mariana11
03.08.08,16:24
Tak ma napadlo,že koľko firiem sa dá fyzicky zvládnuť, keď je na to človek sám. Teda SZČO, nie účtovnícka firma so zamestnancami. Viem, že je to rozdiel účtovať nejakého živnostníka s pár dokladmi mesačne a nejakou väčšou firmou.
mariana11
04.08.08,03:06
hľadala som, ale asi neuspešne. tak to ešte skúsim...
VladoaKatka
04.08.08,03:45
m.hladka
04.08.08,08:06
Má pravdu, v týchto témach konkrétne čísla o tom, kto koľko firiem stíha sa nepíše. A ani nik to nenapíše, pretože je to asi také malé obchodné tajomstvo.
Myslím si, že každý si vie oceniť svoje sily a podľa toho sa rozhodne, či vie spracovať viac, alebo menej firiem, aby mohol pracovať dobre a kvalitne.
Záleží to aj od veľa iných faktorov. Je to individuálne.
michelle84
05.08.08,04:42
Záleží aj od veľkosti účtovníctva jednotlivých klientov. Niektorý klient môže zabrať väčšinu času a niektorí zase napríklad hodinku mesačne. Ale tak účtovníci môžete sa podeliť aj o tieto informácie. Ja zatiaľ ešte nemám také skúsenosti.
Zoltán Kovács
05.08.08,04:58
30 firiem a sme na to dvaja.
ivako
05.08.08,06:00
Ja mám deväť firiem, z toho 5 na PÚ a 4 JÚ. 2 mám väčšie s.r.o., ktoré mi zaberajú najviac času. Teraz mám tak ukurát aj časovo aj finančne, takže ostatné ponuky už neberiem. Treba trošku aj oddychovať.
invest
05.08.08,06:05
Ja mám deväť firiem, z toho 5 na PÚ a 4 JÚ. 2 mám väčšie s.r.o., ktoré mi zaberajú najviac času. Teraz mám tak ukurát aj časovo aj finančne, takže ostatné ponuky už neberiem. Treba trošku aj oddychovať.popri zamestnaní, alebo ako hlavnú činnosť?
ivako
05.08.08,06:21
som SZČO
m.hladka
05.08.08,10:38
Ja mám 10 PU + mzdy, z toho sú 2 veľké aj zahraničné, 4 JU malé - nie obchod. Pracujem sama, je to nárazová práca, ktorú stíham v pohode, ale viac zatiaľ nechcem, aby som sa nepretrhla, lebo okrem toho pomáham manželovi ako konteľka, spoločníčka, sekretárka, korešpodentka, upratovačka a manželka. A taktiež mne manžel pomáha ako konteľ, sekretár, nakupovač - zásobovač.
Zatiaľ stíhame.
cloe
05.08.08,11:38
Ja robím 12 firiem - platiteľov DPH, z toho je 5 PU.
Okrem toho mám 8 neplatiteľov DPH, ktorých väčšinou spracovávam štvrťročne.
Mzdy robím pre 8 firiem.
Je toho dosť ale pomáha mi dcéra.
rickman
05.08.08,14:02
Vy ste ale včeličky :---.
Zoltán Kovács
05.08.08,14:26
Vy ste ale včeličky :---.

Alebo niečo iné........:)
rickman
05.08.08,14:36
Trúdi?
Zoltán Kovács
05.08.08,14:39
Samaritáni, bl.í, sp....í, že toľko berieme na seba.
m.hladka
05.08.08,15:16
Včeličky by sme chceli byť, ale už sme poniektoré včely.
rickman
05.08.08,17:36
Samaritáni, bl.í, sp....í, že toľko berieme na seba.

Toľko veľa alebo toľko málo? Viem - zle. Tak od začiatku (pre všetkých, nie len pre Teba smith):

Moja predstava o Vašich účotvaniach je taká, že si jeden z Vás vezme šanón, sadne k počítaču, nahadzuje veci a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo - popárovať jednotlivé veci. (a teraz záleží u koho ako) vo väčšine prípadov nejaký doklad chýba a beháte za firmou, ktorú účtujete, nech dodá chýbajúce doklady. Vypisujete mzdové karty, vypočítavate odvody a robíte ďalších X vecí...

Tak? Do tejto témy by sa možno hodilo aj napísať, aký má každý z Vás pracovný postup (teda ak to nie je z kuchyne až príliš).
Zoltán Kovács
05.08.08,17:43
Toľko veľa alebo toľko málo? Viem - zle. Tak od začiatku (pre všetkých, nie len pre Teba smith):

Moja predstava o Vašich účotvaniach je taká, že si jeden z Vás vezme šanón, sadne k počítaču, nahadzuje veci a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo - popárovať jednotlivé veci. (a teraz záleží u koho ako) vo väčšine prípadov nejaký doklad chýba a beháte za firmou, ktorú účtujete, nech dodá chýbajúce doklady. Vypisujete mzdové karty, vypočítavate odvody a robíte ďalších X vecí...

Tak? Do tejto témy by sa možno hodilo aj napísať, aký má každý z Vás pracovný postup (teda ak to nie je z kuchyne až príliš).

Vo všeobecnosti:

Predstava o práci externého účtovníka, ktorý nie je prítomný pri dianí vo firme, je asi taká ako opisuješ.
Vždy ma prekvapuje, aj keď na to by som asi mal už zvyknúť, keď klient príde napr. s dokladmi za 1/2 rok a chce výsledky do týždňa s poznámkou "... veď vy to iba nahádžete to počítača...."

