sway
14.04.05,14:28
:o Nesmejte sa mi prosím:o
Tak ako to tu počúvam, baby veselo šoférujú a ja mám vodičák už 10 rokov v peňaženke - čistučký neochytaný, nakoľko som nešoférovala vôbec. A už prišiel čas kedy mi to začína veľmi chýbať..., tak sa dostávam k veci svojej hanby - nájde sa niekto kto by pomohol zaučiť vlasníka VP nešoféra z Trnavy? - určite by sme sa dohodli finančne...ale pozor ja sa už bojím!!!
a tiež sa bojím sa obrátiť na autoškolu, lebo som počula také, že ak zistia že neovládaš predpisy, môžu ťa bomznúť polícii a predvolať na "znouvrobenie" vodičáku...? - možno je to blud, ale ktohovie...
;)
tmhwk
14.04.05,16:56
Ak by si nevedela nikoho zohnať, obráť sa na tú autoškolu. Bežne ponúkajú tzv.kondičné jazdy. Určite sa budú tešiť a nechápem prečo by ťa mali "hlásiť polícií", tí majú policajtov plné zuby na záverečných skúškach :p
A pokiaľ si myslíš že predpisy vôbec neovládaš tak bude dobré sa s nimi zoznámiť, nemyslím presné rozmery signalizačnej zástavky medzi dvoma vlečúcimi sa vozidlami, ale praktické veci. Pýtaj sa inštruktora, väčšinou sú fajn a radi ti poradia. Budeš sa cítiť istejšie. Zisiti si referencie na autoškoly ak máš v okolí ľudí čo si robili vodičák, prípadne aj meno konkrétneho inštruktora ak s nim boli spokojní. Od neho totiž bude záležať či to jazdenie pre teba bude pohodovou a príjemnou záležitosťou alebo hrôzou, kde sa navyše nič nové nenaučíš.
sway
14.04.05,18:38
Dík za radu, asi to tak musím spraviť - žiadni dobrovolníci sa nehnú - hahahaha :o
Monica
14.04.05,18:54
Zisti si hlavne referencie na inštruktora. Od neho veľmi veľa záleží. Ja som natrafila v autoškole na takého, ktorý "pomohol" zo šoférovania urobiť pre mňa strašiaka. Učiť sa šoférovať som šla z nutnosti a vzťah k tejto činnosti, priznávam sa, nemala žiadny. No a môj inštruktor svojím prístupom dosiahol to, že je šoférovanie pre mňa stresom. Zatiaľ nechápem tých, ktorí tvrdia,že vedenie vozidla vychutnávajú a je pre nich relaxom. Dúfam, že časom aj ja prídem na jeho "chuť". Tiež som teraz nejazdila cca 2 roky,ale chystám sa to napraviť.
evuša
14.04.05,19:00
Ten novučký neobchytkaný vodičák mi pripomenul jednu moju príhodu. Mám vodičák už 26 rokov. Vždy som ho nosila v peňaženke, takže tiež vyzeral novučký a neobchytkaný aj napriek tomu, že som stále šoférovala. Raz v noci som išla z práce a viezla som domov zamestnankyňu. Zastavila ma hliadka, dali mi fúkať a vyžiadali si moje doklady. Policajt si prezrel môj vodičák a vraví mi,že taký starý a takmer nový vodičák ešte nevidel. Ja som mu na to odpovedala, že je taký preto, že ho neukazujem každému debilovi. Nato sa ma policajt opýtal: "Ako neukazujete? A vás policajti nezastavujú?" Aj napriek tomu, že zvyčajne sa viem vynájsť, vtedy som fakt mala čo robiť, aby som sa nerozrehotala na celú ulicu. Odvtedy si dávam pozor čo hovorím policajtom. Fakt to nepôsobí dobre, keď sa pučíte od smiechu pri kontrole dopravnou políciou. A čo sa týka šoférovania? Jednoducho je to v tebe. Veď prečo by si ty, ako žena, nemala dokázať to, čo obyčajný chlap? Veď nenadarmo sa vraví, že ženy sú dokonalé, nakoľko sú vymodelované z jedného kusa - Adamovho rebra. Ale chlapom to jedno rebro chýba. Takže, stačí odvaha a sebavedomie. Ostatné príde samo.
bepo
14.04.05,19:10
Ak by nešofér z Trnavy chcel jazdiť v Bratislave asi by to nebol až taký problém
DanielaSL
14.04.05,20:08
Ak by nešofér z Trnavy chcel jazdiť v Bratislave asi by to nebol až taký problém
Sway , tohoto inštruktora odporúčam, nie je nič lepšie ako naučiť sa to v ťažkom prostredí a potom už ideš všade
sway
14.04.05,20:10
Ten novučký neobchytkaný ...........

bomba, krááásne !!! - to ma pobavilo a nakoplo, idem na to!!!! :o :o
brm
15.04.05,04:46
ja som naposledy šoférovala na skúške...potom ma môj milovaný odmietol pustiť za volant a teraz to kruto ľutuje...medzitým mi totiž šlohli doklady a ja som s vodičák odmietla znova vybavovať...a tak už 15 rokov nemôže slopať keď majú rodinnú zlezinu, nemôže si čapnúť hocikde a zavolať, príď pre mňa...:D
vladan
15.04.05,05:02
sway, idem ťa trošku podporiť ... lebo karkulka tu dala taký smutný príbeh :D
... k šoférovaniu treba pristupovať pozitívne, ak CHCEŠ, dokážeš to! ... jasné, že treba veľa, veľa, veľa cviku, ale dá sa to. Jednoznačne odporúčam kondičné jazdy, zopakovanie dopravných značiek (ktorá je hlavná a ktorá vedľajšia cesta) a veľa, veľa, veľa jazdenia ... ten správny feeling pri šoférovaní nadobudneš až keď budeš mať odjazdených viac kilometrov.
Ja osobne som najprv jazdila s otcom, ten do mňa rýpal: daj dvojku, trojku, štyrku ... brzdi, pridaj, obehni ... no hrôza ... ale prežila som to ... potom som veľa jazdila sama a vtedy mi bolo hej! :D ... nikto nebuzeroval, chodila som ako som chcela (jasné, že s dodržiavaním dopravných predpisov), a to mi pomohlo ... jazdou so sebou samou som sa zohrala s autom a teraz mi už nerobí problém sadnúť aj do džípu :D ... dokonca som ako môj otec, už počúvam motor, či dobre šliape! :eek:

... takže nedaj sa odradiť a hurááá do šoférovania ...

Prajem veľa kilometrov bez nehody :D
anto
15.04.05,05:12
Príbeh mojej manželky.: Urobila vodičský preukaz, mali sme nové auto. Daciu. Tak ma teda odvez niekde, ideme. V zákrute sme sa stretli so sanitkou. Sanitka diera v boku, auto - celý predok poškrabaný. Manželka vyskočila z auta, plač na krajíčku, zahodila vodičský preukaz a odvtedy nesadla za volant. Nech som robil čokoľvek. Odvtedy chodí autobusom. Samozrejme otravuje, poď ma odviezť. Moja odpoveď - však máš vodičský preukaz, odvez sa sama, iné ženy chodia bez problémov. A tak to trvá už najmenej 30 rokov. Dcéry chodia na autách bez problému. Nepodali sa na ňu. To že nevie riadiť auto, je aj pre mňa ťažké, všade sa iba vozí, ak keď idem niekde, kde potrebujem, tak zavadzia, pretože má stále s niečím problém.

Poučenie.: Ak chcete byť nezávisla, v každom prípade sa naučte riadiť auto, nebojte sa, nie je to také zložité, dá sa to zvládnuť. Bude to Vám len na prospech.
andreaS
15.04.05,05:58
sway - ja som robila vodicak s obrovskou chutou a skoro hned po 18tinach, dnes mam vodicak uz skoro 4 roky. Velmi rada soferujem. No cerstvo po vodicaku som sa velmi bala, hlavne ist sama. No potom som prisla na to, ze zaklad je nebat sa, lebo ked budes vystresovana tak si nevsimnes zopar dolezitych veci a je to... Treba sa uvolnit a vsetko pride samo. Tie predpisy ti doporucujem prezriet, pretoze bez toho by som za volant nesadla!! Vedomosti su v tejto oblasti prvorade, to ze pojdes radsej pomaly a budes vediet je lepsie ako nevediet nic. Takychto soferov ja osobne neznasam. Inak pri soferovani som sa podala na mojho oca - byvaly automobilovy zavodnik :)) ale s tym az tak nie ako ta povaha - typicky ufrflany vodic :D

Drzim palce.

