Pecardo
06.11.08,15:34
Poraďte mi prosím. Som konateľom v s.r.o. Môžem túto funkciu vykonávať bez zamestnaneckého pomeru? Ak áno, aké minimálne dávky musím odvádzať? Z akej sumy sa mi bude vypočítavať priemer do dôchodku? Ďakujem za odpoveď.
robin78
06.11.08,14:40
mozes byt bez zamestnaneckeho pomeru ako konatel, nemusis odvadzat nic, len si platit ZP ako samoplatitel

ked nic nebudes odvadzat do SP, tak tazko tu hovorit o nejakom dochodku, jedine ze sa prihlasis dobrovolne na platenie odvodov
mysimis
06.11.08,15:07
Funkciu konateľa môžeš vykonávať na základe "zmluvy o výkone funkcie konateľa", v ktorej si určíš výšku odmeny. Prihlásiš sa do príslušnej ZP a budeš sem odvádzať odvody - spolu 14%. Do SP sa neprihlasuješ a neplatíš nič. Nezabudni ešte z uvedenej odmeny platiť 19% daň.
Ajuška
06.11.08,15:28
... Z akej sumy sa mi bude vypočítavať priemer do dôchodku? ...
V prípade že nebudeš platiť žiadne odvody do SP (ani dobrovoľné) nebude sa Ti do dôchodku počítať NIČ...;)...
lidus
07.01.09,17:25
Dobrý večer,
ak konateľovi sa vyplatí odmena, má si podať daňové priznanie, môže si odpočítať odpočítateľnú položku? - nemá iný príjem.
Ďakujem za odpoveď.
Lidus
Tweety
07.01.09,17:31
Dobrý večer,
ak konateľovi sa vyplatí odmena, má si podať daňové priznanie, môže si odpočítať odpočítateľnú položku? - nemá iný príjem.
Ďakujem za odpoveď.
Lidus
AK nie je zároveň aj zamestnancom, tak áno, podá DP a uplatní NČ.
lidus
07.01.09,17:36
Ďakujem pekne
a máme uzavrieť nejakú zmluvu či dohodu na vyplácanie odmeny?
a1media
07.01.09,18:16
Ďakujem pekne
a máme uzavrieť nejakú zmluvu či dohodu na vyplácanie odmeny?
Ved uz bolo povedane, ze podpises zmluvu o vykone funkcie konatela - tam sa urci aj odmena.
lidus
07.01.09,18:41
Funkciu konateľa môžeš vykonávať na základe "zmluvy o výkone funkcie konateľa", v ktorej si určíš výšku odmeny. Prihlásiš sa do príslušnej ZP a budeš sem odvádzať odvody - spolu 14%. Do SP sa neprihlasuješ a neplatíš nič. Nezabudni ešte z uvedenej odmeny platiť 19% daň.
OK,
ale ak zmluva doteraz nebola podpísaná, konateľ do zdravotnej poistovne v r.2008 nič neodviedol, je možné podpísať zmluvu dodatočne? a čo odvody do zdravotnej?
lidus
08.01.09,06:15
posúvam
liba2
08.01.09,06:29
OK,
ale ak zmluva doteraz nebola podpísaná, konateľ do zdravotnej poistovne v r.2008 nič neodviedol, je možné podpísať zmluvu dodatočne?
... nie je dôležité podpísanie zmluvy pre odvod ZP; dôležité je či mal príjem, lebo ZP sa odvádza z príjmu. Konateľ je kompetentný v tejto veci rozhodnúť. Ak nebude mať príjem v tejto s.r.o. a nemá vôbec žiadny príjem, tak má povinnosť sa v svojej ZP registrovať ako samoplatiteľ...
a čo odvody do zdravotnej? ... a odvody vo svojej ZP zaplatiť...
Ak konateľ za výkon funkcie v s.r.o. nemal žiadny príjem, tak nie je z čoho odviesť ZP.
Ak konateľ v tejto s.r.o. vykonáva a je platený ešte za inú prácu na základe pracovnej zmluvy, tak sa mu z tohto príjmu ZP odvádza.
Ak konateľ je zamestnaný ešte inde- v inej s.r.o. , má tam príjem z ktorého sa ZP odvádza.
Ak konateľ nemá vôbec žiadny príjem, je povinný platiť ZP sám ako samoplatiteľ.
Ak doteraz za r. 2008 nič nezaplatil do ZP, tak by mal navštíviť svoju ZP a registrovať sa ako samoplatiteľ a ZP doplatiť.
zuzach
18.02.09,09:25
Náš konateľ je u nás v zamestnaneckom pomere,, teraz si chce vyplatiť odmenu za konateľstvo, ale tak aby za to neplatil odvody,, jedine tie zdravotné,, je to vôbec možné, ked je u nás v zamestnaneckom pomere? dala by sa spísať ešte zmluva o konatelstve? ale to nemá logiku..
mysimis
18.02.09,09:36
Má to logiku, lebo funkciu konateľa nemôže robiť na základe pracovnej zmluvy - musí mať iné zaradenie. Navrhujem aby valné zhromaždenie odsúhlasilo jednorázovú odmenu konateľa v určitej výške. Z tejto odmeny sa neplatia odvody do SP, stačí ho prihlásiť do SP na ten jeden uvedený mesiac, doviesť odvody do ZP a zdaniť.
VERONIKA6
18.02.09,11:36
Máme 2 konateľov s.r.o., ktorí sú zároveň zamestnanci. Práve som sa dozvedela, že už asi 3 roky nemôžu byť aj zamestnancami. Počuli ste
niekto o nejakej zmene?
mysimis
18.02.09,11:41
Jedná sa o to, že funkciu konateľa nemôže vykonávať ako zamestnanec, ale pokiaľ má iné zaradenie tak môže byť riadne zamestnaný na základe pracovnej zmluvy.
VERONIKA6
18.02.09,11:45
Jedná sa o to, že funkciu konateľa nemôže vykonávať ako zamestnanec, ale pokiaľ má iné zaradenie tak môže byť riadne zamestnaný na základe pracovnej zmluvy.
Jeden má na pracovnej zmluve: výkonný riaditeľ a druhý ekonomický riaditeľ.
mysimis
18.02.09,12:14
To je v pohode, takto ich kľudne môžeš mať.
vmsux
18.02.09,12:59
Ja mam podobnu otazku na zhrnutie. Konatel nema iny prijem, bude mat len zmluvu o vykone konatelstva. Z tohto by on mal platit 14% ZP a dan 19%. Pokial viem, vyska takehoto prijmu nieje obmedzena.
Takze teoreticky to moze by aj 100 EUR z coho zaplati 14% ZP, takze bude mat poistne za 14 EUR mesacne. Pokial viem, takto je to mozne, ale robi sa to aj realne? Nebude mat niekto (danovy urad, financna policia, ZP) nejake otazky, ze je to podozrive, ze je to obchadzanie zakonov, ze je to proti dobrym mravom a podobne. Poznate niekoho, kto to tak robi?
Diky.
liba2
18.02.09,15:41
Ja mam podobnu otazku na zhrnutie. Konatel nema iny prijem, bude mat len zmluvu o vykone konatelstva. Z tohto by on mal platit 14% ZP a dan 19%. Pokial viem, vyska takehoto prijmu nieje obmedzena.
Takze teoreticky to moze by aj 100 EUR z coho zaplati 14% ZP, takze bude mat poistne za 14 EUR mesacne. Pokial viem, takto je to mozne, ale robi sa to aj realne? Nebude mat niekto (danovy urad, financna policia, ZP) nejake otazky, ze je to podozrive, ze je to obchadzanie zakonov, ze je to proti dobrym mravom a podobne. Poznate niekoho, kto to tak robi?
Diky.
Odmenu konateľovi schvaľuje valné zhromaždenie. Jej výška môže odrážať rozmanitosť problematiky a zodpovednosť konateľa, je to však na posúdení a rozhodnutí VZ.
Ak ide o konateľa a súčasne spoločníka jednoosobovej s.r.o., tak o výške odmeny rozhodne on sám "rozhodnutím jediného spoločníka".
V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.
Odmena 100 eur (cca 3000 Sk) mesačne, je skôr nízka než vysoká. Ak však má splniť cieľ zdrav. poistenia, tak stačí.
K podčiarknutému: z odmeny konateľa ide zrážka 4% na ZP a 10% zaplatí s.r.o. - presne tak ako u zamestnancov.
jojko19
24.02.09,13:24
V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.

