B.O
22.10.08,07:46
Zdravím vás,
predseda SVB bol odvolaný cez fuknčné obdobie a niekolko mesiacov nevykonával funkciu. Súd rozhodol o neplatnosti jeho odvolania. Tie mesiace ktoré nevykonával funkciu chce teraz vykonávať po skončení zákonom stanovenej 3r. lehoty.Je to v súlade so zákonom?
peton
22.10.08,09:23
Zaujímalo by ma, kto predsedu odvolal, z akých dôvodov, prečo sa nezvolil nový predseda, prečo bolo súdne konanie, kto ho inicioval, prečo bol verdikt súdu taký aký bol, aké opatrenia uložil. Možno zvedavé otázky, ale odpovede na ne môžu pomôcť aj iným. Tak verím, že to priblížiš.

Predseda chce predsedovať aj ďalej po skončení zákonom stanovenej lehoty? Pokiaľ bude alebo bol znovu právoplatne zvolený tak funkciu vykonávať môže. Ak zvolený nebol a je zvolený nový predseda, tak neviem čo chce vykonávať. Jediné čo asi chce dosiahnuť a čo môže, je požadovať od vlastníkov odmenu za (ne)vykonávanie správy za uvedené mesiace. Ale to by malo byť pravdepodobne všetko riešené a uvedené v rozhodnutí súdu, ktoré žiaľ nepoznáme.
B.O
22.10.08,10:12
Zdravím vás,
predsedu odvolalo zhromaždenie vlastníkov. Z dôvodu procesnej chyby pri odvolávaní na schôdzi vlastníkov došlo k vyhláseniu neplatnosti(nezákonný postup) toho uznesenia súdom. Obdobie v rozsudku nebolo nijakým spôsobom vyhlásené za prerušené a tak sa nám to javí táto požiadavka k predĺženiu obdobia o mesiace , ktoré nevykonával funkciu za nezákonnú.
peton
23.10.08,03:45
Predpokladám, že táto požiadavka vychádza od expredsedu, pretože súd by takúto abnormalitu určite "neprikázal". Neviem si totiž predstaviť, ako by si to dotyčný expredseda chcel "nadrobiť". Nevidím iný dôvod jeho snahy, len ten, ktorý som už uviedol, t.z. že chce za každú cenu dostať odmenu za tie mesiace, ktoré ste mu "zrušili." Našťastie je natoľko slušný, že to chce nadpracovať, aby si prináležiacu odmenu zaslúžil.
Vzhľadom k tomu, že máte pravdepodobne už nového právoplatne zvoleného predsedu, expredsedovi neostáva nič iné, len sa zo situáciou zmieriť. Prípadne ak mu fakt ide o tie peniaze, a Vy chcete mať s ním definitívne pokoj, zalepte mu oči nejakou mimoriadnou odmenou za nejakú inú prácu pre spoločenstvo (možností je dosť).

Všetko čo som napísal, sú len dohady, pretože si nič nekonkretizoval ako som Ťa požiadal v prvej odpovedi. Takže snáď Ti tento príspevok napriek dohadom a predpokladom aspoň nejako pomohol.
A ece niečo - tu na Porade sme si všetci rovní - takže Ahoj Bíou.
majkii
23.10.08,05:56
Predpokladám, že táto požiadavka vychádza od expredsedu, pretože súd by takúto abnormalitu určite "neprikázal". Neviem si totiž predstaviť, ako by si to dotyčný expredseda chcel "nadrobiť". Nevidím iný dôvod jeho snahy, len ten, ktorý som už uviedol, t.z. že chce za každú cenu dostať odmenu za tie mesiace, ktoré ste mu "zrušili." Našťastie je natoľko slušný, že to chce nadpracovať, aby si prináležiacu odmenu zaslúžil.
Vzhľadom k tomu, že máte pravdepodobne už nového právoplatne zvoleného predsedu, expredsedovi neostáva nič iné, len sa zo situáciou zmieriť. Prípadne ak mu fakt ide o tie peniaze, a Vy chcete mať s ním definitívne pokoj, zalepte mu oči nejakou mimoriadnou odmenou za nejakú inú prácu pre spoločenstvo (možností je dosť).

Všetko čo som napísal, sú len dohady, pretože si nič nekonkretizoval ako som Ťa požiadal v prvej odpovedi. Takže snáď Ti tento príspevok napriek dohadom a predpokladom aspoň nejako pomohol.
A ece niečo - tu na Porade sme si všetci rovní - takže Ahoj Bíou.

Peton, o odmenu mu asi nejde, tá mu prináleží tak či onak a dosť pochybujem o jeho ušľachtilých úmysloch si to odrobiť. vykonávať funkciu predsedu nie je žiadna výhra, sú to len samé starosti a tiež, povedzme si popravde, odmena nič moc.
Ja si myslím, že je to absurdné, aby si "nadrobil" stratené mesiace. Do funkcie bol zvolený na základe rozhodnutia zhromaždenia na funkčné obdobie, ktoré určuje zákon. Tým, že súd rozhodol (neviem či už právoplatne), že odvolanie nebolo zákonné, platí stav ako keby odvolaný nebol a teda funkciu vykonával, preto mu prináleží aj tá odmena. Ak platí to, čo som napísal v predchádzajúcej vete, platí aj dĺžka funkčného obdobia.
peton
23.10.08,09:14
Majkii máš pravdu, funkciu štatutára de facto "vykonával", a prináleží mu teda odmena. Ale tiež pokladám za absurdné nadrábanie a snažím sa dopátrať, čo tým vlastne ex sleduje. Pretože sa dá (opäť len) predpokladať, že súd inicioval on, a čo tým chcel dosiahnuť nevedno. Asi chcel dlhšie ohrievať stoličku ;), alebo žeby niečo upratať? :D
majkii
23.10.08,12:21
bude to možno tak že chce niečo upratať alebo len chcel ukázať svaly susedom a zhromaždeniu :)
Elena Navrátilová
23.10.08,15:10
mimotemy Chudák predseda... podľa mňa je to "konzerva" a chce byť predsedom 3 roky... :D Neviem prečo ho hneď podozrievate z upratania. :rolleyes: ... podľa seba ... ? :---
Orim
23.10.08,23:35
Ak súd rozhodol, že odvolanie nebolo zákonné malo by tam byť napísané v čom nebolo zákonné, v čom sa vlastne ten zákon nedodržal. Nejako to zdôvodnené muselo byť.
majkii
24.10.08,06:49
mimotemy Chudák predseda... podľa mňa je to "konzerva" a chce byť predsedom 3 roky... :D Neviem prečo ho hneď podozrievate z upratania. :rolleyes: ... podľa seba ... ? :---

Elenka máš pravdu, pustil som sa do ex predsedu hoci neviem ostatné okolnosti :( . sorry
Elena Navrátilová
24.10.08,07:25
Elenka máš pravdu, pustil som sa do ex predsedu hoci neviem ostatné okolnosti :( . sorry

mimotemy Boduješ...:cool: prajem krásny piatoček. ;):D:---
Chobot
24.10.08,11:57
Zdravím vás,
predsedu odvolalo zhromaždenie vlastníkov. Z dôvodu procesnej chyby pri odvolávaní na schôdzi vlastníkov došlo k vyhláseniu neplatnosti(nezákonný postup) toho uznesenia súdom. Obdobie v rozsudku nebolo nijakým spôsobom vyhlásené za prerušené a tak sa nám to javí táto požiadavka k predĺženiu obdobia o mesiace , ktoré nevykonával funkciu za nezákonnú.

Podľa mňa to žiada neoprávnene.

On bol zvolený na obdobie 3 rokov. Medzitým bol odvolaný a súd rozhodol, že odvolanie je neplatné, teda jeho funkčné obdobie pokračuje tak, ako keby nikdy nebol odvolaný. K tomu, čo sa dialo v dobe, kým bol neplatne odvolaný, sa súd nevyjadril, preto na funkčnom období sa nič nemení.- teda zostávajú 3 roky od voľby. Nemá nárok na predĺženie funkčného obdobia, lebo nikto tak nerozhodol. Po 3 rokoch mu funkcia zanikne a hotovo.

Jediné, na čo má nárok, je odmena za obdobie neplatného odvolania, aj keď nevykonával žiadnu činnosť, lebo k nečinnosti ho prinútili objektívne príčiny (neplatné odvolanie) nebolo to jeho zavinením.
vlastník
24.10.08,18:23
Pre Chobota,

väčšinou sa stotožňujem s tvojím názorom, ale tento raz nie. SVB môže ku koncu 3-ročného obdobia predsa zvoliť nového predsedu t.j. štatutárny orgán a tento zápisom do registra na obvodnom úrade sa stáva novým predsedom. Ak SVB nezvolí nového štatutárneho zástupcu v registri je zapísaný stále pôvodný predseda a zároveň zodpovedný za chod SVB. Je preto na SVB, aby si osvojilo zákon, ak chce zmenu musí zvoliť nového predsedu. Aj parlament a vláda až do nástupu nových členov vykonáva svoju funkciu. Ak si SVB zvolí starého predsedu, alebo nezvolí žiadneho, je stále štatutárny orgán ten , ktorý je zapísaný v registri, číže nebude zmena v registri. Treba si uvedomiť, že predseda je zároveň aj účtovník, údržbár a iné v SVB. Predseda ako štatutárny orgán je zodpovedný za platby dodávateľom za plnenia, ináč môže nastať sankcia z omeškanej platby, poprípade plnenie nebude poskytnuté (el. energia a iné...), ak sa včas nezaplatí. Ak nebude zvolený nový predseda a starému budú brániť v jeho povinnostiach kto bude platil faktúry? Kto by viedol evidenciu platieb od jednotlivých vlastníkov? Kto by bol zodpovedný pred zákonom za nedodržanie termínu revízie bleskozvodov, požiarnej techniky, nedajbože pri výbuchu plynu v dome a nemať načas revíziu atď.
Mária27
25.10.08,18:45
Ak bol predseda odvolaný, do zvolenia nového vykonával funkciu predsedu člen rady určený radou.

Za čo by mal dostať odmenu, keď nepracoval?
A prečo by ho nemohli odvolať opäť teraz hneď bez procesných chýb?
Orim
25.10.08,21:59
Pre Chobota,

väčšinou sa stotožňujem s tvojím názorom, ale tento raz nie. SVB môže ku koncu 3-ročného obdobia predsa zvoliť nového predsedu t.j. štatutárny orgán a tento zápisom do registra na obvodnom úrade sa stáva novým predsedom. Ak SVB nezvolí nového štatutárneho zástupcu v registri je zapísaný stále pôvodný predseda a zároveň zodpovedný za chod SVB. Je preto na SVB, aby si osvojilo zákon, ak chce zmenu musí zvoliť nového predsedu. Aj parlament a vláda až do nástupu nových členov vykonáva svoju funkciu. Ak si SVB zvolí starého predsedu, alebo nezvolí žiadneho, je stále štatutárny orgán ten , ktorý je zapísaný v registri, číže nebude zmena v registri. Treba si uvedomiť, že predseda je zároveň aj účtovník, údržbár a iné v SVB. Predseda ako štatutárny orgán je zodpovedný za platby dodávateľom za plnenia, ináč môže nastať sankcia z omeškanej platby, poprípade plnenie nebude poskytnuté (el. energia a iné...), ak sa včas nezaplatí. Ak nebude zvolený nový predseda a starému budú brániť v jeho povinnostiach kto bude platil faktúry? Kto by viedol evidenciu platieb od jednotlivých vlastníkov? Kto by bol zodpovedný pred zákonom za nedodržanie termínu revízie bleskozvodov, požiarnej techniky, nedajbože pri výbuchu plynu v dome a nemať načas revíziu atď.

To nemusí byť pravda: "... Treba si uvedomiť, že predseda je zároveň aj účtovník, údržbár a iné v SVB. ..."
Elena Navrátilová
26.10.08,04:12
Zdravím vás,
predseda SVB bol odvolaný cez fuknčné obdiešiťobie a niekolko mesiacov nevykonával funkciu. Súd rozhodol o neplatnosti jeho odvolania. Tie mesiace ktoré nevykonával funkciu chce teraz vykonávať po skončení zákonom stanovenej 3r. lehoty.Je to v súlade so zákonom?


Zdravím vás,
predsedu odvolalo zhromaždenie vlastníkov. Z dôvodu procesnej chyby pri odvolávaní na schôdzi vlastníkov došlo k vyhláseniu neplatnosti(nezákonný postup) toho uznesenia súdom. Obdobie v rozsudku nebolo nijakým spôsobom vyhlásené za prerušené a tak sa nám to javí táto požiadavka k predĺženiu obdobia o mesiace , ktoré nevykonával funkciu za nezákonnú.

