Andrejka 1110
11.09.08,10:12
Dobrý deň, chcela by som opýtať, do skončenia zákonnej 3-mesačnej skúšobnej doby mám 1 deň a pred nedávnom som zistila, že som tehotná. Môže mi zamestnávateľ po skončení 3 mesačnej skúšobnej doby, ak mám pracovný pomer na dobu neurčitú, dať po oznámení môjho stavu výpoveď? Ďakujem za pomoc.
Tweety
11.09.08,08:13
Dobrý deň, chcela by som opýtať, do skončenia zákonnej 3-mesačnej skúšobnej doby mám 1 deň a pred nedávnom som zistila, že som tehotná. Môže mi zamestnávateľ po skončení 3 mesačnej skúšobnej doby, ak mám pracovný pomer na dobu neurčitú, dať po oznámení môjho stavu výpoveď? Ďakujem za pomoc.
Nie, nemôže. Tehotenstvo nie je dôvod na výpoveď. Len mu to písomne oznám, tak ako káže ZP.
Martin Mocko
11.09.08,08:18
Dobrý deň, chcela by som opýtať, do skončenia zákonnej 3-mesačnej skúšobnej doby mám 1 deň a pred nedávnom som zistila, že som tehotná. Môže mi zamestnávateľ po skončení 3 mesačnej skúšobnej doby, ak mám pracovný pomer na dobu neurčitú, dať po oznámení môjho stavu výpoveď? Ďakujem za pomoc.


Tu sme to včera okrajovali rozdiskutovali...tak si to prečítaj...

http://www.porada.sk/t89999-tehulka-pn-a-okamzite-skoncenie-pp.html
Chobot
11.09.08,08:41
Dobrý deň, chcela by som opýtať, do skončenia zákonnej 3-mesačnej skúšobnej doby mám 1 deň a pred nedávnom som zistila, že som tehotná. Môže mi zamestnávateľ po skončení 3 mesačnej skúšobnej doby, ak mám pracovný pomer na dobu neurčitú, dať po oznámení môjho stavu výpoveď? Ďakujem za pomoc.

Súhlasím s Tweety, len ťa chcem upozorniť, že dnes s tebou ešte môže ukončiť PP bez problémov, keďže skúšobná doba končí až zajtra.
brčko
11.09.08,09:55
Súhlasím s chobotom. Bol tu preberaný jeden prípad kedy poslal zamestnávatel po ukončení prac.smeny v posledný den skúšobnej doby večer pracovníkovi SMS, že jeho PP končí v skúšobnej dobe a poslal to zároven poštou.

Dobre si treba uvedomiť, kedy končí skúšobná doba, lebo predpokladám že vieš, že sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca (vid Zákonník práce § 45 ods.2).

Ak podla ZP § 40 ods.6 oznámiš tehotenstvo (písomne informuješ zamestnávatela s predložením lekár.potvrdenia) a teda budeš považovaná podla ZP za tehotnú, tak môžeš dostať výpoved len podla:

- § 63 ods.1 písm. a) ak by sa rušil alebo premiestnoval zamestnávatel alebo jeho časť,

- § 63 ods.1 písm. e) z dôvodu, pre ktorý by s tebou mohol zamestnávatel okamžite ukončiť PP,
teda podla § 68 okamžité skončenie PP z dôvodu:
a) právoplatného odsúdenia pre úmyselný trestný čin a
b) závažného porušenia prac.disciplíny.
(takúto výpoved nemožno dostať počas čerpania MD. Ak bola daná pred nástupom na MD, tak, že by výp.doba uplynula v čase MD a RD, tak výpovedná doba/prac.pomer končí súčasne s MD a RD.)

EšTE DOPLNAM špecifický prípad možnej výpovede aj pre tehotnú podla:
- § 63 ods.1 písm. d) bod 1. ak z "vlastnej" viny stratí predpoklady na výkon dohodnutej práce podla osobiného predpisu (vid § 64 ods.3 písm d))