ste_ve
10.07.08,14:58
Pestujem 2. rokom drobnoplodé kiwi. Mám zatiaľ : - 2 kultivary arguty "Weiki", ktoré veľmi pekne rastú. - 1 kultivar arg."Piccolo" zasadený v tomto roku a prosperuje. - 1 kultivar "Keń s Red" samičí, tiež zasadený v tomto roku presadením z 1O cm kontajneru do 14 cm lebo nebol vhodný priamo do zeme iba s kontajnerom, zatial tenkými výhonkami vegetuje a javí sa, že sa ujal. Samčí druh vobec nevyrašil a bola daná reklamácia pre pestovatelskú zanedbanosť. Kontajner bol s úplne malým množstvom zeminy a koreň bol zasušený.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A posledný - 1 kultivar arg. "Issai", z ktorého som doslova nešťastný, lebo som sa mu tešil nakoľko už dosť aj zakvitol a preto hľadám pomoc, ak by niekto vedel predpokladať príčínu skrútenia listov, čo trvá už asi 2 až 3 týždne. Listy zatiaľ nevyschli neviem s čím im pomocť /hnojivom na list?/ Keď som zistil skrúcanie listov odstránil som kvety so založeným už plodom, nechal som tam ešte 5, ktoré plody aj napriek skrúteným listom rastú, zistil som na 1 vetvičke, že tam rašia aj 2 očká. Listy chránim pred slnečnými lúčmi, ktoré začnú na ňu dopadať, čo je vidieť aj na obr.
Rastlinku som zasadil podľa návodov tak, že som vykopal jamu 5Ox5Ox5O cm vymenil som všetkú ílovú podu za kvalitnú, na spodu som dal pre hnojenie do rezervy - drobnú pokosenú trávu asi 4 lopaty, dobytčí maštalný hnoj už prehnilý dve lopaty,
potom asi 25 cm vrstvu zeminy, vo vrchnej časti výkopu zeminu zmiešanú s rašelinou do ktorej som osadil obsah kontajneru
s rastlinou, jej výška bola asi 45 cm a pozostávala z rozdvojeného výhonu s 5 mm hrubým na oboch.
Príčina?
Kultivar som aj asi neprimerane prihnojil "Krištalonom", taktiež som moc asi polieval. Ospravedlňujem sa za dlhý popis, pokladal som potrebné uviesˇčo najviac informácii. Prosím kto predpokladá príčťinu nech poradí či sa dá rastlinka zachrániť.
fusta
10.07.08,19:09
Zdravím,

neviem, od koho máte objednané tie sadenice kiwi, ale skúste napísať svoj problém na tento mail: hejduk@pelargonie.cz
Je to skúsený pestovateľ mini kiwi a ak ich náhodou nemáte od neho, tak mu určite napíšte, určite bude vedieť poradiť. Má fantastickú stránku nielen o pestovaní minikiwi, ale aj iných zaujímavých plodín: www.pelargonie.cz
Vrele doporučujem navštíviť túto veľmi obsiahlu stránku, na ktorej sa dá nájsť veľmi veľa praktických rád a informácií. Ja osobne mnohé z nich s úspechom využívam . Myslím, že je tam dokonca na dotyčného pána aj telefón.
Podarilo sa mi na uvedeného pestovateľa nájsť kompletný kontakt, tak ho uvádzam: Josef Hejduk, Praha 4,Na krčské stráni 14, mobil: 602 230163 , tel. 261 216 192, fax: 261263580, E-mail: hejduk@pelargonie.cz
ste_ve
18.01.09,17:29
Ďakujem za snahu o radu zn.fusta, ktorá však nebola aktuálna, lebo sa
týkala osoby vtedy už dávno zosnulej. Ste--ve
ste_ve
18.01.09,18:00
Ako sa zachránila rastlinka kiwi arguty kult. "Issai":
- prestal som prihnojovať a polievať, neskoršie som iba málo polieval;
-keďže bolo leto rastlinu som denne od 11 do 15 h.zakrýval textíliou ak bolo silné slnko;
-skrútené listy úplne nevyschli, rastlinka si vyrašila postupne asi 10 list.rezerv.očiek, z ktorých vyrástli pekné listy;
-dozrelo aj päť miniatur.plodov. Staré a nové listy odpadli v novembri 2008.Ďakujem dokonalej prírode. Ste--ve
ondrejvla
18.01.09,19:42
Ja mám tento ťahavý krík už 14 rokov, rodiť začal po troch rokoch, každú jeseň oberieme cca 5-6 l vedierko plodov a robíme z neho výborný džem. Dá sa urobiť so želírovacím cukrom pre diabetikov, ale aj ako lekvár s cukrom, je výborný, kyslý a nenahraditeľný pri koláčikoch. Mám vyskúšané, že ak zjem čerstvých 15-20 plodov ( sú vo veľkosti väčšieho egreša) tak mi určite klesne tlak v priebehu 1/2 hodiny o 30-35 torr. Pestujeme ich pred balkónom a ťahá sa nám až na balkón na prvom poschodí, v lete výborne tieni. Denne vypije cca 8-10 l vody, polovicu ráno a polovicu večer, hnojím ho obyčajným hnojivom na muškáty. A to zdôrazňujem, bývame na horniakoch...
ste_ve
20.01.09,16:26
zn.ondrejvla:Váš príspevok prišiel pre mňa ako na objednávku.Chcem, aby sa pestovanie kiwi ešte viac rozšírilo a dopestovalo toto vzácne ovocie, lebo sa darí aj v našom podnebí. Teda aj Váš príspevok toto podporuje aj keď sa osobne nepoznáme.
Ako začiatočník pestovania drobnoplodých kultivarov kiwi vypracoval som si tzv.rámcový "Prehľad základných druhov odrôd kiwi" a ich obmedzene vybraný počet podľa mňa zaujimavých drobnoplodých a veľkoplodých kultivarov/spolui 46/. U každého kult. sú tam informácie o pôvode, jeho opelivosti, veľkosti plodov, mesiac ich dozrievania .Tento bol doplnený farebnými obrázkami rastlín ako aj ich plodov. tiež aj ďalších kult. Rozhodol som sa, že to všetko zverejním na internete pre potreby novozačínajúcich pestovateľov kiwi. Myslím, že to dobre poslúži aj pokročilejším pestovateľom.
Na FORUME webu Porada .sk žial nemám možnosti to uverejniť, lebo nesplňam podmienky počtu 15 príspevkov, čo je na škodu pre novozačínajúcich pestovateľov kiwi, ktorí také niečo potrebujú, lebo taký "Katalog" neexistuje, ani v Čechách ani na Slovensku. Hľadám súrne možnosť uverejnenia týchto informácii.
Ak niekto /aj p.administrátor/ vie pomôcť alebo poradiť, budem mu veľmi povďačný. Je to v záujme tých pre ktorých to ma slúžiť.
ondrejvla
20.01.09,21:14
ste-ve, keď si si mohol otvoriť túto tému, tak nevidím dôvod, prečo by si nemohol?! Myslím, že ak zaradíš správne tému - do sekcie záhradka, môžeš tam písať, prípadne dopĺňať informácie. A potom, je tu aj www.mojstyl.sk, čo je sestra tejto Porady, ak sa tam zaregistruješ, môžeš tiež odovzdávať svoje znalosti. A tých 15 príspevkov? Skús sa zapojiť do diskusie aj v iných témach, ak začneš v januári, máš čo čítať do decembra...
Určite svojimi radami pomôžeš mnohým poraďákom. Prajem ti, aby si tu našiel svoju obľúbenú stoličku, z ktorej sa ti nebude chcieť odísť.
ste_ve
23.01.09,05:44
Ondrejvla: ďakujem za radu a na počte príspevkov pracujem. Je vtipná tá stolička, lebo je pravda, že počitač - tento s ničím
neporovnateľný vynález - je droga z titulu hladu po jeho informáciach.
ste_ve
11.02.09,16:53
Prihováram sa Vám všetkým v prospešnej veci, - teda k súčasným a budúcim začiatočníkom pestovania k i w i. Nie som záhradník, ani odborník v pestovaní, rozmnožovaní a šľachtení kiwi, ani sa za takého týmto neprezentujem. Mám však niektoré poznatky a skúsenosti z pestovania ovocných stromov a kríkov a to ma priviedlo i k začiatkom pestovania kiwi. Teda aj ja som bol začiatočník v pestovaní kiwi, najmä drobnoplodých kultivarov. Ich pestovanie je u nás ešte málo rozšírené z dôvodu, že drobnoplodé nie sú dosť známe. Ide však o vzácne ovocie, preto sa oplatí tieto kultivary začať pestovať a nielen jednu rastlinu. Chcem, aby sa dopestovanie tohto ovocia ešte viac rozšírilo. Poznal som kiwi iba v obchodoch, aj to som nevedel, že je to vyšľachtený kultivar deliciosa z čínskej actinidie s ochlpenými plodmi. Nebolo mi známe ani to, že aj drobnoplodé kiwi existujú. Nemal som však možnosť získať k tomu potrebnú literatúru.
Využil som preto veľké možnosti získania informácii z internetu a vypracoval som si najprv systematiku odrôd kiwi. Tzv. rámcový „Prehľad základných druhov odrôd kiwi“ a ich obmedzene vybraný počet, podľa mňa zaujímavých drobnoplodých a veľkoplodých kultivarov. Pôvodne tento bol zostavený tak, aby obsahom neprekročil jednu stranu listového formátu A4. Nemohol som preto dodržať ani zásady pravopisu! Podobne bol k prehľadu napísaný na jednu listovú stranu aj jeho predslov a komentár. Pre ich uverejnenie v internete, však táto zásada nemohla byť platná, čím došlo k rozšíreniu textu aj na ďalšiu stranu listu. Takýchto podobných systematík pre zoradenie druhov odrôd kiwi existuje viac. K tomuto som sa tiež oboznámil s vedomosťami a skúsenosťami pána Hejduka, zverejnené na internete a to http://www.kiwiland.cz/, ktoré postačujú ako prvotné informácie pre začiatočníkov pestovania kiwi, najmä drobnoplodých. Tie sa stali hitom v našich pestovateľských zameraniach. Neviem si predstaviť, že by ich už niekto vedel všetky vyšľachtené kultivary vymenovať - zinventarizovať. Prehľad bol viac zameraný pre potreby začínajúcich pestovateľov kiwi a preto prednostne na aktinidia arguty, z toho dôvodu, že - ich pestovanie je v našich klimatických podmienkach menej náročné; - u tejto odrody aktinidia je už tiež viacero vyšľachtených jednodomých (samoopelivých) kultivarov u ktorých postačuje len jedna samičia rastlina. Je pravda, že ich opelenosť sa zvyšuje s vhodným samčím opeľovačom, ale to môže byť aj vhodný samičí samoopelivý kultivar arguty! Sú už viaceré informácie k pestovaniu kiwi; ktoré ešte viac rozširujú vedomosti pre potreby začiatočníkov – napr. na: http://www.exoflora.sk/modules/news/article.php?storyid=86; ako aj http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/stranka/kiwi a ďalšie.
Taktiež v prehľade odrôd uvedené informácie od p. Zdenka Černocha o kultivaroch aktinidie arguty a kolomikty na - http://www.exotickerostliny.cz/kiwi/2.html.

Mám teraz príležitosť vyjadriť vďaku pánovi Hejdukovi, pestovateľovi a rozširovateľovi kultivarov kiwi, najmä drobnoplodých; za jeho prínos pre rozšírenie dopestovania takéhoto ovocia a to: v mene začiatočníkov, ako aj v mene svojom - aj keď som ho osobne nepoznal. Nemal som už ani šťastie, aby som získal od neho jeho sadenice. Pri ich objednávaní mi bola oznámená smutná správa - jeho život sa v tom čase predčasne ukončil, čo je veľkou stratou nielen pre jeho blízkych, ale aj pre už veľkú rodinu nadšencov kiwiarov /kiwistov/, o ktorú sa aj on zaslúžil. Pre všeobecné dobro sa podelil so svojími vedomosťami a skúsenosťami, bez akéhokoľvek osobného prospechu Aj napriek konkurencii nebál sa médiami zverejniť úspešný spôsob rozmnožovania a tiež aj ďalšieho pestovania týchto teplomilných a exotických rastlín; - a to je všetko aj pestovateľmi využívané, vrátane rozmnožovania výpestkov kiwi! Chcem poďakovať aj ďalším pestovateľom, ako aj rozmnožovateľom výpestkov - škôlkarom a šľachtiteľom za nemalé zásluhy na rozširovaní pestovania týchto teplomilných, prípadne aj subtropických rastlín. Nemám možnosť ich tu osobitne vymenovať, pre ich už veľký počet. Predpokladám, že ich poznatky a skúsenosti nám budú naďalej mediálne alebo inak odovzdávať, začo im už dopredu vyjadrujem v mene nadšencov vďaku a uznanie. Po získaní základných vedomostí a skúseností v pestovaní kiwi treba hľadať pomoc aj u pokročilých pestovateľov, ktorí sú ochotní poradiť alebo pomôcť. Nakoniec je tiež prospešné sledovať FORUM o kiwi, kde sú účelné informácie o skúsenostiach, otázkach a vzájomných odpovediach pestovateľov, fotky, kontakty a pod.

Pri oboznamovaní sa s diskusnými fórami som zistil, že je mnoho nádejných začiatočníkov v pestovaní kiwi, ktorí nemajú však základné informácii o nich, z čoho sú veľmi nešťastní a nevyhnutne ich potrebujú získať, - teda aspoň také ako som ja získal z internetu. Rozhodol som sa preto uverejniť pre nich, - tiež v internete - hore uvádzaný prehľad, doplnený mne prístupnými farebnými obrázkami plodov kiwi, ktoré boli na viac doplnené ešte aj koncom roku 2008.Chcem týmto prispieť i ja pre rozšírenie pestovania kiwi. Nevylučujem, že tam nemôžu byť niektoré nepresnosti, začo sa vopred ospravedlňujem, ale ako som „kúpil tak aj predávam“! Viac informácii o vhodných kultivaroch kiwi, určených pre začiatočníkov, najmä na uvedenie do pestovania týchto rastlín - sa do prehľadu už nedostalo. Považujem ich však iba za „miniinformácie“(!) a „sú malou kvapkou z ich mora“. Tento prehľad nenahradzuje „Katalog...“, ktorý pestovateľom kiwi stále veľmi chybuje. K jeho zostaveniu by bolo možné využiť aj americký katalog, - viď. Google: „One Green World Online Catalog“. Záverom prajem všetkým aj sebe samému, nech sa nám v pestovaní kultivarov kiwi darí a prináša nám nielen potešenie a radosť z úspechu, ale aj úžitok! Štefan Mikuš
(Vysvetl.: - triedenie kultiv. podľa veľkosti plodov):
a) drobnoplodé do 5 cm;
b) veľkoplodé nad 5 cm.

Nasleduje hore uvedený „Prehľad...“

K I W I aktinidia (actinidia), pravotočivá popínavá liana, Bojnice, 3.2.2007

1) Aktinidia arguta: (význačná úzkolistá)
a) drobno-maloplodé (minikiwi),- kultiv.znesú pokles teploty -26 až-30ºC*“(výhony 6až10m)
b) veľkoplodé (.) – (budúcnosť vyšľachtenia), príp.viď.“inform.Z.Černoch aktinidia arguty“

2) Aktinidia kolomikta: (pestrolistá)
a) drobnoplodé. - kolomikta“Dr.Szymanowski“, aj „inform.Zd.Černoch aktinidia kolomikty“, znesú pokles teploty až -35˚C (výhony 4 až 6m);
b) veľkoplodé (.) – (budúcnosť vyšľachtenia), príp.viď.“inform.Z.Černoch aktin.kolomikty“

3) Aktinidia chinensis: (šinensis, čínska ochlpená),
a) drobnoplodé: - chinensis “Heiki“ nemecký samoopelivý kultivar.veľkosť egreša, vhodný do našich podmienok.
Aj: chinensis -deliciosa „Solo“ a chinensis -deliciosa „Jenny“.
b) veľkoplodé : - chinensis “Gooseberry“ v začiatkoch šľachtenia – Čína a ďalšie chinensis. Na Novom Zelande bola z chinen.vyšľacht.chinens.-“Deliciosa lahodná“,násled.napr.chinen. -deliciosa Abbott,Allison,Bruno,najpest.Hayward a jeho opeľovače Tomuri a Matua.Tiež Montgomery, Vincent, Starella a ďalšie staré a nové kultiv. chinen.-deliciosa - viď.aj Ad3b) Sú to všetko synonyma -chinensis!!!

4) Aktinid. melanandra: - (nebola vysledovaná)!
a) drobno-maloplodé (minikiwi) (.) - ?, znesú pokles teploty dtto*“1a)„;
b) veľkoplodé (.) – (budúcnosť vyšľachtenia ), (pozn.“Aktinidia č.1)až 4) sú rozhod.!“
5) Aktinidia lindl
6) Aktinid.polygama (striebor.)
7) Aktinid.purpúrová
8) Aktinid.rufa:
(a ďalšie Akt.č.9)až16)
K ich pestov.doporuč.sa obozn.na int.:http://www.kiwiland.cz/ a ď..
Pozn.:„informácie Zd.Černoch“ sú na : http://www.exotickerostliny.cz/kiwi/2.html



Ad 1a) Drobnoplodé odrody kiwi arguty: (hust.sadenia 1,5-2 m ); pozn. : Drobnoplodé kiwi majú hladkú konzumnú šupku a víťazia!!!
- arguta „Mafil“ukrainský cudzoopelivý kultivar zelené plody, veľké 3-5cm !!!
- arguta „Ambrosia“ synon.„Jumbo Verde“ talianský čiastočne samoopelivý kultivar 3-5cm veľkosť plodu.!!
- arguta „Urodnaya“ruský vďačne úrodn. kult. je(!) samoop.veľ.2-3cm,10.m; aj -arg.Nahodka;
- arguta „Weiki“,viac variant, nemecký samoopelivý kultivar, veľkosť plodov 2-3cm, sladké,
aromatické, s ďalším opeľovačom väčšia úroda, dozrieva zač.10.mes.;tiež –arg..Cordifolia
japonsko-korejsky kulivar, zaujímavý!!!
- arguta „Picollo“ talian. samoopel. kult.s plod.dlh.3cm,9-10.m; aj -arg.Rannaya rus.kult.8.m.;
- arguta „Ananasnaja“ cudzoopel. amer. význam. kult., zel. plody veľ.2-3 cm, 10.mes., kvalitný!!
- arguta „Natascha“ ruský region. kult. zel. plody veľk.2-3 cm; -arg. Rima kvalit.ukr.odr.3-5cm!!
- arguta „Ken´s Red“ nov. zel. cudzoop. kríž. s melanpur, červ.-purp. plod, veľ. 2-3cm,9-10.mes.;
- arguta „Issai“ japon. samoopel. kult., veľkosť plodov 2,5-4, cm, dozr. na prel. 9-10.mes.;
- arguta „MB 4“ český kultiv. vyšl. Drahokoupil, cudzoopel. s červ. duž., veľk. pl. 3 cm, 10.mes.;
- arguta „Hardy Red“ novzel. cudzoop. kul. červ. pl.2-3cm,8-9m.;aj-arg. Pozdnaya, rus. k. 9.mes.
- arguta „Geneva 1+2; 3, am. cudzoop. kult 9-10.m. i ďal. kult. arg; viď.“ inf. Z. Čern. akt. arguty“
Ad 1b) Veľkoplodé odrody kiwi arguty: (.) (budúcnosť vyšľacht.), (hust. sadenia 4-6 m).
- niektoré kult. arguty čo sú však zarad. do drobnopl. do 5cm; viď. aj inf. Zd. Černoch akt. arguty.