Podľa platnej legislatívy môže byť predsedom len pár dní, mesiacov... Nikde nie je dané že musí byť predsedom tri roky. Iba že sa volí na (maximálne obdobie) uznesením zo zhromaždenia na tri roky. Ale nevidím dôvod riešiť to čo chce predseda. Volí ho zhromaždenie vlastníkov. Preto je predsedom lebo bol zvolený vlastníkmi. Takže rovnako ho môžu vlastníci odvolať čo v praxi znamená zvoliť nového predsedu a zaslať na príslušný Obvodný úrad požiadavku na zápis novozvoleného predsedu. Ak ste sa rozhodli odvolať ho pred uplynutím trojročného obdobia tak to jednoducho urobte ale v súlade s legislatívou. Ak máte osobu vhodnú na funkciu predsedu jednoducho si ho zvoľte a ak nemáte treba poveriť niekoho z rady výkonom povinností vyplývajúcim z funkcie predsedu do zvolenia nového predsedu. "Bývalého" predsedu písomne (najlepšie na základe platného uznesenia zo zhromaždenia) o odovzdanie patričných dokladov, dokumentov, pečiatky ... k určitému dátumu. Samozrejme nezabudnúť na legislatívu. Bývalému predsedovi poďakujte za výkon funkcie a nezabudnite si zabezpečiť všetky činnosti, ktoré pre SVB predseda vykonával. Prajem nech sa Vám to podarí k spokojnosti všetkých alebo aspoň čo najväčšej časti vlastníkov (čo býva niekedy skutočne veľkým a možno aj najväčším problémom v SVB).
džordžo
26.10.08,05:11
Podľa platnej legislatívy môže byť predsedom len pár dní, mesiacov... Nikde nie je dané že musí byť predsedom tri roky. Iba že sa volí na (maximálne obdobie) uznesením zo zhromaždenia na tri roky. Ale nevidím dôvod riešiť to čo chce predseda. Volí ho zhromaždenie vlastníkov. Preto je predsedom lebo bol zvolený vlastníkmi. Takže rovnako ho môžu vlastníci odvolať čo v praxi znamená zvoliť nového predsedu a zaslať na príslušný Obvodný úrad požiadavku na zápis novozvoleného predsedu. Ak ste sa rozhodli odvolať ho pred uplynutím trojročného obdobia tak to jednoducho urobte ale v súlade s legislatívou. Ak máte osobu vhodnú na funkciu predsedu jednoducho si ho zvoľte a ak nemáte treba poveriť niekoho z rady výkonom povinností vyplývajúcim z funkcie predsedu do zvolenia nového predsedu. "Bývalého" predsedu písomne (najlepšie na základe platného uznesenia zo zhromaždenia) o odovzdanie patričných dokladov, dokumentov, pečiatky ... k určitému dátumu. Samozrejme nezabudnúť na legislatívu. Bývalému predsedovi poďakujte za výkon funkcie a nezabudnite si zabezpečiť všetky činnosti, ktoré pre SVB predseda vykonával. Prajem nech sa Vám to podarí k spokojnosti všetkých alebo aspoň čo najväčšej časti vlastníkov (čo býva niekedy skutočne veľkým a možno aj najväčším problémom v SVB).


Súhlasím.
A zachovať chladné hlavy.
ebenova@zoznam.sk
17.05.10,18:58
Ak mám 24 bytov a chcem navrhnúť aby z každého bytu vl.bytu mi dali na tlačivo ktoré im dám, kto bude kandidovať za predsedu SVB z ich bytu aby som mohol spraviť kandidačnú listinu k voľbám. Môže v zmysle zákona kandidovať aj keď nie je vlastníkom bytu osoba staršia ako 18 rokov a má výpis z registra trestov čistý v zmysle zákona č.182/1993 Z.zv znení noviel.
Má niekto nejaký vzor hlasovacieho lístka
Mária27
17.05.10,19:03
Ak mám 24 bytov a chcem navrhnúť aby z každého bytu vl.bytu mi dali na tlačivo ktoré im dám, kto bude kandidovať za predsedu SVB z ich bytu aby som mohol spraviť kandidačnú listinu k voľbám. Môže v zmysle zákona kandidovať aj keď nie je vlastníkom bytu osoba staršia ako 18 rokov a má výpis z registra trestov čistý v zmysle zákona č.182/1993 Z.zv znení noviel.
Má niekto nejaký vzor hlasovacieho lístka
Ved túto otázku máš v inej téme.
Predsedom môže byť aj niekto, kto nie je vlastníkom bytu či nebytového priestoru v dome. Ale prečítaj si zákon 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, tam máš odpovede. Pýtaj sa len to, čo nenájdeš. Zákon je v tejto téme hore.
Mária27
17.05.10,19:07
sito
17.05.10,20:42
Rovnaká otázka v štyroch témach? Asi chcú mať štyroch predsedov SVB?

Inak, hocikto, aj mimo domu nad 18 rokov, čistý trestný register a súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.

Vyšší počet neuškodí. Ak to nemá kto robiť, ani nižší, keď to bude robiť dobre.
ebenova@zoznam.sk
19.05.10,16:10
Rovnaká otázka v štyroch témach? Asi chcú mať štyroch predsedov SVB?

Inak, hocikto, aj mimo domu nad 18 rokov, čistý trestný register a súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.

Vyšší počet neuškodí. Ak to nemá kto robiť, ani nižší, keď to bude robiť dobre.

Vy mate viac predsedov SVB ako je uvedené v zákone č.182/1993 Z.z.
Nie každý chodí po všetkých temách ako... ja sa chcem poradiť ako to mám urobiť, nevedela som, že ty si expert na právo a všetko vieš vyriešiť dúfam aspoň že si predsedom SVB a nemáš tento problém alebo iba kecáš...
Halli
20.05.10,06:59
Vy mate viac predsedov SVB ako je uvedené v zákone č.182/1993 Z.z.
Nie každý chodí po všetkých temách ako... ja sa chcem poradiť ako to mám urobiť, nevedela som že ti TY ;).si expert na právo a všetko vieš vyriešiť dúfam aspoň že si predsedom SVB a nemáš tento problém alebo iba kecáš...


Pri všetkej počestnosti možeš teraz chodiť aj ty po všetkých témach ako....po všetkých , kde si to zadala :) takže kľud a neútoč, lebo ti nemusí radiť vôbec nikto :rolleyes: Nepáčilo sa to väčšine, čo si urobila, lebo potom je tu zmätok.
Halli
20.05.10,18:52
som rada, že súhlasíš, dúfam tu nájdeš ešte veľa poznatkov., žmurk ;)
Llívia
31.05.10,17:12
Pre Chobota,

väčšinou sa stotožňujem s tvojím názorom, ale tento raz nie. SVB môže ku koncu 3-ročného obdobia predsa zvoliť nového predsedu t.j. štatutárny orgán a tento zápisom do registra na obvodnom úrade sa stáva novým predsedom. Ak SVB nezvolí nového štatutárneho zástupcu v registri je zapísaný stále pôvodný predseda a zároveň zodpovedný za chod SVB. Je preto na SVB, aby si osvojilo zákon, ak chce zmenu musí zvoliť nového predsedu. Aj parlament a vláda až do nástupu nových členov vykonáva svoju funkciu. Ak si SVB zvolí starého predsedu, alebo nezvolí žiadneho, je stále štatutárny orgán ten , ktorý je zapísaný v registri, číže nebude zmena v registri. Treba si uvedomiť, že predseda je zároveň aj účtovník, údržbár a iné v SVB. Predseda ako štatutárny orgán je zodpovedný za platby dodávateľom za plnenia, ináč môže nastať sankcia z omeškanej platby, poprípade plnenie nebude poskytnuté (el. energia a iné...), ak sa včas nezaplatí. Ak nebude zvolený nový predseda a starému budú brániť v jeho povinnostiach kto bude platil faktúry? Kto by viedol evidenciu platieb od jednotlivých vlastníkov? Kto by bol zodpovedný pred zákonom za nedodržanie termínu revízie bleskozvodov, požiarnej techniky, nedajbože pri výbuchu plynu v dome a nemať načas revíziu atď.

Platí toto stále, že ak nebol zvolený nový predseda, tak všetky funkcie môže vykonávať doterajší predseda a to, čo urobí, bude platné a nebude sa to dať napadnúť napr. na súde (napr. uzatvorenie nejakých zmlúv - po odsúhlasení vlastníkmi, úhrady faktúr, zvolávanie schôdze atď.)? Nejko sa tu u nás pozabudlo na 3-ročnú lehotu a súčasný predseda vykonáva svoju funkciu už po jej uplynutí. Doteraz to nikto nenapadol. Bol predseda povinný sám od seba zvolať zhromaždenie (schôdzu?), na ktorom sa mal zvoliť nový predseda, alebo sa toto zhromaždenie zvoláva, až keď o to požiadajú vlastníci?
mimotemyAký je rozdiel medzi zhromaždením a schôdzou?
sito
31.05.10,17:21
Platí toto stále, že ak nebol zvolený nový predseda, tak všetky funkcie môže vykonávať doterajší predseda a to, čo urobí, bude platné a nebude sa to dať napadnúť napr. na súde (napr. uzatvorenie nejakých zmlúv - po odsúhlasení vlastníkmi, úhrady faktúr, zvolávanie schôdze atď.)? Nejko sa tu u nás pozabudlo na 3-ročnú lehotu a súčasný predseda vykonáva svoju funkciu už po jej uplynutí. Doteraz to nikto nenapadol. Bol predseda povinný sám od seba zvolať zhromaždenie (schôdzu?), na ktorom sa mal zvoliť nový predseda, alebo sa toto zhromaždenie zvoláva, až keď o to požiadajú vlastníci?
mimotemyAký je rozdiel medzi zhromaždením a schôdzou?

Pokiaľ to nikto nenapadol, tak vám to vyhovuje.

Zhromaždenie je orgán SVB, všetci vlastníci bytov v dome. A schôdza je stretnutie tohto orgánu SVB, teda všetci vlastníci sú pozvaní na schôdzu, kde rozhodujú o spoločných veciach svojho domu.
Llívia
31.05.10,18:28
Pokiaľ to nikto nenapadol, tak vám to vyhovuje.

Zhromaždenie je orgán SVB, všetci vlastníci bytov v dome. A schôdza je stretnutie tohto orgánu SVB, teda všetci vlastníci sú pozvaní na schôdzu, kde rozhodujú o spoločných veciach svojho domu.

OK. Môže predseda sám od seba zvolať zhromaždenie s tým, že sa bude voliť nový predseda?
sito
31.05.10,18:59
Musí, raz za rok minimálne. A každý tretí rok by sa mali konať voľby, alebo by malo byť v zápise, že Predseda pokračuje vo funkcii štatutára. Ale väčšina vlastníkov ho môže v súlade so zákonom, kedykoľvek odvolať a zvoliť nového Predsedu.

Ak nezvolá schôdzu Predseda, môže Rada vlastníkov, prípadne jedna štvrtina vlastníkov, ale v súlade so zákonom.
svojar
31.05.10,19:21
Kamarát môj Sitečko, zhromaždenie zvoláva Rada nie predseda §7c ods 5, písm a).
Llívia
31.05.10,20:08
Kamarát môj Sitečko, zhromaždenie zvoláva Rada nie predseda §7c ods 5, písm a).

Tu každý na to kašle. Žiadna rada nefunguje. Jediný, kto tu má záujem riešiť aj iné problémy než len jeho vlastné, je predseda (aj tie, ktoré sa ho ako predsedu netýkajú). Takže, znamená to, že predseda nemôže zvolať zhromaždenie, na ktorom by sa hlasovalo o novom predsedovi? Keď sa toto zhromaždenie za účelom voľby nového predsedu nerozhodnú zvolať ostatní vlastníci (alebo rada?), zostáva predsedom ten, čo je aj teraz? Aj trebárs ďalších 10 rokov?
sito
31.05.10,20:51
Kamarát môj Sitečko, zhromaždenie zvoláva Rada nie predseda §7c ods 5, písm a).

Jaroslav, tak je to napísané v zákone, ale čo dom to iný výklad zákona. V niektorých je to ako v Turecku na trhu.
sito
31.05.10,20:58
Tu každý na to kašle. Žiadna rada nefunguje. Jediný, kto tu má záujem riešiť aj iné problémy než len jeho vlastné, je predseda (aj tie, ktoré sa ho ako predsedu netýkajú). Takže, znamená to, že predseda nemôže zvolať zhromaždenie, na ktorom by sa hlasovalo o novom predsedovi? Keď sa toto zhromaždenie za účelom voľby nového predsedu nerozhodnú zvolať ostatní vlastníci (alebo rada?), zostáva predsedom ten, čo je aj teraz? Aj trebárs ďalších 10 rokov?

Vlastníci bytov v súlade so zákonom majú právo a povinnosť sa starať o svoj majetok. Ale keď na to každý kašle, minister Raši, by sa mohol vyjadriť, či vám ne haraší.
Llívia
01.06.10,04:53
Vlastníci bytov v súlade so zákonom majú právo a povinnosť sa starať o svoj majetok. Ale keď na to každý kašle, minister Raši, by sa mohol vyjadriť, či vám ne haraší.

Zamenila by som "VÁM" za "IM", aby to bola pravda :D.

V Poradcovi 2/2008 bol zákon o vlastníctve bytov a v komentári k § 7c sa píše, že po uplynutí 3-ročného obdobia stráca predseda svoje postavenie a musí prebehnúť nová voľba. Podľa tohto komentára teda všetko, čo "náš" predseda urobil (a urobí) od februára je teda neplatné a v SVB je teraz bezvládie. Ani keby sme mali radu, tak táto by nemohla určiť niektorého svojho člena, aby plnil funkciu predsedu, lebo to môže, len keď je predseda odvolaný a nie je zvolený nový, alebo predseda nemôže vykonávať svoju funkciu 3 kal. mesiace po sebe, alebo sa vzdá funkcie. Lenže keď doterajší (a možno už "neplatný") predseda nebude robiť svoju funkciu, nebude mať kto napr. podpisovať zmluvy, robiť úhrady faktúr, sledovať úhrady od vlastníkov, robiť účtovníctvo, podávať prehľad na DÚ atď. atď., z čoho budú zase len problémy (penále, pokuty atď.) Ale zase keď to urobí a už podľa zákona nie je predsedom, tak to môže ktorýkoľvek z vlastníkov napadnúť s tým, že nebol predsedom, konal svojvoľne a napr. zmluvy sú tým pádom neplatné.
Takže, si si 100% istý, že je to tak, pokiaľ nebol zvolený nový predseda, "starý" môže naďalej vykonávať svoju funkciu a všetko, čo urobí, je právne záväzné?
mimotemy K zhromaždeniu a schôdzi: zhromaždenie zvoláva rada. Tá je u nás nefunkčná. Predseda ju sám nemôže zvolať? A ak ju zvolá, môžu neskôr vlastníci napadnúť neplatnosť tohto zhromaždenia, keďže nebolo zvolané podľa zákona?
Schôdzu alebo zhromaždenie zvoláva 1/4 vlastníkov, ak na ich návrh nezvolal schôdzu alebo zhromaždenie predseda. Takže ani schôdzu nemôže zvolať predseda sám od seba? To "ich" znamená, že vždy musí byť 1/4, alebo napr. môže aj len 1 vlastník žiadať predsedu, aby zvolal schôdzu alebo zhromaždenie a ak to predseda neurobí, tak potom sa musí nazbierať 1/4 vlastníkov, aby mohli schôdzu alebo zhromaždenie zvolať sami?
mimotemy Je nejaký novší zákon o vlastníctve bytov s komentárom?
Halli
01.06.10,06:26
Kamarát môj Sitečko, zhromaždenie zvoláva Rada nie predseda §7c ods 5, písm a).

éééé Jarko :D
§ 7c
(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
Halli
01.06.10,06:36
O platnosti predsedu a o dodržiavaní trojročných volieb si možte pozrieť v registri...http://portal.ives.sk/registre/startsvb.do


...kde kliknem tam to nie je dodržané a to som si vybrala Blavu /:eek: dôležití/...
Jozef I
01.06.10,07:54
éééé Jarko :D
§ 7c
(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

Myslím, že aj táto veta hovorí: že ak o to požiada predseda, zvolá RADA zhromaždenie. Ak o to predseda nepožiada, zvolá RADA zhromaždenie min. raz za rok. Ak požiada 1/4 vlastníkov opäť RADA zvolá zhromaždenie.

Alebo si to zle vykladám ? :confused:
Halli
01.06.10,09:11
Myslím, že aj táto veta hovorí: že ak o to požiada predseda, zvolá RADA zhromaždenie. Ak o to predseda nepožiada, zvolá RADA zhromaždenie min. raz za rok. Ak požiada 1/4 vlastníkov opäť RADA zvolá zhromaždenie.

Alebo si to zle vykladám ? :confused:

No aj to je možné Zdenko, asi máš pravdu...to myslím tam, kde rada vôbec funguje, obyčajne to aj tak zostane na predsedovi, keďže namá akú radu požiadať :D...vidíš, ja to beriem tak, že ak napíšem oznam, že bude schôdza rešpektujú ma všetci vlastníci ....ale to neplatí všade- tak tam sa doťahujú za slovíčka ;):D
Llívia
01.06.10,09:29
No aj to je možné Zdenko, asi máš pravdu...to myslím tam, kde rada vôbec funguje, obyčajne to aj tak zostane na predsedovi, keďže namá akú radu požiadať :D...vidíš, ja to beriem tak, že ak napíšem oznam, že bude schôdza rešpektujú ma všetci vlastníci ....ale to neplatí všade- tak tam sa doťahujú za slovíčka ;):D

U nás to rešpektujú tiež, lenže v poslednej dobe a hlavne po poslednej schôdzi sú problémy kvôli výstavbe (nevýstavbe) garáží z prostriedkov fondu opráv (písala som o tom v inej téme), takže sa predseda chce vyhnúť možným problémov v budúcnosti, ako napr. napadnutie jeho rozhodnutí, "krokov", že boli nezákonné, keďže už asi ani nie je predsedom. Preto potrebujeme nutne vyriešiť, či po uplynutí 3-ročného obdobia, ak nebol zvolený nový predseda, sú "kroky" "starého" predsedu zákonné a nenapadnuteľné.
sito
01.06.10,13:22
Myslím, že aj táto veta hovorí: že ak o to požiada predseda, zvolá RADA zhromaždenie. Ak o to predseda nepožiada, zvolá RADA zhromaždenie min. raz za rok. Ak požiada 1/4 vlastníkov opäť RADA zvolá zhromaždenie.

Alebo si to zle vykladám ? :confused:

Nie! Ale ešte je tá možnosť, že Rada na to kašľe. A preto je v zákone aj § 11 a.

§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Zvyčajne to býva tak, vlastníkom nevadí, že aj tri obdobia po sebe sa nezvolil nový Predseda. A zrazu sa niekomu niečo nepáči a vlastne predseda vykonával svoju funkciu v rozpore so zákonom. A všetko je neplatné. Ak sa spravilo v tej dobe zateplenie, je to neplatné a ani ho nezaplatíme tomu kto ho spravil. Hlúposť.

Dom patrí vlastníkom bytov, Zhromaždeniu, Zhromaždenie rozhoduje na schôdzi o všetkom v dome, aj o Rade vlastníkov a Predsedovi SVB.

Po troch rokoch môže prísť k odsúhlaseniu Predsedu SVB, ak nikto iný nechce túto funkciu vykonávať. Ak má o funkciu Predsedu viac kandidátov, musia prebehnúť voľby. Rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou. No voľba Predsedu nie je uvedená vo výnimkách o ktorých nemožno hlasovať po jednej hodine schôdze väčšinou prítomných.
Halli
01.06.10,15:44
súhlasím...až na tú poslednú vetu, neviem , ako si to myslel , ale o voľbe a odvolaní predsedu sa neumožňuje takto hlasovať./hodku po začatí.../;)...alebo som ťa zle pochopila ?:)


"nie je uvedená vo výnimkách o ktorých nemožno":confused::D
sito
01.06.10,16:16
súhlasím...až na tú poslednú vetu, neviem , ako si to myslel , ale o voľbe a odvolaní predsedu sa neumožňuje takto hlasovať./hodku po začatí.../;)...alebo som ťa zle pochopila ?:)


"nie je uvedená vo výnimkách o ktorých nemožno":confused::D

Paragraf 14 je špeciálne venovaný rozhodovaniu v bytovom dome.

§14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Novela z 10.2.2010.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.
Halli
01.06.10,17:11
Paragraf 14 je špeciálne venovaný rozhodovaniu v bytovom dome.

§14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Novela z 10.2.2010.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.


a toto je čo ?

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/

http://www.szbd.sk/ps/182_1993%20uz.pdf


alebo už sa v tom nevyzná ani divé prasa..:D ja tam ten ods.3 stále vidím:D
Llívia
01.06.10,17:16
...Zvyčajne to býva tak, vlastníkom nevadí, že aj tri obdobia po sebe sa nezvolil nový Predseda. A zrazu sa niekomu niečo nepáči a vlastne predseda vykonával svoju funkciu v rozpore so zákonom. A všetko je neplatné. Ak sa spravilo v tej dobe zateplenie, je to neplatné a ani ho nezaplatíme tomu kto ho spravil. Hlúposť...

Tak sú platné rozhodnutia predsedu, ktorému skončilo 3-ročné obdobie alebo nie?
A keď teraz pôjde a každému vlastníkovi dá podpísať oznámenie o zvolaní zhromaždenia, na ktorom sa bude voliť predseda a rada, bude rozhodnutie zhromaždenia záväzné, aj keď nebude zvolané podľa zákona (rada nefunguje, vlastníci nemajú záujem a zhromaždenie nemá kto zvolať)?
Halli
01.06.10,18:24
.....(rada nefunguje, vlastníci nemajú záujem a zhromaždenie nemá kto zvolať)?

Lívia, ako vidím, funguješ len Ty...aSpoň niečo, gratulujem...nemyslím to sarkasticky, ale úprimne...bohužiaľ to nestačí...daj sa do toho a urob tomu bezvládiu koniec, ja to totiž nechápem, ako to myslia ostatní?? To ťa nechajú samú bojovať?
Llívia
01.06.10,18:31
Lívia, ako vidím, funguješ len Ty...apoň niečo, gratulujem...nemyslím to sarkasticky, ale úprimne...bohužiaľ to nestačí...daj sa do toho a urob tomu bezvládiu koniec, ja to totiž nechápem, ako to myslia ostatní?? To ťa nechajú samú bojovať?

Bojuje mama, ona je predseda, ja ju postrkujem :D A áno, nechajú ju samú bojovať, samú kosiť trávu, samú odpratávať trávu, samú robiť všetko, len aby mali pokoj a neboli za nič zodpovední, a keď sa niečo pototo, tak bude zodpovedná za všetko. Takže idem písať oznámenie o zvolaní zhromaždenia.
Halli
01.06.10,18:36
Bojuje mama, ona je predseda, ja ju postrkujem :D A áno, nechajú ju samú bojovať, samú kosiť trávu, samú odpratávať trávu, samú robiť všetko, len aby mali pokoj a neboli za nič zodpovední, a keď sa niečo potot, tak bude zodpovedná za všetko. Takže idem písať oznámenie o zvolaní zhromaždenia.

...a samozrejme za to všetko si účtuje almužnu, o ktorej si každý myslí, že je hotový "majland"....jój kedy si už uvedomia , že toto je služba, ktorá je strašne podhodnotená ? :rolleyes:
Llívia
01.06.10,20:10
mimotemy
...a samozrejme za to všetko si účtuje almužnu, o ktorej si každý myslí, že je hotový "majland"....jój kedy si už uvedomia , že toto je služba, ktorá je strašne podhodnotená ? :rolleyes:

Nikdy si to neuvedomia, lebo aj keby to robil niekto iný, tak by to nerobil tak poctivo.
Llívia
03.06.10,11:25
mimotemy
...a samozrejme za to všetko si účtuje almužnu, o ktorej si každý myslí, že je hotový "majland"....jój kedy si už uvedomia , že toto je služba, ktorá je strašne podhodnotená ? :rolleyes:

Tak som sa dnes dozvedela, že kvôli sprostým garážam mame závidia už aj jej odmenu 50 SKK/byt/mesiac. Pritom sa tu fakt nikto o nič nestará, len mama a účtovníctvo robím ja. V nedeľu budú voliť nového predsedu a radu. Predpokladám, že kvôli sprostým garážam to už mama nebude, tak si to môže vyskúšať niekto iný (aj keď o tom, že sa vôbec vedie napr. nejaké účto, posielajú sa výkazy do ZP, na DÚ tu nikto nemá ani šajnu. A ani nebude mať - moje neplatené know-how im nedám!)

mimotemy Ešte k hlasovaniu: vlastník môže písomne splnomocniť (splnomocnenie musí byť overené) niekoho iného na hlasovanie. Môže ho splnomocniť aj na zastupovanie na schôdzi/zhromaždení, aj keď sa nehlasuje (teda že by mi tata dal splnomocnenie na hlasovanie pri voľbe predsedu a rady (to by aj tak hlasovala mama), ale predpokladám, že tam bude diskusia aj o inom, hlavne o sprostých garáž, tak aby som im mohla vysvetliť, prečo a ako sa niečo dá a niečo nedá, a aby ma nikto nemohol poslať do prdele s tým, že tam nemám čo robiť)?
verkaz
03.06.10,11:59
Pozor na splnomocnenie, musí byť overený podpis u notára alebo na matrike. Hlavne ak sa pre niečo hlasuje. Ak máte v spoločenstve vrtákov, tak radšej splnomocnenie, na ktorom je nie overený podpis neberte do úvahy.
Halli
03.06.10,12:15
mimotemy

Tak som sa dnes dozvedela, že kvôli sprostým garážam mame závidia už aj jej odmenu 50 SKK/byt/mesiac. Pritom sa tu fakt nikto o nič nestará, len mama a účtovníctvo robím ja. V nedeľu budú voliť nového predsedu a radu. Predpokladám, že kvôli sprostým garážam to už mama nebude, tak si to môže vyskúšať niekto iný (aj keď o tom, že sa vôbec vedie napr. nejaké účto, posielajú sa výkazy do ZP, na DÚ tu nikto nemá ani šajnu. A ani nebude mať - moje neplatené know-how im nedám!)



Vidím Livi, že si statočne nasr.... :D , ale máš pravdu, mama, nech sa pre tých pár šupov neoberá o energiu a ty neraď nikomu, lebo ak si niekto myslí, že je to také ľahké, nech si sám nabije nos....Za mnou chodia tiež, že nech im poviem ako sa to robí...:D Najlepšie zobrať každého za ruku a krok po kroku mu všetko vyklopiť, čo som ja 15 rokov zbierala skúsenosti, chodila na školenia, platila si ich, zariadila si celé vybavenie kancelárie zo svojho...a niekto si len tak príde ...že ako sa to robí ?:eek:...takže už nehrozí...tu to nikomu nezapaľuje...a ešte keď si "dovolíš" odmietnúť tak ťa ohovorí ako vecheť...v zahraničí sa za tieto služby platí niekoľkonásobne viac, ale tu to akosi nikomu nedochádza, radšej sa budú v domoch škriepiť, ohovárať,robiť si prieky ale, ak treba niečo urobiť ruky "naopak"...:o
Halli
03.06.10,12:20
mimotemy Ešte k hlasovaniu: vlastník môže písomne splnomocniť (splnomocnenie musí byť overené) niekoho iného na hlasovanie. Môže ho splnomocniť aj na zastupovanie na schôdzi/zhromaždení, aj keď sa nehlasuje (teda že by mi tata dal splnomocnenie na hlasovanie pri voľbe predsedu a rady (to by aj tak hlasovala mama), ale predpokladám, že tam bude diskusia aj o inom, hlavne o sprostých garáž, tak aby som im mohla vysvetliť, prečo a ako sa niečo dá a niečo nedá, a aby ma nikto nemohol poslať do prdele s tým, že tam nemám čo robiť)?