Ahoj. Chcem sa opýtať na možnosť vyplatenia odmeny konateľovi zo zisku. Vyčítal som, že tento príjem sa už nezdaňuje a ani sa neplatí poistné do ZP. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.
liba2
24.02.09,16:29
V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.

Ahoj. Chcem sa opýtať na možnosť vyplatenia odmeny konateľovi zo zisku. Vyčítal som, že tento príjem sa už nezdaňuje a ani sa neplatí poistné do ZP. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.málo informácií :). je ten konateľ aj spoločník, teda majiteľ s.r.o.?
Ide o odmenu za výkon konateľa ? alebo za inú činnosť ?
qwery551
06.03.09,21:11
Dobry den

Ako zauctovat odmenu konatela na zaklade zmluvy o vykone funkcie, ak si plati len ZP ? dakujem

odmena 1 SKK 522/365
Zdravotné poisť. 1 SKK ZĽ - 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html)/336
Zdravotné poisť 1 SKK ZC - 365/336
úhrada odmeny by mala byt 365 (http://www.porada.sk/t58992-331-zamestnanci.html)/221 ale na 365 uz je 0 tak nic.
úhrada ZP 2 SKK 336 (http://www.porada.sk/t58995-336-zuctovanie-s-organmi-socialneho-poistenia-a-zdravotneho-poistenia.html)/221

je to OK ? alebo nie ? Odmena je 1 SKK mesacne
liba2
07.03.09,04:26
Dobry den

Ako zauctovat odmenu konatela na zaklade zmluvy o vykone funkcie, ak si plati len ZP ? dakujem

odmena 1 SKK 522/365 366
Zdravotné poisť. 1 SKK ZĽ - 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html)/336
Zdravotné poisť 1 SKK ZC - 366 365/336
úhrada odmeny by mala byt 365 (http://www.porada.sk/t58992-331-zamestnanci.html) 366/221 ale na účte 365366 uz je 0 tak nic.
úhrada ZP 2 SKK 336 (http://www.porada.sk/t58995-336-zuctovanie-s-organmi-socialneho-poistenia-a-zdravotneho-poistenia.html)/221

je to OK ? alebo nie ? Odmena je 1 SKK mesacne
:) .
qwery551
07.03.09,16:53
dakujem ;)

a ta vyplata 0 je ok ? sa to ma vobec zapisat ci nie ?? take nelogicke sa mi to zda.

ci sa to ma brat ako vzor a ak by bola odmena vyssia tak by sa to uplatnilo ?
liba2
07.03.09,19:11
dakujem ;)

a ta vyplata 0 je ok ? sa to ma vobec zapisat ci nie ?? take nelogicke sa mi to zda.

ci sa to ma brat ako vzor a ak by bola odmena vyssia tak by sa to uplatnilo ?Ak sa pýtaš na výšku odmeny, o nej rozhoduje VZ, pri jednoosobovej s.r.o. sám spoločník svojim rozhodnutím.
Ak ide o to , aby zostalo aj niečo z odmeny na výplatu, tak pri sume 2 Sk to vyjde.
Môj osobný názor: určite by celkový dojem z tejto odmeny bol iný, keby odmena bola napr. 500 sk/mes.
qwery551
07.03.09,19:47
dik islo mi ciste o to ci je to formalne spravne. ked tym hore a ich partii nevadi aky dojem mam ja z nich tak potom ...
ale kazdopadne este raz diki za radu :-)
jojko19
13.03.09,19:33
málo informácií :). je ten konateľ aj spoločník, teda majiteľ s.r.o.?
Ide o odmenu za výkon konateľa ? alebo za inú činnosť ?
Je to konateľ aj spoločník. Išlo by o odmenu za výkon konateľa. Ďakujem.
liba2
13.03.09,20:32
Ahoj. Chcem sa opýtať na možnosť vyplatenia odmeny konateľovi zo zisku. Vyčítal som, že tento príjem sa už nezdaňuje a ani sa neplatí poistné do ZP. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.


