palllino
20.10.08,14:38
Ahoj Poraďáci, rozmýšľam o kúpe staršieho domu, mám už aj niekoľko ponúk z realitiek, chcel by som sa však spýtať tých, ktorí už v minulosti starší dom kúpili a rekonštruovali alebo opravujú dom po rodičoch na čo si dávať pozor a aké sú približné náklady na zateplenie, napojenie domu na vodovod a kanalizáciu, výmenu okien, podláh, fasádu a či by takýto krok urobili znova. Zaujímajú ma tiež všetky typy a triky, aká je napríklad ekonomika kombinovaného vykurovania - plyn plus tuhé palivo, alebo sa viac oplatí iba jedno z nich, taktiež vaše prípadné skúsenosti so zásobnikmi flaga plyn. Vopred ďakujem za všetky názory, rady a pripomienky.
deli.
20.10.08,13:04
kazdy Vam povie toto: stary dom sa neoplati kupovat, jedine za cenu pozemku... alebo ze by to bola kulturna pamiatka. .. To, co do neho vrazite, je viac, nez keby ste ho zburali a postavili znova dnesnymi materialmi. A vysledok ani zdaleka nebude taky, ako ma mat podla dnesnych parametrov rodinny dom. To je pravda, ktoru kazdy zisti az po rekonstrukcii...
vieroslava
20.10.08,13:45
Skús pozrieť túto tému, tam sa dosť o tom diskutovalo:
http://www.porada.sk/t79929-postavit-novy-dom-alebo-prerobit-stary.html
chandler
20.10.08,14:32
kazdy Vam povie toto: stary dom sa neoplati kupovat, jedine za cenu pozemku... alebo ze by to bola kulturna pamiatka. ..

keby to bola kulturna pamiatka tak sa to vobec neoplati lebo ho nemozes ani vymalovat bez povolenia pamiatkarov :)

financne je stary dom rekonstruovat tak isto drahe ako postavit novy, a je s tym viac roboty, stare domy sa ale kupuju kvoli tomu ze su na lepsom pozemku ... v zastavanej casti dediny a nie v nejakom developerskom raji kde trava este 15rokov neporastie.
220870
20.10.08,17:03
Do rekonštrukcie je treba vraziť viac ako je kúpna cena. kúpiš staré , vybúraš pokazené a nepotrebné a zistíš že ti zostali obvodové múry ktoré stoja na bohvie akých základoch. Cena starých obvodových múrov sa väčšinou ani nevyrovná cene búracích prác.Prerábal som už viacero starých domov a môžem v kľude napísať že ak ste náročný a budete sa snažiť tú starú stavbu prispôsobovať svojim požiadavkam tak určite prerobíte.
dajte aspoň fotto tej potencionálnej stavby.
Beella
20.10.08,20:02
My sme dva roky hladali vhodny dom - najprv novostavbu = nic (nebolo podla nasich predstav a nove prerabat....). Potom starsi dom na rekonstrukciu = nic. Az po tych dvoch rokoch nahoda - ponukol sa nam 52 rocny dom na Zahori, tzv. sedliacky dom. Velky, s 13 arovym pozemkom. Ked sme presli tento dom, hned sme vedeli, ze je to presne to co hladame. Nie som odbornik, tak snad to ako-tak dobre popisem :)
A zacala rekonstrukcia:
- vytrhali sme drevene podlahy, vyviezli piesok spod nich
- otlkli sme vsetky steny
- nova elektrina
- nove vodovodne potrubie, vodovodna pripojka na mestsku vodu
- nakolko tu neni kanalizacia cisticka odpadovej vody
- nove omietky
- nove podlahy
- znizovanie stropov sadrokartónom, stropy tu boli 3,5 m
- jeden komin zburat a jeden postavit
- krb s teplovodnou vlozkou napojeny na kurenie
- plynovy kotol
- radiatory
- izby boli idealne, len jedny dvere sme zastavili a jednu stenu zburali
- zatepletenie domu zvonku (asi zbytocne, dom ma cca 60 cm mury, ale kazdy radil inak)
- nove okna (10 okien, 1 francuzske okno)
- drevene zarubne a dvere
- obyvacie miestnosti laminatova podlaha
- chodby, kuchyna, komora, kupelna a WC dlazba
- rekonstrukcia tzv. letnej kuchyne - nove okno, dvere, podlahy, omietky
- vyvoz odpadu (vyviezli sme cca 90 ton)
- uprava povodnej kolne na zahradne sedenie - nove omietky, nova podlaha a dlazba, stavba vonkajsieho krbu a zahradne sedenie (to bola moja podmienka, povedala som ze bez tohto sa nestahujem :D, preto to mame zahrnute v kalkulacii)

