sonusik
09.10.08,08:43
Ahojte poraďáci,neviem či som dobre zaradila tému,ale chcem sa spýtať kto mi vie povedať kedy začínajú znášať sliepočky vajíčka. Som novpečený dedinčan a 1. júna sa mi vyliahli kuriatka.Chcela by som vedieť v akom veku začnú znášať. Dočítala som sa všeličo o chove a plemenách ale tieto moje kurence sú plemena aké bolo vajce také sa kura vylahlo.....čiže nič presné.
Ďakujem aprajem pekný dník;););)
velvet
09.10.08,09:17
Na vajíčka si ešte počkáš :-)...možno budúce leto...ale potrebuješ aj kohútika...máš? ;)
sonusik
09.10.08,10:03
Ahoj,dík za odpoveď. No to si myslím - dúfam že snáď aj skôr. Kohútika mám jedného som si nechala ostatní išli na výkrm-následne perkelt. Ale kohúta nepotrebuješ aby sliepka niesla vajíčka,ale na to keď ich chceš mať oplodnené-teda plánuješ nechať sedeť kvočku a mať malé kuriatka. Vieš s tým začatím znášania vajec sa tie názory tak rozchádzajú tak som sa obrátila na poraďákov.
Ahojček :)
evka-janekova
09.10.08,10:08
Tiež si myslím, že to bude az tak na rok z jari... nechaj sa prekvapit. Inak také malé kuriatka su uplne krásne, milujem také žlté guličky.
sonusik
09.10.08,10:15
Tiež si myslím, že to bude az tak na rok z jari... nechaj sa prekvapit. Inak také malé kuriatka su uplne krásne, milujem také žlté guličky.
Ahoj Evka boli krásne a mamička-sliepočka sa tak o ne starala a ja tiež.Teraz sú to už také buchtošky skoro také veľké ako kvočka. A krotké ja dokážem tam stáť v zadnom dvore a pozerať sa na ne ako si dobkajú a naháňajú. "inak som normálna" Ja mám rada všetky zvierence. Na dedine som s tým troška na smiech,ale nech.
Pa-pa
PS: si to Ty čo si písala tie peripetie s kúpou domu na HÚ.???
220870
09.10.08,17:37
Domáce sliepky začnú znášať vajcia cca po pol, roku. Závisí to aj od vonkajšej teploty .Cez zimu nenesú.Ale ak ich máte v nejakej miestnosti kde teplota neklesá pod 10 stupňov tak nesú aj cez zimu.Treba im urobiť nejaké miesto kde budú tie vajcia znášať.Stačí kartónová krabica s trochou sena.
sonusik
10.10.08,04:04
Domáce sliepky začnú znášať vajcia cca po pol, roku. Závisí to aj od vonkajšej teploty .Cez zimu nenesú.Ale ak ich máte v nejakej miestnosti kde teplota neklesá pod 10 stupňov tak nesú aj cez zimu.Treba im urobiť nejaké miesto kde budú tie vajcia znášať.Stačí kartónová krabica s trochou sena.
Ďakujem za odpoveď , ja si tiež myslím že by to tak malo asi vychádzať. Kuríny ideme zateplovať.....sranda dom ešte nemáme..
Pekný deň
branislavp
16.10.08,04:36
Aj nám sa vyliahli kuriatka v júni. Totiž ja som veľmi chcela, aby sme mali domáce kuriatka, nie z veľkochovu. Mali sme iba jednu sliepku, kropenatú, šedo bielu aj krásneho kohúta, tiež bol taký kropenatý, bol veľmi agresívny, musel ísť na perkelt. Na jar tohto roka som nazbierala od tejto sliepky 14 vajec zohnala som kvočku a v júni sa nám vyliahlo 10 kuriatok. To bolo úžasné ich pozorovať, také guličky a ten ich svet, to ich dorozumievanie. Je to úplná rarita, pretože už málokto sa týmto zaoberá, uprednostňovaný je najviac nákup kurčiat na chov z veľkochovu. Očakávali sme, že budú kuriatka tiež kropenaté. Ale sme boli prekvapení, keď sa nám vyliahlo 5 bielych kuriatok a 5 čiernych kuriatok. V tomto čase je už vidno, že máme 6 sliepočiek a 4 kohútikov. Podľa dlhoročných skúseností a znalostí mojej mamy očakávame, že tieto sliepočky by mali znášať vajíčka asi tak k vianociam. Uvidíme. Dôležitá je aj potrava pre sliepky. Na zimu k potrave máme pripravenú posekanú usušenú žihľavu, doteraz ako doplnok potravy pridávame nadrobno posekanú čerstvú žihľavu, posypanú zmeskou pre kurčatá. Takže necháme sa prekvapiť, dám vedieť v decembri.
sonusik
16.10.08,05:01
Aj nám sa vyliahli kuriatka v júni. Totiž ja som veľmi chcela, aby sme mali domáce kuriatka, nie z veľkochovu. Mali sme iba jednu sliepku, kropenatú, šedo bielu aj krásneho kohúta, tiež bol taký kropenatý, bol veľmi agresívny, musel ísť na perkelt. Na jar tohto roka som nazbierala od tejto sliepky 14 vajec zohnala som kvočku a v júni sa nám vyliahlo 10 kuriatok. To bolo úžasné ich pozorovať, také guličky a ten ich svet, to ich dorozumievanie. Je to úplná rarita, pretože už málokto sa týmto zaoberá, uprednostňovaný je najviac nákup kurčiat na chov z veľkochovu. Očakávali sme, že budú kuriatka tiež kropenaté. Ale sme boli prekvapení, keď sa nám vyliahlo 5 bielych kuriatok a 5 čiernych kuriatok. V tomto čase je už vidno, že máme 6 sliepočiek a 4 kohútikov. Podľa dlhoročných skúseností a znalostí mojej mamy očakávame, že tieto sliepočky by mali znášať vajíčka asi tak k vianociam. Uvidíme. Dôležitá je aj potrava pre sliepky. Na zimu k potrave máme pripravenú posekanú usušenú žihľavu, doteraz ako doplnok potravy pridávame nadrobno posekanú čerstvú žihľavu, posypanú zmeskou pre kurčatá. Takže necháme sa prekvapiť, dám vedieť v decembri.
Ahoj, vidno podľa tvojej odpovede,že aj Teba to baví. Ja som zásadne za svoj vlastný chov. Viem čo im dám papať a nechcem umelo vyhnané kurence z chovov. Ja ich chovám na zelenom a na jačmeni a zo začiatku som im sekala žihľavu s kukuričným šrotom.Teraz si ďobkajú zelené samučké. Kohútiky som oddelila už zvlášť,len jedného som nechala na chov s nimi. Tie oddelené sú v jednom kuríne a vykrmujem ich kukuricou. Žiaľ ich osudom je stať sa perkeltami.Aj ja dám vedieť kedy začali sliepočky znášať.
Prajem všetkým pekný deň.
pupek IL 90
16.10.08,19:12
Domáce sliepky začnú znášať vajcia cca po pol, roku. Závisí to aj od vonkajšej teploty .Cez zimu nenesú.Ale ak ich máte v nejakej miestnosti kde teplota neklesá pod 10 stupňov tak nesú aj cez zimu.Treba im urobiť nejaké miesto kde budú tie vajcia znášať.Stačí kartónová krabica s trochou sena.

Do krabice si pre istotu vlož 1-2 pingpongové loptičky, sliepočky to prudko inšpiruje a nebudú niesť po kútoch:D
branislavp
19.10.08,19:09
Do krabice si pre istotu vlož 1-2 pingpongové loptičky, sliepočky to prudko inšpiruje a nebudú niesť po kútoch:D
Máme to overené. Aj naše sliepky nám znášajú vajíčka v hniezde, v každom máme atrapu vajíčka, dá sa to kúpiť v predajni pre drobnochovateľstvo, 17 Sk/ks.
Naše kurky tzv mládky sú ešte pohromade aj s kohútikmi, takže aj my ich musíme oddeliť a vykrmovať ich. Dobrá rada. Ďakujem.
branislavp
19.10.08,19:21
Ahoj, vidno podľa tvojej odpovede,že aj Teba to baví. Ja som zásadne za svoj vlastný chov. Viem čo im dám papať a nechcem umelo vyhnané kurence z chovov. Ja ich chovám na zelenom a na jačmeni a zo začiatku som im sekala žihľavu s kukuričným šrotom.Teraz si ďobkajú zelené samučké. Kohútiky som oddelila už zvlášť,len jedného som nechala na chov s nimi. Tie oddelené sú v jednom kuríne a vykrmujem ich kukuricou. Žiaľ ich osudom je stať sa perkeltami.Aj ja dám vedieť kedy začali sliepočky znášať.
Prajem všetkým pekný deň.
Naše sliepočky sú tiež pokiaľ sa to dá odchované väčšmi na zelenom, pridávame aj zrno. Celý deň sú v záhrade. Teraz sme im nasypali kukuricu, ale sa im to akosi nepáči, neviem, či si na takúto potravu zvyknú kohútikovia, chceli by sme aby im to chutilo čo najviac, aby mali dobré prírastky - na perkelt. Ďakujem.
branislavp
19.10.08,19:40
Ahoj, vidno podľa tvojej odpovede,že aj Teba to baví. Ja som zásadne za svoj vlastný chov. Viem čo im dám papať a nechcem umelo vyhnané kurence z chovov. Ja ich chovám na zelenom a na jačmeni a zo začiatku som im sekala žihľavu s kukuričným šrotom.Teraz si ďobkajú zelené samučké. Kohútiky som oddelila už zvlášť,len jedného som nechala na chov s nimi. Tie oddelené sú v jednom kuríne a vykrmujem ich kukuricou. Žiaľ ich osudom je stať sa perkeltami.Aj ja dám vedieť kedy začali sliepočky znášať.
Prajem všetkým pekný deň.
Dobrý deň, ďakujem za príspevok, my ešte nemáme oddelené kohútiky na výkrm a mládky-mladé sliepočky+ jeden kohútik zvlášť. Ale už zajtra to tak urobíme. Bude mi ich ľúto, pretože sú zvyknuté na voľný výbeh v záhrade a zelená potrava..... S kukuricou sa akosi nevedia skamarátiť, asi sú to pre ne veľké zrná. Neviem či si na to zvyknú, a iba kukuricu? Vyskúšame. Dám vedieť.
sonusik
20.10.08,05:16
Dobrý deň, ďakujem za príspevok, my ešte nemáme oddelené kohútiky na výkrm a mládky-mladé sliepočky+ jeden kohútik zvlášť. Ale už zajtra to tak urobíme. Bude mi ich ľúto, pretože sú zvyknuté na voľný výbeh v záhrade a zelená potrava..... S kukuricou sa akosi nevedia skamarátiť, asi sú to pre ne veľké zrná. Neviem či si na to zvyknú, a iba kukuricu? Vyskúšame. Dám vedieť.
Ahoj, kukurica sa dáva preto aby rýchlejšie tučneli. Skús im ju zošrotovať a na začiatok pridať trochu zrna (ja mám jačmeň) na ktoré sú zvyknutí. A hlavne ich nepúšťaj,lebo to vyšportujú. Staré gazdinky hovoria,že aby aj neboli zo sliepočkami,lebo že to mäso je cítiť -vraví sa tomú že sú "vyskákaní". Veľa šťastia v chove. Daj vedieť ako sa Ti darí veď takto si môžme poradiť aj vymeniť skúsenosti.
Pekný deň
palllino
20.10.08,12:12
Zdravím, kuriatka sa musia liahnuť na jar, aby stihli do zimy dospieť, ak si liahla v júni, do Vianoc sa vajíčok nedočkáš, budeš im musieť cez zimu prisvecovať, čiže ráno budíček o štvrtej a utekať v kuríne zasvietiť, aby sa im predlžil deň a prijali viac potravy, sliepočky pred znáškou musia byť urastené, mať pekné priliehavé a lesklé perie a hlavne mäsitý, sýtočervený hrebeň, obvykle začínajú znášať 6 až 8 mesiac života, horšie a chladné počasie ich dospievanie spomalí... Kŕmiť ich môžeš kupenou zmesou pre nosnice, tam majú všetko potrebné alebo po domácky pšenica, zbytky z kuchyne, zelené plus výbeh, kde si všeličo nájdu, nezabúdaj vymieňať vodu, viac informácii nájdeš na super stránkach pre chovateľov fauna.cz v oddelení hydina...
branislavp
23.10.08,01:35
Do krabice si pre istotu vlož 1-2 pingpongové loptičky, sliepočky to prudko inšpiruje a nebudú niesť po kútoch:D
Stratil sa mi niekam môj príspevok. Aj my máme to takto ošetrené. V hniezde máme zo sádry vajíčko, dostať to kúpiť v predajni pre krmivá pre sliepky.
branislavp
23.10.08,02:14
Ahoj, kukurica sa dáva preto aby rýchlejšie tučneli. Skús im ju zošrotovať a na začiatok pridať trochu zrna (ja mám jačmeň) na ktoré sú zvyknutí. A hlavne ich nepúšťaj,lebo to vyšportujú. Staré gazdinky hovoria,že aby aj neboli zo sliepočkami,lebo že to mäso je cítiť -vraví sa tomú že sú "vyskákaní". Veľa šťastia v chove. Daj vedieť ako sa Ti darí veď takto si môžme poradiť aj vymeniť skúsenosti.
Pekný deň
Ďakujem za radu.
branislavp
26.10.08,06:35
Ahoj, je nedela ráno a ja sa môžem pochváliť, že júnové kuriatka, terajšie tzv.mládky, zatiaľ dve mládky nám v tomto týždni začali znášať vajíčka. Samozrejme že vajíčka sú podstatne menšie. Aj moja mama 83 ročná je z toho milo prekvapená. Vieme sa veľmi tešiť aj z takejto veci. Mama očakávala, že mládky budú znášať vajíčka až tak ku vianocam, podľa jej dlhoročných skúseností. Takže na vianoce už z týchto vajíčiek môžeme piecť zákusky, alebo ako sa u nás hovori, že "cukrové".
Moja svedomitá práca nevyšla na zmar. Usilovne som im dlhodobo od malých kuriatok až doteraz sekala cerstvú žihľavu a mám nasušenú aj na zimu. Podľa skúsenosti záhradkárskeho suseda sa riadim, že potrava sliepok žíhľavou má dobré účinky k znáške vajec, a myslím že to sa mi aj osvedčilo. A najmä cez zimu, keď sliepky nemajú výbeh do záhrady tiež je dobré k potrave pridávať aj žihľavu. Vajíčka budú zdravé.
Prajem pekný deň, tiež aj ostatným poraďákom.
branislavp
26.10.08,06:47
Vie niekto o vajíčkach bez cholesterolu. Moja suseda má že vraj sliepky z Moravy a znášajú bezcholesterové vajíčka .....
Ďakujem, čakám na príspevky.
branislavp
26.10.08,06:51
Ahoj, je nedela ráno a ja sa môžem pochváliť, že júnové kuriatka, terajšie tzv.mládky, zatiaľ dve mládky nám v tomto týždni začali znášať vajíčka. Samozrejme že vajíčka sú podstatne menšie. Aj moja mama 83 ročná je z toho milo prekvapená. Vieme sa veľmi tešiť aj z takejto veci. Mama očakávala, že mládky budú znášať vajíčka až tak ku vianocam, podľa jej dlhoročných skúseností. Takže na vianoce už z týchto vajíčiek môžeme piecť zákusky, alebo ako sa u nás hovori, že "cukrové".
Moja svedomitá práca nevyšla na zmar. Usilovne som im dlhodobo od malých kuriatok až doteraz sekala cerstvú žihľavu a mám nasušenú aj na zimu. Podľa skúsenosti záhradkárskeho suseda sa riadim, že potrava sliepok žíhľavou má dobré účinky k znáške vajec, a myslím že to sa mi aj osvedčilo. A najmä cez zimu, keď sliepky nemajú výbeh do záhrady tiež je dobré k potrave pridávať aj žihľavu. Vajíčka budú zdravé.
Prajem pekný deň, tiež aj ostatným poraďákom.
Môj príspevok patrí predovšetkým pre sonusik, sľúbila som jej to, ospravedlňujem sa, túto techniku ešte dobre neovládam, tak preto tie chyby.
branislavp
26.10.08,06:59
Zdravím, kuriatka sa musia liahnuť na jar, aby stihli do zimy dospieť, ak si liahla v júni, do Vianoc sa vajíčok nedočkáš, budeš im musieť cez zimu prisvecovať, čiže ráno budíček o štvrtej a utekať v kuríne zasvietiť, aby sa im predlžil deň a prijali viac potravy, sliepočky pred znáškou musia byť urastené, mať pekné priliehavé a lesklé perie a hlavne mäsitý, sýtočervený hrebeň, obvykle začínajú znášať 6 až 8 mesiac života, horšie a chladné počasie ich dospievanie spomalí... Kŕmiť ich môžeš kupenou zmesou pre nosnice, tam majú všetko potrebné alebo po domácky pšenica, zbytky z kuchyne, zelené plus výbeh, kde si všeličo nájdu, nezabúdaj vymieňať vodu, viac informácii nájdeš na super stránkach pre chovateľov fauna.cz v oddelení hydina...
Naše kuriatka sa vyliahli v júni. Z desiatich kuriatok máme šesť sliepočiek a v tomto týždni dve z nich tzv mládky, začali znášať vajíčka, samozrejme podstatne menšie než sú vajíčka od dospelých sliepok.
sonusik
28.10.08,07:44
Môj príspevok patrí predovšetkým pre sonusik, sľúbila som jej to, ospravedlňujem sa, túto techniku ešte dobre neovládam, tak preto tie chyby.
Ahojček, ďakujem, že si dala vedieť o Tvojich úspechoch s chovom. Si šikula,darí sa Ti. My voláme mladé sliepočky "jaríčky".
Teším sa kedy znovu napíšeš. No a moje potvorky ešte neznášajú.
A čo sa týka bezcholesterových vajec, no ja o tom neviem nič-ničovaté. Prajem Ti pekný dník. PA-PA
petmar
28.10.08,12:11
Vie niekto o vajíčkach bez cholesterolu. Moja suseda má že vraj sliepky z Moravy a znášajú bezcholesterové vajíčka .....
Ďakujem, čakám na príspevky.
Pokiaľ viem, vajcia bez cholesterolu znášajú perličky. Žeby aj iné drobnejšie plemená?
branislavp
31.10.08,20:08
Ahojček, ďakujem, že si dala vedieť o Tvojich úspechoch s chovom. Si šikula,darí sa Ti. My voláme mladé sliepočky "jaríčky".
Teším sa kedy znovu napíšeš. No a moje potvorky ešte neznášajú.
A čo sa týka bezcholesterových vajec, no ja o tom neviem nič-ničovaté. Prajem Ti pekný dník. PA-PA
Tie vajíčka sú menšie, skoro ako pinpongové loptičky. Ale v chove máme aj dospelé sliepky ich znášky vajec sú poslabšie je to ovplyvnené tým chladným počasím.
Prajem všetko dobré.
cathyc
26.02.09,09:09
Asi sa pripájam k tejto milej téme dosť neskoro, ale mám info, že bezcholesterolové vajíčka znášajú liliputky a ostatné drobné plemená. Ja som si tento rok zadovážila tri, dve sliepočky a jedného kohútika. Ešte sú malé aj na malé plemeno...kohútik sa dokonca len teraz začína učiť kikiríkať. Uvidím kedy začnú znášať vajíčka. Tento rok je dosť veľká zima a aj staré sliepky ak nemajú teplo v kuríne aspoň 5 nad nulou tak neznášajú.
Ja by som ocenila od niekoho skúseného radu ako postaviť dobrý kurín...čím zatepliť a podobne.
Prajem všetkým nadšencom chovu hydiny veľa úspechov a teším sa na ďalšie príspevky.
Hrdzoska
26.02.09,14:02
Ja mám kurín nezateplený - kúpila som hotový domček a moje sliepočky znášajú celú zimu mám 4 sliepky a každý deň mám 2-4 vajcia. Takže si myslím že nemusia mať zateplený kurín. Ako začínajúci a neznalý chovyteľ som urobila veľkú chybu - v lete mi začala sliepka kvočať- tak som jej každý deň po znáške pridala 3 ks vajíčok - celkom ich mala 10 ks, ale ked sa vyliahlo prvé kuriatko prestala mi na nich sedieť a tak som milé vajíčka zobrala dala do bedničky zo slamou a nechala ich v elektrickej trúbe - pri konštantnej teplote 35 stupňov. Mala som ich tam asi 5 dní a bolo to úžasné sledovať každý deň ako sa liahnu malé kuriatka. pripájam foto. Kedže bolo teplo tak po 1 dni som ich postupne ako sa liahli dávala von ku kvočke, ktorá sa o ne vzorne starala a ani neprotestovala že má zo dňa na deň viacej detí:)))) Ale po 4 týždňoch prišla kuna - podhrabala sa mi do kurína a odniesla mi 8 kuriatok ostalo mi len jedno - aj to je kohútik:))). Náš pes spal v dome a tváril sa, že nič sa nedeje ja som sa síce zobudila na krik sliepky ale už bolo neskoro. No teraz už som im urobila aj dvierka na spálni a každý večer ich zatváram. Človek sa učí celý život a na vlastných chybách.
Hrdzoska
26.02.09,14:04
Na tej tretej fotke sa kuriatko kúpe v teplom čajíku - ktorý mali na pitie- veľmi sa mu to páčilo a tento očistný kúpeľ predvázdal niekoľkokrát za deň.
cathyc
26.02.09,19:44
Ja mám kurín nezateplený - kúpila som hotový domček a moje sliepočky znášajú celú zimu mám 4 sliepky a každý deň mám 2-4 vajcia. Takže si myslím že nemusia mať zateplený kurín. Ako začínajúci a neznalý chovyteľ som urobila veľkú chybu - v lete mi začala sliepka kvočať- tak som jej každý deň po znáške pridala 3 ks vajíčok - celkom ich mala 10 ks, ale ked sa vyliahlo prvé kuriatko prestala mi na nich sedieť a tak som milé vajíčka zobrala dala do bedničky zo slamou a nechala ich v elektrickej trúbe - pri konštantnej teplote 35 stupňov. Mala som ich tam asi 5 dní a bolo to úžasné sledovať každý deň ako sa liahnu malé kuriatka. pripájam foto. Kedže bolo teplo tak po 1 dni som ich postupne ako sa liahli dávala von ku kvočke, ktorá sa o ne vzorne starala a ani neprotestovala že má zo dňa na deň viacej detí:)))) Ale po 4 týždňoch prišla kuna - podhrabala sa mi do kurína a odniesla mi 8 kuriatok ostalo mi len jedno - aj to je kohútik:))). Náš pes spal v dome a tváril sa, že nič sa nedeje ja som sa síce zobudila na krik sliepky ale už bolo neskoro. No teraz už som im urobila aj dvierka na spálni a každý večer ich zatváram. Človek sa učí celý život a na vlastných chybách.
Ahoj Hrdzoska
Som úplne vo vytržení z toho, že sa Ti podarilo vyliahnuť kuriatka v trúbe. Ako si tam udržiavala konštantnú vlhkosť? Zdá sa mi to neuveriteľné, ale tá naša slovač je taká vynaliezavá, že kam sa na nás všetci hrabú??? :)
Zaujímalo by ma aj to kde si kúpila a za akú cenu hotový kurín. Ja tu lustrujem net takmer celý deň a nič poriadne som nenašla.
Prajem Ti aby saTi aj naďalej darilo a aby sa Ti ku sliepočkám nedostala už žiadna škodná.
Mária27
27.02.09,09:34
Tie vajíčka sú menšie, skoro ako pinpongové loptičky. Ale v chove máme aj dospelé sliepky ich znášky vajec sú poslabšie je to ovplyvnené tým chladným počasím.
Prajem všetko dobré.