To, že sa dostanú do toho povestného šanóna, zakladača pekne vytriedené, chronologicky uložené, podľa druhu... zaberie najviac času. Až potom príde na rad pátranie po podstate dokladov. Čo vlastne básnik chce povedať s tým-ktorým dokladom.

Samotné "nahadzovanie" do počítača je časovo najmenej náročná fáza práce. Nahadzovanie som zámerne dal do úvodzoviek, totiž nestačí poznať účtovnícky program. Program neúčtuje namiesto účtovníka. To každý účtovník musí vedieť sám, čo kam účtovať.

Asi toľko v kocke.
Zoltán Kovács
05.08.08,17:45
Toľko veľa alebo toľko málo?

To moje číslo je strašne veľa, až hraničiace s nemožným. A niekedy veru mám pocit, že na úkor kvality. (za čo sa aj hanbím).
m.hladka
05.08.08,17:49
"rickman", popiš ty svoju prácu "iné" , koľko stíhaš?
cloe
05.08.08,17:54
To moje číslo je strašne veľa, až hraničiace s nemožným. A niekedy veru mám pocit, že na úkor kvality. (za čo sa aj hanbím).

Je to fakt veľa. Ja som si tiež pribrala dcéru k sebe, aby robila tie veci, ktoré zaberú najviac času, teda triedenie, druhové aj podľa časovej postupnosti.
Aby som mala viac času pri tom "nahazovaní" aj rozmýšľať a dorobiť všetko do konca. Lebo musím povedať, že tiež sa mi stávalo, že som si niekedy pripadala ako diletant a to ma štvalo. Ale aj teraz musím povedať, že veľa zbytočného času mi nezostáva. Ešte dobre, že dnešná technika už odbúrala ručné vypisovanie bločkov, výkazov a pod. To by sa určite nedalo stíhať toľko klientov. Síce spotrebujem neskutočné množstvo cartridge a papiera, ale za úsporu toho času to stojí.
Rozalka
05.08.08,17:58
PU: 9x mesační DPH + 5x štvrťroční DPH + jedno JU (manželovi, aby som nevyšla z cviku)
z toho 2 sú dosť veľké (cca po 2,5 šanona mesačne), a 2 pomerne veľké (3 mesiace do 2 šanónov),
ostatné asi tak čo mesiac to šanón a dve firmy jeden rok = jeden šanón.
Našťastie MZDY si robia buď sami alebo naše mzdárky

mimotemy
Dnes som si otvorila HN a čo tam bolo napísané: Smith je legenda
reku, veď my to vieme, ale odkiaľ to oni vedia ;)

Neveríte: HN 30.7. strana 8
Zoltán Kovács
05.08.08,18:04
PU: 9x mesační DPH + 5x štvrťroční DPH + jedno JU (manželovi, aby som nevyšla z cviku)
z toho 2 sú dosť veľké (cca po 2,5 šanona mesačne), a 2 pomerne veľké (3 mesiace do 2 šanónov),
ostatné asi tak čo mesiac to šanón a dve firmy jeden rok = jeden šanón.
Našťastie MZDY si robia buď sami alebo naše mzdárky

mimotemy
Dnes som si otvorila HN a čo tam bolo napísané: Smith je legenda
reku, veď my to vieme, ale odkiaľ to oni vedia ;)

Neveríte: HN 30.7. strana 8

Daj link.
Zoltán Kovács
05.08.08,18:07
Mesačné DPH 5x
Štvrťročné dph 26x
Mzdy 20x

PÚ 13x
JÚ 18x

A daňové priznania koncoročné: cca. 60-65
Zoltán Kovács
05.08.08,18:16
PU: 9x mesační DPH + 5x štvrťroční DPH + jedno JU (manželovi, aby som nevyšla z cviku)
z toho 2 sú dosť veľké (cca po 2,5 šanona mesačne), a 2 pomerne veľké (3 mesiace do 2 šanónov),
ostatné asi tak čo mesiac to šanón a dve firmy jeden rok = jeden šanón.
Našťastie MZDY si robia buď sami alebo naše mzdárky

mimotemy
Dnes som si otvorila HN a čo tam bolo napísané: Smith je legenda
reku, veď my to vieme, ale odkiaľ to oni vedia ;)

Neveríte: HN 30.7. strana 8

Mala si na mysli toto:

http://hn.hnonline.sk/2-26114730-k10000_detail-0a
Vranová
05.08.08,18:19
No ja 9 firiem....5x PU + mzdy, 4 krát JU + mzdy...! 1 x s.r.o. /..doteraz 35 šanónov cca/, 1 x s.r.o. /..11 šanónov/. Robím sama, keď idú štvrť- ročný platcovia tak 2 brigádničky!. Koncoročné daňové 26.
rickman
05.08.08,18:31
Vo všeobecnosti:

Predstava o práci externého účtovníka, ktorý nie je prítomný pri dianí vo firme, je asi taká ako opisuješ.
Vždy ma prekvapuje, aj keď na to by som asi mal už zvyknúť, keď klient príde napr. s dokladmi za 1/2 rok a chce výsledky do týždňa s poznámkou "... veď vy to iba nahádžete to počítača...."

To, že sa dostanú do toho povestného šanóna, zakladača pekne vytriedené, chronologicky uložené, podľa druhu... zaberie najviac času. Až potom príde na rad pátranie po podstate dokladov. Čo vlastne básnik chce povedať s tým-ktorým dokladom.

Samotné "nahadzovanie" do počítača je časovo najmenej náročná fáza práce. Nahadzovanie som zámerne dal do úvodzoviek, totiž nestačí poznať účtovnícky program. Program neúčtuje namiesto účtovníka. To každý účtovník musí vedieť sám, čo kam účtovať.

Asi toľko v kocke.

Myslel som si...
Ešte pred pár rokmi som účtoval všetko ručne a na koniec aj cez program. A nie je to len o nahadzovaní. Účtovnícky program to viacmenej uchová a pamätá si vzťahy medzi jednotlivými dokladmi a prípadmi. V hlave to musí mať však samotný účtovník (ako píšeš).


"rickman", popiš ty svoju prácu "iné" , koľko stíhaš?

Ja nie som účtovník :). Do tejto debaty som sa zapojil, pretože účtovníctvo mi tak trochu chýba :---.

No. A zapojil som sa aj preto, pretože si myslím, že by sa to dalo robiť aj inač (celý tento postup práce). Svoju myšlienku Vám prezradím, len potrebujem poznať ešte odpoveď na jednu otázku: väčšina dokladov je napísaná ručne alebo vytlačená/napísaná strojovo? Pri ručných - sú väčšinou čitateľné?
betka
05.08.08,18:31
JA sa priznám, mám iba 3 vačšie, a sú rôznorodé. (2 PU, 1 JU) a
JU-maloobchod, služby, prenájmy, neustále obstarávanie nehnut.
PU-veľkoobchod (A-čko účtovanie)

PU-výroba (B-čko), robím i sklad (našťastie málo druhov zásob, pedantne, aby mi sedelo účto so skladom), rozpočty, kalkulácie (mesačné-začínajúca výroba), cudzie meny, tuzemsko, dodanie EU, DHM, kt. sa neustále mení, doprava (bez spotreby v TP, kt. musím neustále sledovať a prehodnocovať) stovky hotovostných dokladov v Sk, valut. pokladňe, intastaty, úvery, 4 účty...... A toto účto milujem, lebo tu mám vždy čo robiť, je tu variabilita a nie je to tuctové:)

Igelitky nerátam, a mňa duplom (ja vo svojom mám bordel:D, ale hrozný :D)
Vranová
05.08.08,18:33
mimotemysmith! To , že si dobrý účtovník a znaly zákonov, tak si myslím, že mi tu dajú zapravdu všetci! Ale, že si dobrý herec a vynikajúco zaplatený, tak to si sa potom nepochválil??? Čudujem sa Ti, že vôbec robíš ešte účtovníka s takým príjmom!! Och ty beťárisko!!!
Zoltán Kovács
05.08.08,18:39
Igelitky nerátam, a mňa duplom (ja vo svojom mám bordel:D, ale hrozný :D)

Veľký súhlas.
Zoltán Kovács
05.08.08,18:39
Svoju myšlienku Vám prezradím, len potrebujem poznať ešte odpoveď na jednu otázku: väčšina dokladov je napísaná ručne alebo vytlačená/napísaná strojovo? Pri ručných - sú väčšinou čitateľné?

Je to asi tak 50:50
Zoltán Kovács
05.08.08,18:41
mimotemysmith! To , že si dobrý účtovník a znaly zákonov, tak si myslím, že mi tu dajú zapravdu všetci! Ale, že si dobrý herec a vynikajúco zaplatený, tak to si sa potom nepochválil??? Čudujem sa Ti, že vôbec robíš ešte účtovníka s takým príjmom!! Och ty beťárisko!!!

To ešte mať takú pleť a vlasy, a naozaj sa môžem tváriť, že som to ja. :D:D
Tweety
05.08.08,18:41
Veľký súhlas.
šuster chodí bosý a krajčír nahý nie?:--- pre samú prácu nemáte na svoju čas:mad:
cloe
05.08.08,18:44
To ešte mať takú pleť a vlasy, a naozaj sa môžem tváriť, že som to ja. :D:D

Smith, ale pri takom množstve klientov musíš byť aj tak milionár, no nie?:D:D:D Možno si na tom lepšie ako Will;)
Zoltán Kovács
05.08.08,18:47
Smith, ale pri takom množstve klientov musíš byť aj tak milionár, no nie?:D:D:D Možno si na tom lepšie ako Will;)

A sme doma, pri našej večnej téme: Ohodnotenie práce účtovníka. :D

U niektorých to funguje asi tak, že napr. účtujem autoservis (malý na dedine - sused) neplatí. Dám opraviť auto - neplatím. Pred 2 týždňami sa mi to oplatilo. Oprava bola v hodnote asi tak za zaúčtovanie 2 rokov komplet.
Rozalka
05.08.08,18:47
Vo všeobecnosti:

Samotné "nahadzovanie" do počítača je časovo najmenej náročná fáza práce. Nahadzovanie som zámerne dal do úvodzoviek, totiž nestačí poznať účtovnícky program. Program neúčtuje namiesto účtovníka. To každý účtovník musí vedieť sám, čo kam účtovať.



... vezme šanón, sadne k počítaču, nahadzuje veci

Niektorí klienti si myslia, že to si počítač sám všetko "nahádže"
cloe
05.08.08,18:47
Igelitky nerátam, a mňa duplom (ja vo svojom mám bordel:D, ale hrozný :D)[/quote]

Keď mi ohlásia daňovú kontrolu na moje účto, tak ozeleniem ako tento smajlík:D, len ten úsmev mi asi zamrzne.
Mal z vás niekto už dańovú kontrolu? Pristupujú daniari nejak prísnejšie pri kontrole účtovnej firmy?
Rozalka
05.08.08,18:48
A sme doma, pri našej večnej téme: Ohodnotenie práce účtovníka. :D

U niektorých to funguje asi tak, že napr. účtujem autoservis (malý na dedine - sused) neplatí. Dám opraviť auto - neplatím. Pred 2 týždňami sa mi to oplatilo. Oprava bola v hodnote asi tak za zaúčtovanie 2 rokov komplet.

Toto veľmi nahlas nehovor!
Veď Ty vieš prečo.
Rozalka
05.08.08,18:54
Mal z vás niekto už dańovú kontrolu? Pristupujú daniari nejak prísnejšie pri kontrole účtovnej firmy?
Mali sme ich za tie roky niekoľko.
Aj takú, ktorá veľmi závidela tie sumy na našich faktúrach, lebo od nasledujúceho roka sa jedna z nich stala živnostníčkou, prebrala túto firmu podlezením ceny. Už za polkou roka začali nariekať, či ich nevezmem späť na milosť, lebo menovaná im robila len DPH, nemali žiadne výsledky, o zisku/strate ani netušili. Tak som ich vzala späť, rozrobený rok spravila nanovo. Nemohla som ich nechať v kaši, robím ich od 1992.

Nedávno na inej DK v inom meste pani kontrolórka podotkla: máte nejaké drahé účtovníctvo, nie??? prečo si ho nedáta robiť v našom meste?

Ak aj ten názor má, nemusí to vešať daňovému subjektu na nos. Čo si o tom myslíte?
Zoltán Kovács
05.08.08,18:57
Toto veľmi nahlas nehovor!
Veď Ty vieš prečo.

Dokladovo samozrejme všetko je vysporiadané. :D Ja mám faktúru od neho, a on odo mňa.
Zoltán Kovács
05.08.08,19:00
Nedávno na inej DK v inom meste pani kontrolórka podotkla: máte nejaké drahé účtovníctvo, nie??? prečo si ho nedáta robiť v našom meste?

Ak aj ten názor má, nemusí to vešať daňovému subjektu na nos. Čo si o tom myslíte?

Ja mám inú skúsenosť, o ktorej sa moc nahlas nemôžem hovoriť - písať.
Rozalka
05.08.08,19:01
Potom je všetko v najlepšom poriadku, ako som len mohla pochybovať, však ???
cloe
05.08.08,19:01
Mali sme ich za tie roky niekoľko.
Aj takú, ktorá veľmi závidela tie sumy na našich faktúrach, lebo od nasledujúceho roka sa jedna z nich stala živnostníčkou, prebrala túto firmu podlezením ceny. Už za polkou roka začali nariekať, či ich nevezmem späť na milosť, lebo menovaná im robila len DPH, nemali žiadne výsledky, o zisku/strate ani netušili. Tak som ich vzala späť, rozrobený rok spravila nanovo. Nemohla som ich nechať v kaši, robím ich od 1992.

Nedávno na inej DK v inom meste pani kontrolórka podotkla: máte nejaké drahé účtovníctvo, nie??? prečo si ho nedáta robiť v našom meste?

Ak aj ten názor má, nemusí to vešať daňovému subjektu na nos. Čo si o tom myslíte?

Tak to je dosť veľká sila!

Ináč mám veľmi rada, keď mi nejaký klient povie, že som dosť drahá, že kamarátovi to niekto robí za toľko a za toľko. Popritom môže ísť o úplne iný rozsah účtovníctva u oboch firiem ale oni to moc nerozlišujú. Je im jedno, či je to PU, JU, platiteľ DPH, neplatiteľ...
betka
05.08.08,19:10
Pri DK sa osobne neukazujem, jednám telefonicky, pokiaľ sa dá, ..... (čo to za decko v kraťasoch a tričku :D)

mimotemy
Včera sa mi stalo :mad:, ale potom :D. Išla som overovať k notárovi podpisy (kraťasy, tričko) a popýtala som sa pani, či nemá náhodou návrh na vklad do OR, že zaplatím, ....... odvrkla mi: " A budete to vôbec vedieť vypísať, to vypisuje iba advokát!?". Zobrala som návrh do ruky prelistovala tiež dôležito, a odpovedala: " Nie je to zložité, keby boli všetky dokumenty také jednoduché, hneď by mi bolo ľahšie". Odisšla som aspon s dobrým pocitom. A radšej som od nej nič navyše nechcela.
Na súde :D:D, ja som sa rehotala, a manžel 2 metre nechápal (našrobenec v kravate) tetuka pri okienku zúrila, že som si neodlepila z kolkov ten okraj, šmarila mi prázdnu obálku z kolkov asi jeden meter, skoro rovno do úsmevu, verte fakt sa niekedy správajú k ľuďom horšie ako ku zvieratkám, ešte aj ďalšia pani za priehradkou si musela o mňa obtrieť ústa........Blbec len blbcom bude. :)
misolga
05.08.08,19:33
V porovnaní s ostatnými mám málo firiem: - mesačne 1 x Pú a 1 x Jú, obidvaja platcovia Dph, ktorým robím od účta cez mzdy, sklad, žiadosti o úvery vlastne všetko,dve kvartálne Jú firmy a koncom roka zopár igelitkárov, ale mám malého synka, ktorý od septembra ide už do školy a kôli nemu som si nechcela brať veľa práce na plecia aby som stíhala od malička sa mu venovať a nezažívať stresy čo skôr:práca-rodina..Teraz si užívame prázdniny-hory, huby, návštevy,bycikle..
Rozalka
05.08.08,19:43
Veru, uži si ho, kým je taký maličký zlatučký, keď budeš počuť pod oknom: čaute chalani, idem mojim starým povedať dobrú noc a potom pôjdeme na didžinu .... tak budeš rada, že si si ho poobjímala, kým ti mohol sedieť na kolenách
michelle84
06.08.08,03:55
Mesačné DPH 5x
Štvrťročné dph 26x
Mzdy 20x

PÚ 13x
JÚ 18x

A daňové priznania koncoročné: cca. 60-65

Máš toho naozaj veľa. A ešte popritom všetkom stíhaš radiť aj ostatným poraďákom. Klobúk dole :cool:
cathyc
06.08.08,04:37
Ja robím 4 x PU DPH, 10 x JU DPH, 4x JU neplatcovia, 1 PU neziskovka, z toho 11 firiem mzdy. Najťažšie sa nerobia tí čo toho majú veľa, ale také firmy, ktoré takmer všetok tovar nakupujú v únii, to si každý doklad 2x prekopírovať a účtovať vo FD, záv, ID. Možno to nejaký soft robí jednoduchšie, ale v Money S3 je to proces nad proces. Najviac času mi zaberie príprava dokladov..keď je účto fakt kvalitne pripravené nahádzať to potom do softu je už len taká čerešnička na torte, to ma už baví, ale tá príprava mi lezie na nervy. Zabudla som povedať, že robím sama, len keď mám nápor práce tak mi občas mama pomôže s prípravou nejakých jednoduchších klientov. Neviem akú máte skúsenosť s posielaním výkazov cez net. Ja som si pôvodne myslela ako ma to časovo odťaží, ale opak je pravdou, trvá mi to dlhšie ako vytlačiť a osobne rozhodiť do poisťovní. Takto sa musím za každého klienta osobitne prihlasovať, potom na niektorých čakať 5 min. či to prešlo ( česť výnimkám SP) na daňak cez net neposielam, lebo prednú stranu treba aj tak odoslať do troch dní poštou. Nakoniec mám ešte nejakých ročákov a to je potom do konca marca dobrá magorina. Syn mi už vyčíta, že mama teba to asi baví keď furt sedíš pri tom compe. Priznám sa baví ma to len vtedy keď mám už za sebou dobre urobenú robotu, ale keď šturmujem a pritom narobím resty, ktoré sa potom musia dorábať, tak vtedy sa na seba riadne hnevám. Ale som sa rozpísala, no už ma zastavte a pošlite makať.
m.hladka
06.08.08,08:49
Táto práca nás baví všetkých, ináč by sme to asi nerobili.
veronikasad
06.08.08,08:52
, ... Najťažšie sa nerobia tí čo toho majú veľa, ale také firmy, ktoré takmer všetok tovar nakupujú v únii, to si každý doklad 2x prekopírovať a účtovať vo FD, záv, ID. Možno to nejaký soft robí jednoduchšie, ale v Money S3 je to proces nad proces.
Samozdanenie faktúr Únie je perfektne vyriešené v SW ALFA /JU/ z KROSu - žiadne interné doklady, len v evidencia DPH, do ktorej sa to dostane zadaním došlej faktúry do záväzkov ...
m.hladka
06.08.08,13:21
Ja nie som účtovník :). Do tejto debaty som sa zapojil, pretože účtovníctvo mi tak trochu chýba :---.

No. A zapojil som sa aj preto, pretože si myslím, že by sa to dalo robiť aj inač (celý tento postup práce). Svoju myšlienku Vám prezradím, len potrebujem poznať ešte odpoveď na jednu otázku: väčšina dokladov je napísaná ručne alebo vytlačená/napísaná strojovo? Pri ručných - sú väčšinou čitateľné?
Dnes je už skoro všetko na PC a v programe, takže sa píše véééééľmi málo,
a ak sa píše, tak véééééľmi čitateľne, aby daniari mali jednoduchu kontrolu, Tak už nám prezradíš tu svoju myšlienku?
Zoltán Kovács
06.08.08,13:37
Táto práca nás baví všetkých, ináč by sme to asi nerobili.

Preto hovorím, že účtovníci a účtovníčky sú mazochisti.
rickman
06.08.08,13:53
Tak už nám prezradíš tu svoju myšlienku?

Hned....minutku.
Ajuška
06.08.08,14:19
Hned....minutku.

...:D...keby si vedel koooľkí ju odrátavame...;)...
cactus
06.08.08,14:24
Hned....minutku.
vynásob si to 30

tak prezradiš?

Určite je nás tu viacej takých, čo na to čakáme.

alebo žeby to bol len taký chyták?
m.hladka
06.08.08,15:11
Hned....minutku.
Zabudol si napísať ktorú minútku?
cactus
06.08.08,15:13
Hned....minutku.


Zabudol si napísať ktorú minútku?

skôr to bude štrompadľa
m.hladka
06.08.08,15:43
Možno sa objaví v inej téme, a tam začne napínať.
A dobre sa baví!
Zoltán Kovács
06.08.08,15:46
Mám dojem, že to bude zaujímavé. Ale nech to rozvinie rickman osobne.
Stefan2005
06.08.08,16:05
Je to asi tak 50:50

Neviem síce, na ktorú časť rickman-ovej otázky uviedol Zoli tento pomer, ale aby som skrátil rickman-ovu minútku čakania na odpoveď, tak ešte doplním neznáme o ďalšie čísla:

a) z ručne vypísaných je niekedy 10-20% veľmi zle čitateľných (najmä keď sú vypísané cez kopirák) - dokonca sa vyskutujú prípady, že číselné a slovné označenie sumy sa nezhodujú

b) u strojove tlačených - napr. bankové výpisy - je bežné, že niekedy tretina platieb nie je identifikovateľná (neuvedené alebo nesprávné uvedené párovacie údaje)

c) rickman zabudol na tretiu kategóriu dokladov - na tie, ktoré klienti zabudnú predložiť - zistí sa to väčšinou náhodne - nabehne nejaká úhrada, príde výzva na zaplatenie, a pod.

Dúfam že tieto informácie urýchlia uverejnenie "zlepšováku" :):):)
Zoltán Kovács
06.08.08,16:08
Neviem síce, na ktorú časť rickman-ovej otázky uviedol Zoli tento pomer, ale aby som skrátil rickman-ovu minútku čakania na odpoveď, tak ešte doplním neznáme o ďalšie čísla:

a) z ručne vypísaných je niekedy 10-20% veľmi zle čitateľných (najmä keď sú vypísané cez kopirák) - dokonca sa vyskutujú prípady, že číselné a slovné označenie sumy sa nezhodujú

b) u strojove tlačených - napr. bankové výpisy - je bežné, že niekedy tretina platieb nie je identifikovateľná (neuvedené alebo nesprávné uvedené párovacie údaje)

c) rickman zabudol na tretiu kategóriu dokladov - na tie, ktoré klienti zabudnú predložiť - zistí sa to väčšinou náhodne - nabehne nejaká úhrada, príde výzva na zaplatenie, a pod.

Dúfam že tieto informácie urýchlia uverejnenie "zlepšováku" :):):)

Ten pomer je tlačené doklady : rukou písané doklady (u mojích klientov).
KEJKA
06.08.08,16:11
ja som presvedčená, že všetko tu už bolo............
m.hladka
06.08.08,16:34
ja som presvedčená, že všetko tu už bolo............

Myslíš to, čo nám chce rickman predložiť?:eek:
Johanka
06.08.08,16:38
Už sa tu dávnejšie preberal nápad snímania údajov z dokladov do účtovníctva tak, aby odpadlo aj to "nahadzovanie" . Iba sme sa pousmiali ...
Môjho klienta dotlačil strategický odberateľ do toho, že faktúry vystavuje v predpísanom formáte, odlišnom od ostatných a môžem smelo povedať, že je úplne od veci. Obsah je síce dostačujúci , ale čitateľnosť je dobrá iba pre skener. Pre bežného "čitateľa", teda napr. aj pre mňa je tento formát úplne nepochopiteľný. Pravdu povediac, klient vystavuje ešte jednu verziu faktúry, ktorá má okrem povinných údajov aj štábnu kultúru :).
Neviem si vôbec takúto vec predstaviť pri množstve typov ERP ,množstva SW, ktoré sa používajú na vystavovanie faktúr , odhliadnúc od toho, že sa nakupuje po celom svete ....
Stefan2005
06.08.08,16:40
ja som presvedčená, že všetko tu už bolo............

potom je to tak, ako s tými vtipmi - vraj nie sú nové, len sú ľudia, ktorí ich ešte nepočuli... :);)
rickman
06.08.08,17:01
Človek tu chvíľku nie je a hneď sa doňho pustia... Ste jak baby na trhu - keď jedna odíde, tak ostatné hneď "ľabdzú"..

Nevravím, že také niečo tu ešte nebolo, no nezačali ste to rozvíjať. Ide predsa o Vašu prácu. Ak si viete pomôcť navzájom, tak prečo to neskúsiť? Dnes by už takéto niečo nestálo veľa a aj technika je niekde inde - neviem, kedy sa to spomínalo naposledy...

Johanka to načrtla a vystihla podstatu, no tak ako to opisovala ona - to je absolútna blbosť.. Týka sa to automatického skenovania dokladov cez kopírku pripojenú k PC alebo skener. Spinkované doklady by sa oskenovali ručne. Pointa toho celého by spočívala v tom, že program zistí o aký doklad ide, "prečíta" sumy a hlavne dátumy. Potom tieto doklady zoradí do časovej osi. Nečitateľné alebo nie 100%ne čitateľné si skontrolujete.

Rozoberal sa tu postup a to, že najdlhšie trvá práve zotriedenie. Ak to platí u každého resp. u väčšiny, tak sa to dá ďalej rozoberať..

Program by to okrem času roztriedil aj podľa druhu dokladu. Aby ste nebehali medzi rôznymi časťami účtovného SW.

:)

--
Stefan: spomínal som aj tú poslednú kategóriu dokladov :)
Johanka
06.08.08,17:44
Neviem, ktoré z toho , čo som napísala, je blbosť, ale kvalita dokladov je zo života. Nemysli si, že by sme boli proti uľahčeniu našej práce ... mám pre Teba pozvanie - keďže si momentálne mimo účtovníctva (niekde som to čítala), prídi ku mne na jeden-dva dni v čase spracovávania štvrťročnej DPH. Vtedy mi prejde rukami more dokladov, môžeš sa pripojiť a rozmýšľať ...:)
m.hladka
06.08.08,18:03
Čakala som niečo originálnejšie.
KEJKA
06.08.08,18:09
ja som nečakala nič.....
scanujem podľa potreby, v komunikácii s klientom na diaľku to jednoznačne pomáha, ale postaviť na tom účtovníctvo?
Na druhej strane, Edisonova žiarovka bola ľuďom na smiech....
takže "nikdy nehovor nikdy"
bepo
06.08.08,18:11
No neviem načo by sa niečo skenovalo keď sa to dá urobiť elektronicky, tak ako sa do softu dá naimportovať výpis z banky- a to asi z ktorejkoľvek banky bez ohľadu na štruktúru papierového výpisu- tak za pár rokov možno softy budú robiť papierové aj elektronické importuschopné faktúry z hociakého do hociakého softu.
aladin
06.08.08,18:20
ja som sa minuly rok zastavil kdesi pri 28.000 zapisov za rok v uctovnom i penaznom denniku, 4PU, 16 JU + JU 5-8 rocaci. Povedalsom dost , uz to nestalo za tie peniaze, ..aha zabudol som povedat popri zamestnani, minuly rok som to zredukoval na 6+moje ale zas akosi je ich 9+1 ,kratky cas som mal zamestnanca ,ale vychytit dobreho zamestnanca je umenie a este vacsie umenie je naucit zamestnanca rozmyslat tak ako ja, aby dospel k rovnakym zaverom
m.hladka
06.08.08,18:22
Práve mi jeden klient navrhol, že zakúpil licenciu v MRP aj pre mňa, aby som mohla účtovať v ich PC cez môj PC, ale až keď oni zavrú PC, t.z. že večer (!?). Majú prísť z firmy mi niečo doinštalovať na môj PC, budem mať heslo a môžem makať. Ale som to oddialila až na január 2009. Doklady samozrejme budem mať originál, nie skenované, lebo tie ti DU neuzná.
lubica_02
06.08.08,18:54
Pekné - želám Vám všetkým práce tak akurát, aby Ste vedeli aj žiť.
Ja síce nerobím uct. , ale správu bytov a chcela by som viac práce.
Tak Vám prajem všetko dobré.
rickman
07.08.08,04:42
Neviem, ktoré z toho , čo som napísala, je blbosť, ale kvalita dokladov je zo života. Nemysli si, že by sme boli proti uľahčeniu našej práce ... mám pre Teba pozvanie - keďže si momentálne mimo účtovníctva (niekde som to čítala), prídi ku mne na jeden-dva dni v čase spracovávania štvrťročnej DPH. Vtedy mi prejde rukami more dokladov, môžeš sa pripojiť a rozmýšľať ...:)

To by šlo :). Ty si spominala preddefinovane faktury v urcitom tvare - to som povazoval za blbost, pretoze nemozes prinutit kazdeho, aby ti daval faktury v nejakom predpisanom tvare...


Čakala som niečo originálnejšie.

Tak vymyslaj aj ty! Zoriginalni to...


ja som nečakala nič.....
scanujem podľa potreby, v komunikácii s klientom na diaľku to jednoznačne pomáha, ale postaviť na tom účtovníctvo?
Na druhej strane, Edisonova žiarovka bola ľuďom na smiech....
takže "nikdy nehovor nikdy"

Postavit na tom triedenie dokladov - nie uctovnictvo. Preberali sme to so smith-om. Dalo by sa na tom postavit aj cele uctovnictvo s automatickymi uctovnymi zapismi podla dokladov, lenze ako ste spominali - najdlhsie (a najnepriemnejsie) je prave uvodna praca s dokladmi.


No neviem načo by sa niečo skenovalo keď sa to dá urobiť elektronicky, tak ako sa do softu dá naimportovať výpis z banky- a to asi z ktorejkoľvek banky bez ohľadu na štruktúru papierového výpisu- tak za pár rokov možno softy budú robiť papierové aj elektronické importuschopné faktúry z hociakého do hociakého softu.

Ako naimportujes do nejakeho softu tlacene pripadne rucne pisane ppd, vpd, rozne druhy faktur? Ako citas, taketo OCR riesenie (http://sk.wikipedia.org/wiki/OCR) by sa tykalo asi len spominaneho zberu uctovnych dokladov.


---


Je to na Vas. Vy ste uctovnici, preto si Vy vymyslajte, ake cinnosti Vam zaberu najviac casu, ktore su najotravnejsie a skuste vymysliet ako ich zjednodusit.

Ak nadchnete pre svoju myslienku aj dalsich uctovnikov, ktorym by sa takyto Vas zlepsovak hodil, tak sa spojite a zaplatite si spolocne vyvoj. A nakoniec to Vase dielo budete moct aj predavat...

Pytajte sa (nie prave mna :)), co by sa dalo a ako, ci to dnesna technika spravit vie a tak..

Vysledok: viac casu, ktory vyuzijete sukromne alebo pracovne (novymi firmami, kt budete uctovat). Skratka myslim si, ze tento portal sa da vyuzit aj inac, nez na co bol urceny.

Tak ja len tolko :---.
m.hladka
07.08.08,05:48
Tak vymyslaj aj ty! Zoriginalni to...

Ale ty si sám ponúkol na začiatku, pamätáš sa ešte?
rickman
07.08.08,06:13
No áno, ale netvrdil som, ze je to nieco originalne..

"No. A zapojil som sa aj preto, pretože si myslím, že by sa to dalo robiť aj inač (celý tento postup práce). Svoju myšlienku Vám prezradím, len potrebujem poznať ešte odpoveď na jednu otázku"
judy
07.08.08,06:35
A otazka znie presne ako ?
rickman
07.08.08,06:39
A otazka znie presne ako ?

http://www.porada.sk/790515-post27.html
iriska
07.08.08,06:48
len podotknem - na to, aby bolo to skenovanie dokladov naozaj účinné nemôže naskenovanie jedného dokladu trvať asi tak dlho ako ručné zotriedenie desiatich dokladov. a nevravím ešte o ďalšej doúprave nečitateľných údajov na oskenovaných dokladoch v PC.
rickman
07.08.08,07:08
len podotknem - na to, aby bolo to skenovanie dokladov naozaj účinné nemôže naskenovanie jedného dokladu trvať asi tak dlho ako ručné zotriedenie desiatich dokladov. a nevravím ešte o ďalšej doúprave nečitateľných údajov na oskenovaných dokladoch v PC.

Clovek by ich napriklad roztriedil len na spinkovane a nespinkovane. Nespinkovane sa prezenu kopirkou pripojenu k PC a spinkovane sa oskenuju rucne - tu by v tom asi musel kazdy ziskat prax :).

A necitatelny by si upravovat v PC nepotrebovala - akurat si ho precitas a rucne zadas datum, aby ho vedel zaradit do tej casovej osi...

Alebo sa podme venovat niecomu inemu :).
m.hladka
07.08.08,07:27
Pejme pieseň dokola okolo stola la la ...

... a sme na začiatku ...
aladin
07.08.08,18:08
Práve mi jeden klient navrhol, že zakúpil licenciu v MRP aj pre mňa, aby som mohla účtovať v ich PC cez môj PC, ale až keď oni zavrú PC, t.z. že večer (!?). Majú prísť z firmy mi niečo doinštalovať na môj PC, budem mať heslo a môžem makať. Ale som to oddialila až na január 2009. Doklady samozrejme budem mať originál, nie skenované, lebo tie ti DU neuzná.

danovy urad uzna kopie dokladov. cca spatne asi 2-3 roky vypadlozo zakona o uctovnictve ze uctovny doklad musi byt original
cathyc
12.08.08,04:20
danovy urad uzna kopie dokladov. cca spatne asi 2-3 roky vypadlozo zakona o uctovnictve ze uctovny doklad musi byt original
A to akože kedy vypadlo zo zákona? Ešte pred nedávnom som na stránke drsr čítala vyjadrenie na prácu s dokladmi z ERP, ktoré sú tlačené na teplocitnom papieri. Všetci dobre poznáme tento problém, stačí pár mesiacov a doklad je nečitateľný a neskôr na ňom nie je už vôbec nič. Vo vyjadrení bolo, že takýto doklad musí byť prefotený s overenou pravosťou. Čo teda považujem za absolútny nezmysel. V prípade, že je to pravda o tej zmene zákona...takéto vyjadrenia si môžu nechať.
Zoltán Kovács
12.08.08,04:21
danovy urad uzna kopie dokladov. cca spatne asi 2-3 roky vypadlozo zakona o uctovnictve ze uctovny doklad musi byt original

Môžeš uviesť konkrétny citát zákona, resp. §.
Milan Benka
12.08.08,04:33
danovy urad uzna kopie dokladov. cca spatne asi 2-3 roky vypadlozo zakona o uctovnictve ze uctovny doklad musi byt original

Ale nie fotokópie.
bobino38
12.08.08,05:24
...len sa nestrhajte z tolkej roboty:-) od roboty aj kone dochnú:-)
aladin
01.02.09,01:14
Človek tu chvíľku nie je a hneď sa doňho pustia... Ste jak baby na trhu - keď jedna odíde, tak ostatné hneď "ľabdzú"..

Nevravím, že také niečo tu ešte nebolo, no nezačali ste to rozvíjať. Ide predsa o Vašu prácu. Ak si viete pomôcť navzájom, tak prečo to neskúsiť? Dnes by už takéto niečo nestálo veľa a aj technika je niekde inde - neviem, kedy sa to spomínalo naposledy...

Johanka to načrtla a vystihla podstatu, no tak ako to opisovala ona - to je absolútna blbosť.. Týka sa to automatického skenovania dokladov cez kopírku pripojenú k PC alebo skener. Spinkované doklady by sa oskenovali ručne. Pointa toho celého by spočívala v tom, že program zistí o aký doklad ide, "prečíta" sumy a hlavne dátumy. Potom tieto doklady zoradí do časovej osi. Nečitateľné alebo nie 100%ne čitateľné si skontrolujete.

Rozoberal sa tu postup a to, že najdlhšie trvá práve zotriedenie. Ak to platí u každého resp. u väčšiny, tak sa to dá ďalej rozoberať..

Program by to okrem času roztriedil aj podľa druhu dokladu. Aby ste nebehali medzi rôznymi časťami účtovného SW.

:)

--
Stefan: spomínal som aj tú poslednú kategóriu dokladov :)

NAJDLHSIE TRVA ZODPOVEDNOST
cathyc
02.03.09,01:46
Ak som sa dobre naučila počítať, tak 1+1=2 a k tomu taká maličká kríza, teda v septembri sa nás nemala vôbec dotknúť, v januári vraj len mierne ....vychádza mi z toho, že ak predpovede pôjdu takto ďalej možno ani žiadne účto už nebude treba robiť. Hádam si uvedomíme, že ten finančný a ekonomický systém stál stáročia na hlinených nohách a je mierne povedané neudržateľný. Ak si môže krajina neobmedzených možností vyrábať korunky podľa potreby bez akéhokoľvek krytia, tak tu už pomôže len jedno...radšej na to ani nepomyslieť. Asi som spadla mimo tému, tak sorry všetkým.
m.hladka
02.03.09,10:40
Somár má tiež 4 nohy a predsa je iba somár.
Ka Mil

Ja som myslela, že máš iba dve nohy.:D:D:D