Brtanova
27.08.08,18:27
kupila som si crepnikove lalie, neviete niekto co s nimi teraz na jesen, je treba vybrat cibulky z crepnika a prezimovat ich v pilinach alebo ich nechat v tom crepniku a len ich zostrihat?
beba13
28.08.08,10:06
Tiež mám ľaliu v črepníku, ale na zimu ju dávam aj s črepom do zeme aby nezmrzla, na jar vyberiem črep zo zeme. Ak nechceš zašpiniť črep od zeminy tak ho môžeš zabaliť do igelitového sáčka a tak dať do zeme.
Rasto123
06.10.08,07:37
ahoj, zistila si ako postupovat. treba nechat stonku uschnut, alebo je zostrihnut?
3jana3
08.10.08,14:35
ja stonku po odkvete troška zostrihnem,tak 10cm a zostatok nechám zoschnúť,pretože sa tak zásobuje cibulka výživou,aby mohla kvitnúť aj na budúci rok,ked úplne zoschne,tak ju zostrihnem
najlepšie prezimuje,ked dáme črepník do zeme,ale môžme ho nechať aj v pivnici
milka 60
10.09.09,16:55
prosím poradí mi niekto ako sa pestujú lalie v črepníku ?dakujem
veva..
10.09.09,19:11
Ja sadím cibule najskôr do kvetináča, do ktorého dám na dno keramzit, vrstvu záhradníckeho substrátu, cibuľu, znova substrát (2-3x ako je výška cibule). Vykopem jamku a na zimu celý kvetináč až po okraj vložím do zeme. Na jar vyberiem, a vložím do väčšej nádoby.
Alebo si cibule kúpim až na jar a rovno zasadím do kvetináča. :)
alla66
17.10.09,11:16
prosím poradí mi niekto ako sa pestujú lalie v črepníku ?dakujem
staršia téma http://www.porada.sk/t89133-lalie.html
dostala som ľaliu v črepníku, peľové tyčinky mám odstraňovať, bude dlhšie kvitnúť...neviem, ako polievať...potrebuje veľa vody, alebo málo?
na zasadenie do záhrady je neskoro....
na nete je viac informácií o ľaliach, ktoré sa pestujú vonku...poradíte niečo?:confused:
bea7
17.10.09,12:18
Keď vám ľalia odkvitne, zrezala by som ju do polovice stonky, polievala by som menej a preložila na chladnejšie miesto. Keď listy zožltnú, odstránila by som stonku úplne. Potom ju treba preložiť do chladnej pivnice a nepolievať. Asi začiatkom marca by sa mal objaviť púčik na cibuli. Potom by som ju už zakorenenú smelo zasadila do záhrady. Toto som už vyskúšala na vlastných ľaliách a boli nádherné.
alla66
17.10.09,19:57
Keď vám ľalia odkvitne, zrezala by som ju do polovice stonky, polievala by som menej a preložila na chladnejšie miesto. Keď listy zožltnú, odstránila by som stonku úplne. Potom ju treba preložiť do chladnej pivnice a nepolievať. Asi začiatkom marca by sa mal objaviť púčik na cibuli. Potom by som ju už zakorenenú smelo zasadila do záhrady. Toto som už vyskúšala na vlastných ľaliách a boli nádherné.
Ďakujem za radu...kam si zasadila do záhrady? dočítala som sa, že má rada slniečko, ale chybou je, ak je ho príliš veľa :confused:...
bea7
19.10.09,10:53
Ďakujem za radu...kam si zasadila do záhrady? dočítala som sa, že má rada slniečko, ale chybou je, ak je ho príliš veľa :confused:...



S ľaliami som začínala asi pred desiatimi rokmi. Ja ich mám zasadené asi tak SZ. Kvitnú však už od polovice júna, preto slnko vtedy nie je až také pálivé. Je pravda, že ak niektoré vykvitnú až koncom júla, sú odkvitnuté za dva dni.Jedná sa o mladé cibuľky, na ktorých nie je dôležitý kvet, ale to, aby cibuľa narástla a dozrela. Preto ich aj sama niekedy predčasne odtrhávam.
