mona091
11.11.08,08:04
Pekny den,

prosim o radu, obchodny partner mi neuradil fakturu, je mesiac po splatnosti, zda sa, ze hlada dovod, aby fakturu neuznal, je mozne, aby neuznal fakturu mesiac po splatnosti, pricom mu bola preukazatelne dorucena?

dakujem, dufam, ze som temu dobre zaradila,

mona
ekopo
11.11.08,07:22
Preukázanie doručenia faktúry nemusí automaticky znamenať jej opodstatnenosť. Je potrebné vychádzať zo vzájomných zmluvných vzťahov. Dodanie tovaru sa spravidla preukazuje podpisom odberatela pri prebierke tovaru. V prípade služby je vhodná zmluva....atd.
Ak faktúru nemá, treba mu poslať opis poštou aj mailom.
Niuška
11.11.08,07:32
čo je to, fa uznal, neuznal?! buď ste sa na niečom dohodli, práca bola vykonaná a vyfakturovaná,alebo ste sa nedohodli a fa je neopodstatnená. treba vedieť dôvody, prečo tak obch. partner koná. mesiac po splatnosti nie je ešte taká katastrofa... sú dohodnuté penále z omeškania?!
mona091
11.11.08,07:48
vsetky vyssie uvedene podmienky su splnene, fa je vystavena za poskytnutie preukazatelnych sluzieb, s danou spolocnostou som vsak ukoncila spolupracu s okamzitou platnostou (spolocnost nedodrzala zmluvne podmienky), a mam obavy, ze spolocnost bude splatenie FA natahovat, povedali mi, nech to dam na sud, predpoklada, ze to tam nepozeniem, pretoze som FO a oni su dost velka institucia, co sa tyka zmluvnych pokut, nemozem si nic podla zmluvy uplatnovat, zmluvu vyhotovila spolocnost, nemala som moznost vstupit do upravy podmienok, pretoze by ju so mnou nepodpisali, preto som sa spytala, ci mozu po mesiaci neuznat Fa, pretoze odvedenie mojej sluzby suviselo s odovzdanim dokumentacie, samozrejme, ze kopie mam, ale je tam jedna polozka, ktoru som fakturovala na zaklade ustnej dohody, ale s vyslovnym identifikovanim vo fakture
ekopo
11.11.08,07:58
prvý krok: výzva na úhradu faktúry, s tým že ak nebude uhradená do určitého termínu, bude daná žiadosť na vydanie platobného rozkazu na príslušný OS.
druhý krok: žiadosť o vydanie platobného rozkazu na príslušný OS (žaloba)
netreba ísť cez právnika
Zita5
11.11.08,07:58
vsetky vyssie uvedene podmienky su splnene, fa je vystavena za poskytnutie preukazatelnych sluzieb, s danou spolocnostou som vsak ukoncila spolupracu s okamzitou platnostou (spolocnost nedodrzala zmluvne podmienky), a mam obavy, ze spolocnost bude splatenie FA natahovat, povedali mi, nech to dam na sud, predpoklada, ze to tam nepozeniem, pretoze som FO a oni su dost velka institucia, co sa tyka zmluvnych pokut, nemozem si nic podla zmluvy uplatnovat, zmluvu vyhotovila spolocnost, nemala som moznost vstupit do upravy podmienok, pretoze by ju so mnou nepodpisali, preto som sa spytala, ci mozu po mesiaci neuznat Fa, pretoze odvedenie mojej sluzby suviselo s odovzdanim dokumentacie, samozrejme, ze kopie mam, ale je tam jedna polozka, ktoru som fakturovala na zaklade ustnej dohody, ale s vyslovnym identifikovanim vo fakture

V zmluvnom dojednaní sa väčšinou platba za dodané prípadné práce resp.služby nad rámec zmluvy, robia písomným dodatkom k zmluve .Takže na ústnu dohodu sa netreba spoliehať .

Pošlite im upomienku , druhá strana by mala písomne vzniesť námietku , prečo danú FA neuhradili resp. neuhradia , aby v tom bolo jasno .
mona091
11.11.08,09:17
all:dakujem velmi pekne
mamina h.
16.02.10,17:49
prvý krok: výzva na úhradu faktúry, s tým že ak nebude uhradená do určitého termínu, bude daná žiadosť na vydanie platobného rozkazu na príslušný OS.
druhý krok: žiadosť o vydanie platobného rozkazu na príslušný OS (žaloba)
netreba ísť cez právnika
ahoj ekopo, zaujala ma tvoja odpoved v trochu starsej teme :
ak tomu dobre rozumiem, ak mi objednavatel neuhradi fakturu, ja po upomienkach a pokusoch o zmier, nemusim podavat zalobu, mozem priamo podat ziadost na vydanie platob. rozkazu ? vopred dakujem :)
Mgr.Shrek
16.02.10,17:58
ahoj ekopo, zaujala ma tvoja odpoved v trochu starsej teme :
ak tomu dobre rozumiem, ak mi objednavatel neuhradi fakturu, ja po upomienkach a pokusoch o zmier, nemusim podavat zalobu, mozem priamo podat ziadost na vydanie platob. rozkazu ? vopred dakujem :)

No ja nevidím dôvod ani na upomienky ani na pokusy o zmier....keď nám niekto neuhradí faktúru pošlem mu predžalobnú výzvu a buď sa s nami skontaktuje a nejako sa dohodneme, alebo to zaplatí, alebo to riešime hneď návrhom na vydanie platobného rozkazu.
Prečo tak dlho otáľať? Keď nezareaguje na výzvu, tak asi nemá záujem problém riešiť, nebudem zbytočne míňať na poštovné a strácať čas.
mamina h.
16.02.10,18:18
No ja nevidím dôvod ani na upomienky ani na pokusy o zmier....keď nám niekto neuhradí faktúru pošlem mu predžalobnú výzvu a buď sa s nami skontaktuje a nejako sa dohodneme, alebo to zaplatí, alebo to riešime hneď návrhom na vydanie platobného rozkazu.
Prečo tak dlho otáľať? Keď nezareaguje na výzvu, tak asi nemá záujem problém riešiť, nebudem zbytočne míňať na poštovné a strácať čas.
Neviem ci tomu dobre rozumiem, zalobu sa nam moc nechce davat, nemame predstavu, kolko to cele moze stat (trovy, pravnik atd), cize existuje moznost podat len ziadost o platob. prikaz ? Ako take nieco potom prebieha ? Vdaka ...
betka
16.02.10,18:53
Neviem ci tomu dobre rozumiem, zalobu sa nam moc nechce davat, nemame predstavu, kolko to cele moze stat (trovy, pravnik atd), cize existuje moznost podat len ziadost o platob. prikaz ? Ako take nieco potom prebieha ? Vdaka ...

Netreba právnika a načo???
Urobím na súd návrh a zašlem rovno na súd s kopiou Fa, upomienkami, DL.... proste všetká dokumentácia, kt. k tomu patrí. Súd Vás vyzve na úhradu poplatkov, tuším, že sú 6% z neuhr. sumy a min...... neviem terza presne....

Teraz Vás nechcem odradiť. Mne dnes prišlo vyrozumenie so súdu, ...že daná ženská neprevzala poštu, nevie ju nájsť ani polícia, ..teda zrušenie platobného rozkazu.

Grciam, z našeho súdnictva...... ženská mi napísala, že je chudina čaká na invalidný dôchodok, hlavne, že sa obohatila v našej spoločnosti, aaa, až kým som sa nena..., a nedala to na súd. Keď mi prišlo vyrozumenie, nechápala som ako takúto podbodníčku nemôže nikto nájsť......

Ale verte, či neverte: "Na každú opicu, má Pán boh Palicu!!!"
Mgr.Shrek
16.02.10,18:54
Neviem ci tomu dobre rozumiem, zalobu sa nam moc nechce davat, nemame predstavu, kolko to cele moze stat (trovy, pravnik atd), cize existuje moznost podat len ziadost o platob. prikaz ? Ako take nieco potom prebieha ? Vdaka ...

Tak pekne od začiatku.
1. Je dobré poslať predžalobnú výzvu, kde uvediete, že ak napr. do 15 dní nezaplatí, budete vymáhať súdne, čím mu vzniknú ďalšie náklady /často to zaberá, zľaknú sa a zaplatia/, samozrejme doporučene do vlastných rúk a aj mailom.
2. Podať na príslušný súd Návrh na vydanie platobného rozkazu. V ňom je potrebné odôvodniť požiadavku a priložiť aj kópie dôkazov. Na konci návrhu sa píše tzv. petit ten by mal byť v znení:

preto žiadame súd, aby vydal tento platobný rozkaz
odporca je povinný zaplatiť navrhovateľovi sumu XXXXX do troch dní od nadobudnutia právoplatnosti tohto platobného rozkazu.
Ďalej je odporca povinný zaplatiť navrhovateľovi súdne trovy vo výške XXX
Výška trov je vlastne súdny poplatok, ktorého výška je 6% z dlžnej sumy.
Ak doručíš plat. rozkaz aj so špeciálnym tlačivom /viď pílohu/, tak súd musí vydať plat. rozkaz do 10 dní.

Týmto však proces nekončí.
Ak odporca podá v lehote 15 dní od doručenia odpor, alebo sa súdu nepodarí doručiť plat. rozkaz odporcovi, tak súd plat. rozkaz zruší a vytýči pojednávanie.
jaja99
16.02.10,18:58
betka
16.02.10,19:05
Máte pravdu Jaja, Shrek....

Keby bolo všetko tak jednoduché...
Nikdy nevieme s kým máme dočinenia...
Bojíme sa....
Toľko súdov .....
Spravodlivosť nikde....
A nebodaj, že sa vrútime do spravodlivosti ...

Keby som chcela sprovoslivosť a právo, ako ja milujem, každému podľa zásluh, ináč som deprimovaná z tohto všetkého....

Voniam fialky od spodu...
mamina h.
16.02.10,19:13
Tak pekne od začiatku.
1. Je dobré poslať predžalobnú výzvu, kde uvediete, že ak napr. do 15 dní nezaplatí, budete vymáhať súdne, čím mu vzniknú ďalšie náklady /často to zaberá, zľaknú sa a zaplatia/, samozrejme doporučene do vlastných rúk a aj mailom.
2. Podať na príslušný súd Návrh na vydanie platobného rozkazu. V ňom je potrebné odôvodniť požiadavku a priložiť aj kópie dôkazov. Na konci návrhu sa píše tzv. petit ten by mal byť v znení: ........
Srdecna vdaka Shrek, este sa spytam, ten Navrh na vydanie platob. rozkazu je vlastne normalny sud, len teda skratena forma (ako sa pise v linku od jaja), cize obidve strany tam maju pravo vyjadrit sa k problemu, uz tomu rozumiem :) .
Najprv som pochopila, ze to je nejaky proces, kde sa dodavatel ani nevyjadruje, ani o tom nemusi vediet, a rovno mu pride plat. rozkaz, nastastie to tak teda nieje, vdaka :)
Mgr.Shrek
16.02.10,19:49
Srdecna vdaka Shrek, este sa spytam, ten Navrh na vydanie platob. rozkazu je vlastne normalny sud, len teda skratena forma (ako sa pise v linku od jaja), cize obidve strany tam maju pravo vyjadrit sa k problemu, uz tomu rozumiem :) .
Najprv som pochopila, ze to je nejaky proces, kde sa dodavatel ani nevyjadruje, ani o tom nemusi vediet, a rovno mu pride plat. rozkaz, nastastie to tak teda nieje, vdaka :)

No keď súd vydáva platobný rozkaz, tak o tom neinformuje odporcu, teda povinného. Rozhoduje len na základe tvrdení navrhovateľa.
Ak má odporca námietky, uplatní ich podaním odporu.
Mgr.Shrek
16.02.10,19:53
Máte pravdu Jaja, Shrek....

Keby bolo všetko tak jednoduché...
Nikdy nevieme s kým máme dočinenia...
Bojíme sa....
Toľko súdov .....
Spravodlivosť nikde....
A nebodaj, že sa vrútime do spravodlivosti ...

Keby som chcela sprovoslivosť a právo, ako ja milujem, každému podľa zásluh, ináč som deprimovaná z tohto všetkého....

Voniam fialky od spodu...

mimotemybetka....viem, ako to myslíš..ja sa riadim mottom Justitia regnorum fundamentum
mamina h.
16.02.10,19:53
No keď súd vydáva platobný rozkaz, tak o tom neinformuje odporcu, teda povinného. Rozhoduje len na základe tvrdení navrhovateľa.
Ak má odporca námietky, uplatní ich podaním odporu.
Prepac, nejaka som dopletena :
Ked sud vydava rozkaz, to je akokeby normalne pojednavanie, kde su pritomne obidve strany ?
Mária27
17.02.10,19:01
Prepac, nejaka som dopletena :
Ked sud vydava rozkaz, to je akokeby normalne pojednavanie, kde su pritomne obidve strany ?

Nie je to pojednávanie, je to také skrátené konanie. Súd pozrie žiadosť, pozrie dôkazové listiny o dlhu, potom rozhoduje o vydaní platobného rozkazu alebo o nariadení pojednávania - bez navrhovateľa a bez povinného. Ak sa rozhodne pre platobný rozkaz, pošle ho povinnému, prikážemu mu zaplatiť.

Ak povinný zaplatí - všetko skončí.
Ak povinný podá odpor (odvolá sa voči platobnému rozkazu), súd nariadi pojenávanie.
Ak povinný nezaplatí ani nepodá odpor, prakticky akoby prehral súd - môže nastúpiť exekútor.
Milan Benka
17.02.10,19:08
Máte pravdu Jaja, Shrek....

Keby bolo všetko tak jednoduché...
Nikdy nevieme s kým máme dočinenia...
Bojíme sa....
Toľko súdov .....
Spravodlivosť nikde....
A nebodaj, že sa vrútime do spravodlivosti ...

Keby som chcela sprovoslivosť a právo, ako ja milujem, každému podľa zásluh, ináč som deprimovaná z tohto všetkého....

Voniam fialky od spodu...


??? veď máme právny štát, nie ?!?!

Ktosi nám ním mával pred očami pred 4 rokmi. :eek::mee:
mamina h.
18.02.10,12:12
srdecna vdaka vsetkym, uz som to pochopila :)
bv_alexandra
18.02.10,12:41
Otázka - pri žiadosti o vydanie platobného rozkazu sa tiež platí súdny poplatok?
Ak áno je to 10% zo žalovanej sumy?
Nie je možnosť nejakým spôsobom požiadať o odpustenie tohto poplatku?
riccado
18.02.10,13:52
Otázka - pri žiadosti o vydanie platobného rozkazu sa tiež platí súdny poplatok?
Ak áno je to 10% zo žalovanej sumy?
Nie je možnosť nejakým spôsobom požiadať o odpustenie tohto poplatku?

sudny poplatok je 6% z istiny. je mozne poziadat sud o oslobodenie od platenia sudneho poplatku, sudu poreukazat dovody, preco navrhovatel nemoze platit sudny poplatok a sud o ton bude rozhodovat. nevyhodou je, ze pokial o tom nebude rozhodnute, tak platobny rozkaz nevyda...
pavol54
20.02.10,09:55
mimotemybetka....viem, ako to myslíš..ja sa riadim mottom Justitia regnorum fundamentum

Keby som vedel po latinsky
"Dobrý sudca vás presvedčí že slnko vychádza večer", osobná skúsenosť.
enya63
20.07.11,13:08
prosím, ja mám opačný problém, dodávateľ mi doručil faktúru ale fakturuje si desaťkrát vyššie ceny ako má stanovené v zmluve, môžem im tú faktúru vrátiť a ako? Mám sa odvolať, že ju neuznávam z dôvodu porušenia zmluvných cien a žiadať o jej prerobenie na základe podpísanej zmluvy? Je na to aj nejaký paragraf? Zatiaľ som ju nezaúčtovala a do akej doby ju môžem neuznať a vrátiť? Prosím poraďte
KEJKA
20.07.11,13:31
samozrejme, ak nedodržal zmluvné podmienky, bez zbytočného odkladu vrátiť, doporučene alebo na doručenku aj s listom, kde napíšeš dôvod neuznania.
enya63
20.07.11,13:55
dve položky vo faktúre sú správne a tri sú vymyslené ceny, mám mu vrátiť celú faktúru alebo žiadať o dobropis k tým vymysleným a faktúru si zatial zaúčtovať a uznať tie dve správne položky?Nemám s tým skúsenosti stalo sa mi to prvý krát.