sia777
12.07.08,05:51
Dobrý deň prajem,

prosím poraďte mi niekto, ak ste sa s niečím podobným stretli. Od januára som pracovala v SW POHODA na prelome rokov 2007/2008. Nedávno som chcela uzavrieť starý rok 2007, tak som spravila údajovú uzávierku a prešla na rok 2008. Keď som však chcela vytlačiť aktuálne sklady zásob, zistila som, že systém si automaticky vytvoril k 1.1.08 počiatočný stav skladu. Problém je ten, že podľa zásob máme na sklade tovar, ktorý fyzicky nemáme a dlho sme ani nemali. Jednoducho, ten počiatočný stav skladu si vytvoril v podstate príjemku tovaru, ktorý vôbec nebol prijatý. Ako si s týmto poradiť???? Prosím...

Ďakujem :(
apo
13.07.08,19:57
Poradím, ako pracujem s Pohodou ja.

Skôr ako urobím údajovú uzávierku, odložím databázu do špeciálneho archívu databáz.

Potom urobím údajovú uzávierku napríklad za rok 2007.

Výsledkom úkonu údajovej uzávierky je upravená databáza za rok 2007 a databáza pre rok 2008.

Po tomto úkone vytvorenú databázu rok 2007 odstránim a nainštalujem si rok 2007 zo špeciálneho archívu. Týmto spôsobom mám k dispozícii rok 2007 s ktorým môžem bez akéhokoľvek obmedzenia pracovať ako s aktuálnym rokom 2007.

Dôvod prečo takto pracujem je ten, že nechcem prísť o možnosť vstupovať po účtovnej uzávierke do účtovníctva bez akýchkoľvek obmedzení nakoľko nikdy si nemôžem byť istý tým, že po údajovej uzávierke vytvorená databáza za rok 2007 ma nebude v niečom obmedzovať. Ja dnes netuším čo v budúcnosti budem v databáze za rok 2007 chcieť urobiť. Nechávam si otvorené "zadné dvierka".


V tvojom konkrétnom prípade by som mohol údajovú uzávierku zopakovať s tým, že už neurobím tú chybu, ktorá spôsobila nesprávny počiatočný stav pre rok 2008.


apo
sia777
14.07.08,16:46
Ďakujem za odpoveď. Samozrejme, že zálohu za rok 2007 mám spravenú. Ja som totiž vytvorenú účtovnú jednotku ,,ROK 2008" zmazala, nakoľko som si myslela, že som urobila niekde chybu. Následne na to, som sa vrátila späť prostredníctvom predmetnej zálohy. A znova som uzavrela starý účtovný rok. A zas to isté. Nejako to už budem musieť vyriešiť, pretože od 1.8. bude naša spoločnosť prechádzať na nový účt. systém. Len nechápem, keď pohoda uzavrela rok 2OO7 a vytvorila databázu pre rok 2008, odkiaľ v počiatočných stavoch skladu nabrala ten tovar. Len pre uvedenie príkladu napr. mali 2 ks nejakého tovaru, bol vyfakturovaný, čiže stav zásob bol 0, a po uzávierke sa v počiatočnom stave skladu ukazujú ks 3. Odkiaľ to nechápem :-( Možno som spravila niekde chybu ja, len neviem kde... :-)

Každopádne však ďakujem za pomoc.
Ziarowka
14.07.08,17:02
nemám momentálne PC s Pohodou, ale určite by som si v prvom rade prezrela všetky kontrolné zostavy, ktoré sa daných operácií týkajú /predovšetkým sklady/. Práve množstvo kontrolných funkcií na Pohode mi veľmi uľahčuje prácu...
apo
14.07.08,18:04
Takže nespálila si za sebou mosty a podľa návodu Ziarowky sa pokús v roku 2007 hľadať chybu.

Ja zo skladmi nerobím, takže radu týkajúcej sa konkrétne tejto agendy dať nemôžem.

apo
Natallka
31.01.09,12:58
APO prosim Ta ako robis to odlozenie databazy do specialneho archivu?
Idem robit udajovu uzavierku v POHODE za rok 2008 a chcela by som si ju predtym odlozit ako ty pises niekde, len neviem ako.DAkujem vopred za kazdu odpoved.


Poradím, ako pracujem s Pohodou ja.

Skôr ako urobím údajovú uzávierku, odložím databázu do špeciálneho archívu databáz.

Potom urobím údajovú uzávierku napríklad za rok 2007.

Výsledkom úkonu údajovej uzávierky je upravená databáza za rok 2007 a databáza pre rok 2008.

Po tomto úkone vytvorenú databázu rok 2007 odstránim a nainštalujem si rok 2007 zo špeciálneho archívu. Týmto spôsobom mám k dispozícii rok 2007 s ktorým môžem bez akéhokoľvek obmedzenia pracovať ako s aktuálnym rokom 2007.

Dôvod prečo takto pracujem je ten, že nechcem prísť o možnosť vstupovať po účtovnej uzávierke do účtovníctva bez akýchkoľvek obmedzení nakoľko nikdy si nemôžem byť istý tým, že po údajovej uzávierke vytvorená databáza za rok 2007 ma nebude v niečom obmedzovať. Ja dnes netuším čo v budúcnosti budem v databáze za rok 2007 chcieť urobiť. Nechávam si otvorené "zadné dvierka".


V tvojom konkrétnom prípade by som mohol údajovú uzávierku zopakovať s tým, že už neurobím tú chybu, ktorá spôsobila nesprávny počiatočný stav pre rok 2008.


apo
Natallka
31.01.09,16:08
No uz som si zalohovala databazu dufam ze spravne, no ale mam dalsi problem.
V prirucke od POHODY " PRECHOD NA EURO " je napisane ze este pred udajovou uzavierkou mame napisat vsetky doklady co sa tykaju uz roku 2009 naprilkad neuhradene faktury atd...nechapem ako to myslia?Pisu ze vyhneme sa tak dvojnasobnemu zapisovaniu dokladov, no tomuto nechapem.Ved jasne ze vsetky doklady a banove vypisy atd....co sa tyka rokuu 2008 som zapisala, no ale aj mam nejake faktury neuhradene takze ich budem likvidovat v roku 2009,takze tie my tam neostanu?Alebo co tym myslia aby sme sa tomu dvojnasobnemu zapisovaniu vyhli?Moze mi to tu niekto prosim Vas vysvetlit?Neviem ci som to zrozumitelne napisala.DAKUJEM VOPRED.

A ozaj pamatam si ze minule roky som si cely rok davala na CD to sa robi prosim ako?Az po udajovej uzavierke ci pred?A ako?Uz som to zabudla :eek:
DAKUJEM.
apo
31.01.09,20:25
No uz som si zalohovala databazu dufam ze spravne, no ale mam dalsi problem.
V prirucke od POHODY " PRECHOD NA EURO " je napisane ze este pred udajovou uzavierkou mame napisat vsetky doklady co sa tykaju uz roku 2009 naprilkad neuhradene faktury atd...nechapem ako to myslia?Pisu ze vyhneme sa tak dvojnasobnemu zapisovaniu dokladov, no tomuto nechapem.Ved jasne ze vsetky doklady a banove vypisy atd....co sa tyka rokuu 2008 som zapisala, no ale aj mam nejake faktury neuhradene takze ich budem likvidovat v roku 2009,takze tie my tam neostanu?Alebo co tym myslia aby sme sa tomu dvojnasobnemu zapisovaniu vyhli?Moze mi to tu niekto prosim Vas vysvetlit?Neviem ci som to zrozumitelne napisala.DAKUJEM VOPRED.

A ozaj pamatam si ze minule roky som si cely rok davala na CD to sa robi prosim ako?Az po udajovej uzavierke ci pred?A ako?Uz som to zabudla :eek:
DAKUJEM.

Myslím, že si pokyn alebo zle pochopila alebo zle čítala.
Ale ja tomu rozumiem takto:

Do roku 2008 zaúčtujeme všetko čo sa dá, a hlavne také doklady, ktoré v pomocných knihách ako otvorené položky prechádzajú do roku 2009.

Ako príklad uvediem. Príde Ti avízo na zaplatenie poistného od 31.12.2008 do xx.xx.2009. Tak tento doklad ja zaúčtujem s časovým rozlíšením cez ostatné záväzky. Ak by som tak neurobil pred údajovou uzávierkou roku 2008 potom by som musel v interných dokladoch roku 2008 zaúčtovať 568/381 poistné na 1 deň v roku 2008 a potom v roku 2009 pri zápise do ostatných záväzkov zaúčtovať 381,568/325. Tomuto dvojitému účtovaniu sa dá predísť tým, že predpis zaúčtujem v roku 2008 a do roku 2009 sa to prenesie už prepočítané na Eurá.

SOm plný očakávania ako ten prepočet na Eurá dopadne nakoľko v každé jedno časové rozlíšenie je brutálne zaokrúhľované a NEVERÍM, že PS účtu 381 bude súčtom jednotlivých časových rozlíšení, skôr to bude prepočet KZ účtu 381 a my budeme ako Popolušky spočítavať jednotlivé časové rozlíšenia a naprávať PS účtov v Eurách. Obdobne všetky 311, 321 a kopec ďalších predpisov, ktoré budú prepočítavané na Eurá. Do septembra budeme mať čo robiť.

apo
Natallka
01.02.09,07:09
APO dakujem moc za vysvetlenie tak som uz zasa o cosi mudrejsia.
Natallka
01.02.09,10:54
Prosim este i jednu radu.Uctujem v JU v programe POHODA, minuly rok po prestudovani sa v JU nerobili na koci roka kurzove rozdiely.No akurat citam v hospodarskych novinachc ze novinkou su na konci roka kurzove rozdiely ktore sa maju robit.Ked idem urobit UDAJOVU UZAVIERKU v programe POHODA tak tam mam aj ze mozem kliknut na KURZOVY ROZDIEL.Neviete mi poradit, ked tam kliknem tak mi POHODA spravi kurzoy rozdiel a potom ja to mam este niekde zauctovat alebo ako?Prosim o odpoved, dakujem vopred.
Natallka
01.02.09,11:33
Prosim este o radu ohladne kurzovych rozdielov na konci roka, tak som spustila kurzovy rozdiel nenuhradenych zavazkov a pohladavok ako pisali v brozurke.
Nasledne sa mi urobil interny doklad so sumou kurzoveho rozdielu z neuhadenych zavazkov,ale len v texte v internom doklade som mala sumu 9,82 Sk, ale vlastne ked som dala ulozit doklad tak mi pisalo ze doklad je vlastne s nulovou hodnotou.
Prosim o radu co mam teraz robit mam tu sumu nechat len v texte alebo tu sumu mam dat tam kde sa pise cena?A co dalej s tym?Nic uz nemusim robit?
Dakujem este raz vopred za odpoved.
apo
01.02.09,12:10
Kurzové rozdiely v pokladni sa zistia tak, že v pokladničnej knihe na ležato je vyčíslená hodnota v SK. Prenásobením zostatku v cudzej mene kurzom 30.1260 dostaneš ekvivalen v Sk a rozdiel nedzi tým čo si mala v pokladničnej knihe zapíšeš ako píjem/výdaj, kurz uvedieš NULA, cudzia mena tiež NULA a kurzový rozdiel zapíšeš do riadku SK.

Kurzový rozdiel Z/P v interných dokladoch: Ešte som nerobil uzávierku, ale tak je to správne. V PÚ je to tiež tak, ale do denníka sa zpísalo čo sa malo zapísať.

apo
Natallka
01.02.09,13:01
APO dakujem no v pokladni by som nemala mat kurzove rozdiely lebo s cudzimi menami som nic neuctovala len vo fakturach prijatych.No podla toho co som citala asi len to co mi nahodil program tak to budem mat v internych dokladoch a potom este sa mi to napisalo do knohy zavazkov ta suma koncova sa mi znizila o tych 9,82 Sk.