Na druhý rok sa ti odvďačia. Pestovanie ľalií je veľmi jednoduché, ale nedaj sa znechutiť, ak sa ti niečo nepodarí. Prajem ti veľa úspechov.:):):)
alla66
19.10.09,12:28
ďakujem za rady, budem sa snažiť...prezimujem v byte a na jar zasadím do záhrady.
lusielaL
20.10.09,16:46
niektore lalie mi prezimovali v zemi tak ako som ich zasadila,podla odporucania predajcu.niektore-a tych mi je zvlast luto,lebo to boli pekne farby mi zamrzli,takze je medzi laliami rozdiel alebo je bezpecnejsie ich vyberat?
bea7
21.10.09,17:33
Ešte sa mi nestalo, aby mi ľalia zamrzla. Skôr mi zhnila, alebo ju napadol nejaký škodca. Naozaj to bolo od mrazu? Tejto jari som si dokúpila mnoho nových cibúľ, ale všetky sa mi neujali. Niektoré mi hneď uhynuli a to nebol ani mráz. Záleží aj na tom, akú zdravú sadbu kúpim. Ja ľalie zásadne nevyberám. A to sú v zemi naozaj viac rokov. Keď vidím, že sú už veľmi zahustené mladými cibuľami, v septembri ich vyberiem, ale hneď ich rozsadím. Zvyčajne je to každé 3-4 roky.
lusielaL
22.10.09,12:32
mozno to naozaj nebolo od mrazu,ja som si to tak uzavrela ked mi na jar nevyhnali.takze mozem kludne nechat na zimu v zemi?
bea7
22.10.09,16:20
mozno to naozaj nebolo od mrazu,ja som si to tak uzavrela ked mi na jar nevyhnali.takze mozem kludne nechat na zimu v zemi?


Ak sú už zakorenené, ja by som ich určite nechala v zemi. Zima im neuškodí. Ak by boli kúpené až teraz v tomto období, zasadila by som ich do črepníka a prezimovala na chladnom mieste. Ale musí byť naozaj chladné, inak by ešte počas zimy rašili a potom by už museli vykvitnúť v kvetináči. Do jari by už boli odkvitnuté. Priložila by som aj fotky svojich ľalií, ale neviem priložiť obrázky.
alla66
22.10.09,19:43
Ak sú už zakorenené, ja by som ich určite nechala v zemi. Zima im neuškodí. Ak by boli kúpené až teraz v tomto období, zasadila by som ich do črepníka a prezimovala na chladnom mieste. Ale musí byť naozaj chladné, inak by ešte počas zimy rašili a potom by už museli vykvitnúť v kvetináči. Do jari by už boli odkvitnuté. Priložila by som aj fotky svojich ľalií, ale neviem priložiť obrázky.
mimotemyodfoť ľalie...stiahni do PC a potom postupuj podľa témy http://www.porada.sk/t94407-ako-vlozit-obrazok.html
lusielaL
23.10.09,10:39
bea 7 dakujem za konkretne rady,mam ich v zemi od vlani-myslim tie co mi prezili-tak ich tam spokojne necham a tesim sa na leto.
bea7
20.12.09,12:37
Až teraz sa mi objavila spinka na vloženie fotiek. Takže tu sú niektoré z mojich ľalií.
bea7
20.12.09,12:51
Ešte niekoľko mojich fotiek.
milka 60
21.12.09,06:30
Ešte niekoľko mojich fotiek.
bea -máš ,alebo mala si ich nádherné,ja mám teraz prvé posadené,uvidím ,ako vykvitnú,tvoje boli OK
Anna123
13.07.10,06:29
Poprosím o radu - odkvitnuté stonky ľalii zrežete až k zemi alebo o koľko cm. V prvom roku po zasadení mali ľalie veľké kvety, neskôr sú už kvety menšie, treba použiť nejaké hnojivo a kedy. Ďakujem za rady.
lusielaL
15.07.10,09:13
Poprosím o radu - odkvitnuté stonky ľalii zrežete až k zemi alebo o koľko cm. V prvom roku po zasadení mali ľalie veľké kvety, neskôr sú už kvety menšie, treba použiť nejaké hnojivo a kedy. Ďakujem za rady.