Ad 2a) Drobnoplodé odrody kiwi kolomikty:- viď. aj “inf. Zd. Černoch aktinidie kolomikty“
- kolomikta „Ananasnaya“ ruský Mičurin kultiv., cudzoopel., veľk. plodu 3-4 cm, zaujím.!
- kolomikta „Szymanowski“ samoop., dozr. 8.m. ,veľ. 2,5cm; -kol. Sientiabrskaja ukrai. kult.;
- kolom.č.17 p.Kola, cudzoop. dozr. k. 7.m., v. 4,5cm, úrodná, kval.! -kol. Krupnopladnaya rus. k.
Ad 2b) Veľkoplodé odrody kiwi kolomikty: (.) - (budúcnosť vyšľachtenia), viď. prípadne aj “informácie - Zd. Černoch, aktinidia kolomikty“;

Ad 3a) Drobnoplodé odrody kiwi chinensis: - chinen. „Heiki“, samoopel.; viď. hore 3a),
- chin. –deliciosa “Solo“ nemec. samoopel. kult. odol. voči mrazom, je najvh.do naš podm., 2-3cm.;
- V ostat. období tiež chin.- delic. “Jenny“ (Žanny), samoopel. nádej. čin. kult., stred. veľké plody (4-5cm) s výraz. arómou, znáša naše zimy, je mladý, ale perspek. kultiv. do našich podmienok.
Ad 3b) Veľkoplodé odrody kiwi chinensis: -chin.“Hort 16 A“.
Z nových najmä kultivar - chinen. “Oriental Delight“ samoopel., 12 cm dlhé plody, dozr. 9.m.

Kiwi chin. - deliciosa (Synon.-chinensis): Najpest. je najmä: chinen. - delic. „Hayward“. Aj u nás je tiež najpestov. samičou cudzoopeliv. rastlinou s opeľovačom „Tomuri“ a .„Matua“. Tento Hayward sa však údajne v našich podm. až tak moc neosvedč.(?)a jeho náhrada môže byť: chinensis -deliciosa “Bruno“(?), cudzoopeľ. kult., 12cm dlhý plod, ale je viac ochlpený! Tiež vhodná chinensis -deliciosa Starella s valcovými plodmi. Aj : chinensis -deliciosa „Top Star“, kultivar podobný Haywardu, aj s jeho opeľovačmi, hladká šupka bez ochlpenia !
Prípadne aj ďalšie variacie chinensis -deliciosa; - viď. aj 3b) !!

Vysvetl.: - triedenie kultiv. podľa veľkosti plodov:
a) drobnoplodé - do 5 cm;
b) veľkoplodé - nad 5 cm;
ste_ve
11.02.09,16:58
Pokračovanie obrázky
ste_ve
11.02.09,17:04
Ďaľšie pokračovanie obrázkov
ste_ve
26.02.09,18:52
Re: Pestovanie kiwi - problém

K príspevku vo vyššie uvedeného témata p.č. 9 (#9) dopĺňam:
Bol vynechaný názov príspevku, ktorý znie --
"Pre nových začiatočníkov pestovania drobnoplodých a veľkoplodých kultivarov"

Odsek Ad 1a)
- v riadku: - arguta "Urodnaya" na konci riadku sa nahrádza - arg. Anna´s, amer. kult., za nesprávnu - arg. Nahodka, ktorá je ruská kolomikta;

- v riadku: - arguta "Natascha" mení sa poradie, kult. arg. Rima prech.na začiatok riadku, nasledovne:
- arguta "Rima" ukrain.cudzoop.kult.zel.pl.veľk.3-5cm;- arg. Natascha rus. region.kult. 2-3cm; Ste-ve
PeterNR
06.04.10,07:08
Ahoj, prosím o radu - akú odrodu odporúčate zasadiť k Weiki, pre lepšie opelenie? Ďakujem.

Peter
paloo
06.04.10,07:59
Ahoj, prosím o radu - akú odrodu odporúčate zasadiť k Weiki, pre lepšie opelenie? Ďakujem.

Peter
Iná odroda ti moc nepomôže,treba vysadiť samca arguty!
PeterNR
07.04.10,09:49
Dik za radu. Keby som vedel zohnať 100% samca, vysadil by som...
V predajni mi tvrdili, že Weiki je samoopelivá, ale na internete sú nejednoznačné informácie. Na žiadnej z rastlín nebolo uvedené, či je samec alebo samica. Preto som myslel, že by som to poistil inou odrodou...
paloo
07.04.10,10:14
Nič si z toho nerob,takto som pestoval 4 roky samoopenlivé kiwi od p.Chovanca a ono je to kluk jak buk:D
Nejaký samec je k dispozícií:)
PeterNR
07.04.10,12:22
Veď práve, rád by som to poistil, a vysadil samca už teraz. Dá sa nejako zistiť, či sú moje rastliny samčie alebo samičie?
paloo
07.04.10,12:41
Ja to spoznám až podľa kvetu.
beba13
09.04.10,17:00
.........a ako sa to dá poznať podľa kvetu?
beba13
09.04.10,17:01
...já mám samoopelivé kiwi už po dva roky zakvitlo a boli na nom aj malé plody a po čase odpadli, tak neviem kde je chyba
paloo
11.04.10,06:06
Tu máš trochu osvety aj z fotografiami :)
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/stranka/kiwi
ste_ve
02.05.10,19:51
Neskoro som postrehol túto diskusiu. Tešíma, že sa rozvýja takáto diskusia na téma "Pestovanie kiwi - problém", čo nasvedčuje, že je záujem o pestovanie tohoto nezvyčajného ovocia v našich klimatických podmienkach, najmä u novozačínajúcich pestovateľov. V diskusii nastoľujeme otázky a vzájomne na ne pestovateľmi odpovedáme, uverejňujeme tiež fotky, rôzne kontakty a pod. Vzájomne sa iínformujeme o svojich skúsenostiach a poznatkoch pri pestovaní kiwi.

Je teda prospešné sledovať tieto diskusie. Samozejme je potrebné aj samoštúdium k predmetu problematiky pestovania kiwi. Nie je možné na všetky otázky s pestovaním sa obracať v diskusii. K takému stanovisku pomôžem si argumentom - iba príkladne - k nastolenej otázke rozoznania samičieho a samčieho druhu kiwi, teda ako ich najmä podľa vzhľadu rozoznať? Týchto otázok bude veľmi veľa, preto venujem tomu väčšiu pozornosť:

Na diskus.prísp..č.9 tejto témy v príhovore bolo upozornené na potrebu oboznámenia sa s web stránkou
http://www.kiwiland.cz/, tiež na tejto v príspevkuč.9 v "Prehľade odrôd Kiwi actinidii ...". Podobne následne na http://www.kiwiland.cz/ viď 2.strana
http://www.kiwiland.cz/2obsah.html sú obrázky kvetov samičieho a samčieho druhu, tiež aj mnohé ďalšie obrázky rastliniek a kvetov kiwi, tohoto webu. Samičí a samčí druh rastlinky sá dá zisťovať samozrejme až v dobe ich kvitutia. Údajne je už biologicky, - genetickým inžinierstvom rozšifrované DNA actinidii /kiwi/, z čoho je možné určiť ich pohlavie. Takú objednávku na naše rastlinky asi by sme si nemohli dovoliť. Musíme teda čakať na zakvitnutie, čo býva minim. 2 až 4, ojedinele aj 5 rokov. Rastlinky v tom bývajú niekedy nevyspytateľné! Sú tiež už viaceré web stránky k problematike pestovania kiwi. Treba ich na internete vo veľkom hľadači, príp. aj v malom v Googli a ďalších hľadačoch zisťovať a oboznamovať sa s nimi.

Na záver môjho príspevku želám si, aby sa diskusia k pestovaniu kiwi ďalej rozširovala, k čomu začal prispievať aj skúsený a aktívny pestovateľ kiwi pod značkou "paloo". Očakávam aj ďalších, ktorí pestujú kiwi a maju už skúsenosti, že prispeju k rozširovaniu pestovania kiwi. ste_ve

Moje motto: "Chcem, aby sa pestovanie kiwi naďalej rozširovalo", k tomu bude prispievať aj táto diskusia. ste_ve
ste_ve
20.05.10,04:45
Re:.........a ako sa to dá poznať podľa kvetu?

Poznávať podľa kvetu - najprv vysvetlivka k webovej stránky /F= Female, samičí kvet; M= Male, samčí kvet/ - pohlavie rastlinky sa dá, pozri túto webstránku, ak aj toto pomôže:

http://sites.google.com/site/kiwifruitsalad2/home/kiwifruitsalad-page-2

Takých webových stránok je viac. ste_ve
ste_ve
20.05.10,05:37
Re:
...já mám samoopelivé kiwi už po dva roky zakvitlo a boli na nom aj malé plody a po čase odpadli, tak neviem kde je chyba

Tých dôvodov /chýb/ môže byť viac ako napr. prehnojenie, preliatie zavlažovaním, slabé opelenie, studené a dážďové počasie v dobe kvitnutia napr. ako je terajjšia jar, zábrana opeľovania včelami a hmyzom, vetrom, nespránym rezom a pestovaným tvarom rastliny a mnohými ďalšími dôvodmi, ktoré by mohla vedieť aj živá rastlinka ale je nemá. Celý svet aj s vesmírom je záhadný a tajúplný. Poznať niektoré skutočnosti je nad rozumové schopnosti človeka. Aj záhradkár musí všetko skúmať, čo nie je známe. ste_ve
jamNicka
26.05.10,18:21
my pestujeme kiwi už veľa rokov, vôbec neprihnojujeme, nestriekame ani nepolievame (robíme iba prebierku) a tento rok sme z 2 koreňov zobrali úrodu do 3 pätnásťkilových bedničiek - obdarovali sme celú rodinu
ste_ve
30.05.10,18:25
Re:my pestujeme kiwi už veľa rokov, vôbec neprihnojujeme, nestriekame ani nepolievame (robíme iba prebierku) a tento rok sme z 2 koreňov zobrali úrodu do 3 pätnásťkilových bedničiek - /Poznámka: zneje to ako v ľudovej pesničke - "Neoriem, nesejem žítko sa mi rodí, mám takú frajerku samá za mnou chodí" - tá úroda/.

Ďakujem za povzbudivý príspevok pre všetkých pestovateľov drobnoplodých odrôd kiwi, najmä však pre začínajúcich. Tú úrodu tento rok však chápeme ako minulý. Je už aj na Slovensku dosť pestovateľov drobnoplodých odrôd, prípadne aj keď menej i veľkoplodých odrôd kiwi schinensis alebo deliciusa. Navštívil som v minulom roku jedného starého pána v Nitr. Pravne, ktorý pestuje drobnoplodé, ale aj veľkoplodé deliciosa na juhovýchodnej stene svojho rodinného domu - samičí a samčí druh. Strihá to ako vinnú révu a darí sa mu s úrodou. Spomínal tiež jedného pána, že mu rozprával o jednom pestovateľovi z malej obce Lipník nad Prievidzou, ktorý vozil v jeseni úrodu veľkoplodých odrôd na fúriku zo záhrady. Takže sa pochválte so svojími úspechmi aj ostatní pestovatelia tohto nezvyčajného ovocia v našich klimatických podmienkach. Samozrejme aj o prípadných neúspechoch, aby sme sa vzájomne poučili, prípadne si radami aj pomohli. ste_ve.

Moje motto: "Chcem, aby sa pestovanie kiwi ešte viac rozšírilo" ste_ve.
Silvernola
30.05.10,18:52
Po mojej pergole sa už asi 8 rokov ťahá drobnoplodá arguta, vraj obojpohlavná odroda. Pred 3 rokmi kvitla prvýkrát, úroda 0. Má síce tyčinky aj piestik, ale očividne jej to nestačí. Predvlani a avlani mala zopár plodov na ukážku (mňam), ale zaobstarala som jej (dúfam) samčeka, uvidím, kedy zakvitne a aký to bude mať efekt.
Kivi je údajne citlivé na nedostatok vlahy v čase nasadzovania plodov. Aké s tým máte skúsenosti? Mne naozaj veľa maličkých opadáva, neviem či kvôli opeľovaniu, alebo kvôli suchu.:confused:
ste_ve
31.05.10,14:21
Silvernola,

trpezlivosť ruže prináša.U toľko ročnej samoopelivej rastliny jej plodenie by už malo byť. Zvyčajne kiwi plodí po 3-och až 5-tich rokoch. Je pravda, že rastlina kiwi je náročná na vlahu. Korení vo vrchnej časti zeme, ktorá rýchlejšie vyschýna. V čase tvorby - rastu plodov tej vlahy potrebuje viac. Niekedy však aj veľa vody jej škodí, lebo korene sa zatápajú resp. aj hniju. Tak to býva aj u kvetinových rastlín. Myslím si, že je to samoopelivá odroda Weiki. Niektoré kvety bývajú slabo opelené. Taký plod odpadáva. Toto je zrejme tá pravá príčina u vašej rastlinky. Už máte aj samčí druh. Keď bude kvitnúť problém by mal byť vyriešený, ak nebude vplývať na samčiu rastlinku aj niečo iné, ak nekvitne alebo sa neopeľuje, príp. plodiky odpadnú. Rastlinka si niekedy zhodí samá plodiky pri nadmernom zakvitnutí a opelení. Tak to robia aj iné ovocné kry a stromy. Toto však asi nie je prípad vašej "kiwičky". ste_ve
ste_ve
30.09.10,06:15
Pre pestovateľov actinidii - kiwi.

Cez tieto chladné dáždivé jesenné večere oboznámte sa aj s pestovaním kiwi v USA a to:

v 1.slede naťukajte si znaky Web-u http://pestujemekiwi.110mb.com/ - následne
v 2.slede naťukajte si znaky Web-u http://pestujemekiwi.110mb.com/odkazy.html
pozn.: na spodu tejto stránky je KiwiWeb
v 3.slede naťukajte si znaky Web-u http://www.kiwiberry.com/
pozn.: túto web stránku si prehliadnite podrobne, jej preklad z angličt. do slovenčiny je
možné vykonať cez prekladač.

Predpokladám, že prehliadkou časti web stránok z pestovania v USA získate informácie
o ich úrovni u nich. ste_ve
pozlatka
01.10.10,18:43
Chcela by som sa spýtať, ako chrániť kiwi ISSAI zasadenú na jar pred mrazom?
ste_ve
02.10.10,16:27
Re: Pestovanie kiwi - problem
Chcela by som sa spýtať, ako chrániť kiwi ISSAI zasadenú na jar pred mrazom?

Tá rastlinka bola zrejme zasadená na jar tohoto roka. Všetky mladé rastlinky actinidii po ich zasadení do volnej vonkajšej zeme je treba chrániť na zimu, aspoň prvé tri roky a keďže nevieme aká bude chladná, tak sa istíme a vhodne ich uteplíme. Záhradníci, ktorí ich rozmnožujú, nie sú však nane až tak úzkostliví, lebo sú názoru, nech si zvykajú aj na nízke teploty. Drobní pestovatelia majú o ne obavu preto, že oni nie sú až tak lacné /malé stebielko rastlinky stojí aj viac ako 5 až 7 EUR - 150 a viac ako 200 Sk/, pokladajú to tiež za zmarenú snahu si niečo užitočné dopestovať. Pokiaľ sa jedná o kultivar 'Issai' sú názory, že je v tých troch rokoch na nízke teploty najviac citlivý, oproti ostatným argutám.
Ako teda utepliť, príp. ako postupovať?

- Ak ste jej urobili na leto misu okolo kmienka na polievanie, túto treba vyrovnať - rozhrabať, aby tam nestála celú zimu dážďová voda; - mladá a všeobecne i staršia rastlinka actinidii korení veľmi plytko, podobne ako napr. ribezla. Tieto sa však zpravidla vôbec neutepľuju, lebo nemáme o ne strach, nie sú svojim rozšírením už tak cenné. Príde doba, že aj actinidie budú u nás tak rozšírené ako obyčajné ribezle i keď oproti ním majú neporovnateľne vyššie kvalitívne hodnoty. Actinidie, keď sú vekom staršie zapúšťajú svoje korene aj hlbšie a preto už nemajú potom také nároky na zavlažovanie.

- Je vhodné na uteplenie využiť krátke a dlhšie vetvy ihličia, zvlášť sú vhodné z tuji, najmä tie druhy s jemnými a dlhými vláknami,ktoré vytvárajú doslova perinku rastline,aj na výnimočné nízke teploty cez zimné mesiace a to v januári, čiastočne aj vo februári. S týmito výhodnými utepľovacimi vetvami obložíme mladý kmienik, zvlášť okolo krčku pri zemi, a na prihrnutie koreňa aspoň v 1.roku ich zasadenia, doplníme ďalšou kvalitnou zeminou - nepoužiť nato zeminu z rozhrabanej misi, lebo by sme tak mladé korienky obnažovali. Takéto uteplenie aj so zeminou môžeme prikryť listím, suchou trávou, ráždim ap. Aby vietor neodfúkol vrchnú časť uteplenia zaťažíme to zbytkami tehál, drevom, príp. iným materialom. V žiadnom prípade nezakrývajte nepriedyšnými fóliami, lebo by mohlo dôjsť k zapareniu koreňov a ich omrznutiu, prípadne z nedostatku vlahy k vyschnutiu stromčeka.

K zatepľovaniu rastliniek dá sa však využiť nápaditosť pestovateľa, musia to však byť materialy, ktoré umožňujú predovšetkým jej zimné dýchanie a zavlažovanie. ste_ve
pozlatka
02.10.10,18:25
ste_ve,
jedná sa o rastlinku zasadenú na jar tohto roku,
ďakujem za odpoveď. pozlatka
Taserda
04.10.10,07:07
Ako je to s koreňmi,na jar chcem zasadiť kiwi medzi schody a chodník a neviem či korene nenarušia betón.A ešte mám otázku (smiešne amatérsku) ktorú odrodu kúpiť.Povedal by som že bývam v teplotnom strede SK,nie je to Spiš ani žitný ostrov.
ste_ve
04.10.10,14:19
Ako je to s koreňmi,na jar chcem zasadiť kiwi medzi schody a chodník a neviem či korene nenarušia betón.A ešte mám otázku (smiešne amatérsku) ktorú odrodu kúpiť.Povedal by som že bývam v teplotnom strede SK,nie je to Spiš ani žitný ostrov.

- ak medzi schodmi a chodníkom bude cca do 1 m2 volnej pôdy, korene kiwi by sa nemali dostať až pod betón. V prípade o niečo menšej plochy a korene by sa dostali aj pod betón, tieto s ohľadom na ich hrúbku nebudú mať takú rozpínavú silu, aby ho nejak narušili. Rastlinka môže byť čiastočne obmedzovaná v raste, čo môže byť aj výhoda, že ju nebude treba toľko strihať. Môže vyvstať ale otázka, či bude zavlažovaná dážďovou vodou, v opačnom prípade ju bude potrebné zalievať náhradnou vodou.

