Zavrieť

Porady

Konateľ a jeho odmena

Poraďte mi prosím. Som konateľom v s.r.o. Môžem túto funkciu vykonávať bez zamestnaneckého pomeru? Ak áno, aké minimálne dávky musím odvádzať? Z akej sumy sa mi bude vypočítavať priemer do dôchodku? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

mozes byt bez zamestnaneckeho pomeru ako konatel, nemusis odvadzat nic, len si platit ZP ako samoplatitel

ked nic nebudes odvadzat do SP, tak tazko tu hovorit o nejakom dochodku, jedine ze sa prihlasis dobrovolne na platenie odvodov
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Funkciu konateľa môžeš vykonávať na základe "zmluvy o výkone funkcie konateľa", v ktorej si určíš výšku odmeny. Prihlásiš sa do príslušnej ZP a budeš sem odvádzať odvody - spolu 14%. Do SP sa neprihlasuješ a neplatíš nič. Nezabudni ešte z uvedenej odmeny platiť 19% daň.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Pecardo Pozri príspevok
... Z akej sumy sa mi bude vypočítavať priemer do dôchodku? ...
V prípade že nebudeš platiť žiadne odvody do SP (ani dobrovoľné) nebude sa Ti do dôchodku počítať NIČ......
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

Dobrý večer,
ak konateľovi sa vyplatí odmena, má si podať daňové priznanie, môže si odpočítať odpočítateľnú položku? - nemá iný príjem.
Ďakujem za odpoveď.
Lidus
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lidus Pozri príspevok
Dobrý večer,
ak konateľovi sa vyplatí odmena, má si podať daňové priznanie, môže si odpočítať odpočítateľnú položku? - nemá iný príjem.
Ďakujem za odpoveď.
Lidus
AK nie je zároveň aj zamestnancom, tak áno, podá DP a uplatní NČ.
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

Ďakujem pekne
a máme uzavrieť nejakú zmluvu či dohodu na vyplácanie odmeny?
0 0
a1media a1media

a1media je offline (nepripojený) a1media

lidus Pozri príspevok
Ďakujem pekne
a máme uzavrieť nejakú zmluvu či dohodu na vyplácanie odmeny?
Ved uz bolo povedane, ze podpises zmluvu o vykone funkcie konatela - tam sa urci aj odmena.
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

mysimis Pozri príspevok
Funkciu konateľa môžeš vykonávať na základe "zmluvy o výkone funkcie konateľa", v ktorej si určíš výšku odmeny. Prihlásiš sa do príslušnej ZP a budeš sem odvádzať odvody - spolu 14%. Do SP sa neprihlasuješ a neplatíš nič. Nezabudni ešte z uvedenej odmeny platiť 19% daň.
OK,
ale ak zmluva doteraz nebola podpísaná, konateľ do zdravotnej poistovne v r.2008 nič neodviedol, je možné podpísať zmluvu dodatočne? a čo odvody do zdravotnej?
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

posúvam
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lidus Pozri príspevok
OK,
ale ak zmluva doteraz nebola podpísaná, konateľ do zdravotnej poistovne v r.2008 nič neodviedol, je možné podpísať zmluvu dodatočne?
... nie je dôležité podpísanie zmluvy pre odvod ZP; dôležité je či mal príjem, lebo ZP sa odvádza z príjmu. Konateľ je kompetentný v tejto veci rozhodnúť. Ak nebude mať príjem v tejto s.r.o. a nemá vôbec žiadny príjem, tak má povinnosť sa v svojej ZP registrovať ako samoplatiteľ...
a čo odvody do zdravotnej? ... a odvody vo svojej ZP zaplatiť...
Ak konateľ za výkon funkcie v s.r.o. nemal žiadny príjem, tak nie je z čoho odviesť ZP.
Ak konateľ v tejto s.r.o. vykonáva a je platený ešte za inú prácu na základe pracovnej zmluvy, tak sa mu z tohto príjmu ZP odvádza.
Ak konateľ je zamestnaný ešte inde- v inej s.r.o. , má tam príjem z ktorého sa ZP odvádza.
Ak konateľ nemá vôbec žiadny príjem, je povinný platiť ZP sám ako samoplatiteľ.
Ak doteraz za r. 2008 nič nezaplatil do ZP, tak by mal navštíviť svoju ZP a registrovať sa ako samoplatiteľ a ZP doplatiť.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

Náš konateľ je u nás v zamestnaneckom pomere,, teraz si chce vyplatiť odmenu za konateľstvo, ale tak aby za to neplatil odvody,, jedine tie zdravotné,, je to vôbec možné, ked je u nás v zamestnaneckom pomere? dala by sa spísať ešte zmluva o konatelstve? ale to nemá logiku..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Má to logiku, lebo funkciu konateľa nemôže robiť na základe pracovnej zmluvy - musí mať iné zaradenie. Navrhujem aby valné zhromaždenie odsúhlasilo jednorázovú odmenu konateľa v určitej výške. Z tejto odmeny sa neplatia odvody do SP, stačí ho prihlásiť do SP na ten jeden uvedený mesiac, doviesť odvody do ZP a zdaniť.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Máme 2 konateľov s.r.o., ktorí sú zároveň zamestnanci. Práve som sa dozvedela, že už asi 3 roky nemôžu byť aj zamestnancami. Počuli ste
niekto o nejakej zmene?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Jedná sa o to, že funkciu konateľa nemôže vykonávať ako zamestnanec, ale pokiaľ má iné zaradenie tak môže byť riadne zamestnaný na základe pracovnej zmluvy.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

mysimis Pozri príspevok
Jedná sa o to, že funkciu konateľa nemôže vykonávať ako zamestnanec, ale pokiaľ má iné zaradenie tak môže byť riadne zamestnaný na základe pracovnej zmluvy.
Jeden má na pracovnej zmluve: výkonný riaditeľ a druhý ekonomický riaditeľ.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
To je v pohode, takto ich kľudne môžeš mať.
0 0
vmsux vmsux

vmsux je offline (nepripojený) vmsux

Ja mam podobnu otazku na zhrnutie. Konatel nema iny prijem, bude mat len zmluvu o vykone konatelstva. Z tohto by on mal platit 14% ZP a dan 19%. Pokial viem, vyska takehoto prijmu nieje obmedzena.
Takze teoreticky to moze by aj 100 EUR z coho zaplati 14% ZP, takze bude mat poistne za 14 EUR mesacne. Pokial viem, takto je to mozne, ale robi sa to aj realne? Nebude mat niekto (danovy urad, financna policia, ZP) nejake otazky, ze je to podozrive, ze je to obchadzanie zakonov, ze je to proti dobrym mravom a podobne. Poznate niekoho, kto to tak robi?
Diky.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

vmsux Pozri príspevok
Ja mam podobnu otazku na zhrnutie. Konatel nema iny prijem, bude mat len zmluvu o vykone konatelstva. Z tohto by on mal platit 14% ZP a dan 19%. Pokial viem, vyska takehoto prijmu nieje obmedzena.
Takze teoreticky to moze by aj 100 EUR z coho zaplati 14% ZP, takze bude mat poistne za 14 EUR mesacne. Pokial viem, takto je to mozne, ale robi sa to aj realne? Nebude mat niekto (danovy urad, financna policia, ZP) nejake otazky, ze je to podozrive, ze je to obchadzanie zakonov, ze je to proti dobrym mravom a podobne. Poznate niekoho, kto to tak robi?
Diky.
Odmenu konateľovi schvaľuje valné zhromaždenie. Jej výška môže odrážať rozmanitosť problematiky a zodpovednosť konateľa, je to však na posúdení a rozhodnutí VZ.
Ak ide o konateľa a súčasne spoločníka jednoosobovej s.r.o., tak o výške odmeny rozhodne on sám "rozhodnutím jediného spoločníka".
V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.
Odmena 100 eur (cca 3000 Sk) mesačne, je skôr nízka než vysoká. Ak však má splniť cieľ zdrav. poistenia, tak stačí.
K podčiarknutému: z odmeny konateľa ide zrážka 4% na ZP a 10% zaplatí s.r.o. - presne tak ako u zamestnancov.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.

Ahoj. Chcem sa opýtať na možnosť vyplatenia odmeny konateľovi zo zisku. Vyčítal som, že tento príjem sa už nezdaňuje a ani sa neplatí poistné do ZP. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.
Naposledy upravil jojko19 : 24.02.09 at 13:46
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jojko19 Pozri príspevok
liba2
V mnohých s.r.o. konatelia, ktorí sú súčasne spoločníkmi, vôbec nemajú príjem ako konatelia; ich "odmenou" je podiel zo zisku po skončení roka a po schválení účtovnej závierky.
Ahoj. Chcem sa opýtať na možnosť vyplatenia odmeny konateľovi zo zisku. Vyčítal som, že tento príjem sa už nezdaňuje a ani sa neplatí poistné do ZP. Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.
málo informácií . je ten konateľ aj spoločník, teda majiteľ s.r.o.?
Ide o odmenu za výkon konateľa ? alebo za inú činnosť ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať