mamullienka
29.07.08,14:45
Dobrý deň, mohol by mi niekto vysvetliť ako účtuje cestovné náhrady v ALFE?
Ďakujem
Johanka
29.07.08,14:11
Prevádzková réžia .
...napriek odpovedi mám pocit, že nerozumiem otázke :).
mamullienka
29.07.08,14:41
Myslela som,že či najskôr zaúčtujem nákup PHM do prevádzkovej réžie cez VPD, potom cez interný doklad zaúčtujem paušálnu náhradu za cestu a zároveň vynulujem interným dokladom nakúpené PHM.
Neviem, či som to správne vysvetlila.:(
Tweety
29.07.08,14:51
Myslela som,že či najskôr zaúčtujem nákup PHM do prevádzkovej réžie cez VPD, potom cez interný doklad zaúčtujem paušálnu náhradu za cestu a zároveň vynulujem interným dokladom nakúpené PHM.
Neviem, či som to správne vysvetlila.:(
Ak použil súkromné MV, o nákupe PHM neúčtuješ, zamestn. patrí tzv. paušálna náhrada za použív. MV, plus stravné za čas strávený na PC.
Johanka
29.07.08,14:55
Pre upresnenie - predpokladám, že sa bavíme o používaní vlastného osobného MV na pracovné cesty .
Pozri čo ustanovuje Zákon o dani z príjmov v § 19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

tzn., že:
- účtuješ o výdavku za spotrebované, nie za nakúpené PHL, pri výpočte použiješ ceny platné v čase ich nákupu ,
- základná náhrada je 5,50 Sk/km .
mamullienka
29.07.08,14:57
áno použil súkromné MV, to znamená, že zaúčtujem interným dokladom len paušálnu náhradu? A ešte by som sa chcela spýtať, či tieto paušálne náhrady by sa mali účtovať po každej jazde, alebo môže byť aj na konci roka súčet za každú jazdu.
Ďakujem
Tweety
29.07.08,15:00
áno použil súkromné MV, to znamená, že zaúčtujem interným dokladom len paušálnu náhradu? A ešte by som sa chcela spýtať, či tieto paušálne náhrady by sa mali účtovať po každej jazde, alebo môže byť aj na konci roka súčet za každú jazdu.
Ďakujem
U SZČO to môže byť jedným dokladom na konci roka, pri uzávierkových prácach.Prílohou musia byť doklady o nákupe PHM.
mamullienka
29.07.08,15:15
Veľmi pekne vám obom ďakujem za radu.
Prajem pekný deň.