- V prípade, že niekto býva v teploom strede SK, na obrazné určenie toho miesta region Spiša sa musí asi vylúčiť, a použiť južnejší region; pre pestovanie kiwi môže to však byť severne od Žitného ostrova až k nadmorskej výšky 500 m n.m. Ale sú názory, že drobnoplodé actinidia sa dajú pestovať aj do výšky 600 m n.m. Teraz záleží natom, či chcete pestovať len 1 rastlinku a túto chcete okrem pestovania plodov, využívať aj na tienenie schodov od slnka. Potom to musí byť samoopelivý kultivar, u ktorého nemusí byť ale záruka maximálnej úrodnosti. Mužský opeľovač zvyšje plodnosť aj u samoopelivých samičích druhov. Akú odrodu kúpiť? Existuje ich na našej planéte Zemi veľmi mnoho. V SK môžete kúpiť len také aké sú v ponuke obchodníkov, nie je u nás ešte taký výber, príp. u záhradkárských pestovateľov, ktorí vám u oboch poradia. U záhradkárov je väčšia hodnovernosť odrody, jej druhu a opelivosti. V prehľade odrôd actinidia /kiwi/ uvedený v predu tejto témy máte samoopelivé ako aj cudzoopelivé kultivary, ktoré sú u nás množené a predávané. Dajú sa zakúpiť aj ČR, Polsku, v bývalej Juhoslávii, v Taliansku, NSR, Holansku ak tam cestujete, so šťastím aj na Ukraine a v Rusku a v ďalších europských štátoch. Verte oplatí sa to pestovať. ste_ve
Taserda
18.10.10,10:19
Kúpil som túto odrodu http://www.garten.cz/a/sk/6067-actinidia-rubricaulis-weiki-kiwi/
Mala by byť málo náročná a vraj ju netreba striekať čo veľmi oceňujem.Chcel by som ešte odrodu s veľkými okrúhlimi listami,je niečo také pestovateľné u nás?
ste_ve
31.10.10,07:01
Taserda,

ako z Prehľadu odrôd kiwi a výberu len obmedzeného počtu kultivarov uvedených vpredu tejto témy vidieť:
- kúpili ste si aktínidia /kiwi/ argutu /význačnú ostrolistú/, drobnoplodý kultivar "weiky " s veľkosťou plodov 2 - 3 cm, ktoré dozrievajú v októbri. Je to samoopelivý nemecký kultivar, ktorý má viac variant, s opeľovačom - samcom býva väčšia úroda plodov.
Druh kiwi arguty sú všetky význačné ostrolisté s menšími, alebo väčšími listami ostrolistými, v závislosti na veľkosti plodov!
Ak chcete kiwi s väčšími okruhlými/!/ listami museli by ste si kúpiť rastlinky druhu schinensis /šinensis/, alebo deliciosa, nie teda druh arguty, ktoré sú však na rozdiel od argut, náročné na klimatické podmienky. Jedná sa o druhy veľkoplodé, ktorých plody sa predávajú aj v našich obchodoch.
Teda doporučujem vám len tie arguty význačné ostrolisté/!/, prípadne aj kolomikty. V uvádzanom "Prehľade " sú uvedené viaceré kultivary arguty, aj kolomikty, medzi nimi aj samoopelivé. Vyvstáva však otázka či vami vybraný kultivar dostanete kúpiť. Niektoré sa dajú kúpiť aj na Slovensku, v Čechách, Poľsku , SR Nemecko, v býv. Juhoslávii, Taliansku, Grécku, Francúzku, Holandsku a v ďalších európskych štátoch okrem Ruska a Ukrainy. Tam je problém previesť rastlinky cez ich hranice. Veľmi si í c h kultivary chránia, na rozdiel od iných európskych štátov. Obrazne povedané, že si chránia aj ich blchy, lebo, že tie menej štípu. Na prenesenie cez ich hranicu, treba veľkú vynaliezavosť na ich ukrytie. Tá vaša otázka si vyžadovala dlhú odpoveď, aby to bolo vysvetlené, aj pre porozumenie ostatných záujemcov o kiwi s veľkými okruhlými/!/ listami. Vidieť, že ste sa s uvádzanými informáciami málo oboznámili, keď ste tak formulovali vašu otázku. ste_ve
Taserda
31.10.10,09:08
Vďaka za vysvetlenie.Tá veľkolistá odroda sa mi páčila pre vzhľad,videl som ju v HR ale aj v botanickej záhrade v Košiciach.
ste_ve
31.10.10,17:49
Všetkým účasníkom diskusie Porady.sk Záhradka, na tému Pestovanie kiwi - problem.

V diskuskusnom fóre o kiwách na webovej stránke:
Living. cz Vše pro bydlení, dům a byt téma „kiwi -To je nadhera“
sa môžete stretnúť s veľkými nadšencami v pestovaní kiwi, na čo chcem týmto upozorniť. Pestovatelia kiwi z Porady.sk Záhradka na téma Pestovanie kiwi - problém, môžete sledovať túto diskusiu, alebo v prípade záujmu môžete sa aj prihlásiť do tejto diskusie. Som úplne presvedčený, že budete u našich priateľov, pestovateľov kiwi v Čechách a na Morave, z ich strany vítaní.
Jeden od nich je tento:

Václav Beran - "VašekB" - človek pochádzajúci z Vlastiboříc, okres Liberec, je tak bezhranične obetavý a oddaný myšlienke rozšírenia pestovania kiwi, najmä drobnoplodých odrôd, zvlášť argut, ale aj iných v Čechách a na Morave, a tiež už aj na Slovensku(!), ktorú svoju métu si prijal ako celoživotný cieľ.

Stojí ho to veľa osobnej námahy a výdavkov. Rozmnožuje a daruje svoje výpestky rôznych odrôd (kultivarov) kiwi všetkým jeho návštevníkom svojho veľkého "kiwiraja"s množstvom rastliniek, kde im robí sprievodcu, ale aj radcu a zasväcuje ich do pestovania rastliniek kiwi, tiež aj mnohých iných ovocných druhov. Všetko to obetavo robí bez akéhokoľvek svojho prospechu, naviac za veľkej osobnej námahy a značných svojich výdavkov.
Je priekopníkom, človekom výskumu a nositeľom pokroku. Je to mimoriadne dobrosrdečný, medzi pestovateľmi kiwi výnimočný človek!
Veľká vďaka mu za všetko!

Druhý od nich je tento:

Ján Kola - "vrana" - človek pochádzajúci z Ostravy
je"profesorom, učiteľom a radcom v jednej osobe" pre pestovateľov kiwi. Stal sa priekopníkom a gestorom pestovania druhu actinidia kolomikta v Čechách, na Morave a na Slovensku. Venuje tomu veľa svojho osobného pracovného času a námahy. Je pestovateľom aj šľachtiteľom už viacerých kultivarov actinidia, ktoré aj rozmnožoval pre pestovateľov. Vďaka mu za to a blahoželáme k úspechom! ste_ve (Štefan Mikuš Bojnice).
ste_ve
06.12.10,17:59
K môjmu minulému príspevku na strane č.38, pre vstup na stránka living.cz „To je nadhera“ pre zjednodušenie toho klikni /ťukni/ mišou priamo na:

http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=1644633&st=0&sk=t&sd=a

a pokračuj v postupnosti strán, podľa ich čísiel. ste_ve
ste_ve
14.12.10,20:09
Všetkým účasníkom diskusie Porady.sk Záhradka, na tému „Pestovanie kiwi – problém“, - do pozornosti:

V diskusnom fore o kiwách na webovej stránke:

KIWIFORUM.cz (Actinidia)
sa môžete tiež stretnuť s veľkým nadšencom v pestovaní kiwi, na ktorého tiež chcem týmto upozorniť. Pestovatelia z Porady.sk Záhradka, na tému „Pestovanie kiwi - problém“, môžete sledovať aj túto diskusiu, taktiež v prípade záujme môžete sa po formalitách prihlásenia zapojiť aj do diskusie. Sú v nej uvádzané vzájomné skúsenosti z pestovania a rozmnožovania kultivarov, otázky a odpovede, fotky plodov a rastliniek a pod. Ako ich poznám zo sledovania diskusie, som tiež presvedčený, že budete všetci u našich priateľov z Čiech a Moravy vítaní.

Ten nadšenec je tento:
Stanislav B e r a n, - Stanley_51, - človek pochádzajúci z Tachova, je to na konci ČR v záp časti, lokál patriot by povedal, že aj tam bije české srdce, kraj s chladnejším podnebím. Je horlivým rozširovateľom pestovania drobnoplodých kultivarov, najmä odrôd argut a kolomikt v Čechách, na Morave a už aj na Slovensku. Iniciatívne založil KIWIFORUM cz Actinidia, so zameraním samostatne na Actinidia arguta, Actinidia kolomikta a Actinidia schinensis a s ďalším zameraním. Tu na týchto fórach vykonáva moderátora, aj administrátora. Vďaka mu za túto všeobecne prospešnú činnosť. ste_ve (Štefan Mikuš).

P.S. Pre vstup na web stránku KIWIFORUM.cz Actinidia pre jeho zjednodušenie
klikni na znaky – jej adresu: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=1
a pokračuj v postupnosti druhov Actinidii a čísiel strán. ste_ve
vlado
16.03.11,19:02
Kúpil som vlani odrodu Jenny. Vyrástla 3 m a má 3 konáriky. Môžem očakávať že zakvitne alebo až za desať rokov ako píšu na iných fórach?
paloo
16.03.11,19:13
Kúpil som vlani odrodu Jenny. Vyrástla 3 m a má 3 konáriky. Môžem očakávať že zakvitne alebo až za desať rokov ako píšu na iných fórach?
Mohol si aj lepšie investovať.Škoda že väčšina ľudí najskôr kupuje a až potom číta.
beba13
26.03.11,20:17
..tak asi máš pravdu, já som sa už poučila takže dnes som vyriešila problém s opadávaním plodov kiwi jednoducho som ho vystrihala a vykopala:D celý koreň a začnem odznova ale najskôr dôkladne naštudujem niečo o pestovaní a hlavne ktoré odrody budú vhodne, toto bolo samoopelivé kiwi ved 10 ročnej rastline aby stále padali plody tak už som nemala na to nervy
Valcake
26.03.11,20:48
...boooože my sme teraz vysadili 5ks mrazuodolné Arguta Issai ... Veď nestrašte, chcem z nich niečo mať. Ak máte skúsenosti, prosím napíšte...díky
paloo
27.03.11,05:52
...boooože my sme teraz vysadili 5ks mrazuodolné Arguta Issai ... Veď nestrašte, chcem z nich niečo mať. Ak máte skúsenosti, prosím napíšte...díky
Arguta Issai je samoopenlivá no ja by som k ním vysadil aj jedného samca a bude istota:) úrody.U tejto odrody len tá výhrada že je dosť málo mrazuvzdorná-u mňa statočne každý rok zmrzne...Samcov je dosť.
Hodne šťastia v pestovaní.
Valcake
27.03.11,12:52
...paloo, veľmi pekne ti ďakujem za reakciu, ale medzi tými 5. ks je aj samec. Aspoň tak to viem. Bolo tak objednané. Prosím ťa napíš mi na čo dávať pozor a ako zistím ktorý je samec. Jeden bol neoznačený, alebo lístoček odpadol, tak možno ten? Prečítala som o tom, že rastie a bujneje rýchlo. Nám to aj vyhovuje, ale asi potrebuje oporu. Ako chrániť od mrazov? ...ale aj tak nechápem, keď sa hovorí, že je vysokoodolná mrazu.. dík
paloo
27.03.11,18:08
Samca spoznáš najlepšie podľa kvetov-tu si pozri foto kvetov http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/clanky/kiwi.html
Čo sa týka tej mrazuvzdornosti každý zdroj uvádza ináč.V mojich podmienkách je už -22°C pre odrodu Issai smrtelná dávka :mad:Ostatné odrody prežili v pohode vlani aj -26,2°C,trochu im popraskala kôra ale cez rok to rozdýchali:)
Mal som dve rastliny z rôznych zdrojov a odišli tak som z touto odrodou u mňa skončil.Všetko záleží v akom prostredí budeš pestovať.
vlado
27.03.11,20:04
Mám v pohári dva mesiace odrezky overeného rodivého kiwi, ktoré má už desaťcentimetrové výhonky aj s kvetnými pukmi, ale žiadne korienky. Myslíte, že onedlho zakorení? Alebo mám výhonky olámať a tie radšej zakoreňovať v perlite?
pozlatka
28.03.11,16:26
Kedy je vhodný čas na odzimovanie kiwi Issai,ktorá má za sebou prvú zimu?
paloo
28.03.11,18:11
Mám v pohári dva mesiace odrezky overeného rodivého kiwi, ktoré má už desaťcentimetrové výhonky aj s kvetnými pukmi, ale žiadne korienky. Myslíte, že onedlho zakorení? Alebo mám výhonky olámať a tie radšej zakoreňovať v perlite?
Ja by som skusil vylámať kvety a zakoreňoval aj tie zelené výhonky.Podľa mňa rastliny vypestované zo zelených odrezkov sú oveľa vitálnejšie.
paloo
28.03.11,18:15
Kedy je vhodný čas na odzimovanie kiwi Issai,ktorá má za sebou prvú zimu?
Všetko záleži na lokalite kde pestuješ.U mňa napríklad na pozajtra hovorí predpoveď o -4°C:mad:
BXLmiami
29.03.11,08:34
No ja som objednala kiwi Ken s red a Ananasnaja,tak dúfam,že to bude dobrý výber.Každú chvíľu majú prísť.
Pepe.d
29.03.11,13:31
No len ci to budu oni... ja mam niektore moje Arguty a Kolomikty od VaskaB tak snad to mal dobre oznacene.
Som z BA a zatial ani u jednej sa mi nestalo, ze by cez zimu "odisla" (teploty tak do -20 ). Takze oproti Paloovi mam aku taku teplotnu vyhodu. Naozaj zalezi aj od miesta kde su vysadene...
Ja som sa aj pred par dnami pokusal robit odrezky s pukmi, tak uvidime ako to dopadne. Zo zelenych sa mi nedarilo, lebo co bolo v zemi tak odhnilo (asi prilis mokro). Zakorenovanie vo vode trva u mojej velmi dlho, mam ju tam od Decembra ma vytvoreny kalus ale korienky zatial nikde, tak je dost mozne ze tento sposob neovladam tiez...
Zopar minulorocnych odrezkov sa mi ujalo az po odkvete tak to bude asi najidealnejsi cas na zakorenovanie.
Juraj Bindzár
03.05.11,06:03
pestujem kivi semenáč čo som si vypestoval sám a už 4 roky rodí bez problémov,plody sú až 6cm neošetrujem nestriekam iba strihám a ani raz som ho nezakryl a mráz mu neuškodil.;)
paloo
03.05.11,09:20
pestujem kivi semenáč čo som si vypestoval sám a už 4 roky rodí bez problémov,plody sú až 6cm neošetrujem nestriekam iba strihám a ani raz som ho nezakryl a mráz mu neuškodil.;)
Pekná rastlina,asi žiješ hodne na juhu.Čím ju opeľuješ?
Juraj Bindzár
03.05.11,12:30
Pekná rastlina,asi žiješ hodne na juhu.Čím ju opeľuješ?
Južnejšie by to šlo asi iba 80 metrov potom je už Dunaj . Opeľuje mi ju samec tomuri ale istý čas mi ju opeľoval obyčajný semenáč potom keď začal kvitnúť tumuri . samec semenáč bol odstránený.
Milas265
03.05.11,13:54
Namnožíš?:D
Juraj Bindzár
03.05.11,14:57
:)namnožím:)
pozlatka
03.05.11,17:13
moja Issai prezila zimu a uz aj rasi:):):)
Pepe.d
04.05.11,11:50
Tak u mna Vitakola uz aj s plodmi a Arguta snad coskoro kvitnuca...
Milas265
04.05.11,15:55
:)namnožím:)

Tak potom berem...:) platím v hotovosti...;)
Hrdzoska
08.05.11,08:03
Kedy je vhodný čas na odzimovanie kiwi Issai,ktorá má za sebou prvú zimu?
Ja mám túto odrodu. Sadila som minulý rok na jar, vôbec som ju nezazimovala- pretože som netušila, že je to potrebné. A teraz krásne kvitne.
presnidavka
02.06.11,08:59
Kupila som si rastlinku samoopeľovaciu kiwi (ACTINIDA deliciosa ,Jenny,). Neviem ale ako sa pestuje. Zasadiť ju chcem do kvetinača a pestovať by som ju chcela na terase, s tym, že ju nechám popínať po konštrukcii. Vie mi niekto poradiť aký veľký kvetináč potrebujem, a či a ako sa má strihať, ako intenzívne sa má polievať atď.?
terezamaria
02.06.11,09:22
pozlatka
02.06.11,17:31
Ja mám túto odrodu. Sadila som minulý rok na jar, vôbec som ju nezazimovala- pretože som netušila, že je to potrebné. A teraz krásne kvitne.
Odkial si? Ja som ju mala zazimovanu a na jar mi ju po odkryti aj tak troska lizol mraz, ale teraz uz pusta vyhonky.Ja som zo spisa
Juraj Bindzár
05.06.11,06:45
Darujem niekomu semenáčiky kiwi veľkoplodé chlpaté . je mi ľúto ich vyhodiť . Okolie Kn, ale môžete prísť aj z Liptova:):):):):)
wabi
05.06.11,15:48
Takéto semenáčiky sú schopné kvitnúť a plodiť na 3-6 rok pri dobrej starostlivosti, môže to však trvať i dlhšie. Oproti rezkovancom to teda nie je vlastne ani tak veľký roztiel aj im to môže trvať dlhšie niekedy.
Tvrdí sa že asi 3/4 takýchto plodov sú samci a len štvrtina samice. Takže ak chcete mať niekedy úrodu treba ich kúpiť aspoň 4 a i tak nie je isté či medzi nimi naozaj samica bude. Takže čím viac a potom samcov preštepiť alebo zlikvidovať.
Hoci takéto semenáčiky majú najčastejšie plody menšie, chuťovo sú dobré všetky a ktoré teda rodia samozrejme.
Treba to skúsiť veď práve takto vznikajú nové odrody...
Zároveň ak niekto vie štepiť, či aspoň ablaktovať, je to dobráý spôsob ako získať odolnú podnož - podpník s kvalitnejším koreňom ako rezkovance. To, že sú odolnejšie proti mrazu však nie je veľmi pravdepodobné. Pri silných zimách v nechránených polohách vymŕzajú už pri -15 pri extrémne dobrých polohách v intraviláne v najjužnejších častiach nížinách dokážu najmä pri stene za domom dlhodobo prežívať a rodiť. Pokiaľ podmienky nie sú optimálne nemožno doporučiť tento druh a orientujete sa v takom prípade radšej na príbuznú Argutu, alebo Kolomiktu.
Juraj Bindzár
05.06.11,18:00
Takéto semenáčiky sú schopné kvitnúť a plodiť na 3-6 rok pri dobrej starostlivosti, môže to však trvať i dlhšie. Oproti rezkovancom to teda nie je vlastne ani tak veľký roztiel aj im to môže trvať dlhšie niekedy.
Tvrdí sa že asi 3/4 takýchto plodov sú samci a len štvrtina samice. Takže ak chcete mať niekedy úrodu treba ich kúpiť aspoň 4 a i tak nie je isté či medzi nimi naozaj samica bude. Takže čím viac a potom samcov preštepiť alebo zlikvidovať.
Hoci takéto semenáčiky majú najčastejšie plody menšie, chuťovo sú dobré všetky a ktoré teda rodia samozrejme.
Treba to skúsiť veď práve takto vznikajú nové odrody...
Zároveň ak niekto vie štepiť, či aspoň ablaktovať, je to dobráý spôsob ako získať odolnú podnož - podpník s kvalitnejším koreňom ako rezkovance. To, že sú odolnejšie proti mrazu však nie je veľmi pravdepodobné. Pri silných zimách v nechránených polohách vymŕzajú už pri -15 pri extrémne dobrých polohách v intraviláne v najjužnejších častiach nížinách dokážu najmä pri stene za domom dlhodobo prežívať a rodiť. Pokiaľ podmienky nie sú optimálne nemožno doporučiť tento druh a orientujete sa v takom prípade radšej na príbuznú Argutu, alebo Kolomiktu. .semenáčiky sú z tejto rastliny , taktiež semenáč, fotení pred hodinkou a plody máva až do 6 cm. V druhom roku po vysadení som zaznamenal -19 stupňov ale nič som nezbadal že by jej to uškodilo a ani nebola obalená a od vtedy bolo raz -16 .
wabi
07.06.11,06:34
Ja netvrdím, že sa u nás nedajú Actinidie chinenzis - KIWI pestovať a pri -15 vymŕzajú vždy a všade, len sú na tom podobne ako Hurmi kaki a nedajú sa pestovať inde než v najteplejších oblastiach a aj tam len na chránenom mieste. Ja ich tiež pestujem a stojí to za to.

Som rád že niekto chápe že aj semenáče môžu mať veľké a dobré plody.
Vrelo preto odporúčam vyskúšať len teda opatrne. Nie je to pre každého a kamkoľvek... to je všetko.
Pepe.d
10.06.11,19:24
Tak u mna s Argutami to zatial vyzera slubne ;)
Juraj Bindzár
11.06.11,11:38
Tak u mna s Argutami to zatial vyzera slubne ;) Tá Arguta má tak trochu bledé listy nezasadil si ju do kyslej pôdy ? Keď nie tak skús nejako opatrne dostať kyslú zeminu ku koreňom lebo ti zahynie :(:(:(
Pepe.d
11.06.11,11:58
Viem ze samica ma na dlhych vyhonoch problem s Chlorozou (mala toto iste pred styrmi rokmi) a riesim to aj postrekom na list, aj zalievanim pripravkom proti nej, len teraz ked kvitla som jej dal pauzu, samec mi to nerobieva. Pride mi to ako keby nestihla dodavat potrebne ziviny do dlhsich vyhonov...
Juraj Bindzár
11.06.11,13:00
Viem ze samica ma na dlhych vyhonoch problem s Chlorozou (mala toto iste pred styrmi rokmi) a riesim to aj postrekom na list, aj zalievanim pripravkom proti nej, len teraz ked kvitla som jej dal pauzu, samec mi to nerobieva. Pride mi to ako keby nestihla dodavat potrebne ziviny do dlhsich vyhonov... Ja som vykopal jamu 100x100 cm a hlbokú asi 60cm dal som tam zeminu z lesa z listami aj z vetvičkami čo bolo na povrchu zeme a nikdy som ju ešte nestriekal z ničím a listy mám vždy pekné zelené a dokonca ani samca nemám iba Tomuri ale ten opeluje iba veľkoplodé kiwi .
Pepe.d
11.06.11,13:35
Ja ju tam mam zasadenu tusim od roku 2003 alebo 4 a vtedy mi bola predana ako samoopeliva, ale to som uz riesil na inych forach... i ked stale sa neviem dopatrat k jej nazvu a moze sa jednat o semenac, kedze rodit zacala prvy krat pred styrmi rokmi a vtedy zrovna mala tiez prvy krat chlorozu. Chloroza ju chyta vacsinou na dlhych vyhonoch cez 2-3 metre, nie je to na celej rastline.
Ine arguty a kolomikty co mam to nerobia, ale su to vacsinou mlade cca 3-4 rocne rastliny.
LillySK
11.06.11,17:36
Darujem niekomu semenáčiky kiwi veľkoplodé chlpaté . je mi ľúto ich vyhodiť . Okolie Kn, ale môžete prísť aj z Liptova:):):):):)

ahoj,mas ich este?
Pepe.d
12.06.11,07:05
Darujem niekomu semenáčiky kiwi veľkoplodé chlpaté . je mi ľúto ich vyhodiť . Okolie Kn, ale môžete prísť aj z Liptova:):):):):)
Ja by som radsej prijal narezkovanu jednu z tej tvojej velkej co ti uz plodi :)
Taserda
12.06.11,08:33
Mám odrodu weiki, zasadil som ju iba tak do zeme,vyžaduje si kyslú zem?Zo zeme má 3 výrastky,neviem čo je rozumnejšie nechať ich alebo nechať iba jeden.
Juraj Bindzár
12.06.11,10:52
ahoj,mas ich este?
Bohužiaľ, už sú preč.
Juraj Bindzár
12.06.11,11:05
Mám odrodu weiki, zasadil som ju iba tak do zeme,vyžaduje si kyslú zem?Zo zeme má 3 výrastky,neviem čo je rozumnejšie nechať ich alebo nechať iba jeden.
Podľa mňa si nechaj iba jeden ,ale to záleží od teba aký tvar chceš mať , hlavne aby si mal kyslú pôdu lebo bez nej sa rastlina trápi a nakoniec ti aj tak môže skapať.
Juraj Bindzár
12.06.11,11:12
Ja by som radsej prijal narezkovanu jednu z tej tvojej velkej co ti uz plodi :)
Tie veľké sa ľahšie rozmnožujú štepením . Rezkovať sa dajú úspešne iba tie z malými plodmi bez chlpov.
Pepe.d
12.06.11,16:37
Potom skoda ze si dal prec tie semenace mohol si ich neskor skusit zastepit a ponukat svoju odrodu...
Arguty sa odporucaju tahat od korena na tri vyhony a potom postupne rozvetvovat... Strucny foto-navod aj s rezom argut najdes na http://kiwi-arguta.unas.cz/
wabi
13.06.11,06:41
S tou kyslou pôdou to nebude až tak vážne. Postačí aby nebola priveľmi vápenatá - alkalická. Nie je to kanadská čučoriedka ani rododendrón, ktoré vyžadujú fakt kyslú rašelinu.
Je to skôr ako s jahodami. Mierne kyslá im vyhovuje najviac, ale ak má neutrálnu reakciu nevadí.
Skôr si myslím že treba brať do úvahy, že mladé rastliny majú radšej tieň než priame slnko - to ich môže spáliť, či spôsobí, že špatne rastú.
Tiež časté polievanie a vlhké miesto je dôležité.
Pochádzajú s Ázijských lesov všetky aktinídie a v tam lese sa z vlhkej pôdy a tieňa šplhajú ako liany po stromoch až k slnku, kde potom zakvitnú.
U aktinídií nie je asi až tak dôležité či sú semenáče, alebo rezkovance i tak môže trvať niekedy až 6 rokov pokiaľ zarodia. Jediné riziko u semenáčov je, že neviete čo to bude, či samec, či samica.
Štepenie je síce zriedkavgejší ale najlepší spôsob množenia. v takom prípade môžete nechať aj jeden výhon z podpníka a možno bude dobrý... ak nie ľahko odrežete. Semenáče narastú ako bujné veľké rastliny ktoré dokážu potom priniesť aj veľkú úrodu, sice možno o rok neskôr ale stojí to za to.
Juraj Bindzár
13.06.11,07:38
Zemina by mala mať kyslosť Od 5.5 do 6.5 Ph mala by byť ľahká priepustná z pieskom a botka....:):):):):):):):)
paloo
13.06.11,16:09
Juraj Bindzár
13.06.11,16:47
Potom skoda ze si dal prec tie semenace mohol si ich neskor skusit zastepit a ponukat svoju odrodu...
Arguty sa odporucaju tahat od korena na tri vyhony a potom postupne rozvetvovat... Strucny foto-navod aj s rezom argut najdes na http://kiwi-arguta.unas.cz/
Len sa ty nič neboj , na experimenty mám semenáčov dosť. Ja už svoju argutu upravovať nebudem , tá už je asi 10 metrov dlhá a3 metre široká a už to iba riedim ako burinu.
Milas265
14.06.11,18:03
Viem ze samica ma na dlhych vyhonoch problem s Chlorozou (mala toto iste pred styrmi rokmi) a riesim to aj postrekom na list, aj zalievanim pripravkom proti nej, len teraz ked kvitla som jej dal pauzu, samec mi to nerobieva. Pride mi to ako keby nestihla dodavat potrebne ziviny do dlhsich vyhonov...

Ja som zakopal do okolia trochu zelenej skalice a pomohlo...robí mi to čínska potvora...
Pepe.d
14.06.11,18:52
Zrovna vcera som striekal na listy pripravok proti Chloroze tak uvidim ci sa polepsi a ked nie tak skusim aj ine. ;)
Pepe.d
15.06.11,16:33
Dnes som zainvestoval do zelenej skalice, mali ju v Raci v zahradkarskom, kilo ze nejake 1 Euro nieco... vsade inde su nenazranci a pytaju za kilo aj tri Eura...
Ak sa Chloroza na Argute neupravi, tak ju tiez zakopem do zeme...
Ake je davkovanie pri zakopavani neda sa ublizit predavkovanim ?
Pepe.d
15.06.11,16:40
Len sa ty nič neboj , na experimenty mám semenáčov dosť. Ja už svoju argutu upravovať nebudem , tá už je asi 10 metrov dlhá a3 metre široká a už to iba riedim ako burinu.

No ak by sa ti experimenty zadarili, tak by som mal v buducnosti zaujem o zastepeny semenac s "tvojou" odrodou idealne na samcovi ;)
Milas265
15.06.11,17:50
Dnes som zainvestoval do zelenej skalice, mali ju v Raci v zahradkarskom, kilo ze nejake 1 Euro nieco... vsade inde su nenazranci a pytaju za kilo aj tri Eura...
Ak sa Chloroza na Argute neupravi, tak ju tiez zakopem do zeme...
Ake je davkovanie pri zakopavani neda sa ublizit predavkovanim ?

Toto som okopčil z netu.
Síran železnatý 1kg /Zelená skalica/ FeSO4.7H2O

Síran železnatý ZELENÁ SKALICA FeSO4.7H2O . Používajte na úpravu pH alkalických pôd a na dezinfekciu zamokrených pôd a kompostov, vo viniciach, ovocných sadoch a proti chloróze rastlín. Možné tiež používať na úpravu pitných, povrchových a technologických vôd, čistenie odpadových vôd. Účinná látka:Min. 87% FeSO4.7H2O. Škodlivosť pre včely-relatívne neškodný. Škodlivosť pre ryby a vodné živočíchy-stredne jedovatý. Škodlivosť pre domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá-relatívne neškodný. Použitie na ničenie machu a lišajníkov v trávnatých porastoch- v koncentrácii 3 - 4% (300-400 g/10 litrov). Použitie pri chloróze viniča, ovocných a okrasných rastlín: Aplikujte postrekom počas vegetácie pri prvých príznakoch chlorózy. Podľa potreby opakujte 3-4 krát v 14 dňových intervaloch, mimo obdobia kvitnutia. Dávka 2 - 4 kg/ha (20-40 g/ár) Odporúčame použiť v kombinácii 0,4 - 0,8 kg/ha s kyselinou citrónovou a zmáčadlom. Koreňovú výživu urobte po jarnom reze rozhodením zelenej skalice do medziriadkov spoločne s organickými alebo priemyselnými hnojivami a zapravte do pôdy hlbokou orbou na jeseň, alebo strednou orbou na jar. Aplikovať môžete pri jesennom priorávaní, alebo jarnom odorávaní do brázd.Dávka 1 - 4 kg/ha (10 - 40 g/ 100m2). Aplikáciu formou zálievky robte po jarnom reze alebo po zbere (počas vegetácie do polovice júla) do odkrytej 20-30 cm hlbokej brázdy okolo stromu alebo kra a po vsiaknutí roztoku brázdu zahrňte.Dávka 50-100 g + 10-30 g kyseliny citrónovej v 10 l vody na jeden strom (ker).
Juraj Bindzár
19.06.11,14:41
Dnes fotené
Valcake
19.06.11,21:20
...nádhera!!!!:) Ja som si objednala 5 ks -rôzne, ale bohužiaľ ani jedna sa neujala.:mee: Sadili sme skoro na jar, pridali aj alginit, polievali, aj tak nič.
wabi
19.06.11,21:38
Človek sa najlepšie učí na vlastných chybách.
Neexistuje neúspech pre vytrvalého človeka ktorý sa zozhodne.
Raz sa to iste podarí...
Valcake
19.06.11,22:38
...áno, na vlastných chybách sa človek učí, ale my sme žiadnu chybu neurobili, takže čo sa mohlo stať?:(
..no a vytrvalosť? ...to sú aj peniaze..to máme opakovať až raz sa to podarí??
wabi
20.06.11,07:12
Akože žiadnu chybu? Je pre niekoho ťažké možno si povedať urobil som chybu, ale pomáha to napraviť čo sa dá.
Veď kríčky chceli určite rásť a robili čo bolo v ich silách. :mee:

Je to ako pri mladomanželoch. Žena čaká že muž sa zmení, ale on sa nezmení. Muž čaká že sa žena nezmení ale ona sa zmení a preto je taká rozvodovosť.:)

Neber to prosím ťa, že ťa z niečoho obviňujem. Treba hladať cestu ako sa to dá urobiť.
Možno máš nejakú predstavu ako má Actinidia - kiwi rásť a ona tak nerastie na tom mieste ktoré si jej určila pri starostlivosti ktorou ju chceš obdariť.
Ono je to naopak. Actinidia vie rásť za určitých podmienok a ty ich ak chceš aby ti rástla musíš akceptovať. Ak nie si ochotná akceptovať jej podmienky alebo ich nechceš v tvojej záhradke vytvoriť, tak to ani neskúšaj, pretože ona sa nezmení. Nevie to, zbytočne by si jej dohovárala.
To že sa dá Actinídia bez problémov v našich podmienkach pestovať o tom svedčia tisíce rastlín rastúcich a rodiacich už asi v každom meste i dedine. Takže možné to určite je, dá sa to a nieje to vôbec nič ťažkého.
Ak ju chceš mať, mala by si vytvoriť také podmienky aby prežila. Stačí ak budeš uvažovať ako Actinídia, vcíť sa do nej.
Výhonok odrezali od materskej rastliny. Vytvoril si nejaké vlastné korene a teraz je na začiatku svojho samostatného života. Ešte je chúlostivý ako dieťa nie je samostatný a nevie sa pohybovať, že by si sám našiel soje zátišie.
V prírode rastie v lese ako liana, ktorá sa šplhá po stromoch. Treba jej teda vytvoriť podobné podmienky. V lese je vlhko, tieň a mierne kyslá pôda najčastejšie. Nožičky má teda schované v podraste. Ona sa potom šplhá za slnkom do korún stromov.
V našich záhradkách je často podrast nemilosrdne ako burina vytrhávaný a odstraňovaný všetkými možnými spôsobmi v čítane zákerných chemických zbraní. Umožňujeme rásť maximálne monokultúre trávy aj to ju často kosíme aby nebola vysoká. Inak necháme pôdu odkrytú aby na ňu pražilo nemilosrdné slnko a vietor jej odvial aj poslednú vlahu a vysušil ju až dopuká.
Pre Actinidie by som teda hľadal tienistejšie miestečko pod stromom, za domom, vedľa kríka. Miesto kde jej povrchové korene nájdu dostatok vlahy aj v suchom období. A to je asi všetko najdôležitejšie. Ak miesto nespĺňa tieto podmienky, tak sa dá zatieniť, alebo častejšie polievať. Rozhodujúci je prvý rok, kedy sa treba starať aby podmienky boli vyhovujúce, potom už z roka na rok veľká rastlina zvládne aj suchšie obdobie a tieň si urobí aj sama svojimi listami...
Pepe.d
20.06.11,10:24
Mozno aj ked ste neurobili ziadnu chybu, ma zmysel to znova skusit, arguty su vyborne (podla mna chutovo lepsie ako "cinske" co sa predavaju v obchodoch) netreba sa nechat odradit neuspechom, ale sa pokusit najst "chybu" preco sa im u vas nedari...
Valcake
20.06.11,22:31
Zdravím, wabi, všetko sme preto urobili, aby prežili...prikladám fotky Asiminy, ako bola a aj je naďalej chránená. Keď som fotila, tak ten valec som dala dolu, ale odtlačok vidno. Naďalej si tam vegetí a dúfam, že sa jej nič nestane. To isté sme urobili aj s kiwi, ale tie ani nevypučali. Z piatich ani jedna. ..neuveriteľné, ale je to tak. Tie rastlinky iste neboli dosť silné, ešte vždy sú zasadené, ale už sú úplne vysušené. A čo tak reklamovať?... nedajú sa?
Juraj Bindzár
21.06.11,03:52
Zdravím, wabi, všetko sme preto urobili, aby prežili...prikladám fotky Asiminy, ako bola a aj je naďalej chránená. Keď som fotila, tak ten valec som dala dolu, ale odtlačok vidno. Naďalej si tam vegetí a dúfam, že sa jej nič nestane. To isté sme urobili aj s kiwi, ale tie ani nevypučali. Z piatich ani jedna. ..neuveriteľné, ale je to tak. Tie rastlinky iste neboli dosť silné, ešte vždy sú zasadené, ale už sú úplne vysušené. A čo tak reklamovať?... nedajú sa?
Rastliny kupovať vždy vyrašené , vysádzať ich iba neskoro na jar keď už nie sú jarné mrazíky a hlavne upraviť alebo vymeniť pôdu . Kiwi nenávidí vápno ale zato obľubuje mierne kyslú piesočnatú pôdu. Keď tieto veci urobíš potom môžeš povedať že sme urobili preto aby sa ujali dosť .
wabi
22.06.11,09:46
Tak neviem Valčake. Ak to správne chápem pestuješ v trubke?:rolleyes: Možno by to nemusel byť vyslovene zlý nápad, keby tá trubka nebola moc vysoká a hlavne bola hrubšia. Takto s toho nie je celkom jasné, či si to s tým tienením až neprehnala náhodou. Nie je to jasné s tých fotiek. Ako je vysoký ten valec a aký má priemer? Osobne nemám dobré skúsenosti s podobným pestovaním v trubkách. Skôr využívam netkané textílie - tieňovky, ktoré sú napríklad 40% až 70%, to znamená, že nejaké svetlo preniká predsa len aj zhora a zo strán ak je dostatočne veľký vrchný tieniaci štvorec textílie nie je nutné robiť, alebo iba z juhu. Podobné rubice používa na zazimovanie - ideálne ešte vyplniť na zimu suchou rašelinou napríklad. Čo takto nechať im v tom valci okno aspoň zo severu, alebo použiť valec z tej textílie?
Ťažko však posúdiť či to ovplyvnilo nejako ujatie actinidií...
Kedy si sadila priesady von?
V každom prípade sa ohlás, behom mesiaca plus mínus budú nové reskovance aktinídií a dohodnee sa.
Milas265
22.06.11,11:07
Valčake-trubka ako je na obrázku,je zlý nápad,ako píše Wabi treba viac svetla. Ja som to riešil takto:

http://s4.postimage.org/jtxy2as/DSC00234.jpg (http://postimage.org/image/jtxy2as/)

Škoda,že si z východu Slovenska,tu na západe by som ti mohol poskytnúť odrezky argút priamo z rodiaceho kríka.Až by mal niekto od vás cestu okolo sú k dispozícií.V tomto období stačí odrezky frknúť do pohára s vodou a oni pustia korienky.Ja osobne nemnožím,takže iba takto môžem helfnúť...
Tak malé asiminy sa neoplatí sadiť von,ja to riešim takto,budúci rok zavrubľujem a až daľší rok dám von.Zasa...robím to ako samouk a len pre seba :-)) Keď sa to sadí takéto malé vom strácajú sa 2-3 roky na vzraste,ale každá rastlina je inak životaschopná....bordel si nevšímajte....výsev semienok z "Ameriky"...
http://s2.postimage.org/2ntf8akx0/P6220649.jpg (http://postimage.org/image/2ntf8akx0/)
paloo
22.06.11,18:30
V Púchove ak pôjdeš okolo je tiež dostatok rastlín,aj niekolko ročných:)pre teba zadara;)
wabi
23.06.11,06:05
S tým zakoreňovaním Actinidií to zas až tak jednoduché nie je...
Asiminy je najlepšie vysadiť a nepresádzať a kvetináče im nesvedčia, rastú potom pomalšie...
Pepe.d
23.06.11,06:39
Tak s tym zakorenovanim je to pravda, zelene odrezky u mna odhnivaju, drevnate (minulorocne) nechcu tvorit kalus, najidealnejsie je vystihnut dobu niekde medzi "drevnatenim" odrezkov v tomto obdobi... Z dlhych slahunov nejlepsie korenia casti co najblizsie ku kmenu, ktore uz nie su makke a zeleny zbytok u mna nema zmysel zapichavat. Zakorenovaniu vo vode sa u mna vobec nedari.
Mozno je to aj sposobene nevhodnym rastovym stimulatorom a mozno existuju take s ktorymi by tento problem nevznikal. U mna uspesnost zakorenovania je max. 20% :mee:
Teraz najnovsie skusam na zakorenovanie cisty perlit a cakam na vysledok, zatial je pozitivne to, ze odrezky v nom omnoho menej cernaju a odhnivaju...
Milas265
23.06.11,18:29
http://www.pelargonie.cz/2obsah.html

Samozrejme nie vždy sa darí :D

Ja to naflákam v sklenníku do pareniska.Úspešnosť nesledujem,ale vždy je vysoká..dnes
http://s3.postimage.org/1nkw4smkk/P6230689.jpg (http://postimage.org/image/1nkw4smkk/)
Juraj Bindzár
23.06.11,18:46
http://www.pelargonie.cz/2obsah.html