Stonka zacne schnut,radila by som zrezat ju az potom,kludne od zeme.A co sa tyka velkosti kvetov,mozno vplyva aj mnozstvo zalievania,ja som nezistila rozdiel vo velkosti kvetov,ani nehnojim.
truch
15.07.10,10:03
Poprosím o radu - odkvitnuté stonky ľalii zrežete až k zemi alebo o koľko cm. V prvom roku po zasadení mali ľalie veľké kvety, neskôr sú už kvety menšie, treba použiť nejaké hnojivo a kedy. Ďakujem za rady.
Ľalie sú mojou srdcovkou. Sú nádherné a hlavne nenáročné. Cibuľky mám v zemi už zo 5 rokov, nehnojím, len v týchto horúčavách polievam. Jedna je výnimočná, stonku má vysokú asi 1,2m a má 12 bordových kvetov. Už mám niektoré odfotené v mobile, potom priložím foto:)
Vlastas
15.07.10,14:47
Prilož čím skôr, už som zvedavá.
alla66
15.07.10,16:50
Aké vysoké stonky nechávaš? ;) Zrežeš tesne nad zemou?
truch
15.07.10,18:35
Dievčatá, neviem či som to dobre odfotila:):)
truch
15.07.10,18:40
Alla, po odkvitnutí ich jednoducho odstrihnem, aby tam tie stonky nešpatili. Možno to nerobím správne, ale každý rok mi kvitnú. Zasadila som aj nové z Lidla, už majú veľké puky, uvidím aké budú
Anna123
16.07.10,11:30
Ďakujem za rady.
beba13
17.07.10,07:09
Dievčatá, neviem či som to dobre odfotila:):)
..tá fialová je náááádherná
truch
17.07.10,08:57
Už začali kvitnúť aj tie nové, sú zatiaľ biele a rúžové, pridám foto:):)
truch
19.07.10,14:12
Skoro všetky sú biele a rúžové,pár je ešte zatvorených,tak uvidím aké budú:)
truch
19.07.10,14:16
Aby ste mi verili, že sú také vysoké, pridávam foto pradeda s vnučkou/ tá má okolo 90 cm:)/
truch
24.07.10,10:05
Ahojte, rozkvitli ďaľšie lídlacké ľalie, biele s červenými bodkami a žltá /11 pukov/
arizona
24.07.10,10:17
Ahojte, rozkvitli ďaľšie lídlacké ľalie, biele s červenými bodkami a žltá /11 pukov/
sú nádherné!
truch
26.07.10,13:07
Predposledná várka, už zostalo len pár nerozvinutých pukov, ale vyzerá to, že budú biele. Tieto sú červené s bielou kresbou:)
lujza.j
26.07.10,17:00
Predposledná várka, už zostalo len pár nerozvinutých pukov, ale vyzerá to, že budú biele. Tieto sú červené s bielou kresbou:)
...ty si proste ľaliová krááálovná, máš ich prekrááásne:);)
DanielaSL
18.04.11,19:40
Ahojte, rozkvitli ďaľšie lídlacké ľalie, biele s červenými bodkami a žltá /11 pukov/

Dáška čo si mala z Lidlu..cibuľky, či kvety v črepníku ? Ja som dostala teraz k narodeninám v kvetináči ľalie a už odkvitajú a neviem čo s nimi mám robiť...zasadiť von do záhrady? Celé , či len cibuľky? Poraď.....:rolleyes::)
truch
19.04.11,05:18
Dáška čo si mala z Lidlu..cibuľky, či kvety v črepníku ? Ja som dostala teraz k narodeninám v kvetináči ľalie a už odkvitajú a neviem čo s nimi mám robiť...zasadiť von do záhrady? Celé , či len cibuľky? Poraď.....:rolleyes::)

Danka, ja som mala cibuľky, neveste som kúpila ľalie v kvetináči. Po odkvitnutí ich dala do záhrady. Akurát sme pozerali, že všetky už vyliezajú zo zeme, tak ešte uvidím, či budú aj kvitnúť. Zatiaľ tie črepníkové vyzerajú ako všetky ostatné:) Kľudne ich zasaď, do jamky nasyp hlinu z kvetináča, daj cibuľku a zasyp, mali by sa chytiť:)
DanielaSL
19.04.11,08:17
Ďakujem za radu....ale čo so stonkou?
