie sprostým, nezodpovedný, maniakom,...

Treba sa učiť, učiť, učiť
Zita5
14.03.09,09:44
Dostali sme dnes pokutu za parkovanie pred firmou .
Začali chodiť mestský policajti pravidelne každý víkend a na našej ulici robia poriadok . Je to ulica na okraji mesta a sú tam rodinné domy . Čiže chodia od domu do domu .

Ja mám riadne povolenú činnosť firmy aj s riadnou kolaudáciou .
Pred firmou mám malé parkovisko a okrem toho chodník tam nemá ani
1,5 metra . Takže sme parkovali tak , že jedno auto na malom parkovisku a druhé bolo zaparkované pozdĺž pred bránou a kolesá boli vytočené , že zhruba 10cm zadné koleso zasahovalo do chodníka . To sa im už nepáčilo .
Že vraj tým parkovaním bránime výjazd . Ja sa ich pýtam a koho výjazd , však to je môj dvor a môj dom .

Cesta je tiež úzka , nemá ani 6 m , chodník má cca 1 m a možno ani nie .

Neviem čo môžem v tomto prípade robiť , aby bol pokoj od Mestských policajtov .Apelovala som aj tým , že fakt je tam úzka cesta a vzhľadom k tomu , že v týždni aj keď prídu zákazníci a napr. prídu naraz štyria na svojom aute , že je problém potom s parkovaním , že čo s tým mám robiť .

Mám poučiť zákazníkov , aby parkovali vedľa cesty . Na margo toho som im povedala , že ale je tam úzka cesta , po ktorej chodia aj kamióny a dosť veľkou rýchlosťou takže je to aj nebezpečné . No že si máme spísať petíciu , aby sa to riešilo .

Poraďte , už ste sa s tým niekto stretli ? Však takto ich tu budeme mať každý týždeň . A keď budeme stáť vedľa cesty , tak cesta je ťažko prejazdná .
Composite
14.03.09,09:55
vybav si stretnutie s primátor, či starostom obce, či ako to tam máte a možno a dohodnete.

nechápem buzerácie ľudí na vlastnom pozemku, dvôre a chodníku,

dúfam, že si pokutu nezaplatil a odvoláš sa?
Zita5
14.03.09,10:01
vybav si stretnutie s primátor, či starostom obce, či ako to tam máte a možno a dohodnete.

nechápem buzerácie ľudí na vlastnom pozemku, dvôre a chodníku,

dúfam, že si pokutu nezaplatil a odvoláš sa?

Pokuta sa zaplatila na mieste . Ono vlastne ani k pokute by neprišlo , keby nebol vyšiel von môj syn , ktorý je už tou neustálou kontrolou rozhorčený , tak mu s prihliadnutím na mňa vyrubili pokutu , len 20 Euro , ako ponaučenie sa slušne správať . Oddôvodnili to tým , že ja som s nimi slušne jednala a on že mal nevhodné správanie .

Jednoducho sa syn vyjadril , že toto už považuje za "výpalníctvo " , proste neudržal sa ako každý chlap . :) A to nemal .

P.S. Z môjho pohľadu sa ani nejedná u nás o chodník , však chodník má obrubník a tento náš tzv.chodník je bez obrubníka .
alaya1
14.03.09,11:28
Ako je to s prepravou psov v aute?
misomiso
18.04.09,18:35
Tak priznajte sa, kolko ste uz zaplatili pokut. Ja som dost prekvapeny, ako si ludia dokazu zvyknut. Prvy mesiac vsetci jazdili vsade 45 km/h, aby nahodou neplatili pokutu. Vcera som sa vracal z Oravy cez BB. Na dianici som isiel (ako zvycajne) 140 - 150. Vacsina aut isla rovnakym tempom, pomerne dost aut ma predbiehalo (casto aj 200) a naslo sa iba zopar aut, ktore som predbiehal ja.

Na "ceste smti" okolo ZM som isiel okolo 110 - 120, tiez som si nevsimol, ze by niekto isiel 90. Na obmedznych usekoch sme zvycajne trocha spomalili, ale 90 na prikazanej 60 je zvycajny standard u vacsiny aut. Na dialnici z Trnavy robia tie krajnice, je tam 80, isli sme vsetci svorme 120.

Vidim, ze si z cestneho zakona moc nerobite, podla toho ako jazdite by uz na Slovensku 80% vodicov nemalo mat vodicak :)
Composite
18.04.09,21:06
ani jednu jazdím podľa predpisov
V úsekoch kde jazdím sú laserové pištole na dennom poriadku (čiže ani nevieš odkiaľ ťa merajú a kde ťa odmerali, len ťa zastavia) a majú tam často zástup platiacich vodičov ;)
alla66
18.04.09,21:26
klop-klop... ani jednu pokutu, rýchlosť dodržujem, jedna mi hrozila za svetlo, podarilo sa mi ukecať...
dad111
19.04.09,06:39
Len sa potvrdilo, že žiadna represia ani sprísnenie zákona nemá účinok. Bez systémových zmien to nikam nevedie. Jedine budobanie bezpečnejších ciest môže priniesť výsledky. Žiadnu cestu smrti nevylieči nijaký minister a jeho výplody, jedine jej úplnárekonštrukcia. Ani to premaľovanie čiar na dialnici nie je k ničomu. Takéto riešenia sú len polovičné a dočasné.
misomiso
19.04.09,15:53
ani jednu jazdím podľa predpisov
V úsekoch kde jazdím sú laserové pištole na dennom poriadku (čiže ani nevieš odkiaľ ťa merajú a kde ťa odmerali, len ťa zastavia) a majú tam často zástup platiacich vodičov ;)

A v ktorom kraji ze to byvas? Aprops - ma niekto namotovanu rusicku lasrovych radarov? Funguje to spolahlivo?
Stefan2005
19.04.09,16:13
... Aprops - ma niekto namotovanu rusicku lasrovych radarov? Funguje to spolahlivo?

... misomiso, je to však zakázané, že?
bepo
19.04.09,16:56
... misomiso, je to však zakázané, že?
Nielen zakázané ale pri meraní hneď aj vedia že auto má rušičku lebo im znemožní meranie takže ak nie sú tupý tak odstavia auto a prehľadajú ho.
willma
19.04.09,17:22
misomiso, ja jazdím každý deň prerábaným úsekom dialnice BA - TN a späť, a to mi ver, že nepatrím, medzi tých čo by na 80 šli 120 a moja skúsenosť, že drvivá väčšina tú 80 dodržiava. A laserové radary už sú kdekoľvek, takže osud a dopravných policajtov veru nepokúšam.
misomiso
19.04.09,19:30
Nielen zakázané ale pri meraní hneď aj vedia že auto má rušičku lebo im znemožní meranie takže ak nie sú tupý tak odstavia auto a prehľadajú ho.

No podla toho, co pisu predajcovia tych zariadeni, je to na vypinac. Ked ta mearju, rusicka im to znemozni, a tebe zapiska alarm. Ihned spomalis a sucasne ju vypnes. Na druhy raz ta uz zmeraju. Vraj je to bezne, ze se nepodari odmerat na prvy raz, napr. ked policat prene netrafi laserom do auta.

Tie rusicky su vyrobene ako parkovacie senzory v naraznikoch. Museli by teda dat dole narazniky. Mna zaujima, zi tu nie je niekto, kto to uz aj v praxi vyskusal.
mareko
19.04.09,19:45
klop-klop... ani jednu pokutu, rýchlosť dodržujem, jedna mi hrozila za svetlo, podarilo sa mi ukecať...
Vážení, od pondelka si dávajte pozor. Má byť rozsiahla dopravácka razia na cestách. ;)
alla66
19.04.09,19:49
:D prečo práve mňa cituješ??? že som žena??:eek:
buchač
20.04.09,05:32
:D prečo práve mňa cituješ??? že som žena??:eek:

mareko-veľa si si dovolil , ja sa neodvážim ....:D:D:D

Ano , pýtam sa , prečo ? ? ?

VeĎ ženy by mali mať vyhradené dva pruhy .
JEDEN pre blondýnky.:---:---:---
DRUHÝ pre ostatné .....................:D:D:D

Ale to nie je z mojej hlavy , to vydumal jeden bývalý poslanec , myslím , že CUPER je jeho meno .:rolleyes::rolleyes::cool:
duves
20.04.09,07:41
Vážení, od pondelka si dávajte pozor. Má byť rozsiahla dopravácka razia na cestách. ;)
Nech je aj každy den. Lebo co akože platí v obci maximálna rýchlosť 50-ka, tak ma dojem, že som jediny, čo to dodržiava. Čo sme to za spoločnosť?
alla66
20.04.09,07:59
ženy sú disciplinovanejšie a ohľaduplnejšie vodičky ako muži.
Juraj: nepíš mimo témy
elpka
20.04.09,08:01
Ja som milo prekvapená u nás v Žiline sa tie rýchlosti celkom dodržujú a pokiaľ všetci idú 50, tak aj plynulosť dopravy je v pohode, každý sa stíha priradiť.:)
Ale mám jedno info pre Žilinčanov, kde sa skrývajú s radarom-smer výpadovka na Rajec kúsok za Váhostavom je most od Geka-kruháč na Kamennú a sa skrývajú na schodíkoch pre chodcov pod mostom.
A buchačko to si fakt prehnal, alebo nám závidíš blond? :---
misomiso
20.04.09,08:07
Nech je aj každy den. Lebo co akože platí v obci maximálna rýchlosť 50-ka, tak ma dojem, že som jediny, čo to dodržiava. Čo sme to za spoločnosť?

Nikde na svete nedodrziavaju ludia nezmyselne zakony. Teraz som sa vratil z Nemecka. Dodrziavaju rychlost tam, kde je to opodstatnene, ak je nahodou pred nejakym stavebnym usekom znizena rychlost prilis (neodovodnene) skoro, tiez tam jazdia na napr. na 60-tke aj viac ako 100, rovnako aj v mestach.

Rozdiel je iba v tom, ze v Nemecku je takych miet, kde je neopodstatnene nizka obmedzena rychlost ako safranu, zatial co u nas je to pomaly na vacsine usekov ciest.

Skoda, ze sa nikto nezamyslel nad tym, preco maju v Nemecku polovicu mrtvych ako u nas a pritom jazdia po dialniciach cez 200, mimo obce jazdia 100 a maju povoleny alkohol do 0,5 promile.
adi11
20.04.09,09:41
Vážení, od pondelka si dávajte pozor. Má byť rozsiahla dopravácka razia na cestách. ;)
..u nás bola aj v nedeľu...dcére dali pokutu 30 eur za svetlo :mee: najprv,že bude to 64 eur...prevrátila oči, veď to mám benzín na celý týždeň...tak spustili na 30 ..inak keby bola povedala, že si skontrolovala doma svetlá a všetko bolo ok, myslím, že by jej to odpustili....žiarovka sa mohla aj po ceste vypáliť..no čo už:mee:
duves
20.04.09,10:52
Nikde na svete nedodrziavaju ludia nezmyselne zakony. Teraz som sa vratil z Nemecka. Dodrziavaju rychlost tam, kde je to opodstatnene, ak je nahodou pred nejakym stavebnym usekom znizena rychlost prilis (neodovodnene) skoro, tiez tam jazdia na napr. na 60-tke aj viac ako 100, rovnako aj v mestach.

