Natalka12
03.07.08,07:32
Dobrý deň,
dávala som žiadosť na súd na predbežné opatrenie na výživné na nášho maloletého syna, pretože manžel sa nezaujíma o syna a neprispieva mi ani na domácnosť.Súd zamietol PO a súčasne začal konanie vo veci samej , t.j. vo veci úpravy práv a povinností voči nášmu synovi z úradnej moci.Chcela by som poprosiť, či by mi mohol niekto vysvetliť , čo to znamená? Sme ešte zatiaľ manželia a bývame v jednej domácbnosti.Čo sa rozdodnutím súdu zmení?Budem potrebovať na zastupovanie pred súdom právnika, alebo mám risknúť bez zastupovania?Manžel tam asi bude mať. Ďakujem za objasnenie otázok.
zobadlo
03.07.08,14:26
Vy ste podali len návrh na vydanie predbežného opatrenia. Toto bolo zamietnuté. Súd vyslovil, že vo veci sa bude konať a preto zahájil konanie vo veci samej. Lebo keby rozhodol len o PO, po právoplatnosti by išiel spis do archívu. Úprava práv a povinností môže byť upravená aj počas manželstva. Netreba Vám tam právnika. Ale ak chcete, tak si ho môžete kľudne zaplatiť. Dieťa bude podľa všetkého zverené do výchovy Vám a otec bude zaviazaný platiť výživné. Ale súd bude skúmať, či žijete v spoločnej domácnosti a či spolu hospodárite. Ak spolu hospodárite, výživné nemusí byť určované, lebo otec sa podieľa na výžive maloletého dieťaťa. Ale ak budete na určení výživného trvať, tak súd výživné určí podľa možností a schopností otca.
elli
03.07.08,16:05
Zvladnes to aj bez pravnika. Ale ak spolu nehospodarite, bolo by namieste poziadat aj o "manzelske vyzivne" - hmotna uroven manzelov pocas manzelstva musi byt v zasade rovnaka.
Natalka12
03.07.08,16:21
Spolu nehospodarime.Lenze sud zamietol PO z dovodu, ze mam dostatocny prijem, aby som zabezpecila vyzivu dietata.Mam vyssi prijem ako manzel, kym on sa vlacil po krcmach , frajerkach a kamaratoch ja som studovala, dokoncila VS, chodila na kurzy a vzdy som si len za to vypocula nadavky.A robi to doteraz stale a vobec sa nesnazi ,aby mal vacsi prijem, hoci moze mat.Takze "manzelske vyzivne mi urcite zamietnu".