V zime im dávaj dvakrát teplú vodu, prípadne aj teplý šrot.
AlenockaS
27.02.09,12:11
Ahoj Hrdzoska
Som úplne vo vytržení z toho, že sa Ti podarilo vyliahnuť kuriatka v trúbe. Ako si tam udržiavala konštantnú vlhkosť? Zdá sa mi to neuveriteľné, ale tá naša slovač je taká vynaliezavá, že kam sa na nás všetci hrabú??? :)
Zaujímalo by ma aj to kde si kúpila a za akú cenu hotový kurín. Ja tu lustrujem net takmer celý deň a nič poriadne som nenašla.
Prajem Ti aby saTi aj naďalej darilo a aby sa Ti ku sliepočkám nedostala už žiadna škodná.

Dievčence, aj mňa by zaujímal ten kurín, budem sa sťahovať do chalúpky a veľmi by som chcela sliepočku a kohútika aby bola záhradka živšia, len ich nemám kde ubytovať :-) Pamätám si, že kedysi dávno som videla hotové kuríny, ale teraz nech robím, čo robím, našla som len zajačníky :D
Alena
Hrdzoska
27.02.09,16:43
Tá stránka je : Domáce obydlia pre zvieratá www.barbot.sk (http://www.barbot.sk). Cenník pošlú na vyžiadanie a dovezú vám ho domov. Nie je najlacnejší ale ked nemáte poruke dobrého majstra tak potom sa to oplatí kúpiť.Vlhkosť som veľmi neriešila dávala som tam každý deň šálku s ruským čajom na pitie, prípadne na kúpanie. A trúbu som nastavila na ohrev 35 stupňov. Bolo tam príjemne teplúčko - ved čo by som neurobila pre záchranu zvieratka aj ked to boli ,, len ´´sliepky. Som s kurínom velmi spokojná je praktický a ešte aj pekný moji susedia sa chytali za hlavu že taký kurín ešte nevideli tu fičia kuríny pozbíjané z toho čo sa doma nájde.Ved to určite poznáte.
AlenockaS
27.02.09,18:42
Tá stránka je : Domáce obydlia pre zvieratá www.barbot.sk (http://www.barbot.sk). Cenník pošlú na vyžiadanie a dovezú vám ho domov. Nie je najlacnejší ale ked nemáte poruke dobrého majstra tak potom sa to oplatí kúpiť.Vlhkosť som veľmi neriešila dávala som tam každý deň šálku s ruským čajom na pitie, prípadne na kúpanie. A trúbu som nastavila na ohrev 35 stupňov. Bolo tam príjemne teplúčko - ved čo by som neurobila pre záchranu zvieratka aj ked to boli ,, len ´´sliepky. Som s kurínom velmi spokojná je praktický a ešte aj pekný moji susedia sa chytali za hlavu že taký kurín ešte nevideli tu fičia kuríny pozbíjané z toho čo sa doma nájde.Ved to určite poznáte.

kurínky vypadajú pekne a pozerám, že majú aj domčeky pre kozy, to je tiež môj sen...tak ďakujem za tip :)
branislavp
28.02.09,02:28
V zime im dávaj dvakrát teplú vodu, prípadne aj teplý šrot.
Áno, musím to tak robiť, lebo nemáme zateplený kurín a tiež nie je to ani najvhodnejší "príbytok pre sliepky". Zateplenie sme urobili provizórne, keď nastali mrazy a to tak, že sme steny "kurína" obložili balíkmi slamy a z toho sme im vytvorili aj také "hambálky" a sliepočkam to vyhovuje.
branislavp
28.02.09,02:39
Asi sa pripájam k tejto milej téme dosť neskoro, ale mám info, že bezcholesterolové vajíčka znášajú liliputky a ostatné drobné plemená. Ja som si tento rok zadovážila tri, dve sliepočky a jedného kohútika. Ešte sú malé aj na malé plemeno...kohútik sa dokonca len teraz začína učiť kikiríkať. Uvidím kedy začnú znášať vajíčka. Tento rok je dosť veľká zima a aj staré sliepky ak nemajú teplo v kuríne aspoň 5 nad nulou tak neznášajú.
Ja by som ocenila od niekoho skúseného radu ako postaviť dobrý kurín...čím zatepliť a podobne.
Prajem všetkým nadšencom chovu hydiny veľa úspechov a teším sa na ďalšie príspevky.
Liliputky sme tiež kedysi chovali, ale nevedela som, že by vajíčka boli bez cholesterolu. Ja by som tiež uvítala radu domáceho kutila ako postaviť dobrý kurín.
cathyc
02.03.09,01:09
Liliputky sme tiež kedysi chovali, ale nevedela som, že by vajíčka boli bez cholesterolu. Ja by som tiež uvítala radu domáceho kutila ako postaviť dobrý kurín.

To, že sú bezcholesterolové som sa dozvedela od chovateľa, ktorý sa ich chovom zaoberá tak povediac poloprofesionálne. Inak Hrdzoške dík za tip. Je tam dobrá fotka ešte nezmontovaného kurína. Mám knihu Chov hydiny ako hobby. Je tam presný opis ako by mal kurín vyzerať. Nevedela som si však predstaviť prevedenie. Podľa tej fotky mi to už teraz zapadá. Ak by mal niekto záujem mohla by som skúsiť prilepiť sken. Neviem síce ako sa to robí, ale za pokus by to stálo a všetko je raz po prvý krát.
branislavp
17.03.09,15:36
Potrebujem pre výbeh sliepok odhradiť určitú časť záhrady. Vie niekto poradiť akým najúspornejším riešením sa to dá realizovať. Jednalo by sa mi o to, aby to nebolo odhradenie na trvalo. Ďakujem.
branislavp
17.03.09,15:49
To, že sú bezcholesterolové som sa dozvedela od chovateľa, ktorý sa ich chovom zaoberá tak povediac poloprofesionálne. Inak Hrdzoške dík za tip. Je tam dobrá fotka ešte nezmontovaného kurína. Mám knihu Chov hydiny ako hobby. Je tam presný opis ako by mal kurín vyzerať. Nevedela som si však predstaviť prevedenie. Podľa tej fotky mi to už teraz zapadá. Ak by mal niekto záujem mohla by som skúsiť prilepiť sken. Neviem síce ako sa to robí, ale za pokus by to stálo a všetko je raz po prvý krát.
Môžeš prilepiť.
branislavp
17.03.09,15:52
Ahojte poraďáci,neviem či som dobre zaradila tému,ale chcem sa spýtať kto mi vie povedať kedy začínajú znášať sliepočky vajíčka. Som novpečený dedinčan a 1. júna sa mi vyliahli kuriatka.Chcela by som vedieť v akom veku začnú znášať. Dočítala som sa všeličo o chove a plemenách ale tieto moje kurence sú plemena aké bolo vajce také sa kura vylahlo.....čiže nič presné.
Ďakujem aprajem pekný dník;););)
Sonusik, ak máš nové informácie, pridaj, čakám. Ďakujem.
sonusik
02.04.09,02:57
Sonusik, ak máš nové informácie, pridaj, čakám. Ďakujem.
Ahoj branislavp,no moje sliepočky mladé začali znášať asi tak v decembri,najskôr také malé vajíčka. Teraz mám 4 "staré" sliepky a 6 tých mladých ktoré sa vyliahli vlani v júni a denne mám 7-9 vajíčok.Myslím, že to je celkom fajn.Stále im nedávam zmesku,ale jačmeň a sem-tam kukuricu. Nechala som si aj jedného bieleho kohúta a ten je už riadnym pánom dvoru.Som rada, že si sa ozvala .Ahoj a prajem Ti pekný deň.Ak chceš odpíš aj súkromnú správu.Poteší ma to. PA
daja106
04.04.09,07:00
ahojte,
potrebovala by som poradiť, nemá niekto návod na to ako zabrániť, aby mi sliepky nezožrali vajcia? akonáhle ich znesú, hned ich aj zožerú. Prosím poraďte čo s tým. Ďakujem
mzdarka renca
04.04.09,07:14
ahojte,
potrebovala by som poradiť, nemá niekto návod na to ako zabrániť, aby mi sliepky nezožrali vajcia? akonáhle ich znesú, hned ich aj zožerú. Prosím poraďte čo s tým. Ďakujem

