jarča
08.08.08,10:44
Dobrý deň, neviem či som moju prosbu o radu umiestnila na správne miesto.
Prosím vás o radu a vysvetlenie.
Môj manžel SZČO, pracuje v Rakúsku. Má podpísanú zmluvu s jednou slovenskou s. s r. o. , ktorá mu prácu v Rakúsku sprostredkovala a tá mu vypláca mzdu..
V roku 2007 si požiadal o vystavenie formulára E101, ktorý vo februári 2007 dostal s platnosťou do konca roka 2007. Tento rok si pri všetkej zaneprázdnenosti zabudol formulárom E102požiadať o predĺženie, ale v Rakúsku pracoval naďalej.
Pracovníčka soc. poisťovne ma informovala, že v čase keď v zahraničí pracoval bez formulára, si mal platiť poistenie v Rakúsku.
Vraj poistenie, ktoré si platil tu na Slovensku nie je platné, ak by toto obdobie niekto preveroval.
Prosím vás o vysvetlenie ako je to zo sociálnym poistením v prípade vyslania do krajiny EÚ a tiež o radu ako stav, ktorý vznikol v prípade môjho manžela uviesť do poriadku. Vopred ďakujem.
jarča
11.08.08,04:32
Dobrý deň, môj problém nie taká horúca téma ako prechod na euro, alebo niektoré iné témy.
No možno by odpoveď alebo rada od znalejších problému pomohla aj ďalším SZČO zorientovať sa v tejto problematike a tým predísť zbytočným komplikáciám. Ďakujem
Marína
11.08.08,17:39
jarča, nie je to ani bežná téma s ktorou by sme sa často potýkali. Skôr výnimočne. Ak si pozrieš (klikni) Postup pri vyslaní (http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#kedy-sa-uplatnuju-ustanovenia-urcujuce-uplatnitelnu-legislativu-podla-zakladneho-nariadenia-a-potvrdenie-o-uplatnitelnej-legisltive-formular-e-101) , je tam o. i. uvedené:
V prípade, ak nie sú splnené podmienky vyslania, dotknutý zamestnávateľ a zamestnanec(platí aj pre SZČO) podliehajú legislatíve tohto členského štátu, kde zamestnanec vykonáva prácu a podľa tejto legislatívy sú povinní platiť aj príspevky na sociálne zabezpečenie, pretože v súlade so zásadou jednej uplatniteľnej legislatívy nemôžu platiť príspevky podľa slovenského právneho poriadku.
Pracovníčka SP manžela dobre informovala. Najvhodnejšie by bolo, aby sa manžel informoval v RR v inštitúcii, ktorá má na starosti sociáne zabezpečenie, ako má postupovať. Predpokladám, že sa dodatočne prihlási a zaplatí príslušné odvody. Súčasne požiadať SP o predĺženie vyslania(dá sa max. na dobu 12 mesiacov) a po jeho vystavení sa v RR odhlási. "Najfundovanejšiu" odpoveď by ti o predĺžení(neviem, či sa to predĺžením môže nazvať, ak nenadväzuje na termín uvedený na E 101) mala podať SP.
jarča
12.08.08,05:47
Ďakujem za reakciu a určite najfundovanejšiu odpoveď by som mala dostať od SP. No veľmi záleží s akou pracovníčkou mate tú česť. Ja som sa odpovedí na moje otázky nedočkala, pretože vraj všetko je na webe. Presne citovala to, čo si každý človek, ktorý vie čítať, prečíta. Ale niekedy je potrebné aj vysvetlenie. Preto som to skúsila tu na tomto mieste. Ďakujem za váš čas.
Janaex
11.02.09,15:33
o vystavenie formulara E 102 je nutne poziadat rakusku stranu. E formulare je mozne vystavit aj spatne. Ak rakuske institucie vydaju E 102, potvrdzuju , ze na dane obdobie je nadalej poistencom slovenskej SP. original si necha, kopiu predlozi slovesnkej SP. Ak by rakusania E 102 zamietli, je nutne sa z SP za dane obdobie odhlasit, poziadat o vratenie poistneho a prihlasit sa v rakusku.
Janaex
11.02.09,15:59
niektori to riesia aj tak, ze si vybavia aj slovensku aj rakusku zivnost , potom si na SP podaju , Žiadosť na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom,
Podľa ustanovení Nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 , čl 14 a /2/
Osoba, ktorá je obvykle samostatne zárobkovo činná na území dvoch alebo viacerých členských štátov, podlieha právnym predpisom členského štátu, na území ktorého má bydlisko,
SP na zaklade tejto ziadosti vystavi E 101, kt. plati bez obmedzenia, kym budu tvrat podmienky za kt. bol formular E101 vystaveny. snad je to zrozumitelne,ak nie napis.
unaghy
28.03.09,16:12
Môj klient je SZCO a chodí na pravidelné pracovné cesty do Švédska (3 týždne tam, jeden týždeň je tu). Fakturuje slovenskej firme, príjmy má len z týchto zahraničných pracovných ciest. Podlieha SP vo Švédsku alebo sa jedná o dočasné vyslanie alebo ani jedno z týchto dvoch?
Marína
28.03.09,18:24
mamullienka
27.04.09,14:59
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť ako postupovať pri vyplnení žiadosť o vystavenie formulára E101 z dôvodu vyslania SZČO na územie iného členského štátu EÚ?
Marína
27.04.09,15:30
Vpríspevku 3 klikni na link Postup pri vyslaní.
Janaex
27.04.09,15:44
Môj klient je SZCO a chodí na pravidelné pracovné cesty do Švédska (3 týždne tam, jeden týždeň je tu). Fakturuje slovenskej firme, príjmy má len z týchto zahraničných pracovných ciest. Podlieha SP vo Švédsku alebo sa jedná o dočasné vyslanie alebo ani jedno z týchto dvoch?
v tomto pripade spada pod svedov,ak chce pod slovensko, potrebuje E 101 formular z dovodu vyslania szco
Janaex
27.04.09,15:59
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť ako postupovať pri vyplnení žiadosť o vystavenie formulára E101 z dôvodu vyslania SZČO na územie iného členského štátu EÚ?
potrebujes si stiahnut ziadost z netu http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=1056 . chod polozku po polozke, co nebudes vediet ti pomozu vyplnit v sP, vramci konzultano-poradenskych aktivit je SP povinna, ak nie ziadaj, si veduceho. k ziadosti potrebujes kopiu ZL /nie starsiu ako 2 mesiace/, pracovnu zmluvu original, ak je v cudzom jazyku, potrebujes aj preklad, nemusi byt uradny,ale potom sa podpisuje tlacivo navyse,kde prehlasi ten co robil preklad, ze original suhlasi s prekladom ... zivnost musis mat minimalne 4 mesiace. v den podania ziadosti musi byt szco poistena. ak nema povinnu ucast staci ktorekolvek dobrovolne poistenie. poistne musi byt zaplatene a pocas vyslania nesmies SP meskat s platbami. zo zmluvy musi byt jasne kto pre koho robi, na ake obdobie, kde bude miesto vykonu prac, kto vyplaca odmenu za prace. E 101 ti vystavia max na 12 mesiacov, neskor mas moznost poziadat o E102 ale uz nie SK ale ten druhy stat. pripadne,ak potrebujes E101 na dlhsiu dobu, mozes na zaklade clanku 17 nar 1408/71 prostrednictvom ministerstva ziadat o udelenie vyminky / zvycajne ju davaju na 5 rokov a povoluje ju ministerstvo statu kam ides pracovat/
Marína
27.04.09,17:06