Polly404
15.09.08,07:44
Ahojte,

ja prakticky nepoužívam knihu záväzkov a pohľadávok, lebo mzdy, nadmerný odpočet, daňovú povinnosť, odvody do poisťovní a pod. riešim cez interné doklady. Vy to ako robíte?

A ešte by ma zaujímalo, ako robíte napríklad faktúry. Ja si chronolohicky zoradím PFA, na konci mesiaca vytlačím knihu PFA, ale bez zaúčtovania a priložím k tým PFA. Nepíšem ani predkontáciu na PFA, nakoľko to je všetko v peňažnom denníku (vrátane predkontácií) a ten tlačím tiež za každý mesiac. Pripadá mi to byť zdvojená robota, keď tie predkontácie mám tlačiť 2-krát. Aký je váš názor?
Anja111
15.09.08,06:24
Ahojte,

ja prakticky nepoužívam knihu záväzkov a pohľadávok, lebo mzdy, nadmerný odpočet, daňovú povinnosť, odvody do poisťovní a pod. riešim cez interné doklady. Vy to ako robíte?

A ešte by ma zaujímalo, ako robíte napríklad faktúry. Ja si chronolohicky zoradím PFA, na konci mesiaca vytlačím knihu PFA, ale bez zaúčtovania a priložím k tým PFA. Nepíšem ani predkontáciu na PFA, nakoľko to je všetko v peňažnom denníku (vrátane predkontácií) a ten tlačím tiež za každý mesiac. Pripadá mi to byť zdvojená robota, keď tie predkontácie mám tlačiť 2-krát. Aký je váš názor?

Čítaj:
http://www.porada.sk/t71972-kniha-faktur-2-a.html
AnnaK
15.09.08,06:29
Mzdy, preddavky na mzdy, odvody do poisťovní účtujem vždy na konci kalendárneho mesiaca interným dokladom a zaúčtovaním úhrad v nasledujúcom kalendárnom mesiaci sa mi účty záväzkov a pohľadávok vyrovnajú. Mám klientov, ktorí našťastie platia mzdy a odvody pravidelne.
Zúčtovanie DPH zaúčtujem vždy po podaní daňového priznania samostatným interným dokladom, kde mi vznikne na účte výsledný vzťah k DÚ daňová povinnosť resp. nadmerný odpočet.
Čo sa týka prijatých a vydaných faktúr, vytlačím ku každej faktúre zaúčtovanie - predkontáciu (mám možnosť pri tlači predkontácie vytlačiť aj úhradu, takže to vytlačím spolu). Keď to netlačil program, dávala som na každú faktúru pečiatku s predkontáciou. Robím tak na základe § 10 ods. 1 písm. g) zákona o účtovníctve. Nemám totiž nejaký špeciálny zoznam predkontácií, ktorý by som aj tak musela stále meniť, lebo život aj podnikanie pripravujú neustále nové udalosti a situácie. Toľko Polly k môjmu spôsobu účtovania.
Inak predpokladám, že účtuješ v podvojnom účtovníctve.
vd dolina
15.09.08,07:18
... mňa tiež prekvapili predkontácie v súvislosti so zaúčtovaním faktúry v peňažnom denníku... :D ... bol asi iba preklep... zaúčtovanie miezd a zúčtovanie dph tiez robim na základe interného dokladu... zákon o účtovníctve hovorí o náležitostiach účtovných dokladov v §10 nasledovné:
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,


b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,


c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,


d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,


e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,


f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,


g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Takze neviem či stačí tvrdenie, ze ide o zdvojenú robotu... podľa mňa, ak sa ku kazdej faktúre nepriloží "likvidačný lístok" so všetkými vyššie spomenutými náležitosťami, ide o porušenie zákona...
Polly404
15.09.08,07:54
Je to preklep. Malo to byť "v účtovnom denníku".

Takže ak som to správne pochopila, nemusím mať knihu záväzkov a pohľadávok, lebo mi to nahrádza kniha PFA, kniha VFA a zoznam ID (aj podľa dokumentácie k SW sú to plnohodnotné knihy namiesto kniky Z a P). Inak keď si dám stav pohľadávok a záväzkov k určitému dátumu, tak mi do toho prenesie neuhradené pohľadávky a záväzky z knihy PFA, VFA a zoznamu ID.

A preto som neprikladala predkontácie ešte aj k FA, lebo jedna pani z Daňového úradu mi povedala, že to netreba, že je to zdvojená robota, nakoľko kontrola ide podľa údajov z účtovného denníka a tam to je. Vraj je škoda papiera a tonera. Ale ja to pre istotu asi prerobím a priložím predkontácie aj k PFA a VFA podľa vašich odporúčaní.
vd dolina
15.09.08,08:29
a čo keď "jedna pani z daňového úradu" povie,že to musí byť? ... :D
oprieť sa pri daňovej kontrole môžeš oprieť iba o to, čo ti daju čierne na bielom...
michaela25
06.10.08,11:15
Dobry den,

chcem sa spytat, robim predkontacie ku kazdemu uctovnemu pripadu, ale uz sa mi asi po 5x stalo, ze som prebrala firmu a kedze mi nevedeli povedat konecne stavy tak mi dorucili vsetky doklady predchadzajuceho obdobia a predkontacie na nicom, len zoradene doklady, tak zacinam mat normalne pochybnosti o tom ci to mam, alebo nemam robit. Ako to teda ma byt?

Michaela
evina
06.10.08,11:35
Dobry den,

chcem sa spytat, robim predkontacie ku kazdemu uctovnemu pripadu, ale uz sa mi asi po 5x stalo, ze som prebrala firmu a kedze mi nevedeli povedat konecne stavy tak mi dorucili vsetky doklady predchadzajuceho obdobia a predkontacie na nicom, len zoradene doklady, tak zacinam mat normalne pochybnosti o tom ci to mam, alebo nemam robit. Ako to teda ma byt?

Michaela
V zmysle § 10 zákona o účtovníctve , písmeno g sú označenia účtov, na ktoré sme v PÚ účtovali povinnou náležitosťou dokladu. ak máme taký softvér, môžeme vytlačiť...

http://www.porada.sk/t52420-oznacovanie-uctov-na-doklade.html