Rozdiel je iba v tom, ze v Nemecku je takych miet, kde je neopodstatnene nizka obmedzena rychlost ako safranu, zatial co u nas je to pomaly na vacsine usekov ciest.

Skoda, ze sa nikto nezamyslel nad tym, preco maju v Nemecku polovicu mrtvych ako u nas a pritom jazdia po dialniciach cez 200, mimo obce jazdia 100 a maju povoleny alkohol do 0,5 promile.
No obávam sa, že by som u policajta s tym vobec nezabodoval a za drzosť by mi poprezeral aj povinnu vybavu.
duves
20.04.09,11:21
..u nás bola aj v nedeľu...dcére dali pokutu 30 eur za svetlo :mee: najprv,že bude to 64 eur...prevrátila oči, veď to mám benzín na celý týždeň...tak spustili na 30 ..inak keby bola povedala, že si skontrolovala doma svetlá a všetko bolo ok, myslím, že by jej to odpustili....žiarovka sa mohla aj po ceste vypáliť..no čo už:mee:
Vždy sa môže stať, že sa žiarovka môže vypáliť 10 minut po naštartovaní.
arizona
20.04.09,11:38
Vážení, od pondelka si dávajte pozor. Má byť rozsiahla dopravácka razia na cestách. ;)
Toto som si včera prečítala. Tak , že dám pozor...
Práve som prišla domov, cestou som dodržiavala všetky rýchlosti,nakúkala za rohy, kde zvyknú vyskakovať policajti.
Pri vypínaní auta som zistila, že som jazdila bez zapnutých svetiel:eek::D

Občas na to zabúdam,hlavne keď je prudké slnko (ťažko sa to kontroluje)
Fakt by ma naštvalo, keby som musela "zacvakať":rolleyes::)
elpka
20.04.09,12:04
Ahoj Arizonka, ak si taký sklerotik ako ja, tak si daj namontovať automatické zapnutie svetiel. Svetlá ti zapnú od 5-7sekúnd od naštartovania autíčka. Cena spínača je cca10 eur a práca mechanika tiež približne. Tak pá a veľa kilometrov bez pokút:---
arizona
20.04.09,12:23
Ahoj Arizonka, ak si taký sklerotik ako ja, tak si daj namontovať automatické zapnutie svetiel. Svetlá ti zapnú od 5-7sekúnd od naštartovania autíčka. Cena spínača je cca10 eur a práca mechanika tiež približne. Tak pá a veľa kilometrov bez pokút:---
Dík za tip. Určite to budem musieť poriešiť.:):):)
adi11
20.04.09,12:24
Vždy sa môže stať, že sa žiarovka môže vypáliť 10 minut po naštartovaní.
Lenže toto dcéra asi nevedela, jazdí ale 3 roky, takže policajt vedel ako na ňu. Tak majú právo pokutovať zato, alebo nie ? veď tú žiarovku mala v aute, on jej ju mohol na mieste vymeniť, keby bol k čomu:o vybrali pokuty a o pár minút ich tam nebolo:mee:
arizona
20.04.09,12:28
Lenže toto dcéra asi nevedela, jazdí ale 3 roky, takže policajt vedel ako na ňu. Tak majú právo pokutovať zato, alebo nie ? veď tú žiarovku mala v aute, on jej ju mohol na mieste vymeniť, keby bol k čomu:o vybrali pokuty a o pár minút ich tam nebolo:mee:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
už som zažila všeličo...ale aby policajt menil vodičovi žiarovku namiesto vyberania pokuty!? to ešte nie! Mojenka, veď sme na Slovenskúúúú;)
adi11
20.04.09,12:45
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
už som zažila všeličo...ale aby policajt menil vodičovi žiarovku namiesto vyberania pokuty!? to ešte nie! Mojenka, veď sme na Slovenskúúúú;)
..tak ako neskúsenej vodičke jej mohol poradiť ako na to...a nie hneď dávať pokutu:mee: ale to by som ja veľa chcela od našich slovenských policajtov :D
dad111
20.04.09,19:14
..tak ako neskúsenej vodičke jej mohol poradiť ako na to...a nie hneď dávať pokutu:mee: ale to by som ja veľa chcela od našich slovenských policajtov :D
Ak niekto jazdí tri roky už by mal byť tak skúsený, že dokáže vymeniť žiarovku. V tomto skutočne nie je namieste nadávať na slovenských policajtov. Myslím, že aj v iných krajinách by to ako výhovorka nezabralo. Skôr by soom povedal,že by sa mohlo stať, že by jej nedovolili pokračovať v jazde. Ak totiž nie je vodič schopný na mieste odstrániť závadu, môže policajt zakázať ďalšiu jazdu a dokonca aj odobrať tabuľky s číslami. Nedá sa nič robiť buď s to naučiť, alebo očítať s tým, že si bude musieť zaplatiť aj výjazd technickej pomoci.
Zvlášť teraz pri celodennom svietení sa denne stretáme s autami ktoré nesvietia aj mesiac. Pochopím prekročenie rýchlosti, ale lajdácky prístup by som netoleroval. Ak je to jeden , dva dni, nč sa nedeje, ale mesiac? Na to skutočne nie je dôvod.
misomiso
04.05.09,12:29
Ked sa pripravoval novy represivny cestny zakon, tak som predpovedal, ze jeho pozitivny ucinok vydrzi 9 - 12 mesiacov. Vychadzal som zo skusenosti v CR, kde ich novy represivny zakon dokazal znizit nehodovost pocas 9 mesiacov, potom sa nehodovost naopak zvysila.

Ako vidno, moje predpovede boli dokonca este prilis optimisticke. Nam to vyrdzalo iba dva mesiace:

http://aktualne.centrum.sk/domov/doprava-a-bezpecnost/clanek.phtml?id=1181196

Apríl však už nie je taký ružový. Úmrtnosť na cestách dokonca stúpla. Kým vlani zahynulo štvrtý mesiac 30 ľudí, tento rok to bolo až 38 osôb.
Zhoršuje sa aj miera ťažko zranených



No skoda, ze si kompetentni nedali tolko prace, aby sa zamysleli nad skutocnymi pricinami nehod u nas. Vodici, ktori jazdia denne cez cele slovensko tieto priciny vidia uz davno, no policia, ministersto a parlament to nie a nie pochopit...
Composite
04.05.09,12:54
ešte poznamenám, že nehodovosť sa absolutne vôbec neznížila.
Polícia hovorí ano, ale poisťovne hovoria o 5-10% zvýšení

A to z dôvodu, že polícia sa volá až od 120 tis sk, predtým bolo myslím 60 tis sk. Ale skoro všetci to samozrejme hlásia poisťovňám.

Zmenu by som videl v autoškolách, kde ich naučia prejsť pred policajtom a to je všetko.
Málo ktorá si dá väčšiu námahu. Tam treba začať.
alla66
05.05.09,13:54
Dnes sme v práci preberali reflexné vesty.....vyhláška predpisuje zelenú ,

ale pri oprave vozidla musím mať oblečenú oranžovú vestu...

Akú vestu máte v aute? Ja vozím orange...

Ďalej...chodec pri prechádzke mimo mesta/ obec, musí mať tak isto povinne vestu. Už vidím na nedeľnej prechádzke, ako celé rodiny majú oblečené vesty (na oblekoch a šatách do kostola:))...hrôza....


A na záver platí, ak prechádzam cez tunel, musí mať každý

pasažier v aute svoju reflexnú vestu....

Verte neverte...je to pravda?:D
Stefan2005
05.05.09,14:07
Dnes sme v práci preberali reflexné vesty.....vyhláška predpisuje zelenú , ale pri oprave vozidla musím mať oblečenú oranžovú vestu...

... žasnem nad aplikáciou zákonov v praxi...
viď iné názory na:
http://natankuj.sme.sk/c/4328398/aka-je-spravna-reflexna-vesta-nie-ako-policajna.html
mpca
05.05.09,14:12
alla66 áno je to tak viď. paragraf 52 odstavec3:
"...Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev."

Takže "nemusí" to byť len reflexná vesta.
A o tom tuneli § 26 :D takže ak v tuneli tí pasažieri nebudú vystupovať tak nemusia mať vestu :D
alla66
05.05.09,14:37
....môžu policajti zastaviť auto pri vychádzaní z tunela a všetci musia mať vo vozidle vesty.....Tie vesty musia byť:confused:....ako vieš, že nebudeš musieť vystúpiť v tuneli z auta????:eek:
mpca
05.05.09,15:08
alla66 neber to doslova ale ano, teoreticky by si mala mat v aute vzdy tolko reflex. viest kolko je pasazierov...
Ale musi byt minimalne jedna.
Ide o to ako sa pohybovat v tuneli. Ak tam pridu policajti a uvidia pasazierov pobehovat po vozovke bez vesty tak pruser,, Ale ak pridu a pasazieri budu sediet v aute (ak to bude situacia dovolovat) bez vesty tak sa nic nedeje...
A ties nemozu ta stopnut za tunelom ze pani vodicka v aute su tri osoby ukazte nam tri vesty.... mno teda nemali by ale ako z praxe vieme vsetko je mozne,,, :-/
alla66
05.05.09,15:25
Neodporúča sa pri nehode okamžite opustiť vozidlo a postaviť sa na bezpečné miesto? Ak sa nehoda stane v tuneli? Neviem, ako uvažujú iní.....podľa mňa je vesta v tuneli povinná. Zákon schválnosti...havária... a ešte vypadne osvetlenie a bude len núdzové.....http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=36483&stc=1&d=1241545672




§5
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.15)
Rozalka
05.05.09,17:15
Od známeho som počula najnovšiu "fintu" kontroly":
"Pán vodič, cestná kontrola. Ukážte nám trojuholník, rezervu, lekárničku".
Vodič vystúpi, ide dozadu, všetko poukazuje.
"V poriadku, 50 €".
:eek::eek::eek::eek:
"Mali ste zapnúť výstražné znamenie a obliecť si vestu prv, než ste vystúpili z vozidla"
misomiso
05.05.09,17:24
Od známeho som počula najnovšiu "fintu" kontroly":
"Pán vodič, cestná kontrola. Ukážte nám trojuholník, rezervu, lekárničku".
Vodič vystúpi, ide dozadu, všetko poukazuje.
"V poriadku, 50 €".
:eek::eek::eek::eek:
"Mali ste zapnúť výstražné znamenie a obliecť si vestu prv, než ste vystúpili z vozidla"

(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, 14) je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný...