Este taky maly dodatok - nasi mi urobenie vodicaku neschvalili, musela som si nan nasetrit. No a nikdy mi nedali soferovat ich auto. Tak som si kupila svoju vlastnu skodovecku a nedam na nu dopustit. Jediny problem je, ze mi ju stale brava priatel.
Luna
15.04.05,06:12
Anto,to bolo pekne napísané.Ja patrím tiež k babám ktoré sa boja.Možno preto,že sa mi priaťeľka nedávno zabila.Robila si vodičák rok po mne a ja som jej v kútiku srdca závidela ako dobre jazdí. Ja som si robila vodičák nedávno 3 roky dozadu,pripadala som si ako stará mama pri 18 ročných študákoch. Tešila som sa keď som dostala vodičák,ale nie dlho.Môj manžel ma presvedčil,že ja a auto nejdeme dokopy.Stále to bolo,čo robíš,ako brzdíš,daj jednotku daj dvojku a aj päťka je tam.
Naposledy ma tak vytočil,že som zabrzdila dala som mu kľúče od auta a odvtedy nejazdím a pekne krásne ho otravujem.Aj dnes príde večer zo služobky a ja ho už čakám,že pôjdeme na víkendový nákup. Tým,že sa tá kamoška zabila a manžel ma presvedčil,že neviem jazdiť moje sebavedomie je na bode mrazu.No a teraz neviem ako pôjdem na stretnutie Poraďákov???
Jana Motyčková
15.04.05,06:16
sway - na povzbudenie. Moja mama po tom, čo narazila s čerstvým šoferákom do plota prestala jazdiť. Keď som sa presťahovala (aj s vnúčencami) 25 km od nej (s problémovým prístupom hromadnou dopravou) môj manžel ju presvedčil aby začala znovu šoférovať, urobil s ňou pár jázd a ako 60-ročná po asi 35 rokoch začala znovu jazdiť. A jazdí.
Zuzka
15.04.05,06:24
sway, ja som mala vodičák 20 rokov odložený, potom som sa rozhodla, že už by bolo načase ho aj vyvetrať, tak som sadla za volant, manžel so mnou urobil po 3 večery dajaké jazdy po meste, dohromady asi 3 hodiny a začala som jazdiť. Asi 2 mesiace som chodila stále iba jednou trasou, pretože som mala strach, čo by som kde urobila, nakoniec som postupne pridávala aj iné cesty a križovatky a dokonca som vyšla z mesta :D.
Po polroku som sa odvážila ísť na dovolenku do Chorvátska, sama a zvládla som to. Bola som vtedy najšťastnejším človekom, že som to dokázala. Odvtedy jazdím stále. Najazdila som 100 tis. km. Mám strach a rešpekt aj ja na cestách. Je naozaj veľa nedisciplinovaných vodičov, ale myslím, že je viac tých lepších. Treba sa pozerať na to z tej lepšej strany. Držím Ti palce. :)
Danuska
15.04.05,06:27
UF, ja mám skoro 50 a vodičák mám od včera od 11,00 hod, ľudia, nestrašte ma, ja sa chystám naozaj jazdiť a nie si ten vodičák, ktorý ešte nemám vystaviť do vitríny. Ale poviem vám super skutočnú udalosť o policajtovi a o kamoške, ktorá prišla o kamošku. Komunistické vtipy o zlatú mrežu iste všetci poznáte a patria medzi ne aj tie policajtské. Kamoška bola raz na rodinnej oslave svojej kamošky z práce. Tá hovorí svojmu mužovi, že: zlato, otvor nám džús. Manžel policajt zobral otvarák a do komunistického džúsu v plechovke urobil jednu dierku. Samozrejme, že nič netieklo. Manželka hovorí: Zlato, to musíš urobiť dve dierky. Manžel policajt otočil plechovku o 180-stupňov a urobil druhú dierku. Odvtedy sa kamoška s kamoškou nerozpráva.
ata
15.04.05,06:35
Dámy nebojte sa!Mňa držalo pri šoférovaní od začiatku tiež len toto slovko.Poviem si však ,keď už já jazdím môže jazdiť každý.Keď si spomnem na moje začiatky považujem sa za samovraha.Cestou z autoškoly , po obdržaní vodič.preukazu som zrazila srnku.Každé auto ,ktorého sme vlastníkmi ,sa mi podarí škrabnúť.Nehádžem však po niktorej havárii flintu do žita a jazdím aj naďalej!Však ,keď nejde o život ide o h......
ALDA
15.04.05,06:54
Ja už jazdím 31 rokov a to denno denne! Chce to odvahu a dôležité je začať
potom pomaly,ale sama! Mala som 8 rokov nálepku"začiatočník/,keď mi sused
policajt povedal, že prečo?Aby sa ostatní mali na pozore.Ale začínať dnes a vtedy je rozdiel,pretože vtedy boli okolo pomalé autíčka,ale aj nato si zvykneš.

Ale musím podotknúť baby,že je to aj nevýhoda!!!Pretože keď nejazdíte mangel musí ísť s vami/vybavovať rodinné zálež./,keď jezdíte,odpoveď bola šak
choď, máš vodičák!!

Ale držím palce a veľa km príjemných a bez nehody!!!:)
evina
15.04.05,07:07
Sway, pridávam sa k ženskej podpore šoférovania. Mám vodičák a jazdím ani si nepamňtám koľko:D Mala som to šťastie, že otec bol ochotný so mnou najprv jazdiť povedal, že dokiaľ neusúdi, že môžem sama /trvalo to pol roka/ a potom mi auto aj požičiaval /s čím má veľa mužov problémy/. Šoférovanie milujem, sadám si do auta však vždy s rešpektom a neviem si vôbec predstaviť ako by som všetko stihla zariadiť bez auta. Na zdvihnutie sebavedomia Ti preto doporučujem najprv tých x-rekondičných jázd a potom postup ako píše Zuzka /tak som naučila jazdiť i kamošku, ktorá bola ten istý prípad ako píšeš o sebe/, t.j. najprv chodila asi mesiac iba do roboty a z roboty po tej istej ceste /postupne sa zbavuješ strachu z nového a dostaneš automatiku do rúk pri radení rýchlostí/ a potom pridávaš križovatky, okolie mesta, iné štáty:D Držím palceP.s. Kamoška bez akýchkoľvek problémov chodí za nákupmi do Rakúska a pochvaľuje si, že sa nemusí doprosovať o zvezenie manžela /pri ňom aj tak veľa nenakúpi:D/
gabri
15.04.05,07:45
sway, ja som mala vodičák 13 rokov, tak ako Ty, bála som sa čo len pomyslieť, triasli sa mi kolená, myslela som si, že som tá najnemožnejšia potencionálna šoférka na svete, bála som sa svojich zlých odhadov, zbrklosti, a čo ja viem čoho ešte. Zrazu mi ochorel otec, denne ho bolo treba navštevovať, šlapala som denne 8 km, alebo platila taxik... Syn ma napchal do auta, spravil so mnou 2 skúšobné jazdy na veľkom parkovisku a bolo. Prvý deň som ho zviezla a potom už sama.Trvá to si 3 mesiace, chodím už aj z NZ do KN, práve sa chystám. Narobila som pár kixov, ale nič vážne. Takže: zmobilizuj svoje sily a hybaj do toho. Je to fajn, budeš mať veľkú výhodu, nebudeš od nikoho závislá, sama si poradíš v mnohých situáciách, v ktorých si bola doteraz závislá od iných. Držím palce!! :)
Armola
15.04.05,08:38
Ja mam vodičak vyše dvoch rokov. Hned ako som mala moznost si zaplatit kurz som isla. Samozrejme sklamanie bolo velke, ked mi zrazu nikto nechcel poziacat auto (ani otec ani priatel). Potom som ich presvedcila a oni so zatatymi zubami sedeli pri mne (hlavne otec). Zistila som ale, ze takot to nebude dobre. Nikdy som nechcela byt rekreacny vodic. Ja mam taky nazor bud niako alebo stale.

Tak som sa teda rozhodla a kupila som si auticko, ktore uz mam rok a som velmi stastna. Nemusim sa nanikoho viazat a hlavne nemusim slapat, cakat na MHD, cestovat v smradlavom MHD atd. Je to vynikajúca vec, kto to nepozna nevie si to az tak vazit.

Sway - urcite chod do toho! Uvidis neolutujes. A ak ti mozem poradit asi by bolo najlepsie ist do autoskoly a nie len tak si nahodne najst sofera. Predsa tie auta maju aj druhu brzdu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif co nikdy nevies ci nebude musiet instruktor pouzit. Tam mas istotu, ze s tebou fakt preberu to co na kondicnych jazdach treba. Kup si alebo si pozicaj knihu pre autoskoly a po veceroch si sprav testy na konci knihy. Je ich tam dost a ver mi, ze tak sa to najlepsie naucis. Biflovacka je uplne zbytocna.
Dufam, ze sa nam ohlasis, ze ako si dopadla.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
lenkak
15.04.05,08:39
Sway využi to, že môžeš mať VP, ja ho totiž nemám kvôli zdravotným problémom. Uvidíš pôjde to, stačí vyskúšať. Ja mám našťastie dobrého chlapa, ktorý má ešte vozí do roboty aj z roboty len aby som nemusela pešo a nikdy mi to nevyčíta, ešte sám mi to navrhol.
Ale ty máš VP tak využi ho.
M0NIKA
15.04.05,09:02
Idem sa pridať k debate.... :)

