lena31
08.10.08,12:46
Dobrý deň, vedel by miniekto z Vás poraďiť?
Som na rodičovskej dovolenke so 7 mesačným dieťaťom, mám vo výhľade prácu na 4-5 hodín z domu, avšak na živnostenský list. Ako sa vybavuje živ. list v mojom prípade, budem odvádzať odvody? môže takáto práca ovplyvniť môj odičovský príspevok zo soc. poisťovne?
Dakujem
Martin Mocko
08.10.08,10:54
Dobrý deň, vedel by miniekto z Vás poraďiť?
Som na rodičovskej dovolenke so 7 mesačným dieťaťom, mám vo výhľade prácu na 4-5 hodín z domu, avšak na živnostenský list. Ako sa vybavuje živ. list v mojom prípade, budem odvádzať odvody? môže takáto práca ovplyvniť môj odičovský príspevok zo soc. poisťovne?
Dakujem

http://www.porada.sk/t84316-zacat-podnikat-ako-na-to-pocas-materskej.html

http://www.porada.sk/t91689-rodicovsky-prispevok-versus-praca.html
derkovazuzka
12.10.08,10:06
ahoj ja mám 1,5 ročného syna...Ak chces začať robiť na ŽL musíš dať dieťa do jasiel, o rod. príspevok neprídeš, len musís si platiť tie detské jasle....zahlásis sa na živn. register, vydajú ti ŽL, obehás všetky inštitúcie, zdravotnú poisťovňu, daňový úrad, a začneš podnikať...do sociálky ísť nemusís, platiť odvody si budes až o rok...na úrade kde si si vybavovala RP povieš že dieťa chodí do jasiel (treba papier) a tým je to vybavené...
Monika Kováčová
12.10.08,10:11
ahoj ja mám 1,5 ročného syna...Ak chces začať robiť na ŽL musíš dať dieťa do jasiel, o rod. príspevok neprídeš, len musís si platiť tie detské jasle....zahlásis sa na živn. register, vydajú ti ŽL, obehás všetky inštitúcie, zdravotnú poisťovňu, daňový úrad, a začneš podnikať...do sociálky ísť nemusís, platiť odvody si budes až o rok...na úrade kde si si vybavovala RP povieš že dieťa chodí do jasiel (treba papier) a tým je to vybavené...

do jasiel netreba dávať dieťa... stačí keď bude u babky... bez papierov. Resp. môj prípad: dieťa je so mnou v práci...
Musíš dodržať len jednu zákonnú podmienku okrem Trvalého pobytu na SR: dieťa nemôže byť v štátnom zariadení...
Babka nie je štátne zariadenie, rovnako ako moja kancelária :D
derkovazuzka
12.10.08,11:55
kolko má tvoje dieťa rokov????ja som sa na to bola pýtať a nemôže byť u nikoho iného ako v jasliach, a jasle nie sú štátne zariadenie, to je škôlka....a včom podnikáš???
Monika Kováčová
12.10.08,13:08
kolko má tvoje dieťa rokov????ja som sa na to bola pýtať a nemôže byť u nikoho iného ako v jasliach, a jasle nie sú štátne zariadenie, to je škôlka....a včom podnikáš???

jedno 2,5 roka a druhé 9 mesiacov .... na RP som už druhý krát s 9 mesačnou dcérou... a ešte mám 9 ročné... :D
Paula
12.10.08,13:27
kolko má tvoje dieťa rokov????ja som sa na to bola pýtať a nemôže byť u nikoho iného ako v jasliach, a jasle nie sú štátne zariadenie, to je škôlka....a včom podnikáš???


Nechystám sa na materskú, ale zaujíma ma ,prečo nemôže byť dieťa u nikoho iného ako v jasliach. Kto Ti podal túto info a ktorým §-om argumentoval ?
derkovazuzka
12.10.08,15:46
niekto mi to vravel, neviem kto, ale aj na úrade mi to hovorili a aj riaditelka jasiel....