No otazne je, ci sa zastavenie policajtami povazuje za nudzove statie. Ja si myslim, ze nie. Nie nadarmo zakon spomina poruchu vozidla, pretoze ta sa moze prihodit aj na velmi nepriehladnom useku cesty. Zato policajti by auta mali zastavovat ma vhodnom mieste, kde to neohrozuje bezpecnost premavky.

Kazdopadne nikde v zakone nie je definovane, ze policajna kontrola sa povazuje za nudzove statie.
alla66
05.05.09,17:29
Paráda...i ja patrím, medzi tých, ktorí zaplatia 50€....vôbec ma to nenapadlo.....dík, už si zapamätám....dúfam...

Tu je link, aká vesta sa má používať na bicykel....

do auta zelená, na opravu orange a na bicykel orange.

http://www.porada.sk/t102403-ochranna-vesta-otazka.html
Rozalka
05.05.09,17:41
To mám voziť celý šatník?
Zelená nemôže byť kvôli tomu, že by sa dala pomýliť s policajtskou.
Ja mám v aute oranžovú a žltú.
buchač
05.05.09,17:41
Od známeho som počula najnovšiu "fintu" kontroly":
"Pán vodič, cestná kontrola. Ukážte nám trojuholník, rezervu, lekárničku".
Vodič vystúpi, ide dozadu, všetko poukazuje.
"V poriadku, 50 €".
:eek::eek::eek::eek:
"Mali ste zapnúť výstražné znamenie a obliecť si vestu prv, než ste vystúpili z vozidla"

Ak to myslíš vážne , tak


Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.

(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.

(2) Policajt v rovnošate dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt v rovnošate toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie vozidla zdôrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvláštnym zvukovým znamením podľa § 40 zákona. Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt v rovnošate dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy.

(3) Pre zamestnancov dráhy platí pri zastavovaní vozidiel ustanovenie § 28 písm. e) zákona. Ostatné osoby uvedené v zákone dávajú znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutou rukou, ak v tejto vyhláške nie je ustanovené inak; smú však používať aj zastavovací terč (č. Z 5b). Pri trhacích prácach v lomoch, pri údržbe cesty a podobne sa ako znamenie na zastavenie vozidla používa červená zástavka.

(4) Odsek 2 platí aj pri zastavovaní vozidiel vojenským policajtom v rovnošate, profesionálnym vojakom s vonkajším označením POLÍCIA a inými oprávnenými príslušníkmi ozbrojených síl, ozbrojených zborov, ozbrojených bezpečnostných zborov alebo príslušníkmi obecnej polície.


čo znamená , že zodpovednosť za prípadnú nehodu alebo iné okolnosti má na svedomí dopravák .
Predsa je na ňom , aby vybral také miesto na kontrolu , kde nebude ohrozovať a obmedzovať ostatných účastníkov premávky .....

Keď vás zastavuje polícia a smeruje na okrej vozovky, tak v zmysle predpisov ste povinný dať smerovku odbočiť na krajnicu, alebo iné miesto ktoré vám policajt určí, napríklad parkovisko alebo odpočívadlo. V prípade, že vás zastavuje polícia ako súčasť riadenia dopravy, tak zostávate vo svojom jazdnom pruhu.

Výstražné svetla - "blikačky" ap. je vodič povinný zapnúť, keď tvorí prekážku v cestnej premávke alebo potrebuje upozorniť iných vodičov na nebezpečie (napríklad zastavenie kolóny vozidiel na diaľnici ap.), čiže nie každé zastavenie políciou vytvorí takú situáciu, kedy je potrebné zapnúť výstražné svetlá.
http://drahovsky.blog.sme.sk/c/192293/Vystupovanie-z-vozidla-v-reflexnej-veste-pri-kontrole-lekarnicky.html
buchač
05.05.09,17:52
To mám voziť celý šatník?
Zelená nemôže byť kvôli tomu, že by sa dala pomýliť s policajtskou.
Ja mám v aute oranžovú a žltú.

Reflexné vesty


Ďalším sporným bodom v zákone je používanie reflexných viest. Zákon hovorí: "Vodič je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia...pritom nemožno použiť bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi." Okrem oranžových sú ale bežne v predaji aj vesty žlto-zelenej farby, veľmi podobné tým, ktoré používajú policajti. Tí však majú na vestách výrazný nápis POLÍCIA, uniformy, zbrane, obušky. Takže, pomýliť si vodiča v žlto-zelenej veste s policajtom je takmer nemožné.
alla66
05.05.09,17:53
Panika s vestami

Nový zákon určuje vodičovi povinnosť mať oblečený bezpečnostný odev, ak sa zdržiava na ceste mimo vozidla počas núdzového státia. Neuposlúchnutie môže policajt potrestať pokutou do výšky 60 eur.

Za zelenú alebo žlto zelenú farbu sa pokuty dávať nebudú. Nový zákon síce stanovuje, že vodič nemôže použiť vestu, ktorá je zameniteľná s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi, ale typ a farbu reflexnej vesty určuje vyhláška Ministerstva dopravy o povinnej výbave áut.