Suma sumarum 1.800.000 Sk dom s pozemkom a 1.965.000 Sk prestavba
Prestavbu nam robila partia (mali sme s nimi stastie), svojpomocne elektrinu robil svagor a voda/kurenie moj otec.

Prestavba prebehla 2006/2007, stahovali sme sa jul ´07. Nemenili by sme, mame pocit ako by sme tu byvali odjakziva.

Drzim palec, nech Vam vsetko dobre dopadne !!
arizona
20.10.08,20:13
Skús pozrieť aj túto tému. Aj tam je veľa dobrých tipov
http://www.porada.sk/t77335-chyby-ktorych-by-som-sa-uz-pri-stavani-vyvaroval.html
KEJKA
20.10.08,20:26
ja by som už starý dom neprerábala...............
leabacova
20.10.08,20:39
Z vlastnej skúsenosti môžem aj ja povedať, nikdy viac prerábať starý dom!
AndrejG
20.10.08,21:04
Ja som kupil stary, zacal sa prerabat a nakoniec som ho nechal cely zburat, hned som videl, ze to nestoji za to sa s tym hrat, ked rychlejsie aj lacnejsie to ide na novych zakladoch od nuly, clovek sa nicomu neprisposobuje.
dolfort
20.10.08,21:25
My sme tiež kúpili starší, rekonštruujeme.

Starý dom:
+ pokiaľ to nie je stará búda, zvyčajne má nejakú atmosféru - ak máš zmysel pre staré veci
+ bývanie môžeš financovať postupne, ako peňaženka dovolí
+ menej papierovania okolo stavby (na väčšinu vecí stačí oznámenie o drobnej stavbe)
- full rekonštrukcia je nákladnejšia ako výstavba nového


Zvyčajne tí čo rekonštruovali starý, povedia ti že dikičau, radšej stavať nový. A ten kto staval nový, ti povie - už nikdy viac stavať, raz stačilo na celý život! Sú to nervy.
Dianag
21.10.08,06:38
My sme v roku 2006 kúpili starší dom /40 ročný/ ale za veľmi prijateľnú cenu, pritom dom sme hľadali 3 roky, prešli cca 50 domov. Postupne ho prerábame ako peňaženka dovolí, plus požičané peniaze od rodičov, no nemenili by sme. Niekedy je to dosť náročné pri 1,5 ročnom synovi, no presne ako písali predo mnou, máme pocit že ten dom je ten "pravý" a má akoby charizmu, pozemok má 42 árov, svoju stodolu. Vždy sme chceli v tejto dedinke dom a nakoniec sa to podarilo. Držíme palce, určite sa to oplatí, záleží aj od nárokov jednotlivca
chandler
21.10.08,08:13
este by ma velmi zaujimalo ze co to je starsi dom... lebo ako tu vidim tak za starsi sa povazuje aj 40rocny :)
dolfort
23.10.08,20:46
este by ma velmi zaujimalo ze co to je starsi dom... lebo ako tu vidim tak za starsi sa povazuje aj 40rocny :)

Náš 1953.
jojkoz
24.10.08,04:11
este by ma velmi zaujimalo ze co to je starsi dom... lebo ako tu vidim tak za starsi sa povazuje aj 40rocny :)
A co ho ma nazvat novy ?
40 rocny dom uz potrebuje dost velku investiciu.
Jednak uz vacsinou treba robit strechu - min. krytinu.
A treba takisto zateplit ci povymienat okna.