Ja som robila vodičák v škole, ešte som nemala 18. Povedala som si: keď ho budem mať a nevyužijem ho, nič sa nestane. Keď ho ale budem potrebovať a nebude, čo potom urobím? Jazdiť som začala s otcom, ktorý ma dosť "stresoval". Myslel to dobre, ale ja som bola panikár. Keď som spoznala svojho muža, mal Škodu 110 a hovorieval mi: to auto potrebuje to a ono - to musíš vedieť, to zvládnuť, a zároveň chcel, aby som na ňom jazdila. No určite! Keď som neskôr na Škode 120 začala jazdiť, veľmi mi pomohol takými praktickými drobnosťami: Keď odbočuješ, najprv smerovka, potom brzdy; Keď nemáš na neoznačenej križovatke istotu, kto má prednosť vychádzaj z toho, že ak odbočuješ doľava, ideš posledná; Sleduj aj to, čo sa deje viac vpredu, nie iba auto pred sebou... a pod. Mama ku mne do auta sadala s čitateľným výrazom neistoty a to nebolo ktovie čo na povzbudenie.
Dnes sa teším z toho, ža mama je v pohode a otec aj brat mi bez mihnutia oka auto požičajú, keď treba. Ten pocit je na nezaplatenie!!!
Ale pravdou je aj to, že mám už čo-to najazdené. Môžem potvrdiť - prax je veľmi potrebná!!!
Kočky, držte sa, nedajte sa odradiť chlapskými rečami o ženách - šoférkach.
Raz mi chlap vyletel do cesty z vedľajšej a ešte sa rozčuľoval... Ja to dnes beriem už tak - no nech si myslí, že som LEN ženská za volantom, keď mu to urobí radosť... kým sa nedeje nič vážnejšie, tak ma to nerozhádže - načo sa stresovať? Každý raz začínal a každý robí chyby. Hlavu hore a hor sa jazdiť!!!!
dari1
15.04.05,09:54
to sway:
mala som napisanu peknu dlhu povzbudzujucu odpoved, ale som ju nejako zmazala :D , takze iba kratko, neboj sa, zaplat si 3 hod. jazd, potom cez sobotu a nedelu nacvic svoje trasy a soferuj, ale stale, lebo nacvicene zabudnes.
drz sa... :)
uko
15.04.05,10:32
ja som sa učila šoferovať v praxi tak,že som mnou musel vždy niekto isť. mama vravela : "ak sa maš zabiť, tak nech sa zabijeme obe"... tak si predstavte pod akým stresom som išla.
a tetu raz zastavili policajti nepriputanu a hovoria: Kde mate pasy? a ona: načo pasy, veď neideme do Poľska
babenko1
16.04.05,21:28
Ivka.. ja som si robila vodičák hned po škole. Mala som fantastického inštruktora. Vodičák som spravila, môj otec, že ked už ho mám, tak nech aj jazdím... a ako som už vyššie čítala.. furt mi do toho kvakotal.. teraz prerad, pribrzdi... ked ideš parkovať, jednu ruku si daj za sedadlo....a druhou otáčaj volantom... a ked som to nechcela tak urobiť.. lebo som to nevedela, sme sa pohádali... v strede cesty som nechala auto... a povedala mu, že nech si to zaparkuje sám... ked mi neverí, že to zaparkujem aj s dvoma rukami. Tým bolo vybavené moje šoférovanie s tatkom :-) tak som nešoférovala asi rok, kým som sa nezoznámila s mojím manželíkom, ktorý má svätú trpezlivosť a hlavne nekecá do riadenia druhému. Najprv pri mne pár jázd sedel, potom som mala mať školenie a dal mi auto. Ale musela som mu volať z domu, že som dorazila v poriadku. A odvtedy si jazdím už bezmála 15 rokov a neviem si to vynachváliť. Jadzenie je pre mňa taký malý relax. Občas sa mi zadarí, že zahambím aj skúseného šoféra. A HLAVNE.... sa NEDAJ odradiť, že si ženská a že ti volant nepatrí do rúk!!
Ináč doporučujem kondičné jazdy v autoškole. Môžeš si zaplatiť toľko jázd, koľko budeš potrebovať, kým si nebudeš istá, že to zvládneš aj sama. Dôležité je hlavne jazdiť, jazdiť a jazdiť... aby si do toho prišla :-) Veľa zdaru! :-)
sway
17.04.05,05:30
Dík všetkým za rady, musím to už nejako rozbehnúť - len problém je v tom že máme až 1 auto a keď mužíček odfrčí - tak nemám samozrejme šancu..., a trochu sa bojím, že roztrepem jediný dopravný prostriedok - čo by bol prúser jak mraky..., ale to asi budem musieť prekonať. Stále sa pohrávam s myšlienkou nejakého starého vozítka..., ale zasa vychytávať mušky..., neviem, ale určite to nejako musím začať, fakt vďaka za podporu!!! - určite dám vedieť ako sa mi darí, možno na stretnutie - ak sa tu nakoniec niekedy nejaké zorganizuje prídem autom ako samošofér - ale rátam až o nejaký čas....;)
luba3
24.04.05,13:57
Ja som si urobila rýchlokurz v r. 1996, pri 3 malých deťoch .18.decembra som dostala vodičák a 22.12.som pri parkovaní v meste,na ľade, oškrela nárazník,môj muž sedel vedľa mňa.No vyvádzal,že či ma neučili že na ľade ma pri zabrzdení posunie dopredu.Potom predal auto.Teraz máme Citroen XM.Kde je muž,tam je auto.Aj syn už jazdí.Ja už šoferovať veru nebudem.
Paula
24.04.05,14:08
Nebojte sa žienky ani so starším zaprášeným vodičákom. Sadnite do auta (SAMÉ, lebo veď nech vám do toho nikto nekecá) v nedeľu podvečer, keď už ostatní šoféri sú väčšinou doma a objazdite si dookola najbližšie ulice, vyskúšajte si zaparkovanie.... a potom urobte väčšie koliesko okolo ulíc v okolí......ale hlavne si to natrénujte samé, niet horšieho prípadu ako "kecoš" vedľa :D , ten vás len znervózni.
Mad_Igor
05.02.06,11:06
Damy, bohuzial som rokmi zistil ze problem je trosku aj vo vasej vlastnosti robenia vela veci naraz. Ano viete to a aj to casto praktizujete, muzi to vedia tiez len sa viac vedia sustredit na jednu dominantnu ulohu, toto je ale u vacsiny zien problem a vsetkym uloham davaju skoro rovnaku prioritu a teda aj pozornost. Moje odporucanie pre "polovodicky": eliminujte vsetko co vas moze odviest od pozornosti k cestnej premavke! Tzn. kabelku (aj s mobilom najlepsie vypnutym) pred jazdou dajte na nepristupne zadne sedadlo, ak mozete nejazdite s dietatom (aspon prve tri roky nie) ak uz je to nutne a musite sa venovat dietatu ihned zaparkujte a nesnazte sa o to za jazdy a pod. Este by som ako jeden z faktorov na eliminovanie doporucil skusit automaticku prevodovku nakolko podla mna radenie rychlosti berie zene (nie kazdej ale vacsine) az 50% pozornosti a to je vela. Dnes je dostupnych vela modelov s AT (automaticka prevodovka) uz od kompaktnej triedy a cenovo su o cca 25-50 tis. Sk drahsie ako rovnake vozidlo s manualom. Vymenujem par vozidiel Citroen C2/C3, Peugeot 1007 (vyborne auto pre zenu), Toyota Yaris, Opel Corsa. V strednej triede a vyssie je skoro kazde vozidlo dostupne aj s AT. Nehanbite sa ani za priplatkove parkovacie senzory (7-13 tis. Sk) aj my muzi ich mame radi, najlepsie su take ktore maju okrem zvukovej signalizacie aj vizualnu kontrolu. V autoskolach nenajdete AT a preto nevahajte a trvajte na predvadzacej jazde u vasich dealerov vozidiel, ked im ako zena poviete ze ste dlho nesoferovala ale chcete skusit AT a podla toho sa rozhodnete ci kupite alebo nie tak sikovny predajca vas zavezie na kludne miesto kse si to vyskusate (nezabudnite si zobrat vodicak/OP). Pre zeny ktore jazdia uz 2-3 roky by som rad odkazal aby sa trosku krotili (nie nadarmo ich my muzi volame rychle manazerky) a jazdili trosku ohladuplnejsie a s rezervou (aj iny moze urobit chybu). Vela stastnych km.
abel
05.02.06,12:23
Milá Iva, za volantom si odkázaná sama na seba a preto neodporúčam rady ako ...neboj sa, pridaj, obehni ho a pod. Potrebuješ mať istotu v sebe, pretože ty sedíš za volantom. Auto je úžasná vec, ale dokáže v nesprávnych rukách byť aj zabijakom. Prikláňam sa k názorom Pauly: jazdiť, jazdiť, jazdiť. Raz som čítala krásny príbeh, kde manželka pri autonehode išla vyberať doklady k poistke a mala tam lístok od manžela: "V prípade nehody si uvedom, že mám rád Teba, nie auto." Ak Vám nehrozí, že sa takého niečoho od svojej polovičky dočkáte, skúste mu ten lístok napísať vy. Ja jazdím veľmi rada už 25 rokov a zatiaľ stále bez nehody. Držím Ti palce a nezabudni: Dokážeš všetko, čo chceš! ( Erich Lejeune).
abel
05.02.06,12:26
Ivka, ja som si až teraz všimla, že ten príspevok si písala skoro pred rokom. Tak napíš, ako si dopadla? Jazdíš?
Pepa
05.02.06,12:26
Damy, bohuzial som rokmi zistil ze problem je trosku aj vo vasej vlastnosti robenia vela veci naraz. Ano viete to a aj to casto praktizujete, muzi to vedia tiez len sa viac vedia sustredit na jednu dominantnu ulohu, toto je ale u vacsiny zien problem a vsetkym uloham davaju skoro rovnaku prioritu a teda aj pozornost. Moje odporucanie pre "polovodicky": eliminujte vsetko co vas moze odviest od pozornosti k cestnej premavke! Tzn. kabelku (aj s mobilom najlepsie vypnutym) pred jazdou dajte na nepristupne zadne sedadlo, ak mozete nejazdite s dietatom (aspon prve tri roky nie) ak uz je to nutne a musite sa venovat dietatu ihned zaparkujte a nesnazte sa o to za jazdy a pod. Este by som ako jeden z faktorov na eliminovanie doporucil skusit automaticku prevodovku nakolko podla mna radenie rychlosti berie zene (nie kazdej ale vacsine) az 50% pozornosti a to je vela. Dnes je dostupnych vela modelov s AT (automaticka prevodovka) uz od kompaktnej triedy a cenovo su o cca 25-50 tis. Sk drahsie ako rovnake vozidlo s manualom. Vymenujem par vozidiel Citroen C2/C3, Peugeot 1007 (vyborne auto pre zenu), Toyota Yaris, Opel Corsa. V strednej triede a vyssie je skoro kazde vozidlo dostupne aj s AT. Nehanbite sa ani za priplatkove parkovacie senzory (7-13 tis. Sk) aj my muzi ich mame radi, najlepsie su take ktore maju okrem zvukovej signalizacie aj vizualnu kontrolu. V autoskolach nenajdete AT a preto nevahajte a trvajte na predvadzacej jazde u vasich dealerov vozidiel, ked im ako zena poviete ze ste dlho nesoferovala ale chcete skusit AT a podla toho sa rozhodnete ci kupite alebo nie tak sikovny predajca vas zavezie na kludne miesto kse si to vyskusate (nezabudnite si zobrat vodicak/OP). Pre zeny ktore jazdia uz 2-3 roky by som rad odkazal aby sa trosku krotili (nie nadarmo ich my muzi volame rychle manazerky) a jazdili trosku ohladuplnejsie a s rezervou (aj iny moze urobit chybu). Vela stastnych km.
Pôvodne som nechcela reagovať na tvoj príspevok ale musím. Tvoj príspevok je "veľmi poučný". Ale mňa jednoducho urazil. Som žena - neviem či vodička alebo polovodička - mám pomerne "živé" auto - 1.9 TDi, manuálnu prevodovku, mobil nosím zásadne zapnutý, kabelku len vo výnimočných prípadoch - môžem ti povedať, že jazdím bezpečne, ohľaduplne, pozorne a snažím sa predvídať. Treba dať rady aj nedámam - mám na mysli "tupcov" ktorí majú 18 a jeden a pol dňa, BMW svojho tatíčka, jazdia akoby cesta bola iba ich, rýchlosť - koľko auto dá, poklopkávajúc sa na čelo a so zdvihnutým stredným prstom vystrčeným cez okienko.
Takže záver: som dobrý vodič aj napriek skutočnosti, že som žena.
sway
05.02.06,12:53
Ivka, ja som si až teraz všimla, že ten príspevok si písala skoro pred rokom. Tak napíš, ako si dopadla? Jazdíš?

