Zavrieť

Porady

Označovanie účtov na doklade

ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Najskôr citát zo zákona o účtovníctve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Zaújma ma hrubo vyznačená časť. Musím napr. na DF fyzicky vyznačiť účty na ktoré bude FA zaúčtovaná? Alebo mi stačí "vytvoriť" zo softu zostavu z ktorej bude zrejmé na aké účty a v akej sume boli predmetné DF účtované ? To isté PPD resp. VPD.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nemusíš ich vyznačiť ručne na Fa, stačí ak to máš v softe. Ale ak to máš tak i tak, je to pre kontrolu lepšie.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
No veď ide o to vypisovanie (zbytočný čas)

P.S. To isté platí pri VPD resp. PPD ?? Tam tiež viem vytlačiť podrobnú zostavu
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

ekopo Pozri príspevok
Najskôr citát zo zákona o účtovníctve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Zaújma ma hrubo vyznačená časť. Musím napr. na DF fyzicky vyznačiť účty na ktoré bude FA zaúčtovaná? Alebo mi stačí "vytvoriť" zo softu zostavu z ktorej bude zrejmé na aké účty a v akej sume boli predmetné DF účtované ? To isté PPD resp. VPD.
Ja vytláčam "košieľku" ku každému účt. dokladu. V prípade, že by ste boli spol. s povinnosťou auditu, vyžadoval by to aj audítor, a to buď vpísaním predkontácií a súm, alebo ich vytlačením ku každému účt. dokladu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Platí, platí, ale skúsenosť s DÚ je taká, že čo nevidia na papieri pri doklade, tomu neveria.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ekopo Pozri príspevok
No veď ide o to vypisovanie (zbytočný čas)

Súhlas....vidím význam vyrábať tzv. "košieľky", či pečiatky (na forme nezáleží) tam, kde ten, kto účtovanie ovláda, predpíše účtovný predpis tomu, kto ho neovláda a iba zadáva údaje do softu. Ak je soft schopný vytlačiť hlavnú knihu aj s účtami, tam naozaj nevidím význam zápisov ešte aj na faktúre - ak s účtovaním a zápisom má do činenia iba jedna osoba.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tweety Pozri príspevok
Platí, platí, ale skúsenosť s DÚ je taká, že čo nevidia na papieri pri doklade, tomu neveria.
Veď práve o to mi ide. Ináč nerobím pre spol. s povinnosťou auditu. Ale bol by som zvedavý o ktorý § sa opiera audítor. Pretože cit. "ak to nevyplýva..." neznamená, že predkontácia musí byť pripnutá pri každom doklade. Zatiaľ kontujem všetko, ale ..............
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mimo auditu....kontroly porovnávajú účtovné zápisy s dokladmi - faktúrami, bločkami, zmluvami, atd., nie s "košieľkami"
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
K tejto otázke aj ja by som privítal jednoznačnú odpoveď. Ušetrili by sme veľa času (aj keď som si dal vyrobiť predkontačnú pečiatku za nehorázne peniaze). Veď hlavná kniha musí vedieť vytlačiť zostavu s účtami, ale aj účtovný denník tlačí účty na ktorých boli jednotlivé doklady zaúčtované.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
K tejto otázke aj ja by som privítal jednoznačnú odpoveď

To aj ja. Pretože ak kontrola nevidí na dokladoch predkontácie, tak mám skúsenosť, že sa im to nepáči.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

To je síce pekné, soft všetko pekne vytlačí, ale kontrolórom sa v nej ťažko hľadá, a tak čo nemajú pripnuté pri doklade, tomu neveria .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Bohužial aj ja mám túto skúsenosť z kontrol.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tweety Pozri príspevok
To je síce pekné, soft všetko pekne vytlačí, ale kontrolórom sa v nej ťažko hľadá, a tak čo nemajú pripnuté pri doklade, tomu neveria .
Myslím, že to je problém mimo účtovníkov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

To je pekná definíicia, ale bohužiaľ v praxi je to tak, že pomaly prstom treba všetko ukázať, a dokonca niekedy aj poučiť o zákone.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tweety Pozri príspevok
To je síce pekné, soft všetko pekne vytlačí, ale kontrolórom sa v nej ťažko hľadá, a tak čo nemajú pripnuté pri doklade, tomu neveria .

Nuž, ešte som sa nestretla s kontrolou, ktorá odfajkne doklad a čudo pripnuté k dokladu a ignoruje HK len preto, že sa jej v nej ťažko hľadá
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ja som nepísala, že ignoruje HK, len, že chce mať papierový doklad o zaúčtovaní.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Podobná téma:http://www.porada.sk/t14502-kolonka-zauctoval.html
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Denda, v tejto téme ide trochu o niečo iné ako v tej v linku. Ide tu o vypisovanie predkontácií na doklady v PU, nie o podpisy kto zaúčtoval.....
0 0
Janka P Janka P

Janka P je offline (nepripojený) Janka P

žena - čo viac si želať ?
Náš auditor trvá na všetkých náležitostiach, ktoré sú uvedené v § 10, faktúry musia byť opečiatkované - kedy faktúra došla, kedy bola zaúčtovaná, okontované účtovným predpisom, podpísané nielen mnou - osobou zodpovednou za zaúčtovanie ale aj osobou zodpovednou za účtovný prípad (vedúci, majster, nákupca ...), označené na akú zákazku boli použité,ak to tak nebolo, vytkol mi to v internej správe a musela som dopĺňať.
Hrôza pri cca 1500 došlých faktúrach - ale ja som spokojná. V konečnom dôsledku to má svoje opodstatnenie, napr. ak mi podpisujú vecnú správnosť aspoň celé bremeno zodpovednosti nie je na mne, vo firmách sa stáva všeličo. Osobne som však toho názoru, že § 10 písm. g hovorí jasne - ak to nevyplýva z programového vybavenia, teda ak je zo zostáv jasné kde bol doklad zaúčtovaný, označenie účtov na doklade nemusí byť.

Mením názor - označenie účtov na doklade je potrebné - príspevky od Andreja_rv boli pre mňa presvedčivé ( ďakujem Andrej ).
Naposledy upravil Janka P : 18.05.07 at 12:54
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ekopo Pozri príspevok
Denda, v tejto téme ide trochu o niečo iné ako v tej v linku. Ide tu o vypisovanie predkontácií na doklady v PU, nie o podpisy kto zaúčtoval.....
V spomínanon linku a téme je jedna poznámka:

V § 10 je iba jedna povinnosť navyše pre podvojné účtovníctvo a to je povinné uvádzanie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Denda Pozri príspevok
V spomínanon linku a téme je jedna poznámka:

V § 10 je iba jedna povinnosť navyše pre podvojné účtovníctvo a to je povinné uvádzanie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Toto som zvýraznil už v zadaní a o tomto je celá diskusia. Zaújmajú ma názory : kontovať, nekontovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať