jess
01.09.08,08:26
Ahojte. Potrebujem poradiť, čo môže robiť podnikateľ na základe tejto živnosti :
"Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál."
- môže predávať ohriate párky
- podávať napr. chlieb s masťou a cibuľou
- grilovať steaky na grile
- hranolky
- langoše
- piecť oškvarkové pagáče (kúpi oškvarky, múku ... upečie pagáče)
- pečenie mrazených fornetti
- predaj zmrzliny, ak sa na výrobu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy
.
.
.

Prosím doplňte mi nejaké možnosti alebo napíšte, čo nesmie robiť. Jedná sa mi hlavne o to, či môže napiecť tie pagáče a grilovať steaky na nejakých príležitostných akciách, ktoré robí pre úzky okruh ľudí (nepečie a negriluje bežne). Vďaka.:)
rickman
01.09.08,10:39
V zozname voľných živností je to trochu inak. Živnosť má označenie "22.2 Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu".

Obsahové vymedzenia sú potom:
- príprava a predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál a nápojov

- príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov

- príprava a predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy

- príprava a predaj na priamu konzumáciu jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok

- predaj cukrárenských výrobkov na priamu konzumáciu

- predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku
- ...

Poznámka:
Živnostenské oprávnenie nezahŕňa možnosť vykonávania pohostinskej činnosti podľa § 38 ods.1 živnostenského zákona
(http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#38)

--
Tie steaky áno, ale tými pagáčmi som si nie 100% istý, keďže ide o výrobu a nie tepelnú úpravu. No pokiaľ to robí pre úzky okruh ľudí a nikomu nepríde zle, tak je to v podstate jedno, nie? :)
jess
01.09.08,10:42
To je živnosť z roku 2003. To vymedzenie som čítala.

Ide mi o to, či mu tie oškvarky môžem dať teda do nákladov. Zvykne fakturovať pohostenie na akciách . Neviem si inak predstaviť ako obhájiť tie oškvarky pred daňovákmi. Je fakt, že pečú pagáče na tieto príležitostné akcie, lebo si to objednávatelia vyžadujú (veľmi im chutia).
rickman
01.09.08,13:07
Preco to chces obhajovat ty? Ty mu to predpokladam len uctujes. A uctujes fakturu, na ktorej je napisane nieco, co suvisi s "Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál" a nie "vyroba oskvarkov", vsak?