Policajné vesty majú nápis na chrbte a iné zapínanie ako vesty dostupné na trhu, takže k zámene by nemalo dôjsť. „Policajtom sme vybrali iné vesty, ktoré majú viacero reflexných prvkov, sú kratšie a riešené tak, aby mali prístup napríklad k zbraniam,“ povedala Eva Uhliariková z Ministerstva vnútra. Reflexná vesta v aute je určená na zviditeľnenie a ochranu šoféra mimo auta, preto sa bude sledovať jej používanie.


Vystupovanie z vozidla v reflexnej veste pri kontrole lekárničky?

Pre vodičov existuje povinnosť používať reflexnú vestu alebo reflexné oblečenie, keď pre poruchu vozidla alebo nehodu sa pohybujú po komunikácii. Platí táto povinnosť aj pre vodiča v prípade zastavenia vozidla a kontroly obsahu lekárničky?

Prišli mi emaily s týmito textami:

1, Ahojte, práve sa mi dostala do uší správička o "vyčíňaní" nasej polície, Údajné si dávajte pozor na to, keď vás zastavia policajti, aby ste si dali auto na 4 blikačky (trojuholníček) = ak na to zabudnete, pokuta 30 EUR a keď od Vás budú pýtať, aby ste im ukázali lekárničku, skôr než vystúpite z auta, dajte si na seba reflex. vestu.
Pani, ktoré tak urobila lekárničku už nemusela ukazovať, "príslušník" jej povedal, že ušetrila ďalších 30 EUR, keby tak neurobila.....
len aby ste si dávali pozor :-)) asi prebieha akcia "vyzbierajme sa na šrotovne"....."

2, Ak Vás zastaví policajná hliadka na ceste NEZABUDNITE - ihneď zapnúť výstražné svetlá - ušetríte 30,- EUR, ak Vás vyzvú aby ste vytiahli lekárničku a máte ju v kufri, NEZABUDNITE si natiahnuť reflexnú vestu, - ušetríte 50,- EUR. Toto je špecialita policajtov v okrese Galanta, ale možno aj niekde inde.

Pozrime sa na tieto správy cez zákon 8/2009 Z. z. a vykonávaciu vyhlašku 9/2009 Z.z.

Policajti majú právo zastaviť vozidlo, definuje to § 63 Oprávnenie na zastavovanie vozidiel. Potom sú paragrafy pre zastavenie a státie §23, §24, §25. Tieto povinnosti sa vzťahujú na cielavedomé alebo núdzové státie ap. o zastavení vozidla políciou tam nie je ani zmienka. Postup zastavovania políciou je popísaný vo vyhláške v §13.

Keď vás zastavuje polícia a smeruje na okrej vozovky, tak v zmysle predpisov ste povinný dať smerovku odbočiť na krajnicu, alebo iné miesto ktoré vám policajt určí, napríklad parkovisko alebo odpočívadlo. V prípade, že vás zastavuje polícia ako súčasť riadenia dopravy, tak zostávate vo svojom jazdnom pruhu.

Výstražné svetla - "blikačky" ap. je vodič povinný zapnúť, keď tvorí prekážku v cestnej premávke alebo potrebuje upozorniť iných vodičov na nebezpečie (napríklad zastavenie kolóny vozidiel na diaľnici ap.), čiže nie každé zastavenie políciou vytvorí takú situáciu, kedy je potrebné zapnúť výstražné svetlá.

Vodič keď vytvoril prekážku mal by si vo záujme vlastnej bezpečnosti obliecť reflexnú vestu vo vozidle a tak vystupovať, v niektorých štátoch je to aj v predpisoch. Lenže v tomto prípade prekážku nezapríčinil vodič ale polícia. Preto polícia je povinná zabezpečiť potrebné úkony pre bezpečnosť cestnej premávky. Môže vám prikázať obliecť si reflexnú vestu a vystúpiť z vozidla, môže vám prikázať vystúpiť z vozidla ihneď, čiže ste povinný vystúpiť ihneď bez obliekania reflexnej vesty, respektíve vyberania reflexnej vesty alebo strelnej zbrane z poličky.

Záver:
Ak vás zastaví polícia, ste povinný uposlúchnuť jej pokyny. Podľa predpisov a najmä vo vlastnom zaujme, pokiaľ vozidlo tvorí prekážku v cestnej premávke alebo je na nebezpečnom mieste, tak si zapnite výstražné svetla.

Ak vám prikazujú vystúpiť z auta alebo ukázať niečo v kufri, postupujte s rozumom, neunáhlite sa, nezohýbajte sa po reflexnú vestu, lebo policajt, najmä v zahraničí to môže vyhodnotiť, že sa zohýbate po strelnú zbraň. Ak nie je jednoznačne čo policajt chce opýtajte sa.

Ak sa obávate kontroly lekárničky, tak stará lekárnička (vyrobená do 30.4.2009), ktorá plne postačuje až do dátumu jej spotreby/exspirácie, sa kontroluje podľa vyhlášky 578/2006 Z. z., a nová lekárnička (vyrobená od 1.5.2009) sa bude kontrolovať podľa vyhlášky 143/2009 Z. z.

Uvedené maily pokladám za HOAX. Nakoľko policajti nezastavujú vozidlá za účelom kontroly lekárničky takým spôsobom a na takých miestach, aby tvorili prekážku v cestnej premávke a nenachytávajú vodičov na nezmyselnostiach. Ak sa to náhodou stalo, tak treba túto skutočnosť oznámiť inšpekcii MVSR
Rozalka
05.05.09,18:02
Buchač, alla66, vďaka za podnetné rady.
Človek nikdy nevie, no stále platí, že sa k týmto pánom treba chovať ako k levovi v klietke: Nekŕmiť, nedráždiť!
Composite
05.05.09,20:04
Paráda...i ja patrím, medzi tých, ktorí zaplatia 50€....vôbec ma to nenapadlo.....dík, už si zapamätám....dúfam...

Tu je link, aká vesta sa má používať na bicykel....

do auta zelená, na opravu orange a na bicykel orange.

http://www.porada.sk/t102403-ochranna-vesta-otazka.html


Kľud nič sa nedeje ;), farba vesty môže byť akákoľvek, iba tam nemôže byť polícia, hasiči,...

to je len strašia amatérov, bojkov, stresákov,...

Ja mám policajné vesty s vypáraným meno POLICIA :D
Composite
05.05.09,20:13
A v ktorom kraji ze to byvas? Aprops - ma niekto namotovanu rusicku lasrovych radarov? Funguje to spolahlivo?

jazdím mezdi TN-ZA

merajú hlavne na spomalených úsekoch na diaľnici.

rušišku laserových radarov by som nedoporučoval, ak to funguje ako vojenské (čo nie je vylúčené), tak to okamžite zistia a rozlúč sa s vodičákom, techničákom a peknou kopou €.

Sú ale pasívne antiradary aj proti laserovým, že fungujú na 99%, tie sa nedajú zistiť, lebo len zachytávajú nič viac.

http://www.motortuning.sk/antiradary/7-kiyo-laser-pro-3-ucinna-laserova-rusicka.html

tu je rušiška a prečítaj si čo robí, čiže podľa tohoto ťa na 100% odhalia, pretože on ťa odmeria za 1 sekundu a ked sa mu to nepodarí, tak si skončil.

tu sú pasívne deketory aj rušišky:
http://antiradary.sk/index.php?page=produkty

ale opakujem prerušíš singnál iba raz ;)
alla66
05.05.09,20:13
OKI ...je to len panika s vestami.....
duves
06.05.09,09:12
Takže v 3.mesiaci jeho platnosti je už neúčinný!???

http://spravy.pravda.sk/policia-pritvrdi-zmaze-nizsie-pokuty-d88-/sk_domace.asp?c=A090506_084128_sk_domace_p12 (http://spravy.pravda.sk/policia-pritvrdi-zmaze-nizsie-pokuty-d88-/sk_domace.asp?c=A090506_084128_sk_domace_p12)

http://nazory.pravda.sk/bic-na-piratov-0fm-/sk-nkom.asp?c=A090506_091129_sk-nkom_p09 (http://nazory.pravda.sk/bic-na-piratov-0fm-/sk-nkom.asp?c=A090506_091129_sk-nkom_p09)

p.s. nevyriešia nic, debkov čo jazdia 70-kou ci 80-kou podvecer v meste aj tak nebudu nikdy pokutovať čo nebodaj im odoberať vodičáky.
Chodte sa pozriet do rakuska, ako pekne krasne slovaci jazdia v obci. Nikto viac ako 45. Preventivne, tam sa s policajtom nikto nevyhada.
_________________
Composite
06.05.09,09:19
lenže v A majú pri vstupe do obce budky ;), ktoré posielajú domácim faktúry do týždňa a zahraničným do 2 týždňov ;)

V noci? no to ešte aby buzerovali v noci, to by bolo aj na rodný list ;) (270 km/h ;) - pekná 4 prúdovka, mimo civilizácie, na jednej aj druhej strane beton,... :D )
misomiso
06.05.09,10:16
Takže v 3.mesiaci jeho platnosti je už neúčinný!???

http://spravy.pravda.sk/policia-pritvrdi-zmaze-nizsie-pokuty-d88-/sk_domace.asp?c=A090506_084128_sk_domace_p12 (http://spravy.pravda.sk/policia-pritvrdi-zmaze-nizsie-pokuty-d88-/sk_domace.asp?c=A090506_084128_sk_domace_p12)

http://nazory.pravda.sk/bic-na-piratov-0fm-/sk-nkom.asp?c=A090506_091129_sk-nkom_p09 (http://nazory.pravda.sk/bic-na-piratov-0fm-/sk-nkom.asp?c=A090506_091129_sk-nkom_p09)



p.s. nevyriešia nic, debkov čo jazdia 70-kou ci 80-kou podvecer v meste aj tak nebudu nikdy pokutovať čo nebodaj im odoberať vodičáky.
Chodte sa pozriet do rakuska, ako pekne krasne slovaci jazdia v obci. Nikto viac ako 45. Preventivne, tam sa s policajtom nikto nevyhada.
_________________


Otazne je, ci prave toto nam ma zabezpecit bezpecnost na cestach. Ked takto pojdes do nablizsich potravin na nakup, tak O.K.. Ale ak takto pojdes 600 alebo 800 km, tak ti z toho zacne tak hrabat, ze potom v tej rychlosti 45 km/h vojdes z vedlajsej na hlavnu na stopke a ani ju neuvidis.

A k problemom na cestach u nas prispieva hlavne to, ze sa tam spolu motaju jedni aj druhi - teda ti, co nerespektuju (vacsinou nezmyselne) rychlostne limity, aj ti, co v strachu jazdia radsej aj o 15 km/h pomalsie, len aby ich nezastavili policajti. Toto prave generuje taky vysoky pocet mrtvych na cestach.

Este v ramci uprav upresnujem, aby nedoslo k omylu, lebo pisem bez diakritiky. V poslednom odseku mam na mysli casto nezmyselné rychlostne limity (teda s dlhym é), nie to, ze by snad vacsina vodicov "nezmyselne" nenodrziavala zakon (aj ked aj blazni sa samozrejme obcas najdu, ktori jazdia nad svoje moznosti). Islo mi o to, ze ak je niekde v Nemecku obmedzena rychlost, tak to z 80 - 90% naozaj zodpoveda skutocnemu nebezpecenstvu na ceste, preto to aj vacsina vodicov viac - menej nerespektuje. U nas su rychloste limity z 95% naopak nezmyselné (dobre akurat na vyberanie pokut), preto ich tak vela ludi nerespektuje a potom vznikaju kolizie s tymi par chudakmi, ktori to respektuju.
karixa
15.05.09,19:51
Dobrý večer,
dnes ma naši policajti maximálne vytočili, a preto mi nedá sa neopýtať - máte niekto skúsenosti s tým, že by vám chcel policajt odobrať vodičský preukaz po udelení blokovej pokuty za nezapnutie si pasu aj napriek tomu, že vy ste ochotný pokutu na mieste zaplatiť, ale kedže on vám nemá vydať, oznámi, že vám odoberá vodičský preukaz??? za pas??? Mám voči nim rešpekt, no tak ako ma vytočili dnes, ma ešte asi nikto nie...
Composite
15.05.09,19:57
mal si si vypýtať číslo a sťažovať sa na neho.

Zo zákona môže zobrať vodičák, ak nie si ochotný zaplatiť, ak ano má si to zariadiť on.

A práve dnes som čítal, že policajti radšej vypisujú šek ako berú vodičáky.

čiže mal ti vypísať šek
wagner
15.05.09,20:00
Však si Ťa musel nejako poistiť. Odobrať vodičský preukaz Ti chcel za to, že aj keď snaha zaplatiť pokutu bola, ale nemal drobné na vydanie, tak pokutu nevybral. Tým pádom má nárok zadržať VP dokiaľ v termíne nezaplatíš pokutu. Nic víc, nic míň - toť môj názor. Ukľudni sa, je jedno za čo zadrží VP, keď nemáš alebo nemôžeš zaplatiť pokutu.:mad:
Composite
15.05.09,20:03
nemôžem súhlasiť, on musí mať na vydanie, už to bolo viac krát medializované, že nemali na vydanie a sám veľký big-boss packal, to hovoril.

Mal mu dať šek, tu nejde o to či mal vydať, alebo nemal, chcel zaplatiť, čiže mu nemôže zobrať VP
wagner
15.05.09,20:16
Máš pravdu, policajt musí mať na vydanie. ALe keď nedal šek, tak policajt má aj tak vždy pravdu, aj keď s tým nesúhlasíme. Môže sa sťažovať, lenže problém je v tom, že v budúcnosti to bude mať prirátané. S policajtami nevybehneš, oni vybehnú s Tebou.
Composite
15.05.09,20:34
ale vybehneš ;), dostal som liter pokutu od MP, oni vtedy dávali také kartičky čo mali hodnotu 100 sk, bolo to ako potvrdenie a dalo sa cez to aj reklamovať,...
Mali posledné 3, tak mu hovorím, že chcem potvrdenie na 1000 a nie na 300, nakoniec mi dal za 300 sk.

Ale jasné, ked je tam chuj sa nedohodneš ani keby si sa tam poskladal.

A oplácať nemajú prečo. Sťažností na nich chodí dosť a často oprávnených
hanelie
16.05.09,05:28
zdroj: trend

Preukaz ako "záloha“
Vodičský preukaz môže v budúcnosti slúžiť aj ako "záloha“, ak vodič nemá na zaplatenie pokuty na mieste. "Je to opatrenie na zabezpečenie vymožiteľnosti uloženej pokuty,“ vysvetľuje Chochlík. Ak vodič pokutu zaplatí, polícia mu preukaz vráti. Dnes totiž polícia prichádzala o milióny korún na nezaplatených pokutách. Nový zákon prinesie aj ďalší trest pre pirátov. "Ak sa vodič v priebehu posledného roka dopustí troch závažných priestupkov, polícia mu nariadi preskúšanie odbornej, zdravotnej a psychickej spôsobilosti,
Composite
16.05.09,06:17
zdroj: trend

Preukaz ako "záloha“
Vodičský preukaz môže v budúcnosti slúžiť aj ako "záloha“, ak vodič nemá na zaplatenie pokuty na mieste. "Je to opatrenie na zabezpečenie vymožiteľnosti uloženej pokuty,“ vysvetľuje Chochlík. Ak vodič pokutu zaplatí, polícia mu preukaz vráti. Dnes totiž polícia prichádzala o milióny korún na nezaplatených pokutách. Nový zákon prinesie aj ďalší trest pre pirátov. "Ak sa vodič v priebehu posledného roka dopustí troch závažných priestupkov, polícia mu nariadi preskúšanie odbornej, zdravotnej a psychickej spôsobilosti,

Skutkový stav nenastal, lebo vodič mal na zaplatenie a chcel zaplatiť a preto mu nemohol odobrať vodičský preukaz.
a) policajt mal prispôsobiť pokutu (samozrejme +/-) a zo súhlasom vodiča
b) vystaviť šek, lebo nie je vinou vodiča ani povinnosťou mať presne.