Jáááj, dík za povzbudenie, akosi sa nedarí, nejazdím a či naberiem odvahu, nik nevie, nakoľko som mala v decembri autonehodu (ako spolujazdec a nie z našej viny !!!) a to mi ubralo všetku pozitívnu energiu na šoférovanie....
zisťujem, že sa nebojím seba a svojho šoférovania, ale tých bláznov..., čo sa mi bohužiaľ i potvrdilo...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
luebchenko
06.02.06,09:29
Ivka, nebud smutná. Viem, ked prečítaš totutie šoférky čo ťa povzbudzujú do jazdenia - jeden by mal pocit, že my nešoférky sme pomaly akoby telesne postihnuté :o). Majú inak tie baby šikovnice vo všetkom pravdu, to hej - s autíčkom máš slobodu, mobilitu, nezávislosť....Jak ja im v duchu závidím, ten hore mi je svedkom :). Ja už tak ako ty (ne)jazdím 25 rokov bez nehody :D (či skôr vlastním vodičák) -lebo akosi nikdy nebolo na čom, a vždy ma mal kto odviezť. Hlavne v posledných rokoch ma priateľ rozmaznával vyvážaním ráno do práce, večer z práce... Zrazu priateľa niet a ja objavujem čaro MHD. Chodí to pomerne presne, človek má ráno a večer zaručených cca 10 minút pohybu aspoň po zástavku, stretne kopec susedov, ktorých už roky nevidel, podozvedá sa novinky a klebety... Nie že by som bola celá hapy ako ja teraz musím autobusmi chodiť. To nie! Určite že je to nepohodlné! Ale - ono má fakt všetko svoje aj plusy aj mínusy! Už len tým že ty ani ja nejazdíme, je na i tak preplnených cestách napríklad o 2 autá menej. A kedže dnes má auto skoro každý, je predpoklad, že ak treba, vždy sa nájde niekto, kto ťa zvezie. Ja mám takto našťastie poruke sestru, švagra, dobrých susedov a kamarátov/-ky. Na dlhšie trasy je i tak lepšie, ak sú v aute viacerí a poskladajú sa na benzín - ekonomika nepustí. Chcela som vlastne len povedať, že prečo by sme mali vždy vidieť len tú zlú stránku veci, však? Odpovedali ti len šoféri - ozvú sa aj další z nejazdiacej (pomaly ale isto) menšiny? Len pre objektivitu - ak by som si trúfla jazdiť, ak by pre mňa prípadná havária (stačí poškodenie auta napr.) neznamenala obrovský problém (finančne), proste ak by sa nejakou náhodou vyskytli pre to priaznivé okolnosti - určite by som sa tiež snažila jazdiť. Kedže to však tak nie je, nevnímam to ako katastrofu a nemienim sa pre to nejak extra trápiť :D Krásny deň a jazdu bez nehody želám všetkým
ecuch
06.02.06,10:02
Možno tu nejde len o praktické problémy spojené s tým,že človek nešoféruje. Možo ide i (hlavne) o to, že tým, že človek prekoná strach zo šoférovania, upevní si svoje sebavedomie a pocit nezávislosti.
P.S. vodičák mám 20 rokov, nešoférujem 47 rokov.
AlaNR
07.02.06,11:24
Ja si "vodičkujem" už asi 9 rokov. Vodičák som si musela robiť kvôli robote, pretože som denne chodievala do banky.
Ako prvé som odtrhla na firemnom aute nárazník, ale tak, že to nebolo vidieť. až asi po mesiaci, keď boli s autom v servise sa to zistilo, ale vinníka nebolo...
Inak na auto nedám dopustiť, či je benzín za 35 alebo 40. Už som si naň tak zvykla, že sa nedá, nechať ho len tak v garáži.

Moja mamina si robila vodičák ešte pred 30 rokmi, keď sa sem začali dovážať trabanty. Strašne po ňom túžila...
HneĎ na prvej jazde videla, ako trabant zrazil malého cigáňa. Trabant na maderu, cigáň ani oškretý. Tak vystúpila inštruktorovi z auta, treskla dvermi, peniaze za autoškolu jej vrátili a teraz ma pravidelne bombarduje, keď potrebuje niekam odviezť.
No bolo jej to treba?

Tak treba prekonať strach, sadnúť za volant a jazdiť!!!!!!!
ecuch
28.03.06,09:06
Ako sa dá naučiť rozjazd z kopca? A dá sa to vôbec?:mee:
durisovad
28.03.06,13:01
Robi sa to pomocou rucnej brzdy. Ak ti to nema kto ukazat, oprobuj zajst do niektorej autoskoly, ktorykolvek instruktor ti to iste rad predvedie a nauci ta to.
ALBO
28.03.06,14:13
Ako sa dá naučiť rozjazd z kopca? A dá sa to vôbec?:mee:
Ja by som sa postavila s autom na kopec, kde nechodia autá,zaradila by som rýchlosť (1 ),jednou nohou by som stála na spojke, druhou na brzde, a rukou by som naštartovala.Pustila by som nohu z brzdy , prehodila na plyn a pustila zo spojky.Na plyn ani nemusíte.
Ak to nechcete skúšať na embéčke, lebo tam sa samo nenaštartuje po otočení klúčom.
Hore kopcom:naštartujem, mám zatiahnutú ručnú brzdu, zaradenú jednotku a stojim na spojke.No a potom naraz stiahnem dole ručnú brzdu , stlačím plyn a pustím spojku.