V podstate ide o rovnake investicie ako pri 70rocnom.
chandler
24.10.08,05:55
A co ho ma nazvat novy ?
40 rocny dom uz potrebuje dost velku investiciu.
Jednak uz vacsinou treba robit strechu - min. krytinu.
A treba takisto zateplit ci povymienat okna.

V podstate ide o rovnake investicie ako pri 70rocnom.

40 rocny dom ak je dobre spraveny tak vacsinou nepotrebuje ziadne investicie. vymenit dlazku, kupelnu a kuchynu ak ma clovek chut. stoji to par korun.
druha vec je zhodit uplne vsetko okrem murov.
jojkoz
24.10.08,08:01
40 rocny dom ak je dobre spraveny tak vacsinou nepotrebuje ziadne investicie. vymenit dlazku, kupelnu a kuchynu ak ma clovek chut. stoji to par korun.
druha vec je zhodit uplne vsetko okrem murov.

HMM - aka krytina na strechu co vydrzi 40 rokov (a bez obav si ju clovek necha pred prerabkamy nad hlavou na dalsich min. 20 -30 rokov ) tu bola dostupna za komunizmu pred tymi 40-rokmi ?
micicka
24.10.08,11:31
Ešte sme iba v začiatkoch, ale určite by som už starší dom nekupovala.
Za prvé sme boli oklamaní - časť domu bola z nepálenej tehly. Túto časť sme sa rozhodli zbúrať /po dlhých úvahách/. No a po ďalších úvahách, sme sa rozhodli, že dáme dolu všetko a použijeme len pôvodné základy. Pre istotu, takto aspoň budeme vedieť čo tam dáme.
Pri rekonštrukcii staršieho domu, je treba počítať nielen s nákladmi na nové veci/zariadenie ale hlavne aj so zneškodnením/odprataním bordelu a to teda nie je lacný špás.
Keď tak kúpiť pozemok so starým domom ale za cenu lepšiu ako je holý pozemok.
Papierovačiek je pri väčšej rekonštrukcii rovnako ako pri novostavbe.
Takže nevidím žiadnu výhodu v kúpe staršieho domu, a tiež som si na začiatku nechcela dať poradiť a tvrdila, že rekonštrukcia starého domu nie je až taká zložitá. Nuž mýlila som sa.
jojkoz
24.10.08,14:27
Ešte sme iba v začiatkoch, ale určite by som už starší dom nekupovala.
Za prvé sme boli oklamaní - časť domu bola z nepálenej tehly. Túto časť sme sa rozhodli zbúrať /po dlhých úvahách/. No a po ďalších úvahách, sme sa rozhodli, že dáme dolu všetko a použijeme len pôvodné základy. Pre istotu, takto aspoň budeme vedieť čo tam dáme.
Pri rekonštrukcii staršieho domu, je treba počítať nielen s nákladmi na nové veci/zariadenie ale hlavne aj so zneškodnením/odprataním bordelu a to teda nie je lacný špás.
Keď tak kúpiť pozemok so starým domom ale za cenu lepšiu ako je holý pozemok.
Papierovačiek je pri väčšej rekonštrukcii rovnako ako pri novostavbe.
Takže nevidím žiadnu výhodu v kúpe staršieho domu, a tiež som si na začiatku nechcela dať poradiť a tvrdila, že rekonštrukcia starého domu nie je až taká zložitá. Nuž mýlila som sa.

Nuz ja prerabam starsie a isto by som to nevymenil za stavanie odnova.

Akurat ze ja som vedel do coho idem - dom z palenej tehly a uz spravena deka.

Cize pekne nad dekou sa vsetko vyburalo, nadstavilo, dala nova strecha a pekne si vo vnutri robim co mi cas a financie dovolia cize si pekne na prizemi byvam a nestrasi ma hypoteka a podobne.
Na to vsetko stacilo jedno stavebne povolenie - nic viac.