truch
19.04.11,10:21
odstrihni ju, nemalo by sa cibuľke nič stať
Valcake
19.04.11,19:58
..ja by som vybrala z kvetináča neporušené, zasadila do zeme a nechala aj stonku zatiaľ, kým cibuľa nedozreje. Potom by som odstrihla stonku. Práve minule som sa pýtala v kvetinárstve čo s črepníkovými ľaliami a povedali, že sú také isté ako tie vonkajšie. Takže tak treba s nimi aj narábať.
sisima
26.04.11,08:41
minulý rok som mala črepníkové, ktoré som ešte kvitnúce zasadila, na jesen som ich vybrala a zasadila do crepníka, (najprv som si myslela, ze sa cibule majú sušiť ako tulipánové... omyl, skoro som ich úplne vysušila... :)
prezimovala som ich v garáži... na jar keď už boli cca 15-20 cm vysoké vysadila som ich do záhrady... momentálne už majú puky... a akurát včera som zbadala, že na ich pôvodnom mieste mi raší aj jedna "zabudnutá" cibulka...
pozlatka
26.04.11,18:08
Chcela by som poprosit o radu, co urobit s malickymi cibulkami lalii, ktorymi boli obrastene lalie koncom minuleho leta. Dik za rady
arizona
26.04.11,19:23
Chcela by som poprosit o radu, co urobit s malickymi cibulkami lalii, ktorymi boli obrastene lalie koncom minuleho leta. Dik za rady
Zasad tak isto ako velke. Sice ti tento rok nezakvitnu,ale potrebuju dorast.
Maruška54
27.04.11,15:52
prepáčte ja viem že som mimotemy ale nedá mi nepriložiť kyticu ktorú som dostala od syna je rozmerovo asi tak meter x pol metra a omamne vonia
arizona
27.04.11,16:08
nádhernááááá
BXLmiami
21.01.12,19:24
Žiadni škodcovia?Akú zem potrebujú?
Stefan2005
21.01.12,19:51
Žiadni škodcovia?Akú zem potrebujú?

škodcovia - najskôr hubovité ochorenie; čo sa týka nárokov a zloženia zeminy, líši sa podľa druhov...
viac tu: http://carozahrady.sk/kvety/cibuloviny/lalie/lalievzahradkach.html
pmajap
22.01.12,04:49
škodcovia - najskôr hubovité ochorenie; čo sa týka nárokov a zloženia zeminy, líši sa podľa druhov...
viac tu: http://carozahrady.sk/kvety/cibuloviny/lalie/lalievzahradkach.html

Mám problém doviesť do kvetu bielu ľaliu. Na pôvodnom stanovišti bola min. tridsať rokov, keď som si cibuľky doniesla a zasadila spolu s hybridmi nerastie a nekvitne.
jankub
23.01.12,14:25
lalia je vonkajsia kvetinka preto asi nic o vnutornych nenajdes .Ak ju mas mozes sa s nej tesit len pokial neodkvitne potom zostrihnut a do pivnice....
arizona
23.01.12,14:53
Mám problém doviesť do kvetu bielu ľaliu. Na pôvodnom stanovišti bola min. tridsať rokov, keď som si cibuľky doniesla a zasadila spolu s hybridmi nerastie a nekvitne.
Nezasadila si cibulky moc hlboko?
Mali by byt tesne pod povrchom zeminy /po case sa vytlacia nad povrch/
pmajap
23.01.12,16:31
Nie sú hlboko, na jar prestali rásť a kvetné puky vôbec nenahodili. Hybridy vedľa rástli ako z vody a všetky kvitli. Biele ľalie boli celé tie roky bez opatery a v tej zanedbanej predzáhradke vždy kvitli, pritom tam bol tieň a mokro. Vysadila som ich do polotieňa.
mabena
12.08.12,11:13
Ja by som poprosila o radu. Asi pred 2týždňami som si kúpila 2 ľalie v črepníku. Obidve mi už odkvitli a veľmi by som chcela aby mi na druhý rok kvitli pekne v záhradke, len neviem kedy ich vysadiť do záhradky. Neviem či teraz takoj po odkvitnutí alebo v septembri alebo až na jar. Poprosím skúsených aby mi poradili. Kvety mali nádherne jedna ružová a druhá žlto čierna. Ďakujem
Valcake
12.08.12,17:29
..tu máš link o ľaliách: ...a dúfam, že ich máš zimuvzdorné
http://www.exoflora.sk/modules/news/article.php?storyid=416