Je to konateľ aj spoločník. Išlo by o odmenu za výkon konateľa. Ďakujem.
Odmena za výkon funkcie konateľa je príjem zo závislej činnosti, odvádza sa z nej 4% ZP konateľ + 10% ZP s.r.o.; tiež sa z nej odvádza 19% daň z príjmu (iba SP sa neodvádza); nie je to však odmena zo zisku. Zaúčtuješ:
523 / 366 predpis brutto sumy odmeny
366 / 336 ZP 4 %
524 / 336 ZP 10 %
366 / 342 daň 19%
336 / 221 úhrada ZP
342 / 221 odvod dane.

Ak spoločnosť dosiahne zisk a valné zhromaždenie schváli účtovnú závierku, zo zisku sa
1. uhradí strata predchádzajúcich období (ak bola)
2. doplní rezervný fond - podľa toho čo je uvedené v spoločenskej zmluve
3. zvyšok sa rozdelí medzi spoločníkov , t.j vyplatí sa im podiel na hospodárskom výsledku, ktorý sa už nezdaňuje a nerobia sa z neho žiadne odvody poistenia.
jojko19
14.03.09,08:05
liba2, ďakujem veľmi pekne
Sosa
15.03.09,13:01
Majiteľ a zároveň konateľ jednoosobovej s.r.o. je študentom. Je povinný platiť zdravotné poistenie, keď nemá žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa?
Lianka
15.03.09,14:10
Nie.
Murínová Eva
16.03.09,08:17
Dobrý deň mám jednu otázku. Zamestnanec v jednej firme je zároveň spoločníkom v s.r.o. musí byť v s.r.o. evidovaný na pracovný pomer? Ďakujem a prajem pekný deň!!!
Tweety
16.03.09,08:18
Dobrý deň mám jednu otázku. Zamestnanec v jednej firme je zároveň spoločníkom v s.r.o. musí byť v s.r.o. evidovaný na pracovný pomer? Ďakujem a prajem pekný deň!!!
Nie.
Farks
16.03.09,08:18
Nie nemusí.
liba2
16.03.09,14:03
Dobrý deň mám jednu otázku. Zamestnanec v jednej firme je zároveň spoločníkom v s.r.o. musí byť v s.r.o. evidovaný na pracovný pomer? Ďakujem a prajem pekný deň!!!
Máme to chápať tak, že spoločník s.r.o. vo svojej s.r.o. vykonáva prácu odlišnú od povinností spoločníka ? ak áno, nemusí mať na túto prácu uzatvorenú pracovnú zmluvu ak nepoberá za ňu žiadny príjem. To ale znamená, že nie je zamestnancom. Odmenou za prácu mu bude podiel na hospodárskom výsledku po skončení roka.
Ako zamestnanca ho možno chápať iba z pohľadu zákona o cestovných náhradách - na tie má nárok aj keď nie je v pracovnom pomere so svojou s.r.o.
Chvojkova
16.03.09,15:11
konateľ s.r.o. si chce vyplatit odmenu za vykonavanie funkcie , zároven je živnostník. Je nutné odviesť odvod do ZP alebo stačí pri RZZP doplatiť?
Lianka
16.03.09,15:35
V suvislosti s vyplatenim odmeny konatela sa z odmeny konatela odvadza ZP (plus ZP zamestnavatela) a zraza dan. Odmenovany konatel musi byt prihlaseny v ZP ako zamestnanec.
liba2
16.03.09,19:48
konateľ s.r.o. si chce vyplatit odmenu za vykonavanie funkcie , zároven je živnostník. Je nutné odviesť odvod do ZP alebo stačí pri RZZP doplatiť?Odpovedala Lianka. Ja len doplním: to že je konateľ zároveň živnostník nemá nič spoločné s jeho príjmami, zdaňovaním, odvodmi a postavením v s.r.o.
Príjem konateľa za výkon funkcie je príjmom zo závislej činnosti a konateľ je považovaný za zamestnanca.
Reročka
17.03.09,14:51
Ak konateľ za výkon funkcie v s.r.o. nemal žiadny príjem, tak nie je z čoho odviesť ZP.
Ak konateľ v tejto s.r.o. vykonáva a je platený ešte za inú prácu na základe pracovnej zmluvy, tak sa mu z tohto príjmu ZP odvádza.
Ak konateľ je zamestnaný ešte inde- v inej s.r.o. , má tam príjem z ktorého sa ZP odvádza.
Ak konateľ nemá vôbec žiadny príjem, je povinný platiť ZP sám ako samoplatiteľ.
Ak doteraz za r. 2008 nič nezaplatil do ZP, tak by mal navštíviť svoju ZP a registrovať sa ako samoplatiteľ a ZP doplatiť.

Dobry den,

mam otazocku k tejto teme:
konatel za rok 2008 mal prijmy z podnikania, nie je vsak dodnes nahlaseny do ZP, nakolko ma este jeden pracovny pomer v inej firme, ktora za neho plati vsetky odvody aj do ZP aj do SP.
Staci, ak iba ta druha firma, ku ktorej ma pracovno-pravny vztah za neho plati odvody do ZP a SP, alebo musi platit odvody aj za prijmy z podnikania vo svojej sro? (mam na mysli ZP)

ako to vlastne je?

dakujem pekne za odpovede
liba2
17.03.09,15:09
Dobry den,

mam otazocku k tejto teme:
konatel za rok 2008 mal prijmy z podnikania, nie je vsak dodnes nahlaseny do ZP, nakolko ma este jeden pracovny pomer v inej firme, ktora za neho plati vsetky odvody aj do ZP aj do SP.
Staci, ak iba ta druha firma, ku ktorej ma pracovno-pravny vztah za neho plati odvody do ZP a SP, alebo musi platit odvody aj za prijmy z podnikania vo svojej sro? (mam na mysli ZP)

ako to vlastne je?

dakujem pekne za odpovedeprosím vysvetli to zvýraznené, aké príjmy z podnikani v s.r.o. máš na mysli ?
Reročka
17.03.09,15:11
prosím vysvetli to zvýraznené, aké príjmy z podnikani v s.r.o. máš na mysli ?

