Slon22
24.08.08,17:03
Moja draha polovicka zistila ze cakame babatko. Jej zmluva u zamestnavatela konci 31.10.2008. Ma oznamit zamestnavatelovi ze caka dieta este pred zmluvou alebo je lepsie s tym pockat a oznamit az po podpise zmluvy?
Je to nejako zo zakona stanovene ze zena musi oznamit v njekom casovom horizonte zamestnavatelovi ze je tehotna? Co v pripade,ze jej zmluvu nepredlzi tak ako to bude s materskou dovolenkou a aku vysku bude mesacne dostavat?Dakujem
Chobot
24.08.08,18:53
Moja draha polovicka zistila ze cakame babatko. Jej zmluva u zamestnavatela konci 31.10.2008. Ma oznamit zamestnavatelovi ze caka dieta este pred zmluvou alebo je lepsie s tym pockat a oznamit az po podpise zmluvy?

To záleží na nej. Ak je seriózna, tak to oznámi pred ukončením zmluvy a bude na zamestnávateľovi, či to akceptuje a predĺži jej zmluvu alebo či ju nepredĺži.

Ak to oznámi až potom, tak získa len to, že ju počas tehotenstva, MD a RD nebude môcť vyhodiť (pokiaľ to nebude zase PP na dobu určitú).


Je to nejako zo zakona stanovene ze zena musi oznamit v njekom casovom horizonte zamestnavatelovi ze je tehotna?

Nie je určený časový horizont. Pokiaľ však neoznámi písomne, tak pre zamestnávateľa nie je tehotná, aj keby mala brucho ako sud a bola v 8. mesiaci tehotenstva.


Co v pripade,ze jej zmluvu nepredlzi tak ako to bude s materskou dovolenkou a aku vysku bude mesacne dostavat?Dakujem

Pokiaľ splní podmienku na materské (byť najmenej 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch pred pôrodom), tak nárok na materskú bude mať. Ako vysokú? To záleží od vymeriavacieho základu. Pozri si témy o materskom príspevku.
Slon22
31.08.08,09:20
Srdecna vdaka za velmi pomocnu odpoved.
brčko
31.08.08,10:54
Ešte doplním, že medzi základné podmienky na nárok na materské (nemocenskú dávku z nemocenského poistenia, ktorú vypláca sociálna poistovna) patria :
- ak bude aspon 270dní ... (ako uviedol Chobot),
- ak bude ku dnu nástupu na MD nemocensky poistená alebo ak bude v tzv.ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

Ak skončí PP (nem.poistenie) počas tehotenstva, tak ochranná lehota je 6mesiacov, t.j. vo vašom prípade do 30.4.09. Ak do tohto termínu nastúpi na MD (obvyklý nástup na MD je 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu) a od ukončenia PP nebude mať žiadne iné nem.poistenie (napr. iné zamestnanie alebo dobrov.nemoc.poistenie), tak jej vznikne nárok na materské z tohto ukončeného PP (samozrejme ak splní podmienku aspon 270dní...).

Jej rozhodujúcim obdobím na výpočet materského bude:
- obdobie roku 2007, ak PP vznikol pred r.2007
- ak PP vznikol v r.2007 tak obdobie od začiatku PP do 31.12.07
- Ak PP vznikol v r.2008 tak RO je obdobie od začiatku PP do 30.9.08 (pri ukončení PP 31.10.08).