Je to dobre alebo by som neprešla skúškou? Musím si to odskúšať.
otázka
28.03.06,16:50
Najskôr som nechcela reagovať na túto tému, ale musím Vám oznámiť, že vodičák aj keď som si ho mohla kedysi urobiť za rozumú cenu som si ho nespravila. Naši by mi totižto isto nedali hneď do rúk auto. Dnes /s odstupom času/ by som si ho neurobila ani zadarmo, pretože ako spolujazdkyňa som veľmi ´kritická", ale pokiaľ by šlo na lámanie chleba som chaoswomen /streswomen/, takže radšej ušetrím všetkých obyvateľov nášho mesta od zbytočných stresov. Medzi nami, pokiaľ mám byť úprimná v tomto si neverím, aj keď som absolvovala iné znáročnejšie aktivity, Skrátka mám 35 rokov a vodičák ma absolútne neláka.
evina
28.03.06,17:40
Najskôr som nechcela reagovať na túto tému, ale musím Vám oznámiť, že vodičák aj keď som si ho mohla kedysi urobiť za rozumú cenu som si ho nespravila. Naši by mi totižto isto nedali hneď do rúk auto. Dnes /s odstupom času/ by som si ho neurobila ani zadarmo, pretože ako spolujazdkyňa som veľmi ´kritická", ale pokiaľ by šlo na lámanie chleba som chaoswomen /streswomen/, takže radšej ušetrím všetkých obyvateľov nášho mesta od zbytočných stresov. Medzi nami, pokiaľ mám byť úprimná v tomto si neverím, aj keď som absolvovala iné znáročnejšie aktivity, Skrátka mám 35 rokov a vodičák ma absolútne neláka.

U mňa v aute by si si veľmi kritiky neužila - musela by si vystúpiť :D:D
ecuch
29.03.06,03:34
Najskôr som nechcela reagovať na túto tému, ale musím Vám oznámiť, že vodičák aj keď som si ho mohla kedysi urobiť za rozumú cenu som si ho nespravila. Naši by mi totižto isto nedali hneď do rúk auto. Dnes /s odstupom času/ by som si ho neurobila ani zadarmo, pretože ako spolujazdkyňa som veľmi ´kritická", ale pokiaľ by šlo na lámanie chleba som chaoswomen /streswomen/, takže radšej ušetrím všetkých obyvateľov nášho mesta od zbytočných stresov. Medzi nami, pokiaľ mám byť úprimná v tomto si neverím, aj keď som absolvovala iné znáročnejšie aktivity, Skrátka mám 35 rokov a vodičák ma absolútne neláka.

Čím to je , čím to je , že my ženy si veríme menej ako muži...
bepo
29.03.06,05:09
Ako sa dá naučiť rozjazd z kopca? A dá sa to vôbec?:mee:
Z kopca je to v pohode,pri naštartovanom motore sa odbrzdí,pohne a dá sa zaradiť rovno 2. Do kopca s ručnou brzdou treba tak pustiť spojku aby začala zaberať a až vtedy povoliť ručnú brzdu,inak auto začne cúvať.
ecuch
29.03.06,07:17
Ďakujem za cenné rady a skúsim zrekapitulovať:

Z kopca: 1. Sadnem do auta
2. Stlačím spojku a brzdu
3. Zaradím 1
4. Naštartujem otočením kľúča
5. Pustím brzdu
6. Púšťam spojku
7.Pridám plyn
Do kopca: body 1 -4 . to isté
5. Zatiahnem ručnú
6. Odbrzdím
7. Púšťam spojku a zároveň ručnú
8. Pridávam plyn
domacnost
29.03.06,07:32
Ďakujem za cenné rady a skúsim zrekapitulovať:

Z kopca: 1. Sadnem do auta
2. Stlačím spojku a brzdu

tak , toto by som neskúšala....a čo tak ručná brzda HM?

3. Zaradím 1
4. Naštartujem otočením kľúča
5. Pustím brzdu
6. Púšťam spojku
7.Pridám plyn
Do kopca: body 1 -4 . to isté
5. Zatiahnem ručnú
6. Odbrzdím
7. Púšťam spojku a zároveň ručnú
8. Pridávam plyn

................
elli
03.04.06,16:26
Sway,

hlavu hore! Vodicak som si urobila takpovediac proti svojej voli, musela som uznat, ze spoliehat sa na chlapa, ktory z mesiaca polovicu nie je doma, nie je to prave orechove.
Vodicak som sice dostala, ale soferovala som len "v sebaobrane", tj ked nebol nablizku ziaden pribuzny, priatel a pod., ktory by sa bol dal nachytat na moje "pozrite aka som bezbranna" :)
Bolo by nudne opisovat vsetky moje vyhovorky a triky, akymi som sa soferovaniu vyhybala. Staci len zaver - dnes soferujem RADA, zatial vyzera ze aj bezpecne, a nedam sa vytocit ani kritikou z praveho sedadla :)
rada
03.04.06,17:10
Bože ja Vám závidím. Vodičák mám 100 rokov a tých výhovoriek prečo sama nešoférovať neúrekom. Najmä teraz keď po Bratislave jazdí čím ďalej tým viac vozidiel. Inak sa mi veľmi páči keď dáma pekne nahodená vystúpi ako vodička z MV, ale aj to je akýsi slabý argument pre mňa sadnúť za volant.Možno je to preto, že mám vždy po ruke môjho chlapa, ktorý ma odvezia kam potrebujem. Hoci na jeseň som si povedala, že na jar to skúsim. Bože a jar je už tu. No uvidím. Takže vodičky pekne jazdite, nerobte nehody a dúfam, že niekedy na niektorej križovatke sa uvidíme.
lenkak
03.04.06,17:24
že mám vždy po ruke môjho chlapa, ktorý ma odvezia kam potrebujem - tak sme dve, až na to, že ja sa VP ani nechystám robiť - zdravotné problémy.
Ale keby som mala tú možnosť, určite by som ju využila.
sway
03.04.06,17:32
Sway,

hlavu hore! Vodicak som si urobila takpovediac proti svojej voli, musela som uznat, ze spoliehat sa na chlapa, ktory z mesiaca polovicu nie je doma, nie je to prave orechove.
Vodicak som sice dostala, ale soferovala som len "v sebaobrane", tj ked nebol nablizku ziaden pribuzny, priatel a pod., ktory by sa bol dal nachytat na moje "pozrite aka som bezbranna" :)
Bolo by nudne opisovat vsetky moje vyhovorky a triky, akymi som sa soferovaniu vyhybala. Staci len zaver - dnes soferujem RADA, zatial vyzera ze aj bezpecne, a nedam sa vytocit ani kritikou z praveho sedadla :)

....no je to môj novoročný záväzok, idem na to, už je po daňovom, tak podám hlásenie - díka za povzbudenie :p:p
ALDA
03.04.06,18:39
Ďakujem za cenné rady a skúsim zrekapitulovať:

Z kopca: 1. Sadnem do auta
2. Stlačím spojku a brzdu,3. nastavím neutrál a 4.naštartujem!!!5.zaradím 1...
3. Zaradím 1
4. Naštartujem otočením kľúča
5. Pustím brzdu
6. Púšťam spojku
7.Pridám plyn
Do kopca: body 1 -4 . to isté
5. Zatiahnem ručnú
6. Odbrzdím
7. Púšťam spojku a zároveň ručnú
8. Pridávam plyn

Nikdy neštartuj so zaradenou rýchlosťou!!!!!!