ja mam na mysli jeho trzby, teda to co jeho firma zarobila
liba2
17.03.09,15:15
ja mam na mysli jeho trzby, teda to co jeho firma zarobilaale Renočka, to nie sú jeho tržby, to sú tržby s.r.o. - tie zdaňuje s.r.o.
Ak je to súčasne spoločník, tak jeho príjmom bude podiel na hosp. výsledku po zdanení, t.j. po skončení roka - ale to ty už vieš :)
Reročka
17.03.09,15:16
ale Renočka, to nie sú jeho tržby, to sú tržby s.r.o. - tie zdaňuje s.r.o.
Ak je to súčasne spoločník, tak jeho príjmom bude podiel na hosp. výsledku po zdanení, t.j. po skončení roka - ale to ty už vieš :)

jasne, ved potom ma napadlo, ze som si to akosi zamotala, ale dik za vysvetlenie :)
liba2
17.03.09,15:17
Dobry den,

mam otazocku k tejto teme:
konatel za rok 2008 mal prijmy z podnikania, nie je vsak dodnes nahlaseny do ZP, nakolko ma este jeden pracovny pomer v inej firme, ktora za neho plati vsetky odvody aj do ZP aj do SP.
Staci, ak iba ta druha firma, ku ktorej ma pracovno-pravny vztah za neho plati odvody do ZP a SP, alebo musi platit odvody aj za prijmy z podnikania vo svojej sro? (mam na mysli ZP)

ako to vlastne je?

dakujem pekne za odpovedeak máš na mysli podiel na hospodárskom výsledku, tak z toho konateľ neodvádza ani ZP a daň .
Skús trochu vyhľadávať, nájdeš tu plno odpovedí na túto tému ; možno stačí čítať tu od začiatku.
Reročka
17.03.09,15:18
ale Renočka, to nie sú jeho tržby, to sú tržby s.r.o. - tie zdaňuje s.r.o.
Ak je to súčasne spoločník, tak jeho príjmom bude podiel na hosp. výsledku po zdanení, t.j. po skončení roka - ale to ty už vieš :)

prosim ta, este ma nieco napadlo ak jeho HV za r.2008 = 0, tak ako je to v tomto pripade?
liba2
17.03.09,15:20
prosim ta, este ma nieco napadlo ak jeho HV za r.2008 = 0, tak ako je to v tomto pripade?.... a čo ako je to ? z čoho by sa rátalo keď základ je nula ? :confused:;):D
Reročka
17.03.09,15:21
.... a čo ako je to ? z čoho by sa rátalo keď základ je nula ? :confused:;):D

...ved to je to, ze z nicoho, proste jeho HV nie je ani zisk, ani strata...je na nule
liba2
17.03.09,23:32
prosim ta, este ma nieco napadlo ak jeho HV za r.2008 = 0, tak ako je to v tomto pripade?... tebe asi ide predovšetkým od ZP - tak čitaj aj modrý text v citacii
http://www.porada.sk/909448-post11.html
tanis
18.03.09,20:27
Ahoj, ja by som mal este jednu otazku ohladne konatela, cital som vsetky diskusie a nenasiel som nikde takuto moznost:
povedzme, ze som spolocnikom v s.r.o., zaroven aj konatelom bez nahrady na odmenu, potialto je to ok, chapem, rozumiem, mam vyriesene :)
stane sa, ze ochoriem a dlhsiu dobu som PN, ale kedze chcem aby vo firme vsetko bezalo ako ma, tak sa dohodnem s manzelkou kedze jej doverujem (ktora ma mimochodom svoju zivnost v inej oblasti), ze ako jediny spolocnik ju vymenujem za dalsiu konatelku ...

A teraz prichadza moja otazka: da sa to vyriesit tak, ze manzelka bude v spolocnosti ako konatelka tiez bez nahrady odmeny? ziadne prihlasovanie do ZP, kedze ma zivnost alebo musi byt uz v s.r.o. zamestnana nakolko nie je spolocnicka? Dakujem.
liba2
18.03.09,21:43
Ahoj, ja by som mal este jednu otazku ohladne konatela, cital som vsetky diskusie a nenasiel som nikde takuto moznost:
povedzme, ze som spolocnikom v s.r.o., zaroven aj konatelom bez nahrady na odmenu, potialto je to ok, chapem, rozumiem, mam vyriesene :)
stane sa, ze ochoriem a dlhsiu dobu som PN, ale kedze chcem aby vo firme vsetko bezalo ako ma, tak sa dohodnem s manzelkou kedze jej doverujem (ktora ma mimochodom svoju zivnost v inej oblasti), ze ako jediny spolocnik ju vymenujem za dalsiu konatelku ...

A teraz prichadza moja otazka: da sa to vyriesit tak, ze manzelka bude v spolocnosti ako konatelka tiez bez nahrady odmeny? áno
ziadne prihlasovanie do ZP, do ZP sa prihlasuje konateľ len vtedy, keď mu je odmena vyplatená
kedze ma zivnost ... toto vôbec nie je podstatné, nemá vplyv na príjem v s.r.o. ani na odvody z odmeny konateľa.
alebo musi byt uz v s.r.o. zamestnana nakolko nie je spolocnicka? toto vôbec spolu nesúvisí ; jej "vzťah" k firme, resp. práca pre firmu, by mala byť nejako právne podchytená - mandátna zmluva (v prípade konateľa), pracovná zmluva, dohoda ktorákoľvek z možných... (v prípade plnenia iných úloh); ako rodinný príslušník dôchodkovo poistený by to mohlo byť aj bez zmluvy, avšak určite nie výkon konateľa.
Dakujem.... a myslím, že konateľa (aj bez majetkovej účasti) treba oznámiť na Obchodný register.
Iwett
19.03.09,06:43
Dobrý deň, môže poberať konateľ odmenu aj v prípade, že je PN? Ďakujem.
Iwett
19.03.09,07:05
Prosím, poraďte mi.
Má, nemá, môže alebo nemôže sa konateľovi vyplatiť odmena konateľovi za výkon funkcie ked je PN?
Tweety
19.03.09,07:06
Prosím, poraďte mi.
Má, nemá, môže alebo nemôže sa konateľovi vyplatiť odmena konateľovi za výkon funkcie ked je PN?
Ak bol DPN, tak logicky, aký výkon funkcie konateľa?
Iwett
19.03.09,07:10
Ďakujem, zamyslela som sa nad tým, že keď to nieje zamestnanec, ktorý je platený za odpracované hodiny, tak či to nieje ináč. Keď firma vlastne funguje, lebo je to jednoosobová s.r.o. s dvoma zamestnancami. Firmu vlastne riadi, aj keď telefonicky z postele. Telefonáty vybavuje, príkazy dáva. Nič sa nezmenilo, len že nieje v sídle s.r.o.
Tweety
19.03.09,07:12
Ďakujem, zamyslela som sa nad tým, že keď to nieje zamestnanec, ktorý je platený za odpracované hodiny, tak či to nieje ináč. Keď firma vlastne funguje, lebo je to jednoosobová s.r.o. s dvoma zamestnancami. Firmu vlastne riadi, aj keď telefonicky z postele. Telefonáty vybavuje, príkazy dáva. Nič sa nezmenilo, len že nieje v sídle s.r.o.
Tak potom nech ju má.
Iwett
19.03.09,07:21
Tak potom nech ju má.
Ďakujem Tweety, chcela som sa len uistiť, či sa nejaký paragrafík neporuši, alebo nestratí nárok na nem.dávky ked ju dostane. Lebo podľa môjho názoru mu patrí.:)
liba2
19.03.09,07:32
Ďakujem Tweety, chcela som sa len uistiť, či sa nejaký paragrafík neporuši, alebo nestratí nárok na nem.dávky ked ju dostane. Lebo podľa môjho názoru mu patrí.:)Nemocenské dávky dostáva zo SP (ako konateľ nie je NP poistený, iba dobrovoľne) no a leží v posteli....:D takže podmienky spĺňa. :D
avšak v konečnom dôsledku za tú výplatu kon.odmeny nesie zodpovednosť on- tak sa ho spýtaj či tú odmenu chce mať vyplatenú - nech on rozhodne.
Tweety
19.03.09,07:33
leží v posteli....:D :D
Si si istá?:---
liba2
19.03.09,07:34
Si si istá?:---overím to ešte :D
Iwett
19.03.09,08:07
Ďakujem obom za odpovede.:) V tomto prípade som si istá, že leží, lebo chodí rozbíjať kamene a nedarí sa, tak cestuje nemocnica a späť...v sídle firmy sa neukázal, ale všetky telefonáty vybavuje a príkazy rozdáva... Pravdaže že sa spýtam, či mu tú odmenu mám vyplatiť, ale predtým som sa chcela poradiť, či neurobím niečo nesprávne.
tanis
19.03.09,09:48
... a myslím, že konateľa (aj bez majetkovej účasti) treba oznámiť na Obchodný register.
Dakujem, za odpoved.
Takze dufam, ze som to spravne pochopil. Spravime jednu zmluvu, ohlasime to na register, teda nechame to tam zapisat a je to. Moze byt priamo v zmluve spomenute, ze to bude vykon funkcie bez odmeny alebo ani to tam nedavat?
Lubica3
19.03.09,10:07
Vie mi prosím niekto poradiť, keď sa stal konateľ starobným dôchodcom, bol odhlásený zo ZP, ukončil pracovný pomer a za výkon konateľa bude dostávať odmenu len vo forme podielov na zisku. Okrem toho by občas chcel pracovať na dohodu pre danu s.r.o. v inej činnosti ako konateľ. Netreba ho prihlásiť znova do zdravotnej poisťovne? Vopred ďakujem.
Lianka
19.03.09,10:13
Vie mi prosím niekto poradiť, keď sa stal konateľ starobným dôchodcom, bol odhlásený zo ZP, ukončil pracovný pomer a za výkon konateľa bude dostávať odmenu len vo forme podielov na zisku. Okrem toho by občas chcel pracovať na dohodu pre danu s.r.o. v inej činnosti ako konateľ. Netreba ho prihlásiť znova do zdravotnej poisťovne? Vopred ďakujem.

Podiel na zisku sa nerovna odmene konatela, nie je to "odmena".

Treba ho prihlasit do SP, pokial bude pracovat na dohodu - budu sa za neho predsa odvadzat odvody.
Lubica3
19.03.09,17:17
Jasné, ďakujem, sociálna poisťovňa bola pri dohode jednoznačná, išlo mi o zdravotné poistenie. Vďaka.
tanis
20.03.09,11:53
Co myslite, mozem v "Zmluve o vykone funkcie konatela" pouzit tento bod, aby bolo jasne, ze konatel je bez nahrady odmeny? Dakujem.
Odmena konateľa
Za výkon svojej funkcie konateľovi neprislúcha žiadna finančná odmena. Konateľovi prislúcha náhrada preukázateľných hotových výdavkov súvisiacich s výkonom jeho funkcie, najmä mu prislúcha náhrada za užívanie osobného motorového vozidla, stravné, nocľažné a ďalšie výdavky v súlade s príslušnými právnymi predpismi.
Tweety
20.03.09,12:00
Co myslite, mozem v "Zmluve o vykone funkcie konatela" pouzit tento bod, aby bolo jasne, ze konatel je bez nahrady odmeny? Dakujem.
Odmena konateľa
Za výkon svojej funkcie konateľovi neprislúcha žiadna finančná odmena. Konateľovi prislúcha náhrada preukázateľných hotových výdavkov súvisiacich s výkonom jeho funkcie, najmä mu prislúcha náhrada za užívanie osobného motorového vozidla, stravné, nocľažné a ďalšie výdavky v súlade s príslušnými právnymi predpismi.
Môžeš to takto formulovať.
JANULA999
20.08.09,12:35
Dobrý deň. Majiteľ a zároveň konateľ jednoosobovej s.r.o., pracuje vo svojej s.r.o. Mal by mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracovného odevu a pod.? Nechce mať žiadnu odmenu za prácu, chce len podiel na hospodárskom výsledku po skončení roka. Ako konateľ - samoplatiteľ si platí ZP. Ale nechce mať ďalšie odvody. dakujem :mee:
liba2
20.08.09,12:40
Dobrý deň. Majiteľ a zároveň konateľ jednoosobovej s.r.o., pracuje vo svojej s.r.o. Mal by mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracovného odevu a pod.? Nechce mať žiadnu odmenu za prácu, chce len podiel na hospodárskom výsledku po skončení roka. Ako konateľ - samoplatiteľ si platí ZP. Ale nechce mať ďalšie odvody. dakujem :mee:
...... a otázka ?
JANULA999
20.08.09,13:13
Musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu - ako zamestnanec so svojou s.r.o. ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracov. odevu a pod.? díky
liba2
20.08.09,13:19
Musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu - ako zamestnanec so svojou s.r.o. ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracov. odevu a pod.? díkyodpoveď k stravným lístkom je tu:

http://www.porada.sk/887830-post20.html

Je to stanovisko DR

Pokiaľ ide o OOPP, ak vykonáva prácu takého charakteru, že je nevyhnutný k tomu pracovný odev a vie to zdôvodniť = obhájiť , môže jeho nákup dať do nákladov. Správne má byť vypracovaná interná smernica (nájdeš na porade).
Ja by som to v tomto prípade riešila písomným odôvodnením, ktoré by som priložila k dokladu o nákupe.
Je to môj názor.
JANULA999
20.08.09,13:51
Dobre. A ak teda podpíše pracovnú zmluvu - zamestnanec - musel by sa tiež zaregistrovať v sociál. poiťovni ako (zamestnanec), aj keĎ nechce žiadnu odmenu za prácu? díky
simona01
20.08.09,20:32
Ahojte... len si chcem overiť, či som správne pochopila takúto situáciu: konateľ sro uzavrie zmluvu o výkone funkcie konateľa, z ktorej ma nejakú odmenu. Keďže je zamestnancom v inej sro, v ktorej neni ani konateľ ani spoločník, nemusí sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne z titulu zmluvy o výkone funkcie konateľa, ale pri RZZP si tento príjem prizná a vznikne mu nedoplatok na zdravotnom poistení? Ďakujem za odpoveď.
liba2
20.08.09,20:36
Ahojte... len si chcem overiť, či som správne pochopila takúto situáciu: konateľ sro uzavrie zmluvu o výkone funkcie konateľa, z ktorej ma nejakú odmenu. Keďže je zamestnancom v inej sro, v ktorej neni ani konateľ ani spoločník, nemusí sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne z titulu zmluvy o výkone funkcie konateľa, ale pri RZZP si tento príjem prizná a vznikne mu nedoplatok na zdravotnom poistení? Ďakujem za odpoveď.nie, to že je inde zamestnancom vôbec nie je dôležité. Ako konateľ je zamestnancom vo svojej s.r.o. a ak má príjem za výkon funkcie, ide o príjem zo závislej činnosti , z ktorého sa odvádza do ZP 4% konateľ + 10 % s.r.o., teda ako u ostatných z-cov.
simona01
21.08.09,07:59
liba2... ďakujem za odpoveď
liba2
21.08.09,08:01
Simi nemáš začo :) aj ja ďakujem.
suklova
16.01.11,14:15
Konateľ vo svojej vlastnej sro-čke mal doteraz podpísanú dohodu o prac.činnosti a mal súčastne iný HPP v inej firme. Kedže v druhej firme končí PP, chce mať vo svojej sro-čke aj HPP aj dohodu o prac. činnosti /samozrejme na iný druh práce/. Môže?
mysimis
16.01.11,14:28
Konateľ vo svojej vlastnej sro-čke mal doteraz podpísanú dohodu o prac.činnosti a mal súčastne iný HPP v inej firme. Kedže v druhej firme končí PP, chce mať vo svojej sro-čke aj HPP aj dohodu o prac. činnosti /samozrejme na iný druh práce/. Môže?

Môže.
Eva99
17.01.11,11:47
Prosím Vás, nemôžem nájsť, či sa od 1.1.2011 vzťahuje na odvody z odmeny konateľa minimálny vymeriavací základ. Ak má konateľ odmenu 10,-€ mesačne, do ZP aj SP platí odvody z tejto sumy? Ďakujem veľmi pekne.
Eva99
17.01.11,12:11
Prosím Vás, nemôžem nájsť, či sa od 1.1.2011 vzťahuje na odvody z odmeny konateľa minimálny vymeriavací základ. Ak má konateľ odmenu 10,-€ mesačne, do ZP aj SP platí odvody z tejto sumy? Ďakujem veľmi pekne.
Posúvam...
Katija
17.01.11,12:54
Prosím Vás, nemôžem nájsť, či sa od 1.1.2011 vzťahuje na odvody z odmeny konateľa minimálny vymeriavací základ. Ak má konateľ odmenu 10,-€ mesačne, do ZP aj SP platí odvody z tejto sumy? Ďakujem veľmi pekne.
Áno odvody platí z 10,- €, lebo minimálny VZ nemá zo zákonov stanovený.
Eva99
17.01.11,13:37
Áno odvody platí z 10,- €, lebo minimálny VZ nemá zo zákonov stanovený.
Ďakujem pekne!
kika70
21.01.11,13:58
Viete mi povedat ako sa bude zdanovat odmena konatela od 1.1.2011? Nastava tam nejaka zmena?
Dakujem
mysimis
21.01.11,14:13
Viete mi povedat ako sa bude zdanovat odmena konatela od 1.1.2011? Nastava tam nejaka zmena?
Dakujem

Zmena nastala v tom, že je potrebné prihlásiť konateľa poberajúceho odmenu do SP a platiť z odmeny odvody.
kika70
24.01.11,07:16
Ďakujem
Composite
24.01.11,12:40
radšej sa opýtam, som spoločník, konateľ aj doktorand.

Ako konateľ nemám nárok na odmenu ani nemám žiadnu zmluvu o výkone konateľa (Okrem spoločenskej, že som konateľ).

Zdravotné za mňa platí štát z pozície doktoranda.

Mám ešte ako konateľ platiť ZP, alebo mám oznámiť ZP, že som konateľ, ale zaroveň dokotrand a ZP za mňa platí štát?
Alebo nechať to tak ako to je?
sroservis
24.01.11,12:48
Dobrý deň,

ak z pozície konateľa nemáte zo s.r.o. príjem, ktorý je považovaný za príjem zo závislej činnosti, nemusíte poisťovni nahlasovať nič. Ale preverte si na konci roka, či Vám nevznikne povinnosť podať ročné zúčtovanie zdravotných odvodov (najmä v prípade, ak si ako spoločník) vyplatíte zisk.