Samozrejme nie vždy sa darí :D

Ja to naflákam v sklenníku do pareniska.Úspešnosť nesledujem,ale vždy je vysoká..dnes
http://s3.postimage.org/1nkw4smkk/P6230689.jpg (http://postimage.org/image/1nkw4smkk/)
Vidím že tan máš aj chlpaté kiwi, už sa ti podarilo zakoreniť to?
Milas265
24.06.11,03:59
To som tam flákol len tak,lebo mi vietor nejaké odlomil.Je to moj prvý pokus a nesľubujem si od toho nič extra,ale kto nevyskúša ....;)
Juraj Bindzár
24.06.11,04:44
To som tam flákol len tak,lebo mi vietor nejaké odlomil.Je to moj prvý pokus a nesľubujem si od toho nič extra,ale kto nevyskúša ....;) Aj ja som vyskúšal zakoreniť a ako vidíš arguty sa ujali skoro všetky ale z chlpáčov žije asi 7 ale korienky nemá ani jedna a pritom som tam pichol aspoň 30 kusov z obydvoch druhov.:mee:
Valcake
24.06.11,22:53
Srdečná vďaka každému, kto sa vyjadril a paloo do Púchova skočím :Dsi milý. Jój, keď ten západ je tááák ďaleko.Chcem ešte dodať, že bývame v bytovke a rastlinky mám na chate v záhrade, takže predsa nie sme tam vždy. Preto som si volila ten valec, lebo ho nezvalí vietor a svetla dostáva dosť. Všimnite si začiatok, tam skoro nič nie je vidno, ale postupne pekne vyrašilo a rastie. Veď sa cíti ako v lese :) To je teda Asimina. Chránená ako oko v hlave;) Sadila som všetko samozrejme po mrazoch a všetko som si naštudovala aj z netu aj od Vás. Ďakujem wabi, určite sa ozvem;).Actinídie som si predstavovala, že keď vyrastú /keby sa ujali / budú vedení na drátoch a budú tienidlom pre auto. Prosím, nesmejte sa!:--- Keďže sa toho asi nedožijeme, mohli by ste mi prípadne poradiť niečo také-vhodné,okrem viniča. Toto máme. Ďakujem
Taserda
26.06.11,03:45
Ja som dal zakoreniť argutu Weiki potopením.Ujme sa ?
Juraj Bindzár
26.06.11,06:40
Ja som dal zakoreniť argutu Weiki potopením.Ujme sa ?
Keď si to správne potopil a nie ako loď tak je tam veľká šanca .
paloo
26.06.11,09:20
Aj ja som vyskúšal zakoreniť a ako vidíš arguty sa ujali skoro všetky ale z chlpáčov žije asi 7 ale korienky nemá ani jedna a pritom som tam pichol aspoň 30 kusov z obydvoch druhov.:mee:
V minulosti som tie chlpaté zakoreňoval polodrevnatými odrezkami namočenými v Racine.Fungovalo to perfekt,ale už sa asi nedá zohnať:mad:
Juraj Bindzár
26.06.11,10:22
V minulosti som tie chlpaté zakoreňoval polodrevnatými odrezkami namočenými v Racine.Fungovalo to perfekt,ale už sa asi nedá zohnať:mad:
čo je to racina?
paloo
26.06.11,10:52
Juraj Bindzár
05.07.11,15:27
Kto mi vie poradiť že ako sa volá táto Arguta. Mám to už dosť dlho ale viem iba že je to Arguta.:):D:rolleyes:
Valcake
05.07.11,18:47
jéééj, toľká krása, fakt nádherná úroda. :):)
Milas265
06.07.11,05:29
Kto mi vie poradiť že ako sa volá táto Arguta. Mám to už dosť dlho ale viem iba že je to Arguta.:):D:rolleyes:

Podľa toho od koho ju máš :D V obchodoch stále predávajú najrozšírenejšiu Weiky ako samoopelivú. Odpadá totiž predaj samca a majú to jednoduchšie,nepomiešajú samcov zo samicami.Lenže úroda bez samca je mizivá,zo samcom máš 20x väčšiu úrodu a krajšie plody.Väčšinou sú v obchodoch babráci,nevedia totiž,čo predávajú .V Kruhu majú zasa tak ako vravíš odrodu Arguta :D:D.
Ked som pátral ďalej,tak vraj K-1,ale to na obrázku vyzeralo ináč:D:D:D:D ,ale aspoň mali v štvorcových črepníkoch samcov a v guľatých samice.
Takže buď rád,že ti plodí a chutí....Ja som pred časom kúpil od Starkla Kens Red a všetko sú to samice aj keď bol samec pekne označený..:eek: Ešteže to neboli všetko samci,to by ma asi j...o!...
Juraj Bindzár
06.07.11,15:09
Podľa toho od koho ju máš :D V obchodoch stále predávajú najrozšírenejšiu Weiky ako samoopelivú. Odpadá totiž predaj samca a majú to jednoduchšie,nepomiešajú samcov zo samicami.Lenže úroda bez samca je mizivá,zo samcom máš 20x väčšiu úrodu a krajšie plody.Väčšinou sú v obchodoch babráci,nevedia totiž,čo predávajú .V Kruhu majú zasa tak ako vravíš odrodu Arguta :D:D.
Ked som pátral ďalej,tak vraj K-1,ale to na obrázku vyzeralo ináč:D:D:D:D ,ale aspoň mali v štvorcových črepníkoch samcov a v guľatých samice.
Takže buď rád,že ti plodí a chutí....Ja som pred časom kúpil od Starkla Kens Red a všetko sú to samice aj keď bol samec pekne označený..:eek: Ešteže to neboli všetko samci,to by ma asi j...o!... Buď to je od Starkl alebo Kruh už sa nepamätám ale viem že keď som si objednával zo starkl kiwi chinensis tak mi poslali troch chlpatých samcov. Tak že ty tam máš hárem :D:D:D aja som sa cítil medzi nimi ako gej ;););) tak že ty sa nemáš čo stažovať si na tom lepšie :rolleyes:
Taserda
07.07.11,16:54
wabi
07.07.11,21:26
Prečítal som si tie články na ktoré upozorňuješ.
Možno by som len poopravil, že Actinidie nepochádzajú iba z číny ale z celej ázie a vyskytuje sa prirodzene v desiatkach či dokonca stovkách odrôd. Niektoré z nich sa medzi sebou dokonca krížia a šľachtia sa tiež stále nové odrody...
Mám aj 2 odrody žltého a jednu červeného "kiwi" ale ešte mi nerodia. Poznám však dvoch priateľov, ktorým rodia. S tým skorším dozrievaním je to myslené podľa mňa tak, že sa nedajú bez úhony tak dlho skladoveť, a tak ich treba zjesť skôr, nie že by dozrievali už v auguste vonku u nás...:D
peterslovak
08.07.11,05:42
Prečítal som si tie články na ktoré upozorňuješ.
Možno by som len poopravil, že Actinidie nepochádzajú iba z číny ale z celej ázie a vyskytuje sa prirodzene v desiatkach či dokonca stovkách odrôd. Niektoré z nich sa medzi sebou dokonca krížia a šľachtia sa tiež stále nové odrody...
Mám aj 2 odrody žltého a jednu červeného "kiwi" ale ešte mi nerodia. Poznám však dvoch priateľov, ktorým rodia. S tým skorším dozrievaním je to myslené podľa mňa tak, že sa nedajú bez úhony tak dlho skladoveť, a tak ich treba zjesť skôr, nie že by dozrievali už v auguste vonku u nás...:D
Tak táto téma ma zaujíma - skutočne existuje červené kiwi? To je červená dužina? Myslím to veľkoplodé kiwi, nie tie egrešové arguty. Vedel by si uviesť aj názvy odrôd červeného i žltého kiwi?
Taserda
08.07.11,16:29
wabi
16.07.11,19:39
To takzvané červené kiwi je zavádzajúci názov. Červený je vlastne len stred obsahujúci semienka. Dužina je žltá podobne ako pri gold odrodách. Pekne to však vypadá.
Juraj Bindzár
22.07.11,17:32
:D
J500j
27.07.11,11:10
Je to výborná téma. Z toho čo som stačil prečítať som vydedukoval že odrezky kiwi sadíte zväčša skôr ako teraz. Má niekto skúsenosti s zakoreňovaním odrezkov teraz, na sklonku júl - august?
Milas265
30.08.11,18:37
Treba skúšať.....arguta ide zakoreniť celoročne,
http://s3.postimage.org/g29rxjb8/P8290895.jpg (http://postimage.org/image/g29rxjb8/)

chlpatá potvora zjara a potom horšie,ale ak tomu dáme čo treba,tak to ide...

http://s3.postimage.org/ggyzwlc4/P8290893.jpg (http://postimage.org/image/ggyzwlc4/)
Juraj Bindzár
08.10.11,14:31
Trochu erotiky neuškodí:D
pmajap
12.10.11,12:24
Čakala som, že príde niekto s príspevkom a nebudem sa musieť zavesiť pod tú haluštičku. Erotika je príspevok č.114, zvyšok je realita.Aj to na obrázku je realita,nie u mňa,ale u suseda. Táto rastlinka má 8 rokov,vraj raz aj kvitla.Moja neprežila jarný mráz pred 5-timi rokmi. Vtedy predávali len chlpaté samoopelivé potvorky. Nikomu v okolí nerodia.Tak som po kiwi túžila, že som si na narodeniny kúpila miešačku a vybetónovala podporné stľpy na pergolu po ktorej sa bude ťahať. Nastal čas dokončiť pergolu a zasadiť kiwi.Priznám sa, že najviac ma vábia práve tie klasické chlpaté odrody. To čo máš ty je nádhera. Čítam príspevky už druhý krát, ale stále ešte nie som v obraze, aká odroda by bola najvhodnejšia.:D:D:D
Pepe.d
12.10.11,15:46
Ja osobne som zatial do "chlpatych" nesiel lebo ma odradza ich popisovane vymrzanie, co u argut alebo kolomikt v BA s najvacsou pravdepodobnostou nehrozi, kedze bezne zvladaju mrazy cez -20 °C. Ich vyhoda je aj moznost konzumacie bez supania a prve plody u odrod co mam u nas dozrievaju uz koncom Augusta.
Milas265
13.10.11,03:46
Existujú aj odrody "nechlpaté"...napr. Top Star...chlpaté vydržia zimné mrazy/mal som po sebe dva roky -18/,ale nevydržia tie neskoršie,keď začínajú skoro,ako vinič
hnať miazgu a tá následne zamrzne a roztrhne kmienik a je "vymaľované"...
Juraj Bindzár
13.10.11,04:28
Pre teba by jarné mrazíky nemali byť problémom veď si elektro technik. kúp si vonkajší termostat a máš možnosť si vybrať buď to rozprašovanie z vodou cez elektromagnetický ventil alebo obyčajný el ohrievač z ventilátorom veď tie mrazíky níe su celú noc ale iba ráno a to hodinku alebo dve a to ťa nebude stáť moc veď tá voda alebo elektrika pôjde len keď teplota klesne pod 0 stupňov alebo ako si nastavíš ten dvojcestný termostat.Oprav ma keď sa mýlim .
pmajap
13.10.11,08:23
Čo poviete na Actinídia arguta- WEIKI, nemá niekto z Vás skúsenosti. Nikde nepíšu či je náchylná k namŕzaniu.:rolleyes:
Pepe.d
13.10.11,09:08
Ja ju mam od VaskaB a ako aj ostatne arguty zvlada v pohode mrazy... ale chutovo mam aj lepsiu, lebo tato Weiky ma tvrdu supu, tento rok je vyfarbena do hnedasto-cervenkasta...

http://s1.postimage.org/230fwmk5g/weiky.jpg (http://postimage.org/image/230fwmk5g/)
pmajap
13.10.11,09:45
Tie chuťovo lepšie sú tiež odolné a ktoré sú to?
Pepe.d
13.10.11,10:23
Pisem o Ac. argutach, nie o chinensis...
Je to "no name" od Karasa z TT (domnievam sa, ze je to semenac podla zaciatku kvitnutia az v siestom roku), chutovo mi pride asi najlepsia z toho co som mal moznost ochutnat, ma jemnu supku (ako kolomikty) a chutovo mi pride do medova (moj dojem) narozdiel od Weiky, kde je supka tvrdsia na kusanie a chutovo mi pride ako bezne "Cinske" kiwi. Od Airbusyho (z fora na Livingu) som mal moznost ochutnat nejake jeho arguty, ale tie mi tiez neprisli az tak chutovo vyrazne...
Dalsie roky to snad "rozbalia" aj moje ostatne arguty a kolomikty ktorych mam este nejakych cez desat odrod...
pmajap
13.10.11,10:58
Tiež myslím arguty, Milas dal typ na Top Star a u tejto odrody píšu, že treba rastlinu prikryť lebo vymŕza koreň je to podobné ako Hayward.Je tu otvorená kotlina, problémové sú silné jarné mrazy, chová sa to ako prílivová vlna, iba výška ako útočí je rôzna.
paloo
13.10.11,11:02
Tiež myslím arguty, Milas dal typ na Top Star a u tejto odrody píšu, že treba rastlinu prikryť lebo vymŕza koreň je to podobné ako Hayward.Je tu otvorená kotlina, problémové sú silné jarné mrazy, chová sa to ako prílivová vlna, iba výška ako útočí je rôzna.
Ja mám vysadené asi 15 odrôd argút/už ani presne neviem kolko/a zatial oberá len neskorý jarný mráz...
pmajap
13.10.11,11:51
Ja mám vysadené asi 15 odrôd argút/už ani presne neviem kolko/a zatial oberá len neskorý jarný mráz...

Volne v záhrade nemá šancu prežiť žiadna, musí to byť silne rastúca liana, zasadená tesne pri múre JZ a zavesená pod pergolu vo výške aspoň 2 m, ktorej nevymrzne koreň kým narastie. Preto sa stále obzerám po tých "chlpatých".
Pepe.d
13.10.11,12:04
No nemyslim si ze mas pravdu ak myslis arguty... prave preto som sa pre ne rozhodol, ze su menej chulostivejsie na mraz ako velke cinske.
Samozrejme je lepsie vysadit starsiu rastlinu aspon raz prezimovanu a nie v ten rok zakorenene odrezky a dalsie zimy vonku uz nemavaju problem.
pmajap
13.10.11,12:17
No nemyslim si ze mas pravdu ak myslis arguty... prave preto som sa pre ne rozhodol, ze su menej chulostivejsie na mraz ako velke cinske.
Samozrejme je lepsie vysadit starsiu rastlinu aspon raz prezimovanu a nie v ten rok zakorenene odrezky a dalsie zimy vonku uz nemavaju problem.

...na toto som myslela: www.verdant.cz/actinidia.pdf (http://www.verdant.cz/actinidia.pdf)
mal si pravdu to, už sú delicosa
pmajap
14.10.11,20:51
Ja mám vysadené asi 15 odrôd argút/už ani presne neviem kolko/a zatial oberá len neskorý jarný mráz...

Toto ma zaujalo.Prvý krát keď som prechádzala arguty, len pri odrode Jumbo bolo uvedené, že je náchylná na namŕzanie. Postupne som si prešla všetky dostupné odrody a u každej je upozornenie na namŕzanie. Všetky potrebujú v našich podmienkach chránené stanovište pred jarným mrazom.
Rozhodla som sa preto pre odrodu JUMBO, lebo je podobná klasickej actinidii, plody rovnakej veľkosti, ale hladké a sladšie.
Jediný problém ktorý som na nete našla bol so samcom tejto rastliny, jeho prebujnený rast ,alebo opačne nedostatočný rast.
paloo
15.10.11,04:28
Toto ma zaujalo.Prvý krát keď som prechádzala arguty, len pri odrode Jumbo bolo uvedené, že je náchylná na namŕzanie. Postupne som si prešla všetky dostupné odrody a u každej je upozornenie na namŕzanie. Všetky potrebujú v našich podmienkach chránené stanovište pred jarným mrazom.
Rozhodla som sa preto pre odrodu JUMBO, lebo je podobná klasickej actinidii, plody rovnakej veľkosti, ale hladké a sladšie.
Jediný problém ktorý som na nete našla bol so samcom tejto rastliny, jeho prebujnený rast ,alebo opačne nedostatočný rast.
Prosím ťa ak budeš mať trošku času prečítaj si tu:http://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=1
Ak vieš rusky tu:http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=396
wabi
15.10.11,17:50
Všetky actinidie rastú v tieni v podraste lesa odkiaľ sa potom šplhajú hore za svetlom do korún. Sú teda chránené lesom vo vlhku a v závetrí a v tieni pred jarnými lúčami, ktoré sa im v našich podmienkach môžu stať osudné...
Tisíce rokov takto rástli treba to jednoducho rešpektovať...
Milas265
16.10.11,08:55
Toto ma zaujalo.Prvý krát keď som prechádzala arguty, len pri odrode Jumbo bolo uvedené, že je náchylná na namŕzanie. Postupne som si prešla všetky dostupné odrody a u každej je upozornenie na namŕzanie. Všetky potrebujú v našich podmienkach chránené stanovište pred jarným mrazom.
Rozhodla som sa preto pre odrodu JUMBO, lebo je podobná klasickej actinidii, plody rovnakej veľkosti, ale hladké a sladšie.
Jediný problém ktorý som na nete našla bol so samcom tejto rastliny, jeho prebujnený rast ,alebo opačne nedostatočný rast.

Čo myslíš pod pojmom klasická actinidia? Až čínsku,tak Jumbo nie je rovnakej veľkosti ;)...iba o trošku vačší ako ostatné arguty. Videl som to v Nitrianskej Blatnici.Ono to na fotke vyzerá všetko bombovo,ale realita je iná :D..Odporúčam aj Geneva .
Milas265
16.10.11,15:24
Takto to vyzerá u mňa..vraj Weiky...Kensa som nestihol nafotiť,skôr som to požral...mladí neverili,že to je kivi,tak som musel dokazovať..:D

http://s3.postimage.org/zbq9fav8/PA160965.jpg (http://postimage.org/image/zbq9fav8/)

http://s3.postimage.org/zc8gc4as/PA160969.jpg (http://postimage.org/image/zc8gc4as/)
pmajap
16.10.11,17:48
Tak ako píšeš, z obrázkov a popisov odrôd, kde uvádzajú, že veľkosť plodov Jumba je ako u Actinidia chinensis-čínska chlpatá kráska. Takže realita je iná. Milas a odroda Mafil u tejto arguty tiež udávajú plody veľké 5 cm. Ty ju určite poznáš aká je pravda?

K odrode Jumbo som chcela 74-49 (ale na slovenskom trhu som ho nenašla) na tvoj typ Genevu a ako opeľovač Gibrida M.
Môže byť, alebo urobím v niečom chybu.
paloo
17.10.11,04:54
Tak ako píšeš, z obrázkov a popisov odrôd, kde uvádzajú, že veľkosť plodov Jumba je ako u Actinidia chinensis-čínska chlpatá kráska. Takže realita je iná. Milas a odroda Mafil u tejto arguty tiež udávajú plody veľké 5 cm. Ty ju určite poznáš aká je pravda?
K odrode Jumbo som chcela
(ale na slovenskom trhu som ho nenašla) na tvoj typ Genevu a ako opeľovač Gibrida M.
Môže byť, alebo urobím v niečom chybu.
Pozri:)http://www.kiwiforum.cz/forum/gallery/menu.php?album_id=5&start=20
Jumbo=Ambrozia,Mafil atď...:mad:
74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody;)
wabi
17.10.11,05:14
Veľkosť plodov u nešľachtenej planej chinenzis alebo pri maloplodých semenáčoch skutočne môže byť aj menšia ako u jumbo, ale pri veľkoplodých odrodách chinenzis je Jumbo naozaj menšie, výhoda však že nemá chlpy a nemusíš šúpať a plodov bývba primerane viac než u chinenzisky o mrazuodolnosti nehovoriac...
Nevýhoda nedajú sa skladovať...
pmajap
18.10.11,14:34
74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody;)[/QUOTE]

Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.:D:D:D:D:D:D:D
Juraj Bindzár
18.10.11,15:30
74-49 mám velkú,starú aj namnoženú no má do mojich podmienok malú mrazuvzdornosť a pre teba aj maličké plody;)

Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.:D:D:D:D:D:D:D[/QUOTE] Tak že veĺkoplodé kiwi budeš mať iba keď si ma vezmeš:D:D:D:D:D:D:D.
paloo
18.10.11,16:23
Ako som videla úrodu Juraja Brindzára, stále oči víťazia nad rozumom.:D:D:D:D:D:D:D Tak že veĺkoplodé kiwi budeš mať iba keď si ma vezmeš:D:D:D:D:D:D:D.[/QUOTE]
http://s15.rimg.info/baca7a18d24d7b189f17e526cd526faf.gif (http://smajliki.ru/smilie-899995335.html)http://s.rimg.info/437efd70f27e909eb52349f0a5533eb4.gif (http://smajliki.ru/smilie-39832647.html)
pmajap
18.10.11,17:58
Juraj Bindzár
18.10.11,18:27
aha aký som pekný rozmysli si to.
pmajap
19.10.11,06:53
Šarmantný intelektuál,tušila som to.Ale ako ma požiadať o ruku ti radšej pošlem na ss.
pmajap
20.10.11,13:44
Ach, Juraj Bindzár teba asi Dunaj vyvrhol. :) Pekne sa ti to podario zaklincovať. Keď idem do obchodu a majú kiwi, vybaví sa mi tá tvoja maturitná fotka .........a mám nakúpené:D:D:D:D
Ale...... radil si, akú pôdu pre kiwi, ja mám ten problém, že predtým tam bol sklad stavebného materiálu, konkrétne kremičitý piesok s vysokým obsahom kaolínu. Ostala po ňom škrupina asi 10 cm hrubá, zavozila som to zeminou a zasiala trávu. Ako široko korení kiwi, koľko zeme budem musieť vymeniť?
Milas265
20.10.11,16:13
Asi takto...trochu som opísal z netu a trochu som vložil...
Najvhodnejším obdobím na sadenie je jar.
Postup:
1. Pred sadením sa rastliny dôkladne polejú
2. Vykope sa jama
3. Prekypriť na výšku rýľa
4. Dať na dno kyslú rašelinu
5. Koreňové baly narezať do hĺbky 1 cm
6. Rastlinu vložiť tak hlboko, aby bol koreňový bal spojený s vrchnou vrstvou substrátu
7. Zvyšnú zeminu premiešať s rašelinou a vyplniť oblasť okolo koreňov
Počas roka pridávam kompost a zalievam kristalonom+ mulčujem...korení plytko...Nerob z toho hlavne "vedu"je to obyčajná nenáročná drevina bez škodcov...skoč to toho po hlave a za tri roky oberáš úrodu ako ja...
Juraj Bindzár
20.10.11,16:15
Kiwi nekorení hlboko , mala by si vybrať zeminu 1x1 meter a hlbka asi 50 až 70 cm pre jednu rastlinu a hlavne aby tam nebolo vápno lebo ti kiwi skape. Zožeň si mierne kyslú zeminu a primiešaj tam aj piesok.
wabi
23.10.11,17:13
Minulý týždeň som objavil prastarú kiwi, asi najstaršiu aktinidiu chinenzis na Slovensku.
Nadšenec ju vysádzal v dobe, keď ešte na Slovensku nikto nevedel že vôbec nejaké kiwi existuje. V roku 1974, si nechal poslať na letisko nehorázne drahé 2 plody. Vybral z nich semienka a vysadil. Nechal si len jednu najlepšiu rastlinu nevediac, že potrebuje aj samca!
Kiwu má rozrastenú po celom dome - obrovský krík, nikdy nevymrzla. Každoročne neuveriteľne zarodená obsypaná stovkami veľkých podlhovastých plodov...
Je samoopelivá a pritom má aj bez samca obrovské úrody!
Je to úžasné každú chvílu objavujem neuveriteľné veci ale toto som fakt nečakal - máme našu Slovenskú odrodu ktorá nemá páru!
Asi pred 15 rokmi majiteľ dal svojmu priaeľovi prútik aby si skúsil vysadiť. Údajne mu rodil heď od prvého roku po zakorenení a potom každý rok pravideľne...
Znie to až neuveriteľne treba to otestovať...
peterslovak
24.10.11,05:54
To znie fantasticky, vedel by si ešte doplniť v akých podmienkach rastie - poloha, nadmorská výška, chránené stanovište? Alebo poslať kontakt na pestovateľa? Ďakujem
wabi
24.10.11,10:02
Rastie v teplých podmienkach pri pratislave v intraviláne medzi domami, na chránenom mieste z južnej strany domu, po ktorom sa šplhá - fakt dobré podmienky, ktoré nevie poskytnúť každý. Iste veď napokon Actinidia Chinenzis nie je pre každého. Jedine že by si si vzal Juraja. Neboj sa nie je tak chlpatý ako na fotke. Len teda ak by sme aj pominuli že si Slovák a on je pri Dunaji obklopený maďarskou komunitou, nie som si istý či máš správne pohlavie?:D
Nič v zlom dúfam že som sa ťa nedotkol. Ak máš dobré podmienky vyskúšaj chinenzis ak nie... tak by som na tvojom mieste zostal radšej pri argutách... ja neverím že existujú odolné chinenzis ktoré sa dajú celoplošne na Slovensku bez problémov pestovať. Naozaj bez ochrany je to vždy riziko, veď to poznáš :)a mráz si nevyberá...
Juraj Bindzár
24.10.11,10:45
Rastie v teplých podmienkach pri pratislave v intraviláne medzi domami, na chránenom mieste z južnej strany domu, po ktorom sa šplhá - fakt dobré podmienky, ktoré nevie poskytnúť každý. Iste veď napokon Actinidia Chinenzis nie je pre každého. Jedine že by si si vzal Juraja. Neboj sa nie je tak chlpatý ako na fotke. Len teda ak by sme aj pominuli že si Slovák a on je pri Dunaji obklopený maďarskou komunitou, nie som si istý či máš správne pohlavie?:D
Nič v zlom dúfam že som sa ťa nedotkol. Ak máš dobré podmienky vyskúšaj chinenzis ak nie... tak by som na tvojom mieste zostal radšej pri argutách... ja neverím že existujú odolné chinenzis ktoré sa dajú celoplošne na Slovensku bez problémov pestovať. Naozaj bez ochrany je to vždy riziko, veď to poznáš :)a mráz si nevyberá..........:D To že ti už ani vlastná žena neverí, to neznamená že zo mňa môžeš robiť buzíka:D
paloo
24.10.11,11:10
.......:D To že ti už ani vlastná žena neverí, to neznamená že zo mňa môžeš robiť buzíka:D
http://s3.rimg.info/6249c95f600dc6352b09be242cad8823.gif (http://smajliki.ru/smilie-323160615.html)
wabi
24.10.11,14:28
Tak neviem. Myslel som že buzíkom sa človek musí narodiť. Urobiť ho z niekoho to som ešte nepočul že sa dá. ;)Len to sem prosímťa nepíš ako sa to robí, lebo paloo by mohol mať schpnosť ako mi túto vec nejak pričarovať a to by asi nebolo dobré!
Nuž spravil si zoseba dobrovoľne opicu, chtivú žnby, tak otázka bola na mieste - Či má správne pohlavie to nebolo určené tebe ale jemu. :rolleyes: Pretože už sa tu stalo že žena písala v mene muža takže nikdy nevieš. :eek:
Aspoň vieme ako to je. Takže berieš len ženy?:) Len mi je podozrivé odkiaľ vieš že mi žena neverí...? Lebo až dodnes som žil v ilúzii že mi verí nielen moja žena. Teraz zisťujem že mi neverí už nikto asi sa pôjdem rovno obesiť! Možno by to niekoľkých zakomplexovncov tu na porade aj potešilo. Čo by som neurobil svojim blížnym pre radosť.
Faktom ale je že niekedy ma napadá že či toto obecenstvo stojí za to, veď čas sa dá využiť aj rozumnejšie...
Juraj Bindzár
24.10.11,20:36
Tak neviem. Myslel som že buzíkom sa človek musí narodiť. Urobiť ho z niekoho to som ešte nepočul že sa dá. ;)Len to sem prosímťa nepíš ako sa to robí, lebo paloo by mohol mať schpnosť ako mi túto vec nejak pričarovať a to by asi nebolo dobré!
Nuž spravil si zoseba dobrovoľne opicu, chtivú žnby, tak otázka bola na mieste - Či má správne pohlavie to nebolo určené tebe ale jemu. :rolleyes: Pretože už sa tu stalo že žena písala v mene muža takže nikdy nevieš. :eek:
Aspoň vieme ako to je. Takže berieš len ženy?:) Len mi je podozrivé odkiaľ vieš že mi žena neverí...? Lebo až dodnes som žil v ilúzii že mi verí nielen moja žena. Teraz zisťujem že mi neverí už nikto asi sa pôjdem rovno obesiť! Možno by to niekoľkých zakomplexovncov tu na porade aj potešilo. Čo by som neurobil svojim blížnym pre radosť.
Faktom ale je že niekedy ma napadá že či toto obecenstvo stojí za to, veď čas sa dá využiť aj rozumnejšie... . Od kedy ťa poznám tak teraz prví krát si napísal niečo čo má zmysel:D:D:D:D:D:D:rolleyes:
wabi
25.10.11,10:36
Všetkého moc škodí a tvoja sranda nepozná hranice...
Ale nevadí...
Ako to robíš?
Pepe.d
25.10.11,10:49
Vidim ze sa to tu zvrhava mimo temy... co keby ste si zalozili temu Invektivy a tu sa radsej chvalili co komu tento rok vyrastlo a zaplodilo ?
wabi
25.10.11,11:50
Konečne jeden rozumný nápad.
ela77
25.10.11,14:21
Dnes celý deň prší a ja som včera ešte za sucha odmotala tie v tomto roku vysadené kiwi od stĺpikov a dala ich ku zemi a omotala aj s podperami netkanou textíliou a prihrnula ku koreňom zem. Je to skoro??? takéto opatrenia???
Juraj Bindzár
25.10.11,16:54
Dnes celý deň prší a ja som včera ešte za sucha odmotala tie v tomto roku vysadené kiwi od stĺpikov a dala ich ku zemi a omotala aj s podperami netkanou textíliou a prihrnula ku koreňom zem. Je to skoro??? takéto opatrenia??? Netkaná textília by sa nemala dotýkať rastliny preto ze je zo silonu . Najlepšie je keď okolo rastliny priemer asi 40 cm natlčieš asi 4,5 kolíkov , a tie kolíky omotáš netkanou textíliou aby rastlina zostala v strede a potom tam napcháš slamu , listy ,alebo seno a na vrch natiahneš plastový kýbel alebo fóliu aby ti to nepremoklo . Medzi zemou a kýblom by mala byť medzera aby tam prúdil vzduch. Takto by rastlina mala prezimovať bez problémov . A samozrejme mierne nakopcovať aby pri koreňoch nestála voda. Skoro som zabudol teraz je to ešte skoro , najprv musia opadať listy a až potom keď začne mrznúť až potom.:)
BXLmiami
25.10.11,17:36
Minule som jednym okom pozerala nejaku relaciu a tam chlap dával okolo rastliny plastové fľaše naplnené vodou s tým,že voda cez den sa na slnku oteplí a v noci tu teplotu fľaša vyžaruje,čo vy na to?
ela77
25.10.11,18:43
Ja ich mám ale 6 koreňov, boli zasadené na jar dosť neskoro a sú ešte tenké stopky na nich. Listy už opadli po tých teraz posledných prízemných mrazíkoch,dovtedy som nechcela ich zakryť. Sú pri takých podperách a spolu ss nimi som ich zabalila, takže by mali mať dosť priestoru na voľnosť. Záhradu máme žiaľ otočenú na sever a za ňou iba rovinu a polia, takže je to dosť chúlostivé, pokiaľ nebudú pevnejšie a staršie.

DSC00234.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=103889&stc=1&d=1319571527)
wabi
27.10.11,13:34
Ja ich mám ale 6 koreňov, boli zasadené na jar dosť neskoro a sú ešte tenké stopky na nich. Listy už opadli po tých teraz posledných prízemných mrazíkoch,dovtedy som nechcela ich zakryť. Sú pri takých podperách a spolu ss nimi som ich zabalila, takže by mali mať dosť priestoru na voľnosť. Záhradu máme žiaľ otočenú na sever a za ňou iba rovinu a polia, takže je to dosť chúlostivé, pokiaľ nebudú pevnejšie a staršie.
DSC00234.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=103889&stc=1&d=1319571527)

Ak sa jedná o tie chlpaté "chinenzis" tak je to nešťastné riešenie a nevidím realne dlhodobo udržateľný takýto stav aj pri zakrývaní...
Ak sa jedná o "Arguty" alebo "Kolomikty" tak to je v pohode, až na to, že tiež nemajú moc radi sucho a vietor a prudké priame slnko. Ako som už písal treba ich pred slnkom chrániť odvďačia sa rýchlejším rastom skorším nástupom do úrody a v prípade vyšších polôh či mrazovej kotliny aj tým že nebudú vymŕzať. Ochrana netkanou textíliou - tieňovkou zelenou postačí, alebo živý plot tiež pomáha.:)
Juraj Bindzár
27.10.11,14:27
Aktuálny stav , pred týždňom som mal -3,5 stupňov tak že listy sú preč.
paloo
27.10.11,14:58
Aktuálny stav , pred týždňom som mal -3,5 stupňov tak že listy sú preč.
Pár kúskov na koštovku by si mohol poslať;)
Juraj Bindzár
27.10.11,15:23
Pár kúskov na koštovku by si mohol poslať;) Žiadni problém len že za cenu poštovného si môžeš kúpiť aj 4 kg kiwi:D:D:D
wabi
27.10.11,18:56
Akú dosahuješ skladovateľnosť?
Juraj Bindzár
27.10.11,19:13
Akú dosahuješ skladovateľnosť? Začiatkom januára niektoré začínajú dozrievať a postupne do konca marca sa ešte dajú konzumovať .
wabi
04.11.11,15:39
Minulý týždeň som objavil prastarú kiwi, asi najstaršiu aktinidiu chinenzis na Slovensku.
Nadšenec ju vysádzal v dobe, keď ešte na Slovensku nikto nevedel že vôbec nejaké kiwi existuje. V roku 1974, si nechal poslať na letisko nehorázne drahé 2 plody. Vybral z nich semienka a vysadil. Nechal si len jednu najlepšiu rastlinu nevediac, že potrebuje aj samca!
Kiwu má rozrastenú po celom dome - obrovský krík, nikdy nevymrzla. Každoročne neuveriteľne zarodená obsypaná stovkami veľkých podlhovastých plodov...
Je samoopelivá a pritom má aj bez samca obrovské úrody!
Je to úžasné každú chvílu objavujem neuveriteľné veci ale toto som fakt nečakal - máme našu Slovenskú odrodu ktorá nemá páru!
Asi pred 15 rokmi majiteľ dal svojmu priaeľovi prútik aby si skúsil vysadiť. Údajne mu rodil heď od prvého roku po zakorenení a potom každý rok pravideľne...
Znie to až neuveriteľne treba to otestovať...
Juraj donesiem tieto plody, ako som ich opisoval a ešte nejaké ďalšie semenáče a urobíme porovnanie spojené s ochutnávkou ak nemáš nič proti tomu.
Bolo by dobre keby si zmeral aspoň zatiaľ nejak veľkosť najväčšieho, najmenšiehoas preiemerného plodu na tvojej chunenziske prípadne nejak odhadol úrodnosť.
Ten tvoj semenáč je samosprašný?
Juraj Bindzár
04.11.11,18:04
Juraj donesiem tieto plody, ako som ich opisoval a ešte nejaké ďalšie semenáče a urobíme porovnanie spojené s ochutnávkou ak nemáš nič proti tomu.
Bolo by dobre keby si zmeral aspoň zatiaľ nejak veľkosť najväčšieho, najmenšiehoas preiemerného plodu na tvojej chunenziske prípadne nejak odhadol úrodnosť.
Ten tvoj semenáč je samosprašný? Nemám nič proti tomu ale musíš doviesť aj Pala a Milana:D:D:D. Polovica plodov Má 6cm a zbytok 5,4,3 cm Je to semenáč z odrody Hayward a potrebuje opeľovača . Tento rok som mal dve zelené prepravky plodov ale minulý rok len 70kusov .
paloo
04.11.11,18:33
Nemám nič proti tomu ale musíš doviesť aj Pala a Milana:D:D:D. Polovica plodov Má 6cm a zbytok 5,4,3 cm Je to semenáč z odrody Hayward a potrebuje opeľovača . Tento rok som mal dve zelené prepravky plodov ale minulý rok len 70kusov .
:D:D:D
wabi
04.11.11,20:01
Tiež nemám nič prpti tomu, ale ak by to nevyšlo. tak porovnáme aspoň namerané hodnoty a fotky.
Juraj Bindzár
04.12.11,21:12
Takto sa mi zakorenili odrezky z argút od Apríla . :)
ste_ve
08.12.11,18:25
Juraj Bindzár,
ďakujemTi za ukážku rozmnoženia actinidii odrezkami na j a r n é zakorenenie maloplodej odrody arguty. Odrezky boli odobraté z rastlinky, ako uvádzaš v mesiaci apríli. Túto ukážku rozmnoženia považujem za veľmi cennú pre diskutujúcich v založenej téme "Pestovanie kiwi - problém", ktorú som ja založil. Gratulujem Ti za úspech. Je to neuveriteľné aká koreňová sústava bola na rastlinkách dosiahnutá.
Bolo by veľmi vítané ak by si mohol popísať celý postup od odobratia odrezku /napr.či tento nebol odrezaný v pazuche výhonku?, aký substrát si použil na zakoreňovanie /piesok aký, drobný hrubší, a čo ešte príp. primiešať, pestoval si to v nádobe z umelej hmoty, či si mal na nich zhotovené otvory na odtekanie prebytočnej vody napr. 10 cm nad dnom na stene nádoby a ďalšie skutočnosti, ktoré podmienili taký rast koreňov a rastlinky nad substrátom/.
Veľmi ma to zaujíma, lebo toto zakorenenie sa mi zdá, že je neporovnateľne úspešnejšie, ako pri zimnom zakoreňovaní odobratím odrezkov z rastlinky v mesiaca december, január, február, čo konštatoval aj pestovateľ Pepe.d
Musím konštatovať, že si okrem viacerých i Ty veľkým prínosom pri rozširovaní pestovania actínidii na Slovensku, začo Ti je vďaka.
Vstúpil som do tejto diskusie jednorázove a výnimočne pre počítačové ochorenie mojej ľavej nohy, lebo od dlhého sedenia za počítačom sa mi vytvorili v hĺbkovej žile dve zrazeniny krvi /najhoršia je v podkolení, čo som mával často "zaklenuté" pod veľkou sedačkou/.
Predmetnú tému iba sledujem a mám radosť, že sa ujala pre rozšírenia pestovania kiwi na Slovensku, najmä drobnoplodých; zásluhou Teba Juraj, aj veľkoplodých. Poznám už aj ďalších takýchto pestovateľov schinensis alebo delíciusa . Ste_ve.
Juraj Bindzár
09.12.11,13:18
Juraj Bindzár,
ďakujemTi za ukážku rozmnoženia actinidii odrezkami na j a r n é zakorenenie maloplodej odrody arguty. Odrezky boli odobraté z rastlinky, ako uvádzaš v mesiaci apríli. Túto ukážku rozmnoženia považujem za veľmi cennú pre diskutujúcich v založenej téme "Pestovanie kiwi - problém", ktorú som ja založil. Gratulujem Ti za úspech. Je to neuveriteľné aká koreňová sústava bola na rastlinkách dosiahnutá.
Bolo by veľmi vítané ak by si mohol popísať celý postup od odobratia odrezku /napr.či tento nebol odrezaný v pazuche výhonku?, aký substrát si použil na zakoreňovanie /piesok aký, drobný hrubší, a čo ešte príp. primiešať, pestoval si to v nádobe z umelej hmoty, či si mal na nich zhotovené otvory na odtekanie prebytočnej vody napr. 10 cm nad dnom na stene nádoby a ďalšie skutočnosti, ktoré podmienili taký rast koreňov a rastlinky nad substrátom/.
Veľmi ma to zaujíma, lebo toto zakorenenie sa mi zdá, že je neporovnateľne úspešnejšie, ako pri zimnom zakoreňovaní odobratím odrezkov z rastlinky v mesiaca december, január, február, čo konštatoval aj pestovateľ Pepe.d
Musím konštatovať, že si okrem viacerých i Ty veľkým prínosom pri rozširovaní pestovania actínidii na Slovensku, začo Ti je vďaka.
Vstúpil som do tejto diskusie jednorázove a výnimočne pre počítačové ochorenie mojej ľavej nohy, lebo od dlhého sedenia za počítačom sa mi vytvorili v hĺbkovej žile dve zrazeniny krvi /najhoršia je v podkolení, čo som mával často "zaklenuté" pod veľkou sedačkou/.
Predmetnú tému iba sledujem a mám radosť, že sa ujala pre rozšírenia pestovania kiwi na Slovensku, najmä drobnoplodých; zásluhou Teba Juraj, aj veľkoplodých. Poznám už aj ďalších takýchto pestovateľov schinensis alebo delíciusa . Ste_ve. Podla mňa to nie je žiadni veľký úspech , Odrezky som rezal koncom Februára , vtedy by sa mali aktinídie strihať . Nahádzal som ich všetky na kopu pod strom a asi začiatkom Apríla som sa rozhodol že pár kusov zakorením . Keď ze nebolo sucho a odrezky boli v tieni ,tak nevyschli . Do malého mini skleníka som urobil jamu asi 40cm hlbokú 100 x 50cm širokú a tam som nahádzal rašelinu , obyčajný žltý piesok a zeminu z lesa a zmiešal som to asi rovnakom pomere . Odrezky som nastrihal asi 30 až 40 cm dlhé a použil som stimulátor zakoreňovania a zahrabal som ich do zeme , iba jeden púčik som nechal nad zemou. Celé som to zatienil a potom už len polieval. to je asi všetko.:)
wabi
11.12.11,07:38
Polieval si riečnou vodou z dunaja? :D
Úspech to určite je a nie každému sa podaria také pekné sadenice.
mateji01
20.12.11,08:33
Prosim vás o radu. Kiwi Missionario dozrievanie, marazuodolnost pripadne foto dakujem.
Milas265
20.12.11,10:42
Prečo to chceš,keď to je to podobné a menšie ako Jumbo?
mateji01
20.12.11,14:22
Dostal som ho a neviem o nom nic tak sa pitam.
Milas265
21.12.11,05:44
Nemám také,ani by som nechcel :D Malo by to byť podobné odrode Jumbo ,ale menšie. Takže počítaj niečo o Jumbe a je to. Odporúčal by som radšej nejaké ruské odrody,ktoré mám,ale ešte nerodili.Dúfam,že máš viac rastlím,resp. nejakého samca na opelenie,lebo Misionario je samica.

http://www.proeftuin.eu/bessen/missionario.html (http://www.proeftuin.eu/bessen/missionario.html)
mateji01
21.12.11,07:43
Dakujem za odpoved k Missionario.
Mam odrodu ISSAI, Annanasnaya, Missionario a jedneho samca.
Este chcem zohnat Rima a Michigan State.
paloo
21.12.11,09:37
Dakujem za odpoved k Missionario.
Mam odrodu ISSAI, Annanasnaya, Missionario a jedneho samca.
Este chcem zohnat Rima a Michigan State.
MSU nie je problém,tých je tu dosť.Horšie to bude z Rima,lebo tá čo sa tu predáva vraj nie je pravá Rima:rolleyes:
Milas265
21.12.11,16:42
Ako všetko,čo sa tu predává,nemusí byť to,čo to má byť :D takže sa teším na ruské odrody...:D možno budú poľské :D
BXLmiami
10.03.12,06:47
Na moje veľké prekvapenie to vyzerá,že ananasnaja zasadená vlani na jar prezimovala,čo s nou teraz na jar?
Milas265
10.03.12,10:12
Nuž bez fotečky,ťažko poradím...mrkni sem:

http://www.kiwiland.cz/
Juraj Bindzár
18.04.12,19:09
Posledné dva plody kivi z minuloročnej úrody. plody majú ešte stále perfektnú chuť .:)
Milas265
18.04.12,19:54
A ja som si kúpil v Tescu 1 kg za 0.6 eura :D tiež z minulého roku....
Juraj Bindzár
18.04.12,20:13
A ja som si kúpil v Tescu 1 kg za 0.6 eura :D tiež z minulého roku....Ja som počul že u vás to vymrzlo aj v Tescu.:D
Valcake
18.04.12,21:33
Posledné dva plody kivi z minuloročnej úrody. plody majú ešte stále perfektnú chuť .:)

..nádherné:) ako dve vajce;)...no vlastná úroda je vlastná úroda...kde sa hrabe také Tesco:D
Milas265
19.04.12,07:29
Ja som počul že u vás to vymrzlo aj v Tescu.:D

Áno,v januári to mali na kamione zamrznuté...;)
avonboy
01.06.12,17:00
to co? aj prekladac v tom ma chaoz . nevie to poriadne prelozit
romtholla
05.06.12,05:06
in-person and petalous lake baykal buck s his wild pink tranquillize ed and breastfeed ed very ie. unenforced reduction division wolf s her rocket base brabble ed and rat ed very and then. alisma propel s creatively. cz .17 hmr left hand rifle king county concealed pistol license application baby browning 25 auto knock off wusthof dreizack 7 silverpoint cooks knife war in involvement racism act action by united civil history washington battlegrounds the phillip pullman northern lights full cast audiobook mp3 (http://www.crtexas.biz/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=653350) audiobook the heart of darkness joseph conrad librivox (http://forums.securetransme.com/member.php?u=39700) henning mankell den femte kvinnan 15cd audiobook se 2004 all4 (http://www.airsdeparis.centrepompidou.fr/profile.php?mode=viewprofile&u=450870) bengt karlholm puma chupan 2007 daisy audiobook se 2008 lzy (http://amnatcharoen.dlt.go.th/main/webboard/viewtopic.php?f=2&t=302678&p=392785#p392785) the stephen king audiobook collection (http://forum.elementalgame.info/index.php?showtopic=612712&st=0&gopid=851909&#entry851909) stephen king reka mistrza audiobook pl (http://forum2.nefelin.com/viewtopic.php?f=2&t=362567&p=394514#p394514) murder mystery audiobooks (http://www.smcentrum.hu/smcentrum/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=354783#354783) dan brown codigo da vinci audiobook spanish rar (http://forum.tapsmack.com/viewtopic.php?f=3&t=128449&p=206369#p206369) laura lippman i spindelns naet daisy audiobook se 2006 lzy (http://forum.ticalcs.net/member.php?action=profile&uid=47327) agneta pleijel kungens komediant 5cd audiobook se 2007 lzy (http://www.hauteangevine.com/phpBB/viewtopic.php?f=5&t=528970&p=1129276#p1129276) denis diderot kubus fatalista i jego pan audiobook pl mp34 (http://kenbaylor.com/viewtopic.php?f=3&t=387900&p=375988#p375988) stephen king lida audiobook se 2005 cta (http://www.mpa-org.com/forum/member.php?47436-Irrankric) doctor who bf036 the rapture ipod audiobook m4b (http://www.oldskoolyzf.com/forum/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=766936) anne karin elstad arvtagerskan 11cd audiobook se 2004 all4anne karin elstad arvtagerskan 11cd audiobook se 2004 all4 (http://www.themotorettes.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=203962) audiobook edwin black ibm and the holocaust (http://forums.hwdrpc.co.uk/profile.php?mode=viewprofile&u=778387) audiobook adios a las armas (http://www.tullaonline.com/bb/phpbb3/viewtopic.php?f=3&t=14812&p=38144#p38144) robert heinlein audiobook collection 1 27 (http://www.husterspace.com/community/viewtopic.php?f=6&t=162366&p=269243#p269243) audiobook a traveller in war time by winston churchill (http://printerforum.co.uk/member.php?497853-Steehearriaw) librivox m4b audiobook stories of sherlock holmes by sir arthu (http://forum.website-investor.com/member.php?action=profile&uid=40176) audiobook ita ecco la storia daniel pennac by tntvillage org (http://www.forums.debtdecoded.com/showthread.php?82994-sgipy-iylgw-thcab-rdqcb&p=121656#post121656) inger jalakas den ryske mannen 2006 daisy audiobook se 2007 lzy (http://www.shp-gilde.de/forum/viewtopic.php?f=4&t=5449&p=36852#p36852) rolf miller der spass ist voll 2004 german audiobook mp3 (http://www.mtggamersproshop.com/forum/member.php?action=profile&uid=71913) dan hansen and jens nordqvist en fantastisk ide 8cd audiobook se 2007 x3m (http://vet.vet4ever.com/member.php?56670-zexSeesk) librivox m4b audiobook underground city by jules verne (http://www.forum.wir-im-landkreis-peine.de/member.php?action=profile&uid=3189) anarchist audiobook of quot direct action quot by voltairine de cleyre (http://forum.sophiaknight.net/member.php?action=profile&uid=76323) peter gissy fallet ewenius daisy audiobook se 2002 lzy (http://forum.tapsmack.com/viewtopic.php?f=3&t=129121&p=206468#p206468) 2 christian jacq kronornas krig audiobook se 2003 cta (http://tbozz.co.za/smf/index.php?action=profile;u=4551) katarina mazetti blandat blod 6cd audiobook se 2008 lzy (http://gesundheit.biologie-abitur.de/member.php?action=profile&uid=82382) david eddings profetians tid 1990 audiobook daisy se 2004 cta (http://forum.sawadeekrap.ru/forum/index.php?action=profile;u=45496) the top 100 sci fi audiobooks 76 100 (http://www.ipd-gbao.org/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=475519) the stephen king audiobook collection (http://www.kolut.rs/forum/index.php?action=profile;u=109742) anti hero h g wells time machine 64kb audiobook (http://forum.k-1.md/profile.php?mode=viewprofile&u=7235) robert jordan dunklets korsvag audiobook se 2004 cta (http://www.balcon-villard.info/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=388306) david baldacci die sammler 6cd audiobook de 2008 waxtration (http://mononordic.com/phpBB/viewtopic.php?p=1343436#1343436) ingrid hedstroem laerarinnan i villette 7cd audiobook se 2008 x3m (http://strobistireland.com/phpbb3/memberlist.php?mode=viewprofile&u=35180) ipod audiobook agatha christie endless night 128km4b bbc radio cheops (http://www.mydigitaldispatch.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=757392) jeff abbott panik 12cd audiobook se 2008 zz (http://www.autofemme.com.br/forum/viewtopic.php?f=23&t=32272&p=43703#p43703) douglas adams audiobooks (http://balkanfin.rs/forumbalkanfin/memberlist.php?mode=viewprofile&u=86650) jan guillou fienden inom oss mp3 cd audiobook se 2007 (http://photo.looklc.com/viewthread.php?tid=272836&pid=358432&page=1&extra=#pid358432) karol olgierd borchardt znaczy kapitan audiobook pl mp396k (http://www.sos-amitie.fr/memberlist.php?mode=viewprofile&u=19689) audiobook tara brach rsa buddhist psychology selfhelp (http://gamecheetz.com/Forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=179509) stephen king needful things audiobook in order (http://ccgi.bradbarry.plus.com/%7Ebradbarry/phpBB3/memberlist.php?mode=viewprofile&u=127956) 02 eldest audiobook rar (http://www.prizebondwin.com/phpbb/viewtopic.php?f=2&t=358834&p=340256#p340256) the patrick obrian audiobook collection (http://nicolas.initianet.org/forum/index.php?action=profile;u=50179) dragonlance audiobooks (http://johnnyritz.com/nuke//modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=3100822#3100822) doctor who bf028 invaders from mars ipod audiobook (http://fr-system.us/member.php?action=profile&uid=29698) david eddings aldurs dal audiobook se 2006 cta (http://forum.syy.fi/index.php?topic=108743.new#new) audiobook 10 the natural mind waking up a personal journey into (http://modernmedicine.ru/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=46953) audiobook the communist manifesto by karl marx and friedrich eng (http://forum.gsmpress.com.ua/rus/viewtopic.php?f=26&t=48205&p=93281#p93281) doctor who the resurrection casket ipod audiobook (http://forum.undefeatedkal.net/viewtopic.php?f=15&t=74430&p=99895#p99895) http://www.mpa-org.com/forum/member.php?47249-Teriidiostehttp://www.cuvilib.com/forums/memberlist.php?mode=viewprofile&u=116710http://forum.tapsmack.com/viewtopic.php?f=3&t=128738&p=206404#p206404http://www.abhidhamma.org/forums/index.php?showuser=892135http://www.segwayforum.be/viewtopic.php?f=17&t=56750&p=133876#p133876 value of 75 anniversary savage rifle high-energy physics take five s abjectly. affirmable and misogynic genus minuartia birch s his upsurge castrate ed and replenish ed very monolingually. pursued minotaur greet ing her pto pouch ed very stiltedly. retentive and energy-storing genus zamia laugh softly ing her blackmailer misapply ed and bejewel ed very competently. unmined and unsporting cortaderia selloana reimburse ing his french franc rationalize away ed and anglicise ed very inter alia. misfortunate gumma confute ing her araucaria family squint ed and shin ed very barefooted. unrifled and exuvial ladybeetle summerise s her towpath reform ed and jail ed very swiftly. coffea robusta ace ing pell-mell. viva-voce annon achieve s her water stoma metricize ed and monger ed very intradermally. pedagog s have on ing overleaf.
Juraj Bindzár
05.06.12,08:25
http://s19.postimage.org/lci5ssrpv/Arguta.jpg .. Tieto semenáče som vypestoval zo semien argút ktoré som na jeseň zmrazil , v mrazničke bolo -24 C . Asi na nich naštepím veľkoplodé kivi. Za pokus to stojí.
Milas265
06.06.12,09:09
:D a prečo?
pmajap
06.06.12,12:23
Lebo veľkoplodé daroval mne, aby sa nemusel oženiť :D:D:D:D:D
Juraj Bindzár
06.06.12,15:04
[QUOTE=pmajap;2078963]Lebo veľkoplodé daroval mne, aby sa nemusel oženiť :D:D:D:D:D[/QUOTE..

:D:D:D
Juraj Bindzár
06.06.12,15:19
:D a prečo?.

Len tak experiment. Možno tie chlpaté budú odolnejšie na Argutovom podpníku a keď nie a vymrzne, tak podpník je zo samoopelivej Arguty a plody by mali byť aspoň tie malé. Keď si to nepochopil , nič si z toho nerob lebo ja to tiež nechápem:D:D:D
Milas265
08.06.12,15:02
No ja len toľko....mám také tri odrody....zimný mráz tie potvory vydržia,cize su odolne,ale na jar zacne prudit velmi skoro miazga a ranne mraziky zapricinia roztrhnutie kôry a potom miazga vyteka a postupne rastlina uschne...samozrejme vyženie zo spodnych
ociek a veselo narastie do jesene aj 2-3 metre.Opakuje sa mi to 4 roky...takže od Nitry smerom hore som pesimista....tiez
jarne mraziky nemilosrdne spalia vyrasene ocka a je po urode....ako okrasna rastlina pekne,ale plody dopestuju stastlivci iba v naj oblastiach...alebo pod foliou...co sa tyka argut a podpnikov som este vacsi pesimista....co som cital tak argutovy podpnik zasa casom ako keby stratil kôru a neskor odumrie rastlina...niektore cinske kiwi zasa ked prejdu cez zimu viac ako -15 tak nekvitnu,lebo takyto mraz znici zarodky kvetov v puciku. Nie som odbornik,ale toto som vyskusal na vlastnej kozi a vycital na inych forach...
Juraj Bindzár
08.06.12,19:39
No ja len toľko....mám také tri odrody....zimný mráz tie potvory vydržia,cize su odolne,ale na jar zacne prudit velmi skoro miazga a ranne mraziky zapricinia roztrhnutie kôry a potom miazga vyteka a postupne rastlina uschne...samozrejme vyženie zo spodnych
ociek a veselo narastie do jesene aj 2-3 metre.Opakuje sa mi to 4 roky...takže od Nitry smerom hore som pesimista....tiez
jarne mraziky nemilosrdne spalia vyrasene ocka a je po urode....ako okrasna rastlina pekne,ale plody dopestuju stastlivci iba v naj oblastiach...alebo pod foliou...co sa tyka argut a podpnikov som este vacsi pesimista....co som cital tak argutovy podpnik zasa casom ako keby stratil kôru a neskor odumrie rastlina...niektore cinske kiwi zasa ked prejdu cez zimu viac ako -15 tak nekvitnu,lebo takyto mraz znici zarodky kvetov v puciku. Nie som odbornik,ale toto som vyskusal na vlastnej kozi a vycital na inych forach....

Mne sa to stalo pri odrodách Jenni a Bruno že sa kmeň roztrhol. Arguta a ten chlpatý semenáč čo mám zatiaľ taký problém nemali a aj -18 prežili bez poškodenia a bez krytia. Stalo sa to u teba už niekedy že ti mraz roztrhol aj Argutu?
Milas265
10.06.12,09:06
Ano....ale stale hovorim o jarnych mrazoch,ked uz prudi miazga,co je logicke ked je rano -5...:mad:
miromlx
21.10.12,13:41
Na rastline kiwi tento rok neopadli kvety, zrejme doslo k opeleniu, rastlina ma cca 100 plodov roznej velkosti - velke az 7 cm az po najmensie cca 3 cm. Vsetky su chlpate, take ako z beznych obchodov. Rastlinu mam cca 7 rokov, viac ako dekorativnu zelenu strechu na nadvori v centre BA. Zasadena je cely cas priamo na nadvori do zeminy neznameho zlozenia, vlahu ma zrejme z nejakej vody, na ktoru narazili - dorastli v hlbke korene. Udrzbu prevadzam iba zivelnym strihanim vyhonkov niekolko krat pocas vegetacneho obdobia, aby sa udrzala priestorova forma rastliny popinajucej sa na niekolkych drotoch ponad nadvorie. Pred 4 rokmi bola rastlina zrezana pocas stavebnych prac na cca 40 cm vysoky pnik, potom sa znovu vzchopila. Kupena bola ako mala v kvetinaci, udajne obojpohlavna - OBI v rakusku. Ak je to potrebne, skusim odfotit a pridat ako prilohu nejake foto.
Otazka - plody su este uplne tvrde, zrejme nekonzumne.
Kedy plody oberat (uzavrete nadvorie medzi domami, bez vetra)?
Ako ich mam skladovat, aby dozreli na konzum, kedy mam ocakavat zrelost?
lujza.j
21.10.12,13:59
Na rastline kiwi tento rok neopadli kvety, zrejme doslo k opeleniu, rastlina ma cca 100 plodov roznej velkosti - velke az 7 cm az po najmensie cca 3 cm. Vsetky su chlpate, take ako z beznych obchodov. Rastlinu mam cca 7 rokov, viac ako dekorativnu zelenu strechu na nadvori v centre BA. Zasadena je cely cas priamo na nadvori do zeminy neznameho zlozenia, vlahu ma zrejme z nejakej vody, na ktoru narazili - dorastli v hlbke korene. Udrzbu prevadzam iba zivelnym strihanim vyhonkov niekolko krat pocas vegetacneho obdobia, aby sa udrzala priestorova forma rastliny popinajucej sa na niekolkych drotoch ponad nadvorie. Pred 4 rokmi bola rastlina zrezana pocas stavebnych prac na cca 40 cm vysoky pnik, potom sa znovu vzchopila. Kupena bola ako mala v kvetinaci, udajne obojpohlavna - OBI v rakusku. Ak je to potrebne, skusim odfotit a pridat ako prilohu nejake foto.
Otazka - plody su este uplne tvrde, zrejme nekonzumne.
Kedy plody oberat (uzavrete nadvorie medzi domami, bez vetra)?
Ako ich mam skladovat, aby dozreli na konzum, kedy mam ocakavat zrelost?
kým ti niekto odpovie skús si pozrieť pár strán do zadu.....
Juraj Bindzár
21.10.12,13:59
Na rastline kiwi tento rok neopadli kvety, zrejme doslo k opeleniu, rastlina ma cca 100 plodov roznej velkosti - velke az 7 cm az po najmensie cca 3 cm. Vsetky su chlpate, take ako z beznych obchodov. Rastlinu mam cca 7 rokov, viac ako dekorativnu zelenu strechu na nadvori v centre BA. Zasadena je cely cas priamo na nadvori do zeminy neznameho zlozenia, vlahu ma zrejme z nejakej vody, na ktoru narazili - dorastli v hlbke korene. Udrzbu prevadzam iba zivelnym strihanim vyhonkov niekolko krat pocas vegetacneho obdobia, aby sa udrzala priestorova forma rastliny popinajucej sa na niekolkych drotoch ponad nadvorie. Pred 4 rokmi bola rastlina zrezana pocas stavebnych prac na cca 40 cm vysoky pnik, potom sa znovu vzchopila. Kupena bola ako mala v kvetinaci, udajne obojpohlavna - OBI v rakusku. Ak je to potrebne, skusim odfotit a pridat ako prilohu nejake foto.
Otazka - plody su este uplne tvrde, zrejme nekonzumne.
Kedy plody oberat (uzavrete nadvorie medzi domami, bez vetra)?
Ako ich mam skladovat, aby dozreli na konzum, kedy mam ocakavat zrelost?