skús im nedávať škarupiny z vajec, asi im to zachutilo
arizona
04.04.09,08:52
mimotemy čo má spoločné hydina a video návody ??? :mad::eek::confused::mee:
arizona
04.04.09,15:10
mimotemy skús sa spýtať chovateľov v téme : http://www.porada.sk/t92082-p2-chov-sliepociek.html
Alebo požiadaj admina,alebo moderátora o zlúčenie tém;)
daja106
04.04.09,16:12
ospravedlnujem sa, nevedela som kam mám zaradiť tuto temu...........nie som tu doma
tetrisss
04.04.09,17:01
Ja ti presne poradim, opraz na cistej panvici suche skrupinky, nechaj vychladnut a daj ich sliepkam, ak nepomoze naraz, tak znova. Mne to pomohlo, skus.
alla66
04.04.09,20:10
Ak sliepka zobe škrupiny, tak jej chýba vápnik.
pridám link, možno niekomu pomôže:
http://www.porada.sk/t54031-sliepky-nosnice.html
sonusik
06.04.09,11:06
Ahojte všetci chovatelia, ako som rada že som túto tému vtedy zadala, lebo vidím že sa perfektne rozbehla a udržuje sa.
Inak aj ja dávam sem-tam sliepočkám škrupinky,ale dám ich tak v ruke podrvené. Niekedy majú také krehunké škrupinky, tak im hneď dám tochu podrvených škrupín a výsledok sa hneď dostaví. Mne si zatiaľ nikdy neďobali do vajíčok, ale mama mi vravela že sa takto naučia likvidovať vlastné vajíčka. Moje to nerobia a ja si skôr myslím,že je to nedostatkom vápnika keď si načínajú vlastné vajíčka.
Majte sa všetci a prajem krásne slnečné dni. PA
daja106
07.04.09,09:50
skrupiny im dávam stále, nikdy to nerobili až teraz...ale.......v nedelu som ich nakopla do zadku, lebo som ich pristihla práve ked sliepka zniesla vajce a hned sa na neho vrhli, nezazlievajte mi to.... a čuduj sa svete včera ich nezožrali... uvidím dnes
tetrisss
07.04.09,18:15
No pozrime, niekedy aj hrube nasilie je uzitocne:D.
petmar
07.04.09,18:29
No keď sa sliepky naučia že vajká sú chutné, ťažko sa to odučia. Spôsoby:
1. Odstrihnúť kúsok z hornej časti zobáka - brutus, ale on časom dorastie
2. Urobiť bedničku na znášanie so sklonom (napr. spodná doska sklonená, samospádom sa odkotúľa vajce do prekrytého priestoru)
3. Označiť si sliepky, ktoré to robia (stužka na nohe) a vyradiť z chovu
a i.,
branislavp
07.04.09,22:45
Ahoj Sonusik, až teraz sa mi dostala Tvoja správa na počítač, akosi mi to "hapruje". Som rada, že sa Ti darí v chove sliepočiek. Je zaujímavé, že aj ja som si nechala bieleho kohúta s čiernobielou ozdobou na celom krku, a perá na chvoste má krásne čierne. Mládky sú tiež tak podobne vykrášlené, sú biele a chvosty majú čierne. Ale mali z nich byť sliepky kropenaté..... Ako potravu majú teraz jačmeň, postrúhanú burgiňu, chlieb ale zobkajú si aj trávičku. Zimné zásoby žihľavy sa minuli, takže čakám na novú čerstvú. Vaječné škrupinky tiež dávam sliepkam, ale ich rozdrvím na drobučko, veľmi im to chutí. Ahoj, prajem Ti pekný deň, tiež aj ostatným poraďákom.
BKJURAJ
09.04.09,20:13
Na vajíčka si ešte počkáš :-)...možno budúce leto...ale potrebuješ aj kohútika...máš? ;)
kohutaka na znasanie nepotrebujes...........
sonusik
17.04.09,05:35
kohutaka na znasanie nepotrebujes...........
Ahoj kohúta na znášanie pochopiteľne nemám, ale na to aby boli oplodnené vajíčka. Aj teraz-včera som podsypala sliepku,ktorá si zmyslela že bude sedieť a budem mať znovu kuriatka. Ja si nekupujem malé 3 dňové kuriatka,ale takto si nechávam vysedieť a kvočka sa potom o ne stará,zohrieva si ich, opatruje ako správna mama a mám to bez roboty.Iba im sypem papať.Zošrotovanú kukuricu s nasekanou žihľavou.No odosieľateľ príspevku Velvet si možno myslel,že keď nie je kohút tak nie sú ani vajíčka. Zdravím Vás všetkých poraďákov.
branislavp
20.04.09,21:41
Ahoj kohúta na znášanie pochopiteľne nemám, ale na to aby boli oplodnené vajíčka. Aj teraz-včera som podsypala sliepku,ktorá si zmyslela že bude sedieť a budem mať znovu kuriatka. Ja si nekupujem malé 3 dňové kuriatka,ale takto si nechávam vysedieť a kvočka sa potom o ne stará,zohrieva si ich, opatruje ako správna mama a mám to bez roboty.Iba im sypem papať.Zošrotovanú kukuricu s nasekanou žihľavou.No odosieľateľ príspevku Velvet si možno myslel,že keď nie je kohút tak nie sú ani vajíčka. Zdravím Vás všetkých poraďákov.
A koľko si vajíčok podsypala pod kvočku?
branislavp
20.04.09,21:52
Ahojte poraďáci, ja mám taký problém, sliepka "kvoče" , ale nechce sedieť na hniezde. Kohút ju maximálne trízni tak, že keď ju zbadá, bleskovo sa ku nej priblíži a veľmi až bolestivo ju sústavne ďobe do hlavy. Musím zasiahnuť, pretože kohút by sliepku zničil, čo robiť?
mekelek
21.04.09,03:23
Mala som podobný problém s kačkou. Krstná mama mi poradila, fungovalo. Skús aj ty!
Okamžite daj kvočku na tiché miesto, ďaleko od kohúta, lebo kým ju kohút bude "otravovať", nebude sedieť.
mekelek
21.04.09,03:26
Aj ja by som potrebovala radu.
Do kurína kupovanými nosnicami sa naniesli ploštice. Sliepky som už zlikvidovala, teraz by som potrebovala vydezinfikovať drevený kurín, ale neviem čím. Poraďte mi!
ZEvina
21.04.09,12:11
Ja aj preventívne tak 2-3 x do roka striekam steny kurína Savom, alebo vápnom a na spodok pod podstielku sypem popol z dreva. Popol dávam aj na dvor, aby sa mohli "popeliť", ako to volala moja babka.
mekelek
21.04.09,15:19
Ďakujem!
Vyskúšam Savo, lebo Arpalit nepomohol. Popol z dreva tiež dávam aj do kurína aj na dvor. Moment, Savo sa riedi, alebo nie? Myslím si, že, nakoľko teraz nemám sliepky, mohla by som dať aj neriedené. Veď sa potom aj tak vyvetrá.
matto312
23.04.09,16:46
Mam problem.mojesliepky su mastne, maju mastne perie a su skarede. Ako sa da toho zbavit, vyskusal som aj popol, piesok. A potravu maju pestru. Dakujem
ZEvina
24.04.09,09:37
Mam problem.mojesliepky su mastne, maju mastne perie a su skarede. Ako sa da toho zbavit, vyskusal som aj popol, piesok. A potravu maju pestru. Dakujem

Moje boli také na jeseň a ešte boli aj také "vypelichané". Neviem, či to nebolo tým, že som mala málo zrna, takže nedostávali každý deň, aj keď mali inak veľa zeleného, varené zemiaky, aj kukuricu a podstielala som im suchú trávu. Potom som im kúpila vitamínovú zmesku pre nosnice, zoznala som zrno a podstielam im len slamu (mením každú sobotu). Niečo z toho im pomohlo, lebo odvtedy sú krásne operené a majú zdravé a lesklé perie. Eva
zajko51
26.04.09,19:18
tento problém som mala aj ja a dlho som rozmyšľala čo s tým budem robiť. Počúvala som všelijaké relácie ale nič.Naše sliepky nesú vajcia v drevenej debničke,tam majú slamu ,alebo seno.No a ja som to vyriešila takto: vzala som drevovláknitku/neviem či budeš vedieť čo to je -volá sa to asi aj sololit/ vyrábalo sa to v Turanoch v Drevine /a asi 3/4 tej debničky je tou drevovláknitkou zakryté a 1/4 je otvorené tadiaľ vojde kura do debničky znesie vajce a vylezie von a vajce ostáva celé a mne to takto funguje asi 2 mesiace skús to aj ty. Za tento čas mi nezožrali ani jedno vajce. Držím Ti palce aby to vyšlo aj Tebe.:):)
sonusik
04.05.09,06:56
A koľko si vajíčok podsypala pod kvočku?
Ahoj ja som ju podsypala 15 vajciami. No ona si vlastne nazhŕňala celodňovú znášku a ja som jej doložila z minulého dňa. Inak hneď som ju zavrela v tej časti kurína takže je sama, len jej tam dávam papať a piť.Ona musí mať klud a okrem toho je to osvedčená kvočka, ktorá sadne na vajcia a viac sa nepohne, len si ich sem-tam prehrnie pod sebou.Podsýpať by sa malo nepárnym počtom,ale to je len taká dedinská povedačka ale ja to dodržiavam. Môžeš dať až 21 ak je kvočka veľká a prekryje ich. Ja som oľutovala, že som nedala aspoň 17-19 vajec, lebo asi z 1/2a viac sa Ti vyliahnu kuriatka. Nejak som to nedomyslela. No čo už. Mali by sa vyliahnuť tento týždeň okolo 6-teho mája. Dám vedieť, držte palce.
PA-PA a pekný deň
matto312
30.07.09,12:28
ahojte.som tu znovu. uz davnejsie som dostal taky parik kuricku a kohutika.dnes maju 7 mesiacov.ale neviem preco, stale su take zakrpatene.majitel, ktory mi ich dal ich ma raz take velke, pekne. aku potravu im mam davat aby pribrali a rychlejsie narastli ? mate s tym skusenosti? dakujem.
matto312
03.03.10,19:38
.. je vhodne davat sliepkam slnecnicove semiacka ?
sonusik
19.03.10,06:19
.. je vhodne davat sliepkam slnecnicove semiacka ?
Ahoj Mato slnečnicové semienko je dobré krmivo,aj ho veľmi obľubujú.Maj sa pa.
patrik409
19.10.10,16:38
Neviem či som túto tému dobre zaradil ale chcel by som vedieť prečo moje sliepky nechcú sedieť na vajciach pritom 3 "koču, kôkajú" /neviem ako sa to vola/. Za odpoveď ďakujem. Pekný deň :)
durisovad
19.10.10,16:43
Z detstva si pamatam, ze stara mama davala sliepku na vajicka sediet vzdy na jar. Na jesen tam asi sediet nebude, pretoze kuriatka by sa vyliahli do zimy. Sliepka ma zrejme dost instinktu na to, aby deti neprivadzala na svet do nepriaznivych podmienok.
patrik409
19.10.10,16:52
To bolo ešte na jar a teraz mi to prislo na um tak som sa opýtal. Do budúcej jari by som to zabudol
220870
19.10.10,17:14
Neviem či som túto tému dobre zaradil ale chcel by som vedieť prečo moje sliepky nechcú sedieť na vajciach pritom 3 "koču, kôkajú" /neviem ako sa to vola/. Za odpoveď ďakujem. Pekný deň :)
Sliepky to občas robia ale neviem prečo.Po pár dňoch ich to väčšinou prejde a vrátia sa do normálu.
durisovad
19.10.10,17:21
To bolo ešte na jar a teraz mi to prislo na um tak som sa opýtal. Do budúcej jari by som to zabudol
Mozno ta sliepka nema dost materskeho citu, skus to s inou.
hubatá
19.10.10,18:00
durisovad má pravdu:
sliepka sedí na vajciach na jar, teraz do snehu kuriatka nevyvedie. Treba dať pozor aby hniezdo nemala v prievane, bolo teplučké, chránené od ostatných sliepok, aby nebolo na svetle, aby nebola vyrušovaná napr. mačkou, dať jej tam buď "záprdok" alebo ping-pongovú loptičku. A keď začne kvokať a nechce tam sedieť, tak sa priviaže o nohu k hniezdu a ona si zvykne že nemá behať. Dá sa jej k hniezdu voda a žrať (vždy aj niečo zelené). Všímať si sliepky a akonáhle niektorá začne kvokať, tak jej dať vajíčka do hniezda - nech sa usalaší.
Jóóój ako sa len teším že sa ľudia vracajú k chovu hydiny a ostatných domácich zvierat !!!!
patrik409
19.10.10,18:23
My ich už chovame dlho kedysi tie domáce sliepky keď kvokali tak sedeli ale tieto kupované nie a nie .
Chokma
03.02.11,18:13
Ahojte!
Pozrite sa, co u nas casto vidiet... :)

70786

Sem-tam nam vyliahne sliepocka kacence, sice to musi mat vacsiu trpzlivost, kedze to trva tak 6 tyzdnov, ale podari sa. A je to riadna sranda, hlavne ked kacence idu do vody :D

Este reakcia na par veci - my nemame zatepleny kurin a znasaju nam celu zimu vajka, mame teraz riadne buchty vykrmene a krasnych kohutiskov, niekedy ich odfotim, aby ste videli. Nas kohut - plemeniak - ma 5 kg, tak ho volam, ze krocan :D Mali sme vajicna od panej z druhej dediny. Uz sa neviem dockat jari...

Este co sa tyka krmenia - davame im zito (psenicu) hlavnu cast, kukuricku - na tu si zvyknu a velmi im bude chutit a budu z nej paradne priberat, a slnecnik, ten je dobry na nesenie vajicok. Momentalne pridavam aj drvenu soju, najprv nechceli, no tiez si zvykli... Jedine, na co si nikdy nezvykli, je hrach. :) Podobne prikrmujem aj vtacikov, takze to bude stebotuuuu cochvila, na jar.
:)

Co mi robi vrasky na cele je - to bahno na dvore na jesen a jar. :( Sliepocky a kaceny chovame dost dlho a vo velkom pocte, takze zem je uz velmi mazglava a nepije tak vodu. Este mi tak napada - slepacie hovienka v kombinacii s vodou su dobre na muskaty. ;-) troska mimo temy, ale neva...
patrik409
03.02.11,19:36
Myslite si , že kupované kuri budú sediet na vajciach.(ked budu kvokat) ? Neviem ci ma chapete.:rolleyes:
Chobot
04.02.11,07:19
Myslite si , že kupované kuri budú sediet na vajciach.(ked budu kvokat) ? Neviem ci ma chapete.:rolleyes:

Keď ju kúpiš v Tescu mrazenú, tak tá určite nie. :D

Ale veď to máš jedno, či máš kupovanú alebo darovanú. Kvokanie má sliepka v sebe. A tiež je jedno, odkiaľ kúpiš - či od chovateľa alebo z nejakého veľkochovu. AK si zmyslí, kvokne si hociktorá.
Peter z Bratislavy
25.02.11,20:54
Náhodou som našiel toto vaše fórum.
Keďže už dlhšie chovám zriedkavé plemená hrabavej hydiny, tak možno Vám odpoviem na niektoré otázky a domnienky na predch. stránkach.

a/ neexistujú vajcia bez cholesterolu. Traduje sa o tyrkysových vjaciach plemena ARAUCANA, že ho majú menej, ale to môže byť spôsobené aj tým, že ho časť majú aj v škrupine.
Nie perličie, ale prepeličie vajcia obsahujú menej cholesterolu.

Je úplná hlúposť, že tzv. "Liliputky" znášajú bezcholesterolové vajcia. Laicky sa takto nazývajú zdrobneleé formy veľkých plemien hydiny.

b/ Nečudujte sa pokiaľ Vám sliepky zakúpené z farmy nebudú kvočať. ide o viaclíniové hybridy šľachtené na vysokú znášku (cca 300 vajec ročne), kde každé kvočanie by znamenalo aj výpadok v znáške a teda aj nižší zisk.
Sú celé generácie šľachtené a kvokavosť je eliminovaná. Aj keby ste si k nim zohnali kohútika, tak kuriatka po nich sú už len krížence krížencov (bastardi) o užitkových vlastnostiach ktorých nikto nedokáže nič povedať.

c/ Na prídomový chov preto odporúčam čistokrvné plemená, ktoré dosahujú znášku 180 - 220 vajec a po nich odchovabné kuriatka dedia po rodičoch rovnaké vlastnosti.

d/ Pokiaľ si obstaráte z farmy vynesené nosnice, alebo aj objednáte mládky, nepočítajte, že v prídmových podmienkach budú mať proklamovanú znášku okolo 300 vajec ročne. To sa dá dosiahnuť len na farme, kde majú stabilnú teplotu, svetlo a vyváženú dávku krmiva.

Snáď som Vás neodradil opd ďalšieho chovu a držím Vám palce. Už mám prvú liaheň naloženú a čakám, čo sa začiatkom marca vykľuje.
tiger111
26.02.11,12:54
Tá stránka je : Domáce obydlia pre zvieratá www.barbot.sk (http://www.barbot.sk). Cenník pošlú na vyžiadanie a dovezú vám ho domov. Nie je najlacnejší ale ked nemáte poruke dobrého majstra tak potom sa to oplatí kúpiť.Vlhkosť som veľmi neriešila dávala som tam každý deň šálku s ruským čajom na pitie, prípadne na kúpanie. A trúbu som nastavila na ohrev 35 stupňov. Bolo tam príjemne teplúčko - ved čo by som neurobila pre záchranu zvieratka aj ked to boli ,, len ´´sliepky. Som s kurínom velmi spokojná je praktický a ešte aj pekný moji susedia sa chytali za hlavu že taký kurín ešte nevideli tu fičia kuríny pozbíjané z toho čo sa doma nájde.Ved to určite poznáte.
ta www adresa uz tusim nie je aktualna
Peter z Bratislavy
26.02.11,13:06
Stránka je síce aktualna, ale zmenili sortiment. Namiesto kurinov a kralikarní, či psích bud z dreva, ponúkajú výherné automaty.
adam
26.02.11,13:29
My chováme sliepočky 1.rok. Rodičia ich chovali po celé roky, ale keď otecko zomrel, nemal sa kto o ne postarať. Nijako som si nevedela zvyknúť na chuť kupovaných vajec, a preto sme sa na to dali. Kurín nemáme zateplený, ale sliepkam sa do neho vôbec nechce. Aj cez tie najväčšie mrazy spávajú vonku, na rebríkoch. Najskôr sme ich do kurína vháňali, ale potom sme ich nechali, nech spia kde chcú:) Vajíčka znášajú celú zimu, 16 sliepok, dnes 12 vajec, včera 8, predvčerom 10.
Peter z Bratislavy
26.02.11,13:32
Keďže stále mrzne aj cez deň, je dobré, aby sa vajcia zbierali priebežne cez deň (pokiaľ je niekto doma), inak ich mráz potrhá - puknú.

Premrznuté (aj nepuknuté) vajcia sú už nevhdoné na inkubáciu - liahnutie kureniec.
adam
26.02.11,13:44
Keďže stále mrzne aj cez deň, je dobré, aby sa vajcia zbierali priebežne cez deň (pokiaľ je niekto doma), inak ich mráz potrhá - puknú.

Premrznuté (aj nepuknuté) vajcia sú už nevhdoné na inkubáciu - liahnutie kureniec.
Tiež ich zbieram priebežne, stalo sa keď nikto nebol doma, že bolo vajíčko prasknuté.
Peter z Bratislavy
26.02.11,13:59
adam
26.02.11,14:07
Perfektné, ja mám rovnaké sliepky, tak aj farba vajíčok je rovnaká, bledohnedá. Niektoré majú malé bodky.
Peter z Bratislavy
26.02.11,16:04
JaDo
26.02.11,18:49
Krásne sliepky.
Ja by som tiež chcela, ale 1. nevieme to a 2. nikam by sme nemohli odísť....
Peter z Bratislavy
26.02.11,18:55
Peter z Bratislavy
05.03.11,19:16
Peter z Bratislavy
12.04.11,16:43
V sobotu 9.4. sa vyliahli ´dalšie kuriatka. takýto "nával" bol v liahni na 21. deň, ke´d sa rozhodli opustiť škrupinu.
http://s51.radikal.ru/i134/1104/11/0f7b32fed03e.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i057.radikal.ru/1104/15/b35bd5c2476b.jpg (http://www.radikal.ru)
220870
12.04.11,16:57
Krásne zvery.Len sliepkam najlepšie pasuje nie betonová dlažba ale piesok.Potrebujú sa v ňom kutrať,zahrabávať ,zbavujú sa tak príživníkov .
Oliwa
17.04.11,17:45
To majú asi susedia radosť... keď je u Vás tak veselo... :) Ibaže by boli rovnaká krvná skupina.
Dnes bol v lampárni príbeh o susedoch, ktorí sa nevedeli stotožniť s tým, že ich nový sused je náruživý chovateľ poštových holubov...
Ale sliepočky sú to pjekné... aj ten kikiríkáš...;)
Len si neviem predstaviť /teda viem, ale nechcem/, aký osud ich stihne, keď prestanú tikať ich slepačie biologické hodiny - skončia v hrnci ako polievka či hydinová pomazánka...? :mee:
Mária27
18.04.11,06:01
Len si neviem predstaviť /teda viem, ale nechcem/, aký osud ich stihne, keď prestanú tikať ich slepačie biologické hodiny - skončia v hrnci ako polievka či hydinová pomazánka...? :mee:
Tí, čo si to nechcú predstavovať, nemali by to ani konzumovať:). Vtedy je však už citlivosť bokom...
Kedysi na dedinách ľudia nezarábali peniaze, len keď náhodou niečo predali na trhu. Bolo teda bežné robiť aj tú prácu, čo dnes za mnohých robia v hydinárskych závodoch. Každý niečo robí, každú prácu musí urobiť niekto.
Oliwa
18.04.11,09:18
Mária, vysvetlím a doplním /inak "sranda", že sme sa stretli v takejto "slepačej" téme, tu by som Ťa nečakala ;):):D.../
Nemala som sa mysli koniec sliepok všetkého druhu, ktoré pobehujú po záhrade a dnes sú tu - zajtra u susedov... Myslela som na to, že majiteľovi týchto "okrasných" čistokrvných sliepok musí byť ľúto po rokoch rozlúčiť sa s nimi, keď s nimi povyhráva všelijaké súťaže a vytvorí si k nim vzťah. Však také plemená, ako na tých fotkách, to je mercedes medzi sliepkami... :D:D:D Ale aspoň nejaký metál či pohár mu asi po nich ostane /netuším, aké ocenenia sa dávajú na chovateľských súťažiach :(/.

Keď som sa vydala, svokra mala pár sliepok... Už ani neniesli... Manžel hovoril, že už by mohli ísť aj do školy - mali vraj 6 rokov. Aj pomazánka z nich bola tvrdá...
Nuž ale čo, niekto má pre potešenie perzskú mačku - moja svokra mala sliepky...
Ráno ich vypustiť von, voľačo im hodiť a večer zasa zatvoriť - bol to taký jej rituál...

Nie som vegetarián ani vegán... a taká dobrá slepačia polievka nie je zlá...:)
Ale osobne by som sliepku zabiť nedokázala /možno len keby išlo o život mne :rolleyes:/, ani ošklbať, ani ostatné práce s tým súvisiace... to by som radšej zostala hladná... :o
Mária27
18.04.11,10:07
Tie sliepky by sa po smrti mohli dať aj vypchať a medaily im povešať na krky;).
No a čo ja neviem, že je apríl? :D Aj keď zvyčajne nevykecávam ...

Niečo som sa sliepok nakŕmila. Medzi tými sliepkami vždy zobávali vrabce domáce - nečudo, že ubúdajú ...
Oliwa
18.04.11,10:11
Čo - vrabce či sliepky? :)
Mária27
18.04.11,10:25
Oboje.
220870
18.04.11,16:50
Budem musieť aj ja tento rok obnoviť chov.Ten sajrajt z tesca ma vrcholne uráža.Aspň bude mať suseda s kým pokecať.
Peter z Bratislavy
18.04.11,17:20
Chovám zriedkavé a zvláštne plemená a predovšetkým ako hobby s cieľom dosiahnuť čo najlepšie parametre k priblíženiu sa štandardu daného plemena. Na to slúžia práve výstavy, kde sa každá vystavená kura, či kohút bodujú podľa vzorníka (niečo ako povinné tance v krasolkorčuľovaní). Kým však dochovám 5-6 sliepok vo vyššom štandarde, tak je aj veľa neštandardných, ktoré budú síce znášať vajcia, alebo sa dajú aj zjesť. Takže je to chov nielen pre radosť ale aj pre úžitok ( s výnimkou okrasnej hydiny).
Za tie roky som už aj pár ocenení dosiahol, či už na miestnej, alebo aj europskej úrovni.
Niekto chodí na ryby, na huby, či do krčmy - ja chovám zvláštnu hydinu a chodím s ňou na výstavy.
Akurát na veľkonočnú sobotu 23.4. sa mi budú liahnuť kuriatka.

http://s014.radikal.ru/i328/1104/d2/3e86e6c3f180.jpg (http://www.radikal.ru)
220870
18.04.11,17:35
Tie vaše sliepky toho tuším vyhrali viac ako naši športovci dokopy.
Oliwa
18.04.11,18:18
Absolútny súhlas, 220870 ;)... Ale asi to bude dobrým trénerom... :):D
Mária27
19.04.11,18:13
Vraj práve prijala Európska únia nejakú reguláciu o chove sliepok. Bola upútavka v správach, ale nevidela som to. Neviete, o čo ide? Dúfam, že nie taká volovina, ako bola o zákaze predaja krivých uhoriek.
220870
19.04.11,18:16
Ide o chov sliepok v klietkach.O tom že taká sliepka má plochu na svoj slepačí život A4 hárku ........predpokladám že únijné trúby jej to "zväčšia" na A5:D:D:D
marjankaj
19.04.11,18:28
Budem musieť aj ja tento rok obnoviť chov.Ten sajrajt z tesca ma vrcholne uráža.Aspň bude mať suseda s kým pokecať.

No len aby si ty nemal "po ptákách", ak sem náhodou suseda nakukne.:---
Oliwa
19.04.11,18:32
Ide o chov sliepok v klietkach.O tom že taká sliepka má plochu na svoj slepačí život A4 hárku ........predpokladám že únijné trúby jej to "zväčšia" na A5:D:D:D
A čo? Však 5 je viac ako 4, nie...? :D:D:D Aspoň nás tak voľakedy v škole učili...
marjankaj
19.04.11,18:41
A čo? Však 5 je viac ako 4, nie...? :D:D:D Aspoň nás tak voľakedy v škole učili...

To je. Ale na dereši by si to asi neocenila.:rolleyes:
220870
19.04.11,18:42
No len aby si ty nemal "po ptákách", ak sem náhodou suseda nakukne.:---
Ona furt nakúka cez plot ,cez okno,bez nej u nás ani vrabec okolo nepreletí tak aby nevedela jeho r.č.mimotemy ale všetko zlé je aj na niečo dobré,nepotrebujem alarm,kamerový systém, poznámkový blok,sirénu , ani pitbula zastúpi všetko v jednom.:D
Oliwa
19.04.11,18:45
Ty by si jej mal vlastne za to monitorovanie vzdušného priestoru a ochranku platiť... :D:D:D Už si si to aj baj-očkom vyčíslil, koľko takto ročne ušetríš? :---
marjankaj
19.04.11,18:49
Ona furt nakúka cez plot ,cez okno,bez nej u nás ani vrabec okolo nepreletí tak aby nevedela jeho r.č.mimotemy ale všetko zlé je aj na niečo dobré,nepotrebujem alarm,kamerový systém, poznámkový blok,sirénu , ani pitbula zastúpi všetko v jednom.:D

Ako tá bačova ovca.:rolleyes:Ešte keby tak variť vedela.:---
220870
19.04.11,18:49
jo jo sem tam prehodím cez plot nejakú mačku ako zvďakyvzdanie.
Oliwa
19.04.11,18:51
Živú alebo mŕtvu? :rolleyes: A to koho máš za susedu - Alfa? :D
220870
20.04.11,17:52
mimotemyMá panický strach z mačiek.Verí že každá mačka je prevtelený diabol.Preto chovám čierneho kocúra.Keď ho vidí zmizne na hodinu dovnútra a neotravuje.mimotemy
Peter z Bratislavy
20.04.11,18:01
Ťažko presne odpovedať, ale bežne znáškové plemená začínajú niesť v cca 6-8 mesiacoch veku, keď už majú plne vyvinutú kostru a vnútorné orgány. Teda od jarnych kuriatok, by ste mali dočkať prvých vajec už na jeseň. Tie prvé vajíčka sú vždy podstatne mešie.
Znáška u bežných plemien (znáškových) je cca 160-220 vajec ročne. závisí to od plemena, kŕmenia a celkových podmienok chovu. Neverte letákom, kde Vám sľubujú supernosnice so znáškou 330 vajec ročne - to dosahujú tie najlepšie nosné hybridy vo farmových podmienkach s prísnym svetelným, tepelným a kŕmnym režimom v hale resp. v klietke, ale určite nie na dedinskom dvore.
http://i003.radikal.ru/1104/65/d1f880713678.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s004.radikal.ru/i205/1104/67/6404dc49a4e7.jpg (http://www.radikal.ru)
Oliwa
21.04.11,17:27
Jééééj, to je milé... :):):) Tak niečo takéto chocholaté vidím prvýkrát v živote... :eek:
Ale mne sa najviac aj tak páči ten malý pankáč - druhý zľava... :D:D:D Ten tretí by mal už zájsť k holičovi, len aby to do Veľkej noci stihol... :---
Kľudne si to mohol dať ak do témy o Veľkej noci... ;)
Andreaa512
12.05.11,11:59
Vie mi niekto povedať, že keď kvočka sedí na vajíčkach už 9. deň a asi 2hod nesedela na vajciach, z dôvodu zabudnutia, či vajcia zachladli, alebo je ešte šanca na vyliahnutie kuriatok?
Chobot
12.05.11,15:10
Vie mi niekto povedať, že keď kvočka sedí na vajíčkach už 9. deň a asi 2hod nesedela na vajciach, z dôvodu zabudnutia, či vajcia zachladli, alebo je ešte šanca na vyliahnutie kuriatok?

ŤAžko povedať, ale 2 hodiny sú dosť veľa. Kvočka býva mimo vajec len 5-15 minút. Ale ak bolo v kurníku teplo od slnka, tak je možné, že prežili. Teraz nezostáva nič iné, len čakať...
hubatá
12.05.11,15:16
Kto zabudol ty či kvočka.............
Peter z Bratislavy
12.05.11,17:32
Nechaj ju sedieť ďalej. Čím sú zárodky vo vajci staršie, tým si aj "viac kúria". Mne vypadlo vyhrievanie v liahni na 14 hodín a kuriatka sa aj tak vyliahli. Takže aj po 2 hodinách by sa im nemuselo nič stať. naviac bolo teraz cez deň pekne teplo, takže sná´d sa dočkáš aj kuriatok.
Mne sa budú teraz v sobotu 14.5. liahnúť z posledne naloženej liahne.
http://i063.radikal.ru/1105/be/7d6cf5165e7d.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s61.radikal.ru/i171/1105/02/a55dd0ab7853.jpg (http://www.radikal.ru)
Peter z Bratislavy
14.05.11,18:46
Tak sa mi dnes vyliahli posledné kuriatka zo 6. liahne. Máme za sebou uspešnú liaharensku sezonu. Zase sme slovenský chovateľský svet obohatili o niekoľko zriedkavých plemien nieln u nás, ale aj v Europe.
http://s010.radikal.ru/i313/1105/7e/83f81f26fcdf.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s004.radikal.ru/i205/1105/2a/69df8affa7b2.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i072.radikal.ru/1105/78/8d3c84390703.jpg (http://www.radikal.ru)
hubatá
14.05.11,19:33
Tak tuto si ja počítam, oddýchnem, cítim sa ako ..... kvočka na vajciach. Pohoda - takéto starosti by mali mať obyvatelia Slovenska a nie či dobre vyplnia formulár o sčítaní obyvateľstva.
Oliwa
16.05.11,10:55
Pozri Hubka, štát počíta svojich obyvateľov, a Peter z Bratislavy - svoje kuriatka, či sliepočky... ;):):D A mám pocit, že sa o ne aj lepšie stará... :rolleyes:
účtovník 007
16.05.11,11:30
Som prekvapená, koľko ľudí sa znova vrátilo k chovu sliepok, či inej hydiny.
Ako úplný laik, som minulý rok kúpila vynesené 10 mesačné nosnice, no keď sme ich doviezli ....sodoma-gomora. Bez peria, strašne sa báli, ale ja som im verila.
Dnes sa návšteva u susedov často pýta, vraj čo to máme za krásne sliepky.
Ja na to, že Bio XXL:):D, lebo mojich 6 skúšobných má výbeh asi 80 m2. A nesú ako divé.
Teraz som si dokúpila ďalších 6, ale mladých 8 týždňových aj s kohútom.

:D:D:D Aby som vedela, ktoré sú mladé a ktoré staré - mám aj zlepšovák. Prvých 6 bolo bielych, teraz mám 6 červených(tehlové). Takže viem, že na jeseň začneme bielou polievkou.:D:D:D
Len neviem, kto ich zabije:cool:
Oliwa
16.05.11,12:13
No tak presne s takýmto nápadom prišiel včera môj muž :D... Aj iní to tu už spomínali, napr. 220870 ;)...: A tak mi to vŕta v hlave, že čo keby... :rolleyes:
Neviem si predstaviť ale tieto veci:
a/ chovať sliepky v "centre" mesta :eek:
b/ čo na to sused, pri plote ktorého by sa ocitli :mad:
c/ čo na to sliepky :D
d/ čo spraviť, keď príde ich čas - ísť do polievky... :(
e/ koľko ks hydiny treba na minimálny základný chov, aby znáška vajec stačila pokryť spotrebu 4-člennej domácnosti :rolleyes:

Minulý týždeň som piekla roládu z domácich vajec - krásna žltučká a čerstvá... Kmotra, ktorá mi ich priniesla, sama nechcela veriť, že okrem žĺtok tam nie je žiadne farbivo... čo som šiši, prifarbovať nejakými emulgátormi domáce vajíčka... :)
Andreaa512
24.05.11,10:37
Som rada, prežili.
Peter z Bratislavy
25.05.11,17:29
Koľko a akých kuriatok sa Ti vyliahlo?
AlenockaS
26.05.11,04:24
Andrejka, aj ja som sa včera zľakla, lebo sa mi dve kvočky striedajú na hniezde a večer nesedela ani jedna a to čakáme už tento víkend, že by mohli prísť kuriatka :-) Tak si mi ešte dala nádej :-))
Andreaa512
26.05.11,15:15
Z 12 vajec bolo 8 kuriatok. Bála som sa, že nebude ani jedno.
AlenockaS
27.05.11,04:54
Včera krásne prekvapenie, keď som prišla z roboty, išla som kurky vypustiť na dvor, kuknem na kôčku a počula som pípkanie, tak 3 malinké už boli vyklubané, ešte tam je 7 vajíčok, večer sme ich prenášali z kurína do verandy, tak 4 ďalšie vajká už boli popukané, som zvedavá, koľko ich nakoniec bude :-)) Veľmi sa teším :-)) Dnes už budú asi aj papať, susedka mi povedala, že vajíčko so zmeskou, sparenú žihľavku a otec mi hovorím, že im mám aj zobáčiky ponamáčať vo vode, aby sa napili ? :-)
Peter z Bratislavy
27.05.11,06:35
Prvých 24 hodín po vyliahnutí kuriatka kuriatka ešte vstrebávajú žltok z vajca. Natsruhané vajíčko, dajte až tak po 3 dňoch. Na začiatok je najlepší čistý kukuričný šrot a postupne do neho primiešavať zmesku K1 a prejsť na ňu cca na 7. deň. Na napajanie je vhodny čistý čierny čaj.
Mám to za tie roky odskúšané a určite sa tak vyhnete zažívacím problémom.
http://s46.radikal.ru/i112/1105/b2/70da2206daf7.jpg (http://www.radikal.ru)
AlenockaS
27.05.11,06:58
tak dnes ešte papať nemusia ? stačí až zajtra ráno teda ? To už by mohli byť všetky.....a vajíčko aj s bielkom, či len žltko, lebo otec mi povedal, že len žltko im mám dať....a čaj čierny prečo ? proti hnačke ? Nestačí im čistá vodička ? Piť už dnes ? Napijú sa samé, či im treba zobáčiky ponamáčať ? A kedy môžu ísť von ? (samozrejme do ohrady najprv)
Peter z Bratislavy
27.05.11,15:13
ak dnes ešte papať nemusia ? stačí až zajtra ráno teda ? To už by mohli byť všetky

Stačí im trochu rozsypať kukuričného šrotu cca 12 hodín po vyliahnutí a začnú sa sami zaujímať oň.

.....a vajíčko aj s bielkom, či len žltko, lebo otec mi povedal, že len žltko im mám dať.
Uvar vajce natvrdo a postrúhaj na jemno a pomiešaj so šrotom, ale až tak najskôr na 4-5. deň a nenechaj im to dlho, aby to neskyslo.

...a čaj čierny prečo ? proti hnačke ? Nestačí im čistá vodička ? Piť už dnes ? Napijú sa samé, či im treba zobáčiky ponamáčať ?
Čaj je prevencia proti príp. žalúdočným problémom. Nič s tým nepokazíš. Do misky postav nejaký pohárik, aby sa v nej nemohli utopiť. Piť začnú samé, bez namáčania zobáčikov!

A kedy môžu ísť von ? (samozrejme do ohrady najprv)[/QUOTE]
Ak ich máš s kôčkou, môžu byť vonku stále, s možnosťou schovania sa pred daž´dom pod prístrešok, ale pozor na predátov, ktoré ich môžu aj v noci spod kôčky vybrať. Kôčka im poskytne patričné teplo a skrýšu, ale proti potkanovi, lasici, či mačke si nepomôže ani ona.
Ak ich máš v odchovni pod žiarovkou, tak von až keď budú doperené, t.j. tak v 4. týždni, s možnosťou schovávania sa pred slnkom i dažďom.
Keby si ich každý deň prekladala z odchovne do vonakjšej ohrady a naspäť, budeš ich pri chytaní zbytočne stresovať.

Odchovávam ročne cca 600 kureniec zriedkavých a vzácnych plemien hrab. hydiny a bažantov, takže už som nejaké skúsenosti nadobudol za tie roky.
http://s48.radikal.ru/i121/1105/be/dbda32d88548.jpg (http://www.radikal.ru)
AlenockaS
30.05.11,05:31
Tak priatelia, vo štvrtok a piatok sa vyliahlo 6 kuriatok, v sobotu som im dala varené vajko so šrotom a čierny čajík, chutí im :-) V nedeľu som pomohla na svet 7-memu statočnému, lebo nie a nie sa 3 dni vykľuť z vajíčka, to už aj bolo cítiť, ale kuriatko v ňom pípalo a hýbalo sa :-) Bývajú vo verande zatiaľ, asi aj budú celý týždeň, lebo neriskovala by som nechať ich celý deň bez dozoru pri mojich dvoch psíkoch, ktorí sú na ne veľmi zvedaví :-) Kôčka je pri nich, tak myslím, a verím, že to zvládneme, kuriatka sú veľmi životaschopné, keď som ich preložila od mamy do výbehu ktorý som im nachystala, tak prášili nazad pod kôčku :-)) Veľmi sa z nich teším....ďakujem za rady :-)
Hrdzoska
30.05.11,16:37
ak dnes ešte papať nemusia ? stačí až zajtra ráno teda ? To už by mohli byť všetky

Stačí im trochu rozsypať kukuričného šrotu cca 12 hodín po vyliahnutí a začnú sa sami zaujímať oň.

.....a vajíčko aj s bielkom, či len žltko, lebo otec mi povedal, že len žltko im mám dať.
Uvar vajce natvrdo a postrúhaj na jemno a pomiešaj so šrotom, ale až tak najskôr na 4-5. deň a nenechaj im to dlho, aby to neskyslo.

...a čaj čierny prečo ? proti hnačke ? Nestačí im čistá vodička ? Piť už dnes ? Napijú sa samé, či im treba zobáčiky ponamáčať ?
Čaj je prevencia proti príp. žalúdočným problémom. Nič s tým nepokazíš. Do misky postav nejaký pohárik, aby sa v nej nemohli utopiť. Piť začnú samé, bez namáčania zobáčikov!

A kedy môžu ísť von ? (samozrejme do ohrady najprv)
Ak ich máš s kôčkou, môžu byť vonku stále, s možnosťou schovania sa pred daž´dom pod prístrešok, ale pozor na predátov, ktoré ich môžu aj v noci spod kôčky vybrať. Kôčka im poskytne patričné teplo a skrýšu, ale proti potkanovi, lasici, či mačke si nepomôže ani ona.
Ak ich máš v odchovni pod žiarovkou, tak von až keď budú doperené, t.j. tak v 4. týždni, s možnosťou schovávania sa pred slnkom i dažďom.
Keby si ich každý deň prekladala z odchovne do vonakjšej ohrady a naspäť, budeš ich pri chytaní zbytočne stresovať.

Odchovávam ročne cca 600 kureniec zriedkavých a vzácnych plemien hrab. hydiny a bažantov, takže už som nejaké skúsenosti nadobudol za tie roky.
http://s48.radikal.ru/i121/1105/be/dbda32d88548.jpg (http://www.radikal.ru)[/QUOTE]
A dali by sa nejaké sliepočky také čo by už mohli byť vo výbehu medzi ostatnými od teba kúpiť ? Som si kupovala z Banky pri Piešťanoch ale nedovezú mi to do Ba , takže mám s tým problém. Dakujem za odpoved
Peter z Bratislavy
30.05.11,17:17
Mam už vonku Forverky, Laflešky a zdr. Araucany liahnuté 9.4.
Len neviem, či nás tu za inzerciu niekto nebude penalizovať.
pošli mi radšej mail priamo na moju mailovu adresu:
ferientours@chello.sk

http://s005.radikal.ru/i210/1105/37/a1c191ec6898.jpg (http://www.radikal.ru)
Hrdzoska
30.05.11,17:22
Poslala som ti mail. Dik.
wagner
19.06.11,08:29
Tento rok som sa vrátila aj ja k chovu sliepok. Zatiaľ sú to iba kurence a kuriatka, ale snáď z nich budú aj sliepky. Tie tmavé to je Diamant - keď boli malé a teraz keď majú sedem týždňov. Tie druhé sú ešte malé - Kalimero. Keď podrastú pridám foto.
Peter z Bratislavy
19.06.11,08:38
Dnes sa mi liahnu posledne kuriatka (posledne nasadená liaheň). Sú to bažantíci zlatí a diamantoví a rarita v Europe-čiernočierne kury Ayam cemani (pôvodom z Indonezie).
Prikaldam ich foto dnešných 1-denných kuriatok
http://i039.radikal.ru/1106/51/bf2342764ced.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s50.radikal.ru/i128/1106/44/68f0d58258ff.jpg (http://www.radikal.ru)
Anna123
19.06.11,08:40
Aj kuriatka sú milé, aj ja som na jar podsadila sliepku a mám 9 kurčiat som zvedavá koľko bude kohútikov. Tiež ich tak chováme, že im hodíme listy zo zeleniny ale aj burinu - u nás to volajú "musec", to im veľmi chutí.
Chokma
22.06.11,13:46
Ja mam taku otazocku - jestvuje nieco, prostrednictvom coho je mozne zistit, ktore vajko ma v sebe zarodok? Samozrejme este predtym, nez si nan sadne sliepka. Mame sice velmi dobrych kohutikov. Od troch sliepok som mala dva zaprdky, takze super. Ale aj tak by ma to zariadenie zaujimalo. A tiez kde a za co sa to da kupit.
Peter z Bratislavy
22.06.11,14:09
Bohužiaľ nič také neexistuje, čím by sa dalo zistiť, či je znesené vajce oplodnené, alebo nie. Zisťuje sa to cca na 7. deň od začatia inkubácie (vložení vajca do liahne, či pod kvôčku) presvietením vajec ovoskopom (presvecovačkou). Ak je oplodnené, tak su v ňom tenké červené nitky - pavúčik. Ak je neoplodnené svieti ako lampa a nič v ňom nevidno.

Keby take niečo bolo možné, tak by som to už dávno mal, ale aj tak oplodnenosť vajec som mal tohoho roku od 80-100%, takže v norme. Len bohužiaľ sa vyliahne cca 60-75% kohútikov zo všetkých kureniec.
Chokma
22.06.11,19:17
dakujem.

takze chlapi hraju presilovku, co? :D

mne sa dnes nejako neplanovane (zabudla som si zaznacit, kedy si lapla) vyliahli mali operenci. A to tento rok uz druhykrat od tej istej. Prvykrat som jej dala kuriatka spolu s ostatnymi jednej kvocke a dva tyzdne behala po dvore a sup zas na vajcia a chuderka, zas zostala bez prirastku, lebo sice dobre liahne, ale ako opatrovatelka je hrozna... takze zas skoncili u sliepky kolegyni.

Mame asi 30 sliepok a poviem vam asi 15 mi sadlo. Kazdu chvilu cakam, kedy najdem aj kohuta sediet... :D len uz nemam priestory, aby kazda mala sukromie :P
ZEvina
23.06.11,06:46
Nám by sa mali vyliahnuť teraz v sobotu. Takúto poctivú kvočku sme ešte nemali. Z vajíčok zbehne sa len najesť, napiť a "poumývať". A tuším vie aj počítať. Podsadila som 10 vajíčok a babky mi vraveli, že ich musí byť nepár. Keďže už sedela 3 dni, tak som pridávať nechcela, ja že jedno jej zoberiem a na môj veľký úžas - ona jedno rozbila a zjedla! Asi počula tie babky... :D:D:D
zuzique1
18.07.11,19:33
ahoj nevie mi niekto v okolí Michaloviec poradit kde by som mohla kupit sliepocky aj s kohutikom ? uz mame prenich vsetko prichystanee vybeh , kurnik a sliepocky este nikde......:)
Hrdzoska
25.07.11,13:16
V sobotu sa mi v liahni vyliahli kuriatka- teda začali sa liahnuť vo štvrtok a tie oneskorené v sobotu, ale v liahni mi ostalo 7 ks. Po presvietení som videla že tam niečo je ale ako zistiť či sú v poriadku a je možné že by sa liahli tak dlho?
Peter z Bratislavy
25.07.11,15:47
Nie je vporiadku, aby sa kurence z jednej násady a z 1 plemena liahli tak dlho. Chýba im buď vlhkosť, alebo zárodky odumreli pred vykľutím, ak boli oplodnené? . Daj tie vajcia plaviť do vlažnej cca 33°vody a uvidíš, či budú len nehybne plávať (mrtve), alebo sa niektoré bude hýbať a "tancovať"
Chyba môže byť aj v rodičovskom hejne, alebo jeho výžive, či príbuznosti.
Čím neskôr k letu sa kurence liahnu, tým sú slabšie, lebo už vo vajciach je menj vitamínov a živín oproti jarným násadovým vajciam.
mirsafe
01.08.11,09:16
dobry den.poprosil by som niekoho kto by mi vedel poradit v akom pomere by som mal kupit sliepka/kohut....planujem kupit 25 sliepok....,
vravieva sa viac kohutov na jednom smetisku sa neznesie....je to pravda?
a ten moj nprepokladany pocet sliepok by mal mat cca aky velky vybeh....?
mam na vyber sliepky/cervena,cierna,jarabata,modra/ktora znich sa oplati najviac-produkcia vajec/maso...
lebo doteraz som zachranoval sliepky z velkochovov..... ale viac starostiako uzitku......preto chcem vyskusat chovat sliepky od mlada...co to da....
za odpovede velmi pekne dakujem
alusa783
01.08.11,09:24
ahoj u nas mama hovorila že ked je kohut skôr sa kazaia vajcia tak neviem či je to overené vyskumom :D alebo len dedinská mudrost ale asi na tom niečo bude
a ked nám sliepka sadne tak si vymeníme vajcia s ludmi čo maju aj kohuta a môže sediet
mirsafe
01.08.11,09:31
no nieco na to moze byt......som pocul aj taku verziu..../ked ich kohut.....to... tak ze lepsie znasaju...../vies ja som pristahovalec z mesta....takze sa snazim takymto nejakym sposobom ziskavat info.....dakujem
Chokma
01.08.11,09:37
Pozri aj tuto temu: http://www.porada.sk/t92082-chov-sliepociek.html

Peter z Bratislavy ti dobre poradi. ;-)

My mame na dvore tiez zmesku, a si tak 30-40 sliepok a mame dvoch kohutov. Ono zalezi od danych jedincov ako sa znesu, kto bude hrat prvu notu a ci sa ten druhy podriadi. Mali sme aj takych co sa bili a jeden druheho zo sliepky zhadzoval, to je tiez na prd.
mirsafe
01.08.11,09:49
dobry den PETER ako citam vase prispevky vidim sa vyznate....potreboval by som poradit v akom pomere by som mal kupit sliepka/kohut....planujem kupit 25 sliepok....,
vravieva sa viac kohutov na jednom smetisku sa neznesie....je to pravda?
a ten moj prepokladany pocet sliepok by mal mat cca 25 aky velky vybeh....?
mam na vyber sliepky/cervena,cierna,jarabata,modra/ktora znich sa oplati najviac-produkcia vajec/maso...
lebo doteraz som zachranoval sliepky z velkochovov..... ale viac starostiako uzitku......preto chcem vyskusat chovat sliepky od mlada...co to da....
za odpoved velmi pekne dakujem
mirsafe
01.08.11,10:14
chokma
a cca aky priestor vybeh by mali mat? momentalne mam cca 60m2,bude im to stacit? alebo mam zvacsit....dakujem
Peter z Bratislavy
01.08.11,16:44
Hodne závisí od toho aké plemeno si zaobstaráš. Kohúty ľahkých plemien su temperamentní a obskaču aj 10-12 sliepok a oplodnenosť je vysoká. Medzi také patria napr. Vlašky, Laflešky, Minorky,. Znášajú veľké biele vajcia, ale sú dosť lietavé a naviac kohútom môže v krutej zime odmrzať hrebeň.
Stredne ťažké (mäsovo-nosivé) plemená sú u nas najrozšírenejsie . Sem patria napr. Hempšírky, Oravky, Sasexsky, Plymutky, Amroksky. Tu je optimálne hejno do 10 sliepok na 1 kohúta. Majú slušnú znášku (180-220 vajec) a kohúty sú aj slušne zmäsilý, takže aj do hrnca bude dosť.

Určite v takom malom priestore nemôžeš mať 25 sliepok a 2 kohútov. Budú sa zhadzovať zo sliepok a robiť si zle.

Peter
Chokma
01.08.11,17:21
Ja by som sa priklonila tiez skor ku kombinovanemu typu - aby boli aj na masko a aj na vajka, ze vraj su aj menej narocne na starostlivost - napr. ohladom tepla. Ja mam dobru skusenost s hempsirom, mame myslim takeho kohutiska a je to riadny kus, ked som ho naposledy vazila, mal 4,5 kg a aj povahovo mi sedi - je starostlivy, neagresivny, ma tam este dalsieho partaka a normalne na neho dozera, ci si aj on dobre robi robotu a ci su s nim sliepky spokojne :D:) fakt inteligentny kohut... len este nevie rozpravat, ale par rokov a naucim ho aj to. :--- Asi povaha aj zavisi od kazdeho jednotlivo, podobne ako s ludmi, ale na toho mojho nedam fakt dopustit.

Co sa tyka sliepok, tak z tych mame poradnu zmesku, asi ako vacsina beznych dvorov, tie uz rozlisujem podobne, ako jarabate, hnede, cierne, sive :D:--- proste co sa vyliahlo kedy.

A kde planujes kupovat, ak sa smiem opytat?
Chokma
01.08.11,17:39
Neda mi to. Peter, prosim ta, co je ten moj kohut zac? Je to hempsir, ako som pisala? Asi sa to nebude dat na sto percent urcit, ale predsa - co ma v sebe?

80582

80586

80589

80592
Chokma
01.08.11,18:06
A este by ma celkom zaujimala taka vec - do akeho veku je vhodne chovat sliepky, resp. dokial su ako produktivne. Kolko sa dozivaju celkovo a tak. Lebo my tak po troch rokoch zvyknemie obmienat, aj skor, podla situacie v mraznicke :D Ale zase stare osvedcene kvocky si zvyknem nechavat dlhsie...
mirsafe
01.08.11,18:34
madzi salou a galantou.....topolnica.....to je ralativne ku mne najblizsie.....a preto som sa pytal to ze cervena,cierna...lebo na akoze net.stranke maju napisane len tolko.....a ja ako laik.....sa tomu moc nerozumiem.....
mirsafe
01.08.11,18:39
dakujem za radu....a este jednu otazocku by som mal,ze tam kde idem kupovat sliepky maju oznacene/cervena cierna ..../ako som pisal predtym........to oznacenie okrem sfarbenia peria....este znamena aj nieco ine........dakujem
Chokma
01.08.11,18:43
Peter z Bratislavy
01.08.11,18:49
Chokma,
evidentne ma Tvoj kohut predkov plemena New Hempshire (Hempšírka), ale sliepocky su naozaj potomkovia vsetkych moznych hybridov. Farmy predávajú užitkové hybridy - kuriatka, či mládky buď na znášku, alebo na mäso (brojlerové kurence) a nie čistokrvnú hydinu. Mnohe farmy po 1. roku, keď sliepky prchnu (a neznášajú) ich radšej popredajú, keďže by prišli o časť produkcie a zisku. Po 2. roku znášky však prudko začne klesať znáška a tak v 3. roku sliepka viac zožerie ako vyprodukuje. Preto ich po 2. roku znášky treba vymeniť. Nemá zmysel od nich odchovávať kurence, keďže sú to úžitkové krížence (na znášku, či na mäso) a ich potomstvo budú krížence krížencov, čiže nikto už nedokáže určiť, ak vlastnosti budú mať a akú znášku.
Preto odporúčam čistokrvné plemeno, od ktorého si odchováte kuriatka, ktoré budú mať podobne užitkové vlastnosti ako ich rodičia. Len je dobré zohnať si nepríbuzného kohúta k hejnu čistokrvných sliepočiek.

Aj keď farmy často deklarujú znášku aj 300 vajec u nosných hybridov, toto číslo je v prídomovom gazdovskom chove nedosiahnuteľné, hlavne ak sa krmi len zrnom a zbytkami. Takúto produkciu dosiahnu hybridy len pri prísnom svetelnom, tepelnom a krmnom režime vo farmových podmienkach.

AK si chcete urobiť trošku obraz o čistokrvných plemenách, odoporúčam navštíviť od 18.-20.8. nitriansky Agrokomplex, kde sa bude konať aj celoštátna výstava mladej čistokrvnej hydiny.
Chokma
01.08.11,18:55
Chokma,
evidentne ma Tvoj kohut predkov plemena New Hempshire (Hempšírka), ale sliepocky su naozaj potomkovia vsetkych moznych hybridov. Farmy predávajú užitkové hybridy - kuriatka, či mládky buď na znášku, alebo na mäso (brojlerové kurence) a nie čistokrvnú hydinu. Mnohe farmy po 1. roku, keď sliepky prchnu (a neznášajú) ich radšej popredajú, keďže by prišli o časť produkcie a zisku. Po 2. roku znášky však prudko začne klesať znáška a tak v 3. roku sliepka viac zožerie ako vyprodukuje. Preto ich po 2. roku znášky treba vymeniť. Nemá zmysel od nich odchovávať kurence, keďže sú to úžitkové krížence (na znášku, či na mäso) a ich potomstvo budú krížence krížencov, čiže nikto už nedokáže určiť, ak vlastnosti budú mať a akú znášku.
Preto odporúčam čistokrvné plemeno, od ktorého si odchováte kuriatka, ktoré budú mať podobne užitkové vlastnosti ako ich rodičia. Len je dobré zohnať si nepríbuzného kohúta k hejnu čistokrvných sliepočiek.

Aj keď farmy často deklarujú znášku aj 300 vajec u nosných hybridov, toto číslo je v prídomovom gazdovskom chove nedosiahnuteľné, hlavne ak sa krmi len zrnom a zbytkami. Takúto produkciu dosiahnu hybridy len pri prísnom svetelnom, tepelnom a krmnom režime vo farmových podmienkach.

AK si chcete urobiť trošku obraz o čistokrvných plemenách, odoporúčam navštíviť od 18.-20.8. nitriansky Agrokomplex, kde sa bude konať aj celoštátna výstava mladej čistokrvnej hydiny.

Budes tam aj ty vystavovat? Zvyknem tam chodit, tam su teda kraaaaasne kusy. :)

O tych farmach - no bohuzial, vynesene sliepocky od nich maju aj dost vo vnutri nadory :( to je asi pozostatok toho, ze boli do nich ladovane latky, aby znasali co najviac...

Tie stare "osvedcene" kvocky si nechavam hlavne kvoli dobremu liahnutiu. Liahen nemam, tak sa musim spoliehat na ne a po roznych skusenostiach s roznymi sliepkami - jedna sedi prituho, male podliavi, dalsia vytahuje z vajicok, ina je zas prilis agresivna ku mne...
Peter z Bratislavy
01.08.11,19:00
Na vystavu mladej hydiny počas Agrokomplexu som prihlásil 11 parov tohoročnej mladej hydiny 8 plemien. Mnohé sú aj predajné.
V katalogu budú aj adresy chovateľov a čo chovajú, takže potom sa s nimi môžeš skontaktovať a príp. dohodnúť, čo majú doma na predaj z plemien, ktoré chovajú.
mirsafe
02.08.11,04:58
Peter
prosim vas ktore z tychto plemien je stredne tazke/cervene-Moravia,Isa-brown,Tetra/;/modre,jarabate-Dominant/?
A este na margo toho vybehu co ste mi pisal ,ak by som im spravil cca 1m vysoku oplotku okolo vinice..../to by nemali preletiet..../podla vas moze byt? hroznu by nemali ublizit.......
nie ? este ku krmeniu...ja momentalne krmim len kukuricou a psenicou.....ale niekde som cital ze aj jacmen moze byt?/ neposobi negativne na znasku...? dakujem
mirsafe
02.08.11,04:59
Chokma
Ano to je ta farma........
Peter z Bratislavy
02.08.11,16:35
Peter
prosim vas ktore z tychto plemien je stredne tazke/cervene-Moravia,Isa-brown,Tetra/;/modre,jarabate-Dominant/?
A este na margo toho vybehu co ste mi pisal ,ak by som im spravil cca 1m vysoku oplotku okolo vinice..../to by nemali preletiet..../podla vas moze byt? hroznu by nemali ublizit.......
nie ? este ku krmeniu...ja momentalne krmim len kukuricou a psenicou.....ale niekde som cital ze aj jacmen moze byt?/ neposobi negativne na znasku...? dakujem


Ani jedno, čo z toho tu uvadzaš nie je čistokrvné plemeno, ale sú to užitkové hybridy, tak ako som už písal vyššie.
1m vysoky oplotok sliepka aj preskoci, takze to velky zmysel nemá. S tou pšenicou je to OK, ale s kukuriou opatrne, lebo Ti stučnejú a nebude znáška. Jačmeň nie je moc vhodný.
Chokma
02.08.11,17:30
Teraz som si spomenula na jednu epizodu z "farmy", kde sliepky preletovali a slecny taktne upozornili farmara, ze ma zvysit plot. On im na to, ze im staci ostrihat kridla a ony mysleli, ze normalne cele kridla od hrudnika. :D

Takze okrem zvysenia plotu, odporucam aj ostrihat jedno kridlo, aby pri pripadnom preletovani stratili rovnovahu. ;) Ale len brka, nie cele kridla. :---:D

Mne jacmen sliepky ani nechcu, ani hrach... ani kacice. Ked sa ho pokusaju zrat, tak to vypada ako keby ich pichal a skrtil v hrdle... neviem. Kukuricku zvykneme davat trochu len cez zimu.

Sliepky su inac prakticky vsezravci - takze spapaju aj odpad z kuchyne, puknute rajciny, tekvicu, uhorky... a ked ti preskocia, tak sa obavam, ze aj to hrozno.
pavol54
02.08.11,18:22
Teraz som si spomenula na jednu epizodu z "farmy", kde sliepky preletovali a slecny taktne upozornili farmara, ze ma zvysit plot. On im na to, ze im staci ostrihat kridla a ony mysleli, ze normalne cele kridla od hrudnika. :D

Takze okrem zvysenia plotu, odporucam aj ostrihat jedno kridlo, aby pri pripadnom preletovani stratili rovnovahu. ;) Ale len brka, nie cele kridla. :---:D

Mne jacmen sliepky ani nechcu, ani hrach... ani kacice. Ked sa ho pokusaju zrat, tak to vypada ako keby ich pichal a skrtil v hrdle... neviem. Kukuricku zvykneme davat trochu len cez zimu.

Sliepky su inac prakticky vsezravci - takze spapaju aj odpad z kuchyne, puknute rajciny, tekvicu, uhorky... a ked ti preskocia, tak sa obavam, ze aj to hrozno.
Kadial sliepka prejde ani tráva nerastie.
mirsafe
03.08.11,05:50
Ani jedno, čo z toho tu uvadzaš nie je čistokrvné plemeno, ale sú to užitkové hybridy, tak ako som už písal vyššie.
1m vysoky oplotok sliepka aj preskoci, takze to velky zmysel nemá. S tou pšenicou je to OK, ale s kukuriou opatrne, lebo Ti stučnejú a nebude znáška. Jačmeň nie je moc vhodný.


a prosim vas neviete nahodou,kde by som mohol kupit tie stredna tazke plemena....../ Hempšírky, Oravky, Sasexsky, Plymutky, Amroksky/
lebo co som videl na farmach....vsetko su hybridy.......este k tomu oploteniu.....1,5m vyska+/ostrihane letky/ to uz postaci?
dakujem
Peter z Bratislavy
03.08.11,15:44
Teraz od augusta začnú výstavy zvierat, kde sa dá kúpiť čistokrvná hydina, resp. podľa katalogu z výstavy najsť jej chovateľa.
Prípadne na inzerat na:
http://www.ifauna.cz/drubez/inzerce/r/
viki2
03.08.11,20:18
No tak presne s takýmto nápadom prišiel včera môj muž :D... Aj iní to tu už spomínali, napr. 220870 ;)...: A tak mi to vŕta v hlave, že čo keby... :rolleyes:
Neviem si predstaviť ale tieto veci:
a/ chovať sliepky v "centre" mesta :eek:
b/ čo na to sused, pri plote ktorého by sa ocitli :mad:
c/ čo na to sliepky :D
d/ čo spraviť, keď príde ich čas - ísť do polievky... :(
e/ koľko ks hydiny treba na minimálny základný chov, aby znáška vajec stačila pokryť spotrebu 4-člennej domácnosti :rolleyes:



Oliwa, nejako si sa odmlčala:rolleyes:, budú sliepočky?

....čítam túto diskusiu, lebo naberám skúsenosti (zatial len teoretické:o).....na jar sa na to dáme aj my s manželom.....mama skoro spadla zo stoličky:eek:.......35-rokov som žila v meste a teraz pestujem zeleninu, plejem burinu a idem chovať sliepky;)

....tak len píšte, nech sa niečo podučím....:cool:
Vladimir Blaha
07.08.11,19:40
potreboval by som vediet ktore sliepky znasaju najviac vajec.
Vladimir Blaha
07.08.11,19:47
potreboval by som poradit. Doteraz som mal vajicka zo zltimy zltkami a teraz mam vela bielych zltkov.Sliepky maju vsetko co potrebuju aj vybeh do zahrady dakujem za dobru radu.
Peter z Bratislavy
08.08.11,15:39
Z čistokrvných plemien hydiny majú najvyššiu znášku Leghornky, ktoré sú pôvodné plemeno, ktoré stálo pri tvorbe nosných hybridov. Aj ďalšie však dosahujú slušnú znášku (Vlašky, Rýnske, Laflešky, Sasexsky, Hempšírky, ...) okolo 200 vajec. Všetko však závisí od křmenia a chovateľských podmienok.

Pokiaľ majú dostatok zeleného krmiva, aj vajcia by mali mať do oranžova sfarbený žltok. Vo veľkochovoch sa to dosahuje pridávaním farbiva karotén do krmnej dávky.

http://s40.radikal.ru/i089/1108/e9/ab047fd3aa71.jpg (http://www.radikal.ru)

http://s002.radikal.ru/i198/1108/b0/ac211fb64f61.jpg (http://www.radikal.ru)
Chokma
08.08.11,15:46
Iiiiha, biele zltky? Tak to som este nevidela. :eek:

Este ohladom toho vybehu, co spominal mirsafe, tak mi napadlo ako to mala spravene moja mamastara - mala kurnik a klasicky dvor pre sliepky, kde po dlhsom pobyte sliepok samozrejme nic nerastlo. A potom za tym dvorom mala dalsi dvor, tam mala travu a ovocne stromy. A tak z casu na cas pustala tam popast sliepky, cize jej spapali travu akurat tak ako kosacka. :D A celkom sa mi to vidi dobry napad.
My to sice tak teraz nemame - sliepocky travu dostanu len, ked kosime. Dostavaju vsak odpad z kuchyne a zo zahrady, takze farebnost zltkov tiez neriesime. Ale keby som si mala vybrat alebo vysnivat nanovo ten vybeh pre sliepky, tak by som to urcite spravila tak ako to bolo u mojej mamastarej - "dvojdvor". :);)
mirsafe
09.08.11,17:50
dobry den peter.
mam zas na vas jednu prosbu....dostal som ponuku na take plemeno....sussex D104....../ma aj ine plemena ak zajtra zistim ake tak napisem co by ste odporucil....ak nieco take bude.... :-) stretol ste sa uz s takym? a aky hmostnostny ramec maju slipka a kohut.......? a je to pravda co som sa docital na nete ze toto plemeno je dost agresivne,trhanie peria a kanibalizmus.....?
vopred dakujem za odpoved
wagner
09.08.11,18:38
a prosim vas neviete nahodou,kde by som mohol kupit tie stredna tazke plemena....../ Hempšírky, Oravky, Sasexsky, Plymutky, Amroksky/
lebo co som videl na farmach....vsetko su hybridy.......este k tomu oploteniu.....1,5m vyska+/ostrihane letky/ to uz postaci?
dakujem

Skús si pozrieť gyron.sk. Tam predávajú rôzne druhy. Ja som tento rok odtiaľ kúpila kalimero - mäsový typ. Majú tam aj Hempšírky.
Peter z Bratislavy
09.08.11,19:09
dobry den peter.
mam zas na vas jednu prosbu....dostal som ponuku na take plemeno....sussex D104....../ma aj ine plemena ak zajtra zistim ake tak napisem co by ste odporucil....ak nieco take bude.... :-) stretol ste sa uz s takym? a aky hmostnostny ramec maju slipka a kohut.......? a je to pravda co som sa docital na nete ze toto plemeno je dost agresivne,trhanie peria a kanibalizmus.....?
vopred dakujem za odpoved

Nejde nahodou o nosivý hybrid vo farebnom raze biela kolumbia (taky ako maju sasexsky?). To cislo D104 tomu ansvedcuje. V takom priapde nejde o plemeno, ale o uzitkový hybrid. o ktorom ja nič neviem, keďže chovám len čistokrvné plemená.
sasexsky sú stredne ťažké plemeno na znášku, ale kohúty dorastajú do slušných rozmerov, takže aj v hrnci je užitok.
Peter
maviem
20.09.11,08:46
obnovujem tému.
Chcela by som sa opýtať,ako to vlastne je s kvočkou.nasadila som kvočku,mama mi dala vajíčka(tento rok mala asi 7 kvočiek,každa vysedela od 12-16kurčiat.)moja kvočka sedela na vajičkach a ani jedno nevyšlo.ked už vajička pod nou začali strielať,povyhadzovala som ich.ona z hniezda nezišla,sedela dalej.dala som jej tam 5 vajičok a včera sa vyliahli 2 kuriataka.prečo na 1x nič nevyšlo?kvočka sadela poctivo
patrik409
22.09.11,15:34
To isté sa stalo aj nam ale neviem prečo .
220870
22.09.11,17:21
za 1.)máte impotentného kohúta:mee:
2.)kohútovi sa nechce:mee:
3.)kohút je starý nevládze:mee:
4.)na kohúta je moc sliepok , nestíha chudáčisko:D
5.)kohúti si veberú vždy len zopár sliepok ktoré obšívajú,len od týchto sliepok sú vajcia plodné
5.)vajcia nesmú nachladnúť
6.)vajec nesmie byť moc tak akurát je 6-7.inak ich sliepka nadokáže všetky naraz dať pod seba a ohrievať,niektoré začnú vytrčať a nachladnú pokazia sa.
7.)hniezdo by malo mať tvar asi ako tanier ,tak aby sa vajcia nevykotúľavali spod sliepky
8.)keď sliepka sadne je dobre ju zatvoriť ,odstaviť od ostatných tak aby sa jej nepchali do hniezda ,nevyrušovali ju.
9.)mladé sliepky nevedia dobre sedieť na vajciach ,aj to sa treba naučiť.:---
Peter z Bratislavy
07.10.11,12:41
Pre tých, čo si chcú zaobstarť čistokrvné plemená sliepok, alebo nepríbuzného kohúta do chocu:
15. Senecká výstava zvierat sa koná v dňoch 8.-9.10.2011 na parkovisku vedľa amfiteátra v Senci. Otvorené pre verejnosť je v sobotu od 8.-18.hod. a v nedeľu od 8-13. hod. V nedeľu od rána je súčasne aj tradičná burza. Je prihlásených 300 holubov, 210 kusov hydiny a 150 králikov. Veľa vystavemných a čistokrvných zvierat je predajných. Bližšie informácie u p. Lévaia na tel: 0903323499
Peter z Bratislavy
09.10.11,16:13
Ak chcete vidieť aké všeliaké plmená hydiny v Senci boli vystavené, fotoreportáž nájdete na webe:
http://www.ifauna.cz/drubez/forum/r/detail/747060/vystava-zvierat-v-senci
Peter z Bratislavy
18.03.12,17:55
Keďže sú dnes vajíčka nenormálne drahé, odporúčam si teraz obsatarť kuriatka nosivých plemien, aby ste boli sebestační v zásovovaní vajíčkami.
Práve sa liahnu.
http://s019.radikal.ru/i607/1203/87/44df6d2c6a48.jpg (http://www.radikal.ru)
bupi
22.03.12,09:09
Daju sa niekde zohnat kuriatka od kvocky? Alebo kvocka?
220870
22.03.12,18:18
Kvočku teraz asi nezoženiete, ale v máji ich bude po dedinách viac, ako dosť.Dajú sa kúpiť aj s kuriatkami.Treba sa len pýtať vo svojom okolí po dedinách.Ja už mám u mojej mami jednu zajednanú.
Peter z Bratislavy
22.03.12,18:39
Daju sa niekde zohnat kuriatka od kvocky? Alebo kvocka?
Načo potrebuješ kuriatka od kvočky? Jediná "výhoda" u nich bude, že asi budú mať zachovaný pud kvokavosti. Pokiaľ to však budú kurence po nosných hybridoch, tak to budú "bastardi" účelových nosných krížencov, o ktorých nikto nevie, aké budú mať užitkové vlastnosti.
Odporúčam si radšej obstarať kuriatka (aj z liahne) ale čistokrvných plemien, ktoré sa v drobnochovateľských podmienkach vyrovnajú znáškou, nosivým hybridom.
Môžem odporučiť napr. plemená: Amroks, Plymuth, Sussex, Hempšír, Bielefeldka,...
Niektoré z nich sa budú liahnuť teraz v sobotu 24.6.

Práve som prekladal vajíčka z liahne do doliahne a už to tam piští, takže v sobotu 24.3. ich bude plno...

http://s019.radikal.ru/i606/1203/c1/28e5c892a6ae.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s018.radikal.ru/i502/1203/ab/365a47ea9c04.jpg (http://www.radikal.ru)
bupi
23.03.12,22:20
Hybrid,nehybrid, kvocka zila urcite na trave, na dvore, jedla psenicu, zihlavu, dazdovky a vsetko co nasla podla slobodneho slepacieho rozhodnutia. Slachtena sliepka slachticna dostala do zobacika zmesku zo zomletych kuracich kosti ako kanibalka a dalsie umele hmoty, presne podla normy a nic ine, stavim sa, ze vsetky rovnako, bez ohladu na to, kto je chovatelom. Kto by uz v liahni so stovkami malych kuriatok daval srot, ktory zomlel sam s tym,ze vedel, co tam dal. :rolleyes: A chudata mlade, ani ten materinsky cit nevedia co je, nie su take pritulne ako mamine kvockine. Absentuju im zakladne slepacie city:D
Preto zopar vajec hore- dole, radsej kvocku ako liahen.
Peter z Bratislavy
24.03.12,05:53
Hybrid,nehybrid, kvocka zila urcite na trave, na dvore, jedla psenicu, zihlavu, dazdovky a vsetko co nasla podla slobodneho slepacieho rozhodnutia. Slachtena sliepka slachticna dostala do zobacika zmesku zo zomletych kuracich kosti ako kanibalka a dalsie umele hmoty,:D
Preto zopar vajec hore- dole, radsej kvocku ako liahen.

Zrejme to máš pomýlené. Kvočka môže byť kvokajúca sliepka čistokrvnej hydiny a zriedkavo aj hybrida. Práve tie vysokoznáškové hybridy na farmách futrujú špeciálnymi zmeskami, aby zniesli čo najvaic vajec za 11 mesaicov a potom ich zlikvidujú.
Čistokrvné plemená kedysi boli práve zdrojom na vyšľachtenie úžitkových (mäsových, či nosivých) hybridov.
Čistokrvné sliepky sa na farmách nechovajú, keďže by nedosiahli také parametre znášky, či rýchleho rastu, ako hybridy. Čistokrvné plemená sú len v záujmových chovoch (na dvoroch) drobnochovateľov a kuriatka, ktoré sa od nich vyliahnu majú presne tie isté vlastnosti, ako ich rodičia, na rozdiel od kuriatok vyliahnutých od hybridov. Tam nikto ani len nemôže tušiť, ake budú mať vlastnosti, vďaka genetickým zákonom.
Ale zožeň si čo chceš, len potom nebu´d prekvapený výsledkom....
http://s018.radikal.ru/i518/1203/85/01596374bb9b.jpg (http://www.radikal.ru)
http://i073.radikal.ru/1203/0f/0ef95d5fba60.jpg (http://www.radikal.ru)
220870
24.03.12,05:56
Krasavice.
bjuty smis
24.03.12,06:02
miss 2012....a iste aj bojujú za svetový mier
bupi
24.03.12,23:19
Peter, a cim krmis svoje kuriatka a sliepky?
Tie dvojfarebne su velmi pekne.;)
Chokma
25.03.12,05:24
Zrejme to máš pomýlené. Kvočka môže byť kvokajúca sliepka čistokrvnej hydiny a zriedkavo aj hybrida. Práve tie vysokoznáškové hybridy na farmách futrujú špeciálnymi zmeskami, aby zniesli čo najvaic vajec za 11 mesaicov a potom ich zlikvidujú.
Čistokrvné plemená kedysi boli práve zdrojom na vyšľachtenie úžitkových (mäsových, či nosivých) hybridov.
Čistokrvné sliepky sa na farmách nechovajú, keďže by nedosiahli také parametre znášky, či rýchleho rastu, ako hybridy. Čistokrvné plemená sú len v záujmových chovoch (na dvoroch) drobnochovateľov a kuriatka, ktoré sa od nich vyliahnu majú presne tie isté vlastnosti, ako ich rodičia, na rozdiel od kuriatok vyliahnutých od hybridov. Tam nikto ani len nemôže tušiť, ake budú mať vlastnosti, vďaka genetickým zákonom.
Ale zožeň si čo chceš, len potom nebu´d prekvapený výsledkom....

Napriek tomu, ze sama chovam krizencov, suhlasim. Inak ten nas kohutisko, co na neho nedam dopustit, co ako hempsirovi z oka vypadol, ma teraz piatich partakov a ti su navlas podobni jemu, no podarili sa mu, darmo.

Ja sa hlavne cudujem tym starym ludom, co si isli kupit z farmy vynesene sliepky, preto, aby im niesli. Ti len budu prekvapeni...
My sme tak raz spravili, ze vsak na polievku budu dobre... no ani na tu sme ich neboli schopni dat, aspon havkaci mali papanicu. Kazda jedna mala na vajecnikoch nador, mozme hadat preco... a o tom ako dlho im trvalo, lez pochopili, ze po dvore sa chodi a netrci sa v kute, to ani nehovorim...
Peter z Bratislavy
25.03.12,06:06
Prvé 3 dni dostávajú vyliahnuté kuriatka čistý kukuričný šrot a postupne primiešavam K1 zmesku, až po týždni prejdem na K1 zmesku. Napájam čistým čiernym čajom a od cca 1 mesiaca veku prjedem na vodu. Cca 2 mesačné kurence začnem privykať na pšenično kukuričný šrot a cele zrno pšenice a postupne prejedem na to. Ešte pridávam do nápoja vitaminy AD3, alebo Karnivit.
Práve sa mi vyliahlo cca 400 kuriatok 16 plemien a farebných rázov
http://s58.radikal.ru/i160/1203/14/a03ce3eeb372.jpg (http://www.radikal.ru)
220870
25.03.12,06:29
Máte na predaj?
Peter z Bratislavy
25.03.12,06:31
Mám, ale len málo, lebo skoro všetko si nechávam do chovu a na vystavy. Su tam na predaj kuriatka Hamburčanky a Orlovky
majkatorka
25.03.12,15:04
mam doma 11 kuriatok z chovatelskeho zvezu - sussex, hempsir a amroks, zajtra budu mat tyzden, krmim ich kukuricnym srotom, struhanou mrkvou a tvarohom, na pitie vodu. su spokojne, rastu pred ocami. chovatel doporucil zmesku k1, radsej by som vsak krmila domacim cerstvym krmivom. aky vitaminovy doplnok im mam pridavat? mozem po 1. tyzdni davat struhanku, ovsene vlocky, a postupne uz aj zelene?
Peter SVK
29.03.12,17:32
Ahojte , chcel by som poradiť pri stavaní kurníku ( pre cca 30 sliepok) čomu by som sa mal vyvarovať , čím zateplit(ževraj polystyren ocdzobavaju) , nejake vetranie ako rozmiestniť, bidlo kde budu spat by malo byt asi ako hrube ? ( vraj ako porisko z metly ani velke ani male :) ) Viete mi nejako poradiť? Zas sa mi zdá fakt blbé vyhodiť cca 600€ za kurník ak by som si ho dokázal sám postaviť , materiál neni problém , len potrebujem pár osvedčených rád ak niekto takéto čosi robil alebo mal s tým skúsenosť . Vrelá vďaka.) + bodlo by nejaké obrázky alebo niečo prehladal som všetko možné ale nič som nenašiel na tak veľký počet nosníc. Vďaka.
220870
29.03.12,18:51
http://urobsisam.topky.sk/znaskovy-kurin/galeria/510/5896/#gallery-image-wrapper
Pre sliepky je polystyrén neodolateľná pochuťka.Ak ho nájdu 100% ho zožerú.
Lepšie zatepliť slamou.
Peter SVK
30.03.12,04:43
Rozmyslal som nad lata+ polystyren+lata , kvoli zatepleniu , znamy mal cez zimu 15 stupnov stymto zateplenym a pohoda . a neviem ci podlahu dat z betonu alebo len klasicky nahodit foršne a nato nejakú krytinu a slamu nato ... kvoli tiez izolovaniu... porad.
mazanova
30.03.12,09:22
z detstva si pamätám, naše kuriatka mali natvrdo uvarené a najemno pokrájané vajíčka a to bola ich jediná strava cca 2-3 týždňe+ voda
mazanova
30.03.12,09:22
z detstva si pamätám, naše kuriatka mali natvrdo uvarené a najemno pokrájané vajíčka a to bola ich jediná strava cca 2-3 týždňe+ voda
220870
30.03.12,16:44
Ja som mal v kuríne gumolín.Ľahko sa čistí.Sliepky nepotrebujú zateplenie prežijú aj bez neho stačí im bidlo a miesto na znášanie vajec.Preventívne na dvierka tvrdé pletivo tak aby sa dnu nedostala kuna .
pavol54
30.03.12,17:24
Ja som mal v kuríne gumolín.Ľahko sa čistí.Sliepky nepotrebujú zateplenie prežijú aj bez neho stačí im bidlo a miesto na znášanie vajec.Preventívne na dvierka tvrdé pletivo tak aby sa dnu nedostala kuna .
prežiť prežijú ale vajcia neznášajú lebo množstvo energie spotrebujú na udržanie telesnej teploty, akonáhle ich umiestniš na miesto kde niesú vystavené nízkym teplotám tak sa zmení aj znaška.
220870
30.03.12,19:33
Ja viem že cez mráz neznášajú,ale aspoň si trochu oddýchnu.Tak to príroda vymyslela tak by to malo byť.
wagner
31.03.12,10:55
Rozmyslal som nad lata+ polystyren+lata , kvoli zatepleniu , znamy mal cez zimu 15 stupnov stymto zateplenym a pohoda . a neviem ci podlahu dat z betonu alebo len klasicky nahodit foršne a nato nejakú krytinu a slamu nato ... kvoli tiez izolovaniu... porad.
Ja mám kurín obitý gumolinom, aj dvierka mám na zimu plné z dosiek obité gumolínom. Na dvierka som v tuhých mrazoch prehodila vrecia. Znášali celú zimu. Podlahu mám dvojitú so vzduchovou medzerou. Od spodu kurína im nemôže byť zima. Inak mám kurín poschodový, takže ten vrchný bol cez zimu prázdny - kurence som zabila. Aj teraz, keď kúpim mladé kurence, budú sedieť v kuríne zvlášť a staré zvlášť. Zase staré na zimu zabijem a mladé budú samé.
wagner
31.03.12,11:00
mam doma 11 kuriatok z chovatelskeho zvezu - sussex, hempsir a amroks, zajtra budu mat tyzden, krmim ich kukuricnym srotom, struhanou mrkvou a tvarohom, na pitie vodu. su spokojne, rastu pred ocami. chovatel doporucil zmesku k1, radsej by som vsak krmila domacim cerstvym krmivom. aky vitaminovy doplnok im mam pridavat? mozem po 1. tyzdni davat struhanku, ovsene vlocky, a postupne uz aj zelene?
Po týždni môžeš pridať varené vajíčko a asi po dvoch týždňoch aj žihľavu, šalát.Ja by som so strúhankou a ovsenými vločkami asi počkala, až po troch - štyroch týždňoch. Ale je to individuálne.
pavol54
31.03.12,11:19
mam doma 11 kuriatok z chovatelskeho zvezu - sussex, hempsir a amroks, zajtra budu mat tyzden, krmim ich kukuricnym srotom, struhanou mrkvou a tvarohom, na pitie vodu. su spokojne, rastu pred ocami. chovatel doporucil zmesku k1, radsej by som vsak krmila domacim cerstvym krmivom. aky vitaminovy doplnok im mam pridavat? mozem po 1. tyzdni davat struhanku, ovsene vlocky, a postupne uz aj zelene?
kukuričný šrot je trocha tažšie stráviteľný, nič nepokazíš štartovacími komponentami tak prvé dva týždne lebo tie obsahujú všetky doplnky na jmä na rozbeh a potom ich úplne vysadiť.
majkatorka
02.04.12,14:06
dakujem za nazory. no, zmesku k1 som kupila a po precitani zlozenia isla vratit... pridavam im nutrimix a susenu zihlavu, maju uz 2 tyzdne. ake mate skusenosti s rozlisenim pohlavia? niektore kuriatka maju vecsie chvosty, co si pametam od babky, vraj by to mali byt kohuty. su aj vecsie a drzejsie ako tie bez pierok na chvoste. v akom veku sa da rozlisit pohlavie podla vzhladu?
Chokma
02.04.12,17:30
dakujem za nazory. no, zmesku k1 som kupila a po precitani zlozenia isla vratit... pridavam im nutrimix a susenu zihlavu, maju uz 2 tyzdne. ake mate skusenosti s rozlisenim pohlavia? niektore kuriatka maju vecsie chvosty, co si pametam od babky, vraj by to mali byt kohuty. su aj vecsie a drzejsie ako tie bez pierok na chvoste. v akom veku sa da rozlisit pohlavie podla vzhladu?

A ake je zlozenie?
220870
02.04.12,17:34
dakujem za nazory. no, zmesku k1 som kupila a po precitani zlozenia isla vratit... pridavam im nutrimix a susenu zihlavu, maju uz 2 tyzdne. ake mate skusenosti s rozlisenim pohlavia? niektore kuriatka maju vecsie chvosty, co si pametam od babky, vraj by to mali byt kohuty. su aj vecsie a drzejsie ako tie bez pierok na chvoste. v akom veku sa da rozlisit pohlavie podla vzhladu?
Kohúta od sliepky rozonáte podľa hrebeňa,hneď po viliahnutí.Z vajec špicatých sa vyliahne kohút ,z vajec oválnejších sliepka.
majkatorka
02.04.12,17:51
ja som mala konkretne toto, nepacia sa mi hlavne kokcidiostatika, v malochove by sa nemali davat, to mi poradila veterinarka. tiez gmo

http://www.polnonakuptatry.sk/polnonakup/eshop/1-1-Krmne-zmesi-pre-pre-HYDINU/2-2-Odchov-kurciat-N-O-S-N-I-C-E/5/13-krmna-zmes-odchov-kurciat-lahky-typ
pavol54
02.04.12,19:12
ja som mala konkretne toto, nepacia sa mi hlavne kokcidiostatika, v malochove by sa nemali davat, to mi poradila veterinarka. tiez gmo

http://www.polnonakuptatry.sk/polnonakup/eshop/1-1-Krmne-zmesi-pre-pre-HYDINU/2-2-Odchov-kurciat-N-O-S-N-I-C-E/5/13-krmna-zmes-odchov-kurciat-lahky-typ
Ako laik neviem posúdiť čo sú tie kokci...ale viac mi vadia tie GMO
majkatorka
03.04.12,06:45
bjuty smis
03.04.12,07:07
Kohúta od sliepky rozonáte podľa hrebeňa,hneď po viliahnutí.Z vajec špicatých sa vyliahne kohút ,z vajec oválnejších sliepka.
to ten hreben tlačí na škrupinu ?
12matess3
04.04.12,09:36
Zdravim, prosim vas viete mi poradit, syn sa boji sliepok co by ste poradili aby sa uz nebal?? :-) rychle odpovede chcem ho ten zlozvyk odnaucit :-(
ajuschka
05.04.12,15:27
fuuu tak strach zo sliepok som este veru nezazila, ja nase pipiny zboznujem, su take sproste az su zlate :D
minuly tyzden som dokupila 9 tyzdnove kurence, na tie je radost pozerat.
skus mu kupit 2-3 taketo mensie pipce, a nechaj ho krmit a tak, oni za nim potom budu chodit ako psiky :) nase zacali takto pochodovat po 3 dnoch
12matess3
06.04.12,12:36
Aha, my mame 19týždňové mládky nosnice, a uz ich mame 1,5tyzdna a este nenesu vajcia co im mame pridavat do stravy co je najlepsie alebo co mame urobit aby uz zacali konecne niest???Kupili sme zmesku a tu zaciname obmienat za vselijaky odpad z pekarne, zihlavu im zacinam davat atd....neviete v com je chyba???? :-)
KoxXxo
06.04.12,13:09
Myslíme rovnaké sliepky??
220870
06.04.12,14:56
Mladé sliepky začnú znášať až keď bude teplo najskôr v máji.
12matess3
06.04.12,18:47
Aha, ake zmesky su najlepsie pre nosnice s akymi zmeskami mate vyborne skusenosti v znaske???Neviete aka je zmes hobby plus???Ked chcem male kuriatka a mam 19tyzdnove sliepky kedy sa mi mozu narodit je mozne ze sa vyliahnu kuriatka aj bez pritomnosti kohuta v domacnosti???
2009
07.04.12,03:29
Aha, ake zmesky su najlepsie pre nosnice s akymi zmeskami mate vyborne skusenosti v znaske???Neviete aka je zmes hobby plus???Ked chcem male kuriatka a mam 19tyzdnove sliepkykedy sa mi mozu narodit je mozne ze sa vyliahnu kuriatka aj bez pritomnosti kohuta v domacnosti???

Tá posledná otázka je tak rozkošne naivná aj pre mňa a to som živú sliepočku videla iba ako dieťa. ;)
Chokma
07.04.12,04:28
Aha, ake zmesky su najlepsie pre nosnice s akymi zmeskami mate vyborne skusenosti v znaske???Neviete aka je zmes hobby plus???Ked chcem male kuriatka a mam 19tyzdnove sliepky kedy sa mi mozu narodit je mozne ze sa vyliahnu kuriatka aj bez pritomnosti kohuta v domacnosti???

Tak jedine, ze si donesies vajka od susedov, kde toho kohuta budu mat. :))) Ak nemas liahen, tak musis pockat, kym sa ti rozkvoka kvocka. Nam si prave vcera zmyslela - konecne! To spoznas podla toho, ze sliepka bude cela najezena chodit a vydavat iny kvokavy zvuk a stale bude sediet. :)
Chokma
07.04.12,04:28
:)))))))
Chokma
07.04.12,04:36
Zdravim, prosim vas viete mi poradit, syn sa boji sliepok co by ste poradili aby sa uz nebal?? :-) rychle odpovede chcem ho ten zlozvyk odnaucit :-(

Aky je stary syn? Preco sa ich boji? Niekedy na neho zautocili? Alebo ich len v zivote nevidel a nepozna ich chovanie na dvore? Ak je to ten druhy pripad, tak sa len treba zoznamovat s ich spravanim, aby chapal, ze sliepky k nemu idu, lebo im nosi papat a pod.
Ked som bola mala, zautocil na mna cinsky kacer, este nikdy som tak rychle nepreliezla plot. :D Mozno sa to bude zdat milovnikom zvierat (k tym sa pocitam aj ja) drsne, ale mne mamastara vycvicila ego, ked mi hovorila - "ty si tu sefka, si clovek a si ich panom a aj oni to musia chapat - "ked sa k tebe priblizi nasrdeny kohout, kacer, poriadne ho kopni, ze preleti az k tretim susedom a on sa nauci, kde je sever". A pochopili sme sa. Aj teraz sa nam obcas vyliahne nejaky jedinec s velkym sebavedomim, ale rychlo si zvykne, kto je panom. Ja ich casto vsetkych pestujem, davam pozor na hlavu, nedavam si k ociam a oni su na to zvyknute...
12matess3
07.04.12,09:16
Aha, takze Chokma som prijemne prekvapeny co si mi porozpravala osliepkach atd... . Ake kohuty su najmenej agresivne???Aky druh k nosnicciam postaci kedy by som mohol mat kuriatka ked mam 19tyzdnove sliepky a kolko kuriatok sa moze vyliahnut, od-do???Naco sluzia vlastne tie liahne co sa predavaju v roznych obchodoch k comu je to dobre tam sa mi vyliahnu kuriatka aj bz kohuta ci ako???
pavol54
07.04.12,09:35
Aha, ake zmesky su najlepsie pre nosnice s akymi zmeskami mate vyborne skusenosti v znaske???Neviete aka je zmes hobby plus???Ked chcem male kuriatka a mam 19tyzdnove sliepky kedy sa mi mozu narodit je mozne ze sa vyliahnu kuriatka aj bez pritomnosti kohuta v domacnosti???
trocha prírodopisu prirodzeným cyklom vajíčka sa vytvárajú bez ohľadu na to či boli oplodnené alebo nie, žiadne vajíčko ktoré nebolo oplodnené sa od určitého štádia nebude vyvíjať ďalej je to jedno či kuracie rybacie alebo cicavcov. Takže nie nevyliahnu sa
pavol54
07.04.12,09:43
Aha, takze Chokma som prijemne prekvapeny co si mi porozpravala osliepkach atd... . Ake kohuty su najmenej agresivne???Aky druh k nosnicciam postaci kedy by som mohol mat kuriatka ked mam 19tyzdnove sliepky a kolko kuriatok sa moze vyliahnut, od-do???Naco sluzia vlastne tie liahne co sa predavaju v roznych obchodoch k comu je to dobre tam sa mi vyliahnu kuriatka aj bz kohuta ci ako???
Ak je kohút pán na svojom dvore nie je agresívny(na kohútie zápasy sú pripravované, jednak týraním a jednak trénovaním atď) jeden kohút = 12 sliepok. neriešiš to veľmi komplikovane? lacnejšie ťa vyjde kúpiť hotové jednodňové kuriatka ktoré si objednáš podľa toho čo z nich chceš mať buď mäsové typy alebo na znášku takto sú aj vyšľachtené
12matess3
07.04.12,13:21
Aha, este raz sa pytam jeden clovek mi tu povedal, ze ked som kupil 18tyzdnove sliepky, ze zacnu znasat az nejak v Maji ked bude teplo, povedali mi ze uz by mali zacat znasat uz ich mam 1,5tyzdna, kedy by mohli uz zacat znasat mozem to nejak ofplivnit???
Chokma
07.04.12,13:37
Aha, takze Chokma som prijemne prekvapeny co si mi porozpravala osliepkach atd... . Ake kohuty su najmenej agresivne???Aky druh k nosnicciam postaci kedy by som mohol mat kuriatka ked mam 19tyzdnove sliepky a kolko kuriatok sa moze vyliahnut, od-do???Naco sluzia vlastne tie liahne co sa predavaju v roznych obchodoch k comu je to dobre tam sa mi vyliahnu kuriatka aj bz kohuta ci ako???

Zas to prosim ta neber tak, ze si syn bude kopat do vsetkeho, co okolo neho prejde - pre istotu... Najlepsie ta nauci pozorovanie. Ja som mala skusenost s tym kacerom - ale pochybujem, ze by sa pustil do dospeleho, to som bola male dieta. A od viacerych som pocula aj o kohutoch - ze si dovolili na male deti. Ale to je prosto tak - ze sa pravdepodobne citili niecim ohrozeni, alebo videli v malom dietati rovnocenneho supera, a pod.
pavol54
07.04.12,13:53
Aha, my mame 19týždňové mládky nosnice, a uz ich mame 1,5tyzdna a este nenesu vajcia co im mame pridavat do stravy co je najlepsie alebo co mame urobit aby uz zacali konecne niest???Kupili sme zmesku a tu zaciname obmienat za vselijaky odpad z pekarne, zihlavu im zacinam davat atd....neviete v com je chyba???? :-)
v tejto téme dosť fundovane vystupuje peter z bratislavy tak sa ho spýtaj cez ss
12matess3
07.04.12,16:19
A co mozem vsetko dat sliepkam na jedenie a co vobec nemozem aka obilnina je najlepsia pre sliepky psenica???Treba ju zosrotovat????
220870
08.04.12,05:45
Všetky obilniny.Najlepší pre staré sliepky je jačmeň.Pre kuriatka treba šrotovať.Sliepka je univerzálny všežravec.Zožerie všetko vrátane polystyrénu(polystyrén im nedávajte).Od tráv ,ich semien najrôznejších chrobákov,slimákov,červíkov,mravcov,po asi všetky druhy semien ,orechy,ovocie,zbytky z kuchyne,asi takmer všetky potraviny čo môže jesť človek zlhltne aj sliepka.Sliepky fungujú ,ako deti, pokus, omyl.Ak im dáte niečo nevhodné(štiplavú papriku, korenie), tak si do toho zobnú a ak im nechutí tak sa toho viac nedotknú.Sliepky potrebujú pieskovisko,za fúrik piesku ,alebo popola.Zakutávajú sa v ňom a tak sa zbavujú parazitov.
jahoszmsk
08.04.12,05:58
A ešte, piesok a drobné kamienky potrebujú aj na trávenie, si asi zabudol.
wagner
08.04.12,18:14
A co mozem vsetko dat sliepkam na jedenie a co vobec nemozem aka obilnina je najlepsia pre sliepky psenica???Treba ju zosrotovat????

Ja tiež chovám sliepky, po dlhej dobe som sa opätovne vlani vrátila k chovu sliepok. Kŕmim ich pšenicou, tiež pšeničným šrotom a kukuričným šrotom a vareným zemiakmi. Občas dostanú aj jabĺčka, ak mám chleba, tak aj chleba a majú výbeh na trávu, kde sa pasú a hrabú. Tiež im dávam popol z dreva, kde sa popelia - to najmä v lete.
wagner
08.04.12,18:18
Aha, este raz sa pytam jeden clovek mi tu povedal, ze ked som kupil 18tyzdnove sliepky, ze zacnu znasat az nejak v Maji ked bude teplo, povedali mi ze uz by mali zacat znasat uz ich mam 1,5tyzdna, kedy by mohli uz zacat znasat mozem to nejak ofplivnit???
Znáška u sliepok sa začína podľa toho, čím ich chováš. Pokiaľ ich chováš smeskou, tak znáška začína skôr. Pokiaľ ich chováš bez smesky, tak sliepky začínajú znášať okolo 22 - 24 týždňa. Závisí aj od druhu sliepok. Ja sliepkam nedávam žiadnu smesku - to si môžem potom vajcia aj kupovať - a moje sliepky začali znášať keď mali 22 týždňov. Chovám sliepky typu Diamant.
12matess3
09.04.12,07:05
Aha, takze psenica som pocul aj od inych ze je pre sliepky najlepsia.?No my mame sliepky bohuzial newiem presne ake to je plemeno ale je to nosnica hneda take nejake mame ich7 krmim ich zmeskou ale pridavam odpady z kuchyne aj odpady z pekarne a zihlava tak kedy uz maju 20tyzdnov kupil som ich 18tyzdnove tak uz by som mal cakat kazdu chvilku??? :-)
wagner
09.04.12,07:15
Aha, takze psenica som pocul aj od inych ze je pre sliepky najlepsia.?No my mame sliepky bohuzial newiem presne ake to je plemeno ale je to nosnica hneda take nejake mame ich7 krmim ich zmeskou ale pridavam odpady z kuchyne aj odpady z pekarne a zihlava tak kedy uz maju 20tyzdnov kupil som ich 18tyzdnove tak uz by som mal cakat kazdu chvilku??? :-)
Nosnica hnedá je dobrá na znášku, mali by začať znášať po 20 týždni. Už vydrž, za chvíľu sa budeš tešiť z vlastných vajíčiek. Aj keď ja nie som zástancom zmesky - tvrdím, že rôznych umelín dostaneme do tela toľko, že sa ani nemusíme čudovať nášmu zdravotnému stavu. Ale je to vecou názoru, keď si sa rozhodol dávať zmesku, je to Tvoje vlastné rozhodnutie. Určite budeš so znáškou u týchto sliepok spokojný. Znášajú takmer celý rok.
220870
09.04.12,07:47
Musíte im urobiť hniezda na znášanie.Do hniezda treba umiestniť jedno vajce,môže byť aj atrapa vajca.
12matess3
09.04.12,13:55
A akurat sa chystame ohradit sliepkam aby mali svoje , neviete niekto niekde v oblasti Žiliny kde kupit pletivo ake staci sliepkam vyska 150cm potrebujem tak 10metrov neviete kde predavaju pletivo aj na taku malu dlzku v oblasti ZA???
pavol54
09.04.12,15:58
A akurat sa chystame ohradit sliepkam aby mali svoje , neviete niekto niekde v oblasti Žiliny kde kupit pletivo ake staci sliepkam vyska 150cm potrebujem tak 10metrov neviete kde predavaju pletivo aj na taku malu dlzku v oblasti ZA???
žilina kamenná určite kinekus
12matess3
09.04.12,17:24
Ano, ale v kinekuse som sa dival na ich www stranku a tam ze balenia po 25metrov ale ja by som rad mal taku firmu kde predaju aj 10metrov o nejakej takej neviete??? :-)
pavol54
09.04.12,17:35
Ano, ale v kinekuse som sa dival na ich www stranku a tam ze balenia po 25metrov ale ja by som rad mal taku firmu kde predaju aj 10metrov o nejakej takej neviete??? :-)
Pred niekoľkými rokmi sa mi ponúkal nejaký výrobca z Bytče Hliníka tak v tom smere sa treba popýtať alebo nejakých stavbárov či by nepredali
wagner
09.04.12,18:20
Ano, ale v kinekuse som sa dival na ich www stranku a tam ze balenia po 25metrov ale ja by som rad mal taku firmu kde predaju aj 10metrov o nejakej takej neviete??? :-)

V PD v Kinekuse predávajú drôt aj po menej, nie len celý balík. Ale drôt, ktorý je obalovaný tým PVC predávajú len vcelku. Drôt predávajú aj v stavebninách.Záleží aký chceš ten drôt. Inak sú aj súkromníci, ktorý drôt vyrábajú - neskúšal si niekoho nájsť?
12matess3
09.04.12,18:34
No nejakych stavbarov to nevieme nemame nikoho takeho znameho, sak pocuvajte keby nahodou len nejaka ponuka bola tak tu napiste mne len ak by sa va niekto spytal ci nechcete kupit alebo ci nema niekto ak by nahodou tak dajte vediet.??? :-)
12matess3
12.04.12,11:44
Zdravim, neviete ieco ked sliepky lezia v kurine na slniecku a vsetky lezia a obcas hrabu nohou??? neviete co to moze byt???Cim krmite svoje sliepky co je najlepsie z obilnin a domaceho !nie zmeska!.???
Peter z Bratislavy
16.04.12,18:48
Slnečný kúpeľ - majú pohodu. Užívajú si slniečko.
Robia to nielen sliepky ale aj moje bažanty, papagáje a hrdličky vo voliere
bromi
17.04.12,19:58
Dobrý večer
mám 10 sliepok som začínajúca chovateľka a potrebovala by som poradiť koľko im mám asi dávať žrať na deň aby som ich neprekrmovala 6 mám mládky 20 týždňové a 4 mám 10 mesačné z vyradeného chovu 2 sliepočky mi znášajú a dve mi prestali znášať neviem či ich náhodou neprekrmujem ak by mi vedel niekto poradiť koľko mám dávať gramov na jednu sliepku
Ďakujem za radu
12matess3
18.04.12,11:52
Zdravim mam 20tyzdnove sliepky a zeru strasne vela a este ani vajicko nezniesli newiete mi s tym poradit kedy budu niest???
Peter z Bratislavy
18.04.12,15:54
Vždy závisí na tom, aké plemno, či hybrida ste si kúpili. Mne napr. Maransky zniesli prvé vajcia už ako 5 mesačné, čo je veľmi skoro. Ako sa hovorí, sliepka znáša "zobákom". Takže je dosť dôležité či krmite zbytkami z kuchyne a zrnom, alebo majú aj zmesku. hybridy sú účelové krížence na znášku a potrebujú zmesku, aby dosiahli inzerované parametre.
Ak však máte "dedinskú zmes" (krížence hybridov doma naliahnuté), tak žiadne zázraky neočakávajte.
http://s58.radikal.ru/i162/1204/23/561584519192.jpg (http://www.radikal.ru)
Badko
18.04.12,16:09
Ja som si kúpila minulý týždeň 10 sliepočiek majú 10 mesiacov. Veľmi sa im vytešujem
každý deň mám minimálne 5 vajíčok. Ráno ich kŕmim : zamiešam šrot + zmas na chov nosníc, cez deň
im natrhám trávu ale najradšej majú ďatelinu a poobede im dám ešte zrno. Aj ja rozmýšlam
či to nie je veľa ale oni len zobu a zobu. Koľko im treba dávať a vlastne je dobré dávať im kupovanú
zmas pre chov nosníc.
Mr.40
18.04.12,17:56
Mr.40
18.04.12,17:57