áno splnomocnenie ti môžu dať, ale ako napísala Verka...overené.;) Môžu ťa v ňom splnomocniť aj na určité konkrétne úkony, ktoré uvedieš v splnomocnení.
Llívia
03.06.10,14:20
mimotemy
Vidím Livi, že si statočne nasr.... :D , ale máš pravdu, mama, nech sa pre tých pár šupov neoberá o energiu a ty neraď nikomu, lebo ak si niekto myslí, že je to také ľahké, nech si sám nabije nos....Za mnou chodia tiež, že nech im poviem ako sa to robí...:D Najlepšie zobrať každého za ruku a krok po kroku mu všetko vyklopiť, čo som ja 15 rokov zbierala skúsenosti, chodila na školenia, platila si ich, zariadila si celé vybavenie kancelárie zo svojho...a niekto si len tak príde ...že ako sa to robí ?:eek:...takže už nehrozí...tu to nikomu nezapaľuje...a ešte keď si "dovolíš" odmietnúť tak ťa ohovorí ako vecheť...v zahraničí sa za tieto služby platí niekoľkonásobne viac, ale tu to akosi nikomu nedochádza, radšej sa budú v domoch škriepiť, ohovárať,robiť si prieky ale, ak treba niečo urobiť ruky "naopak"...:o

V tomto máš pravdu, aj keď v našom prípade skôr ak bude predsedom niekto iný, tak fakt nebude mať šajnu, čo robiť - vieš, toto je dedina a tu platí JPP (a čím väčší debil niečo povie, tým väčšia je to pravda). Príklad: na jednej bytovke nemajú zriadený účet v banke - tak je to správne (aj keď v zákone sa píše o prostriedkoch vedených na účte); na inej bytovke robili strechu, ktorá ich vyšla o 100.000* lacnejšie - tiež správne, nevadí, že tam majú plech, ktorý pri daždi vydáva hluk, ich strecha nie je zateplená, majú tam malý krov, čím zmenil vzhľad budovy a určite na to nemajú súhlas stavebného úradu a možno mali mať aj posudok statika a to tiež nemajú; ale pretože niečo povie nejaký debil, tak je to pravda Lenže povinnosti voči daňovému úradu a ZP sa musia plniť, občas chcú niečo aj zo stavebnej sporiteľne, účto sa tiež musí viesť, vyúčtovania atď. A najväčšie obavy máme z toho, že si potom "vrtáci" budú robiť a schvaľovať to, čo sa im hodí, bez schôdzí, príp. nejakým záhadným spôsobom našu rodinu opomenú, lebo skutočný záujem tu z ostatných majú len 3 - 2 vrtáci + 1 sused (možno čoskoro tiež vrták).
(*Je fakt "úžasné", že mama hľadala firmu na opravu strechy, pretože tej rodine, čo sa z nich stali jedny z 2 najväčších vrtákov, zatekalo, telefonovala z vlastného telefónu, hľadala na nete informácie, volala dokonca na niekoho z referencií, čo mali zverejnené firmy, všetci sa tu zhodli na tej streche, aká je teraz spravená, a zrazu sa od človeka, čo absolútne nič nemá spoločné s našou bytovkou, dozvie, že tá suseda (vrtáčka) chodí po dedine a vzdychá, že koľko nás vyšla strecha. Tak ja neviem, kto to za ňu odsúhlasil. Asi sa doteraz nezmierila s tým, že chcela pretlačiť krov, ktorý by robil nejaký ich známy - s ním sa mama tiež bavila, chcela rozpočet a on jej na to povedal, že nech si ten krov objedná, potom ho dostane, t.j. ani nebol ochotný dať dopredu vedieť sumu a my sme si to mali objednať!)
sito
03.06.10,15:04
mimotemy

(a čím väčší debil niečo povie, tým väčšia je to pravda).

Niekedy je to tak, že menší debil povie veľkú pravdu, ale väčšina debilov spraví s neho ešte väčšieho. ;)
Llívia
03.06.10,15:38
Tak sú platné rozhodnutia predsedu, ktorému skončilo 3-ročné obdobie alebo nie?
A keď teraz pôjde a každému vlastníkovi dá podpísať oznámenie o zvolaní zhromaždenia, na ktorom sa bude voliť predseda a rada, bude rozhodnutie zhromaždenia záväzné, aj keď nebude zvolané podľa zákona (rada nefunguje, vlastníci nemajú záujem a zhromaždenie nemá kto zvolať)?

K tomuto mám ešte jednu otázku: v rámci toho, že niektorí nedokážu pochopiť, že garáže sa nedajú stavať z prostriedkov fondu, nepodpísali zápisnicu zo schôdze a ani oznámenie o konaní zhromaždenia, na ktorom sa má voliť nový predseda a rada. Tak ako máme voliť, keď o to nemajú záujem?! (alebo sú urazení, že sa neskáče podľa toho, ako pískajú.)
sito
03.06.10,16:16
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Llívia http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/93070-predseda-svb-post1417909.html#post1417909)
Tak sú platné rozhodnutia predsedu, ktorému skončilo 3-ročné obdobie alebo nie?

Ak o tom nie ste schopní rozhodnúť vy, vlastníci, každý jeden vlastník sa môže obrátiť na súd, aby vo veci rozhodol. Ja nie som sudca, ani si nedovolím predpovedať jeho rozhodnutie.

A keď teraz pôjde a každému vlastníkovi dá podpísať oznámenie o zvolaní zhromaždenia, na ktorom sa bude voliť predseda a rada, bude rozhodnutie zhromaždenia záväzné, aj keď nebude zvolané podľa zákona (rada nefunguje, vlastníci nemajú záujem a zhromaždenie nemá kto zvolať)?

Ak sa niekto obráti na súd, aby rozhodol o neplatnosti schôdze a schválených uznesení na schôdzi je predpoklad, že uspeje. Bol tu taký prípad.

K tomuto mám ešte jednu otázku: v rámci toho, že niektorí nedokážu pochopiť, že garáže sa nedajú stavať z prostriedkov fondu, nepodpísali zápisnicu zo schôdze a ani oznámenie o konaní zhromaždenia, na ktorom sa má voliť nový predseda a rada. Tak ako máme voliť, keď o to nemajú záujem?! (alebo sú urazení, že sa neskáče podľa toho, ako pískajú.)

Že nemá kto zvolať schôdzu

§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Ak sa nenájde ani ta štvrtina, tak potom to nie je obytný dom, ale bordel! Každý na to ...

Ak sa nájde, tak si treba spočítať požadované časové limity. Zistiť tých, ktorí sú ochotný si prevzať oznámenie oproti podpisu. Ostatným poslať doporučene. Ten kto kandiduje na predsedu by vám mal v predstihu predložiť výpis z registra trestov. Bez toho môže byť zvolený, ale vám ho nezaregistrujú. Takže zbytočná námaha.

Ak nebude na schôdzi po hodine schôdze nadpolovičná väčšina, môžu prítomní vlastníci väčšinou zúčastnených zvoliť, schváliť Predsedu SVB a Radu vlastníkov.
Llívia
03.06.10,16:22
Sito, takže postup asi takýto:
zoženieme si ešte jeden podpis, žiadosť o zvolanie zhromaždenia doručíme predsedovi SVB (čo bude ten druhý podpis:D), ten hneď vyhlási zhromaždenie s min. 5-dňovým predstihom, najlepšie, keď to pošle každému doporučene aj s programom a takto zvolané zhromaždenie a voľba predsedu a rady bude nenapadnuteľná?
sito
03.06.10,16:40
Predsedovi Rady vlastníkov pošle štvrtina vlastníkov žiadosť o zvolanie Zhromaždenia. Ak nezvolá Zhromaždenie do 15 dni od doručenia, môže ho zvolať štvrtina. No musí dodržať procedurálne podmienky určené zákonom. Hlavne ten výpis z registra trestov. Zmenu zmluvy o výkone správy. Účtovníctvo. A iné veci. Ta štvrtina musí vedieť čo chce. Ak nevie, nikam sa nepohnete. Škoda, chce to potom len čas a ešte horšie podmienky v dome ako sú teraz. Potom možno???
milláčikk
03.06.10,16:44
Predsedovi Rady vlastníkov pošle štvrtina vlastníkov žiadosť o zvolanie Zhromaždenia. Ak nezvolá Zhromaždenie do 15 dni od doručenia, môže ho zvolať štvrtina. No musí dodržať procedurálne podmienky určené zákonom. Hlavne ten výpis z registra trestov. Zmenu zmluvy o výkone správy. Účtovníctvo. A iné veci. Ta štvrtina musí vedieť čo chce. Ak nevie, nikam sa nepohnete. Škoda, chce to potom len čas a ešte horšie podmienky v dome ako sú teraz. Potom možno???

Ja by som povedal, že to bude normálne fungovať, až keď 2/3 budú vedieť, čo chcú :D:D:D (okrem sedenia na zadku a frfľania :) ) .
sito
03.06.10,16:46
Ja by som povedal, že to bude normálne fungovať, až keď 2/3 budú vedieť, čo chcú :D:D:D (okrem sedenia na zadku a frfľania :) ) .

Lepších je 100 %! Ale ...
Llívia
04.06.10,09:13
Predsedovi Rady vlastníkov pošle štvrtina vlastníkov žiadosť o zvolanie Zhromaždenia. Ak nezvolá Zhromaždenie do 15 dni od doručenia, môže ho zvolať štvrtina. No musí dodržať procedurálne podmienky určené zákonom. Hlavne ten výpis z registra trestov. Zmenu zmluvy o výkone správy. Účtovníctvo. A iné veci. Ta štvrtina musí vedieť čo chce. Ak nevie, nikam sa nepohnete. Škoda, chce to potom len čas a ešte horšie podmienky v dome ako sú teraz. Potom možno???

Predseda je jeden "orgán" a rada vlastníkov iný, druhý "orgán". Lenže keďže u nás sú aj predseda, aj rada už po 3-ročnom "volebnom" období, tak ani nie je komu doručiť žiadosť o zvolanie zhromaždenia, čiže ani tá 15-dňová lehota nemá odkedy začať plynúť, keďže žiadosť nemá kto prevziať (toto platí, ak po uplynutí 3-ročného obdobia predseda a rada stratia svoje "právomoci", čo práve teraz nevie nikto na 100% povedať, či o ne prišli, alebo nie, či sú ich rozhodnutia záväzné alebo nie). A nielen 1/4, ale viac ako 1/4 nevie, čo chce (okrem garáží, príp. je im to doslova u riti, len nech im dá každý pokoj). A tie horšie podmienky im kľudne doprajem.
Llívia
04.06.10,10:39
Ešte jedna otázka trochu MT: čo, ak nebude dostatočný počet kandidátov do rady, t.j. min. traja, príp. ak bude dostatočný počet kandidátov, ale nebudú schválení? Môže SVB fungovať aj bez rady (aj keď v Zmluve o SVB to máme zakotvené, je to aj v zákone o vlastníctve bytov)?
milláčikk
04.06.10,10:52
Lepších je 100 %! Ale ...

Aj to sa stáva.
Ale nie v panelákoch.
Iba ak v rodinných domoch :D:D:D:D:D :
milláčikk
04.06.10,10:55
Predseda je jeden "orgán" a rada vlastníkov iný, druhý "orgán". Lenže keďže u nás sú aj predseda, aj rada už po 3-ročnom "volebnom" období, tak ani nie je komu doručiť žiadosť o zvolanie zhromaždenia, čiže ani tá 15-dňová lehota nemá odkedy začať plynúť, keďže žiadosť nemá kto prevziať (toto platí, ak po uplynutí 3-ročného obdobia predseda a rada stratia svoje "právomoci", čo práve teraz nevie nikto na 100% povedať, či o ne prišli, alebo nie, či sú ich rozhodnutia záväzné alebo nie). A nielen 1/4, ale viac ako 1/4 nevie, čo chce (okrem garáží, príp. je im to doslova u riti, len nech im dá každý pokoj). A tie horšie podmienky im kľudne doprajem.

Ak máte "orgány" po záruke a nefunkčné - zvolajte sa samy !!!!!!!!!!!!!!!!!!
A dohodnite sa.
Potom to nikoho okrem vás NEBUDE zaujímať (ani súd :D:D:D).
Llívia
08.06.10,11:57
mimotemy
Tak som sa dnes dozvedela, že kvôli sprostým garážam mame závidia už aj jej odmenu 50 SKK/byt/mesiac. Pritom sa tu fakt nikto o nič nestará, len mama a účtovníctvo robím ja. V nedeľu budú voliť nového predsedu a radu. Predpokladám, že kvôli sprostým garážam to už mama nebude, tak si to môže vyskúšať niekto iný (aj keď o tom, že sa vôbec vedie napr. nejaké účto, posielajú sa výkazy do ZP, na DÚ tu nikto nemá ani šajnu. A ani nebude mať - moje neplatené know-how im nedám!)

K tomuto ešte dodám, že za všetky roky, čo sú u nás odkúpené byty, nech boli pod správcom, alebo pod SVB, nikto nikdy nič nekontroloval, čo sa týka účtovníctva, ani keď som im povedala, že si doklady môžu pozrieť, len musia prísť k nám, do ruky ich nedostanú. Nikto nič nechcel vidieť, stačili im prehľad výdavkov z účtovníctva. Zrazu sa zmenila situácia a už by to účto chceli brať zo sebou, veď majú človeka, ktorý sa tomu tiež rozumie a môže to skontrolovať. Tak som im vysvetlila, že majú právo nahliadať, nie chabrať. A môžu dostať maximálne kópie (a aj to by som im spoplatnila, lebo prečo by som to mala platiť z vlastného, príp. predseda). Keď bude nový predseda, aká je lehota na odovzdanie účtovných dokladov, príp. musím ich vôbec odovzdať? V zákone o vlastníctve bytov je účtovníctvo spomenuté jednou vetou a našla som len jednu 30-dňovú lehotu, ktorá platí pri zemne správy.
Llívia
08.06.10,18:24
Paragraf 14 je špeciálne venovaný rozhodovaniu v bytovom dome.

§14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Novela z 10.2.2010.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

§ 7c ods. 2: "Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky."
U nás je 7 bytov. Znamená to, že keď na začiatok schôdze prídu 4 a všetci 4 budú hlasovať za nového predsedu, je to tak v poriadku? Alebo treba čakať, kým prídu všetci 7? A ak neprídu všetci 7?

Mám v tom chaos, lebo § 7c ods. 2 hovorí o "zhromaždení" a nadpolovičnej väčšine hlasov všetkých vlastníkov. Vyššie citovaný príspevok od Sita hovorí zase o "schôdzi" (rozdiel medzi "zhromaždením" a "schôdzou" aj tak nevidím) s tým, že ak po hodine od začiatku schôdze nie je možné vykonať právoplatné hlasovanie, rozhoduje nadpolovičná väčšina zúčastnených (a výnimkou je z § 7c ods. 2 len dražba, kedy takto hlasovať nemožno).
Ale čo to je to právoplatné hlasovanie?!
Llívia
08.06.10,19:56
Pozor na splnomocnenie, musí byť overený podpis u notára alebo na matrike. Hlavne ak sa pre niečo hlasuje. Ak máte v spoločenstve vrtákov, tak radšej splnomocnenie, na ktorom je nie overený podpis neberte do úvahy.

Napísala som splnomocnenie, kde ma otec ako dcéru splnomocňuje na zastupovaní a hlasovaní na zhromaždeniach a schôdzach (viď príloha). Na nete som našla nejaké vzory. Bola v nich aj takáto veta: Splnomocnenie v plnom rozsahu prijímam (+ podpis splnomocnenca). Overuje sa len podpis toho, čo napísal splnomocnenie (splnomocniteľ???), t.j. otca, alebo sa overuje aj môj ako splnomocnenca? Je takto napísané splnomocnenie v poriadku?
sito
08.06.10,20:28
§ 7c ods. 2: "Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky."
U nás je 7 bytov. Znamená to, že keď na začiatok schôdze prídu 4 a všetci 4 budú hlasovať za nového predsedu, je to tak v poriadku?

Áno!

Alebo treba čakať, kým prídu všetci 7?

Netreba!

A ak neprídu všetci 7?

Ak bude schôdza trvať hodinu, po hodine môže Predsedu aj Radu schváliť nadpolovičná väčšina prítomných. Teda, keď sú traja, dvaja rozhodnú. Keď sú dvaja, remíza. 0 : 0.

Mám v tom chaos, lebo § 7c ods. 2 hovorí o "zhromaždení" a nadpolovičnej väčšine hlasov všetkých vlastníkov.

To je pravda!

Vyššie citovaný príspevok od Sita hovorí zase o "schôdzi" (rozdiel medzi "zhromaždením" a "schôdzou" aj tak nevidím)

Zhromaždenie sú všetci siedmi. Schôdza je stretnutie tých siedmich za nejakým účelom, ak vedia o čo sa jedná, schôdza sú zúčastnení s tých siedmich.

s tým, že ak po hodine od začiatku schôdze nie je možné vykonať právoplatné hlasovanie, rozhoduje nadpolovičná väčšina zúčastnených

O ten dom sa musí ktosi starať, vlastníci domu! Ak o to nemá záujem väčšina, zákon nebráni striktne menšine, že sa nemôže postarať o dom ona. Ak sa to väčšine nepáči, môže zvolať novú schôdzu a rozhodnúť väčšinou. Alebo požiadať súd, aby rozhodol.

(a výnimkou je z § 7c ods. 2 len dražba, kedy takto hlasovať nemožno).
Ale čo to je to právoplatné hlasovanie?!

Právoplatné hlasovanie je to, ktoré je v súlade so Zákonom 182/1993, § 14. Platnosť hlasovania môže zrušiť súd na žiadosť ktoréhokoľvek prehlasovaného vlastníka. Ak o to požiada do 15 dní. Prípadne sa o tom dozvedel do troch mesiacoch a nezúčastnil sa na schôdze.


.

A predsa. U vás zaujímavá situácia. Ak bude Predseda z domu a minimálne traja členovia Rady, vyžaduje zákon, to sú štyria. Teda väčšina sú orgány. Ak sa rozhodnete pre predsedu mimo domu, čo je v súlade so zákonom. Tu úž ide o to, kto s koho 4 : 3, alebo 3 : 4. Prvý výsledok je možný kedykoľvek na schôdzi, druhý len po hodine schôdze. Ale aj tí traja sú orgánom. Orgány.
sito
08.06.10,20:31
Napísala som splnomocnenie, kde ma otec ako dcéru splnomocňuje na zastupovaní a hlasovaní na zhromaždeniach a schôdzach (viď príloha). Na nete som našla nejaké vzory. Bola v nich aj takáto veta: Splnomocnenie v plnom rozsahu prijímam (+ podpis splnomocnenca). Overuje sa len podpis toho, čo napísal splnomocnenie (splnomocniteľ???), t.j. otca, alebo sa overuje aj môj ako splnomocnenca? Je takto napísané splnomocnenie v poriadku?


V poriadku. Len treba otcov podpis overiť u notára, alebo na mestskom, obecnom úrade. Inak je to splnomocnenie neplatné!
Deganova
09.06.10,03:39
Keď sme novelizovali zmluvu o SVB štatutárny orgán mi vysvetlil:
zhromaždenie - najvyšší orgán SVB
schôdza - najvyšší orgán vlastníkov, ktorých dom je v správe.
Llívia
09.06.10,04:22
Keď sme novelizovali zmluvu o SVB štatutárny orgán mi vysvetlil:
zhromaždenie - najvyšší orgán SVB
schôdza - najvyšší orgán vlastníkov, ktorých dom je v správe.

Lenže v zákone aj pri spoločenstve s vlastnou správou je raz písané o schôdzi a raz o zhromaždení.
U nás sa doteraz "schôdzovalo", takže kto bude chcieť rýpať, tak sa môže toho chytiť.
Llívia
09.06.10,04:30
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Neviete mi ešte poradiť, ako je to s odovzdaním dokladov pri zmene predsedu SVB? V zákone o vlastníctve bytov o tom nič nie je (len pri zmene správy je uvedená lehota, lenže zmena predsedu SVB nie je zmena správy)?
verkaz
09.06.10,06:30
K určitému dátumu sa urobí zápis o odovzdaní a prevzatí domu
ide o tieto dokumenty :
- prevzatie stavu jednotlivých meradiel energií (vhodné je to urobiť spolu s novým predsedom alebo správcom)
- prevzatie rozpracovaných prác
- prevzatie spoločných antén
- prevzatie všetkých revíznych správ
- prevzatie dokumentácie o výmene pomerových meračov SV
TÚV.
Základné doklady :
- projektová dokumentácia a jej zmeny
- stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie
- poistná zmluva
- zoznam vykonaných stavebných prác u ktorých trvá
záručná doba
- pasport domu, bytov a nebytových priestrov.
Doklady o zmluvných a obchodných vzťahoch
- obchodné zmluvy s dodávateľmi energií, výtahov, dodávka T
a TÚV, havarijná služba a pod.
Doklady účtovné k správe domu
- evidencia o nákladoch do bytového domu počas výkonu
správy (údržba a opravy)
- schválený rozpočet čerpania FO
- vyúčtovanie použitia FO a úhrad za pnenia
- doklady o upomienkach a podklady pre súdne spory a
vymáhanie platieb spojených s užívaním bytu a tvorby FO
- daňové priznania a doklady k nim
- doklady k likvidite záväzkov, pohľadávok, stavy účtov a
hotovosti, mzdové náležitosti.
Ak správca končí svoju činnosť, je povinný do 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti predložiť vlastníkom bytov správu o svojej činnosti týkajúcej sa bytového domu. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v bankee na účet nového správcu alebo spoločenstva .
Samozrejme sa odvzdá aj zmluva o spoločenstve, doklad o pridelení IČO, DIČ. sociálna poisťovňa.
Llívia
09.06.10,10:08
K určitému dátumu sa urobí zápis o odovzdaní a prevzatí domu...

Verkaz, ďakujem za odpoveď, ale u nás nejde o zmenu správy, len asi pôjde o zmenu predsedu SVB, takže tu sa nedá použiť 30-dňová lehota (a nedá sa použiť ani preto,že predsedovi už uplynuli 3 roky, na ktoré bol zvolený a teraz nikto nevie, či je ešte predsedom, alebo nie je). Keďže toto zákon nerieši (aspoň ja som tam nič nenašla), tak je to asi na dohode medzi starým a novým predsedom.
verkaz
09.06.10,10:33
Vzber si z môjho príspevku to, čo sa pre Vás hodí. Nový predseda nech si dá všetko zápisnične potvrdiť a najlepšie aj s podpismi členov rady. Termín na odovzdanie si dohodnite a ak sa nebude dať, tak na zhromaždení.
verkaz
09.06.10,10:35
Pokial ste ho neodvolali a nezvolili ste si nového predsedu, ani ste nepoverili zastupovaním člena rady, tak podla mňa ste ho vo funkcii potvrdili.
Llívia
09.06.10,10:46
Vzber si z môjho príspevku to, čo sa pre Vás hodí. Nový predseda nech si dá všetko zápisnične potvrdiť a najlepšie aj s podpismi členov rady. Termín na odovzdanie si dohodnite a ak sa nebude dať, tak na zhromaždení.

Potvrdiť si necháme (z pozície bývalého predsedu) každý jeden papier, všetko bude na súpise (každý jeden pokladničný doklad, každý výpis z účtu, prehľady, ponuky, ktoré prišli na SVB atď.). Naviac účtovné doklady ešte normálne zviažem a zapečatím a aj to bude v zápise o odovzdaní, že tie doklady boli zviazané a zapečatené a pri porušení pečate bývalý predseda SVB nenesie za doklady žiadnu zodpovednosť. Keď sa dohodnú na termíne, dobre - pošleme novému predsedovi výzvu, aby si v daný termín prišiel k nám doklady prevziať. Keď sa nedohodnú, tak nový predseda dostane výzvu od starého predsedu, aby si prišiel doklady k nám prevziať.
sito
09.06.10,20:59
Verkaz, ďakujem za odpoveď, ale u nás nejde o zmenu správy, len asi pôjde o zmenu predsedu SVB, takže tu sa nedá použiť 30-dňová lehota (a nedá sa použiť ani preto,že predsedovi už uplynuli 3 roky, na ktoré bol zvolený a teraz nikto nevie, či je ešte predsedom, alebo nie je). Keďže toto zákon nerieši (aspoň ja som tam nič nenašla), tak je to asi na dohode medzi starým a novým predsedom.

A čo toto?

182/1993, § 7c, odsek 4

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Zvolený bol na základe odseku 2 na tri roky. Ak pokračoval vo výkone funkcie bez toho, aby upozornil Radu, Zhromaždenie, že mu končí funkčné obdobie, prekročil svoje právomoci určené zákonom a rozhodnutím vlastníkov.

Ale mala by to vedieť aj Rada a Zhormaždenie, teraz kto je zodpovedný??? Rada, že neskontrolovalá termín ukončenia funkcie??? Zhormaždenie, keď sa je teraz treba postarať o rozliate mlieko???

Starý a nový Predseda sa môžu dohodnúť len na prevzatí dokumentov, dokladov o dome. Na ničom inom. Rozhoduje Zhromaždenie. Rada kontroluje.
Llívia
10.06.10,05:03
A čo toto?

182/1993, § 7c, odsek 4

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Zvolený bol na základe odseku 2 na tri roky. Ak pokračoval vo výkone funkcie bez toho, aby upozornil Radu, Zhromaždenie, že mu končí funkčné obdobie, prekročil svoje právomoci určené zákonom a rozhodnutím vlastníkov.

Ak bol zvolený na 3 roky a 3 roky už uplynuli, tak už nie je predsedom a nemá prekračovať aké právomoci, keďže mu táto "funkcia" zanikla automaticky po 3 rokoch. A ak spraví niečo v rozpore so zákonom, tak už to nespraví ako predseda SVB, ale ako "radový" vlastník. NIKDE v zákone nie je napísané, že má predseda upozorňovať kohokoľvek, že mu skončilo jeho "funkčné" obdobie. Takisto nikde v zákone nie je napísané, že má rada upozorňovať kohokoľvek, že skončilo jej "funkčné" obdobie. Taktiež v zákone nie je riešený prípad, čo s tým, ak uplynulo "funkčné" obdobie naraz aj predsedovi, aj rade a nie je zvolený nový predseda. Z rady jeho funkciu nikto vykonávať nemôže, lebo aj rada je už po "funkčnom" období. Ani vlastníci = zhromaždenie by nemali zastupovať SVB navonok, lebo to robí predseda, príp. člen rady, ak predseda SVB nemôže vykonávať svoju funkciu. Jednoducho toto nie je v zákone doriešené.
V predchádzajúcich príspevkoch sú aj názory, že kým si vlastníci nezvolia nového, tak je predsedom stále ten pôvodný, príp. že nezvolením nového potvrdili vo funkcii doterajšieho predsedu.

Ale mala by to vedieť aj Rada a Zhormaždenie, teraz kto je zodpovedný??? Rada, že neskontrolovalá termín ukončenia funkcie??? Zhormaždenie, keď sa je teraz treba postarať o rozliate mlieko???

Zodpovední sú všetci a nikto, lebo predseda nemá povinnosť zvolať zhromaždenie kvôli voľbe nového predsedu a rady, ani rada nemá túto povinnosť, ani zhromaždenie.

Starý a nový Predseda sa môžu dohodnúť len na prevzatí dokumentov, dokladov o dome. Na ničom inom. Rozhoduje Zhromaždenie. Rada kontroluje.

Rada kontroluje, ale nie u nás. Tí, čo sú v nej, ani nevedia, že v nej sú, lebo sa napísali len do zmluvy o spoločenstve, aby sa mohlo SVB zaregistrovať.

V texte.
verkaz
10.06.10,06:46
mimotemy
Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.
Halli
10.06.10,07:16
mimotemy
Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.

Dokonca ani predseda nemusí byť menovite napísaný...tak je to najlepšie.;) kôli dodatkom a zmenám...
Llívia
10.06.10,07:21
mimotemy
mimotemy
Llivia, členovia rady nemusia byť zapísaní v zmluve o spoločenstve. Stačí predseda ako štatutár. V praxi to býva spravidla tak, že predseda zostáva niekoľko volebných období ale členovia rady sa menia. Potom sa nemusíí dávať zmena v zmluve zaregistrovať.


Dokonca ani predseda nemusí byť menovite napísaný...tak je to najlepšie.;) kôli dodatkom a zmenám...

Obe máte pravdu, len sa mi tak zdá, že v zmluve o založení SVB to máme, ale naisto to neviem, lebo ju tu nemám.
sito
10.06.10,07:22
Zodpovední sú všetci a nikto, lebo predseda nemá povinnosť zvolať zhromaždenie kvôli voľbe nového predsedu a rady, ani rada nemá túto povinnosť, ani zhromaždenie.


Jakto!!!

Predseda je štatutár! Toto je zo zákona jeho povinnosť. Špecifické veci môžu, mali by byť dohodnuté v zmluve o SVB, Prípadne v stanovách SVB.

Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.


(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.


Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.


Je tam napísane jasne, Rada raz ročne, najmenej raz ročne. Čo vám majú ešte napísať do toho zákona??? Čo si dáte do zmluvy a nie je to v rozpore zo zákonom to platí!

Keď chcete mať z domu holubník, tak lietajte!
Halli
10.06.10,07:25
mimotemy



Obe máte pravdu, len sa mi tak zdá, že v zmluve o založení SVB to máme, ale naisto to neviem, lebo ju tu nemám.

Aj ja som to mávala v zmluvách, ale odkedy treba stále niečo dodatkovať a zosúlaďovať, už to tam nedávam a je o jednu starosť menej. ;)
Llívia
10.06.10,07:30
Zodpovední sú všetci a nikto, lebo predseda nemá povinnosť zvolať zhromaždenie kvôli voľbe nového predsedu a rady, ani rada nemá túto povinnosť, ani zhromaždenie.

Jakto!!!

Predseda je štatutár! Toto je zo zákona jeho povinnosť. Špecifické veci môžu, mali by byť dohodnuté v zmluve o SVB, Prípadne v stanovách SVB. ...

A kde PRESNE, v KTOROM § je napísané, že predseda alebo rada má zvolať zhromaždenie za účelom voľby nového predsedu a rady?!

Inak, ak si prehliadol, riešim/e to tu už asi na 4 posledných stranách, či to, čo urobí predseda po uplynutí jeho funkčného obdobia je platné, alebo nie a nikto na to jednoznačnú odpoveď nedal.
Llívia
10.06.10,07:38
mimotemy
Aj ja som to mávala v zmluvách, ale odkedy treba stále niečo dodatkovať a zosúlaďovať, už to tam nedávam a je o jednu starosť menej. ;)

Predpokladám, že ak to v tej zmluve bude, tak do registra SVB musíme doručiť dodatok k zmluve. Je to spoplatňované?
Halli
10.06.10,07:49
mimotemy

Predpokladám, že ak to v tej zmluve bude, tak do registra SVB musíme doručiť dodatok k zmluve. Je to spoplatňované?
prave preto som to všade už vyhodila, za zmenu zapisovaných skutočnosti je poplatok ...aj keď vlastne zmena nie je, proste ako obyčajne, len platiť a platiť :mad:

poplatky:

1. návrh na registráciu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov 16,50 €

2. zmena stanov , zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo údajov zapísaných do registra 13 €

3. vyhotovenie stanov alebo zmluvy o spoločenstve ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené 13 €

4. vyhotovenie výpisu z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov 3 €

5. vyhotovenie rozhodn. ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odovzdané rozhodnutie o zápise do registra 13 €

6. vyhotovenie písomnej informácie z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov 3 €

7. výmaz spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov z registra 16,50 €
sito
10.06.10,07:52
A kde PRESNE, v KTOROM § je napísané, že predseda alebo rada má zvolať zhromaždenie za účelom voľby nového predsedu a rady?!

Inak, ak si prehliadol, riešim/e to tu už asi na 4 posledných stranách, či to, čo urobí predseda po uplynutí jeho funkčného obdobia je platné, alebo nie a nikto na to jednoznačnú odpoveď nedal.

(a čím väčší debil niečo povie, tým väčšia je to pravda). Napísala si!

Asi by vám mal niekto naplieskať po holej riti, alebo po hlave! Oboje je na konci miechy. Snáď by to zabralo, zaplo. Donde vám to???
VieraPopluharova
10.06.10,07:52
Pokial ste ho neodvolali a nezvolili ste si nového predsedu, ani ste nepoverili zastupovaním člena rady, tak podla mňa ste ho vo funkcii potvrdili.

Po riadnom skončení funkčného obdobia nemôže vykonávať funkciu predsedu SVB.
V prípade, že je v rozsudku napísané, že má právo vykonávať funkciu predsedu za tie mesiace, počas ktorých mu nebolo možné takúto funkciu vykonávať mu prináleží právo náhrady ušlej mzdy, alebo právo vykonávať funkciu po skončení funkčného obdobia za tie mesiace, za ktoré mu toto bolo odňaté túto funkciu vykonávať, môže. Musí to však byť v rozsudku určené.
Llívia
10.06.10,08:31
mimotemy

(a čím väčší debil niečo povie, tým väčšia je to pravda). Napísala si!

Asi by vám mal niekto naplieskať po holej riti, alebo po hlave! Oboje je na konci miechy. Snáď by to zabralo, zaplo. Donde vám to???

Neviem, o čom hovoríš. Ak ti došli argumenty a nevieš si otvorene priznať, že sa mýliš, tak radšej mlč (či skôr nepíš).
sito
10.06.10,20:22
mimotemy

Neviem, o čom hovoríš. Ak ti došli argumenty a nevieš si otvorene priznať, že sa mýliš, tak radšej mlč (či skôr nepíš).


182/1993, § 7c


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.

(7) Predseda a člen rady nesmie

a) vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.

(8) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom činnosti spoločenstva, ak sa naň nehľadí, akoby nebol odsúdený.12a) Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov12b) nie starším ako tri mesiace.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva

Na základe tohto písmena si môžu vlastníci dohodnúť podrobnosti, ktoré nie sú priamo uvedené v zákone. Teda aj to kto upozorní na koniec volebného obdobia. Máte takú Radu, čo nevie napočítať do troch??? Každé tri roky by malo byť v zápise, že Predseda pokračuje vo svojej funkcii, bez novej registrácie. Ak si zvolíte nového Predsedu, treba novú registráciu Predsedu a tú treba zaplatiť. Kto to má na starosť keď nie Rada??? Kto Trpí??? NIKTO???

Roky ste na to kašlali a zrazu hŕŕŕŕ.

Takže, mne argumenty nedošli, sú v zákone, ale vám nedošlo, čo je v zákone. A kedy donde??? Tomu hovoríte bytový dom?

Osobný názor. Ak skončí predsedovi trojročné obdobie a vlastníci neodsúhlasia na schôdzi jeho zotrvanie vo funkcii na ďalšie tri roky, je to v rozpore so zákonom. Že si robí v dome, čo chce aj keď už nie je predsedom za to je zodpovedný niekto iný. Kto??? Zo zákona je to jasné, vlastníci bytov, domu. Dom je ich majetkom, majú povinnosť sa o svoj majetok starať.

Doteraz to všetkým vyhovovalo, teraz to ty chceš obrátiť hore nohami. Vieš čo robíš?
Llívia
11.06.10,05:26
Zodpovední sú všetci a nikto, lebo predseda nemá povinnosť zvolať zhromaždenie kvôli voľbe nového predsedu a rady, ani rada nemá túto povinnosť, ani zhromaždenie.

Jakto!!!

Predseda je štatutár! Toto je zo zákona jeho povinnosť. Špecifické veci môžu, mali by byť dohodnuté v zmluve o SVB, Prípadne v stanovách SVB...


A kde PRESNE, v KTOROM § je napísané, že predseda alebo rada má zvolať zhromaždenie za účelom voľby nového predsedu a rady?!

Môžeš tu citovať aj celý zákon, aj 100x, odpoveď na moju otázku v ňom nenájdeš.


Kto Trpí??? NIKTO???
Vzhľadom na to, že všetkým je to tu u ...., tak netrpí nikto.

Roky ste na to kašlali a zrazu hŕŕŕŕ.
No neviem, ale podľa mňa necelých 5 mesiacov nie je ani rok.

Osobný názor. Ak skončí predsedovi trojročné obdobie a vlastníci neodsúhlasia na schôdzi jeho zotrvanie vo funkcii na ďalšie tri roky, je to v rozpore so zákonom.
Na zhromaždení. Takže vlastníci porušili zákon, lebo si nezvolili nového predsedu.
Nebolo žiadne zhromaždenie, takže kto má ďalej viesť SVB?! Sú predsa nejaké zákonné povinnosti, ktoré musia právnické osoby = aj SVB plniť a nikoho nezaujíma, že nie je žiaden štatutár.

Že si robí v dome, čo chce aj keď už nie je predsedom za to je zodpovedný niekto iný. Kto??? Zo zákona je to jasné, vlastníci bytov, domu. Dom je ich majetkom, majú povinnosť sa o svoj majetok starať.
Tu na Porade už bolo niekoľkokrát písané, aby autori príspevkov neurážali ľudí, ktorí sa nemôžu brániť, takže neurážaj "nášho" predsedu, lebo za: "Že si robí v dome, čo chce" považuješ toto:
- podanie daňového priznania, ktoré už nebol povinný podať, keďže jeho funkcia "vypršala" v januári - ušetril tým SVB len minimálne nejaký 66 EUR (predtým za nepodanie priznania právnickou osobou bola pokuta min. 2.000 SKK, po novom neviem presne, či je to 66 EUR, alebo 66,66 EZR),
- podanie štvrťročného prehľadu - platí to isté, čo pri daňovom priznaní = úspora min. 66 EUR na pokute,
- podanie mesačných výkazov do zdravotnej poisťovne = asi žiadna úspora, lebo ZP zatiaľ nepodanie výkazov nepokutujú (aspoň som sa s tým nestretla),
- písomné vyzvanie "susedov", ktorí zabrali a oplotili pred rokmi "náš" pozemok, aby pozemok sprístupnili a odstránili ploty, čím predseda zabránil vyvlastneniu (čo je starosťou vlastníkov, a nie SVB, ale aspoň máme v rukách písomný dôkaz, aby susedia nemohli robiť nejaké kroky) = neviem, koľko u nás stoja pozemky, takže úsporu nepoznám a tiež ak by sa niečo dialo, ušetril nervy vlastníkom (vláčenie sa po súdoch, katastri atď.),
- príkaz na úhradu elektriky za spoločné priestory = úspora za znovu pripojenie elektriky (tiež neviem aká suma) a tiež riadnych nervov všetkých vlastníkov,
- zmena záložného práva v katastri z jednotlivých prospech SVB,
- ročné vyúčtovanie zálohových platieb od vlastíkov, čo tiež nemusel robiť.
Mimochodom, tieto úspory EUR nie sú ani vo výške 1/2-ročného príjmu predsedu za jeho prácu pre SVB. Ale to TY nevidíš a žiaľ, nevidia to ani ostatní vlastníci, lebo im je to jedno, hlavne že majú pokoj a nemusia ani prstom pohnúť.

Doteraz to všetkým vyhovovalo, teraz to ty chceš obrátiť hore nohami. Vieš čo robíš?
Áno, všetkým to doteraz vyhovovalo, lebo nemuseli ani prstom pohnúť. A ja nič meniť nechcem, ani nemôžem, lebo nie som vlastníkom bytu/nebytového priestoru. Meniť budú ostatní, ktorí majú teraz jediný cieľ - garáže, a súčasný predseda odmietol ich výstavbu z fondu opráv. Tu sú totiž ľudia, čo si myslia, že keď si to schváli väčšina, tak aj zákon môžu porušiť. Nech si porušia, ak chce mať nový predseda na krku spreneveru alebo zneužitie spoločných prostriedkov v rozpore so zákonom, lebo to už je možno aj na trestné stíhanie a je jedno, že mu to napr. 5 vlastníkov odsúhlasí.
Mimochodom, teraz, keď už je SVB založené, o čo sa postaral len predseda a ja (naštudovať zákony, spísať zmluvu, vyzistiť, čo k tomu treba, kolky, kam zaniesť, ako sa vypĺňajú priznania atď. atď. atď.) a teraz si príde niekto, kto všetko dostane naservírované na zlatom podnose a môže sa tváriť, o čo je on v tom lepší a vlastníci mu na to skočia, lebo im postaví garáže.
sito
11.06.10,05:38
Môžeš tu citovať aj celý zákon, aj 100x, odpoveď na moju otázku v ňom nenájdeš.

Komu nie je rady, tomu je zbytočne radiť.

V hlave máš oči, ktorými vidíš, uši, ktorými počuješ, nos, ktorým dýchaš, ústa, ktorými sa dokážeš najesť. A to je všetko. ;)
Llívia
11.06.10,06:01
mimotemy
Komu nie je rady, tomu je zbytočne radiť.

V hlave máš oči, ktorými vidíš, uši, ktorými počuješ, nos, ktorým dýchaš, ústa, ktorými sa dokážeš najesť. A to je všetko. ;)
Podľa mňa sú uši a nos na hlave. Opäť platí to, čo som tu už písala, došli ti argumenty. Takže prechádzaš na urážky? Trošku úbohé, nie?
Halli
11.06.10,09:29
mimotemy
Podľa mňa sú uši a nos na hlave. Opäť platí to, čo som tu už písala, došli ti argumenty. Takže prechádzaš na urážky? Trošku úbohé, nie?


Livik, ale niéé, to si zvykneš, ja ho nechcem obhajovať, aj keď som ti ja tak napísala, durdila si sa a ja som sa potom tiež stiahla lebo rypkal aj do mňa....a dlhšie som nepísala, vieš on má v mnohom pravdu, len takto sa to inak chápe ako pri debate naživo...je to veľmi ťažké naučiť ludí novej správe v domoch...ale to je druh prejavu inak je to z gruntu dobrý chlop ;)
sito
11.06.10,22:22
mimotemy
Podľa mňa sú uši a nos na hlave. Opäť platí to, čo som tu už písala, došli ti argumenty. Takže prechádzaš na urážky? Trošku úbohé, nie?