Držím palce a do toho:)
ecuch
04.04.06,05:52
Som rada, že ma nik nedsudzuje za infantilné otázky typu: rozjazd z kopca, rozjazd do kopca a pod. Skúsenému šoférovi musím pripadať ako tá blondína z vtipov. Ale z jednej strany je tu moja chuť prekonať samu seba a na druhej strane nekonečný strach.Dobre padnú všetky slová povzbudenia.
Pepa
04.04.06,06:12
U mňa v aute by si si veľmi kritiky neužila - musela by si vystúpiť :D:D
:D:D:D Evi - moja reč. Ja som vysadila vlastnú polovičku, lebo si dovolil zahundrať "STOPKA", na ktorú som ja v tej chvíli už stála. Ale mal peknú prechádzku a doma týždeň TICHO, žiadne hundranie, odúvanie jednoducho TICHO:D:D:D
Pepa
04.04.06,06:16
Som rada, že ma nik nedsudzuje za infantilné otázky typu: rozjazd z kopca, rozjazd do kopca a pod. Skúsenému šoférovi musím pripadať ako tá blondína z vtipov. Ale z jednej strany je tu moja chuť prekonať samu seba a na druhej strane nekonečný strach.Dobre padnú všetky slová povzbudenia.
Každý sme predsa nejako začínali. A na moje začiatky spomínam s velíkáááánskym úsmevom, povedala by som rehotom:D:D:D Treba prekonať strach. A ako to tu už niekto povedal: jazdiť, jazdiť, jazdiť.
Veľa zdaru:)
Dada
04.04.06,06:19
Dievčence, nie je lepší relax ako šoférovanie. :-)))) A keď popri tom hraje dobrá muzička. Hmmmmm. Šoférujem 11 rokov pomaly denno denne a môžem o sebe povedať, že som dobrá šoférka. A keď to hovorí už aj môj otec, tak niečo na tom pravdy bude. Keď som ako spolujazdec, tak som moc kritická, ale hryziem si do jazyka, lebo viem, že kibicovanie som nemala rada ani ja. Takýmto kibicovaním som "dohnala" priateľa k tomu, že si kúpil auto. Lebo keď šoféroval to moje, tak som ho stále upozrňovala, toto nerob, tamto nerob a pritom jazdí dobre. :-))))) Ale zo sedadla spolujazdca to vždy vyzerá troška ináč.
Dokonca nemám problém zájsť aj do servisu na ročné prehliadky, či prezuť gumy. Mám dokonca takú skúsenosť zo servisu, že ma chceli oklamať, lebo si mysleli, že čo ženská v servise. Mali mi vymeniť vzduchový a olejový filter a servisák sa tam len "pohrabkal" a nevymenil nič, ale výmenu zapísal. Tak som ich tam tak zjazdila, tak len civeli, odkiaľ viem, čo je čo. Takže už ma poznajú a dávajú si "bacha" :-)))) Baby, netreba sa báť a netreba sa dať. Poznám mnoho chapov, čo strašne šoférujú, ale myslia si, že sú "majstri sveta". Tak im tú radosť neberme, a urobme si aj my radosť dobrou jazdou. :-))))))))
Žanet
04.04.06,06:23
Aj ja som začínala po 12 rokoch nejazdenia už ma štvalo, že aj do blbého obchodu na veľký nákup musím vždy ťahať manžela tak som sa rozhodla budem šoférovať.Našťastie prácu mám na odľahlom mieste s minimálnym pohybom áut tak som prvé začiatky mala práve tam a to v zime, čo som vždy tvrdila , že na snehu nikdy nebudem šoférovať aj autoškolu som termín vyberala letný. Na začiatku v aute žiadna hudba, pozeranie po krásach prírody -nepozrela som sa nikde len na cestu a neustále do späťákov. Cesty som si starostlivo plánovala dopredu- iba svetelná križovatka a sama hlavná hoci by som mala obísť aj pol mesta.atď bolo toho veľa čím som všetkým prešla ale nevzdala som sa teraz už jazdím bez väčších problémov a dokonca veľmi rada.Hlavnú zásadu ktorú dodržiavam, keď si niesom istá v niektorej situácii sledujem ostatných vodičov. Musím podotknúť, že ma nezastavili ešte ani policajti, takže som zvedavá kto bude môj prvý.Šoferovanie je určitý druh slobody a to sa mi na ňom páči.Takže všetci ktorí váhajú hor sa do toho. :rolleyes:
JDM
04.04.06,06:25
ako bolo povedané mnohokrát predomnou:
na bojazlivosť z volantu je výborné sama v nedeľu podvečer sadnúť za volant a ono to nejako dopadne....určite nie zle, lebo jazdiť predsa chceš, a to, že auto "skape", no viackrát sa to nestane, fakt doporučujem jazdy osamote, je to najlepšia škola...manžel pochopil, že nemôžem mať ten istý štýl jazdy, prestal mi do toho kafrať, a je rád, že sa aj on niekedy zvezie....
nebojte sa baby, jazdite, predsa nie sme o nič horšie ako chlapi....
dadika
04.04.06,11:53
ako bolo povedané mnohokrát predomnou:
na bojazlivosť z volantu je výborné sama v nedeľu podvečer sadnúť za volant a ono to nejako dopadne....určite nie zle, lebo jazdiť predsa chceš, a to, že auto "skape", no viackrát sa to nestane, fakt doporučujem jazdy osamote, je to najlepšia škola...manžel pochopil, že nemôžem mať ten istý štýl jazdy, prestal mi do toho kafrať, a je rád, že sa aj on niekedy zvezie....
nebojte sa baby, jazdite, predsa nie sme o nič horšie ako chlapi....


....no ja by som sa ani nebála, len keď sadnem za volant, tak moja dcéra kričí: tatinóóó, prosím Ťa nech mamina nešoféruje! :D a tatino, ten tiež sa díva všeliak na mňa, odkedy som vbehla do cudzej záhradky cez pletivo :D
Pepa
04.04.06,12:18
....no ja by som sa ani nebála, len keď sadnem za volant, tak moja dcéra kričí: tatinóóó, prosím Ťa nech mamina nešoféruje! :D a tatino, ten tiež sa díva všeliak na mňa, odkedy som vbehla do cudzej záhradky cez pletivo :D
No to nebola tvoja chyba - pletivo bolo slabé:D
dadika
04.04.06,12:29
No to nebola tvoja chyba - pletivo bolo slabé:D

veď ja som mu to vravela, že aj tak ho bolo už treba vymeniť....no aspoň sa rozhýbali :D
vema
04.04.06,13:20
Ja si tiež spomínam, aké to bolo,keď som sa ja učila šoférovať.Ja som v tom období riadila auto stále, pri varení,pri vysávaní a najmä vnoci.Najdôležitejšie si myslím je,aby si ty ovládala auto a nie auto teba.My máme dlhý dvor.Tam som sa učila rozbiehať a preraďovať rýchlosti.Sama pre seba som si hovorila situácie:vidím pred sebou traktor,čo urobím-spomalím,preradím rýchlosť,pozriem či nič nejde a predbieham.Najviac mi robili problém nepredvídatelné sitácie.Keď som prišla na krížovatku, tak sa mi tak roztriasla noha,že som ju nemohla udržať na pedáli.V dnešnej dobe mať auto a na ňom jazdiť je fantastická vec,ušetríš more času a je to pohodlné.Prajem veľa trpezlivosti ...;)
Richard
18.01.08,16:10
Dnes moja manželka rozbila zadné svetlo pri parkovaní :D

Ale inak je to schopná šoférka, zvlášť na to aké má skúsenosti... Stane sa však každému, koľko krát napríklad drgneme do ľudí keď sa pohybujeme po chodníkoch, v obchodoch atď...
Škola len že tie autá sa hneď poškodia :(
misomiso
18.01.08,16:23
:o Nesmejte sa mi prosím:o
Tak ako to tu počúvam, baby veselo šoférujú a ja mám vodičák už 10 rokov v peňaženke - čistučký neochytaný, nakoľko som nešoférovala vôbec. A už prišiel čas kedy mi to začína veľmi chýbať..., tak sa dostávam k veci svojej hanby - nájde sa niekto kto by pomohol zaučiť vlasníka VP nešoféra z Trnavy? - určite by sme sa dohodli finančne...ale pozor ja sa už bojím!!!
a tiež sa bojím sa obrátiť na autoškolu, lebo som počula také, že ak zistia že neovládaš predpisy, môžu ťa bomznúť polícii a predvolať na "znouvrobenie" vodičáku...? - možno je to blud, ale ktohovie...
;)

Toto neodporucam. Zaucat takeho cloveka na aute bez druheho riadnia nie je najlepsi napad obzvlast v dnesnej premavke. Moja stara mama zahynula prave pod kolesami auta takehoto sofera, ktory si pomylil brzdu s plynom.

Ja by som to riesil tou autoskolou. Neverim, ze by mali dovod cokolvek bonzovat. Potom, ked spravis par kondicnych jazd v autoskole, by mohol prist na rad niekto, kto by ta naucil naozaj dobre jazdit tym, ze by jazdil vedla teba normalne v aute. Musel by to byt ale sam vyborny sofer, aby to poradil, ako jazdit co najplynulejsie, teda v podstate nie zbytocne pomaly, ale zato bezpecne, ako jazdit usporne (ako usetrit 2 l/100km) a pritom sa do ciela dostat co najrychlejsie, co robit, ak sa dostanes v 90 km/h na cisty lad, ako zistis na rovnej ceste, ze ides po lade, ako naozaj dobre a bezpecne zaparkovat a pod. Toto od autoskoly necakaj. Ale mali by ta tam absolvovanim par jazd uistit, ze mozes na cestu, ze nepredstavujes pre seba ani inych riziko. Na to sluzi autoskola a ja by som ich sluzby urcite vyuzil.
Zoltán Kovács
18.01.08,16:26
Misomiso, sway hladala pomoc pred 2 rokmi. :D
misomiso
18.01.08,16:33
Aha - tak potom pardon. :) Ja som reagoval na temu, ktora bola prave "v pohybe", a ako vidim tak z toho dovodu, ze Richardova polovicka nacuchrala zadne svetlo. :)

Takze dufam, ze Sway uz veselo beha po nasich cestach.
Zoltán Kovács
18.01.08,16:35
Aha - tak potom pardon. :) Ja som reagoval na temu, ktora bola prave "v pohybe", a ako vidim tak z toho dovodu, ze Richardova polovicka nacuchrala zadne svetlo. :)

Takze dufam, ze Sway uz veselo beha po nasich cestach.

Myslím,že hej ;)
M0NIKA
18.01.08,16:35
[Škola len že tie autá sa hneď poškodia :([/quote]

Pekný preklep, Richard ;). Taká škola....
Ale hlavne, že Tvoja žena je v poriadku (aspoň dúfam) - tej by bola väčšia škola, nie? :---
ecuch
21.01.08,04:53
v živote by som nepovedala že sa na šoférovanie vo svojich skoro päťdesiatich rokoch dám a stalo sa - to píšem pre povzbudenie tých rovnako bojazlivých ako som ja.
sway
03.10.08,05:09
Misomiso, sway hladala pomoc pred 2 rokmi. :D

OPRAŠUJEM túto starinku - konečne šoférujem :):):), asi 3 mesiace - to je rýchlosť, čo? :D:D
Chcem všetkých tiež povzbudiť a ak sa čo len trošku dá odporučiť automatiku - dala som sa nahovoriť a som šťastná jak blcha, auto nekape, nemám stres na križovatkách, mám viac času na sledovanie všetkého okolo...., chodím 50 a smrť v očiach- hihi... ale keď som nalepila dozadu Z-ko tak prestali na mňa vytrubovať....a sloboda pohybu - to je niečo... takže držím palce nerozhodným. ;););)
ZuzanaP
03.10.08,05:23
OPRAŠUJEM túto starinku - konečne šoférujem :):):), asi 3 mesiace - to je rýchlosť, čo? :D:D
Chcem všetkých tiež povzbudiť a ak sa čo len trošku dá odporučiť automatiku - dala som sa nahovoriť a som šťastná jak blcha, auto nekape, nemám stres na križovatkách, mám viac času na sledovanie všetkého okolo...., chodím 50 a smrť v očiach- hihi... ale keď som nalepila dozadu Z-ko tak prestali na mňa vytrubovať....a sloboda pohybu - to je niečo... takže držím palce nerozhodným. ;););)


Sway držím palce, všetko je otázka tréningu. Tiež som bola len víkendový šofér, ale potom drahému zobrali VP a musela som byť dobrovoľne nasilu jeho osobný šofér. Mala som nervy jak trám, nikdy som nechodila na dlhé trate a zrazu bolo treba ísť do ČR, TN, ZA a podobne. Bola to nezaplatiteľná skúsenosť.:)
Viera Klimentová
03.10.08,06:12
Potrebujem sa trochu odreagovať a hľadala som na porade niečo "menej náročné". No a tu ho máš. Problém ako vyšitý na mňa. Ja mám vodičák presne 30 rokov. Deň po tom, ako som ho čerstvučký dostala, nastúpila som na štúdium do Bratislavy. 4-roky absolútne nič. Potom sem- tam sviatočne a pár krát z "donútenia. Kolegovia ma postavili pred hotovú vec: " Veď máš vodičák odšoféruješ to späť" a šup pohárik, ani som sa nestačila nadýchnuť a zareagovať. Odšoférovala som to asi tak, že každý musel vystúpiť tam, kde sa mi podarilo zastať. Horko ťažko som obehla traktor a od červeného lampáša policajnej hliadky ma zachránilo len auto, ktoré ma práve predbehlo. Už som zase dlho nešoférovala a mám doslova strach, keď vidím ako bleskovo treba za volantom reagovať pri dnešnej premávke a hlavne predvídať a dávať pozor na to čo robia iní "tiežvodiči".
Potrebovala by som aj ja kondičné jazdy. Preto si tiež , ako niektorí z vás myslím, že najlepšie je "vložiť sa do rúk " trpelivému a schopnému inštruktorovi. Tie základy sú akosi v nás už zakódované, ale predpisy sa zmenili niekoľko krát. Bez naštudovania novej vyhlášky by som na cestu nešla.
Som rada, že sú tu aj takéto odľahčujúce témy. A teraz šup do práce.
sway
03.10.08,08:48
Potrebujem sa trochu odreagovať a hľadala som na porade niečo "menej náročné". No a tu ho máš. Problém ako vyšitý na mňa. Ja mám vodičák presne 30 rokov. Deň po tom, ako som ho čerstvučký dostala, nastúpila som na štúdium do Bratislavy. 4-roky absolútne nič. Potom sem- tam sviatočne a pár krát z "donútenia. Kolegovia ma postavili pred hotovú vec: " Veď máš vodičák odšoféruješ to späť" a šup pohárik, ani som sa nestačila nadýchnuť a zareagovať. Odšoférovala som to asi tak, že každý musel vystúpiť tam, kde sa mi podarilo zastať. Horko ťažko som obehla traktor a od červeného lampáša policajnej hliadky ma zachránilo len auto, ktoré ma práve predbehlo. Už som zase dlho nešoférovala a mám doslova strach, keď vidím ako bleskovo treba za volantom reagovať pri dnešnej premávke a hlavne predvídať a dávať pozor na to čo robia iní "tiežvodiči".
Potrebovala by som aj ja kondičné jazdy. Preto si tiež , ako niektorí z vás myslím, že najlepšie je "vložiť sa do rúk " trpelivému a schopnému inštruktorovi. Tie základy sú akosi v nás už zakódované, ale predpisy sa zmenili niekoľko krát. Bez naštudovania novej vyhlášky by som na cestu nešla.
Som rada, že sú tu aj takéto odľahčujúce témy. A teraz šup do práce.

Môj prípad bol ozaj podobný, preto som sa smiala, že som to tu rozoberala už pred 2 rokmi...nemohla som nabrať odvahu,...skúšala som kadejako začať, ale kondičné jazdy veru nebolo to pravé orechové, pýtali si za 90 minút 500 korún a poviem pravdu nenaučila som sa skoro nič, lebo stále mi šliapal na brzdu aj spojku a potom keď som chcela ísť sama auto nešlo... moc mi pomohol chalan mojej dcéry, sadol ku mne a chodili sme po poľných cestách začala som úplne od piky, už som nevedela ani naštartovať. Je ideálne nájsť niekoho kto dobre jazdí a má trpezlivosť, to mi pomohlo. A jasné že som prelúskala testy na vodičák, bez toho sa nedá.
Takže neváhaj a daj sa na to, tá radosť je potom obrovská;), držím palce.
tinka009
29.01.10,18:33
AHOJTE...:)pisem mozno mimotemyale aspon sa vam virozpravam...
Mam 16rokov a zacat soferovat som uz chcela velmy davno no strach mi nedal,jedneho dna asi pred 2tyzdnami sme sa boli s priatelom prejst na aute,vipili sme asi po 2-3dcl cerveneho vinka a priatel mi navrhol ze to mam skusit,aj napriek tomu ze som bola v nalada musel ma asi tak pol hodinu prehovat,ze uz je na to cas a tak.V pripade ze nemam tak trosililenku pipita tak na to ani nepomyslim...no nakoniec som si povedala preco nie?.
No zacnem takto...sadla som za volant nic netusiaci naco je ktora pedal a vobec som nemala ani sajnu akko mam ovladat rychlostnu..no sadla som do nastartovaneho auta taze motor bezal s pohynanim som na prekvapenie nemala vobec problem...skor mi v prve dni robilo problem sustredit sa aj na rucicku otacok a drzanie volanta...neviem preco ale soferovala som na rallly trati nedaleko od nas..na niektorich miestach to bolo prilis uzke a tahalo ma velmy do pravej strany...prve dni som bola ako somaarik ktory vsetko pozabudal...mesto 3som si dala 5ale to nebolo az take strasne,priatel ma velmy chvalil bol velmy prekvapeni ze ja co som tam nikdy v zivote nesedela soferujem ako by som to mala zabehnute minimalne mesiac..no pokracujem na taky 2-3den som sa naucila pekne drzat volant,preradovat,podradovat a za tuto moju prax sa musim pochvalit ani raz mi nezdochlo...asi som zabudla povedat na akom srote sa ucim...Favorit forman..moje kiksi:nemala som vitocene kolesa a spokojne som si pridala...tak trochu do kriakov,nevibrala som zakrutu a pri cuvani som zabudla nohuu na plyne...to sa mi stava velmi casto hlavne pri preradovani..:)...v tychto dnoch co je cca asi 2-3dni pozadu som sa odnesla aj domov kedze byvam 3km od trate tak som isla najviac na 4ke 50tkov...vsetko bolo v poriadku akurat ked som stretla ine auto cela som sa roztiasla....tak to su moje v uvodzovkach skusenosti...je to uzasne a ako som tu citala zeny ktore maju vodicaky a nejazdia tak to urcite nie,viem je to 100%insie ako na hlavnych cestach ale nenechala by som sa odradit...Drzim vsetkym uspesnim a menej uspesnim zenam prsty...mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM....ahojte....:)
zdenka131
29.01.10,18:52
Ahoj tinka009, nič v zlom, ale to, čo si urobila, že si si pod vplyvom alkoholu sadla za volant a okrem toho nemáš ani vodičský preukaz je neospravedlniteľné. Prosím Ťa viac to nerob, lebo na túto Tvoju nerozvážnosť môžu doplatiť nevinní. Miesto pokúšania osudu skús sa radšej venovať slovenskému jazyku, pretože Tvoj príspevok má množstvo gramatických chýb.
Hepi
29.01.10,19:58
Ahoj tinka009, nič v zlom, ale to, čo si urobila, že si si pod vplyvom alkoholu sadla za volant a okrem toho nemáš ani vodičský preukaz je neospravedlniteľné. Prosím Ťa viac to nerob, lebo na túto Tvoju nerozvážnosť môžu doplatiť nevinní. Miesto pokúšania osudu skús sa radšej venovať slovenskému jazyku, pretože Tvoj príspevok má množstvo gramatických chýb.

Do tejto témy som zablúdila iba náhodou, ale obdivujem tvoju odpoveď. Mňa Tinka009 tak vytočila,že som ešte stále v šoku a rozmýšľam, čo vlastne chcela svojim príspevkom povedať.
misomiso
29.01.10,20:15
Ale ved pise, ze jazdila na nejakej rallye drahe a nie na ceste.
Melnick
29.01.10,20:22
...mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM....ahojte....:)


Tinka, prosííííííííííííííííím vyhni sa mi, keď ma uvidíš. ŠPZ Ti pošlem do ss.:o
jozka56
29.01.10,20:41
AHOJTE...:)pisem mozno mimotemyale aspon sa vam virozpravam...
Mam 16rokov a zacat soferovat som uz chcela velmy davno no strach mi nedal,jedneho dna asi pred 2tyzdnami sme sa boli s priatelom prejst na aute,vipili sme asi po 2-3dcl cerveneho vinka a priatel mi navrhol ze to mam skusit,aj napriek tomu ze som bola v nalada musel ma asi tak pol hodinu prehovat,ze uz je na to cas a tak.V pripade ze nemam tak trosililenku pipita tak na to ani nepomyslim...no nakoniec som si povedala preco nie?.
No zacnem takto...sadla som za volant nic netusiaci naco je ktora pedal a vobec som nemala ani sajnu akko mam ovladat rychlostnu..no sadla som do nastartovaneho auta taze motor bezal s pohynanim som na prekvapenie nemala vobec problem...skor mi v prve dni robilo problem sustredit sa aj na rucicku otacok a drzanie volanta...neviem preco ale soferovala som na rallly trati nedaleko od nas..na niektorich miestach to bolo prilis uzke a tahalo ma velmy do pravej strany...prve dni som bola ako somaarik ktory vsetko pozabudal...mesto 3som si dala 5ale to nebolo az take strasne,priatel ma velmy chvalil bol velmy prekvapeni ze ja co som tam nikdy v zivote nesedela soferujem ako by som to mala zabehnute minimalne mesiac..no pokracujem na taky 2-3den som sa naucila pekne drzat volant,preradovat,podradovat a za tuto moju prax sa musim pochvalit ani raz mi nezdochlo...asi som zabudla povedat na akom srote sa ucim...Favorit forman..moje kiksi:nemala som vitocene kolesa a spokojne som si pridala...tak trochu do kriakov,nevibrala som zakrutu a pri cuvani som zabudla nohuu na plyne...to sa mi stava velmi casto hlavne pri preradovani..:)...v tychto dnoch co je cca asi 2-3dni pozadu som sa odnesla aj domov kedze byvam 3km od trate tak som isla najviac na 4ke 50tkov...vsetko bolo v poriadku akurat ked som stretla ine auto cela som sa roztiasla....tak to su moje v uvodzovkach skusenosti...je to uzasne a ako som tu citala zeny ktore maju vodicaky a nejazdia tak to urcite nie,viem je to 100%insie ako na hlavnych cestach ale nenechala by som sa odradit...Drzim vsetkym uspesnim a menej uspesnim zenam prsty...mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM....ahojte....:)
mimotemymimotemymimotemytrápne srandičky:cool: a už nerobíš šoférku šéfovi:confused: vymazať Tvoj spam:mad:
buchač
29.01.10,22:08
AHOJTE...:)pisem mozno mimotemyale aspon sa vam virozpravam...
Mam 16rokov a zacat soferovat som uz chcela velmy davno no strach mi nedal,jedneho dna asi pred 2tyzdnami sme sa boli s priatelom prejst na aute,vipili sme asi po 2-3dcl cerveneho vinka a priatel mi navrhol ze to mam skusit,aj napriek tomu ze som bola v nalada musel ma asi tak pol hodinu prehovat,ze uz je na to cas a tak.V pripade ze nemam tak trosililenku pipita tak na to ani nepomyslim...no nakoniec som si povedala preco nie?.
No zacnem takto...sadla som za volant nic netusiaci naco je ktora pedal a vobec som nemala ani sajnu akko mam ovladat rychlostnu..no sadla som do nastartovaneho auta taze motor bezal s pohynanim som na prekvapenie nemala vobec problem...skor mi v prve dni robilo problem sustredit sa aj na rucicku otacok a drzanie volanta...neviem preco ale soferovala som na rallly trati nedaleko od nas..na niektorich miestach to bolo prilis uzke a tahalo ma velmy do pravej strany...prve dni som bola ako somaarik ktory vsetko pozabudal...mesto 3som si dala 5ale to nebolo az take strasne,priatel ma velmy chvalil bol velmy prekvapeni ze ja co som tam nikdy v zivote nesedela soferujem ako by som to mala zabehnute minimalne mesiac..no pokracujem na taky 2-3den som sa naucila pekne drzat volant,preradovat,podradovat a za tuto moju prax sa musim pochvalit ani raz mi nezdochlo...asi som zabudla povedat na akom srote sa ucim...Favorit forman..moje kiksi:nemala som vitocene kolesa a spokojne som si pridala...tak trochu do kriakov,nevibrala som zakrutu a pri cuvani som zabudla nohuu na plyne...to sa mi stava velmi casto hlavne pri preradovani..:)...v tychto dnoch co je cca asi 2-3dni pozadu som sa odnesla aj domov kedze byvam 3km od trate tak som isla najviac na 4ke 50tkov...vsetko bolo v poriadku akurat ked som stretla ine auto cela som sa roztiasla....tak to su moje v uvodzovkach skusenosti...je to uzasne a ako som tu citala zeny ktore maju vodicaky a nejazdia tak to urcite nie,viem je to 100%insie ako na hlavnych cestach ale nenechala by som sa odradit...Drzim vsetkym uspesnim a menej uspesnim zenam prsty...mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM....ahojte....:)

...jedna blbosť za druhou ...

Najväčšia je táto ...SPZ KS-TINA9MM...nakoľko ....


SPZ na zelanie musi mat okrem dvoch pismen okresu 5 pismen,4pismena a 1cislo alebo 3 pismena a 2cisla a prve pismeno nesmie byt X.

...ej kua , vedel by som veľa vecí okomentovať ...ale vraj 16 - ka ....

A keby som aj
mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM
...oblúkom by som sa vyhol , aby ma s tou 9 MM nezrušila ...gad...ka jedna ....

Bóže , blahoslavení chudobní duchom ....
fulmaja
30.01.10,10:37
Ale ved pise, ze jazdila na nejakej rallye drahe a nie na ceste.
Mimo vozovky sa môže jazdiť pod vplyvom alkoholu? ;):confused:
Excise Duty
30.01.10,14:51
AHOJTE...:)pisem mozno mimotemyale aspon sa vam virozpravam...
Mam 16rokov a zacat soferovat som uz chcela velmy davno no strach mi nedal,jedneho dna asi pred 2tyzdnami sme sa boli s priatelom prejst na aute,vipili sme asi po 2-3dcl cerveneho vinka a priatel mi navrhol ze to mam skusit,aj napriek tomu ze som bola v nalada musel ma asi tak pol hodinu prehovat,ze uz je na to cas a tak.V pripade ze nemam tak trosililenku pipita tak na to ani nepomyslim...no nakoniec som si povedala preco nie?.
No zacnem takto...sadla som za volant nic netusiaci naco je ktora pedal a vobec som nemala ani sajnu akko mam ovladat rychlostnu..no sadla som do nastartovaneho auta taze motor bezal s pohynanim som na prekvapenie nemala vobec problem...skor mi v prve dni robilo problem sustredit sa aj na rucicku otacok a drzanie volanta...neviem preco ale soferovala som na rallly trati nedaleko od nas..na niektorich miestach to bolo prilis uzke a tahalo ma velmy do pravej strany...prve dni som bola ako somaarik ktory vsetko pozabudal...mesto 3som si dala 5ale to nebolo az take strasne,priatel ma velmy chvalil bol velmy prekvapeni ze ja co som tam nikdy v zivote nesedela soferujem ako by som to mala zabehnute minimalne mesiac..no pokracujem na taky 2-3den som sa naucila pekne drzat volant,preradovat,podradovat a za tuto moju prax sa musim pochvalit ani raz mi nezdochlo...asi som zabudla povedat na akom srote sa ucim...Favorit forman..moje kiksi:nemala som vitocene kolesa a spokojne som si pridala...tak trochu do kriakov,nevibrala som zakrutu a pri cuvani som zabudla nohuu na plyne...to sa mi stava velmi casto hlavne pri preradovani..:)...v tychto dnoch co je cca asi 2-3dni pozadu som sa odnesla aj domov kedze byvam 3km od trate tak som isla najviac na 4ke 50tkov...vsetko bolo v poriadku akurat ked som stretla ine auto cela som sa roztiasla....tak to su moje v uvodzovkach skusenosti...je to uzasne a ako som tu citala zeny ktore maju vodicaky a nejazdia tak to urcite nie,viem je to 100%insie ako na hlavnych cestach ale nenechala by som sa odradit...Drzim vsetkym uspesnim a menej uspesnim zenam prsty...mozno ma niekedy v buducnosti najdete na cestach s SPZ KS-TINA9MM....ahojte....:)
Neviem, či iba nemiestne žartuješ alebo či sa to stalo naozaj, nemôžem sa k tomu vyjadriť inak, len takto. Gŕŕŕŕŕc....
Melnick
31.01.10,09:41
Re: Ženy a šoférovanie...... pôvodca textu príspevku : misomiso
Ale ved pise, ze jazdila na nejakej rallye drahe a nie na ceste.
Ani na rallye by nemala jazdiť "podgurážená ". Čo ak sa tam bicyklujú deti "nepodgurážené"


Mimo vozovky sa môže jazdiť pod vplyvom alkoholu? ;):confused:
Myslím fulmaja , že aj tam to je nebezpečné. Prinajmenšom pre opitého, alebo zdrogovaného vodiča. A myslím, že každého života je škoda.:o Nehovoriac, ak sa mu do dráhy pripletie nič netušiaci chodec a nemusí byť ani zmagorený žiadnou omamnou látkou.:cool: