Zavrieť

Porady

dedičstvo - pred a po úmrtí

Dobrý deň, možno to bude dlhšie, ale rada by som čo najpresnejšie opísala našu situáciu.
Môj otec je rozvedený a druhý krát ženatý. Z prvého manželstva má jedného syna (jeho matka už zomrela) v druhom manželstve má 2 deti , môjho brata a mňa.
V rodine sú 3 nehnuteľnosti:
chata - nadobudnutá pred oboma manželstvami
4-izbový byt : nadobudnutý v druhom manželstve , potom prepísaný na mňa a späť darovaný otcovi (ja a moja dcéra tam máme trvalý pobyt)
rodinný dom - nadobudnutý v druhom manželstve

Otec nám sľúbil, že môžme ísť bývať do 4-izbového bytu, ale nám ho neprepíše, že si nechce robiť pred smrťou nepriateľov. Chcem sa opýtať.
my by sme však chceli do toho bytu investovať, lebo je v hroznom stave, len sa bojíme, že po otcovej smrti bude už zhodnotení (cca 600 tis. Sk) a bratia (hlavne ten z prvého manželstva je veľmi na peniaze) bude chcieť vyplatiť z reálnej sumy.
- je možné dať oceniť teraz byt súdnym znalcom, ktorý ho ocení v takomto starom stave a následne dať podpísať súrodencom, že v prípade dedičkého konania budú mať nárok len na pôvodnú časť?
- kto bude mať aký nárok po jeho smrti? počula som že je to: 1/2 patrí súčasnej manželke, a z tej druhej polovice dedí opať manželka a deti.
- som totiž nešťastná z toho prvého brata...naši prerobili krásny dom 3-podlažný - otec ho financoval ale mamine ho dala mama,ktorá ho zdedila. moja mamina vyplatila súrodencov a dom bol nadobudnutý za sumu cca. 280 000 SK, čo bola smiešna suma. Starší brat by však najradšej dedil všetko a bojím sa, že ked si to otec nedá do poriadku za života (čo odmieta), tak potom budú problémy,ktorým chcem predísť
- resp. keby nám otec byt daroval a urobil by sa znalecký posudok všetkého čo otec vlastní t.j. celá chata, celý byt + 1/2 domu, a dal by to na tretiny, tak by sa dal urobiť "závet", že si nebudeme robiť nárok na ostatné nehnuteľnosti?
s otcom je to tiež ťažké, raz povie tak a raz tak, neviem čo môžem od neho čakať :-( zatiaľ však finančne nemáme inú možnosť, len ísť napr. do cudzieho podnámu, momentálne bývame u brata môjho priateľa, ktorý sa však koncom roka 2009 vracia zo zahraničia
čo by ste nám poradili?
dakujem
kutina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Znalecky posudok si mozes dat urobi, kedy len chces.
    Ak aj spises so surodencami nejaku zmluvu o buducej zmluve o cachrovani s dedicstvom, a tvoji surodenci ju nebudu chciet dodrzat, budes sa musiet svojich prav vyplyvajucich z tejto zmluvy dovolavat na sude. Notar pri dedicskom konani nie je takouto zmluvou nijak viazany.

    Najlepsie by bolo, keby ste otca nejak doklepali k tomu, aby ten byt na Vas prepisal este za zivota. Potom donho mozte bez obav investovat atd.

    Ak budete dedit zo zakona budete dedit nasledovne:
    Cely otcov vylucny majetok sa rozdeli na 4 diely a budete dedit po 1/4 ty, matka a bratia. Majetok, ktory ma tvoj otec v BSM s tvojou mamou sa rozdeli na polovice a otcovu polovica sa rozdeli na 4 diely, z ktoreho kazdy bude dedit 1/4. Takze tvoja mama bude mat vlastne 5/8 byvaleho BSM majetku a ty a tvoji bratia budete mat po 1/8.

    Ak budete dedit zo zavetu budete dedit nasledovne: Podla toho, ako bude napisany, pri dodrzani ustanoveni obcianskeho zakonnika.
    § 477
    V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí
    ch podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripad-
    núť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete urče-
    né, platí, že podiely sú rovnaké.


    Pri pisani zavetu by ste nemali byt aktivne pritomni ani jeden z potencialnych dedicov.

    § 476f
    Závetom povolaný, ani zákonný dedič a osoby im
    blízke nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako
    úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo
    predčitatelia.

    Do zavetu sa nemozu vkladat ziadne podmienky typu: ...tak by sa dal urobiť "závet", že si nebudeme robiť nárok na ostatné nehnuteľnosti.

    § 478
    Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú
    právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety
    tým nie je dotknuté.

    Citoval som z obcianskeho zakonnika.
    Naposledy upravil robovi : 13.07.08 at 13:47 Dôvod: zabudol som napisat zdroj

    dedičstvo - pred a po úmrtí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.