Nejde mi o to, čo je na hlave, ale čo je pod klobúkom?
sito
12.06.10,03:03
Livik, ale niéé, to si zvykneš, ja ho nechcem obhajovať, aj keď som ti ja tak napísala, durdila si sa a ja som sa potom tiež stiahla lebo rypkal aj do mňa....a dlhšie som nepísala, vieš on má v mnohom pravdu, len takto sa to inak chápe ako pri debate naživo...je to veľmi ťažké naučiť ludí novej správe v domoch...ale to je druh prejavu inak je to z gruntu dobrý chlop ;)

:mad: :eek:
Halli
12.06.10,08:21
:mad: :eek:

sa ti nepáči, že som sa ťa zastala? :D:D:eek:, ak chceš vymažem a dám ti priestor ;) na sebarealizáciu :---
a to čudovanie k čomu patrí ? zabudol si na to, že si mi núkal analgetiká 2x po sebe? či čo to bolo , hehe
sito
12.06.10,11:29
sa ti nepáči, že som sa ťa zastala? :D:D:eek:, ak chceš vymažem a dám ti priestor ;) na sebarealizáciu :---
a to čudovanie k čomu patrí ? zabudol si na to, že si mi núkal analgetiká 2x po sebe? či čo to bolo , hehe

:) :D:D:D Slávka, ďakujem! ;)
Llívia
12.06.10,13:16
mimotemy
sa ti nepáči, že som sa ťa zastala? :D:D:eek:, ak chceš vymažem a dám ti priestor ;) na sebarealizáciu :---
a to čudovanie k čomu patrí ? zabudol si na to, že si mi núkal analgetiká 2x po sebe? či čo to bolo , hehe

Nenúkal nám to skôr nejaké alergeniká?
Sito, klobúk nenosím. A nemachruj tu, že máš v hlave usušený hrášok a tebe tam aspoň niečo hrkoce!:D:D:D:)
sito
12.06.10,17:06
mimotemy

Nenúkal nám to skôr nejaké alergeniká?
Sito, klobúk nenosím. A nemachruj tu, že máš v hlave usušený hrášok a tebe tam aspoň niečo hrkoce!:D:D:D:)

:) :D:D:D Ja sa s toho poserem :) :D:D:D:D Že usušený hráško :) :D:D:D:D:D A hrkoce :) :D:D:D:D:D:D :mee: :D:D:D:D:D:D:D :mee:
Llívia
14.06.10,18:29
mimotemy
prave preto som to všade už vyhodila, za zmenu zapisovaných skutočnosti je poplatok ...aj keď vlastne zmena nie je, proste ako obyčajne, len platiť a platiť :mad:

poplatky:

1. návrh na registráciu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov 16,50 €

2. zmena stanov , zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo údajov zapísaných do registra 13 €

3. vyhotovenie stanov alebo zmluvy o spoločenstve ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené 13 €

4. vyhotovenie výpisu z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov 3 €

5. vyhotovenie rozhodn. ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odovzdané rozhodnutie o zápise do registra 13 €

6. vyhotovenie písomnej informácie z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov 3 €

7. výmaz spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov z registra 16,50 €

Bola voľba predsedu a je ním ten, čo aj doteraz. Treba to nejako oznámiť na krajský úrad (či kto teraz vedie register SVB)? Ak áno, treba k tomu aj zápisnicu + výpis z registra trestov?
K tej zmene zmluvy o SVB: je v nej uvedené, že: " Vlastníci bytov sa dohodli, že predsedom na najbližšie funkčné obdobie sa od .................stáva .........................".
Takto presne je to v nej uvedené - bez určenia obdobia, bez mena predsedu a úrad si to doteraz nevšimol. Takže máme dať zmenu zmluvy s tým, že tento bod úplne vyhodíme? A ešte: zmena zmluvy sa dáva len v bodoch (t.j. tak, ako keď sa menia zákony, napr. "čl. 2 bod 8 sa vypúšťa", bod 9 sa označuje za bod 8 a pod.), alebo treba vyhotoviť zmluvu v úplnom znení?
Llívia
18.06.10,07:07
Ešte k zmene zmluvy o SVB: je v nej zakotvené, že predseda môže z funkcie odstúpiť a jeho funkcia zaniká dňom, kedy bol zvolený nový predseda. V zákone to však takto napísané nie je. Je to tak, že keď predseda odstúpi, tak jeho funkciu má vykonávať člen rady, ktorého si rada zvoli? Nikto nemôže nútiť predsedu, aby zotrval vo svojej funkcii, kým nebude zvolený nový predseda - mám pravdu?
Halli
18.06.10,07:27
Ešte k zmene zmluvy o SVB: je v nej zakotvené, že predseda môže z funkcie odstúpiť a jeho funkcia zaniká dňom, kedy bol zvolený nový predseda. V zákone to však takto napísané nie je. Je to tak, že keď predseda odstúpi, tak jeho funkciu má vykonávať člen rady, ktorého si rada zvoli? Nikto nemôže nútiť predsedu, aby zotrval vo svojej funkcii, kým nebude zvolený nový predseda - mám pravdu?

Zaniká ale dňom, kedy sa funkcie písomne vzdá...V poslednej vete máš pravdu.
Llívia
21.06.10,14:51
mimotemy
prave preto som to všade už vyhodila, za zmenu zapisovaných skutočnosti je poplatok ...aj keď vlastne zmena nie je, proste ako obyčajne, len platiť a platiť :mad:

poplatky:
...zmena stanov , zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo údajov zapísaných do registra 13 €...

Keďže sa u nás predseda SVB nezmenil, nemusíme to oznamovať a tým pádom ani nič platiť, pretože nedošlo k zmene údajov zapísaných do registra a je jedno, že predseda vykonáva svoju funkciu už 2. "funkčné" obdobie?
Halli
21.06.10,15:15
mimotemy

Keďže sa u nás predseda SVB nezmenil, nemusíme to oznamovať a tým pádom ani nič platiť, pretože nedošlo k zmene údajov zapísaných do registra a je jedno, že predseda vykonáva svoju funkciu už 2. "funkčné" obdobie?

Musíte a aj oznamiť zmenu...aj keď nie je zmena a s novým výpisom s registra a kolkami...dobrá hovadina, že ? :rolleyes:

...a ešte do 15 dní od zhromaždenia , nezabudni...
Llívia
21.06.10,19:18
Musíte a aj oznamiť zmenu...aj keď nie je zmena a s novým výpisom s registra a kolkami...dobrá hovadina, že ? :rolleyes:

...a ešte do 15 dní od zhromaždenia , nezabudni...

Asi by štát zruinovalo, keby mu do rozpočtu každé 3 roky nepribudlo 13 EUR x XYZ SVB-čiek, príp. aj častejšie pri odvolaní a zmene predsedu skôr, než mu uplynutie 3-ročná funkčné obdobie.
Už som tu písala, že v zmluve o SVB je chyba, lebo je tam napísané niečo v zmysle: "predsedom SVB je .......", ale nie je tam doplnené meno + tá zmluva bola robená pred niekoľkými rokmi, keď ešte platil zákon v inom znení, takže sú v nej aj iné chyby. Keby sme urobili len dodatok k zmluve, kde by sme doplnili meno predsedu namiesto tých .......... (bodiek), museli by sme platiť aj za oznámenie zmeny predsedu a za dodatok k zmluve, alebo by tam bol len jeden poplatok (t.j.. predsedu SVB by sme neoznamovali zvlášť)? Lebo, medzi nami dievčatami, čo má SVB za tých 13 EUR (príp. aj viac, ak sa platí zvlášť za dodatok k zmluve o SVB a zvlášť sa oznamuje predseda SVB) - vycapenie názvu SVB, sídla a mena a adresy predsedu SVB na nejakom portály?! Trochu drahá služba (a dobrý biznis :D.)
jozka56
21.06.10,20:54
Llívia a dúfam, že čoskoro budeš predseda SVB.:D
Llívia
22.06.10,06:11
mimotemyjozka56 Včera, 11:54 PM
Llívia a dúfam, že čoskoro budeš predseda SVB.

(Sorry, ten taký krpatý príspevok neviem pridať, tak píšem takto) Len keď sa zahráš na štedrého sponzora môjho (zatiaľ neexistujúceho) vlastného bytu :D:D:D Ale to by som už potom brala rodinný dom :D:D:D (a tam by som mala aspoň 1 menšieho psíka z útulku, ktorý by mohol byť aj trochu chorý a kopu škrečkov :))Neviem, či si predseda SVB alebo správca nejakých domov, ale všimla som si, že dosť píšeš do tém o SVB, takže dosť o tom vieš, aj o tých problémoch, ktoré sú tam, a ktoré robia ľudia = vlastníci, to, že väčšinou len do všetkého rýpu, ale nehľadajú riešenia, všetko si musí predseda vybaviť sám (ešte horšie je, keď hľadajú riešenia poza predsedov chrbát), a keďže u nás je predseda SVB z rodiny, tak tu preto mám toľko otázok, aby bolo všetko kóšer, alebo aspoň čo najviac kóšer :D, lebo som si na 100% istá, že keby to robil niekto iný z vlastníkov, tak by sa o to nestaral, ale prípadné prúsery by asi najskôr znášali všetci vlastníci, lebo donútiť niekoho platiť za svoje chyby... (a to s tým domom myslím vážne - po tej jedinej schôdzi, na ktorej som sa zúčastnila, sme fakt chceli kúpiť rodinný dom, lebo tam človek vie, že keď si niečo zanedbá, tak si môže za to len sám, nieže mu v tom bránil alebo sa nestaral niekto iný.)
jozka56
22.06.10,08:39
Llívia predseda SVB nemusí byť majiteľom bytu, by si odbremenila maminu, ale sama vidíš, že táto práca je veľmi náročná.
Llívia
22.06.10,08:50
Jozaka 56, máš pravdu v tom, že predseda SVB nemusí byť majiteľom bytu (1. nenapadlo mi to, aj keď som za posledné 2 týždne čítala ten zákon aspoň 3x - teda aspoň niektoré nutné časti 2. táto časť zákona je pre mňa nelogické - že nemusí byť majiteľom bytu - myslím si, že skôr sa bude o veci zaujímať "vlastný" ako niekto cudzí.
Odbremenila mamu: mama sa chodí hádať na schôdze, ale celú účto + zákony + veci okolo dražby + komunikácia s exekútorom + hľadanie tel. čísiel + písanie zápisníc atď. robím ja, takže vidím, aká je tá práca náročná - pre mňa teraz hlavne časovo, keď do noci sedím pri PC a buď niečo účtujem, alebo hľadám, a čas v autobuse mám tiež často vyplnení záležitosťami okolo SVB (čítanie zákonov, kontrolovanie zmluvy atď. - to, čo si môžem do busu zobrať :D a občas mi je z tých vecí v buse fakt zle :D:D:D.
jozka56
22.06.10,09:04
Llívia veď Ty nie si "cudzia", len nie si majiteľkou bytu. Super, že mamine pomáhaš. Ale to hádanie na schôdzach... to nie je sranda.
Mária27
23.06.10,06:24
Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky.

Hádam si nechce k trom kalendárnym rokom pripočítať soboty, nedele, sviatky, PN, OČR ... Ako by to riešil s kolektívnym orgánom, napr. členom dozornej rady? Každého by ste volili zvlášť? Raz aj poslancovi odobrali neprávom mandát ...

Vysvetliť mu to môžete aj zákonmi:

§ 3 zákona o vlastníctve bytov:
(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy. 6)

§ 122 občianskeho zákonníka:
(2) Koniec lehoty určenej podľa týždňov, mesiacov alebo rokov pripadá na deň, ktorý sa pomenovaním alebo číslom zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa lehota začína. Ak nie je takýto deň v poslednom mesiaci, pripadne koniec lehoty na jeho posledný deň.
Llívia
12.07.10,15:12
Musíte a aj oznamiť zmenu...aj keď nie je zmena a s novým výpisom s registra a kolkami...dobrá hovadina, že ? :rolleyes:

...a ešte do 15 dní od zhromaždenia , nezabudni...

Slavica, v tomto (kolky) si mala pravdu. Ešte predtým, než sme poslali oznámenie o zmene (nezmene :D), si predseda overil, čo je k tomu treba. Na príslušnom úrade v TN mu pracovníčka povedala, že to stačí dať písomne bez výpisu z registra trestov (namiesto výpisu, keďže predseda sa nezmenil, vraj stačí len čestné prehlásenie o bezúhonnosti) a bez poplatku, že tie poplatky zatiaľ nevyberajú. Poslali sme a teraz nám prišiel list, že sme k návrhu nepriložili správny poplatok a na návrhu nie je úradne osvedčená pravosť podpisu :confused: (Zase pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Na liste je podpísaná iná osoba než tá, čo s ňou predseda volal).
1. Ako teraz priložíme správny poplatok, resp. kúpime kolok a predseda SVB ho pôjde na úrad nalepiť na pôvodne zaslaný list (ten nám späť nevrátili)?
2. Neviem, čo myslia tým návrhom, lebo sme im poslali len list s názvom "Zaslanie údajov do registra SVB", ktorý však tiež neposlali naspäť, takže neviem, ako asi tak chceli, aby sme dali ten podpis overiť.
Predseda SVB tam chce ísť osobne, ak sa podarí, ale keďže telefonicky dostal nesprávne informácie, chce sa "zabezpečiť" dopredu, aby sa to už dalo do poriadku.
(K zmene predsedu SVB sme zaslali: sprievodný list, čestné prehlásenie o bezúhonnosti predsedu, zápisnicu zo zhromaždenia a prezenčnú listinu. Žiadne podpisy neboli overené.)
Halli
12.07.10,19:35
Slavica, v tomto (kolky) si mala pravdu. Ešte predtým, než sme poslali oznámenie o zmene (nezmene :D), si predseda overil, čo je k tomu treba. Na príslušnom úrade v TN mu pracovníčka povedala, že to stačí dať písomne bez výpisu z registra trestov (namiesto výpisu, keďže predseda sa nezmenil, vraj stačí len čestné prehlásenie o bezúhonnosti) a bez poplatku, že tie poplatky zatiaľ nevyberajú. Poslali sme a teraz nám prišiel list, že sme k návrhu nepriložili správny poplatok a na návrhu nie je úradne osvedčená pravosť podpisu :confused: (Zase pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Na liste je podpísaná iná osoba než tá, čo s ňou predseda volal).

:)

1. Ako teraz priložíme správny poplatok, resp. kúpime kolok a predseda SVB ho pôjde na úrad nalepiť na pôvodne zaslaný list (ten nám späť nevrátili)?

kúpiš, vhodíš do obálky, pošleš dopruč. alebo osobne....samozrejme so žiadosťou viď príloha

2. Neviem, čo myslia tým návrhom, lebo sme im poslali len list s názvom "Zaslanie údajov do registra SVB", ktorý však tiež neposlali naspäť, takže neviem, ako asi tak chceli, aby sme dali ten podpis overiť.
Predseda SVB tam chce ísť osobne, ak sa podarí, ale keďže telefonicky dostal nesprávne informácie, chce sa "zabezpečiť" dopredu, aby sa to už dalo do poriadku.

viď príloha

(K zmene predsedu SVB sme zaslali: sprievodný list, čestné prehlásenie o bezúhonnosti predsedu, zápisnicu zo zhromaždenia a prezenčnú listinu. Žiadne podpisy neboli overené.)
takže treba to čo máš v prílohe ;)



odpoveď v texte................................;) červené v prílohe prepíš, alebo nepotrebné vymaž...
Llívia
12.07.10,19:58
Slavica, ďakujem. Len nerozumiem, prečo jej jedna pracovníčka povedala tak, druhá tak. Škoda, že to nebolo podľa tej prvej, ušetrili by sme 13 EUR :D Predseda si s tým asi pôjde pre istotu osobne, len dúfam, že od neho nebudú pýtať ešte aj ten výpis z registra trestov. Pôvodne sme ho nezaslali, len to čestné prehlásenie, ani v liste z Obvodného úradu nám jeho nepredloženie nevytkli, tak snáď si to po pár dňoch nerozmyslia.
Halli
12.07.10,20:02
Slavica, ďakujem. Len nerozumiem, prečo jej jedna pracovníčka povedala tak, druhá tak. Škoda, že to nebolo podľa tej prvej, ušetrili by sme 13 EUR :D Predseda si s tým asi pôjde pre istotu osobne, len dúfam, že od neho nebudú pýtať ešte aj ten výpis z registra trestov. Pôvodne sme ho nezaslali, len to čestné prehlásenie, ani v liste z Obvodného úradu nám jeho nepredloženie nevytkli, tak snáď si to po pár dňoch nerozmyslia.

:o...mám tušáka, že rozmyslia :D, potom daj vedieť, lebo ja som si to robila znova po troch rokoch...ale neboj s našími úradmi je VEĽKÁ zábava...:rolleyes:
Llívia
13.07.10,05:38
:o...mám tušáka, že rozmyslia :D, potom daj vedieť, lebo ja som si to robila znova po troch rokoch...ale neboj s našími úradmi je VEĽKÁ zábava...:rolleyes:

Dúfam, že si to nerozmyslia, lebo vybaviť výpis z registra trestov chvíľu trvá. V tom liste, čo nám poslali z obvodného úradu, sa píše, že výpis z registra trestov treba len vtedy, ak sa mení štatutárny orgán. U nás sa vlastne nezmenil, je staronový predseda SVB, tak snáď kvôli tomuto to nepýtajú a ani nebudú pýtať. :)
Halli
13.07.10,07:00
Dúfam, že si to nerozmyslia, lebo vybaviť výpis z registra trestov chvíľu trvá. V tom liste, čo nám poslali z obvodného úradu, sa píše, že výpis z registra trestov treba len vtedy, ak sa mení štatutárny orgán. U nás sa vlastne nezmenil, je staronový predseda SVB, tak snáď kvôli tomuto to nepýtajú a ani nebudú pýtať. :)


výpis je na počkanie a podľa dopytu pred par minutami Vám budú akceptovať aj to prehlásenie ;)...ale neradi to robia...ale som rada, že nie sú byrokrati...aj keď??? kôli ludom by som si to radšej osobne urobila a mám pokoj ;)
Elena Navrátilová
14.07.10,15:50
Dúfam, že si to nerozmyslia, lebo vybaviť výpis z registra trestov chvíľu trvá. V tom liste, čo nám poslali z obvodného úradu, sa píše, že výpis z registra trestov treba len vtedy, ak sa mení štatutárny orgán. U nás sa vlastne nezmenil, je staronový predseda SVB, tak snáď kvôli tomuto to nepýtajú a ani nebudú pýtať. :)

Pri oznámení že na ďalšie tri roky ostáva predsedom doterajší... náš OU pýtal výpis z registra. Aj tu na ten výpis treba počkať minimálne 10-14 dní.
Llívia
14.07.10,18:06
Pri oznámení že na ďalšie tri roky ostáva predsedom doterajší... náš OU pýtal výpis z registra. Aj tu na ten výpis treba počkať minimálne 10-14 dní.

V zákone je napísané, že ten výpis treba pri zmene. Jasné, že urobíme tak, ako bude chcieť úrad, len ma štve, že telefonicky povedia jedno, a potom príde list, že toto toto toto je zle. To prehlásenie poradila predsedovi pracovníčka z úradu. (Zatiaľ neviem, ako to dopadne, lebo predseda SVB tam najskôr chcel ísť pre istotu osobne, ale si nevybavil v práci voľno, tak to tam chce poslať poštou, čo zase nejakú dobu potrvá - kým list príde na úrad a kým si prípaden úrad zase niečo nájde. Určite dám potom vedieť, ako to dopadlo.)
Elena Navrátilová
15.07.10,04:47
V zákone je napísané, že ten výpis treba pri zmene. Jasné, že urobíme tak, ako bude chcieť úrad, len ma štve, že telefonicky povedia jedno, a potom príde list, že toto toto toto je zle. To prehlásenie poradila predsedovi pracovníčka z úradu. (Zatiaľ neviem, ako to dopadne, lebo predseda SVB tam najskôr chcel ísť pre istotu osobne, ale si nevybavil v práci voľno, tak to tam chce poslať poštou, čo zase nejakú dobu potrvá - kým list príde na úrad a kým si prípaden úrad zase niečo nájde. Určite dám potom vedieť, ako to dopadlo.)

Toto som absolvovala teraz v máji... boli ústretové a zápis urobili po dodaní výpisu z registra.
Halli
15.07.10,06:51
V zákone je napísané, že ten výpis treba pri zmene. Jasné, že urobíme tak, ako bude chcieť úrad, len ma štve, že telefonicky povedia jedno, a potom príde list, že toto toto toto je zle. To prehlásenie poradila predsedovi pracovníčka z úradu. (Zatiaľ neviem, ako to dopadne, lebo predseda SVB tam najskôr chcel ísť pre istotu osobne, ale si nevybavil v práci voľno, tak to tam chce poslať poštou, čo zase nejakú dobu potrvá - kým list príde na úrad a kým si prípaden úrad zase niečo nájde. Určite dám potom vedieť, ako to dopadlo.)


výpis je na počkanie a podľa dopytu pred par minutami Vám budú akceptovať aj to prehlásenie ;)...ale neradi to robia...ale som rada, že nie sú byrokrati...aj keď??? kôli ludom by som si to radšej osobne urobila a mám pokoj ;)

Livi, v mojom príspevku máš odpoveď...bola som tam v utorok. patriš tam kde ja:)
Heni
15.07.10,06:57
mimotemy

Keďže sa u nás predseda SVB nezmenil, nemusíme to oznamovať a tým pádom ani nič platiť, pretože nedošlo k zmene údajov zapísaných do registra a je jedno, že predseda vykonáva svoju funkciu už 2. "funkčné" obdobie?

toto sme u nás riešili na zač. roka, na KÚ NR nášmu znovazvolenému predsedovi povedali, že ak ho zvolili znova - tak netreba nič posielať ani nahlasovať, lebo sa nezmenili údaje zapísané do registra... :confused:
a teraz čítam, že v TN je to inak... tak dúfam, že si títo v NR budú stáť za slovom..
Deganova
15.07.10,07:07
Mne to isté povedali v Žiline, keď nenastanú zmeny netreba nahlasovať.
Halli
15.07.10,07:14
toto sme u nás riešili na zač. roka, na KÚ NR nášmu znovazvolenému predsedovi povedali, že ak ho zvolili znova - tak netreba nič posielať ani nahlasovať, lebo sa nezmenili údaje zapísané do registra... :confused:
a teraz čítam, že v TN je to inak... tak dúfam, že si títo v NR budú stáť za slovom..

Heníííík dá sa dohodnúť aj tu, len na týchto našich úradoch je to tak....jeden tak a iný onak...aj na daňovom aj všade...Ale ja som si to dala, 3 € ma nezabijú a viem na 100% že som bezúhonná...:D inak by som to ani nevedela...:D...ale prijali by aj čestné prehlásenie :-)
Elena Navrátilová
15.07.10,07:25
Mne to isté povedali v Žiline, keď nenastanú zmeny netreba nahlasovať.

Nahlasovať treba vždy... káže to zákon. Po uplynutí trojročného funkčného obdobia a nenahlásení sa stane že v prípade súdneho sporu alebo nejakých iných problémov nie je predseda ktorému sa skončilo trojročné funkčné obdobie už právoplatným štatutárom SVB. Ja tiež patrím pod Žilinu a musela som si podať o nový výpis... zápis uskutočnili až po dodaní platného výpisu. Bolo to v máji minulý rok.
Llívia
15.07.10,07:32
toto sme u nás riešili na zač. roka, na KÚ NR nášmu znovazvolenému predsedovi povedali, že ak ho zvolili znova - tak netreba nič posielať ani nahlasovať, lebo sa nezmenili údaje zapísané do registra... :confused:
a teraz čítam, že v TN je to inak... tak dúfam, že si títo v NR budú stáť za slovom..


Mne to isté povedali v Žiline, keď nenastanú zmeny netreba nahlasovať.

Tak teraz neviem, kam máme bytovku presťahovať - či do Žiliny, či do Nitry :) , keď ten náš TN kraj je taký chudobný, že musí na nás zarábať. :mad:
(Podľa mňa je tou zmenou myslené aj to, že napr. predseda bol zvolený napr. 15.7.2007. Funkčné obdobie mu uplynulo 14.7.2010. Znovu bol zvolený a zmena nastala v tom, že jeho nové funkčné obdobie je od 15.7.2010 do 14.7.2013.)
Halli
15.07.10,08:38
Tak teraz neviem, kam máme bytovku presťahovať - či do Žiliny, či do Nitry :) , keď ten náš TN kraj je taký chudobný, že musí na nás zarábať. :mad:
(Podľa mňa je tou zmenou myslené aj to, že napr. predseda bol zvolený napr. 15.7.2007. Funkčné obdobie mu uplynulo 14.7.2010. Znovu bol zvolený a zmena nastala v tom, že jeho nové funkčné obdobie je od 15.7.2010 do 14.7.2013.)

Livia, ty ma vôbec nečítaš? Však ti to tu píšem už týždeň, že stačí prehlásenie bez poplatkov....v TN:eek::D
Llívia
15.07.10,08:43
Livia, ty ma vôbec nečítaš? Však ti to tu píšem už týždeň, že stačí prehlásenie bez poplatkov....v TN:eek::D

Čítam aj teba, aj ostatných. Pochopila som ich tak, že oni neplatili ani tých 13 EUR za zápis (lebo to nemuseli nahlasovať) a na to som narážala, že ušetrili. :)
Elena Navrátilová
15.07.10,12:24
Čítam aj teba, aj ostatných. Pochopila som ich tak, že oni neplatili ani tých 13 EUR za zápis (lebo to nemuseli nahlasovať) a na to som narážala, že ušetrili. :)

Nie, poplatok sa v tomto prípade neplatí lebo sa nejedná o žiadnu zmenu.
sito
15.07.10,12:55
Tak teraz neviem, kam máme bytovku presťahovať - či do Žiliny, či do Nitry :) , keď ten náš TN kraj je taký chudobný, že musí na nás zarábať. :mad:
(Podľa mňa je tou zmenou myslené aj to, že napr. predseda bol zvolený napr. 15.7.2007. Funkčné obdobie mu uplynulo 14.7.2010. Znovu bol zvolený a zmena nastala v tom, že jeho nové funkčné obdobie je od 15.7.2010 do 14.7.2013.)

Pokiaľ som dobre počul, bytovka je nehnuteľnosť! Ako ju chceš dostať do Žiliny, alebo Nitry?

Náš úradník, náš pán, baran. Ak je to úradníčka, tak je to baraníčka. :) :D:D:D ;) Za čo nás majú. Žeby za stádo???
Llívia
15.07.10,15:20
Pokiaľ som dobre počul, bytovka je nehnuteľnosť! Ako ju chceš dostať do Žiliny, alebo Nitry?

Náš úradník, náš pán, baran. Ak je to úradníčka, tak je to baraníčka. :) :D:D:D ;) Za čo nás majú. Žeby za stádo???

A to nemáš TV? To si ešte nikdy nevidel, ako sa sťahujú domy na kolesách (t.j. na nejakých náklaďákoch či čo to je).

Ako baran či baranička zabéka, tak urobím (musíme, ak chceme mať pokoj). Bééé! či vlastne Ámen! :D:)
Llívia
28.07.10,15:11
Už to máme aj čierne na bielom - zapísané :)

Ďakujem za rady. :)
sito
28.07.10,15:57
Takže, ámen! Ale komu? Alebo, čomu? ;)