ajacik
19.09.08,08:42
Dobrý deň.
Odberateľ zaplatil 12.8. zálohu.
25.8. bola vystavená preddavková faktúra na zálohu.
3.9. bola vystavená "ostrá" faktúra s odpočtom zálohy. Odberateľ ani dodávateľ nie je platcom DPH.

Ako to zaúčtujem na strane odberateľa v Alfe? Ešte som to nerobila, tak preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc.

Dakujem
Tweety
19.09.08,06:51
Dobrý deň.
Odberateľ zaplatil 12.8. zálohu.
25.8. bola vystavená preddavková faktúra na zálohu.
3.9. bola vystavená "ostrá" faktúra s odpočtom zálohy. Odberateľ ani dodávateľ nie je platcom DPH.

Ako to zaúčtujem na strane odberateľa v Alfe? Ešte som to nerobila, tak preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc.

Dakujem
221/324 - prijatá záloha, faktúra na zálohu nebola potrebná, kedže nie ste platiteľmi dph. Fakúra za dodanie 311/6..., odpočet zálohy 324/311.
ajacik
19.09.08,06:57
Dakujem ti, ale ja by som to potrebovala v Alfe ...... Tam nie som doma na 100%
ajacik
22.09.08,09:37
..... posúvam. dakujem :)
LubenaK
22.09.08,15:54
Do Záväzkov zaevidovať preddavkovú FA s typom dokladu Preddavok. Pri úhrade vybrať z Evidencie záväzkov tento doklad ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Keď príde FA-daňový doklad, tak ju zapísať ako riadny záväzok. V peňažnom denníku cez Interné doklady vysporiadať - s mínusom zapísať výdavok neovplyvňujúci ZD a druhý ID - do prevádzkovej réžie(tovaru, materiálu) zaúčtovať sumu z FA. Ak bola konečná FA na vyššiu sumu, zvyšok riadne uhradíš cez banku alebo pokladňu. Ak si pozrieš cez F1 (HELP) - Príklady - Účtovníctvo, tam je to lepšie vysvetlené aj s obrázkami dokladov, ako by to v Alfe malo vyzerať.
ajacik
23.09.08,12:34
dakujem, vyskusam - snad sa mi to podarí .
ajacik
23.09.08,13:15
dakujem, podarilo sa :-)
Darina1234
22.10.08,05:15
prosim ešte raz o vysvetlenie v alfe mam preddavkovu fakturu uhradenu prevodom cez banku a fakturu / suma rovnaka ako na preddavkovej/ došlu po uhrade preddavkovej, neviem rady učtovne si to vysporiadať
sway
22.10.08,05:20
prosim ešte raz o vysvetlenie v alfe mam preddavkovu fakturu uhradenu prevodom cez banku a fakturu / suma rovnaka ako na preddavkovej/ došlu po uhrade preddavkovej, neviem rady učtovne si to vysporiadať

veď tuto je to krásne polopate vysvetlené, len si postup riadne pozri a zaúčtovanie si poopravuj podľa neho.;)

http://www.porada.sk/826074-post5.html
Alena Šimová
21.11.08,10:31
Do Záväzkov zaevidovať preddavkovú FA s typom dokladu Preddavok. Pri úhrade vybrať z Evidencie záväzkov tento doklad ako výdavok neovplyvňujúci ZD. Keď príde FA-daňový doklad, tak ju zapísať ako riadny záväzok. V peňažnom denníku cez Interné doklady vysporiadať - s mínusom zapísať výdavok neovplyvňujúci ZD a druhý ID - do prevádzkovej réžie(tovaru, materiálu) zaúčtovať sumu z FA. Ak bola konečná FA na vyššiu sumu, zvyšok riadne uhradíš cez banku alebo pokladňu. Ak si pozrieš cez F1 (HELP) - Príklady - Účtovníctvo, tam je to lepšie vysvetlené aj s obrázkami dokladov, ako by to v Alfe malo vyzerať.
a prečo pri platbe záväzku ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? Veď tento preddavok je daňovým výdavkom už pri zaplatení. Teraz som volala s pracovnčkou Krosu a tá hovorila, že v príručke je to zatiaľ uvedené nesprávne, ale na ich stránke je to údaje už uverejnené. Podľa nového zaplatený aj prijatý preddavok je hneď výdavkom alebo príjmom ovplyvňujúcim základ dane.