Nepal
10.06.08,21:51
Dobry vecer. Mam otazku ohladom zakonnika prace.
Mam ako zamestnanec pravo odmietnut vycestovat na sluzobnu cestu mimo republiky? Hrozi mi z toho nejaky postih?
Jedna sa mi o to, ze v pracovnej zmluve sice mame napisane, ze nas moze zamestnavatel vyslat na sluzobku mimo obce, no zda sa mi to neferove, aby som musel vycestovat na mesiac do ineho statu.
Dakujem za pomoc, pripadne upozornenia
kukučka
10.06.08,20:16
Neposkytol či neposkytla si dosť informácií. Máš na odmietnutie vážny dôvod? Nič nepíšeš ani o svojej práci, ani o tom, či chceš v nej zostať. Z tvojho profilu sa tiež nedá zistiť, či nie si žena. Zákon totiž v niektorých prípadoch chráni matku maloletého dieťaťa.
Nepal
10.06.08,21:36
Aha, to som si neuvedomil. Takze upresnenia:
Som muz a nestaram sa o malolete dieta.
Praca na sluzobke je v podstate nabednutie nami vytvoreneho SW.
A to hlavne - v praci by som chcel zotrvat.
Ak je vsak zakon nastrane zamestnavatela, na aky postih ma pravo?
Dakujem
Barbara
11.06.08,04:23
nerozumiem, že prečo by to bolo neférové:rolleyes: z akého dôvodu:rolleyes: však to máš uvedené aj v prac. zmluve.



§ 57 ZP znie: Pracovná cesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.

Zamestnávateľ však musí ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci a teda aj neúčasť na pracovnej ceste z vážnych osobných dôvodov - viď prekážky v práci § 136, 137, 141 ZP
Chobot
11.06.08,06:52
Aha, to som si neuvedomil. Takze upresnenia:
Som muz a nestaram sa o malolete dieta.
Praca na sluzobke je v podstate nabednutie nami vytvoreneho SW.
A to hlavne - v praci by som chcel zotrvat.
Ak je vsak zakon nastrane zamestnavatela, na aky postih ma pravo?
Dakujem

Zamestnávateľ má právo postihovať ťa za neuposlúchnutie príkazu nadriadeného. A to môže použiť čokoľvek, čo jeho disciplinárny poriadok umožňuje - od napomenutia až po ukončenie PP za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

AK máš nejaký dôvod, prečo nechceš vycestovať, radšej to povedz zamestnávateľovi z očí do očí pri serióznom rozhovore (resp. požiadaj ho o to, aby ťa nevyslal, lebo.....) a nie vyhrážaním sa svojimi právami alebo inou formou spurnosti.