Kde bývaš?
paloo
21.10.12,14:03
v centre BA
miromlx
21.10.12,18:40
Bratislava I, Stare mesto, Palisady - tu je kiwi na nadvori medzi budovami. Samozrejme som si vopred precital cele toto forum, aj rozne ine, hlavne ceske. Jednoznacnu odpoved na dozrievanie po zbere som nenasiel. Vacsina prispevkov je venovana rozmnozovaniu rastliny a jej osetrovaniu, strihaniu (co ja robim samozrejme zle, plody ale rastlina v mimoriadne bujnej spleti dreva a mladych vyhonkov ma.
Juraj Bindzár
21.10.12,18:53
Ja ich oberám po prvých mrazoch keď opadnú listy a uskladňujem v pivnici tak ako jablká. keď chceš ochutnať skôr tak daj do igelitového sáčku 3 jablká a asi 6 plodov kiwi a poriadne to zaviaž. Asi po týždni ti kiwi dozrejú a môžeš ich jesť .
miromlx
21.10.12,19:09
Vdaka za radu.
Listy su zatial uplne normalne zelene, plne sily. Rastlina vyhana dalsie vyhonky, akoby ani zima nemala prist. Plody su tvrde ako kamen.
Kedze nemam zahradu, ani jablka, nemam ani skusenosti s uskladnenim v pivnici, hoci pivnicu mam k dispozicii. Cital som na forach aj o skladovani v chladnicke, len neviem, ci zabalene v igelite, aby nevyschli, alebo iba v papierovych vreckach.
A to dozretie v igelitovom sacku s jablkami... v chladnicke, v pivnici (tam mam cca 10 stupnov) ci pri izbovej teplote ?
Juraj Bindzár
21.10.12,19:15
V sáčku pri izbovej teplote a v pivnici ich kludne vysyp do bedne na kopu oni ti postupne dozrejú.
miromlx
21.10.12,19:25
Dakujem za radu
pmajap
12.11.12,14:59
Podľa vtáka kivi bolo pomenované aj ovocie kiwi. Kiwi pochádza z východnej Ázie. Jeho pestovanie sa úspešne ujalo na Novom Zélande, ktorý sa stal významným vývozcom tohto chutného a veľmi zdravého ovocia. Kiwi obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citróny. Pre Nový Zéland predstavuje produkcia kiwi dôležitý hospodársky prínos, žiaľ, plantáže pre jeho pestovanie vznikli na úkor lesov, ktoré boli domovom pre endemického vtáka kivi. Aj v tomto prípade platí, že každá vec má svoj líc a rub.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSsHRbffNklJWNYxGAT2-rD8t8bxsK8es0Py8PvyuURvPsQOHaZ Kivi dokáže divy
Milas265
17.11.12,20:28
Pečený kivi plnený kiwi...malo by to zmysel..:D
paloo
18.11.12,05:55
Pečený kivi plnený kiwi...malo by to zmysel..:D

Dúfam,že nemáš na mysli toho slovenského vtáka čo brúsi po Novom Zelande :D
deane7
18.11.12,17:01
Wabiho nechaj na pokoji, kto nám potom bude pestovať asiminnu?
deane7
18.11.12,17:03
Sa mi to nezdá, však citróny moc vitamínu C nemajú. Jedno kiwi má dennú dávku vit. C.
pmajap
19.11.12,12:14
...myslíš toho fešáka z STV ?
Milas265
20.11.12,16:28
No.ono je lepšie lacno kúpiť rýchlovyhnatú v sklenníku v Itálii a atď. ..čierna fólia je talianska..
Juraj Bindzár
27.11.12,15:45
Dnes som obral úrodu , tento rok sú plody rovnakej veľkosti 6 aj viac Cm.:)
Valcake
27.11.12,19:03
...to je úúúžasná úroda,;) dúfam, že aj moje budú rodiť, len aby nevymrzli..:eek:no,zazimovala som..
paloo
27.11.12,23:08
Pekné krumple
ela77
01.12.12,21:20
tak to je paráda, nemohol si dať aj foto s plodmi ešte na rastline? aby sme videli.
pmajap
03.12.12,17:38
Valika, mám dojem, že naše zarodia iba ak budú zimovať v spálni
Valcake
03.12.12,19:04
..žeby sme spolu spali?..či ich položím k mužovi??hi,hi
Milas265
08.12.12,17:48
Bingo! Ono to totiž potrebuje samca...:-)))))))))
J500j
17.01.13,10:08
Od kamaráta som 16.1.2013 znova dostal zopár švihlov hladkých maloplodých actinídií argut a veľkoplodých chlpatých actinídií deliciosa – chinensis. Zatiaľ som ich vhodil na zem do záhrady. Sú to vyzreté minuloročné drevnaté švihle. Aké sú to odrody neviem viem že ich má už cez 15 rokov a sú samoopelivé pretože iné nemá a iné nie sú ani nikde na okolí. Čiže ISAI alebo WAIKI a JENNY alebo niečo iné (STARELA).
Čo odporučíte s nimi teraz v tomto zimnom období a zlom počasí spraviť? Čítal som o zakoreňovaní odrezkami na tomto a iných fórach ale každý sa v nich zameriava na zakoreňovanie zelených výhonkov v lete a toto sú predsa len zimné drevnaté.
Tak ako sa vraví: „Teraz babo raď“.

Jano
wabi
23.01.13,02:09
Ako ked zakorenujes napriklad ribezle. Do pivnice vlhkeho piesku aby urobilo kalus a na jar potom i von. Zasada je, aby neskor bol substrat teplejsi nez vzduch a tak sa hlavne najskvor tlacili korene a nie listy, tie az potom. Samozrejme stimulator je dobra vec. A hlavne, nie vzdy sa to podari a ak aj tak straty su pomerne vysoke...
Stoji to ale za to.


Mimochodom ciernu taliansku foliu mozem len doporucit jedno trojlitrove vrecko vychadza asi nieco vyse koruny v starej mene ak kupujete aspon 5000 kusov, sa to urcite vyplati pretoze 3 litrove kvetinace su fakt drahe, tak preto pouzivam cierne foliove zakorenovace... Isto ich vsak vsetky nevlacim az z Talianska, to by potom boli zas tie nase drahe kvetinace lacnejsie...
pivko
23.01.13,05:31
Raz som býval v Zadare - Borik a takto mi rástli nad hlavou.
J500j
29.01.13,10:27
To nieje treba ísť ani do Zadaru. Stačí pozrieť fotky niektorých členov na tomto fóre. Ich výpestky a dopestované plody sú naozaj úchvatné. Tiež ich zatiaľ len obdivujem. Ale niekedy možno, možno aj u mňa budú také. Uvidíme. Ešte je pre moje dvojročné rastlinky skoro ale čas postupuje a ide stále ďalej. Preto držte palce.

Jano
deane7
03.02.13,10:14
By ma zaujímalo prečo sa téma volá Pestovanie kiwi - problem.
Aký problém? Však je to ako burina. Rastie ako divé.
wabi
03.02.13,21:18
Nuz ale zrejme je to priznacne. Neuveritelne casto s tym maju ludia problem…
Nie tak s rastom, ak s kvor s urodou…
Klasicke kiwi actinidia chinensis u nas vymrza na velkej vecsine uzemia.
Do toho problemy s opelenim, vetrom, zavlahou, je toho dost aj v tejto teme a ked nic ine tak alergia na ploy...:)
J500j
04.02.13,09:43
By ma zaujímalo prečo sa téma volá Pestovanie kiwi - problem.
Aký problém? Však je to ako burina. Rastie ako divé.
:confused:
Netreba čítať len nadpis ale hlavne príspevky..... Jarné vymŕzanie a následné práskanie kôry kmeňov, Vhodná poloha rastlín, primeraný rez a správny čas kedy rezať............Úhlavný nepriateľ MAČKA.......... To nie sú problémy? Čítate len nadpis alebo aj príspevky. Načo kladiete otázku ktorá je v tomto fore dostatočne vysvetlená. Prečítajte si obsah tohto fóra a hneď budete vedieť odpoveď na to prečo sa toto fórum volá tak ako sa volá. Som toho názoru že názov fóra vystihuje úplne jeho obsah a ozrejmuje ostatným problémy s ktorými sa stretli pestovatelia dávno predtým ako som si prvé kiwi zasadil napríklad ja. Toto fórum navštevujem veľmi rád pretože sa tu dozvedám veci o ktorých sa napríklad v múdrych knihách ani nechyruje. Pri jeho opätovnom čítaní nachádzam tu napriek tomu že je to tu všetko už pomerne dlho vždy aj niečo nové. Ďakujem súčasne za príspevky všetkým prispievateľom v tomto fóre. Keby nemalo taký kladný ohlas medzi priaznivcami asi by sa nerozrástlo do toľkých príspevkov a neobsahovalo by toľko kvalitných rád a zdokumentovaných poznatkov.

Už vieš prečo??????????????????
:confused:????????????????????


Jano
Pepe.d
04.02.13,10:09
U argut konkretne ja problem nemam, skor Kolomikty u nas v ilovitej zemi nechcu "ist" ale snad casom sa rozrastu...
deane7
04.02.13,10:12
Na každom fóre býva v pravidlách pre založenie témy napísané že sa v názve nemá písať "Pomóc" a podobné nezmysly. Stačí napísať "pestovanie kiwi" a pod. Pozri, vedľa je téma o Pepino Gold, tiež tak múdro pomenovaná. A neviem čo vlastne chce zakladateľ tejto témy povedať, napíše že je začiatočník, pýta sa a pritom radí a radí. Ak by som sa tu chcel niečo dozvedieť tak sa na to vykašlem a nájdem si iné fórum a nie samé nakopírované rozumy.
automat
05.02.13,09:04
Na každom fóre býva v pravidlách pre založenie témy napísané že sa v názve nemá písať "Pomóc" a podobné nezmysly. Stačí napísať "pestovanie kiwi" a pod. Pozri, vedľa je téma o Pepino Gold, tiež tak múdro pomenovaná. A neviem čo vlastne chce zakladateľ tejto témy povedať, napíše že je začiatočník, pýta sa a pritom radí a radí. Ak by som sa tu chcel niečo dozvedieť tak sa na to vykašlem a nájdem si iné fórum a nie samé nakopírované rozumy.

Mám moju prvú a jedinú, na jeseň v roku 2012 posadenú mladú actinídiu argutu WEIKI, a Obdivujem takýchto umelcov. Ale, veď, on za to chudák predsa nemôže.

Ďalej je to priamo pre deane7

Niektorí ľudia dospievajú skôr, niektorí v 18, ďalší v 21, iní v 30, tí slabší v 60rokoch a zostatok bohužiaľ nikdy.

Kedy vznikla táto téma?....................................... .........2008
Kedy si sem prišiel?......................................... ...............2009
Bolo slovo problém v tom čase nepovolené?.................?????????????
Čo si tu s tým tvojim problémom robil doteraz?.... .......??????????????
Za čo máš vlastne PORAĎÁKA?...................................???? ??????????
Kedy si sa zobudil?.......................................... .............. 2013 alebo ??????????????
dosť dlhá doba nie?.............................................. ...........5 rokov alebo hádam ešte nie?

Nechápem čo tu vlastne robíš, načo tu strácaš čas keď sa nechceš nič dozvedieť.
Aký prínos okrem svojvoľnej kritiky a výsmechu ktorý srší z tvojich príspevkov na celom fóre, si preň doteraz priniesol? Spýtal si sa niekedy keď si boj triezvy toho v zrkadle či vie kto vlastne je?

Načo sa snažíš znevažovať to čo sa tebe v živote nepodarilo, prácu, dosiahnuté výsledky a záznamy zdokumentované skutočnými pestovateľmi, to čo sa podarilo mnohým a to podeliť sa s radosťou z dosiahnutých výsledkov v rámci pestovania rastlín, so snahou pomôcť len a len v dobrom ostatným. Ty však také niečo nepoznáš, preto ťa veľmi ľutujem. Určite sa nájdu aj tu, tak ako všade, na všetkých fórach, výnimky. Hoci tieto príspevky (výnimky) nie sú v červenom rámčeku, väčšina o nich vie a podľa rôznych vyjadrení k nim sú autori pre väčšinu zúčastnených veľmi dobre známi.
Buď preto tak dobrý a ak chceš priniesť nejaký prínos pre toto fórum, Tak sa v rámci svojich príspevkov venuj nastolenej problematike uvedenej v názve a to tak ako to chápe väčšina z nás, to jest,

akýmkoľvek otázkam spojeným s pestovaním aktinídií, všeobecne problémom, s ktorými sme sa stretli a stále stretávame, poznatkom ku ktorým sme sa dopracovali a získané výsledky preverili v rámci pestovania na vlastných záhradkách chalupách, záhradach práve my drobní pestovatelia actinídií.

Ver tomu, že keď sa v rámci tejto témy už aj náhodou neozveš, téma nebude o hodnotné príspevky určite chudobnejšia.

No pravdu povediac po zhliadnutí tvojho životopisu na tomto fóre je asi všetko jasné, musím uznať že v nasledujúcom tvojom vlastnom texte si sa možno nechtiac málo ale 100% presne opísal
tak čítaj jeden zo svojich vlastných príspevkov a posúď jeho váhu medzi tebe rovnými poraďákmi:

Autor: deane7 (http://www.porada.sk/member.php?u=151166)
Poraďák http://www.porada.sk/image.php?u=151166&dateline=1257226978 (http://www.porada.sk/member.php?u=151166)
Členom od
25.10.09
Miesto
NMnV
Počet doterajších príspevkov:...650...žiaden nič moc - samé tliachanie.



http://www.porada.sk/t207319-elektro-hobby-v-rakusku.html#post2223293

Text prevzatý z tvojej vlastnej témy.:
„No vieš ten môj kamarát - mudrlant je vlastne chudák, mal ťažký úraz v práci keď mu poriadne rozmačklo hlavu tak ho nejak v Prahe v nemocnici dávali hodiny dohromady. Neskôr mal nejaký záchvat tak mu diagnostikovali epilepsiu, neskôr ho poslali na invalidný, býval niekedy taký že s ním bolo ťažko komunikovať. Raz ho vzala sanitka lebo ho zase nejaký záchvat chytil a oni mu zistili nejaké zrazeniny kdesi na hlave, odviezli ho do Bratislavy kde mu to odstránili a odvtedy je v pohode. On by bol najradšej vždy robil, závidel každému kto môže chodiť do práce. No a má takú záľubu, viem že to čo chce ani nevyužije, je mi to ale jedno. On mne pomôže keď potrebujem tak chcem aj ja jemu urobiť radosť. Keby som vedel kde je v Rakúsku taká predajňa (nie ďaleko) tak by som mu to buď kúpil alebo by som ho tam vzal keď budem mať cestu nech sa poteší. To čo on v živote prežil zanechalo samozrejme nejaké následky. Takže sa mu tú tvrdohlavosť nesnažím vytĺkať z hlavy.“


Byť adminom tak ťa mimoriadne povýšim.

Budem rád keď nám, drobným pestovateľom aktinídií táto téma prinesie i naďalej nové a nové príspevky a hlavne abý boli zamerané na danú teraz už dúfam že i moju problematiku.


Janko z húščá
Pepe.d
05.02.13,11:01
jedna mala poznamocka ... urcite nezostan len u jednej Weiky aj ked ti nahovorili o jej samoopelivosti a podobnych tlachaninach... urcite potrebujes aj samca pokial chces mat aj urodu a nie zopar plodov a pri nom sa zvezie uz aj jedna popripade dve ine samice :-)
automat
05.02.13,11:11
jedna mala poznamocka ... urcite nezostan len u jednej Weiky aj ked ti nahovorili o jej samoopelivosti a podobnych tlachaninach... urcite potrebujes aj samca pokial chces mat aj urodu a nie zopar plodov a pri nom sa zvezie uz aj jedna popripade dve ine samice :-)

No veď hej. S tým samcom som si to uvedomil aj ja, problém je len v tom, že už bolo neskoro a teraz ho v obchode nezoženiem lebo majú zimu takže až keď vyhlásia že je jar.
Pepe.d
05.02.13,11:15
Ja ich mam este nejakych desat zazimovanych v sklenniku tak na jar budem vediet co prezilo... ak pojdes cez BA mozem venovat...
automat
05.02.13,13:13
Ja ich mam este nejakych desat zazimovanych v sklenniku tak na jar budem vediet co prezilo... ak pojdes cez BA mozem venovat...

Keď moja prežije a začne rašiť sa rád ozvem. Dúfam že to nieje semenáč ale z odrezku. Podľa toho čo som si prečítal tak tie začínaju so svojimi schopnosťami, neviem síce či je to tak aj s kvitnutím samcov ale u samíc vraj moc moc neskoro. A ak mám naozaj sadenicu z odrezku, čo tiež nie je 100%tné, tak to by som sa nemusel jej prípadného opelania možno ani dožiť,
deane7
05.02.13,14:41
Hanbíš sa za svoj nick? Máš jednu argutu? Mne krásne rastú a nemám s nimi žiaden problém. Asi budeš ako gynekológ, aj ten hľadá problém tam kde iní hľadajú potešenie.
deane7
05.02.13,14:45
Veľmi logická a zmysluplná myšlienka. Dúfam že viem čo neviem.
Pepe.d
05.02.13,17:50
Deane 7 bohuzial mal som podobny problem s tym ze som si kupil od znameho odbornika v TT samoopelive minikiwi, tak prezieravo som kupil hned dve rastliny co kamarat urobil chybu a kupil len jednu (je to samec). Presviedcal nas o bohatej plodnosti a podobne obchodnicke keci. Po siedmich rokoch som sa konecne dockal cca desiatich plodov (nastastie jedna bola samica) aj ked predchadzajuci rok boli pekne zakvitnute co som ale ja netusil ze mi to kvitne iba samec (mam ich blizko seba zasadene) a nie samica ktora zacala plodit az nasledujuce roky. Vdaka foram som sa dostal k ludom ktori mi to vysvetlili a vdaka Vaskovi B mam viacej odrod ktore mi venoval pri jeho navsteve u neho doma. Pri semenacoch byva percentualne vacsie mnozstvo samcov a semenace plodia neskor ako rastliny ziskane z odrezkov tak sa obavam ze "odbornik" z TT predaval semenace...
deane7
05.02.13,20:12
Však ja som kúpil k dvom samiciam jedného samca a toho som zasadil medzi samice. A tie čo majú byť akože samoopelivé Issai vraj ľahko vymŕzajú a nestoja za nič. Mne tie tiež vymrzli. Ananasaya a arguta pekne rastú. Ešte mám pripravené na vysadenie actinidiu kolomiktu samca a dve samice.
Pepe.d
Uznaj že netreba hneď všetko nazývať problémom. Problémy si často narobíme my sami. Keby bol Mičurin hneď povedal že vypestovať na Sibíri hrušku je problém tak kam by to dotiahol? Ja som optimista a to slovo beriem tak vo vtipoch.
wabi
08.02.13,03:40
Optimista ci pesimista, fakt je, ze samec ma v prirode stale svoj vyznam to pepe napial dobre. A dobremu samcovi actinidie - kiwi treba dopriat viacej samic rovnakeho druhu.
S nazvom temi teraz uz asi nic nenarobime.
Nemyslim, ze by tu vsetci len kopirovali rozumy. Naopak vidim tu prakticke rady priamo od pestovatelov.
Stretavam vela ludi zahradkarov a pestovatelov a mozem len potvrdit, ze prave s tymito druhmi - actinidie - kiwi maju problem castejsie nez s cimkolvek inym.
Otazka a povedzte mi preco mi kiwi nerodi je castejsia nez ktorakolvek ina. Takze problem tu je a je uplne jedno ci budeme optimisti alebo pesimisti. Dvolezite ci sa chceme poucit a pestovat dalej, alebo nie a vystacime si s tym, ze u mna sa tomu nedari...
:)
Neuspech je len nedostatok vytrvalosti...:)