vmsux
09.07.08,22:14
Dobry den.
Jedni moji znami (manzelsky par: ona ruska, on Lotys) by chceli zacat podnikat v SR a treba pre nich zalozit sro. Mozem to urobit ja, ak mi daju nejake splnomocnenie?
Budem ich ja moct podpisat na zivnostenskom? Ako to bude s podpismi u notara, so zalozenim uctu? a podobne.
Nejako som tu tu v porade nenasiel - tak sa pytam :-)

Diky moc za radu.
Celsus
10.07.08,18:29
Zastúpenie pri založení (t.j. pri uzavretí spoločenskej zmluvy) SRO je možné - treba však mať plnú moc s overnými podpismi splnomocniteľov. Predpokladám, že Vaši známi nechcú kvôli založeniu SRO chodiť na Slovensko. Ak je to tak, najlepšie by bolo, keby svoje podpisy na plnej moci overili na slovenskom konzuláte/veľvyslanectve v krajine, v ktorej sa nachádzajú, aby sa vyhli potrebe apostilácie, príp. vyššieho overenia overných plných mocí.

Vašich známych môžete zastupovať aj pred živ. úradom aj pred obch. registrom (aj na to samozrejme treba plnú moc, pričom podpisy splnomocniteľov na plnej moci na zastupovanie pred obch. registrom musia byť opäť overené, to však neplatí, pokiaľ by ste návrh na OR podávali elektronicky).

Založenie SRO bude o niečo komlikovanejšie, než by bolo, keby Vaši známi neboli cudzinci.

Z Vašich otázok mi nie je jasné, kto má byť konateľom danej SRO. Účet v banke pre SRO však môžu založiť konatelia alebo ten, koho na to konatelia splnomocnia.
vmsux
10.07.08,19:42
Dakujem za odpoved.
Pokial viem, tak konatelom moze byt len obcan EU, takze s obcanom Lotysska by snad nemal byt problem.
Co sa tyka apostilacie, s ukrajinskymi notarmi nieje problem (je nejaka zmluva, alebo dohoda o uznavani), takze snad s Ruskom to bude to iste.
Co sa tyka splnomocnenia, staci to napisat len tak strucne, ze splnomocnuju na vsetky ukony, potrebne na zalozenie sro, alebo treba aj vymenovat, ze zivnostensky urad, obch.register a podobne?
Dik.
Celsus
12.07.08,19:52
Splnomocnenie môže byť formulované napr. tak, že X splnomocňuje Y na všetky úkony, najmä na .... (teda uvedie sa aj všeobecne na všetky úkony, aj sa vymenujú konkrétne úkony, alebo sa aspoň bližšie popíšu).

Na úkony voči živ. úradu a obch. registru by ste mali byť splnomocnený až po založení SRO (t.j. po uzavretí spoločenskej zmluvy).