kutina
13.07.08,09:50
Dobrý deň, možno to bude dlhšie, ale rada by som čo najpresnejšie opísala našu situáciu.
Môj otec je rozvedený a druhý krát ženatý. Z prvého manželstva má jedného syna (jeho matka už zomrela) v druhom manželstve má 2 deti , môjho brata a mňa.
V rodine sú 3 nehnuteľnosti:
chata - nadobudnutá pred oboma manželstvami
4-izbový byt : nadobudnutý v druhom manželstve , potom prepísaný na mňa a späť darovaný otcovi (ja a moja dcéra tam máme trvalý pobyt)
rodinný dom - nadobudnutý v druhom manželstve

Otec nám sľúbil, že môžme ísť bývať do 4-izbového bytu, ale nám ho neprepíše, že si nechce robiť pred smrťou nepriateľov. Chcem sa opýtať.
my by sme však chceli do toho bytu investovať, lebo je v hroznom stave, len sa bojíme, že po otcovej smrti bude už zhodnotení (cca 600 tis. Sk) a bratia (hlavne ten z prvého manželstva je veľmi na peniaze) bude chcieť vyplatiť z reálnej sumy.
- je možné dať oceniť teraz byt súdnym znalcom, ktorý ho ocení v takomto starom stave a následne dať podpísať súrodencom, že v prípade dedičkého konania budú mať nárok len na pôvodnú časť?
- kto bude mať aký nárok po jeho smrti? počula som že je to: 1/2 patrí súčasnej manželke, a z tej druhej polovice dedí opať manželka a deti.
- som totiž nešťastná z toho prvého brata...naši prerobili krásny dom 3-podlažný - otec ho financoval ale mamine ho dala mama,ktorá ho zdedila. moja mamina vyplatila súrodencov a dom bol nadobudnutý za sumu cca. 280 000 SK, čo bola smiešna suma. Starší brat by však najradšej dedil všetko a bojím sa, že ked si to otec nedá do poriadku za života (čo odmieta), tak potom budú problémy,ktorým chcem predísť
- resp. keby nám otec byt daroval a urobil by sa znalecký posudok všetkého čo otec vlastní t.j. celá chata, celý byt + 1/2 domu, a dal by to na tretiny, tak by sa dal urobiť "závet", že si nebudeme robiť nárok na ostatné nehnuteľnosti?
s otcom je to tiež ťažké, raz povie tak a raz tak, neviem čo môžem od neho čakať :-( zatiaľ však finančne nemáme inú možnosť, len ísť napr. do cudzieho podnámu, momentálne bývame u brata môjho priateľa, ktorý sa však koncom roka 2009 vracia zo zahraničia
čo by ste nám poradili?
dakujem
kutina
robovi
13.07.08,13:45
Znalecky posudok si mozes dat urobi, kedy len chces.
Ak aj spises so surodencami nejaku zmluvu o buducej zmluve o cachrovani s dedicstvom, a tvoji surodenci ju nebudu chciet dodrzat, budes sa musiet svojich prav vyplyvajucich z tejto zmluvy dovolavat na sude. Notar pri dedicskom konani nie je takouto zmluvou nijak viazany.

Najlepsie by bolo, keby ste otca nejak doklepali k tomu, aby ten byt na Vas prepisal este za zivota. Potom donho mozte bez obav investovat atd.

Ak budete dedit zo zakona budete dedit nasledovne:
Cely otcov vylucny majetok sa rozdeli na 4 diely a budete dedit po 1/4 ty, matka a bratia. Majetok, ktory ma tvoj otec v BSM s tvojou mamou sa rozdeli na polovice a otcovu polovica sa rozdeli na 4 diely, z ktoreho kazdy bude dedit 1/4. Takze tvoja mama bude mat vlastne 5/8 byvaleho BSM majetku a ty a tvoji bratia budete mat po 1/8.

Ak budete dedit zo zavetu budete dedit nasledovne: Podla toho, ako bude napisany, pri dodrzani ustanoveni obcianskeho zakonnika.
§ 477
V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí
ch podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripad-
núť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete urče-
né, platí, že podiely sú rovnaké.


Pri pisani zavetu by ste nemali byt aktivne pritomni ani jeden z potencialnych dedicov.

§ 476f
Závetom povolaný, ani zákonný dedič a osoby im
blízke nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako
úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo
predčitatelia.

Do zavetu sa nemozu vkladat ziadne podmienky typu: ...tak by sa dal urobiť "závet", že si nebudeme robiť nárok na ostatné nehnuteľnosti.

§ 478
Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú
právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety
tým nie je dotknuté.

Citoval som z obcianskeho zakonnika.