Všetko dobré.
Evanka
24.01.11,12:54
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, iba doplním.
Podľa § 11 ods. 7, písm t) je platiteľom poistného do zdravotnej poisťovne štát aj za
t) študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov,

Ak nemáš z titulu konateľa žiadny príjem, netreba do ZP nič hlásiť.
Evinka73
24.01.11,18:52
Ak konateľ zároveň spoločník je zamestnaný v svojej vlastnej s.r.o. a platí odvody z pracovneho pomeru v nej , musí sa prihlasiť do SP ešte raz ako konateľ, keď nebude v r.2011 mať žiadnú odmenu ako konateľ, iba mu budú vyplatené zisky? A čo do ZP? Tak platí riadne odvody ako zamestnanec.
Timka1
24.01.11,19:00
Ak konateľ zároveň spoločník je zamestnaný v svojej vlastnej s.r.o. a platí odvody z pracovneho pomeru v nej , musí sa prihlasiť do SP ešte raz ako konateľ, keď nebude v r.2011 mať žiadnú odmenu ako konateľ, iba mu budú vyplatené zisky? A čo do ZP? Tak platí riadne odvody ako zamestnanec.

ak mu nie sú vyplácané žiadne odmeny z výkonu funkcie konateľa, nemusí sa prihlasovať do SP,

pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody, ak je aj spoločníkom uvedenej spoločnosti
sroservis
24.01.11,20:27
Dobrý deň,

ja len doplním Timku1, že z toho podielu spoločníka s.r.o. na zisku sa platí príspevok na zdravotné odvody vo výšk 14%.
Všetko dobré.
tatramat
24.01.11,22:01
2 Otázky:
Prvá - Ste si istá/ý tým, že KONATEĽ nemá určený vymeriavací základ, z ktorého si vypočítava svoju výšku odvodu do ZP ? Lebo predtým to platilo, ale teraz od 01,01,2011 to neviem nájsť, konateľ ako osoba tam vôbec nie je menovaný, a v tom prípade, ak konateľ si vyplatí odmenu napr. 10 EUR podľa Zmluvy o výkone funkcie, ktorá ho podľa zákona o dani z príjmu charakterizuje ako ZAMESTNANCA. A teda sa na neho bude vzťahovať ustanovenie o min. základe zamestnanca.
Druhá - Aký bude mať vymeriavací základ v SP konateľ, ak jeho odmena je 10 EUR mesačne na základe Zmluvy o výk funkcie :

Ďakujem a príjemný deň.
zummka1
25.01.11,18:42
Dobrý deň, pre istotu sa chcem spýtať: ak teda konateľ nemá žiadny príjem zo svojej funkcie (iba podiel na zisku ako spoločník), nemusí sa vôbec prihlasovať do ZP ani do SP? Môže byť výkon funkcie bezplatný? Momentálne to tak má a platí si ZP iba ako samoplatiteľ. Vopred ďakujem za odpoveď
Tabitha
25.01.11,19:52
Dobrý deň, pre istotu sa chcem spýtať: ak teda konateľ nemá žiadny príjem zo svojej funkcie (iba podiel na zisku ako spoločník), nemusí sa vôbec prihlasovať do ZP ani do SP? Môže byť výkon funkcie bezplatný? Momentálne to tak má a platí si ZP iba ako samoplatiteľ. Vopred ďakujem za odpoveď
do SP nemusí do ZP musí ako samoplatitel a ten min odvod sa od 1.1.2011 zvýšil zhruba na 45€..
Evinka73
25.01.11,20:53
Ale ak nemá príjem ako konateľ tak prečo musí platiť a prihlasovať sa do ZP? Keď je napr. zamestnancom a je prihlasený do ZP ako zamestnanec a platí ako zamestnanec.
sroservis
25.01.11,22:27
Dobrý deň,

ak je konateľ zamestnancom v inej firme (ale je napr. poistencom štátu) a zároveň nemá žiadny príjem z titulu výkonu funkcie konateľa, nemusí platiť odvody zo ZP ako samoplatiteľ.

V ZP ide aj o to, aby fyzická osoba mala nejaký titul (pozícia zamestnanca, SZČO, poistenec štátu a pod.), na základe ktorého sa za ňu platí zdravotné poistenie (niekedy ich môže byť súčasne aj viac). Ak takýto titul fyzická osoba nemá, mala by sa stať samoplatiteľom (zjednodušene platí princíp, že každý kto môže čerpať zdravotnú starostlivosť, musí aj prispievať).

Všetko dobré.
Juhele
26.01.11,07:48
Dobry den,

Prosim o radu ohladom jednoosobovej s.r.o.. Presiel som v auguste zo SZCO na s.r.o., kde som konatelom a jedinym spolocnikom. Platim si len ZP ako samoplatca, lebo nepoberam ziadnu odmenu. Firma dosiahla v roku 2010 slusny zisk. Po schvaleni uctovnej uzavierky povedzme v marci 2011 si chcem vyplatit podiel na zisku. Musim teda urobit valne zhromazdenie a odsuhlasit si podiel na zisku? Ak si teda vyplatim podiel napriklad v aprili 3000 EUR, tak musim z tej sumy zaplatit po novom pri podani RZZP 10%. Cize zaplatim to az v roku 2012? Musim si dovtedy stale platit ZP ako samoplatca? Pretoze platit do ZP 46 EUR mesacne a potom este navyse tych 10% zo zisku sa mi zda uz dost vela. Dakujem.
sroservis
26.01.11,12:13
Dobrý deň,

ako jediný spoločník rozhodnete o rozdelení zisku v marci roku 2011.

Podľa môjho názoru, hneď pri výplate zisku, t.j. ešte v roku 2011 je potrebné zaplatiť 14% zo zisku ako odvod do zdravotnej poisťovne.

Zvážte, či sa Vám neoplatí z pozície konateľa poberať príjem (ktorý bude nákladom s.r.o.), avšak bude z neho potrebné platiť odvody nielen zdravotné ale aj sociálne (v závislosti, či to bude príjem pravidelný alebo nepravidelný).

všetko dobré.
Juhele
27.01.11,18:45
Podla toho co som sa docital na porade, tak sa odvod z podielu na zisku plati az zo zisku vytvorneho od 1.1.2011, cize v roku 2012 je vyplateny zisk a v roku 2013 sa to uvedie do RZZP. Este sa chcem opytat, ci podiel na zisku podlieha dani z prijmu FO. Dakujem.
Anika 7
27.01.11,19:02
Ahojte,,,a ako je to po novom?
Composite
28.01.11,08:56
Dobrý deň,

ak z pozície konateľa nemáte zo s.r.o. príjem, ktorý je považovaný za príjem zo závislej činnosti, nemusíte poisťovni nahlasovať nič. Ale preverte si na konci roka, či Vám nevznikne povinnosť podať ročné zúčtovanie zdravotných odvodov (najmä v prípade, ak si ako spoločník) vyplatíte zisk.

Všetko dobré.

ďakujem, sme v strate ;-) a chceme vratku a tú necháme vo firme, aj tú stratu necháme vo firme. začali sme pred koncom roka, takže by to nemal byť pre DU problém.
ondrejvla
18.02.11,20:43
Dobrý deň,

ako jediný spoločník rozhodnete o rozdelení zisku v marci roku 2011.

Podľa môjho názoru, hneď pri výplate zisku, t.j. ešte v roku 2011 je potrebné zaplatiť 14% zo zisku ako odvod do zdravotnej poisťovne.

Zvážte, či sa Vám neoplatí z pozície konateľa poberať príjem (ktorý bude nákladom s.r.o.), avšak bude z neho potrebné platiť odvody nielen zdravotné ale aj sociálne (v závislosti, či to bude príjem pravidelný alebo nepravidelný).

všetko dobré.

A nie je to až od roku 2012 po rozdelení podielu zo zisku? Či vari už za rok 2010 pri rozdelení zisku na základe VZ sa má táto odmena započítať do odvodov pre ZP? A nastala nejaká zmena, že už aj do SP, alebo to je myslené len pri konateľovi-spoločníkovi, ktorý je ako zamestnanec?
Dobre, spoločník je zároveň aj zamestnancom vo svojej firme, vari mu mám odmenu zo zisku zaúčtovať aj do odvodov pre SP a ZP za rok 2010? No ale dúfam, že táto odmena sa už nezdaňuje, veď už raz bola zdanená vo firme...
sroservis
18.02.11,22:57
Ano, máte pravdu.

Povinnosť platiť poistné zo zisku v obchodných spoločnostiach (dividend) sa bude prvýkrát vzťahovať na zisk (dividendy) dosiahnutý v účtovnom období, ktoré sa začalo po 1.1.2011.
Teda z podielov na zisku sa bude poistné prvý krát platiť v ročnom zúčtovaní za rok 2012 podávanom do 31.03.2013.

Uviedla to vo svojom príspevku aj juheele.
durisovad
19.02.11,15:18
Prosim vas o stanovisko: konatel, majitel s.r.o. registrovanej na Slovensku, obcan Ceskej republiky, ktory plati vsetky odvody v Cechach, ak by si chcel vyplatit odmenu z nakladov zo slovenskej s.r.o., bol by povinny na Slovensku platit nejake odvody?
jana32
20.02.11,16:54
Prosím , ak je zamestnanec aj konateľom v s.r.o., nemal však vyplatenú žiadnu odmenu, nemá živnostenský list, podáva si však sám daňové priznanie ( lebo tak chce ), tak si podáva typ A?
Tweety
20.02.11,16:57
Prosím , ak je zamestnanec aj konateľom v s.r.o., nemal však vyplatenú žiadnu odmenu, nemá živnostenský list, podáva si však sám daňové priznanie ( lebo tak chce ), tak si podáva typ A?
Ak má len príjmy zo ZČ, jeho DP je typu A.
abm
21.02.11,08:07
Pekný deň, chcela by som sa opýtať, ak konateľ má vyplatenú jednorázovú odmenu, ktorá neprevyšuje nezdaniteľnú časť, je potrebné nahlásiť s.r.o. a konateľa na DÚ na platenie preddavkov ak mu žiadne nevychádzajú a potom podávať hlásenie s 0? S.r.o. nemá žiadného zamestnanca jediný spoločník je aj konateľom. Ďakujem.
abm
22.02.11,10:04
Prosím:( pomoc:mee:
durisovad
22.02.11,12:34
Prosim vas o stanovisko: konatel, majitel s.r.o. registrovanej na Slovensku, obcan Ceskej republiky, ktory plati vsetky odvody v Cechach, ak by si chcel vyplatit odmenu z nakladov zo slovenskej s.r.o., bol by povinny na Slovensku platit nejake odvody?
prosim vas, znalych, nevie mi niekto poradit?
Jana2002
05.05.11,11:45
Chcela by som sa opýtať. V prípade ak je konatel sro A zamestnaný v inej spoločnosti B ako zamestnanec, kde odvádza všetky odvody a chcel by si zriadiť odmenu za výkon funkcie konateľa v sro.A. Aké povinnosti má ako konateľ a aké povinnosti má sročka?

Ďakujem za pomoc.
Economic
05.05.11,11:57
OK,
ale ak zmluva doteraz nebola podpísaná, konateľ do zdravotnej poistovne v r.2008 nič neodviedol, je možné podpísať zmluvu dodatočne? a čo odvody do zdravotnej?

Ja by som zmluvu nepodpisovala so spätnou platnosťou, nevieš kde to môže byť otočené proti Tebe.
Economic
05.05.11,11:58
Chcela by som sa opýtať. V prípade ak je konatel sro A zamestnaný v inej spoločnosti B ako zamestnanec, kde odvádza všetky odvody a chcel by si zriadiť odmenu za výkon funkcie konateľa v sro.A. Aké povinnosti má ako konateľ a aké povinnosti má sročka?

Ďakujem za pomoc.

Sročka musí byť prihlásená ako zamestnávateľ a následne Teba ako konateľa s príjmom prihlásiť.... a následne platiť...