Nepotrebujem povolenia na plyn, elektriku, vodu - pripojky, energeticky certifikat, hygiena, projekt na vnutro, ..............

Nemusim robit docasny plot ( co je hadam vsae na novostavbe nevyhnutnost - ak si tam chce clovek nieco odlozit), .....atd. atd.
tonito
25.10.08,08:52
Ja som tiez kupil starucky dom postaveny po vojne.Je cely z kamena.Obvodove mury cca 60cm a pozemok ma 12arov.Je to dlhsi vidiecky domcek.Ked som sa nan bol pozriet tak som nevahal.2 izb byt v nasom meste stoji 1900000,- a ked som si zratal ze ak predam byt zaplatim za dom s pozemkom ostane mi este na rekonstrukciu.Ak prerabas stary dom nemozes pozerat na detaily.To sa jednoducho neda!Mna oslovila atmosfera v dome.Nerobim ani podkrovie.Budeme mat 3 velke nadherne izby,kuchynu a kupelnu.Ak budes chciet podkrovie to su dalsie velke investicie.Doteraz som 10 rokov zil v 2izb byte o rozlohe 59 stvorakov a teraz mam 100 stvorakov co nam uplne postacuje.Nemusis nic vybavovat len ohlasis na obecnom urade rekonstrukciu.
Ani z valku nemusis mat strach ak je dom suchy!Moj znami ma dom z valkov a tehli.Dom je uzasny a ziadny novostavba sa mu nemoze rovnat.Vsetko zalezi ci sa nebojis pustit do naozaj dost narocnej rekonstrukcie.Je to predovsetkym o sikovnosti majstrov.Svojpomocne sa to da zvladnut.Odborne roboty samozrejme musis zaplatit (strecha,plyn,elektrina,kurenie)
Ak nemas hotovost 2000000 tak novy dom nepostavis.Vezmi si ze dobry pozemok ide po 1000,- stvorak.Pri 10 aroch to mas 1000000 len za pozemok.
Ina moznost ako rekonstrukcia potom neprichadza do uvahy.
Bionda
25.10.08,14:27
My sme tiež v 2005 kúpili starší dom postavený v 1987, ale tiež sa nesťažujem, projekčne nám vyhovuje a je to naozaj v tom, že napr. dorábame veci, ktoré chceme mať my podľa seba( napr. teplovz. krb, centrál. vysavač, klíma,vybúranie priečky, ktorá nám nevyhovuje, iné obkladačky v kúpeľniach, výmena sanity a pod.)
Všetko pôvodné je funkčné a robíme to síce za chodu, ale tak ako sa dohodneme a vytešujeme sa postupne :) , hoci občas to umývanie a upratovanie po zásahu :D musíme .
Ale tiež máme 18ár. pozemok- pôvodne len oráčina, dnes to už vyzerá inak- ako si to urobíme- tak to máme.
Naozaj je to o tom, že každé má svoje pre a proti, ja však viem, že na stavbu domu takého aký sme kúpili by sme nemali určite- pri vybavenosti a veľkosti hoci na dedine určite by sme neskončili ani pri 6mil.
A niekde bývať a stavať- nuž až tak zadĺžiť sa - nemáme záujem.
ivso
18.01.09,20:19
My sme tiež kúpili starý dom a prerábali ho - takmer celý sme ho zbúrali a nakoniec sme ľutovali, že sme ho nezbúrali úplne. Jednoznačnou výhodou bol však pozemok - my sme mali šťastie na upravenú záhradu s ovocnými stromami.
220870
18.01.09,21:30
Sme rekonštruovali jeden dom na kľúč.By som povedal že nenáročný zákazník by vymenil kotol postavil krb a urobil novú kúpelňu asi za 300 000.Ale to bol náročný zákazník a rekonštrukcia stála cez 1 500 000 .Ak by nemal bubáky tak tam nemusel ani krížom slamu preložiť a rovno sa presťahovať.
misoft
01.07.19,09:59
mimotemy
Porušuješ Etiketu Porady:
https://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
"Zadávanie otázok

Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát."